DE LEIDSE BIOSCOPEN? HUIBERS Scherp OMGEVING Zweedse familie komt naar grachten en polderland kijken Amsterdams bankbediende op hellend vlak berooid ZATERDAG 7 JULI 1956 DE LEIDSF COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 m fief* I mum 'N MAN CAPITULEERDE 'n Mijnheer uit Leiden zei tegen zijn vrouw: „Ik kan best buiten de krant!" Dat is een benauwende uitspraak, vooral als de basis van je boterham drukinkt en papier is. De mijnheer liet zich schrappen als abonné per 1 juli en op die datum begon de weddenschap met zijn vrouw te lopen, die gezegd had, dat hij het toch niet zou volhouden. En wij anderhalve week door de stad strompelen, steunend op het inzicht van die echtgenote. Wat zou de we reld somber zijn zonder vrouwen. We zouden tenonder gaan aan uit spraken van mannen. Vrouwen geloven niet aan uitspra ken van mannen. Zij lachen om de mededelingen van Chroestsjef en om de boude beweringen van haar eigen man. En zjj heeft gelijk gekregen. Gisteren heeft de man gecapitu leerd. „Die krant moet terugkomen!", zei hij en zij lachte. Want ze kent hem langer dan vandaag. 2000-ste Bezoekertje van „Jeugd en Rembrandt". Donderdagmiddag kwam het 2000- ste bezoekertje op de tentoonstelling ..Jeugd en Rembrandt". Het was Nelly Mooten van de 6de klas van de school in de Driftstraat. Zij ontving een verrassing. De belangstelling voor de tentoonstelling is zeer groot ook van buiten de stad. Donderdag middag a.s. zal in het programma van de Jonge Golf (4.45—5.34) door de Minjoor Jeugdomroep, afd Leiden, een reportage worden uitgezonden. K.A.V.-uitstapje. Voor de autotocht van de K.A.V. op dinsdag a.s. zijn nog enkele plaatsen vrij. Dames, die hiervoor be langstelling hebben, kunnen zich op geven bij mej. A. Neyenhuis, Tul penstraat 10. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doet. ex Ned. Recht mej. H. C. F. van Buttingha Wichers te Den Haag en de heer L. C. van der Plas te Oegstgeest. Ge slaagd voor het Doet. ex Klassieke taal- en letterkunde de heer J. Du- rieux te Delft. Geslaagd voor het Cand. ex. Klassieke taal- en letter kunde mej. van de Steur te Amster dam. Geslaagd voor het Doet. ex. Vrije Studierichting in Je Rechtsge leerdheid mej. A. C.' Kleingan te Zwolle. Geslaagd voor het Doet. ex. Gen. II. mej. A. den Duik te Den Haag, en de heren K. Hamersma te Rotterdam, J. H. Nieuwenihuis te Dordrecht, E. R. Scheepe te Oegst geest, A. D. Sitalsing te Leiden, M. J. Stapel te Rotterdam, C. C. Verhage te Middelburg en W. S. M. van Wisse te Voorschoten. Geslaagd voor het Semi-arts ex. Th. Bakker te Den Haag mej. A. M. J. Dolk te Leiden, mej. M. N. Wolterbeek te Den Haag en de heren P. H. M. Beek te Leiden en L. Librik (USA). Geslaagd voor het Artsexamen mej. A. M. Th. Kerst- jens te Voorburg, mej. J. C. Klein te Sneek, mej. G. M. J. Toby te Den Haag en de heren G. Coerkamp te Scheveningen en F. Tan Hoen Glok te Leiden. Centrale Volksbank. Het agentschap van de Centrale Volksbank Leiden, verzoekt aan alle spaarders, die in het bezit zijn van een spaarbankboekje van genoemde spaarbank, hun boekjes liefst heden avond tussen 7 uur en 8 uur te willen bezorgen op het zittingsbureau Pie terskerkhof hoek Lange Pieterskerk- koorstraat in het gebouw van de Kath. Bond van Bouwvakarbeiders of te bezorgen aan de volgende Agentschap Anna Paulownastraat 26, Maresingel 48 en bij de heer Schoon Levendaal, allen te Leiden. Dit verzoek wordt gedaan door het hoofdkantoor uit Utrecht van de Centrale Volksbank, voor controle en rente bijschrijving, welke in deze maand moet geschieden. CHR. LYCEUM LEIDEN. Geslaagd voor eindexamen afd. H.B.S.