De dochter Willemse ook kampioen op de 100 meter te WASSENAAR Japan betaalt smartegeld aan oud-geinterneerden Geschil tussen Ver. van Oefen- meesters en bondstrainer Merkel Nazorg TBC-patiënten in ons land verwaarloosd IVOROL: De Tandpasta van standing weeckelijkse cnonycke ZATERDAG 7 JULI 1956 DE LEIDSF COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Nederland kampioen waterpolo De tribunes waren overvol in het sportfondsenbad te Wassenaar toen op de laatste dag van de internationale mili taire kampioenschappen de laatste fina le-nummers in het zwemmen werden ge houden en tevens de beslissingswedstrijd waterpolo tussen Nederland en Frankrijk op het programma stond. De laatste dag is voor de Nederlan ders wel een succes geworden. Herman Willemse veroverde zijn derde titel tij dens deze kampioenschappen, toen hij de 100 meter vrije slag na een felle strijd won in de fraaie tijd van 58.4 sec., de snelste tijd die de Robbenman ooit in een buitenbad heeft gezwommen. Op een 25 meter baan heeft hij reeds een tijd van 54.3 sec. laten noteren. Joris Tjebbers, die een mooie strijd leverde tegen Willemse, klasseerde zich tweede. De finale van de 200 meter schoolslag leverde een Franse overwinning op in 2.44.3. Aanvankelijk ging de strijd tus sen de Fransman Broussard en de Belg Desmit. Beiden lagen vrijwel de eerste 100 meter gelijk. Toen kwam echter ook onze landgenoot Bekkering sterk opzet ten en wist zelfs vrijwel gelijk te ko men met de Fransman en de Belg. Maar op de laatste 50 meter zette de Frans man zo'n geweldige eindspurt in, dat zowel Bekkering als Desmit hem moes ten laten gaan. Desmit wilde niet direct de strijd gewonnen geven, maar ook hij kon het tempo van de Fransman niet meer volgen. Desmit eindigde als tweede en Bekkering werd derde, resp. in 2.46.7 en 2.48.9. De 100 meter rugslag werd. zoals te verwachten viel, een overwinning voor de wereldrecordhouder Gilbert Bozon (Frankrijk). De chronometers drukten 1 min. 7.6 sec. voor hem af, hetgeen een nieuw internationaal militair record be tekende. Het oude record stond met 1.07.8 op naam van Kees Kievit (Ned.) in 1952 gemaakt. De Zweed Anderson werd tweede, de Amerikaan Stewart derde en Elzenga (Ned.) vierde. Felle strijd leverde ook de 100 meter vlinderslag op. In het begin lagen Onion (V.S.). de Jong (Ned), en Hallouda (Eg.) dicht bij elkaar, maar na het keerpunt nam Onion een voorsprong, die onze landgenoot de Jong niet kon inlopen en de Egyptenaar zakte zelfs zo sterk af, dat deze met de derde plaats tevreden moest zijn, terwijl Onion kampioen werd en de Jong een eervolle tweede plaats veroverde. Een verrassing was het resultaat van de 4 x 200 meter vrije slag estafette. De Fransen werden hiervoor als winnaars gedoodverfd. In hun gelederen telde men Million, Charletoux, Bozon en Montser- ret. Maar in plaats van een Franse overwinning werd het een daverende Ne- WIMBLEDON. Lewis Hoad versloeg Ken Rosewall De wens van Lewis Hoad het Wimble- don-kampioenschap te veroveren is na een spannende strijd tegen Ken Rose wall, welke bijna twee uur in beslag nam, in vervulling gegaan. Na een prach tige demonstratie van power play ver sloeg hij zijn rivaal in de eindstrijd van het heren enkelspel met 62 46 75 64. Zo heeft Hoad de meest begeerde ten* nistitel op zijn naam gebracht en hier voor brachten de toeschouwers, die de tribunes rond het centre court be volkten, hem een ovatie, waarin zij ook Ken Rosewall betroken. Want deze had zich immers op prachtige wijze tegen zijn teamgenoot van de Davis cupploeg ge weerd. De laatste game won Hoad op 15 en met rustige stem annonceerde de um- prio: „game, set and match to Hoad". Met een brede glimlach op het gezicht wandelde Hoad naar het net waar hij door zijn rivaal gefeliciteerd werd. Toen keek hij op naar de tribunes om en glimp van zijn vrouw op te vangen. Verlegen