DE BRULLENDE BERG Verwaarloosd dorp vormt ruim halve eeuw lastige hindernis P. G+ Tel jubileerde bij L.T.B. j.AfêSS rö!3i i&l Oe dochter MAANDAG 9 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 GRIENDTSVEEN na 25 jaar weer bij HORST Welvaart wacht In 1904 sloot de gemeente Horst (Limburg) een overeenkomst met de n.v. Griendtsveen, waarbij de n.v. voor vijftig jaar de rechten op 420 h.a. veengrond kreeg, met recht van optie voor 50 jaar. De gemeente ontving toen een wel kome bijdrage voor haar financiën en was over de overeenkomst zeer te spreken, maar inmiddels zijn de tijdens veranderd en toen de n.v. in 1954 recht op haar optie deed gelden en de 420 h.a. grond wederom voor vijftig jaar in bezit nam, was alle vreugde over de vroegere overeen komst verdwenen. DE GESCHIEDENIS. Men betreurde het, dat men nog steeds niet de beschikking kreeg over gronden, waarop tal van jonge boeren en tuinders een bedrijf zou den kunnen stichten, en waarbij de bodem heel wat intensiever zou worden benut dan bij de exploitatie van de n.v. het geval was. De maatschappij was in de jaren 18801890 begonnen met de eerste vervening in de Horster peel en ver schillende fabrieken verrezen. Na de eerste wereldoorlog kwijnde deze bloeiende industrie weg en de maat schappij begon om een landbouwbe drijf op haar gepachte en ontgonnen gronden op te zetten. De meeste ar beiders trokken weg, maar sommigen bleven in het landbouwbedrijf werk zaam. Zij werden de eerste vaste in woners van het dorpje Griendtsveen, dat door de maatschappij gesticht was. De huizen, de wegen, de. lan derijen, kortom alle onroerende goe deren waren eigendom van de maat schappij (alleen de kerk en de school stonden op „exterritoriaal" gebied). Maar terwijl in de andere kerkdor pen van de gemeente Horst vooral in de laatste jaren de openbare voor zieningen een steeds hoger niveau bereikte, scheen de tijd in Griends- veen stil te staan. WANTOESTANDEN. De wegen verkeren er in erbarme lijke toestand, de openbare verlich ting is er schamel en kwam eerst na lang aandringen tot stand. Als in droge zomers, zoals in de laatste ja ren verschillende malen gebeurd is, de regenputten droog komen te^ staan, zit men zonder water voor mens en vee. Dan is men op het wa ter van de veenkanalen aangewe zen. Het gemeente bestuur van Horst greep enkele jaren geleden voor het eerst in en zond* een tankwagen van de brandweer met leidingwater naar het dorpje. Tegenover het schamel woongenef der kleine huizen, meestal geflan keerd door een grote turfhoop staat als enige troost, dat de huren er laag zijn. „DAGERAAD". Aan dit alles zal nu binnenkort voor een belangrijk gedeelte een ein de komen. Vrijdagavond heeft de gemeente raad van Horst zonder hoofdelijke stemming besloten het accoord te bekraohtigen, dat B. en W. en n.v. Griendsveen gesloten hebben en waardoor het dorpje thans weer in het bezit van Horst komt. De wegen worden openbaar bezit van de gemeente en de plannen voor de aanleg van waterleiding liggen al gereed, en nu de gemeente ook bouw terreinen in de dorpskern zal kun nen verwerven zullen op de duur de krotwoningen wel kunnen verdwij nen. De betekenis voor de gemeente Horst van deze overeenkomst is groot. Ze krijgt niet alleeri toegang in het dorpje Griendtsveen het enige van de zes dorpen van de ge meente, waarvan het inwonertal niet snel steeg maar eerder langzaam te rugliep maar ook de vrije hand in het gebied van 500 h.a. peelgrond, terwijl