JfiS^ Offensief van Ockers bracht tijdwinst van De Bruyne tot 'n minimum terug Nederlanders spaarden hun krachten in de afmattende tweede étappe Zwitserse ploeg verloor twee man tijdens 't matste deel van de strijd WRIJVING IN DE BELGISCHE PLOEGj? Wagtmans dook in de brandnetels SNIPPERS ZATERDAG 7 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Zes renners hebben karakter gegeven aan de tweede etappe van de Tour de France. Die zes man waren de Franse nationalen Mallejac, de Belg De Bruyne, Pardoen van de Noord-Oost-Centrale ploeg, Elena van Zuid-Oost Frankrijk, de Luxemburger Jean Pierre Schmitt en Morvan van de West Franse ploeg. Nauwelijks hadden de 118 overgebleven renners Luik de rug toegekeerd of dit groepje van wel zeer gemengde samenstelling ontsnapte, vergrootte geleidelijk de voorsprong, tot deze zweefde in de buurt van de vier tot vijf minuten, veilig genoeg voor een niet fel reagerend peloton. Van groot belang was, hoe de Franse nationale ploeg met André Darrigade als drager van de gele trui zou reageren op de ontsnapping van Mallejac. Zou men aan Mallejac, die ongeveer 8 y, minuut achterstand in Luik op Darrigade had, de gele trui laten? Iets waar het aanvankelijk wel naar uitzag, want te Ninove op 125 km. van Luik, toen reeds meer dan de helft van deze etappe achter de rug was, bedroeg de voorsprong van Mallejac en de vijf andere vluchtelingen 7 min. 5 sec. den. Niet te veel heeft hij op kop gere den, want hij wist, dat deze tweede étappe lastig zou zijn en hij wenste zich niet onnodig uit te putten en zijn reser vekracht aan te spreken. Daan de Groot is niet aan een val ont komen, toen de grote groep renners, van de keien op het fietspad komend plotse ling sterk afremde. Hij duikelde over Jos Hinsen heen en verwondde zijn linker been, waar te Rijssel het kolengruis nog op zat. Tactische rit van Gerrit Voorting Marcel Bidot, de ploegleider van Frank rijk, moest een hard gevecht met zich zelf leveren, alvorens hij de mannen van zijn ploeg beval jacht op de groep van zes te maken. Dat werd met alle kennis van zaken en op deugdelijke wijze ge daan en meermalen zagen wij vier, vijf man van de Nat. ploeg aan de kop het peloton rijden, waardoor het tempo hoog werd opgevoerd en de voorsprong van 7 min., met tientallen seconden af brokkelde. Indien Darrigade niet een 60 km. vooi Rijssel een lekke band zou hebben gehad en de weg op de laatste 25 km., van de grens tot Rijssel zich niet in een erbar melijke toestand zou hebben bevonden, dan zouden de zes man, van wie er nog vier waren overgebleven —Morvan teruggevallen en Elena kreeg een lekke band zeker zijn ingehaald. Hadden de Franse nationalen dus een aantal problemen op te lossen, bij de Belgen hebben wij een symtoom ont dekt dat er op wijst, dat er toch moeilijk van eenheid in de ploeg, op dit ogenblik althans, sprake is. Waarom gebeurde dat? Want is Stan Ockers op de bolle kas seien aan het hoofd van een klein groep je niet uit het peleton gesprongen om, ja waarom eigenlijk? Waarom ging Stan Ockers jacht mcken op Fred de Bruyne, evenals hij een kopman van onze zuider buren? Maar Ockers slaagde op de keien van Noord Frankrijk, noch op de stoffige en rulle fietspaden naast het wegdek erin de kleine groep leiders te bereiken. Hij had zoveel van zijn krachten gevergd dat zijn ploegmaten hem in de