Tweehonderd banden ploeg zijn niet in voor de Nederlandse Reims aangekomen in TOURDORP s V De deelster Mevr. Pellenaars naar Breda om nieuwe voorraad te gaan haien DE GROTE PRIJS DER LAGE LANDEN Gevoel van ONZEKERHEID Onze V.1 Damrubriek m Q m m a> m. m 8 m M 8 w.m m WOENSDAG 4 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Pellenaars is de gehele dag in Reims bezig geweest om uit te zoeken, waar de 200 speciale banden, die door een Ita liaanse fabriek naar Reims zijn gestuurd, zijn gebleven. In zijn hotel lag een brief van de firma, dat de bandjes uit Milaan waren afgezonden. Zij liggen dus of op een geheim plekje in Reims, of misschien zfjn die kostbare tubes door de douane bfj de Italiaans-Franse grens vastgehou den. Pellenaars wenste geen verder risi co te nemen. Zfjn vrouw, Jeanne, gaat woensdag naar Breda terug. Thuis heeft Pellenaars nog banden liggen cn Jeanne zal deze met de auto donderdag naar Luik brengen. Bovendien hebben hulp vaardige mensen in Reims Pellenaars aangeboden, om te helpen, zodat hij voor de eerste drie etappes wel gedekt is. De gehele Nederlandse ploeg is in Reims aangekomen. De treinverbinding met de champagne-stad is niet gemakke lijk van Nederland uit en daarom zijn de renners met diverse auto's van goede bekenden of familieleden gebracht. In de avonduren werd op de wieler baan van Reims een speciaal sterren- pogramma afgedraaid met Louison Bo- bet, niet in een gele, maar in een gouden trui, en met Jacques Anquetil. de nieu we werelduurrecordhouder, die het vol gend jaar vast van plan is om in de ron de uit te komen. Pellenaars, natuurlijk met een grote sigaar in de mond, liep vat onwennig op het middenterrein "ond. Het viel hem op, dat hij vele ren- ugrs niet kende, een nieuw bewijs, dat in aille ploegen een vergaande verjonging heeft plaats gehad. Natuurlijk zag hij ook veli» oude bekenden. Micuel Poblet, de bekende sprinter, kwam Pellenaars de linkerhand drukken. Zijn rechterhand kan de Spanjaard nog moeilijk gebrui ken. een gevolg van de verwondingen, welke hij bij een valpartij in de beruchte WATERPOLO DES—LGB (DAMES) 0—1 Geheel tegen de verwachting in be haalde LGB ook in deze uitwedstrijd een verdiende overwinning. DES begon fel. maar LGB hield moedig stand en voor rust werd niet gedoelpunt. In de tweede helft slaagde T. Verver er in de stand op 01 te brengen en ondanks DES alles op alles zette, bleef de stand ongewijzigd. LGB—NHTM 5—0 Ook hier ging het de Leidse Golfbre kers sterk voor de wind, want nadat le Febre met een ver schot de stand op 10 had gebracht bleek J. v. Staden zo schotvaardig, dat met vier goede doel punten van zijn hand de eindstand 50 werd. DE ZIJL—NEPTUNUS 1—6 Ondanks deze grote nederlaag waren onze stadgenoten aanvankelijk zeker niet de mindere. De Leidse keeper liet al spoedig de bal na een hard schot glippen (01), maar nadien bleef de thuisclub sterk in de aanval. Vrij spoedig in de tweede helft kon Koos Prevoo de stand gelijk maken (11), maar nadien speel de de thuisclub een verloren wedstrijd en won Neptunus verdiend. Verdere uitslagen: De Zijl 3—DWR 3 0—5. De Zijl—Swift (adsp.) 5—1, DWT 2 —Sleutelstad 2 1—4. ROND DE RONDE.. 