EILANDJES t Probleem „man" in de vacantie IN DE ARCHIPEL, niet uit dtameti, maat uit nucfitet ótaat g&dateti r •- ^3S| En al roept hij dan nog zo hard: „Geen zorgen, ik red me wel!" Zij weet beter ZATERDAG 7 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 EHULD IN HET EEUWIGE GEZANG van de zwaar-golven- de Oceaan, nog binnen de ban van de Indonesische Archipel hebben mensen, die meer practisch dan romantisch zijn, kleine eilandjes gebouwd, die niet zoals Hawaii uit dro men, maar uit nuchter staal en buizen gebouwd zijn. Een honderd jaar geleden was men verrukt, als men in een zan derig stukje woestijn plotseling een straal olie zag opspuiten en deze vreugde heerst er ook nu nog wel, maar het wereldverbruik heeft de woestijnwinning achterhaald en om alles gesmeerd te laten lopen, moest men naar andere bronnen uitzien. En de mens heeft deze nieuwe bronnen gevondenmeters onder de zeespiegel is men .gaan boren en het resultaat is, dat op voor zichtige wijze in de breed-deinende zee kleine eilandjes verschij nen, door mensenhanden gemaakt, die plaats bieden aan boorto rens en groepjes mensen. Kleine ploegen bevolken de eilandjes, dag en nacht werken de zuigers en de boormachines, en vanuit de bodem der zee komt de dikke vloeistof, die in de laatste eeuw dikwijls een historische rol gespeeld heeft bij grote beslissingen. EILAND IN WORDING. Over een maand zal wederom zo'n eilandje gereed zijn om bevolkt te worden. In de Zuid-chinese Zee, ongeveer 32 km. uit de kust van Brunei" (Brits Borneo) is een dochtermaatschappij van de Koninklijke Shell Groep be zig met de bouw van zo'n kunstma tig staal-eilandje. De plaats, waar geboord zal wor den, Ampa Patches genaamd, is een koraalrif, ongeveer 9 meter beneden de waterspiegel; ongeveer 100 kilo meter ten zuid-westen van Ampa Patches, waar het water 23 meter diep is, worden ook reeds de grond slagen gelegd voor een olie-eilandje. De onderbouw van de Ampa Pat ches werd vervaardigd in de Holland- sche Constructiewerkplaatsen te Lei- Een boring in de Zuid-Chinese Zee bij de kust van Brits Borneo (Seria). De boortoren is met het vasteland ver bonden door een kabelbaan. („Shell-foto). den en de kosten bedragen rond 3 miljoen gulden per eilandje. En deze twee eilandjes-in-wording vormen een vervolmaaktere uitvoe ring van de drie kleine pionier eilandjes, die in de afgelopen jaren reeds rond de kust van Oost-Borneo gebouwd zijn. zelfstandig. De eilanden zullen eigen radiosta tions en krachtcentrales krijgen. Voorts zullen er geriefelijke verblij ven voor het boordpersoneel, opslag ruimten en landingsplaatsen voor helikopters zijn. De beide eilandjes zullen ieder uit twee delen bestaan. Op de ene helft zullen de iboorwerkzaamheden worden verricht; op de andere komen de verblijven voor het personeel. De verbinding hiertussen zal gevormd worden door een loopbrug van 27 me ter lengte. Het geheel zal door vier samengestelde stalen pijlers worden gedragen. De afmetingen van Ampa Patches Een stalen booreiland in de Perzische Golf. („Shell-foto). op het gedeelte, waar de boorwerK:- zaamheden zullen worden uitgevoerd, zijn 55 bij 18 meter. Het zal bestaan uit twee verdiepingen, op de bo venste verdieping komen de werk tuigen in actie en het onderste ge deelte zal bestemd worden voor op slagruimte. De tweede helft van Ampa Patches, waar det woonruimten zullen komen, zal ongeveer 18 bij 15 meter groot worden, waarbij het dak als lan dingsplaats voor helicopters zal die nen. Er zal ruimte zijn voor 34 mar.: twee boorploegen, een ziekenverple ger, een radiotelegrafist, een werk tuigkundige, en huiselijk personeel zoals koks en schoonmakers. Het van air-conditioning voorzie ne geheel zal behalve slaapkamers ook enige zitkamers en badkamers bevatten, terwijl een modern inge richte keuken niet zal ontbreken. i - - - - EENZAME post. En als over een