laatste kilometers moesten helpen om hem al duwende en steunende over de streep te krijgen. Maar het resultaat van zijn wil de drift om de leiders te bereiken was toch maar dat Fred de Bruyne slechts een winst van één minuut (behalve zijn minuut bonificatie voor winnen van de etappe) kon behalen, een schamele belo ning voor 200 km. ploeteren tegen de harde wind schuin tegen. Nederlanders te voorzichtig? De Nederlanders hebben in deze étap pe hun partij dapper meegeblazen, zon der opvallende dingen te doen. Gerrit Voorting heeft zijn vijfde plaats in het algemeen klassement behouden en Daan de Groot is achtste gebleven. Het is duidelijk, dat Pellenaars een afwach tende houding aanneemt en dat hij met deze jeugdige ploeg geen onnodig risico wenst te lopen. Toch is hij van oordeel, dat de jongeren een te voorzichtige tak- tiek toepassen. En vrijdagavond in Rijs sel. aan de maaltijd, heeft hij op rustige en kalme toon opgemerkt, dat mannen als Jos Hinsen. Daar. de Groot en Mies Stolker heus wel een kans mogen wagen om mee te gaan, als er een ontsnappings poging wordt gewaagd. Zij behoeven zelf geen initiatief te nemen, maar volgen, daar. is geen enkel bezwaar tegen. De mannen zijn zonder al te veel kleer scheuren uit de beide afmattende en uit puttende étappes van Reims over Luik naar Rijssel te voorschijn gekomen. Wout Wagtmans voelt zich in uitste kende vorm. Na de Frans-Belgische grens, toen de „Hel van Rijssel" begon, maakte hij op het koolas fietspad een lelijke val. Hij kwam met het hoofd in de droge sloot, naast het fietspad, dat vol brandnetels stond, terecht. Zijn benen waren vuurrood van de netels, toen hy zich weer op zijn fiets waarvan het stuur bijkans dwars stond, hees. „Ze lachten er me nog om uit ook!", sputterde Wout. Bij de finish liet hij het koude spuit water op zijn schoentjes lopen. Ze klem den om zijn voeten vanwege de nieuwig heid en de warmte. Nolten had kramp. Jan Nolten heeft eigenlijk nooit last van kramp in de benen gehad. Wel vroe ger, toen hij als amateur reed, maar de laatste jaren was hij van dat euvel af. Waarschijnlijk heeft hij zich in de razen de étappe van Reims naar Luik wat ge forceerd. Tot 25 km. voor Rijssel ging het goed, maar op de keien keerde de kramp terug en ook zijn handen deden pyn en konden nauwelijks zijn stuur omklem- Gerrit Voorting heeft tactisch gere- Frisse Nederlanders Jos Hinsen heeft goed gereden. Hij voelde, dat hij in deze tweede étappe veel beter mee kon komen dan op de eerste dag en vol vertrouwen zal hij aan de derde étappe naar Rouaan beginnen. Piet van de Brekel kwam fris aan de fi nish. De laatste 25 km. hadden ook hem sterk aangepakt, al kon hij in de eerste 180 km. uitstekend meekomen. De ach terstand door een lekke band opgelopen, betekende een lelijke handicap voor hem, want toen was de beslissende fase juist begonnen. En datzelfde gold ook van Mies Stolker, die niet veel heeft af gezien, maar weigerde zich op het laatste stuk te forceren. „Ik kom er wel was zijn commentaar. Hetgeen wil zeg gen dat hij morgen of overmorgen wel van zich zal laten spreken. Wies" van Dongen is nog met een klein groepje weg geweest, maar het peloton liet hem en vier andere stoutmoedigen niet gaan. Hij had veel last ondervonden van het stoten van de banden "op de zware keien. Sjef Lahaye, gezond maar moe aan de