8'JZONDERHEDEN DE RONDE WN FRANKR'JK de Ronde van Contracten erg laat. Talrijke buitenlanders kwamen infor meren hoe het nu eigenlijk met de kwes tie Van Est zat. Maar Pellenaars trok zijn schouders op. Met Wim van Est heeft hij geen ruzie, maar het is de sup- portersgroep, welke de moeilijkheden heeft veroorzaakt. Hij heeft een dreig brief ofttvangen, waarvan de inhoud verre van faai is, maar er staat tegen over, dat hij ook een stapel brieven en telegrammen heeft gekregen, waarin vele bekenden en ook onbekenden hem succes wensten voor de komende weken. endat hij. Pellenaars. zich maar niet te veel van al die minder fraaie dingen rondom de kwestie Van Est moest aan trekken. De directeur van de Tour de Fance, Jacques Goddet en ook de secre taris-generaal Jean Garnault, hebben Pellenaars verweten, niet dat hij Van Est niet in zijn ploeg heeft opgenomen, want dat moet elke keuze-commissie of ploegleider zelf maar uitmaken, maar wel. dat de contracten van de tien Ne derlandse renners pas vandaag in Reims zijn binnengekomen. ..Veel te laat", vond Garnault. „En wij hebben altijd de Ne derlanders als voorbeeld gesteld tegen over de andere deelnemende ploegen, want jij was altijd op tijd met de orga nisatorische zaken", voegde Garnault Pel lenaars toe. Italiaanse wielerjournalisten wisten ons te Reims te vertellen, dat de kans groot was dat Fausto Coppi aan 't hoofd OII CDU OII Oil Oil CD II CD II Oil C 0 Wie wint de eerste étappe? 9 3 Wie gaat morgen de eerste r n étappe van de Tour de France U y winnen? Reeds gisteravond zijn 0~" er heel wat lezers in de pen ge - Q klommen en we weten nu, dat JT velen hopen, dat Wout je Wagi- Q U mans zijn stoute staaltje van enkele jaren geleden gaat her- n 0 halen. Ook u kunt nog voor zon- dag in het bezit zijn van vijftig Q sigaretten of 'n doos voortreffe- U r lijke sigaren. Tot morgenochtend r Q 9 uur kunt u de winnaar van de U eerste étappe aanwijzen. n Op kaart of enveloppe ver- Q r melden: „Eerste étappe". De win- 0~ naar van de tweede étappe kan Q tot vrijdagochtend 9 uur worden DIIO NO IIO HO II CD IIOIIOIIO ran de Coppi-Garpano ploeg zal starten in de Ronde van Nederland, welke 6 augustus begint. Coppi heeft al weer op de fiets gezeten en blijkbaar beschouwt hij de Ronde van Nederland als een voortreffelijke voorbereiding voor de wereldkampioenschappen op dc weg in Kopenhagen. Met Jan Nolten en Wout Wagtmans zijn blijkbaar nog geen vaste afspraken voor de Ronde van Nederland gemaakt. Beide rijden met de andere leden van de tourploeg in de week van 30 juli tot 5 augustus in verscheidene wedstrijden in Nederland daarna zijn zij van plan twee weken naar Frankrijk te gaan, waar zij eveneens startgelegenheid zullen krijgen. BILJARTEN LEIDSE BILJARTBOND In de j.l. gehouden stedenontmoeting HaarlemLeiden, is het voor Leiden niet tot een revanche gekomen. In Haar lem werd ook nu weer verloren, doch met het kleinst mogelijke verschil. Van de 16 te spelen partijen wonnen de Haarlemmers er 8, terwijl een partij remise werd. De Leidenaars wonnen 7 partijen, zodat de uitslag 8' 7i/£ in het voordeel van Haarlem werd. De wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap eindigde echter in het voordeel van Leiden. Van de 8 kampioen schappen won Leiden er 7 en Haarlem 1. Kampioen werden le klas: E. Bakker (Leiden): 2e klas: M. den Uijl (Leiden): 3e klas: W. v. d. Kraan (Leiden)4e klas: J. Vogelaar (Leiden): 5e klas: J. Bonnet (Leiden); 6e klas: A. Roest (Leiden); 7e klas: Lammen3 (Haart jm); 8e klac- D. de Roo (Leiden) De uitslag van dc invitatie partijen was als volgt: D. Wallaart (L) wint van J. van Tongeren (H.); J. Grund (H.) wint van C. v. d. Burg (L.); M. J. van Steijn <H.) wint van G. Dijkman (L.); P. Boelé (H.) wint van J. Hakkaart (L.) Luttinghuizen (H.) wint van J. v. Stigt (L.); Bakker (H.) wint van L. v. d. Berg (L.Treffers (H.) speelt remise met H. Pufkes (L.); W. Vermeij (L.) wint van v. Duin (H.). De totale uitslag over bei de wedstrijddagen kwam dit jaar in het voordeel der Haarlemse biljarters met YIV-, punt. Leiden 1414 punt. De heer W. Luiten. voorzitter der Haarlemse Federatie, heeft na afloop der wedstrijden de kampioenen gelukge wenst en er o.a. op gewezen, dat deze beide wedstrijddagen een succes zijn ge worden en hij sprak de wens uit. dat deze tweekamp tussen Leiden en Haar lem elk jaar zouden terugkeren. De heer Bonnet sprak daarna een slotwoord, waarbij hij de Haarlemse gastheren dank bracht voor de hartelijke ontvangst en de sportieve geest. Zondag op Duindigt: Zondag a.s. wordt op Duindigt de in ternationale draverij om de Grote Prijs der Lage Landen verreden. Deze ont moeting zal de zesde zijn uit de serie van draverijen, welke meetellen voor het Europese kampioenschap voor dravers. Hoewel deze prijs nog maar voor de derde keer wordt verreden, neemt dit belangrijkste nummer in ons land in de internationale drafwereld reeds een gro- achter de rug en van de bijna 3'4 ton aan prijzengeld heeft de Franse merrie „Gélinotte" het leeuwendeel in de wacht gesleept. Zij won 4 nummers én de Ita liaanse hengst „Oriolo" één. In het klas sement van dit circuit om de Gold Cup (waarde 10.000.is Gélinotte dan ook niet meer te achterhalen, doch om de tweede en derde plaats gaat het tussen de beide Zweedse phenomenen „Gay Noon" en „Tampiko", die beide op te plaats in. Reeds in het eerste jaar de draverij te Milaan na aan de ove- konden onder de deelnemers Fransen, i rige koersen hebben deelgenomen. Door Belgen en de Duitse stayerkoning Fritz zijn tweede plaats in de Elite Rennen Messidor worden geteld. Vorig jaa het de Franse merrie Cancannière, die de nodige luister aan dit nummer ver leende en thans zijn het zonder twijfel de beide Zweedse vertegenwoordigers Gay Noon en Tampiko. die de derde ..Grote Prijs" tot één der grootste Euro pese drafevenementen maken. Deze bijzondere buitenlandse belang stelling dankt de Nederlandse drafsport voor een belangrijk deel aan het feit. dat de Nederlandse drafsport buiten onze grenzen zeer populair is. omdat in vrij wel geen enkele internationale draverij van betekenis de Nederlanders verstek laten gaan, dit in tegenstelling met ande re landen, die de inschrijvingen annule ren. omdat één of andere crack toch niet te kloppen is. Dat deze sportieve en on dernemende houding van de Nederlan ders tot onverwachte en grote successen kan leiden, bewees Olga Pluto in Zwe den. waar zij in feite de kroon op haar reeds zo prachtige koerscarrière zette, door als derde achter Gélinotte en Fran ces Bulwart te eindigen. Deze formidabele prestatie van Olga Pluto en de buitengewone verrichtingen van Mac Kinley in de voorgaande jaren hebben de Nederlandse drafsport niet alleen een grote naam. doch bovendien enorm veel good-will bezorgd. Vijf draverijen van dit circuit zijn nu heeft Tampiko nu de beste papieren, doch daar zij nu elkaar zondag onder gelijke omstandigheden ontmoeten heeft „Gay Noon" een grote kans zijn landge noot weer te passeren. Dit duel tussen „Gay Noon", die met zijn record van precies 1.17.