de ruim 200 h.a. grote dorper- peel, die reeds gemeente-eigendom was, maar geheel door van de Griendtgronden was ingesloten, 'thans ook toegankelijk voor haar wordt. En ook de gehele streek is hiermee Als de wegen in Griendts veen verbeterd worden, zal er een aanmerkelijke kortere verbinding tussen Venlo en Eindhoven en tus senliggende plaatsen zijn verkregen, terwijl ook de Noord-Zuid verbin dingen in de Limburgse peelstreek aanmerkelijk verbeterd zullen kun nen worden. De bordjes „eigen weg", die alle wegen in Griendtsveen markeerden, zullen verdwijnen, en de Griendts- veners zullen niet langer behoeven te klagen, dat zij wel belasting aan rijk en gemeenten betalen maar er nooit iets voor terugzien St. Vituskerk te Wel! zal herbouwd worden Nog 2 plaatsen wachten Het R.K. kerkbestuur te Well (L.) heeft de bouwvergunning ontvangen voor de bouw van een nieuwe kerk, ter vervanging van de oude St. Vitus kerk aan de Maas, die in de laatste oorlogswinter werd opgeblazen en in een puinhoop herschapen werd. Architect J. H. Ramaekers uit Maastricht heeft een plan in basilica stijl voor de nieuwe kerk ontwor pen. De bouw is voor ƒ308.000 opge dragen aan de firma Gebrs. Linskens te Blitterswijck. In het zwaar door de oorlog ge troffen gebied tussen Yenlo en Nij megen ten oosten van Maas, waar bijna alle kerken verwoest werden, wachten alleen de dorpen Arcen en Afferden nu nog op bouwvergunning voor een nieuwe kerk. PATERS JEZUÏETEN KRIJGEN PAROCHIE IN GRONINGEN. Tijdens de gisteren gehouden mis sen in de parochiekerken te Gronin gen en Winschoten is medegedeeld dat de bisschop van Groningen mgr. P. A. Nierman en de pater provin ciaal der Jezuieten in overeenstem ming met elkaar en met goedkeuring van de Heilige Stoel, hebben beslo ten de behartiging van de zielzorg in de stad Groningen te wijzigen. De zielzorg in de parochie van St. Jozef zal met ingang van 18 juli wor den toevertrouwd aan de paters Je zuieten, de zielzorg van de St. Sal- vator-parodhie^ met ingang van de zelfde datum aan de seculiere geeste lijkheid. Als gevolg van dit besluit heeft de bisschop van Groningen aan de Hei lige Stoel voorgedragen en heeft de Heilige Stoel benoemd tot plebaan van de kathedrale kerk en pastoor der St. Marinus-parochie, de zeer- eerw. heer J. H. Koelman. Voorts heeft mgr. Nierman op voordracht van de pater provinciaal der Jezuie ten, benoemd tot dieservitor der pa rochie van St. Jozef, pater A. M. A. Brinkhoff S. J. Tot pastoor der parochie van St. Salvator is benoemd de zeereerw. heer G. G. P. van Dijk en tot pastoor te Winschoten de zeereerw. heer C. A_ Stockmann. De bisschop van Groningen heeft pastoor G. G. P. van Dijk tevens be noemd tot zijn vicaris-generaal en tot deken van het dekenaat Gronin gen. De paterskerk aan de Gelkinge- straat zal met ingang van 20 juli wor den gesloten. De paters Jezuieten, die in deze kerk werkzaam waren, zul len dan over Nederland worden ver spreid. Waarschijnlijk zal de paters kerk worden verkocht en gesloopt, want de kerk is dermate verouderd dat restauratie te duur zou worden. De paterskerk had geen eigen paro chie. Zaterdag herdacht de heer P. G. i voerd door de heer W. van Ommen, Tel het feit, dat hij vijf en twintig jaar geleden in dienst trad van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond (LTB). In de bisdommen Haarlem en Rotterdam zal er geen LTB-afdeling zijn, die niet ooit kennis heeft ge maakt met de actieve, altijd