-B (math. phys. afd.): W. G. H. Bassie, J. Boter, D. R. Braakman, T. Buitink, G. Ciggaar, R. N. J. Cu- pedo, G. v. Dijk, C. v. Duin, P. J. Guley, W. G. Gussekloo, H. H. Harm- sen, I. L. Huurman, H. Kalsbeek, H. v. Klaveren, G. A. Minnee, N. Mol, P. J. Rosenberg, A. J. Stolp, E. Veld- huyzen, J. Vermeer. Afgewezen: geen. MAANDELIJKSE BIJEENKOMST ST. ANTONIUS. A.s. dinsdag des nachts te 12 uur zal de maandelijkse bijeenkomst wor den gehouden in café „De Kroon", Nieuwe Rijn 5, van de Ned. Kath. Bond van hotel-, café-, restaurant-ge- employeerden „St. Antonius", met de sectie bioscoop- en theaterpersoneel. Alle leden en alle Kath. niet-geor- ganiseerden, werkzaam in de Horeca bedrijven, worden dringend verzocht op deze bijeenkomst aanwezig te zijn, wijl de bondsvoorzitter, de heer J. J. v. d. Veer, zal komen spreken over de besprekingen van de 3 pet. en de vacantie-verruiming en de komende c.a.o., welke binnenkort van kracht zal worden. Dit geldt voor allen, die dezer da gen met vacantie zullen gaan en toch moeten weten, hoo zij er voor staan en hoe de te ontvangen vacantie-toe- slag zal moeten zijn. Voor hen, die belang stellen in een „Beroepskaart'\ geldig voor een ieder, die werkzaam is in café's en als café-kellner of café-serveersters werkzaam, kunnen een invulformu- lier afhalen bij de heer Joh. M. v. Asperdt, Maresingel 48, Leiden, al leen voor een beroepskaart voor café- kellner of serveerster. Voor de an dere functies zal nog nader worden bericht en bekend worden gemaakt. ACTIE VOOR FAMILIE KLEIN-VERHOOG De hulp die gezamenlijk aan de getroffen fam. moet worden gegeven is gestart, en de eerste giften zijn binnengekomen. Doch de start is niet voldoende, de vele kleine en grote giften van de stadgenoten moeten deze actie een succes maken. Als U zich een voorstelling van de ramp kunt maken en U de gevolgen hiervan realiseert, dan zal uw gift als vanzelf op het gironummer 468037 van de penning meester G. M. Zwetsloot te Leiden, terecht komen. Ook op de volgende adressen kunt U op intekenlijsten of in de bus uw gewaardeerde gave deponeren: N. G. Zandvliet Haarlem merstraat; J. Belt, Mare 30; Spierings, KATHOLIEKE VACANTIE- BEZIGHEDEN ZOEKEN LEIDERS EN LEIDSTERS. De vacantie van de schooljeugd is nu in zicht. Om de kinderen geduren de die tijd bezig te houden, zijn er voor onze Katholieke Vacantiebezig- heden actieve volwassenen nodig, die met animo deze jeugd wil leiden en met plezier een gedeelte van hun va cantie afstaan, om met de kinderen mee te trekken. Vooral uit de Petrus en Lode wij kparochie worden nog dringend zulke goede krachten ver wacht en de parochiële hoofdleider, de heer C. Mol, tel. 30380 zou gaar- na enkele namen willen noteren. Men kan zich ook opgeven bij de sted. hoofdleider, J. C. van Hameren, van der Duynstraat 28, tel. 31810, Leiden. Zie ook de advertentie in dit nummer. Haarlemmerstraat 1 23, Lelden voor Geboorteaankondigingen Algemeen. Nu de standcyfers per ultimo juni 1956 bekend zijn blijkt, dat de beidsreserve een vrij stabiel karakter draagt en slechts nu en dan kleine verschillen naar voren treden. De maand juni gaf een aanbodcijfer te zien schommelende tussen de 135 en de 125. Per 30 juni stonden 125 man nen als geheel werkloos ingeschre ven. Een vergelijking met het overeen komstige