- de snelste draver is. die ooit in Nederland is ge weest en „Tampiko" is alleen al een gang naar Duindigt waard. Het is niet alleen een strijd tussen paarden, doch ook een sportieve broederstrijd tussen Gunnar en Gösta Nordin. twee rijders van groot internationaal formaat. Gösta 10 maal de leidende rijder in Stockholm en Gunnar 5 maal. Hun rijkunst is vol maakt; zij vormen op de sulky één vol komen geheel met hun paard, waaruit zij zonder merkbare inspanning het uiterste halen. Twee rijders en twee paarden van grote internationale klasse. Zij zullen het zondag echter niet gemakkelijk heb ben. want van Nederlandse zijde staan ingeschreven de winnaar van verleden jaar „Roland" met pikeur P. A. Strooper, voorts „Padua" (T. A. van der Veen), „O Marijke" (A. Th. Knijnenburg). „Peter- hof' (F. J. Eerenberg), „Mc Kinley" (E. Freundt). „Olga Pluto" (A. Siderius), en ..Quicksilver S" en „Festival II'. Voor beide paarden is Jan Kuithof als pikeur aangemeld, maar welk paard hij op zon- IOII CD IIOIIOIIO HO IIO If OIIOIICD11 IIOIIOIICDII Oil OIICDIIOII CD II CD IIOIICD IICi *o 11011011 011011 011011 011011011011011 11011 0110110110110110110110110 Het is roezemoezig in Reims: op het laatste ogenblik moeten er altyd nog zo vele dingen gebeuren, dat een buiten staander de indruk krijgt van een hope loze chaos. Maar de voorbereidingen voor de Tour de France verlopen reeds jaren langs vaste richtlijnen: mannen als Jacques Goddet. Felix Levitan, Jean Garnault en Elie Wermelinger kennen het klappen van de zweep reeds jaren en niemand twijfelt er dan ook aan of doifderdag zal precies op tyd het sein gegeven worden voor de eerste etappe, over 223 km. naar het noorden, naar Luik. Toch heerst er in Reims een gevoel van onzekerheid. Dat heeft uitsluitend te maken met het feit. dat er ditmaal geen uitgesproken favoriet aan de start zal verschijnen. De tijden van Fausto Coppi. van Hugo Koblet, van Ferdi Ku- bler. van Fiorenzo Magni, ja zelfs van Louison Bobet zijn voorbij. Van de oude, zeer ervaren generatie is eigenlijk alleen nog maar Stan Ockers over, de winnaar van de groene trui van het vorig jaar. De kaarten liggen dus volkomen open. Niemand weet wat deze Ronde van Frankrijk ons zal brengen. Misschien ook juist daarom belooft de Tour de France zo interessant te worden. De jongeren, zij die met talent begaafd zijn, zullen nu hun kans krijgen. Toch duiken er enkele namen op. die vermoedelijk wel hoog in het eindklassement zullen komen te staan: Charlie Gaul. Jean Brankart. Fred de Bruyne, misschien ook Stan Ockers en zeker ook Pasquale Fornara. Geen uitgesproken favoriet dit jaar De traditie wil dat de „groten" in de begin-etappes zich rustig houden. De nieuwelingen krijgen dan hun kans om zich te onderscheiden, om door een over winning uit het onbekende naar voren te springen. Dat is altijd zo geweest en zonder twijfel zal dat in de tien etappes van Reims naar Bayonne over meren deels vlakke wegen, ook nu geschieden. Strijd zal er van Reims af aan worden gevoerd, al kwam het alleen maar van de