bezige en rappe heer Tel, die zich in de loop der jaren heeft opgewerkt tot een deskundige op velerlei terrein, met name in de „grondzaken". Behalve voor de LTB heeft hij ook veel werk verzet voor de „Werknemende Mid denstand". Geen wonder, dat de heer Tel za terdag in het bondskantoor van de LTB te Haarlem een uitgebreide en hartelijke hulde ten deel viel, tijdens welke het ook voor de buitenstaanders duidelijk werd, dat de heer Tel een sytmpat'Mek m/ens is, een man met een onverslaanbaar idealisme. Reeds vroeg in de ochtend waren velen van zijn vrienden aanwezig by de H. Mis, die tot intentie van de jubilaris in diens parochiekerk te Heemstede werd opgedragen. Zij waren met vele anderen daarna weer present in het kantoor aan de Park laan te Haarlem, toen bij afwezigheid van bondsvoorzitter G. W. Kamschoër de tweede voorzitter, de heer Jacq. Groen Azn., de jubilaris gelukwens ten. Hij duidde op het onschatbare werk, dat de heer Tel gedaan heeft voor het culturele en godsdienstige leven der LTB-ers. Naast de materiële welvaart van de land- en tuinbouwers heeft hij het kernwerk, de kadercursussen en de boeteprocessie op het eerste plan ge steld, omdat die belangrijker zijn dan geld. Secretaris N. van Wersoh sprak na mens het personeel van de LTB er hij belichtte de grote activiteit en vindingrijke geest van de jubilaris. Zijn liefde voor de LTB, aldus deze spreker, dreef hem avond aan avond naar de afdelingen, waar hij „zijn jongens" de waarde heeft leren ken nen van de standsorganisatie en waar hij in ruime mate bijdroeg tot hun geestelijke vorming. Bondsadviseur rector J. van der Hoogte zei er altijd verbaasd over te hebben gestaan, dat de heer Tel iedere keer met ideeën naar voren kwam, die hem stempelden tot een man van idealisme en realisme. „U heeft niet die fout gemaakt om die ideeën, al waren ze volgens uw over tuiging goed, koste wat kost te wil len doorzetten als anderen er una niem anders over dachten". Het woord werd voorts nog ge- directeur van het Assurantiekantoor te Leiden, de heer B. Bles, de heer G. Verdenschot, directeur van het boekhoudbureau en 't hoofdbestuurs lid J. van Saase. Ook een zoon van de jubilaris sprak nog en tenslotte verklaarde de heer Tel in zijn dank woord „Al het goede, dat jullie over mij verteld heb, is hard overdreven. Ik heb in de samenleving iets willen betekenen, ik heb iets van mijn leven willen maken, en ik ben blij, dat jullie dat hebt kunnen waar deren". Kinderen vielen uit raam Vervolging tegen ouders? De officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank overweegt een vervolging wegens dood door schuld in te stellen tegen de ouders van de bijna driejarige Hans B., die dinsdag dodelijk werd gewond, toen 't knaap je uit de zolderverdieping van zijn ouderlijk huis aan de Daalsedijk te Utrecht viel. Enige weken geleden is zijn tien maanden jongere zusjes uit dezelfde verdieping gevallen. Dit kind is na verpleging in het ziekenhuis weer vol komen hersteld. Bouw en woning toezicht had de ouders toen schrifte lijk opdracht gegeven onmiddellijk maatregelen te nemen, waardoor her haling zou worden voorkomen. Op de zolder van het huis sliepen n.l. de vier kinderen van het gezin. Aan de straatzijde bevond zich een pakhuisdeur, welke defect was en ge makkelijk kon worden geopend. Als enige beveiliging had men een balk Op 75 cm. hoogte aangebraoht, waar onder de kinderen echter* gemakkelijk door konden kruipen of vallen. Ook