tijdstip in 1953, 1954 en 1955 doet zien, dat nog altijd de ar beidsmarkt in het teken van de hoogconjunctuur staat. De voordeli ge verschillen bedragen respectieve lijk 915, 440 en 175. Wordt hierbij in aanmerking genomen de natuurlijke aanwas van de beroepsbevolking, dan is het zonder meer duidelijk dat de werkgelegenheid ook gedurende dit jaar in niet onbelangrijke mate is toegenomen. Een analyse naar soort en aard van de werkloosheid wijst uit, dat de arbeidsreserve gevormd wordt door wrijvingswerkloosheid enerzijds en minder-geschikt-aanbod anderzijds en geeft het volgende beeld: wrij- wings werkloosheid 60, seizoenwerk loosheid nihil, structurele werkloos heid nihil en minder gesehikten 65 waaronder 45 minder-validen (gees telijke- en lichamelijk gestoorden). De vraag naar arbeidskrachten on derging geen wijziging en bedroeg derhalve 435. In de metaal-, de bouw-, de landbouw en de textielsec tor bestaat gi'ote behoefte aan ar beidskrachten. Vooral in de metaal nijverheid en de textielindustrie is een tekort merkbaar, dat hier en daar remmend werkt. Ook de vraag naar jeudige krach ten, leeftijd 15 tot en met 18 jaar, is beduidend. In nagenoeg alle be drijfstakken en beroepen is plaats voor hen. Voor hen, die de vacantie nuttig willen besteden, staan tal van mogelijkheden open. Vrouwen. Het geregistreerde aanbod bleef vrijwel, gelijk en beliep op 30 juni j.l. 50. De vraag handhaafde zich op gelijk niveau en bedroeg 435, waar van 160 aanvragen betrekking had den op jeugdigen (15 t/m 18 jaar). Het tekort aan vrouwelijke arbeids krachten doet zich vrijwel in alle bedrijfssectoren gevoelen. Vooral de textielindustrie, de confectie-indus- trie, de wasserijbedrijven, de handel en de huishouding kampen met grote behoefte aan vrouwelijk personeel, terwijl ook voor het kantoorperso neel, zowel jeugdigen als ervaren krachten, ruime plaatsingsmogelijk heid bestaat. WAT BRENGEN Luxor. „Op de drempel der on eindigheid", een technicolor in cine mascope, geeft een indruk van het geen zioh in deze tijd afspeelt tus sen mens en techniek op het terrein van de luchtvaart. Dr. Jung heeft in zijn boek „De toekomst is reeds be gonnen" enige hoofdstukken gewijd aan de experimenten in de Ameri kaanse woestijnen. De techniek is reeds zover gevorderd, dat men lucht vaartuigen met een ongekende kracht in de ruimte kan slingeren. Het pro bleem, dat deze ontwikkeling thans ontmoet, is de mens. Waar ligt de grens? Met allerlei proeven probeert men de ruimtevaart reeds veilig te maken. Maar bij dat proberen zijn mensen nodig, die men doorgaans pleegt aan te duiden met proefkonij nen. Er is iets in deze gang van zaken, dat tegen de borst stuit en angstig maakt. De film legt op deze kant van de kwestie niet het zwaartepunt, hoe wel zij er ook niet helemaal aan voor bijgaat. Zij geeft meer een beeld van wat er gedaan wordt met op de ach tergrond een beetje de benauwenis van de mensen, die verantwoording POTLOOD en GEEST Oplossing No. 513. Horizontaal: 1. gade, 4. eter, 7. enger, 9. volgeling, 10. ego. 11. den, 15. literator, 18. Ire ne. 19. diep, 20. tros. Verticaal: 1. gave, 2. delegatie, 3. eng, 4. eel, 5. trimester, 6. Riga, 8. gek, 12. klad, 13. are, 14. kras, 16. Erp, 17. ant. dragen. Mensen, die in dit stadium van de ontwikkeling ook niet hele maal zeker van zichzelf en hun stre ven zijn. Wie 'n oplossing zoekt voor de moeilijkheden, welke de techniek opwerpt, zal van deze film niet veel wijzer