zijde van de rouleurs, die willen pro beren tot aan Bayonne een tijdwinst te veroveren op de klimmers. Trouwens deze klimmers zullen het niet gemakke lijk krijgen. Want vrijwel in alle berg etappes zijn de afdalingen na de laatste pashoogte lang, m.a.w. deelnemers die bij het stijgen tijd verliezen, krijgen volop gelegenheid om in de dalingen hun achterstand weer enigszins goed te ma ken. Strijd zal er ook zijn om de prijzen. Want die liggen hoog. Er is evenals het vorig jaar veel geld te verdienen voor deze beroepsrenners en alle klasseringen zyn weer gehandhaafd, met de daaraan verbonden premies. Toch is er wat veranderd op de kaart van dc Tour de France. De Tourmalet, een oude getrouwe, zullen wij niet pas seren en ook de Galibier en de Vars staan niet op het programma. Zij heb ben plaats moeten maken voor andere pashoogten, die van Sestrieres, de Mont Cenis en voorts de Croix de Fer. een „kreng" van een berg. welke overigens zijn naam eer aan doet. WIMBLEDON: Althéa Gibson ondanks 18 titels uitgeschakeld Aan de onafgebroken reeks successen van de Amerikaanse Althéa Gibson, die dit jaar 18 titels, waarbij de Italiaanse en de Franse, heeft veroverd, heeft haar landgenote Shirley Fry een einde ge maakt door haar in de kwart eindstrij den dames enkelspel met de cijfers 46 63 64 te verslaan. Ook Louise Brough, die reeds in zeven Wimbledonfinales is uitgekomen, ver loor de eerste set in het duel met Shir ley Bloomer met 75. Zij kwam echter in de tweede en derde set zo sterk op zetten. dat zij in een uur met 61 63 de Engelse versloeg. Angela Buxton is door een walk over in de halve eindstrijden terecht geko men. Beverley Fleitz. tegen wie zij in de kwart finales moest aantreden, mocht op dokters advies niet spelen. Twee verrassingen deden zich in de kwart finales heren dubbelspel voor. De geplaatste paren AyalaDavidson en Ri chardsonSeixas werden uitgeschakeld. Eerstgenoemd duo was het slachtoffer geworden van het uitstekende spel van Ahley Cooper en Neale Fraser. dag zal rijden is momenteel nog niet be kend. Ook de Fransen zijn met Gao B. Fes tival II, Fabien VL zeer sterk vertegen woordigd. Dit laatste paard, winnaar in een der nummers van het Europees kam pioenschap amateurrijders, verschijnt nu met de wereldkampioen Charlie Mills op de sulky, de 68-jarige, met meer dan 4000 overwinningen op zijn naam. De Belgische kampioen Remi Bals be slist ter plaatse welk paard (Ifillc. Iris Volo) hij zal kiezen. Vermoedelijk zal dit wel Iris Volo zijn. die vorig jaar als uit steken de tweede eindigde achter Ro land. Mocht in Italië Oriolo de zekere win naar heten en in Zweden. Duitsland en Frankrijk Gélinotte. hier. 8 juli op Duin digt, is het een volmaakt open strijd tus sen de besten uit Europa. Zo zal de derde „Grote Prijs der Lage Landen" één der boeiendste cn span nendste koersen worden in de geschiede nis der drafsport. Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan W. J v. d. Voort, Korenaarstraat 30, Nieuw Vennep. ONZE PROBLEMEN Deze week weer een drietal, dat inge zonden is voor de problemisten-wed- strijd. Het vraagstuk van de heer Wort- man had zeker een goed figuur gesla gen, als hier een positiewinst door 349, nz. niet aanwezig ware geweest. Probleem no. 564 Auteur: J. A. J. Wortman. Hazerswoude Ingez. onder motto: Dammen is? III) 8 :f S B W 9, P 1 >.,<J '...4 0 Zwart: 1. 