overweegt de officier maatre- relen in het belang van de overige kinderen van het gezin, dat als a-so ciaal bekend staat. OM EEN RADIJSJE. Na jaarlange experimenten bracht enige tijd geleden een Voorburgse n.v. het bijzondere radijsje Cherry Bel op de markt, maar enkele maan den later kwam een zaadhandel uit Goes met hetzelfde radijsje in de handel, hetgeen deze zaadhandel een proces kostte. Gisteren heeft de Middelburgse politierechter in deze zaak uitspraak gedaan en de Goese firma veroor deeld tot 3.000,subs. 3 maanden hechtenis, hetgeen comform de eis is. Draadbreuk en brand sneltrein Amsterdam Dame kreeg shock N'abij het station Abcoude ont stond zaterdagavond tien voor zes een draadbreuk op het moment, dat de trein Amsterdam-Maastricht daar passeerde. Door het defect geraakten enkele wagons in brand en hoewel het vuur vrij spoedig geblust was, bereikte het vuur toch de bagage van ver scheidene reizigers. Er ontstond vrij wat paniek en een 40-jarige reizigster uit Amsterdam geraakte zo overstuur, dat zij met een ernstige shock naar het ziekenhuis ge bracht moest worden. Gedurende 2 uren moest over deze zeer drukke lijn over enkel spoor ge reden worden, hetgeen veel vertra ging veroorzaakte. GOOCHELCONGRES GISTEREN GESLOTEN. Een gala-avond was gisteravond het besluit van het driedaags con gres van de Nederlandse Magische Unie. Het hoogtepunt was het op treden van Marconick die tot kam pioen is uitgeroepen. Hij veroverde daarmee tevens de zilveren goochel- stok en de zilveren beker van de ge meente 's-Hertogenbosch. Bekroningen. De magiërs werden op het stadhuis van 's-Hertogenbosch ontvangen en tijdens een geanimeerde cocktail partij heeft de voorzitter van de Ne derlandse Magische Unie de prijzen uitgereikt die als volgt werden be haald: ereprijs, Marconick; 1. Ad En gel; 2. Avara; 3. Anverdi; mentaal goochelen met Amerikaanse wissel beker voor originaliteit: Corvelo: kindergoochelen: Tevano, gevolgd door Thoraldo; Karto-magie; 1. Eddv Taytelboom; 2. Phoa Yan Tiong; 3. Jan van Iersel; micro-magie: 1. J. Taytelboom; 2. Phoa Yan Tiong; 3. Elink Schuurman. Kinderwagen te water Ned. kleuter in Zweden verdronken Het anderhalf jarige döchterttje Irene van de Nederlander W. Uyten- bogaardt, docent filosofie aan de Stockholmse hogeschool voor techno logie, is zaterdag verdronken, toen de kinderwagen, waarin zij zat, van een aanlegsteiger reed op het eiland Vaermdoe by Stockholm. De wagen glipte het kindermeisje uit de han den en verdween^ in het water, dat ter plaatse acht meter diep is. Na een uur speuren ontdekten politie en kik vorsmannen het lykje. Autobotsing kostte 2 mensen het leven Gisteravond omstreeks kwart voor tien zijn ®P Rotterdamse weg twee personenauto's die uit tegenge stelde richting kwamen, in volle vaart op elkaar gebotst met het noodlottige gevolg dat twee personen om het leven kwamen; vier anderen werden gewond, van wie een ernstig. De oorzaak van de botsing is nog niet opgehelderd. Naar beweerd wordt zou een derde auto, die is doorgereden, een zogenaamde snij- beweging hebben gemaakt, waar door een van de twee getroffen aüto's plotseling moest uitwijken. De uit de richting Rotterdam ko mende auto, met twee inzittenden, vermoedelijk een echtpaar, werd to taal vernield. De bestuurder met zyn passagiere kwamen om het leven. In do andere auto zaten 4 perso ren. de familie Kriek uit Sliedrecht. De moeder bekwam verscheidene fracturen en moest naar