S)e CoidóeSou^ci/nt In Poznan was toch wel reden tot verbittering Geroofde baby nog niet teruggegeven Amnestie voor elf duizend HONGAREN Kunstmaan maakte reeds een slachtoffer Zware aardbeving in de Egeïsche Zee KOELER KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 9 JULI 1956 47ste JAARGANG BUREAUCRATEN hebben het gedaan in POLEN Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 „Harteloze bureaucratie" Nadat Warschau en Moskou de on geregeldheden in Poznan aanvanke lijk geheel op rekening van „Ame rikaanse dollars en spionnen" had den geschreven, begint men nu toch toe te geven, dat de rebellen toch wel reden hadden om in opstand te komen. De „Trybuna Ludu", het or gaan van de Poolse communistische party, zegt nl. in een hoofdartikel, dat de opstand ten dele veroorzaakt is door „bureaucratische ongeregeld heden." Gesproken wordt van de „harteloze bureaucratie, die in het communistische Polen de boventoon voert en niet door de partijorganen en vakbonden bestreden wordt." Trybuna Ludu ziet twee stromin gen achter het gebeurde in Poznan: die van de ontevredenheid en ver bittering van de arbeiders en die van vijandelijke provocaties tegen de volksregering. „Het was een gewa pende provocatie, een vijandelijke actie, welke zich heeft aangehaakt bij een staking dié op zuiver economi sche eisen gebaseerd was", aldus het partijorgaan, dat verder openhartig toegeeft dat „leidende" autoriteiten in Poznan, de militie en de gevan genisbewakers in de eerste uren van de revolte in verwarring verkeerden en niet wisten hoe ze ermee aan moesten. Trybuna Ludu zegt, dat de afbeï- ders reden tot verbittering hadden, maar dat de vorm van hun protest niet juist was en schadelijk. Het blad erkent, dat het proces van de „demo cratisering in het economisch leven van het land" duidelijk is achterge bleven bij het gewenste tempo. De verdeling van het nationale inkomen onder de arbeiders dient versneld te worden. Dit kan echter niet van dc ene op de andere dag gebeuren. „Geen wraak". De Poolse president, generaal-ma- joor Alexander Zawadki, heeft vijf tig Britse parlementsleden die in een brief om uiterste clementie voor Engels echtpaar op Cyprus vermoord Een Engels echtpaar is gisteren op Cyprus tijdens een autotochtje in een hinderlaag gevallen en door gewa pende leden van de E.O.K.A. dood geschoten. De slachtoffers zijn G. P. Kaberry, een 33-jarige hooggeplaatste ambtenaar, en zijn vrouw. Mevrouw Kaberry is de eerste En- gelse vrouw die door de terroristen is omgebracht. Zij en haar man wer den doodgeschoten bij Ayios Nicolaos, 'n dorpje op 35 kilometer ten noord westen van Famagusta. de opstandelingen in Poznan hadden gevraagd, geantwoord, dat de Pool se regering „zofider wraakgevoelens" zal handelen. „Wij zijn zeer onder de indruk van de dood van vele onschuldige slacht offers", zei de president, „maar wij maken onderscheid tussen arbeiders en „ondermijningsagenten". Het bloedvergieten in Poznan is uitgelokt door mensen die willen voorkomen dat wij onze doelen bereiken. Zij hebben bepaalde economische moei- lijkheden uitgebuit om een provoca tie te ontketenen die niets te maken had met de economische eisen van arbeiders". Een krimpend meisje Uit Catania (Sicilië) wordt gemeld, dat de artsen aldaar zich bezig houden met een curieus geval: een meisje van vijftien jaar, Antonina d'Amico, die enige maanden geleden een meter vijftig lang was, zou thans nog maar één meter zijn. Zij wordt niet alleen kleiner, maar stamelt thans ook als een kind van twee jaar, hoewel zij tevoren goed sprak. De artsen zeg