finish, blijft enthousiast en ziet met vertrouwen de volgende étappes tegemoet. En zo ziet ook Leo van der Pluym, de man uit Dussèn het. Hij weet, dat de eerste étappes veel van hem zul len vergen, maar aan het einde van zijn krachten is hij nog lang niet. Hij heeft 25 km. voor Rijssel een lekke achterband gehad. Pellenaars stopte onmiddellijk voor hem en een ander wiel met band werd binnen enkele seconden gestoken. Het was jammer, dat op dat ogenblik hij juist achterin het peloton zat, waardoor hij een achterstand opliep welke hij niet meer kon goedmaken. KLASSEMENT TWEEDE ETAPPE 1. De Bruyne (B.) 217 km. in 6 uur 35 min. 31 sec.; 2. Pardoen (NOC) 'z.t.; 3. Mallejac (Fr.) z.t.; 4. Schmitz (Gem. Lux. ploeg) z.t.; 5. Caput (West) 6.36.20; 6. Hassenforder (West); 7. Rolland (Fr.) 8. Barone (lie de Fr.); 9. Scodeller (NOC), 10. Monti (It.), 11. Huyghe (NOC), allen zelfde tijd als Caput; 12. Hoorelbeke (lie de Fr.) 6.36.20; 13. Ern- zer (Gem. Lux.); 15. Conterno (It.); 15. Desmet (B.); 16. Bober (lie de Fr.); 17. Audaire (West); 18. Lauredi (ZO); 19. Bartolo (NOC) 20. Darrigade (Fr.) allen in 6.36.20; 24. Impanis (B.) z.t.; 26. Bau- vin (Fr.) 6.36.44; 29. Ockers (B.) z.t; 31. De Groot z.t.; 38. Wagtmans z.t.; 40. Voorting z.t.; 48. Gaul (Gem. Lux.) z.t.; 54. Schaer (Zw.) 6.38.16; 62. Hinsen 6.39.14; 78. Noltcn 6.41.46; 79. Van de Brekel 6.42.12; 80. Van Dongen 6.42.59; 81. La Haye z.t.; 83. Van der Pluym z.t.; 86. Stolker z.t. Behalve de Zwitser Hollenstein heeft ook diens ploegmaat Luratti opgegeven. Jacobs van de Gem. Luxemburgse ploeg kwam na de sluiting der controle bin nen en is eveneens uitgeschakeld. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Darrigade (Fr.) 11.54.35; 2. Schaer (Zw.) 11.57.02; 3. Robinson (Gem. Lux. ploeg) 11.57.31; 4. Lauredi (ZO) 11.57.39; Voorting 11.58.03; 6. Vlaeyen (B.) 12.01.03; 7. De Bruyne (B.) 12.01 14; 8. De Groot 12.01.33; 9-10. ex aequo; Malle jac (Fr.) en Schmitz (Gem. Lux. ploeg) 12.02.14; 11. Pardoen (NOC) 12.02.28; 12- 13 ex aequo: Quentin (West) en Adriaens (B.) 12.02.39; 14. Desmet (B.) 12.03.01; 15-26 ex aequo: Mahé (Fr.), Impanis (B.), Conterno (It.), Ernzer (Gem. Lux. ploeg), Hoorelbeke (lie de De Belg de Bruyne (links) onmiddellijk gevolgd door de Fransman Pardoen, ge- fotgrafeerd bij het passeren van finishlijn van de tweede étappe var Tour de France In Rijssel. Fr.), Forestier (Fr.), Sluyghe (NOC), Barone (lie de Fr.), Rolland (Fr.), Has senforder (West), en Tonello (lie de Fr.) en Scodeller (NOC) 12.03.03; 27-40. ex aequo een groep renners bij wie Bauvin (Fr.), Ockers (B.), Wagtmans, Gaul (Gem. Lux. pi), Defilippis (It.) en Close (B.) 12.03.27; 63-64. ex aequo: Stolker en Lahaye 12.09.42; 71. Nolten 12.12.59; 72. Van de Brekel 12.13.25; 74-77. Traxel (Zw.), Nencini (It.), Elliott (lie de Fr.) en Van der Pluym 12.14.12; 82. Hinsen 12.20.00; 84. Van Dongen 12.20.20. ETAPPE-PLOEGENKLASSEMENT 1. België 19.47.11; 2. N.O.Centrum 19.47.41; 3. Frankrijk 19.48.11; 4. Gem. Luxemburgse ploeg 19.49.00; 6. Franse West ploeg 19.49.00; 7. Italië 19.49.24; 8. Nederland (De Groot, Wagtmans, Voor ting) 19.50.12; 9. Z.O.-ploeg 19.50.56; 10. Z.W.-ploeg 19.55.09; 11. Spanje 19.56.12; 12. Zwitserland 19.57.59. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1. Gem. Luxemburgse ploeg 35.55.52; 2. Frankrijk 35.58.00; 3. België 36.01.06; 4. Nederland 36.03.03; 5. N.O.Centrum i.07.506. He de France 36.09.09; 7. Ita lië 36.09.33; 8. Zwitserland 36.10.10; 9. Z.O.-ploeg 36.12.11; 10. West-ploeg .14.30; 11. Spanje 36.16.2J; 12. Z.W.- ploeg 36.23.30. PUNTENKLASSEMENT NA DE TWEEDE ETAPPE 1. Darrigade 21 pnt.; 2. Rolland 23 p.; 3. De Bruyne 24 p.; 4. Hassenforder 24 p.,* 5. Lauredi 25 p.; 6. Desmet 28 p.; 7. Lorono 30 p.; 8. Mallejac 35 p.; 9. De Groot 39 p.; 10. Huyghe 41 p.; 11. Picot 42 p.; 12. Bauvin 43 p.; 13. Ockers 43 p.; 14. Tonello 43 p.; 15 Voorting 45 p.; 43. Wagtmans 84 p.; 59. Stolker 114 p.; 64. Lahaye 124 p.; 72. Van de Brekel 146 p.; 74. Nolten 148 p.; 76. Van der Pluym 152. Louison Bobet zou deze keer meerijden in de Tour als verslaggever voor het Parijse blad „Le Temps", een baantj. dat meer geld zou opleveren dan hij bij het circus van de heer Goddet op de fiets kon verdienen. Op 't laatste pertje voor Louison gesloten. „Le nippertje is dit goudmijntje voor Loui son gesloten. „Le Temps" is namelijk opgeheven. De Belgische ploeg is niet uniform in de truien. Stan Ockers rijdt in de regen boogtrui van wereldkampioen en Vla yen heeft de Belgische kampioenstrui. Als twee andere Belgen nu nog kans zien om de gele en de groene trui te veroveren, kan niemand er meer een touw aan vast knopen. ...kauw Wrigley Doublemint. We worden meegesleept door ons eigen tempo - Even de spanning kwijtraken. Een week-end op 't water of wat U ook doet: Doublemint Is lekker - maakt de adem zo fris als een zomerse zeewind. ww (Advertentie) PARDOEN HAD EEN RIJKE BUIT Aan het begin van de dag was de lange wielerstoet in Luik uitgeleide gedaan door een grote menigte en het sprak haast vanzelf, dat er ook vele Nederlan ders aan de start waren om onze oranje- truidragers succes te wensen. Er versche nen familieleden van enkele renners, de vader van Daan de Groot, de echtgeno- van Wout Wagtmans en Jan Nolten, die extra werd omhelsd door zijn doch tertje Al 5 km. na 't vertrek stond reeds een van onze mannen aan de kant van de weg. Het was Wies van Dongen: de lin kerpedaal was losgeschoten. Hij werd op gewacht door Hinsen, Stolker. Van der Pluym en Lahaye en gezamenlijk konden de jongens, met enkele Belgen, die ook al met tegenslag waren begonnen, aan sluiting vinden in de karavaan. Evenals op de eerste dag, werden er ook al vroeg in de tweede étappe uit looppogingen gedaan. Stan Ockers liet /en van zich spreken, maar hij had geen Na 19 km. bij het plaatsje Saives wist zich evenwel een groepje van zes man af te zonderen, voorlopig maar driéhon derd meter, doch de voorsprong groeide snel aan en toen kon men ook van een werkelijke kopgroep spreken. Deze groep zou ook het verdere beloop van de strijd bepalen. Zij bestond uit de Belg De Bruyne, Mallejac van de Franse natio nale ploeg, in de toer van het vorig jaar veelbesproken naam in verband met de doping-affaire. verder uit de Luxem burger Jampie Schmit en de regionalen Pardoen, Morvan en Elena. Slag voor de Zwitsers. Vrijwel op hetzelfde ogenblik dat in de strijd van deze dag de slag was begon nen, stapte de Zwitser Hollenstein in de bezemwagen. Zijn in de Ronde van Zwitserland opgelopen en nu weer hin derlijk wordende knieblessure deed hem van verder rijden afzien, waarmede zijn ploeg een bekwame klimmer verloor. De ontwikkeling van de race was geruime tijd