een zieken huis te Rotterdam worden vervperd. De anderen hebben vermoedelijk al len een hersenschudding. De politie tc Rotterdam stelt een onderzoek in naar de oorzaak. MOTOR TEGEN AUTO. Dode te Rotterdam. Op de Rotterdamse dijk te Schie dam is vrijdagmiddag de 50-jarige M. van der Horst uit Rotterdam met zijn motor tegen een stilstaande vracht auto gebotst. De duozitter, de 24-ja- rige straatmaker H. Bierling uit de Hogelandstraat te Rotterdam, zijn schoonzoon, werd tegen de laadklep van de auto geslingerd en was op slag dood. De heer van der Horst kwam met zijn motor op de straatste nen terecht en liep een gebroken arm alsmede een ribfractuur op. Hij moest in het ziekenhuis Coolsingel worden opgenomen. JONGETJE VERMIST. De commissaris van politie te Delft verzoekt de opsporing, aanhouding en terugbrenging van de sinds zater dagmiddag 18.00 vermiste Johannes Martinus Petrus van der Voort, ge boren 9 augustus 1951 te Delft en wonende te Delft. Het kind heeft een spraakgebrek en kan zijn naam niet zeggen. Hij is gekleed in een groqa jasje en en een blauw broekje. Hij heeft krullend haar. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat hij onopge merkt per trein Delft heeft verlaten. Bij aantreffen wordt telefonisch be richt verzocht aan het bureau van po litie te Delft, K 1729—23333. Ruim 500 auto's en andere mo torvoertuigen zijn zaterdagmiddag op het Maastrichtse Vrijthof door de ken van Maastricht, mgr. P. J. Jenneskens, gezegend; de plechtig heid stond onder auspiciën van de handelsreizigersvereniging „St. Chris- toffel". Ontploffing op motorzeiljacht Vier gewonden Gistermiddag om kwart voor één is in de jachthaven te Schoonhoven het motor zeil jacht „Anna" van de heer Bosma uit IJsselmonde door een ont ploffing en een daarop volgende b/and ernstig beschadigd. Van de zes opvarenden bleven alleen twee kinderen ongedeerd. De eigenaar en zijn schoonzuster liepen vrij ernstige brandwonden aan gelaat, armen en dijbenen op en twee andere volwas senen kregen lichtere wonden. Met zand en schuimblusapparaten werd de brand bedwongen. De vrijwillige brandweer zorgde voor nablussing en afkoeling. Het jacht is drijvende ge bleven. DODEND WATER Twee Amsterdamse jongens, die de zwemkunst niet machtig waren, v/aagden zich gistermiddag bij Cas- tricum te ver in zee, zodat zij in, le vensgevaar geraakten. Toegeschoten zwemmers wisten één hunner bewusteloos aan de kant te brengen, waar kunstmatige adem haling na enige tijd met succes be kroond werd. Een 16-jarige jongen verdween ech ter in de golven en kon niet meer op gehaald worden; zijn lichaam is nog steeds niet gevonden. DODELIJKE BOTSING. Zaterdagavond tegen tien uur kwam de 37-jarige motorrijder J. H. Knols uit Sohimmert op de Kruisberg bij Meerssen in botsing met 'n personen auto, komende uit de richting Maas tricht De man werd ernstig gewond en overleed ter plaatse. KNAAPJE VERDRONKEN. De 6-jarige Frans Postma is zater dagavond omstreeks half zeven tij dens het spelen in het water voor zijn woning op de Nieuwe Achtergracht te A'dam geraakt en verdronken. Een onbekend gebleven voorbijgan ger en de vader van het jongetje sprongen direct in het water. De eer ste genoemde slaagde er in het knaap je vrij spoedig op het droge te bren gen. De snel ontboden geneeskundi ge dienst paste kunstmatige adem haling toe, doch de levensgeesten wa ren reeds geweken. Door een val van de hooizolder liep de 62-jarige landbouwer B. Scholten-Lubberink