nam hij vervolgens de beker uit de handen van de hertogin van Kent in ontvangst en daarmede was voor hem een einde gekomen aan een succesvol toernooi in het enkelspel. Althéa Gibson en Angela Buxton be reikten de finale van het dames dubbel spel door een twee setsoverwinning: 7—5 64 op de „hoogstgeplaatsten" Louise Brough en Shirley Fry. In de eindstrijd zal Althéa Gibson met Angela Buxton uitkomen tegen het Australische paar Fay Muler en Daphne Seeney, dat Angela Mortimer en Ann Shilcock in de halve finale versloeg met 6—4 6—2. De uitslagen luiden verder: Gemengd dubbelspel: halve finales: Althéa Gibson en Mulloy (V.S.) versl. Dahpne en Fancutt (Austr./Z. Afr.) 64 64; Shirley Fry en Seixas (V.S.) wonnen van Dralene Hard en Howe (V.S./Austr.) met 6—3 7—5. Heren dubbelspel halve finales: Hoad en Rosewall (Austr.) versl. Howe en Larsen (Austr./V.S.) 4—6 6—2 7—5 6—3. derlandse zege, die het publiek dol van enthousiasme maakte. De basis voor de overwinning werd gelegd door de derde Nederlandse zwemmer, Joris Tjebbes, die de strijd aanbond tegen Gilbert Bozon. Langzaam maar zeker liep Tjebbes in op de Fransman, die door een voorsprong van zijn beide vorige landgenoten vóór lag. Na 100 meter lag Tjebbes reeds ge lijk met Bozon en onder de geestdrif tige aanmoedigingskreten van het tal rijke publiek zag men Tjebbes de Frans man voorbij zwemmen in een prachtige soepele stijl en zelfs met ruime voor sprong aantikken. De laatste man van de Nederlandse ploeg, Herman Willemse gooide er nog een schepje bovenop en zo gebeurde het, dat niet Frankrijk, maar een Nederlands kwartet op de hoogste plaats op het schavotje stond. Verdiende Ned. waterpolozege. De waterpolowedstrijd tussen Neder land en Frankrijk eindigde eveneens in een verdiende Nederlandse overwin ning. In de eerste speelhelft viel er niet veel te beleven. De ploegen durfden blijkbaar niet. Er werd weinig gezwom men en het geheel gaf nogal een matte indruk. Het eerste Nederlandse doelpunt werd door Moolhuyzen uit een starf- worp gemaakt, terwijl Dokter na een prachtig schot de voorsprong voor Ne derland tot 20 vergrootte. Met deze stand ging ook de rust in. Nadat men van goal had verwisseld werd het spel wat levendiger. Bijzondere vermelding verdienen de beide doel mannen Faefibold bij de Fransen en Voortman bij de Nederlanders. Zij deden voortreffelijk werk. Weliswaar was het schieten aan beide zijden niet zuiver, maar de enkele schoten, welke op het doel afflitsten, wisten de keepers dik- In onze moderne GASKAMER worden houtworm en motten radicaal verdelgd Vraagt inlichtingen KLEINE'S CHEMISCHE FABR. LEIDEN Lammenschansweg 10 Tel. 25738 (Advertentie). wijls voortreffelijk te stuiten. Ruimschotel bracht na een mooie boogbal de stand voor Nederland op 30. Toen werd Wever voor een zware over treding het water uitgezonden en mocht Chaignet een strafworp nemen, die hij., jammerlijk miste, tot diepe teleurstel ling van de Fransen. Het eerste Franse doelpunt kwam van de hand van Peere en Moolhuyzen vergrootte door een mooie boogbal de stand tot 41. Wever werd opnieuw door de Belgische scheids rechter, Arts, het water uitgezonden, maar de straf duurde niet lang, want kort daarna klonk het eindsginaal, zodat Nederland zich Internationaal militair kampioen mag OLYMPISCHE SPELEN In samenwerking van de AVRO, KRO, NCRV VARA en Wereldom roep zullen de radiore portages van de olym pische zomerspelen te Melbourne worden ver zorgd door de volgende reporters: Herman Fel- derhof, Aad van Leeu wen, Leo Pagano, Dick van Rijn en Jan de Troye. 