worden. Daarentegen is zij wel interessant, omdat men kan zien, waaraan men zidh schoorvoetend durft wagen. Boven 14 jaar. Casino. „Zes vrouwen en één mans", luidt de titel en dat. zegt ge noeg, waar het om gaat. Het is een Engelse film, met onvervalste Engelse humor, een vertelsel van een kolder- geschiedenis. Stel u voor, dat u ergens in een hotelletje wakker wordt en u weet niets meer. U weet niet, waar u bent, wat u bent, waar u van daan komt, noch wat uw verleden is. Een geval van geheugenverlies, maar in dit geval leidend tot verbazing wekkende gevolgen. Het blijkt ach tereenvolgens dat de man getrouwd is met niet npnder dan zes vrouwen; hijzelf herkent er geen één, maar zij herkennen hem allemaal. Hij vlucht teneinde raad in de gevangenis, waar hy ten slotte weer ten prooi valt aan de vrouwelijke advocaat, die hem ver dedigde. Een verhaal, dat gemaakt is met geen ander doel dan de toeschou wers een avond smakelijk te laten lachen om die merkwaardige ingehou den humor, waarvan de Engelsen het geheim kennen. Boven 14 jaar. Rex. „Speelduivel en metgezel" is een poker-verhaal. Geen vertelling onder het pokeren door, maar een verhaal van doorgewinterde poker spelers, die de consequenties moeten dragen van hun speelwoede. De re volvers komen eraan te pas en de ge- vangenis dreigt, maar de romantiek spreekt ook nog een woordje mee en dan wil het nog wel eens goed af lopen. Dat gebeurt hier ook; er komt een trouwpartij van en de partners gaan elders een nieuw leven begin nen. De K.F.C.-keuring luidt: 18 jaar. Trianon. Onder regie van Charles Vidor draait deze week in het Tria- non-theater de film „The Swan", de liefdesgeschiedenis van een prinses Een film die een treffend beeld geeft over de gang van zaken in vorsten huizen. Vóór de eerste wereldoorlog reisde een Hongaarse prins alle hoven van Europa af om een bruid te vinden en zo komt hij ook op kasteel Witten berg, welk huis al jaren zonder troon is. Alexander's moeder ziet haar hoop op een huwelijk van haar dochter herleven, maar de prins schijnt tenslotte meer voor allerlei vermaak dan voor een onderhoud met een prinses te gevoelen en het bezoek dreigt op een fiasco uit te lopen. Tot overmaat van ramp betrekt de moe der nog een leraar van haar kinderen in het liefdesspel en de prinses, uit nemend vertolkt door Grace Kelly, krijgt de moeilijke taak zich een weg te zoeken naar haar bestemming. In derdaad een moeilijke taak, want zy moet daarby liefde huichelen en als dit tenslotte uitlekt, komt het tot een conflict, doch het ergst is, dat zij dan werkelijk verliefd is op de leraar Er komt tenslotte een geforceerde oplossing en de prinses krygt haar prins. De geschiedenis is oud, oer-oud zelfs, maar de wijze waarop Grace Kelly, Alec Guinness en Louis Jordan het geheel vertolken is meesterlijk. De film is gekeurd voor alle leef tijden. WIJZIGING TELEFOONNUMMER BRANDWEER Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis dat het telefoonnummer voor brand melding van de gemeentelijke brand weer, Langebrug 56, is gewijzigd in No. 33333. Burgerlijke Stand Geboren: Willemina, dr. v. A. Kiel en G. van Ek; Ank Liselot, dr. v. D. Wielkens en J. Palsma; Leonardus Petrus, z.n v. M. Starrenburg en A. van Bemmel. Leendert Pieter, zn. v. J. L. P. Stam en G. van Leeuwen; Herman, zn. v. I. de Vries en N. A. Verwoerd; Margarita Maria, dr. v. J. Lagerberg en E. M. E. Werdmuller; Abraham, zn. v. D. de Graaf en J. E. Kool; Johanna