6. 12'14. 19. 22. 24. 28, 36, 40. Wit: 16, 21, 25, 30, 33, 34, 37, 39, 45. 49 en 50. Ook van het volgende probleem van de heer Schaap is het jammer, dat 41 of 42 grote winstkansen voor wit geeft, en bovendien, dat de derde zet on-ccono- misch afgegeven wordt. In zfjn wedstrijd in de kwart-finale van het heren-enkelspel, die hij speelde tegen de Amerikaan Ham Richardson (links) op de middelste baan van Wim bledon. schoot de Australische speler Neale Fraser met zoveel kracht vooruit, dat hij onder het net door op de helft van Richardson belandde, die er wat beteuterd stond bij te kijken. De Ameri kaan won deze partij niettemin met 6S 9—11 7—5 61. Probleem no 565 Auteur: C. Schaap, Heusden (Ingez. onder motto: Ceës VI) 1 M S 1 €3 0 a a P3 1 l n 11,.. u j Zwart: 1. 6. 10, 13. 20, 23. 24, 29, 31. 32 en 37. Wit: 16, 17, 21, 22, 26. 34, 35. 40, 43 en 47. In het probleem van de heer Konings wint in het slot (na 22) ook door 36 (221 43 (217) 21. 32 enz. Bovendien zijn in de auteursoplossing de 5e en 6c zet verwis selbaar. Probleem no. 566 Auteur: J. W. Konings. Rotterdam (Ingez. onder motto: Suriname V) ka ka -...i i P§ m m n i '4 m 8 tl m ii i m a p .i 8 S -o -4 I 8 8 H Zwart: 6/10, 21. 26 en 29 en 37. Wit: 30, 32. 35. 38, 40, 41. 43, 47 en 49. Voor alle drie geldt: wit speelt en wint. Oplossingen in de volgende rubriek. Oplossingen No. 561. Auteur: G. Lemmers. Wit: 21. 438. 38. 31. 42. 25. 11. 3. 30. No. 562. Auteur: A. M. J, Soutberg. Wit: 40. 35. 22, 39. 39. 22. No. 563. Auteur: J Dubbeldeman. Wit: 30. 25 <4öx), 22. 21. 3, 5. Van de problemen 558/60 kwamen goede oplossingen binnen van de heren: J. Smeets. J. v. Berkum, C. P. Zuider duin en H. v. d. Kamp. Zwart: 1. 6. 10. 11, 13. 15. 16. 19. 23. 26 Wit: 22. 28. 32. 34. 35. 40 42. 47 en 48. Wit. aan zet. forceerde hier op dc vol gende wijze de winst: 3530, 17 gedw., wegens dc dreiging 30—24. 30—24, dus toch'; 19x39: 28x8. 7—12 (of?>; 8x17, 16—21 (of?'; 42—37!. 21x12; 22—17, ad lib: 48—43, 39x48; 41—36; 48x31; 36x7. Fraai! De volgende stand is zeer zeker het bestuderen waard. Zwart: 2 4. 6 9. 12 14. 16 20, 23 en 26. Wit: 25. 27. 28. 30, 32, 35. 37. 39/43, 45/49. Hier luidt dc vraag: mag zwart de uit ruil 1722 nemen? De taak aan onze lezers!! Tot slot van deze rubriek nog een sterk staaltje van een simultaanspeler. Zwart: 6. 18. 19. 25, 30 en dam op 36. Wit: 17. 32, 33. 39. 40 cn dam op 47. Zwart aan zet speelde hier 30—35. waarna wit op fraaie wijze won. Wij zien van beide laatste stukjes gaarne de resultaten onzer lezers tegemoet tot uiterlijk 17 juli a.s. Onder tie inzenders zullen wij een prijsje van 2.50 verloten. VAN DE PRESIDENT 29) Als hem of iemand van zijn familie en vrienden leed wordt aangedaan door een van mijn volk, zal ik de schuldige aan de eerste boom de bes te laten ophangen, al was het John Angus of jij, Pedro. Dat had ik je te zeggen en je weet dat ik mijn be dreigingen evenzeer gestand doe als mijn belofte." Hij knikte en ging weg. Pedro, een somber grimmig mar», ging zijn huisje weer binnen, terwijl een zonderlinge glimlach om zijn lippen speelde. Hij opende een kast en nam er een ge weer uit. Hij ontgrendelde het en haalde een ledige huls uit de linker loop. Hij deed er een nieuwe in en ging zitten ontbijten. HOOFDSTUK XXII. Het