gen nog geen verklaring voor dit ver schijnsel te hebben kunnen vinden. Misschien ligt de verklaring in de komkommertijd? Poolse ministers ontslagen In Polen zijn twee ministers van hun functie ontheven: de minister van de machine-industrie, Fidelski, en de minister van de motor-indus trie, Tokarski. De twee ministeries zijn samenge smolten tot één ministerie voor de machine-industrie, dat nu onder lei ding komt te staan van de minister voor energievoorziening, Jastsoek. Fidelski wordt op dit ministerie nu onderminister. Over een nieuwe functie voor Tokarski werd verder in de officiële mededeling niet gepraat. Voor het ontslag van de twee mi nisters werd geen reden opgegeven. Maar men 'zal zich herinneren dat de onlusten in Poznan groeiden uit de monstraties -toaarmee arbeiders uit de machine- en automobielfabriek Zispo begonnen. Giovanni Papini overleden De Italiaanse schrijver Giovanni Papini is gisteren op 75-jarige leef tijd in Florence overleden. Papini was in zijn jongelingsjaren een over tuigd atheïst, maar keerde later te rug naar de rooms-katholieke kerk, waarin hij als kind was gedoopt. Een van zijn bekendste boeken was. „Het leven van Christus". De schrijver leed sinds 1953 aan een ziekte waardoor eerst zijn benen en armen verlamd werden en ten slotte ook zijn stembanden. Tevens werd hij vrijwel blind. Zijn klein dochter, die hem verzorgde, vertolkte geduldig de geluiden die uit zijn mond kwamen tot woorden. Ten slot te ging zelfs dat niet meer en moest het meisje zijn nog steeds heldere geest verkennen door letters te noe men. Wanneer zij de juiste letter had, knikte Papini. Op di° wji~? heeft de beroemde schrijver zijn laat ste essays Nu mevrouw Bouman? Majoor Rivai, hoofd van de mili taire veiligheidsdienst in het gebied van Sukabumi, heeft aangedrongen op een ondervraging van mevrouw Bou man. Mevrouw Bouman heeft de vo rige week op de 52e zitting in de zaak—Schmidt aan rechter Rochjani een pamflet overhandigd, waarop een foto van een opstandeling met de naam „Van Kleef" was afgebeeld met daaronder een levensbeschrijving van beklaagde Schmidt. Het pamflet mocht niet buiten het gebied van Sukabumi worden ver spreid en de bevoegde autoriteiten dienen te onderzoeken, hoe mevrouw Bouman in het bezit van een exem plaar is gekomen, aldus majoor Ri vai. In het pamflet werd een oproep gedaan op opstandelingen zicfh vóór 't einde van de maand over te geven. Rivai deelde voorts mede, dat Van Kleef een voormalige inspected tl van politie nog steeds voortvluch tig is. Vermoord in hotel De Nederlander A. J. Steenbeek, wiens stoffelijk overschot verleden donderdag bij Medan is gevonden, is volgens de politie in Djakarta door opstandelingen met messteken om het leven gebracht. Een politiepa trouille vond hem in een verlaten hotel in Suriah Sembilan, 20 km van Medan. Van zijn kleding waren zijn schoenen verdwenen. Het bericht over de dood van de heer Steenbeek heeft in Medan on der de Nederlandse gemeenschap grote ongerustheid veroorzaakt. Bij Rodenrijs reed trein uit de rails Wanhopig beroep op de rover De wanhopige ouders van Peter Weinberger, de woensdag in West- bury bij New York weggegriste baby, hopen dat de kinderrover zich door bemiddeling van een geestelijke met hen in verbinding wil stellen. Hun zoontje is nog steeds zoek en de poli tie heeft al vrijwel alïe hoop opgege ven maar zij zelf zijn bereid zich aan elke strohalm vast te klemmen. Rakosi wint 2e ronde tegen Nagy De communistische regering van Hongarije heeft de straffen kwijtge scholden van meer dan elfduizend personen