Gerdine Hendrika Cor nelia, dr. v. P. Brittijn en H. C. van Riheenen; Jacobus Johannes, zn. v. J. C. Burgering en M. C. J. v. Haas teren; Willem Cornelis zn. v. H. Schou ten en H. Harteveld; Roelof, zn. v. W. C. van der Mark en G. van der Heip; Johannes Cornelis, zn. v. H. Leijten en B. M. Wantenaar. Johan nes, zn. v. A. van der Vos en C. M. Thelen; Albertina Gerda, dr. v. S. de Mooij en J. van der Meij; Hendrik, zn. v. H. Burger en C. F. C. v. d. Weerdt; Johannes Jacobus, zn. v. J. C. A. van Klink en L. J. Hulsman; Wilma, dr. v. J. A. Zwarts en W. Hoonakker. Ondertr.: J. C. van der Drift en A. G. M. te Boekhorst; A. v. Dijk en E. v. Eijgen; B. C. L. Starmans en A. v. Hagen; A. J. Leuering en G. Stij laart. J. J. de Jong en M. C. Davids; C. P. Wiering en H. H. Oostrom; W. Kleis en E. Vierkant; J. P. de Meij en T. H. Manusama; A. A. Kok en A. P. Vilders; F. J. Mentzij en E. van der Steen; H. H. Vlasveld en E. Struik; J. v. Duijvenboden en-H. B. Weber; C. Robijn en C. de Graaf; C. N. Bey en A. van den Hoed; C. v. Musscher en A. Selier; J. Helverstein en C. J. Lagerberg; H. v. As en C. A. Vaessen; T. H. J. Vleghert en H. H. Kole; C. Padding en G. P. Bogaards; L. van der Lubbe en J. Boom; A. J. Eijkman en L. M. Mosseveld. Getrouwd: J. P. Klaassen en M. T. Weenink. Overleden: V. F. M. de Boe man 56 j. M. van Eijk wed. van: Hamer slag 81 j. C. B. Broekman wed. van: Koelink 69 j. W. Opdam huisvr. van: Singeling 46 j. H. Nell huisvr. v.: Wille 76 j. G. Postma vrouw 47 j. C. H. Neervoort man 53 j. H. Leget wdr. 74 j. A. M. Kelder wed. v. de Jong 67 j. W. F. van Klaveren man 45 j. BIOSCOPEN. De films in de week van 613 juli zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Zes vrouwen en één man',' 14 jaar. Lido: Afgekeurd. Luxor: „Op de drempel der onein digheid", 14 jaar. Trianon: „The swan", alle leeftij den. Rex: „Speelduivel en metgezel", 18 jaar. N00RDWIJK Gemeenteraad. De raad zal bij eenkomen op dinsdag a.s. 's avonds te 7 uur. Agenda: Onttrekking openbaar verkeer Halfwegse Schulpweg; mach tiging aangaan geldlening. DE ZILK 'N KEIHARDE. Dat er bij ieder ongeluk ook nog wel eens een onverwacht geluk aan wezig is, bewees dezer dagen het ge val van een vijfjarige zoon van de groentehandelaar v. d. Ploeg. De knaap, meerijdende op de vrij zwaar beladen wagen van zijn vader, dui kelde daar op een gegeven ogenblik van af en kwam terecht voor de wie len, die de jongen over de borst gin gen. De vader, zeer geschrokken, dacht niet anders dan het ergste maar wie zal zijn vreugde schetsen toen de kneap, wel huilend van de schrik, maar ongedeerd onder de wielen vandaan kwam? Voor alle zekerheid echter ging men met de jongen naar dr v. d. Lugt. Ook deze kon niets na- cVligs constateren. De arts meende de goede afloop te moeten wijten aan het feit dat de wagen voorzien was van luchtbanden die gelukkig niet al te hard waren opgepompt. Dat de jongen overigens wel tegen een stootje kan bewees hij enkele da gen later weer toen hij de trap van boven naar beneden afrolde en ook toen niets mankeerde. Brooddronkenheid gestraft. Woensdagavond reed een auto met jongelui, die nogal in prettige stem ming verkeerden, langs de Margrie tenlaan. De dames van het gezel schap vonden het op zeker moment verkieslijker te gaan lopen en stap ten uit. Dit was een verstandige daad want even later maakte de auto eni ge capriolen, ramde 'n aanal boomp jes en dook toen de bermsloot in. De inzittende heren konden