maandje op Ampa Patches de machines in gebruik ge steld zullen worden, zullen de eerste twee ploegen twaalf uur op, twaalf uur af hun eenzame post betrok ken. Iedere ploeg zal acht dagen wer ken en dan vier dagen „land-verlof" krijgen, waardoor dus in totaal drie ploegen nodig zijn. Per helikopter zullen de mannen van en naar het land gebracht wor den. Ook de aanvoer van voedsel en kleine vrachten zal per helkikopter geschieder, waarvoor men een dage lijkse „busdienst" in het leven zal roepen. En zo viert de mens zijn triomph over de natuur, die onbewogen zijn werk gadeslaat, wetend dat bij all in spanningen en vernufte de schatten, v Een boring in het Meer van Maracal- bo. Links de boortoren, recht los van deze toren een z.g. „drilling barge" in feite een drijvende fabriek met electro-motoren, werkplaatsen, opslag- en kantooruimten. („Shell-foto). die haar ontroofd worden, 'n druppel zijn van de zee van rijkdommen, die zij nog steeds buiten het bereik van deze voortvarend mens houdt. De gestegen welvaart en het feit, dat de lieve zoontjes in één maand vacantie-thuis aan ge scheurde broeken en ingetrapte rui ten toch zo ongeveer op zeven dagen Parijs met prima hotels en enkele al leraardigste excursies komen, heeft geleid tot een ontwikkeling, waarbij 't probleem „de kinderen" onder drukt wordt, maar 't probleem „de man" als een griezelige schaduwke- gel oprijst. Wanneer men hierbij de vrouwen-wijsheid overweegt, dat iedere man een groot kind is, dan kunnen beide problemen nooit zo erg ver van elkaar liggen, zodat met recht gesproken kan worden van „de ene duivel uitdrijven met de andere". Ieder ouderpaar zint op een mo gelijkheid, om de onrendabele kos ten, welke jongetjes in een week of vier viertier-op-straat bij elkaar we ten te krijgen, te leiden naar een meer verantwoord niveau. Een op lossing ziet men tegenwoordig vaak in het huren van een huisje op de Veluwe, waar men voor 't zelfde geld nog wat gezondheid kan op doen. Misschien zult u zeggen „Leuk!". Dat is uw volste recht. Maar wij wil len hierbij toch even opmerken: „Let op de kostwinner!". Hij kan zich doorgaans niet zo erg lang van zijn broodheer losscheuren en het ge volg daarvan is, dat de man enkele weken in zijn dooie eentje thuis zit. t grote kind. rjIEP IN ZIJN HART ZIET EEN man daar iets in. Het lijkt hem machtig, om nu eens echt aan 't hoofd te staan, al is 't dan van een leeg huis, en hij begint al weken tevoren oobouwende plannen te opperen, die alleen maar bestemd kunnen zijn voor het goed onderhouden plaveisel van de weg naar de hel. De vrouw ziet 't allemaal niet zo rooskleurig, hoewel zij hem in de weken voor 't afscheid aanmoedigt bij 't produceren van goede voorne- mens. Dat ligt nu eenmaal in haar natuur. Pas enkele ogenblikken voor 't vertrek van de trein geeft ze de diep ste roerselen van haar ziel prijs. Zij pakt hem teder bij de hand en juist als zijn kinderhart een zeer hoge graad van ontroering heeft bereikt, weet hij zich plotseling in rijn meer verborgen gedachten betrapt. Vrouwen hebben röntgen-ogen, waarmee ze wekenlang ongemerkt je breinfilmpje bekijken en dat on verwachts met enkele woorden laten merken. Je gaat toch niet naar een café, als je je eenzaam voelt, he?", vraagt ze zachtjes. Hij ziet er meteen uit, of hij vlam heeft gevat en beweert: „Maar na tuurlijk niet!" Op dat moment staat er iemand in zijn hemd. „En zal je je iedere ochtend be hoorlijk scheren?" 'n Ander heimelijk plan is ontmas kerd. Hij staat niet eens meer in zijn hemd. En dan mogen de kindertjes bij 't vertrek roepen „Vaderrr, daaag!", hij hoort 't amper. „Ga asjeblieft niet iedere avond een halve croquetten- automaat leeg eten!" ruist 't in hem j na. De trein rijdt weg en hij staat op 't perronnaakt! de grote domper. MU IS NAAKT ZIJN sinds de zon- deval een beroerde toestand.1 Als de minister-president tijdens een j toespraak tot de Kamer plotseling zou bemerken, dat hij vergeten had j zich aan te kleden, zou hij zich niet j prettig voelen. Iedereen kan dat be-1 grijpen en daarom moet men ook kunnen aanvoelen, hoe zo'n vader zich voelt. 