uit Ootmarsum zaterdagavond een schedelbasisfrac- tuur op, aan de gevolgen waarvan hij is overleden. Tijdens het wringen van de was is een 74-jarige Amsterdammer, wo nende aan de Oude Zijds Achterburg wal zaterdagavond met zijn arm tus sen het tandwiel van de electrische wringer geraakt; met een verbrijzel de arm moest de man in het Binnen gasthuis opgenomen worden. Kik,daar beneden is een] uitgmqiWurz'mwe nu terechtgekomen!' Ik denk dit we hier in de kelders vin het dik Oerwereld zitten! akT*»"-!!'' ii "i VAN DE PRESIDENT door E. PHILLIPS OPPENHEIM 33) „Dat zijn de lichamen van mijn vrienden", zei Sagasta, „die door Ri- marez vermoord zijn. Mannen, die evenals ik vertrouwden op de bood schap van vrede, die gij ons namens de president overbracht. Begrijpt u, wat dat zeggen wil? Het waren drie jonge mannen, wier enige misdaad was, dat ze een rotte regering haatten en wensten, dat de staatszaken be heerd zouden worden in overeenstem ming met de wetten des lands en die der beschaving. Jonge mannen, Dene, zoals gij en ik jaren geleden ook wa ren, die idealen hadden en die durf den uitspreken. Gij hebt getoond, dat de drang naar vrijheid en de liefde voor uw evenmens nog in u leeft, want gij hebt een deel van uw leven en van uw carrière opgeofferd voor een handvol vertrapte mannen en vrouwen, die gij hebt overgebracht naar dit nieuwe land. Gij moet dus wel met mij en die slachtoffers daar sympathiseren!" Hij wees naar beneden naar waar San Marino vriendelijk in de tropi sche zonneschijn lag, onbewust van de zwarte vlek die het in zijn boezem droeg. Toen keek hij Dene in het gelaat en hij zag, dat zyn woorden doel getroffen hadden. „Ik sympathiseer met jou en met hen", zei Dene ernstig. „Ik zal zelf naar de president gaan en een ver klaring eisen. Indien hij mij gebruikt heeft voor het overbrengen van een bedriegelijke boodschap, zal ik daar voor voldoening eisen. Maar ik ver zoek je dringend van deze afschuwe lijke wraakneming af te zien. Be denk, dat je je door wreedheid en minachting voor de wetten der men selijkheid evenzeer vernedert als zij. Je zult daarmee je rechtmatige grie ven verspelen, waarschijnlijk zelfs het volk van je vervreemden". Sagasta glimlachte. „Gij kent de man niet, voor wie gij pleit", zei hij. „Er is geen man of vrouw in San Marino, die zijn dood betreuren zou. Hij is een schurk, die nog veel malen slechter is, dan zijn vader, de president". „Hij is in ieder geval de broer van de vrouw, die jou heeft doen ont snappen". Sagasta haalde de schouders op. „Weet u dat ook al? Het spijt me voor Lucia, maar het zou heel zwak van me zijn, als ik terwille van zekere sentimentaliteit het recht verhinder de zijn loop te hebben". „Recht?", riep Dene uit. „Wie maakte jou tot rechter, Sagasta?" Sagasta keerde zich om en liep naar het groepje mannen, Dene legde de hand op zijn arm en deed een laatste beroep op hem. „Sagasta", zei hij. „deze man is mijn gast. Hij is hierheen gekomen onder mijn bescherming. Als je tot uitersten overgaat, waarschuw ik je, dat ik mij tot vijand krijgt. Kom, wees redelijk! Hóud hem ten minste gevangen tot morgen". Sagasta hield zich doof. Hij maakte zich los uit Dene's greep. „Hij zal geen andere morgen meer zien", zei hy grimmig. „Ben je klaar Rebault?" Er klonk een koor van bijval. „Bind hem vast!", beval Sagasta. Ze snelden op de gevangene, die op de knieën was gevallen toe. Hun (haat bleek duidelijk uit het verlangen van