38 Miljoen gulden naar Nederland Met de uitbetaling aan rechtheb benden van het smartegeld, dat Ja pan op zich heeft genomen aan Ne derland te betalen ten behoeve van Nederlanders, die in de tweede we- deldoorlog in Japanse kampen in Azië als burger geinterneerd zijn ge weest, hoopt de Nederlandse rege ring nog voor het einde van dit jaar te kunnen beginnen. Complete lijs ten van belanghebbenden zijn echter niet aanwezig. Hierdoor is het niet mogelijk, reeds thans over te gaan tot een vaststelling van het juiste bedrag, dat aan een ieder kan wor den uitgekeerd. Het ministerie van buitenlandse zaken roept belangheb benden daarom op zich aan te melden, opdat tot een zo spoedig mogelijke juiste verdeling kan worden overge gaan. Japan heeft zich verbonden een be drag van 10.000.000 dollar, dat is 38.000.000, in 5 jaarlijkse termijnen te beginnen met 1956, aan Neder land over te maken, welk bedrag echter in de vorm van vóór financi- ring door de Nederlandse regering ineens zal worden beschikbaar ge steld. De Vereniging van voetbaloefenmeei- ters in Nederland, die deze week haar jaarlijkse studiebijeenkomst te Lunte- ren houdt, heeft naar het secretariaat van deze vereniging meedeelt een pro test bij de KNVB ingediend tegen de houding van Max Merkel. De bondscoach van de KNVB zou n.l. vrijdag 6 juli naar Lunteren komen om een demonstratie voor de Nederlandse oefenmeesters te houden, In een telefo nisch onderhoud met de heer G. Kruy- ver, voorzitter van de technische com missie van de KNVB deelde deze de oefenmeesters mede, dat de heer Merkel vermoedelijk niet zou komen omdat naar het oordeel van de heer Merkel de ver eniging van oefenmeesters niet over men sen beschikte, die in staat zouden zijn de door hem „Merkel" te doceren oefen stof goed uit te voeren. De voorzitter van de vereniging van oefenmeesters, de heer de Bois deelde daarop de heer Kruyver mede, dat o.a. de oud-internationals Arie de Vroet, Kick Smit, Bas Paauwe, Otto Bonsema, Gerrie Stroker aanwezig waren. De heer Kruy ver zou nog contact opnemen met de andere leden van de technische commis sie, maar vrijdagmorgen kwam het be richt van de KNVB, dat de heer Merkel vermoedelijk niet zou komen, hetgeen ook niet geschiedde. De vereniging van voetbaloefenmees- ters voelt zich nu zo heet het in het schrijven van de KNVB zeer gedu peerd, beledigd en in haar eer aangetast, omdat in de ogen van de heer Merkel en blijkbaar ook in die van de heren van de technische commissie, de Nederlandse oefenmeesters een stel figuranten zijn. De vereniging van oefenmeesters, die elk jaar een studiebijeenkomst houdt om door het uitwisselen van gedachten over het demonstreren van oefenstof op tech nisch en tactisch gebied, alsmede door het houden van lezingen enz. de kennis de leden te verbreden, is ernstig teleurgesteld door de geringe medewer king van de zijde van de KNVB. Tot zo ver de mededeling van het secretariaat van de vereniging van oefenmeesters. Van de heer G. Kruyver vernamen wij, dat in de „De Oefenmeester", het orgaan van de vereniging van voetbaloefen- meesters, herhaaldelijk zijdelingse kritiek op het werk van de heer Merkel Is ge leverd. Deze publikaties, die de sfeer vertroebeld hebben, en ook de ervaringen door Merkel opgedaan in de jaarlijkse studiebijeenkomst van verleden jaar, hab- ben blijkbaar zijn houding bepaald. Toen zou namelijk volgens Merkel gebleken zijn, dat de oefenstof van de bondscoach, afgestemd op de getrainde semiprof- speler, aan de conditie van veel Neder landse oefenmeesters te hoge eisen stelt. De heer L. Brunt, secretaris-penningm. van de KNVB ontkende, dat er van ge ring medewerking van de zijde van de bond sprake kon zijn: het betreft hier een geschil tussen de oefenmeesters en Merkel. Uiteraard zal de bond een onder zoek Instellen, maar dit zal pas kunnen geschieden na de terugkeer van Merkel, die tot half augustus met vakantie naar Oostenrijk is vertrokken. De Nederlandse fiscus zal ovjer het uit te keren bedrag geen belasting heffen, noch zullen vorderingen van het rijk ermede worden verrekend. Aan allen, die onder deze regeling vallen, ongeacht leeftijd zal een