weinig interessant voor de volgers, maar wel zeer effectief voor de vluchtelingen, die hun winst gesta dig vergrootten, terwijl de groten in het peloton twijfelden wat hun te doen stond. Na 50 km., bij Jodoigne, bedroeg het verschil 4 min. 30 sec. en 10 km. verder hadden de vluchters er nog een halve minuut bijgenomen. In het „pak ket", zoals de Fransen zeggen, schenen Wagtmans en Hinsen, die op kop reden niet over een achtervolging te denken. Stolker dreigde even achterop te komen doordat hii van voorwiel moest verwis selen, maar met behulp van Wies van Dongen werd dit gevaar snel bezworen. Juist voor het binnenrijden van Brus sel moesten de volga'^^'s met gierende remmen stoppen om de op de keien .ge smakte Luratti, die plat op zijn rug bleef liggen, te ontwijken. Luratti werd weg gedragen en daarmee had Zwitserland zijn tweede man op één dag uit de ploeg verloren. Tempo gedrukt. De beruchte Belgische keiwegen van Brussel naar Ninove, joegen de renners naar de smalle fietspaden en de trottoirs langszij, dat drukte het tempo nog en zo kon voor de kopgroep van De Bruyne in Ninove. waar 125 km. na het vertrek werd geravitailleerd, een winst van ze ven minuten en 5 sec. van de chronome ters worden gelezen. Slechts de sirene van de toerarts Du mas. die een paar maal werd opgeroepen om de ernst van de keelontsteking van Fournier te beoordelen, verbrak de een tonigheid. Toen 150 km. onder de wielen waren doorgegaan en Mont de la Hjouppe was bereikt, lagen ineens alle Franse nationalen met de gele truidrager Dar rigade als aanvoerder aan de kop van het peloton. Zou het nu eindelijk gebeuren? De achterstand op de leiders bedroeg thans 4 min. een verschil dat nog wel overbrugd zou kunnen worden. - Pas toen de tour weer Franse grond onder de wielen had en de étappe op een oor na was gevild, trokken er twee klei ne groepjes uit de grote groep weg, resp. de Italiaan Nencini en de Fransen Mahé en Picot met een bescheiden aanhang en wereldkampioen Stan Ockers met enkele navolgers. Nu volgden de belangrijke feiten el kaar in snel tempo op. 18 km. voor de finish verdween Elena uit de kopgroep van De Bruyne, door een lekke band, zo dat nu nog maar vijf man overbleven. Voor deze pech werd Elena later be loond met de premie met de meest on fortuinlijke renner. Van de achtervolgers maakten Picot en Nencini een lelijke val waarbij de Italiaan vrij ernstige verwon dingen ópliep aan armen en benen. Maar hij reed toch door Pardoen streek premies op. In Cysoing, 13 km. voor de eindstreep, passeerde de Tour de France zijn 200.000 kilometer in zijn ruim 50-jarige geschie- PRIJSVRAAG Winnaar van onze tweede étap pe-wedstrijd is geworden W. Kiewe, Groenhovenstraat 9. Lei den (50 Engelse sigaretten). Wij maken de profeten er nogmaals op attent, dat de namen van de étappe-winnaars 's morgens om uiterlijk 9 uur binnen moeten zijn op ons bureau. Er is geen bezwaar tegen om de winnaars van twee of drie étappes tegelijk op te geven mits dit geschiedt op aparte briefjes. Onze grote toerprijsvraag kan tot woensdag a.s. worden inge zonden. denis. Ter gelegenheid daarvan was een prijs uitgeloofd van 1000 gulden ter na gedachtenis aan de stichter van de ronde Henri Desgrange. Die hoge prijs werd uiteraard door de overgebleven vijf lei ders betwist, de regionaal Pardoen won, met resp. De Bruyne, Mallejac