Met weemoed nam Alkemade afscheid van bouwpastoor S. Ligthart WIE WEE WEET U HET OOK NIET Weer op lager niveau DONDERDAG 5 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 2 Nadat ©en grote rij sprekers in een vloed van woorden uiting gegeven hadden aan de dankbaarheid en waardering voor alles wat pastoor S. Ligthart in de 8 jaren van zijn pastoraat in Alkemade heeft ver richt, stonden buiten in een zacht regentje honderden parochianen te wachten, om met een handdruk af scheid te nemen van de in deze jaren voor hen zo dierbaar geworden her der. Geen gemakkelijk afscheid voor deze parochianen, die met het komen van pastoor Ligthart hun nieuwe parochie geboren zagen worden. Een nieuwe parochie in een korte reeks van jaren reeds uitgegroeid tot een volwaardig parochiecentrum met eigen kerk, scholen en verenigings leven. En ook geen gemakkelijk afscheid voor pastoor Ligthart. Maar toch een afscheid met deemoedige onderwer ping van de pastoor, die zich reeds weer met gloed en ijver bezint op de voor hem nieuwe zware taak in Den Haag. Na deze afscheidsavond was hij echter overtuigd van de steun van het gebed van de parochianen van zijn eerste parochie „Maria Pre sentatie". Binnengeleid onder de opgewekte zang der Gidsen nam pastoor plaats in de stemmig versierde aula van de St. Joseph-school,, waar naast het afscheidscomité aanwezig waren Kerk- en Armbestuur, burgemeester E. J. M. Kolfschoten en echtgenote, beide wethouders, dr. A. v. d. Bijl, de heer P. de Bil, adjudant der Rijks politie, de heer N. Turk, directeur der veiling, het hoofd der school broeder Edward, de afvaardigingen van de talrijke verenigingen, het Kerkzangkoor. alsmede allen die pastoor Ligthart bij zijn omvangrij ke taak op enigerlei wijze behulp zaam was geweest. Een voor pastoor Ligthart gevoelige inleiding was reeds de door het Kerk-zangkoor o. 1. v. zijn direkteur G. Kuipers ge zongen Introïtus van Pasen, wat des tijds het debuut van dit zangkoor was in de toenmalige noodkerk. Dankbaarheid. Namens de parochie sprak hierna allereerst de voorz. van het afscheids comité, de heer W. A. van Harte- veld. Deze zeide, als kerkmeester in de voorbereiding en opbouw van de parochie veel van het grote werk van pastoor Ligthart van nabij te hebben mogen meemaken. Om dit grote werk nog eens tot uitdrukking te brengen liet spr. de geschiedenis van de parochie de revue passeren. Dat het een tijd van grote zorg is geweest voor pastoor, komt wel tot uiting in het feit dat hij Alkemade nu vergrijsd gaat verlaten. Spreker dankte voor de wijze, waarop pastoor de hoogtijdagen, welke steeds met. pracht en luister gevierd werden, aan de parochianen, een diepe en zinvolle betekenis gegeven heeft. Dankbaar noemde spr. ook de zorg voor het onderwijs en roemde hij de leiding van pastoor Ligthart, waar door veel tot stand gekomen is. G« zfjt een vader geweest voor uw pa rochie en parochianen. Als stoffelijke uiting van dank baarheid mocht hierna de penningm. van het afscheidscomité, de heer IJ. Flapper aan pastoor Ligthart het ge schenk der parochianen overhandi gen zijnde een couvert inhoudende het bedrag van f 750.De heer Van Harteveld besloot hierna zijn af scheidswoord met een on wekking tot de parochianen om vrijdagmor gen, als pastoor voor de laatste maal in ziin eerste parochiekerk het H. Misoffer zal opdragen, in groten ge tale hierbij aanwezig te zijn om uiting te geven aan de dankbaarheid, die zii aan pastoor Ligthart verschuldigd zijn. Hechte samenwerking. Burgemeester Kolfschoten sprak namens het gemeentebestuur van Alkemade zijn waardering uit voor alles wat door pastoor Ligthart. in dit parochiecentrum is tot stand ge- Ligthart als laatste het woord, dan- L-kend