Demonstratie in beminnelijkheid van de „Mater Amabilis -meisies St. Agatha-parochie in Lisse verwelkomde haar nieuwe herder Alkemade bereidde pastoor Bernefeld een bijzonder hartelijke ontvangst SECRETARESSE ZATERDAG 7 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT DE BLAD PAGINA o Fleurige stoet trok door de parochie Hoewel de weemoed over het af scheid van pastoor Ligthart nog niet overwonnen is, ontving de parochie van Maria Presentatie pastoor F. Bernefeld met enthousiasme. Toen wij ons te ruim half zeven op weg begaven naar de grens der parochie aan de „Meerbrug" te Nieu we Wetering werd de herfstachtige zomer der laatste dagen juist door broken door een stralend zonnetje. Als dit voorteken genoemd mag worden van de pastoorsperiode in deze parochie van pastoor Bernefeld, dan gaat „Maria Presentatie" inder daad een blijde toekomst tegemoet. Met een blijde glimlach arriveerde om precies 7 uur pastoor Bernefeld. Welkomstwoord. Na de auto verlaten te hebben werd pastoor begroet door burge meester E. J. M. Kolfschoten. Deze zeide o.m.: U bevindt zich thans juist aan de uiterste grens van uw parochie, welke tevens ook de grens is van de gemeente, van de provin cie en van het Bisdom. Namens deze gemeente en ook na mens uw parochianen, waartoe ook ik mij mag rekenen, is het mij een eer u hier een welkom toe te roepen. Ik kan mij voorstellen, dat deze over plaatsing uit een stad als Leiden met zijn roemrijke geschiedenis, naar deze plattelandsparochie niet zo een voudig voor u zal zijn. U zult echter aan deze uiterlijke tegenstellingen vanzelfsprekend moeten gewennen. Wij ontvangen u gaarne en met open armen en zeggen u de volle mede werking toe. Namens de parochianen kan ik u verklaren, dat wij u met vertrouwen en eerbied tegemoet treden. Dank zij uw voorganger pastoor S. Ligthart komt u hier in een uitermate goed verzorgde parochie. Als u dan ook enigszins geacclimatiseerd bent, zult u zeggen: „Ik bij blijde deze paro chie onder mijn beheer te mogen hebben". Ik spreek de wens uit, dat u de diepe godsdienstzin, volgzaam heid en gehoorzaamheid aan het geestelijk en burgerlijk gezag in uw parochie zult kunnen blijven stimu leren. De bevolking hier zal u in alle opzichten meevallen, en ik ben er van overtuigd, dat gij zich hier wat dit betreft gemakkelijk zult gaan thuis voelen. Moge u onder Gods ze gen in deze parochie een lang en vruchtbaar pastoraat tegemoet gaan. Glorieuse intocht. Nadat het kerk- en armbestuur aan pastoor waren voorgesteld, schreed pastoor voorafgegaan door bruidjes tussen een haag van wap perende vlaggen, bekroond met eeit spandoek dat in grote letters als op schrift droeg „Welkom", naar de ge reedstaande open landauer. Naast pastoor nam hierin plaats burge meester Kolfschoten, alsmede de voorz. van het comité, de heer W. A. van Harteveld en kapelaan J. de Roode. In de volgauto's namen plaats de ouders en familie van pastoor, pastoor Ouwen dijk van Rijpwetering en pastoor D. Schoenmakers van Roelofarendsveen, kerk- en armbe stuur alsmede de leden van het co mité van ontvangst. Hierna begon de glorieuse intocht van pastoor Bernefeld in zijn eerste pastoorsparochie. Van de huizen der parochianen wapperde de driekleur met de wit-gele wimpel Langs de route stonden de parochianen in grote getale opgesteld om met een wat nieuwsgierige blik hun rijzige herder te begroeten. De stoet werd gevormd door de muziekver. „Door Gunst Verkregen" uit Nieuwe Wete ring, gevolgd door de gymn. vereni ging „Vooruit", de voetbalvereniging DOSR, de r.k. Volleybalclub „Olym- pia" Alkemade, bruidjes met bloe men, de open landauer en