ge lijk bedrag worden uitbetaald. Parkeergarages voor Den Haag T oehomstplannen De wethouder van wederopbouw van 's-Gravenhage heeft, in gezel schap van enkele stedelijke verkeers- autoriteiten naar aanleiding van par- keervraagstukken in Den Haag, een studiebezoek gebracht aan een aantal grote parkeergarages in Duitsland, Zwitserland en Italië. Tijdens een gistermiddag gehouden persconferentie werd medegedeeld, dat de gedachten in Den Haag uit gaan naar het bouwen van parkeer garages voor ongeveer 300 tot 450 wagens, zoveel mogelijk gelegen bij de aanvoerwegen en bij de twee ge projecteerde ringwegen. Er zijn in Den Haag wel mogelijkheden daartoe. Twee grote warenhuizen die nog grond beschikbaar hebben aan de grote Marktstraat, overwegen de bouw van parkeergarages. Aangezien de Haagse binenstad slechts plaats heeft voor 4500 parkerende auto's zal met de bouw van parkeergarages spoed moeten worden gemaakt en er zijn ook wel gegadigden, die hieraan willen beginnen. Het te verkiezen systeem voor de stad zou afhangen van de plaats, waar de garages zullen worden gebouwd. Op sommige plekken zal men een ge- spiraliseerde of rechte oprit kunnen bouwen, terwijl het op andere plaat sen nodig zal zijn om garages te bou wen met verticaal en horizontaal ge bouwde liften, die de auto's in honing raatboxen zullen onderbrengen. Een difinitief besluit is nog niet genomen. Werkplaats te Amsterdam geopend „De duurzaamheid van het herstel der t.b.c.-patienten wordt in belang rijke mate bevorderd door een goede nazorg. Voor. een effectieve t.b.c.-be- strijding is het noodzakelijk, dat de voorzorg, de zorg en de nazorg har monisch samengaan. Helaas is in ons land de nazorg organisatorisch ten achter gebleven. Ondanks de toe nemende stabiele genezing bij tuber culose wordt ieder jaar een groot aantal recidiven geconstateerd, mede doordat de nazorg nog in een stadium van ontwikkeling vekeert". Dit heeft de inspecteur van de volksgezondheid, afdeling tubercu losebestrijding, dr. C. R. N. F. v. Joost, gistermiddag in het parkhotel te Am sterdam verklaard in zijn rede ter opening van de nieuwe z.g. door- gangs werkplaats van de stichting „Amsterdams revalidatiecentrum voor oud t.b.c.-patienten" (Arco)< Het verheugde spreker, naar hij zed, dat hij in de gelegenheid was een tweede werkplaats te openerf van de stichting, die zoveel heeft bijgedra gen tot de ontwikkeling van de tuber- culosenazorg met haar psychologische en sociale factoren. De stichting Arco heeft hoewel het woord in haar naam voorkomt begrepen, dat de hersteld verklaarde patient geen min der valide is doch iemand, die recht heeft op een volwaardige plaats in de maatschappij, aldus dr. v. Joost. De voorzitter van het stichtings bestuur, de heer .C A. Bergh noemde als doel van de werkplaats herstelde t.b.c.-patienten te doen gewennen aan de arbeid en hen te helpen bij het yerkrijgen van een plaats in het arbeidsproces. De ene werkplaats der organisatie in de centrale markthal len waar vorig jaar 27 patiënten zijn gerevalideerd, was overvol, zodat een tweede dringend nodig was en thans is ondergebracht op een etage van een pand aan de Rechtboomsloot No. 57. Hier kunnen 25 personen te werk worden gesteld. WEER BUS VOOR SCHOOLREISJE AFGEKEURD De Amsterdamse verkeerspolitie heeft vrijdag opnieuw een autobus, die kinderen van een school aan de Stadhouderskade naar Amersfoort zou brengen, afgekeurd en in beslag genomen. Opdat het schoolreisje toch zou kunnen doorgaan, nam de politie con tact op met het Gem. Vervoerbedrijf, dat direct een bus beschikbaar stelde voor het vervoer van de kinderen. (Advertentie). Qns Leyden's naeste buur wil liever buurman blijven. Nu Leyden wil een groot stuck in gaen lijven van Oegstegheest, is Leyden er in last en maeckt men groot krackeel Oock Rhynsburch wil de buyt wel helpen mee-verdeelen maer