voor de vele steun en sympa thie voor het werk in onze parochie verkregen. Wijzend naar zijn kerk op het zo juist in ontvangst genomen schilderij, zeide pastoor „dit is het wonder van uw goedheid", zowel van het kleinste kindje als van mijn oud ste 92-jarige parochiaan, welke juist gisteren is begraven. Met een per soonlijk woord beantwoordde pastoor $le sprekers. Vroeg voorts het gebed van zijn parochianen voor de zware taak, die hem in zijn nieuwe paro chie staat te wachten. Bracht dank aan alle parochianen, vrienden en bekenden ook niet-katholieken in geheel Alkemade, en besloot met het verzoek om de hem geschonken sympathie thans over te dragen op zijn opvolger. Z0ETERW0UDE Ondertrouwd: Adrianus Johannes van Leeuwen 29 j., te 's-Gravenhage, en Catharina Elizabeth Overdevest 22 j.; Anthonius Petrus Bakker 25 j., te Hazerswoude, en Catharina Mar tina Slingerland 23 j.; Leonardus Cornelis Johannes Blom 25 j. en Ca tharina Johanna Ammerlaan 23 j. Getrouwd: Robert van Slooten en Anthonia Therësia Berkhout; Frie- dricht Wilhelm van Doorn en Aaltje Rachel Blok; Martinus Cornelis Ma ria Vink en Jacoba Cornelia Turk. bracht. Met bewondering ben ik ge tuige van de wijze, waarop u uw be noeming naar Den Haag heeft aan vaard, en u zich weet los te maken van alles wat hier door u is verricht. Door het episcopaat is een beroep gedaan op de plattelandsbevolking om te bidden voor de gevaren van ontkerking in de grote steden. Maar dit alles mag ook niet ten koste van het platteland gaan zodat wij juist ook hier die werkzame en strijdbare pastoor hadden 'willen behouden. Moge derhalve de gods dienstzin in mijn gemeente blijven groeien, opdat ik tijdens mijn ambts periode nog eens een tweede bouw pastoor zal mogen begroeten. Uw samenwerking met het gemeentebe stuur is, soms ook wel na enige strijd, uitgegroeid tot een basis van hechte samenwerking. Als waardering hier voor dan een uiting van erken telijkheid een prachtige luxe kist sigaren waarna burgemeester be sloot met de wens, dat pastoor met veel genoegen op zijn werk zal kun nen blijven terugzien en Gods rijk ste zegen op zijn verdere priesterle ven* zal mogen blijven rusten. Kapelaan J. de Roode getuigde i van dankbaarheid voor het „tehuis" dat hij bij pastoor Ligthart had ge vonden. Ik kan nu al de kapelaans gelukwensen, ,die onder uw leiding zullen mogen werken. De Martha- parochie in Den Haag gonst alreeds van vreugde en blijdschap om hun oud-kapelaan thans als pastoor te mogen begroeten. Broeder Edward hoofd der school bracht de dank van het on derwijzend personeel tot uiting, als mede die van de schooljeugd, welke laatste dit zelf nog deed met een leuk zangstukje en het overhandigen van een passend cadeau. Ook de Gidsen vertolkten de dankbaarheid in zang vorm, terwijl de hoofdleidster mej. Annie v. d. Poel met vaardige wel sprekendheid pastoor als blijvende herinnering een in de pauselijke kleuren vervaardigd wandbord waarop het kerkgebouw aangebracht overhandigde. Onder aanbieding van een enveloppe met inhoud en si garen, werd achtereenvolgens nog dank en waardering uitgesproken door de heer A. van Beek namens beide afdelingen der H. Familie, de heer Nic. v. d. Meer, Corn.z. naméns parochiële jeugdbeweging en levens school „Don Bosco", de heer A. Ver' del namens L.T.B., de heer J. Oomen namens tennisklub „Sparklers", de heer Th. W. Schrama namens de veiling, adjudant P. de Bil namens de Rijkspolitie, de heer Joh. v. Beek namens de collectanten, de heer C. Boeker voor de K.A.B., de heer M Jansen voor het Kerkzangkoor 'als ook voor de muziekver. „Door Gunst Verkregen", de heer P. H. v. d. Bosch namens de Gezinszorg, de heer ÈJ. Struive namens Landarbeidersbopd „S. Deus