zich zelf op het droge brengen, zij het dan over dekt met kroos en ander gedoe. De auto moest worden opgetakeld maar was zodanig beschadigd dat rijden uitgesloten was. SASSENHF.IM Medische dienst op 8 juli wordt waargenomen door dr. H. Walen kamp, Warmona. Tel. K 1711220. dr. J. v. Nes, Sassenheim, Tel. 7119 Laatste Berichten TREIN ONTSPOORD BIJ RODENRIJS Vanmorgen omstreeks half elf is I bij Rodenrijs een driewagen-treinstel van de lijn Den Haag H.S.Rotter dam Hofplein ontspoord. Hierdoor is de lijn Rotterdam- den Haag geblokkeerd. De oprui mingswerkzaamheden zullen ver moedelijk de hele namiddag in be slag nemen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De materiële schade is gering. Leidse Agenda ZATERDAG Cursus L.J.A. Slotavond. 8 uur nam. Leids Volkshuis. Vacantie-inlichtingendienst K.A.J. Mare 45. Dinsdags en donderdags van 7.308.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum voor Volkenkunde Zomertentoonstelling „Van klei tot pot". (Tot 1 oktober). Rembrandt als leermeester. Tot 1 september. Dagelijks 105 uur nam. Zondage 15 uur nam. Don- derzagavond 7.308.30 uur nam. Wat komt U doen in Leiden In het toeristenseizoen zullen wij zo nu en dan aan bezoekers van Leiden vragen, wat zij in Leiden komen doen. Natuurlijk wordt deze vraag met een gastvrije glimlach gesteld. Vanmorgen zagen wij op de Papengracht vóór het huis van De Leidse Courant een Zweedse wagen staan. Binnen, achter hermetisch gesloten gordijnen klonken geluiden, die meestal de ochtendstond begeleiden. Er werd luide gegeeuwd. Later ontpopte de zwaar bepakte auto zich als een toeristenwagen, en uit de cocon van de auto, waren twee vlinders geko men! Zweedse schonen, die in en om de wagen alles voor een nieuwe reis in gereedheid brachten. Waar komt u vandaan. Het werd een gemoedelijk praatje over het portier. Een onuitsprekelijke naam, maar één van de dochters van het Zweedse land heeft het opgeschreven: Gunnel Henricsson, Kvarnvagen 1, Grythyttan. Deze plaats ligt in midden Zweden. Met papa en mama zijn de dochters Henricsson in de auto naar het zuiden gereden en daar hebben zij de Ferry-boat naar Noord-Oost Duitsland genomen. Zij trokken door Duitsland naar de Nederlandse grens. Zij bezochten eerst Leeuwarden en brachten vervolgens elf dagen op het schone eiland Texel door. In Leiden komen zij naar de mooie grachten, naar de oude huizen en naar Den Burcht kijken. Zij beminnen ook het polderland. De meisjes vinden Leiden een snoepige stad en hopen er later nog een terug te komen. Natuurlijk, want niets kan voor een Zweed goedkoper zijn dan de vacantie in Nederland door te bren gen. Zijn kronen zijn goud waard. De dochters slapen 's nachts in de wagen (eigenlijk mag dat niet) en vader en moeder zoeken iedere avond een hotel op. In Leiden sliepen zij in „De Harmonie". Na een bezoek aan Leiden zetten de Zweden hun tocht naar Den Haag voort. Toen een Amsterdamse bankbe diende de afgelopen nacht bij de po litie aangifte kwam doen van het feit, dat zijn portefeuille met inhoud was gesloten, zal hij niet vermoed hebben spoedig weer een groot deel van zijn geld terug te krijgen. Nauwelijks een uur later namelijk had de recherche de twee mannen aangehouden, die de beroving had den gepleegd. Het waren een 18-ja- rige zeeman en een 20-jarige Ame rikaanse militair, die met verlof in Amsterdam was. Een gedeelte van het geld hadden zij in hun sokken verstopt. De bankbediende had in de om geving van de