met Oegstgheester liên daer valt niet mee te speelen; sy segghen fier en ferm Wy blijven één gheheel. Int naebuuroort Rijpweeteringh daer ist genoeghlijck vissen en wist een man uyt Koudekerck een karper wegh te grissen, die woogh niet min dan dartien kilo swaer. Al staet een visserman latyn opt lijf geschreeven: dit nu en was geen Griecks. De karper liet het leeven en van Rijpweeteringh droomt menigh hengelaer. \I7at isser daer ghesmuld. Dat doense oock in Leyden, en gaf het feest van kocks aen menigheen verblijden; ses jaer bestaet de school van Gerth van Wijck. Ses jaeren langh syn daer de koks aent leeren om 't koocken wèl te doen, naer soldeniers begheren en heyl vant vaederland. Eet smaeckelijck! I-Jet feest gingh niet gepaerd met koocken en met backen, de koek liet voor een wyl schuymspaen en braetspit sacken doch gingh de leepel daer met reght de breypot in. Sy trocken touw, sy speelden bal en spronghen ver en hoogh, sy liepen om het hardst en joelden keelen droogh. So bleef er treek in eeten niettemin. Fen jeep in Soeterwou die wou de Vliet langhs schieten 1-1 maer quam er toen met gangh die stille vliet in vlieten en hy met man en vracht int vlietend waeter doock. De Leydse brandweer quam en kon toen sonder draelen die al te snelle jeep de stille vliet uythaelen. Die mannen syn paraet, oock sonder vier en roock. Co gaet het leven door met feesten en krackeelen, Tsy fraay, tsy minder mooy, ick wil sulx niet verheelen, het geeft de een wat licht, de ahder druck. Van Maendagh vliet de weeck weer naer de Sondagh heenen; wat maeckt het of wy klaeghen, of wy steenen, by yder ongemack is oock nogh wel geluck. I^at sagh men in de Silck. Daer sat een cleyne jonghen op vaeders groentekar. Hy duyckelde (of sprongh) en tweemaal een waeghenwiel over de ribben kreegh. De knaep, vyff jaeren out, die huylend er vandoor gingh, sonder manckeeren wegh, tot chirurghyns verbaesingh, dat jongh en was vast niet van koeckedeegh. J^yn lied loopt op een eynd, ick legh myn dichtersveder tot aen de naeste weeck onwereksaem naest my neder, al isser nogh wel meer aen feest en druck gheweest, sowel int buytenland als rondom dees contreyen, van Lisse tot de Rhyn, van Alphen tot aen Leyen. 't Is morghen Sondagh weer, ONS weeckelijckse feest. WILLEM VAN HORSTENDAELE. Voortzetting kort geding Linnaeushof De president van de rechtbank te Haarlem heeft gisteren in de voort gezette behandeling van het kort ge ding, dat de adjunct directeur van de Linnaeushof, de heer H. A. Vari D. wegens het hem z.i. onrechtmatig verleende ontslag aanhangig heeft gemaakt tegen de N.V. Linnaeushof te Bennebroek.zes getuigen gehoord op verzoek van de raadsman en eiser. Drie journalisten verklaarden, dat zij van de directeur van de Linnaeus hof, de heer M. R., hadden verno men, dat de heer van D. opstaande voet ontslagen was. Een aannemer van een werk op de Linnaeushof, die eveneens als getuige werd gehoord, deelde mee dat hem bekend was, dat de heer van D. op 11 juni schrifte lijk ontslag had gevraagd als adjunct directeur met ingang van 1 augustus. Ten huize van de financieel adviseur van de Linnaeushof was zondag 17 juni een bespreking gevoerd om te trachten de partijen weer tot elkan der te brengen. De aannemer, die hierbij aanwezig was, had de indruk gekregen, dat de heer van D. in func tie zou blijven, hoewel hij niet ge hoord heeft dat deze zijn ontslag aanvrage heeft ingetrokken. De fi- nencieel adviseur verklaarde dat aanvankelijk alles naar wens was verlopen, doch dat na het vertrek van de aannemer de gemoederen verhit waren geraakt. De heer van D. liep boos weg, doch werd bij de deur tegen gehouden door de adviseur, die alsnog een poging wilde doen hem tot andere gedachten te brengen Van D. vernielde aldus deze ge tuige echter bij zijn weggaan drie ruitjes van een tochtdeur en gaf de heer R. een