eenieder, om een handje te hel pen bij deze zaak. Op dat ogenblik kreeg Dene een inval. Hij bukte snel en* raapte de beide revolvers op, die vlak voor zijn voeten lagen. Toen ging hij met de rug tegen een boom staan. „De eerste de beste, die zich be weegt, schiet ik neer", zei hij. HOOFDSTUK XXV. De dictator. Het was een plotselinge ommekeer in de stand van zaken, want gedu rende enige ogenblikken hield Dene de hele troep in bedwang. Toen Sa- gasta's mannen op Rimarez waren toegesneld om hem vast te binden, hadden zij hun wapens neergewor pen. Sagasta zelf scheen ook onge wapend te zijn. Dene, met een revol ver in iedere hand, stond ver genoeg weg, dan dat ze hem konden grij pen en dicht genoeg bij,,om elk van zijn schoten raak te doen zijn. Rima rez maakte gebruik van de verwar ring om zich los te rukken en naast Dene te gaan staan. Daar stond hij, Dene met minachting naar hem keek. Sagasta's gelaat zag zo donker als de nacht, maar noch hij noch een van zijn mannen kwam van hun plaats. De lang verwachte bries uit zee stak op en bewoog de bladeren der bomen Het touw, met de lus er al aan, schommelde zaohtjes heen en weer. Dene wendde zich tot Sagasta. Hij omklemde de beide revolvers met vaste hand. „Kapitein Rimarez is een afgezant aan mij van zijn vader de president van San Marino, en staat onder mijn bescherming. Ik sta geheel buiten de binnenlandse onlusten in deze staat en in de twist tussen u beiden blijf ik neutraal. Maar vandaag ben ik ver antwoordelijk voor de veiligheid van mijn gast en de eerste man, die hem aanraaakt, schiet ik neer. Bovendien zijt gij allemaal overtreders van mijn grondgebied en ik zal onder geen be ding een barbaarsheid, als die gij wilt begaan, hier toelaten". Sagasta glimlachte bitter en zei: „Ik ben het niet eens met uw positie als grondbezitter, maar we zijn on getwijfeld in de macht van uw revol vers". Op een enkel woord van Dene sloop Rimarez weg. Er kwam een beweging alsof men hem wilde tegenhouden, maar Sagasta hield de hand op. „Laat hem gaan!" zei hij. „Ik heb reeds te veel vrienden verloren. Zijn leven is het niet waard, dat een van u het zijne waagt". Men hoorde hem zich blindelings door het struikgewas naar beneden storten, waanzinnig van angst, dat hij de plaats waar de paarden ston den vastgebonden niet zou kunnen bereiken, vóór Dene zijn macht over de troep verloor. Vele boze blikken werden op Dene geworpen. Zelfs nu nog waren de mannen bereid zich op een enkel teken op hem te wer pen. Maar Sagasta gaf dit teken niet. Hij kende Dene daarvoor te goed ,,Ik geef toe, Dene, dat gij voor het ogenblik getriumpheerd hebt", zei hy kalm. „Hebt ge berekend, wat dat zal kosten? Nu mijn verblijfplaats bekend is, zullén mijn aanhangers in zwermen hierheen komen. Wat belet mij dan uw kolonie te overval len en uw oogst te verbranden?,, „Doe wat je niet laten kunt", ant woordde Dene. „Wij zullen u een warme ontvangst bereiden. Er is geen enkele man in Beau Desir, die zich niet zal doodvechten voor zijn huis en voor zijn gezin." Sagasta stond een ogenblik beslqi- teloos. Toen stapte hij op Dene toen en legde de hand op diens schouder". „Dene", zei hij ernstig, „wij moes ten vrienden zijn. Wij zijn landge noten en ik geloof, dat we ongeveer hetzelfde doel nastreven. Leg uw re volver neer. Wij hebben geen paar den, zodat we Rimarez niet kunnen achtervolgen. En wij hebben geen strijd met u."

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5