't Ligt in gruis! Hij vindt het helemaal niet leuk meer, om aan het hoofd van een leeg huis te staan. Lusteloos wandelt hij langs de verlokkingen van de stad. „Vergunning", „Verlof A" en auto matieken boezemen hem geen belang in. Hij verkeert in de verdoving, wel ke voorafgaat aan het opborrelen van de goede eigenschappen. En intussen zegt het mysterie der eeuwen in de trein: „Jongens, wie wil er 'n zuurtje?". De raadselachtige glimlach, die filosofen en andere lui, die alles wilden weten in de krank zinnigheid heeft gedreven, speelt om haai- lippen. Zij weet, dat hij langs de kortste weg naar huis wandelt; zij weet ook precies, wat er nu in hem omgaat en zij voelt echt medelijden met hem. 't Was zielig, denkt ze, maar 't was voor zijn eigen bestwil! 'N VERSCHEURD MENS. IN DE WEKEN van eenzaamheid loopt er een verscheurd mens door 't huis; 'n paard, dat de stal kwijt is. 't Opmaken van een bed blijkt niet zo'n erg eenvoudige zaak. Als hij 's avonds behaaglijk onder de wol wil kruipen, schiet er iets los en zweven zijn voeten in de ruimte. Niets is irriterender, maar 'n soort lamlendigheid belet hem, om de boel nog eens vast te stoppen. Hij leeft nu volgens een handlei ding, die zij op vier blocnote velletjes geschreven heeft. Bij 't opstaan moet hij het velletje hebben, waar onder streept de aanhef 's Morgens op staat. Iedere dag opnieuw leest hij trouw: „Goede morgen, lieveling. Eerst water op zetten voor thee, dan tafel dekken, brood snijden, plan tjes water ('n beetje lauw) geven en bed afhalen. Tijdens 't eten scheer water opzetten." Er is ook nog een velletje: „Bij 't verlaten van 't huis alle ramen slui ten. Linnenkast, waar 't geld ligt op slot doen en sleutel in 't sierpotje van de geranium stoppen". Hij doet 't allemaal trouw, behalve 't bed afhalen, want de ervaring heeft geleerd, dat hij 't dan nooit meer goed krijgt. Als hij tenslotte naar zijn werk gaat, laat hij de handleiding op tafel liggen, zodat eventuele inbrekers meteen weten, dat ze in 't sierpotje van de geranium moeten zoeken. DOE 'NS WAT. OEUS, NIETS IS ZIELIGER DAN 'n huisvader, die paar weken bewegingsvrijheid krijgt. De ergste vrijgezel is er nog een gelukskind bij. Als hij soms bij 't betreden van 't kantoor een odeurluchtje verspreid, denk dan niet, dat hij flatterig aan 't worden is. 't Is heel wat anders! Hij komt er niet meer toe om eens onder de douche te kruipen en om de stand van zijn verwaarlozing te camoufleren poogt hij de B.O. met alleen maar O te övergeuren. En loop in geen geval eens bij hem aan, want voor de buitenstaander zou 't niet mogelijk lijken, om in en kele dagen zo'n smeerboel te ver oorzaken. Hij wast niets af en neemt pas een nieuw mes. als er bij 't smeren van de boterhammen vuile strepen zicht baar worden, 't Hele huis is verpest door 'n stank, die deels te verklaren valt door de inhoud van de goot steen, welke bestaat uit natte stuk ken papier, sinaasappelschillen en eierschalen. Laat hem maar en wees vriende lijk voor hem. Hij komt er overheen. De dag breekt aan, dat de opgaande zon hem betrapt bij uitmestings- werkzaamheden. Dat is de dag, waar op hij vacantie krijgt en zich bij vrouw en kinderen gaat voegen. Dan zwoegt hij urenlang om alles weer een schijn van beschaving te geven en dolblij vertrekt hij 's middags naar de Veluwe, nadat hij alles heeft uitgevoerd wat op 't velletje ftaat met 't opschrift Als je naar ons toe komt. 's Avonds verzekert hij zijn vrouw: „Ik heb me best kunnen redden, hoor!". En zij strijkt hem over zijn haar en gürnlacht vertederd. Omdat 't zo'n goeie man is!

Leidse Courant | 1956 | | pagina 12