klap in het gezicht. Twee dagen later belde de heer D. de ad viseur op en liet zich in het gesprek onvriendelijk uit over de heer R. De raadsman van de heer R mr M. F. Oberman vroeg de* behande ling later voort te zetten voor het houden van een contra enquete, die de president bepaalde op dinsdag middag a.s. Kinderverlamming in Zuid Nederland Geen ernstige vorm In het Canisius-ziekenhuis te Nij megen worden thans tien patiënten verpleegd, die lijden aan kinderver lamming. Deze patiënten zijn niet af komstig uit Nijmegen, maar uit de Noord-Limburgse en Noord-Oost-Bra bantse gebieden, vanwaar de ernstig ste patiënten naar Nijmegen zijn overgebracht. De toestand der patiën ten geeft echter nog geen reden tot grote ongerustheid. In Nijmegen zelf is nog geen geval geconstateerd. Op advies van de rijks inspectie van de volksgezondheid in Gelderland zijn wel maatregelen ge troffen om besmetting te voorkomen. Op verschillende plaatsen in Oost- Gelderland zijn gevallen van kinder verlamming geconstateerd, maar tot heden in het algemeen zonder ern stige gevolgen. Te Doetinchem is een volwassen patiënt aan de gevolgen van kinderverlamming overleden. Textiel onderhandelt nog over loonkwestie Vertegenwoordigers van de textiel - werkgeversfederatie en de textiel arbeidersbonden „St. Lambertus", „De Eendracht", en „Unitas" heb ben gisteren besprekingen gevoerd over de loonsverhoging per 1 septem ber a.s. Hoewel de standpunten van beide partijen niet ver uiteen lagen, heeft men nog geen overeenstemming bereikt. De besprekingen worden maandag 23 juli a.s. voortgezet, om beide partijen de gelegenheid te ge ven, zich eerst in eigen kring nader te beraden. Mogelijkheid van slipgevaar.. VAN DE PRESIDENT door E. PHILLIPS OPPENHEIM 32) „We behoeven vandaag niet ver der te onderzoeken", zei hij. „Laten we naar Beau Desir terugkeren en enige mannen halen. Als Sagasta hier verborgen zit, heeft hij waarschijnlijk vrienden bij zich. Wij zouden hem met zijn tweeën nooit kunnen gevan gen nemen". Dene lachte minachtend. „We zijn gewapend", zei hij, „en we zullen hen overvallen. Ik heb bo vendien zelf ook nog een rekening met Sagasta te vereffenen." Rimarez bleef besluitenloos staan. Hij wilde niet graag alleen gelaten worden, maar hij gevoelde er nog minder voor dit voetpad te volgen, tot waar het eindigde. Plotseling stak hij zijn vinger op. „Luister!",, riep hij zenuwachtig. Dene bleef stilstaan en beide man nen hielden hun adem in. Ze hoorde echter niets. De diepe stilte werd door niets verbroken, behalve door een zwakke bries, die de donkere toppen der bomen deed ruisen en het ver verwijderd geklater van een berg stroompje. „Er is niets om bang voor te zijn", zei Dene rustig. „Het komt mij voor dat dit pad rechtuit naar Beau Desir loopt en ik ben van plan, dit te on derzoeken." „Ik dacht dat ik stemmen hoorde", stamelde Rimarez. „Bedenk dat Sa gasta mijn persoonlijke vijand is. Als hij vrienden bii zich zou hebben Dene liep ongeduldig verder en na een ogenblik aarzelen volgde Rima rez hem. Het pad was blijkbaar met grote moeite gemaakt, want de hel ling was steil en het geboomte werd steeds dichter. Toch vorderden ze goed en in minder dan een half uur zagen ze licht voor zich uit. Dene wees er naar en zei: „We zijn dicht bij de top, volg me voorzichtig". Terwijl ze de laatste paar meter naderden, werd het pad bijna lood recht. die men klaarblijkelijk tot dit doel had laten staan. Dene ging voor op en kwam het eerst boven. Daarna moest hij Rimarez bijna omhoog trekken. Buiten adem stonden ze daar en keken onderzoekend in het rond. Toen gebeurde er iets vreemds. Aan alle kanten kwamen blinkende geweerlopen te voorschijn. Een rijzi ge gestalte tekende zich af tegen de lucht en een gebiedende stem gaf het korte bevel:: „Gooit uw revol vers neer!" Bliksemsnel greep Dene naar zijn achterzak