Nieuwendijk te Am sterdam diep in het glaasje gekeken. De zeeman en de militair namen de man mee naar een donker zijstraatje van de Nieuwendijk en beroofden hem daar van zijn portefeuille. Toevallig had een voorbijganger de drie mannen, waarvan hij de zeeman kende, zien lopen en even toevallig hoorde deze voorbijganger iets later in een café van de beroving. De op lossing liet toen niet lang op zich wachten. De politie ging naar het adres van de zeeman en trof daar het tweetal aan. K. ter Laan 85 jaar Eerste soc burgemeester Zondag 8 juli a.s. zal de heer K. ter Laan te Wassenaar, oud-Tweede Kamerlid en oud-burgemeester van Zaandam, zijn 85ste verjaardag vie ren. De heer Ter Laan heeft zijn ge hele leven een grote activiteit aan den dag gelegd, niet alleen als Ka merlid (19011937) en burgemeester (19141937) hij was de eerste so cialistische burgemeester in ons land maar ook als specialist op het ge bied van het Groningse volksleven. Van zijn hand verscheen een groot aantal boeken op wetenschappelijk gebied: Het „Nieuwe Groninger woordenboek", bundels Groninger overleveringen, een letterkundig woordenboek, en een tweedelige Gro ninger encyclopaedie. Voor zijn activiteiten ontving hij de zilveren anjer van het Prins Bern- hard fonds. STERKE OMZETSTIJGING IN KLEINHANDEL ONDER INVLOED 3 PROCENT-UITKERING. Uit de gegevens die door het eco nomisch instituut voor de midden stand zijn gepubliceerd betreffende het. omzetverloop in het midden- en klienbedrijf gedurende mei j.l. kan worden afgeleid dat niet alleen in alle branches ten opzichte van mei 1955 een toeneming van de geldom- zet kon worden aangenomen, doch dat deze omzetvermeerdering boven dien in een aantal branches van grote omvang was. Voor een deel moet deze omzetstijging worden toe geschreven aan de omstandigheid dat de verslagmaand twee verkoopdagen meer telde dan mei 1955, terwijl daarnaast de waargenomen omzet ontwikkeling in een aantal branches grond geeft tot de veronderstelling, dat extra bestedingen, voortvloeiende uit de recente „welvaartsuitkering", ten dele aan de omzet in deze bran ches ten goede zijn gekomen en met name de omzet in de verslagmaand gunstig hebben beïnvloed. MYSTERIEUS CONGRES Gisteravond is in Den Bosch onder grote belangstelling van enkele hon derden mysterieuse lieden uit zeven landen het internationale goochel- congres in de Casinozaal geopend. Verscheidene sprekers, onder wie burgemeester Loeff uit 's-Hertogen- bosch, hebben de goochelaars welkom geheten en hun beste verwachtingen voor het congres uitgesproken. Na de openingsplechtigheid traden de eerste goochelaars voor het voet licht om hun collega's in verbazing en verrukking te brengen en kort daarop vond een soort ruilbeurs plaats, die vele goochelaars aan nieuw materiaal hielp. Vandaag zal het experimenteren verder gaan en tevens zal er een kindermatinee ge houden worden. ZANGERES INGESTORT TIJDENS FALSTAFF Donderdagavond, tijdens de voor stelling van Verdi's opera „Falstaff" in het gebouw voor K. en W. te Den Haag is de Italiaanse zangeres Fer nanda Cadoni plotseling ziek gewor den en naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overgebracht. Zij bleek aan de linkerzijde verlamd te zijn, maar de behandelende neuroloog heeft hoop op spoedig herstel. De opvoering, onder Carlo Maria Giulini, ging verder, waarbij Vittoria Palombini de rol van Fernanda Cado ni markeerde.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2