volgauto's, de tafeltennisver. „Sparklers", de Gidsen en als laatste de muziekver. „Liefde voor Harmonie". Bij het kerkgebouw stonden de gohooljeugd en talrijke bruidjes allen getoond met vlaggetjes ge reed om hun nieuwe pastoor te be groeten. Voor de kerk sprak aller eerst nog de voorz. van het comité van ontvangst, de heer W. A- van Harteveld, een welkomstwoord tot pastoor Bernefeld. Deze sprak de. wens uit, dat pastoor Bernefeld voor zijn parochianen een goede herder zal zijn. U ziet hier uw kerk en pas torie, omgeven door lagere school en kleuterschool, waarbij alleen een jeugdhuis een dringende vereiste is. Moge u in de totstandkoming hier van slagen en moge het u gegeven zijn veel zegenrijke arbeid in uw pa rochie te verrichten. Installatie. Hierna werd pastoor gekleed in superplie met witte stool en vooraf gegaan door bruidjes en koorknapen door deken L. H. M. Nieuwenhuizen naar het hoogaltaar geleid, waarna deze de bisschoppelijke benoemings brief voorlas. Na het „Veni Creator" legde de pastoor de ambtseed af, waarna het gebruikelijk ceremonieel van de in stallatie volgde. Tot slot hield de deken een korte toespraak, waarin hij allereerst de grote verdiensten van pastoor Ligt hart voor deze parochie schilderde. Spr. wekte de parochianen op tot ge bed, opdat de pastoor kracht zal ontvangen om zijn grote gaven te kunnen aanwenden voor het ziele- 'heil van de geestelijk noodlijdende parochie in Den Haag. Zich tot pas toor Bernefeld richtende, zei de de ken dat na deze prachtige intocht' pastoor vertrouwen zal hebben ge kregen om zijn zware taak te gaan beginnen. Moge God u Zijn genade geven, om deze parochie met wijs heid en met beleid te besturen. Na de zegen met het Allerheiligste werd deze plechtigheid besloten met het zingen van het „Aan U, o Koning der eeuwen". ROELOFARENDSVEEN Leidse zwerver dood aangetroffen Door de rijkspolitie werd vrijdag morgen in een hooiberg op de boer derij van de heer M. van Ruiten aan getroffen een zwerver uit Leiden, de 61-jarige A. J. S., welke bleek te zijn overleden. Naar bekend bracht ge noemde S. hier wel meer de nacht door. Het stoffelijk overschot is vrij dagavond naar Leiden vervoerd. OEGSTGËEST KATHOLIEK VROUWENGILDE GING 'N DAGJE UIT. Donderdag verzamelden zich, in 't vroege morgenuur. 48 dames van het „Gilde", om de Westfriese markt te Schagen te bezoeken. Het weer zat tegen, maar gelukkig verjoeg de heftige wind de regen wolken. Toen de groep zich met de vele andere bezoekers om half 10, onder begeleiding van de boerenka- pel „De Uienhoop" naar de markt begaf, kwam de stemming er al di rect in. Marktverkopers, winkelpersoneel en vele Schagenaars, groot en klein, hadden zich in het streekcostuum ge stoken. Op de Markt danste een gro te groep haar volksdansen; de kinde ren werden onthaald op Westfriese heerkoeken en krentenbrood met warme melk. Toen werd 't voor de dames ook tijd aan de eigen maag te denken en zij lieten zich de warme Westfriese lunch, waarvan de hoofdschotel uit grauwe erwten met rozijnen en ge welde boter bestond, best smaken. Daarna ging het naar Hoorn, waar de V.V.V. voor een gids had ge zorgd. Deze wees de deelneemsters op de vele bezienswaardigheden van het oude Hoorn. O.a. bezochten zij het „Huis Anno 1624", een oud koop manshuis, dat in de oorspronkelijke staat gelaten is. Het theeuurtje werd genoten in „De Waag". Daarna reed men huis waarts. De grote voldoening over de ze dag bleek wel bij het afscheid ne men. (Ingez. Med.-adv.) Compl. 10 mnd. opleiding: TYPEN, STENO (4 talen), BOEKH., CORRESP.: Nederl., Engels, Spaans, Frans, Duits. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 Advertentie Mulo-examens te LEIDEN Gisteren zijn voor het mulo-examen te Leiden geslaagd: H. W. van der Vlist( A), B. Haver (B), G. Huigsloot (A), P. P. J. de Koning (B), G. B. Kramer (B), N. Ober (B), L. J. Deisting (A), W. H. Doove (A), J. van Eijk (A), H. G. de Beij (A), allen te Leiden; F. Spie renburg Katwijk aan den Rijn (A), D. Sobuitemaker Katwijk aan Zee (A), W. F. Bosman Voorschoten (A), J. van Dam Rijnsaterwoude (B), G. van Dorp Hazerswoude (B), J. van Gent Voorschoten (B), J. Gordijn. Leiden (B), H. W. van der Huijzen Leiderdorp (B), J. P. P. van Ingen Leiden (B), P. L. Kiesling Katwijk aan Zee (A), A. Meertens Leiden (B), J. C. Kolderman Leiden (B), A. Kuyt Noordwijk aan Zee (B), G. N. Min- naaid Leiden (B). De dienstmaagd drinkt „blufwater". Scène uit een éénacter gespeeld door de meisjes van de Mater Amabilis- schooL De spontaneïteit en hartelijkheid, waarmede de parochianen van de St. Agatha te Lisse hun nieuwe herder ingehaald hebben, moet pastoor Schneiders zeker ontroerd hebben. Gisteravond was de parochie gesierd met pauselijke wimpels, toen pastoor Schneiders, voorafgegaan door bruid jes, welpen, kabouters, gidsen en ver kenners zijn nieuwe parochiekerk be trad. Zeer veel parochianen waren naar de kerk gekomen om hun nieuwe pastoor te gaan verwelkomen. Kape laan Van Wel sprak het begroetings woord. Hij vond het een zeer plechtig moment pastoor Schneiders te mo gen verwelkomen. Persoonlijk ken nen we u nog niet, aldus kapelaan v. Wel, doch uw faam is u reeds voor uitgegaan. We vinden het prettig in u een vriendelijk herder te mogen ontmoeten, temeer omdat we in dit opzicht zo verwend zijn. Beeld van Lisse. n enkele bewoordingen schetste spreker de hoedanigheid van de Lis- sese bevolking. Lisse heeft momen teel 12.000 inwoners. Hiervan is 60 pet. katholiek en 40 pet. overtuigd protestant. Verder telt Lisse 3 pa rochies, waarvan de St. Agatha-pa rochie de moeder-parochie is. De Agatha-parochie telt 3500 parochia nen, van wie het grootste gedeelte in het bollenbedrijf of in het midden- standsbedrijf werkzaam is. Uw voor ganger is er in geslaagd om in zijn parochie een grote saamhorigheid te kweken. Wij hopen van harte, dat dit in de toekomst zo mag blijven. Er zijn 40 verenigingen op cultureel, cha ritatief en sociaal gebied. Het feit dat Lisse in de Bollen streek zeer centraal gelegen is, komt vooral bij het onderwijs naar voren met name de streekscholen. In de pa rochie zijn twee zustercongregaties werkzaam: de zusters Franciscanes sen van Bennebroek in het onderwijs en de zusters Franciscanessen van Breda in Huize Pius. Kapelaan Van Wel hoopte op een hechte samenwer king en wenste pastoor Schneiders een gezegend pastoraat toe. Hierna deed pastoor Schneiders een plechtig Lof, tydens hetwelk hij een dankwoord sprak voor de harte lijke ontvangst. „Ik kan me indenken, dat u mij met gemengde gevoelens ziet komen, nadat pastoor van Zuylen u node is gaan verlaten. Zijn heengaan na een 20-jarig pastoraat is voor hem een groot offer en voor u een groot ver lies. Spreker vond het een groot voorrecht, dat pastoor van Zuylen nog midden in de parochie blijft wo nen, zodat hij hem met raad en daad kan blijven steunen. Pastoor Schnei ders vertelde, dat hij via Reeuwijk, een dorpsparochie, naar Den Haag was overgeplaatst, een zeer drukke parochie. Órïiclat pastoor Schneiders er van overtuigd was, dat hij de pa rochie niet naar behoren kon blij ven besturen had hij de bisschop verzócht hem naar een minder druk ke parochie over te plaatsen. Ik ben hier niet gekomen om te rusten doch wel om het iets rustiger te hébben dan