Dedit", de heer L. A. N. van Dommelen namens het aktiecomité Kerke veiling en mej. Straathof na mens de naaikrans. Namens het kerkbestuur bood de heer Fr. H. Huigsloot tenslotte prachtig schilderij aan, waarop het kerkgebouw in originele kleuren was aangebracht. Afscheidswoord. Zichtbaar ontroerd nam pastoor SIZE KING (Advertentie?. De Argentijnse Himalaja-expeditie is van de hoogste punten weer terug-, gekeerd naar de bewoonde wereld. Op de foto ziet men de leider van de! expeditie, de heer Huerta (rechts) en de goeverneur van Pokhra, de heer, Sahdeo Singh, terwijl zij de traditionele groet brengen. Vraag: Op mijn verlies- en winst rekening had ik steeds opgegeven als huurwaarde het privé-gedeelte huis 125,dat steeds werd aanvaard. Over 1954 is mijn zuiver inkomen verhoogd met 54,zijnde bijtel ling meer huurwaarde. Is deze bij telling juist? Antwoord: Voor de inkomsten belasting wordt de huurwaarde van een eigen woning gesteld op het be drag van de Personele Belasting. Uit uw opmerking, dat u steeds 125, opgeeft, blijkt reeds, dat u geen re kening houdt met de plaats gehad hebbende huurverhogingen, die ook de huurwaarde van eigen woningen verhogen. De bijtelling met 54, zal hier wel het gevolg van zijn en is dan juist. Vraag. Heeft een meisje, dat de hele week in betrekking is, recht op vacantiegeld en kostgeld en hoe lang moet ze er zijn, eer zij recht heeft op 2 weken vacantie? Antwoord: In welke betrekking is dat meisje? Is zij als hulp in de huis houding werkzaam, dan heeft zij slechts recht op zoveel vacantie als in onderling overleg is afgesproken. Wel is er een zeker gewoonte-recht ontstaan van een week. Zij heeft dan ook recht op kostgeld, daar dit een onderdeel is van het loon. Vraag: Mijn vrouw heeft een kwi tantie betaald van 20,38. Moet er geen zegel op? Antwoord: Inderdaad, er moet een zegel van 15 cent op. Het bedrag is juist boven de 20,De af gever van de kwitantie is verplicht er een zegel op te plakken. G. V. te N.: Het adres der Katho lieke Jeugdherbergcentrale is Nach tegaallaan 60, Utrecht. Niet alle door deze K.V.C. beheerde jeugdherbergen zijn in de door u genoemde periode geopend. Vraag: Over jubileummar DSB. Antwoord: Inschrijvingen en in lichtingen bij de heer A. v. Heuse- len, Juliana v. Stolberglaan 37, Lei den. Dezelfde vraagsteller: vragen per trein kunnen we in deze rubriek niet beantwoorden. Daarvoor bestaan uitvoerige reisgidsen. Vraag: Over adressen van wiel renners in binnen- en buitenland. Antwoord: Het is ons onmogelijk naar al die adressen te informeren. Vraag: Route per fiets van Roe- lofarendsveen naar Kaatsheuvel en van Maastricht naar Den Bosch. Antwoord: Roelo-farendsveen, Al phen, Boskoop, Gouda, Schoonhoven Gorinchem, Woudrichem, Neer Andel, Waalwijk. Maastricht, Sittard, Maas- bracht, Weert, Eindhoven, Den Bosch. Vraag: Route van Noordwijkerhout naar Blauwhuis per fiets, hoewel k.m.? Antwoord: Noordwijkerhout, Haar lem, Alkmaar, Den Oever, Afsluit dijk, Bolsward, Blauwhuis; afstand 130 km. Vraag: Route per auto van Noord- wijk naar Rhenen. Antwoord; Noordwij k, Sassen- heim, Leimuiden, Uithoorn, Loenen, Utrecht, Zeist, Driebergen, Ameron- gen, Rhenen. Vraag: Route per auto van Hazers woude naar Haelen. Antwoord: Hazerswoude, Bodegra ven, Utrecht, Den Bosch, Veghel, Helmond, Asten, Meijel, Roggel, Hae len. Vraag: Route per bromfiets van Lisse naar Meerlo, hoeveel k.m.? Antwoord: Lisse, Oudewetering, Alphen, Woerden, Utrecht, Zeist, Driebergen, Wageningen, Zetten, Andelst, Nijmegen, Mook, Gennep, Papenbeek, WanssUm, Meerlo, af stand 1'85 km. Vraag: Route per fiets van Bode graven naar Oss, hoeveel km? Antwoord: Bodegraven, Utrecht, Houten, Culemborg, Geldermalsem, Zalt