en Jampie Schmit aan zijn wiel. Het is een goede dag voor Pardoen geworden, want hij kreeg ook de prijs voor de meest strijd lustige renner. Morvan werd tijdens de sprint losgereden. zodat er nog slechts vier man aan het hoofd gingen, overi gens met een inmiddels flink geslonken voorsprong. Op het circuit van Reims kwam Malle jac met een voorsprong van 10 meter binnen. Maar Fred de Bruyne en Par- i j a" doen haalde hem op het laatste rechte stuk in en gingen hem voorbij. De Belg Swift-combinatie. De totaal uitslag van de gereden voorjaarscompetitie is geworden: A. en B-klasse: 1. A. Hille- brand 99 punten; 2. P. Turk 98 pnt.; 3. G. Mens 59 pnt. C-klasse; 1. C. Vertegaal 119 pnt.; 2. L. Vertegaal 91 pnt.; 3. C. de Burin 75 punten. D-klasse: 1. B. Slingerland 49 pnt.; 2. Th. Boom 28 pnt.; 3. N. Kooien 19 pnt. De recordrit over een afstand van 34 km. gaf als uitslag: 1. J. Faas 51.16; 2. J. van Wetten 52.28; 3. P. Turk 52.58. Junioren 17 km.: 1. Th. Boom 28.19; 2. B. Slingerland 29.09; 3. N. Kooien 30.30. Voor de eerste rit van de zomercom petitie welke morgen wordt verreden, bedragen de afstanden: A. en B-klasse 100 km., C-klasse 75 km. en D-klasse 50 kilometer. Start 9.30 uur aan de Zijl. Lenig en Snel. Vandaag starten de nieuwelingen Th. Hoogkamer en C. de Jong in de Ronde van Breskens (Zee land). Morgen starten deze renners in de Ronde van Tilburg met de adspiran- ten P. v. Went en R. Riethoven. De nieuwelingen P. Otto en J. van Tonge ren starten morgen in de Ronde van Bad hoevedorp. Voor de overige leden en do nateurs wordt een viswedstrijd georgani seerd. Vertrek 9 uur vanaf Zijlpoort. ZWEEFVLIEGEN OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Succes voor Toutenhoofd. De 21-jarige Wim Toutenhoofd, één der jongste deelnemers aan de zweegvlieg- kam pioenschappen heeft gisteren zijn grootste zweegvliegsucces behaald door met een voorsprong van ruim 70 km. op nummer twee de vrye afstandsvlucht te winnen. Hij is door naar het zuiden te vliegen er als enige in geslaagd een ge bied met golfstijgwind te bereiken. Hij steeg daarin toen al zijn concurrenten reeds waren geland tot 2800 meter en zette deze hoogte om in extra afstand toen de invallende duistenis verder stij gen te gevaarlijk zou maken. Touten hoofd landde om kwart over negen bij finishte met ruim verschil als eerste voor Pardoen, Mallejac en Schmit. Nog binnen de minuut arriveerde een peloton van twintig renners van wie Caput het eerste over de streep ging. De Groot, Wagtmans en Voorting zaten in de volgende groep op 1 min. 13 sec. achterstand van de win naar. De Belgische renner de Bruyne, een ge duldig slachtoffer van de toegestroomde verslaggevers, nadat hij de tweede étappe van de „Tour" van Luik naar Rijssel gewonnen heeft. aan de weg LyonMarseille op 240 km. afstand van St. Yan. Hij was om kwart over twee gestart. Tweede werd met 162 km. de Engelsman Stephenson, die pal oostelijk vloog en Genève bereikte. Derde met 150 km. werd de Zuid-Afri kaan Domisse. Koch had eveneens een vrij goede dag. Hij bereikte een afstand van 128 km. VOETBAL Lugdunum. Tegen Hollandia komt Lugdunum morgenmiddag als volgt uit: Doel: Planjer. Achter: Teeuwen, Ligtvoet. Midden: Van Pijlen, Hoekstra, de Roo. Voor: Teeuwen, Filippo, Krijgsman, Verhoeven, Mizee.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7