in mijn vorig pasto raat. Pastoor Schneiders hoopte dat hij zeer veel zou kunnen doen tot heil van de parochianen. Laten we bid den tot het H. Hart en de bescherm heilige van onze parochie St. Agatha, opdat het een vruchtbaar pastoraat mag worden. Tien meisjes ontvingen diploma in Clubhuis „De moeders in deze zaal zullen misschien wel met weemoed denken aan alles wat zij gemist hebben en wat him dochters wel mochten ont vangen". Aldus mej. M. A. A. H. Schreurs, directrice van de r.k vak school voor meisjes gisteravond tij dens het uitreiken van de diploma's aan de meisjes, die de driejarige cur sus van de Mater Amabilisschool met goed gevolg hebben afgelegd. De cursisten van de school waren met ouders en verdere familieleden als één groot gezellig gezin in het St Antonius Clubhuis te Leiden bij een. Mej. Scheurs hoopte, dat de meisjes later in hun gezin zouden uitdragen wat zij van leraressen en leraren ontvangen hebben. De leer krachten hebben zich veel moeite en inspanning getroost, het lesgeven in de avonduren is immers vermoeiend. „Jullie zullen niet alles onthouden, wat je geleerd hebt", zo sprak ten slotte de directrice tot de leerlingen, één les is echter belangrijk: onthoud, dat een vrouw, die geeft, gelukkig wordt. Van de demonstratie van bemin nelijkheid die de meisjes al dansend spelend en zingend gaven waren ook de leerkrachten onder wie pater J. Sweerts O.S.C., godsdienstleraar, directeur van het S.F.L., getuige. Na het openingswoord van de pre sident van het bestuur van de „Ma ter Amabilis", drs. M. Kloth, waarin deze dank bracht aan vele begunsti gers van het Mater Amabilis-werk, aan de leidster mej. E. Sutorius, aan de directrice van de huishoudschool, mej. M. A. A. H. Schreurs, aan alle leraressen en leraren, aan de ver trokken pater H. de Gruyter O.S.C. en in het bijzonder aan de oprichter van de Mater Amabilis-school, pas toor F. A. M. Bernefeld, spleten de, gordijnen vaneen om het volle zioht te gevén op het ensëmble, dat met vrolijke noten strooide. Het waren Greet Beugelsdijk, piano, Henny Hoefman, accordeon, Nel ELshout, guitaar en Benny Schut, tamboerijn, die in een vlot rhythme moderne schlagers speelden. De volksdansen onder leiding van mej. L. v. d. Kamp, bewezen, dat de meisjes, die zich aan zware studie hebben overgegeven, zich toch licht voetig kunnen bewegen. „Blufwater", een komische eenac- ter, ontketende de lachsalvo's, die verwacht werden. Na de rhythmische gymnastiek, waarin de kundige lei ding van de heer F. Kallenberg ken baar was, gaf de gehele zaal zich over aan de geneugten van het „sa men zingen". Het toneelstukje „Een ee.uw ach ter" van Godfried Bomans, was on getwijfeld het succes van de avond. De papa (Koos Kipping) en mama (Riny Heemskerk), die hun zoon (Wim Verberg) en dochter (Anja Verberg) een les in moderne manie ren geven, hielden de aanwezigen een kwartier lang aangenaam bezig. Vóór de stoelen aan de kant en de dansers op de vloer gingen sprak mej. E. Sutorius, leidster van de Ma ter Amabilis een slotwoord waarin zij de meisjes „een goede vaart on der de schutse van de Mater Ama bilis" toewenste. De dansschool Evert Castelein leidde het bal, dat geanimeerd tot het nachtelijk uur voortduurde. De volgende meisjes hebben het diploma ontvangen: Maria Borst, Hoogmade, Alida Borst, Hoogmade, Francine v. d. Kraan, Leiden, Elisa beth Kuipers, Leiden, Johanna Ha lewijn, Leiden, Geertruida Paarde- kooper. Warmond, Gijsbertha Rö- ling, Leiden, Maria Vink, Leiden, Geertruida de Vetten, Warmond, Ja- coba Kok, Leiden. Vrolijke cursisten in de zaal

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6