die van anti-comraunisme Het zwaarste vrachtje was een bloempot Midden op de Dam hebben zaterdag de Amsterdamse havenarbeiders felle strijd gevoerd tijdens de jaarlijkse wedstrijden met hefvorktrucks. Een van de zware eisen, die waren gesteld, bestond uit het keurig neerzetten van een bloempot op een mast, een eis, die tot de „zware 'vrachies" gerekend mocht worden..,.. waren beschuldigd. Het ministerie van Jusitie deelde mee, dat 11.938 perso nen hun straf kwijtgescholden kre gen door de presidentiële raad, op voorstel van het ministerie van Ju stitie. Hij zei, dat deze actie genomen was ten opzichte van die personen die wettig veroordeeld waren, maar wier vonnis niet in overeenstemming was met de socialistische criminele poli tiek. Verder hebben 8.456 personen een voorwaardelijke veroordeling ge kregen. De Hongaarse schrijver Tibor Dery en de journalist Tibor Tardaos zijn uit die partij gestoten wegens hun aanklacht in bijeenkomsten van de Petoefikring, waarbij ernstige kritiek op het huidige bewind werd ge oefend. Dit meldt de correspondent van het Joegoslavische blad Borba in Boedapest. Rakosi contra Nagy. Politieke kringen j(n Boedapest menen dat Rakosi, de eerste secreta ris van de Hongaarse communistische partij de tweede ronde in zijn grote gevecht met ex-premier Nagy heeft gewonnen. (Hoewel Rakosi Nagy uit alle par tij-functies heeft gezet en ook uit zijn functie van premier, was Nagy nog steeds Rakosi's voornaamste tegen stander. Terwijl Rakosi in Moskou vertoefde voor nieuwe instructies deden Nagy's aanhangers een nieuwe poging Nagy's positie te herstellen. In de officiersklub van het leger betoogden vele communistische spre kers dat zij Rakosi verantwoordelijk achten voor Hongarije's huidige moei lijkheden. Zij staken de loftrompet voor Nagy, die geen gelegenheid had zichzelf en zijn inzichten in het open baar te verdedigen. Het schijnt, dat het (hier een „paleisrevolutie" betrof, niet bedoeld om het communisme door een ander systeem te vervangen, maar meer om Nagy weer de plaaits van Rakosi te geven. Maar Rakosi, juist terug van zijn bezoek aan Moskou, heeft met een resolutie d'at „de demonstraties onder mijning van de partij tot doel hadden gehad" het partij leiderschap veilig gesteld. Zaterdag verzocht mevrouw Wein berger in een televisie-uitzending de kinderrover gebruik te maken van de tussenkomst van een protestantse, katholieke of joodse geestelijke. Elke geestelijke zou krachtens zijn beroeps geheim zijn identiteit geheim willen houden als hij de kleine Peter terug gaf. „Stel u toch alstublieft via een geestelijke met ons in verbinding", smeekte zij. „Stop desnoods een brief je in een offerblok of collectezakje. Geen enkele geestelijke zal u aan geven bij de politie. Dat is ons be loofd. Morgen, zondag zullen alle ker ken open zijn". Een katholieke geestelijke onder steunde in dezelfde televisieuitzen- ding de smeekbede van de wanhopige moeder. Een dagblad, de Long Island Daily Press, heef 5600 dollar uitgeloofd voor gegevens die kannen leiden tot de terugkeer van Peter bij zijn ouders. Alles vergeefs. Zondag is bekendgemaakt, dat me vrouw Weinberger op vrijdagmiddag geheel alleen een vergeefse autotocht van vier heeft gemaakt om in contact te komen met de ontvoerder van haar baby. Zij had een bedrag van 5000 dollar bij zich. Ook het beroep van mevrouw Weinberger op de ontvoerder om een boodschap of het kind in een kerk achter te laten, is tot heden ver geefs geweest. De politie heeft nog geen nieuwe aanknopingspunten voor verdere actie gevonden. De bekende journalist Walter Winchell heeft in een radiotoespraak, die over geheel Amerika werd uitgezonden, aangebo den met de ontvoerder in onderhan deling te treden. Hij wilde voor de betaling van de losprijs zijn eigen geld meenemen. Zaterdagochtend is een driewagen-treinstel van de lijn Den Haag-Rotter dam bij Rodenrijs ontspoord. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor; de materiële schade was beperkt. Op de foto zien we het ontspoorde treinstel. Van Heuven Goedhart overleden Gisteravond is in zijn woning te Genéve onverwacht aan een hart aanval overleden mr. G. J. van Heu ven Goedhart, hoge commissaris voor de vluchtelingen van de V. N. Gerrit Jan van Heuven Goedhart is op 9 maart 1901 te Bussum geboren. Hij bezocht het gymnasium en stu deerde rechten in Leiden, waar hij in 19216 promoveerde op een proef schrift „De ontwikkeling der werk loosheidsverzekering in Nederland". In 1926 werd hij lid van de hoofdre dactie van „De Telegraaf". Van 1930 tot 1933 was hij eerste hoofdredacteur van dit dagblad. In 1933 werd hij hoofdredacteur van het „Utrechtsch Nieuwsblad", in welk blad hij het nationaal-socialisme en in het bijzon der de N.S.B. bestreed. Kort na de Duitse inval van ons land, op 17 mei 1940, werd de heer Van Heuven Goedhart bij het Utreohtsch Nieuwsblad ontslagen. Hij werd daarna medewerker aan de Grebbeccxmimissie voor 'hulpverlening aan oorlogsslachtoffers. In 1941 werd •hij medewerker, in 1942 mede-redac teur van het illegale „Parool". In januari 1942 dook de heer Van Heuven Goedhart onder. In 1944 reis de hij, in opdracht van een aantal illegale groepen, via Gibraltar naar Engeland, waar hij op 12 juli 1944 minister van Justitie werd in het ka- binet-Gerbrandy. Na de ontslagne ming van dit kabinet in februari 1945 keerde hij, in mei 1945, naar Neder land terug. In augustus 1945 werd hij benoemd tot hoofdredacteur van het nu als ge woon dagblad verschijnende „Parool". Hij verliet dit blad in januari 1951, toen hij Hoge Commissaris der Ver enigde Naties voor de vluchtelingen werd. In 1947 was hij reeds benoemd tot lid van de commissie voor vrijheid van informatie der Verenigde Naties. Van 1948 tot 1951 was hij lid van de Eerste Kamer voor de Partij van de Arbeid. In 1949 en 1950 woonde hij als plaatsvervangend voorzitter der Nederlandse delegatie de algemene vergadering der Verenigde Naties bij. Voor de wijze, waarop dr. Van Heuven Goedhart als hoge commis saris de oplossing van het vluchte lingenvraagstuk heeft bevorderd, is hem in 1955 de Wateler-vredeprijs toegekend. Aan zijn in Genéve geves tigde bureau werd de Nobelprijs voor de vrede voor 1954 toegekend. Van zijn werken noemen wij „De ontwikkeling der arbeidsbemidde ling in Nederland", geschreven in sa menwerking met R. A. Roeterink en gepubliceerd in 1929, als vervolg op zijn dissertatie. In „Onrust in het land van Masaryk" behandelde hij, na een reis naar Tsjecho-Slowakije in 1938, de kwestie der Sudeten-Duit- sers. In „Finland zoals ik het zag", verschenen in 1940, behandelde hij de strijd der Finnen tegen Rusland. Verder schreef hij „Over het nieu we Nederland" (1945) en „De reis van colonel Blake". Dit blad bestaat uit 10 pagina's HOE wordt Jiet weer? Een geleerde, bezig met het project voor de toekomstige „kunstmaan", is zaterdag in de fabriek te Redlands Californië), waar de brandstof voor de raket wordt gemaakt, bij een ont ploffing om het leven gekomen. De politie heeft verklaard, dat de geleer de, de 51-jarige Benjamin Kimbrig, klaarblijkelijk „uit elkaar is gespron gen", want men vond één van zijn schoenen op