Bommel, Rossum, Lith, Oss, af stand 80 km. Vraag: Route per bromfiets van Leiden naar Eygelshoven. Antwoord: Leiden, Utrecht, Den Bosch, Eindhoven, Weert, Maas- ?bracht, Sittard, Heerlen, Schaesberg, JSygelshoven, Vraag: Route per bromfiets van Oudewetering naar Nijmegen. Antwoord: Oudewetering, Alphên, Utrecht, Zeist, Driebergen, Wagenin- gen, Zetten Andelst, Nijmegen. Vraag: Route per fiets van Sassen- heim naar Den Bosch en Meerssen, hoeveel km.? Antwoord: Sassenheim, Alphen, Woerden, Utrecht, Den Bosch, Eind hoven, Weert, Maasbracht, Sittard, Beek, Meerssen; afstand 250 Ion. Vraag: Route van Zoetermeer naar Zundert, Almelo, Alphen a. d. Rijn. Antwoord: Zoetermeer, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Princenhage, Rijsbergen, Zundert, Breda, Tilburg, Den Bosch, Grave, Nijmegen, Arn hem, Deventer, Rijssen, Almelo. De venter, Apeldoorn, Amersfoort, Utrecht, Alphen a. d. Aijn. Vraag: Hoe heet de vereniging, die het kamperen bevordert? Antwoord: Dat is dé Katholieke Vacantie en Jeugdherbergcentrale, Nachtegaalstraat 60, Utrecht. Vraag: Route per autobus van Lei den over Mijdrecht naar Amersfoort. Antwoord: Naar wij menen te we ten bevinden zich op deze route geen ponten. De afstand is 90 km. Vraag: Route per auto van Leiden haar Oudeschoot. Antwoord: U kunt deze tocht langs twee routes maken, welke beide rond 205 km lang zijn. De eerste is Leiden, Haarlem, Alkmaar, Den Hel der, Afsluitdijk, Bolsward, Sneek, Heerenveen, Oudeschoot. De tweede Leiden, Bodegraven, Utrecht, Amers foort, Zwolle, Meppel, Steen wijk, Wolvega, Oudeschoot. Vraag: Route Leiden—Hilversum, LeidenOosthuizen en Leiden-Hoek van Holland, hoeveel km? Antwoord: Leiden, Woubrugge, Ter Aar, Zevenhoven, Wilnis, Vin- keveen, Loenen, Oud-Loosdrecht, Hilversum; afstand 75 km. Leiden, Lisse, Haarlem, Spaarndam, Zaan dijk, Purmerend, Oosthuizen; afstand 60 km. Leiden, Wassenaar, Den Haag, Loosduinen, 's-Gravenzande, Hoek van Holland; afstand ,37 km. Vraag: Route per bromfiets van Amsterdam naar Zwaag; hoeveel km? Antwoord: Amsterdam, üpendam, Purmerend, Oosthuizen, Hoorn, Zwaag; afstand 35 km. Vraag: Route per rijwiel van Utrecht naar Lichtenvoorde. Antwoord: Utrecht, Zeist, Wouden berg, Ede, Arnhem, Dieren, Doetin- chem, Varsseveld, Lichtenvoorde. Vraag: Route per bromfiets van Leiden naar Middelburg, hoeveel km? Antwoord: Leiden, Zpetermeer, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Ze venbergen, Oudenbosch, 'Roosendaal, Bergen op Zoom, Krabbendijke, Goes Middelburg; afstand 178 km. Vraag van hondenliefhebber CA. H. te Sassenheim). Antwoord: U kunt lid worden van de Kynologen-vereniging „Rijnland", secretariaat: Roodenburgerstraat 44, Leiden, tel. 23360, waar u ook alle gewenste inlichtingen kunt krijgen. Te uwer informatie kunnen we nog meedelen, dat zondag a.s. door deze vereniging op het terrein van-de jachthaven „De Princehaven", Van Zuylen van Nijeveltstraat 100, te Wassenaar een wedstrijd in het voor brengen van honden wórdt gehou den, Toegang is vrij. Vraag: Route per fiets van Lem mer naar Oude Pekela, hoeveel km? Hoe is de dienstregeling van de Lem mer boot? Antwoord: Lemmer, Echten, Wol vega, Olde holtpa, Noordwolde, Ap pelscha, Smilde,, Assen, Gieten, Ba- reveld. Oude Pekela; afstand 100 km. De Lemmerboot vertrekt van Amsterdam te 9 uur op alle werk dagen en te 23.00 uur ook op zonda gen. Vraag: Route per fiets van Gel- dermalsen naar Amsterdam, hoeveel km? Antwoord: Geldermalsen, Culem borg] Utrecht,, Zuilen, Breukelen, Vreeland, Amsterdam; afstand 70 kiloipeter. Vraag: Route per fiets van Bos koop naar Gronsveld, hoeveel km? Antwoord: Boskoop, Gouda, Schoon hoven, Gorinchem, Den Bosch, Eind