maar voor hij zijn revol ver trekken kon, gierde een geweer kogel langs zijn oor, afgevuurd van zo dichtbij dat de kruitdamp hem in het gezicht sloeg. Hij wierp een snel len blik om zich heen. Er waren min stens zeven of acht man, die hen om ringden. Hij schikte zich in het on vermijdelijke en wierp zijn revolver op de grond, waar die van zijn met gezel reeds lag. Sagasta was het, die tegenover hen stond. Hij keek langs Dene heen Ri marez vlak in het gezicht en er was iets in zijn ogen, dat niet veel goeds voorspelde. „Welkom, heren!", zei hij gemaakt vriendelijk. „De heer Dene zie ik al tijd met genoegen, temeer daar ik geloof feitelijk een indringer op zijn grondgebied te zijn. Wat u betreft, kapitein Rimarez, u weet hoe de re kening tussen ons staat. U is de meest welkome bezoeker, die het toe val mij had kunnen zenden." Het gelaat van Rimarez zag as grauw van angst en ook Dene voelde zich niet op zijn gemak. „Ik zou je wel even alleen willen spreken, Sagasta", zei hij. Sagasta wees in het rond en zei: „Deze heren zijn mij vrienden en ge nieten mij volle vertrouwen. U kunt dus vrijuit spreken." Dene keek om zich heen en her kende verscheidene gezichten die hij in San Mario gezien had. „Ik ben op jouw verzoek naar pre sident Rimarez gegaan", zei Dene, „en heb met hem, jou ter wille, ze kere afspraak gemaakt Nu heeft men mij verteld, dat je onder valse voorwendselen de presidentswoning bent binnengedrongen met het plan hem te vermoorden. Ik heb „Ze hebben u een aantal vervloek te leugens verteld", viel Sagasta hem met fonkelende ogen in de rede. „Het is precies andersom gegaan. Die man daar en zijn vervloekte vader zijn met de valsheid en het verraad be gonnen. Ik kwam ongewapend in hun huis. Dat ik het levend verlaten heb, komt me nog als een wonder voor. Vraag het hem maar zelf, de lafaard! Hij kan er geen woord tegen inbrengen." Dene keek zijn metgezel aan. Het was zo: hij was sprakeloos van angst Een onheilspellende glimlach speel de Sagasta om de lippen. Het was duidelijk, dat hij niet veel goeds in de zin had. „Als men mij heeft voorgelogen, Sagasta, moet ik je mijn verontschul digingen aanbieden over mijn haas tig oordeel", zei Dene langzaam. „Tegen u heb ik geen vete", ant woordde Sagasta veelbetekenend. „U kunt gaan wanneer u wilt. Wat uw makker betreft die zal wel kun nen raden, wat hem te wachten staat. Manuël haal een touw en maak het goed vast aan de hoogste boom!" Rimarez zakte neer op de grond. Hij zag doodsbleek van angst. Dene stapte haastig naar voren en riep uit: „Sagasta, wat ga je doen?" „Ik ga hem laten ophangen", was het nijdige antwoord. Kermend krabbelde Rimarez weer overeind. „Het is barbaars!", riep hij. „Om 's hemels wil. Sagasta, zeg toch, dat het geen ernst is. Ik zal mijn vader gaan opzoeken. Je vonnis zal worden vernietigd. Senor Dene, u zult mij toch niet laten vermoorden?" „Ik hoop vurig, Sagasta, dat je zo iets afschuwelijks niet zult doen", zei Dene. Sagasta lachte grimmig en haalde een binocle te voorschijn. „U noemt het afschuwelijk? Komt u eens hier staan, mijheer Dene", zei hij. De beide mannen liopen een paar meter verder naar de andere kant van de berg. Plotseling uitte Dene een kreet van verbazing. Beneden hem lag een kleine strook bos en daar achter de zee. Naar het Noorden kij kend zag hij San Marino als het ware aan zijn voeten liggen. De witte hui zen met de dichtbegroeide tuinen, de terrasvormige hoogten en het af- en aanvaren van schepen in de wijde haven, dat alles was duidelijk zicht baar in de hete, bladstille lucht. Sa gasta duwde Dene de kijker in de handen. „Kijk naar de Plaza!", zei hij. Dene keek en zijn gelaat betrok. „Ziet u de galgen staan?" vroeg Sagasta. „Ja". „En ziet u de mannen daaraan han gen?" Dene bevestigde ook dit met een huivering. Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8