het dak van een dichtbij liggend gebouw en flarden van zijn kleren terug in de ruïne, die over bleef van het laboratorium. Namens de maatschappij verklaarde men, dat Kimbrig een brouwsel van de brandstof onderzocht in een droog oven, waarbij het op onverklaarbare manier iheeft vlam gevat. De brand stof zou bij ontbranding een hitte van 40.000 graden Fahrenheit ont wikkelen en was bestemd om de laat ste stoot te geven, nodig om de snel heid van de kunstmaan op te voeren tot 18.000 mijl per uur, waarmee men de aantrekkingskracht van de aarde kan overwinnen. Het zuidelijke gedeelte van de Egeïsche Zee is maandagochtend ge troffen door een zware aardbeving, die vooral op het eiland Santorini, dat in het centrum van de aardbeving lag, slachtoffers geëist heeft. Volgens niet-officiële cijfers zijn er op Santorini dertig doden te betreu ren. Officiële cijfers zijn niet bekend. Alle telefoonverbindingen van het eiland met Athene zijn verbroken. Ook het eiland Kalymnos is ernstig getroffen. Bij de eilanden Santorini, Kalymnos en Syros ontstonden vloed golven. Schepen van de Griekse Marine zijn naar het getroffen gebied onderweg. De meeste dorpen op Santorini zou den ernstig beschadigd zijn. Te Apanomeria zou een klooster zijn verwoest. Te Mesaghonia zijn alle huizen ingestort of beschadigd. De kracht van de ontploffing rukte een stalen dak van het gebouw en sloeg een krater van bijna twee meter diep. Stukken puin- heeft men honder den meters in het rond' gevonden. Op acht kilometer afstand had men de knal gehoord en de grond voelen schudden. Gedurende het weekeinde trad een belangrijke weers verbetering in, waardoor eindelijk, na ruim een maand, weer enkele zomerse dagen hun intree deden. De verandering in het weerbeeld was toe te schrijven aan het binnendringen van warme subtropische lucht. Zondagmiddag steeg het kwik in .Brabant en Lim burg tot 26 graden. Intussen begon nen de barometers in Frankrijk weer te dalen en drong tegelijkertijd een koufront, dat de voorste begrenzing vormt van koele oceaanlucht tot over de Britse eilanden door. De wind draaide bij ons naar zuidoost en' voer de nog iets warmere continentale lucht naar binnen: De aanvoer van deze lucht is echter van korte duur, omdat het genoemde front boven En geland te samen met een onweers storing uit Frankrijk in de loop van de avond en de nacht van maandag op dinsdag over ons land zal trekken, waarmee koelere oceaanlucht met westelijke winden binnenstroomt. Morgen zal het weer evenwel niet on gunstig zijn en zullen weer zonnige perioden optreden met temperaturen, die variëren van 22 tot 25 graden. (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KOELER. Vanavond en vannacht plaat- selijk onweersbuien, maarmor- gen weer opklaringen. Overwe- gend matige naar noord draaien- l de wind. Belangrijk lagere middagtempe- l raturen. 10 Juli zon op 4.34, onder 21.00; maan op 7.49, onder 21.55. Hoogwaterstanden 10 Juli v.m. 4.40; n.m. 5.10. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM half bewolkt 15 C. OSLO licht bewolkt 23 KOPENHAGEN onbewolkt 20 LONDEN onweer 27 ABERDEEN half bewolkt 16 AMSTERDAM onbewolkt 23 LUXEMBURG licht bewolkt 27 PARIJS onbewolkt 30 BORDEAUX -zwaar bewolkt 32 NICE onbewolkt 26 BERLIJN onbewolkt 22 FRANKFORT onbewolkt 29 MüNOHEN onbewolkt 27 ZüRIOH zwaar bewolkt 29 GENèVE mist 29 WENTEN half bewolkt 30 INNSBRUCK onbewolkt 31 ROME onbewolkt 33 AJAOCIO onbewolkt 27 Korreltje Ijverige middelmatigheid bereikt meer in het leven dan luie voortref felijkheid.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1