hoven, Weert, Maasbracht,, Susteren, Sittard, Rothem, Ambij, Heer, Grons veld; afstand 200 km. Vraag: Route Leiden-Elten, hoe veel km? Antwoord: Leiden, Alphen, Utrecht, Zeist, Ede, Arnhem, Westervoort, Zevenaar, - Elten;. afstand 140 km. Vraag: Waar moet ik mij vervoe gen voor de benodigde papieren;voor een bromfietstocht naar België, Frankrijk, Luxemburg en Duitsland. Waar moeten we geld wisselen? Antwoord: Voor België, Luxem burg en Duitsland zijn geen in- en uitvoerpapieren nodig, wel echter een identiteitsbewijs,, hetwelk aan te vragen is bij het belanstingkantoor Invoerrechten en Accijnzen in het rayon waar u woont. Voor Frankrijk is een triptiek nodig, aan te vragen bij de ANWB, afd. reisdocumenten, Parkstraat 1826, Den Haag. Geld- inwisselen kunt u bij alle banken in binnen- en buitenland. Vraag: Route per bromfiets van Lisse naar Asch in België, hoeveel km? Wekle papieren? Antwoord: Lisse, Alphen, Utrecht, Culemborg, Den Bosch, Eindhoven, Maarheeze, Hamont, Bree, Opglab- beek, Asch; afstand 205 km. U heeft identiteitskaart nodig (zie aptwoord hierboven). Boekbespreking Venetië en de Dolomieten. Uitg. „Kosmos",A'dam. In samenwerking met de Ned. Reisver.eniging heeft de N.V. Uitg. Mij „Kosmos" te Amsterdam ver schillende reisgidsen -het licht doen zien, In deze serie ontvingen wij „Venetië en de Dolomietèn" door B. Baanen. Het is begrijpelijk, dat iemand, die gegrepen door de trek van het buitenland daarheen zijn reisplannen inricht, zich van tevoren althans enigermate op de hoogte wil stellen van het gebied, dat hij gaat bezoeken. Welnu, daarvoor is een dergelijke reisgids de aangewezen weg, want men kan eerst ten volle van een reis genieten, wanneer men weet wat men bezoekt. Venetië is voor de reislustige een weldadige stad, want men komt daarmee in een sprookjesstad, zoals wellicht geen andere ter wereld Maar naast het vele schoons der Lagunenstad laat deze reisgids de reiziger ook genieten van Europa's machtigste bergmassief, de Dolomie ten. Wie daar eens doorgetrokken is, behoudt voor zijn leven de herinne ring aan de bovennatuurlijke Schep per, die de natuur van bergen, sneeuw en ijs hier op wonderlijke wijze tezamen heeft gebracht. Mijn levenswegUitg.,, Dè Fontein", Utrecht. Van de hand-van frater M. Bellar- minus Mol en met plaatjes van Frans van Noorden verscheen een boekje voor jongens en meisjes, die hun Eerste H. Communie hebben gedaan. Het is een echt verhaal, waaraan 'de kleuters zullen genieten en nog wat kunnen leren ook. Want zij lezen van de graankorrel, die tot tarwe rijpt en zorgt voor het dagelijks brood, waarbij het werk van de land bouwer, de molenaar en de bakker onmisbaar is, waaruit zij kunnen le ren hoe het wérk van de mensen in- samenwerking met God, die voor de wasdom van het graan zorgde, ineen- grijpt. „Jazz" van New Orleans tot Corl. Uitg. Het Spectrum, Utrecht-Antwerpen. In een uitvoerig boekwerkje heeft de schrijver J. E. Berendt een boekje over de „Jazz" het licht doen zien, waarbij de bedoeling voorziet te to nen wat er in de „Jazz" zit. Het boek wil geen uitgesproken propaganda voor de „zwarte muziek" maken, doch slechts ertoe bijdragen, dat de talrijke, meestal onvriendelijke en vaak onzakelijke discussies over de jazzmuziek tot de werkelijkheid te ruggevoerd worden. De schrijver, een autoriteitop het gebied de jazz, wil hier laten zien hoe de jazzmu ziek ontstaan is en hoe zij is, wie de jazzmuziek maken en waar ze ge maakt is. In deze vorm kan men dit boek beschouwen als een documentaire in de historie van de jazz, dat vooral door aanhangers graag gelezen zal worden, maar waaruit ook de tegen stander een mildere, verhelderende kijk erop zal krijgen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6