gelaat in de schaduw. Nadat kapitein Eugène Rimarez bijna een uitstekende fles wijn had leeggedronken en een goed ontbijt alle eer had aangedaan, begon hij weer bij te komen. Zijn wangen waren niet langer bleek en hij Tcon mes en vork gebruiken met handen die niet langer trilden. Ondanks zijn uniform cn zijn zending was hij een lafaard. Dat hij op het kantje af ontsnapt was, had hem geheel van streek gemaakt. Hij keek op, toen Dene binnen kwam en groette hem met geveinsde kalmte. „Heeft u iets kunnen ontdekken?", vroeg hij. Dene schudde het hoofd en zei:: „Ik heb niet het geluk gehad. Ik heb de plek grondig doorzocht en ik ont dekte alleen, dat uw aanvaller slechts hierheen kon komen langs de grote v.-eg. We weten echter, dat hij dat niet gedaan heeft. Binnen tien minu ten zal ik weten of er iemand in Beau Desir ontbreekt. Als ze allemaal pre sent zijn, moet u mijn volk wel voor onschuldig houden, kapitein Rima rez." De jongeman haalde de schouders op en dronk nog meer wijn. „Als het niet een van uw mensen is, senor, wie kan het dan gedaan heb ben? Ik heb ongehinderd in het don kerst van do nacht gereden. Op tien minuten afstand van uw hoofdkwar tier wordt er op me geschoten. Als het niet een van uw volk geweest is, waar moet ik de ellendeling dan zoe ken?" Dene ging aan de tafel zitten en vervolgde het gesprek gedurende zijn eigen veel soberder maal. „Er zijn troebelen in San Marino geweest", zei hij „en nu zijn er veel ballingen. Misschien houden zich en kelen in de buurt verborgen. Het zien van uw uniform is al genoeg voor hen. Ook kan het een geval van per soonlijke vijandschap geweest zijn. In ieder geval vertrouw ik, dat u zult geloven hoe zeer ik dit voorval be treur". „Wij zullen het hierbij laten", zei Rimarez grootmoedig. „Wij zullen het resultaat van uw appèl afwachten en als het klopt, zullen we maar zeggen, dat een vreemde geschoten heeft". Dene riep Angus, die buiten stond te wachten. Deze kwam terstond naar de galerij. Daar de dagelijkse arbeid nog niet begonnen was, had hij een gemakkelijke taak gehad. Hij was zelfs verder gegaan dan Dene gezegd had. Iedere woning in Beau Desir was doorzocht. Niemand had*op het appél ontbroken. Dene's gelaat klaarde op, toen Angus zijn raport had uitge bracht. „U hoort het, mijnheer", zei hij, zich tot Rimarez wendende, „geen enkele van mijn mannen is afwezig". „Daar sta ik met mijn leven borg voor", zei Angus. Rimarez knikte. „Het is goed", zei hij; „Wij «zullen dan maar aannemen, dat uw mensen onschuldig zijn. U ziet, dat ik niet on redelijk of moeilijk te overtuigen ben. U sprak van nog twee andere mo gelijkheden. Laten we die eens be kijken". Dene wenkte Angus, dat hij kon gaan en haalde sigaren te voorschijn. Rimarez stak er een op en vervolgde: „In de eerste plaats sprak u van persoonlijke vijand. Ik weet er geen, aan wien myn dood genoegen zou doen, behalve een vrouw". Uit zijn pafferige wangen trok de kleur een ogenblik weg en hij trok diepe rimpels in zijn voorhoofd. Hij klemde zijn tanden opeen en er kwam een schittering in zijn ogen. Op dat ogenblik was het gelaat iets lelijks om naar te kijken. Spoedig echter keek hij weer gewoon en maakte zich met een gebaar van ver lichting los van zijn onaangename herinneringen. „Deze mogelijkheid kunnen we dus uitschakelen. Uw tweede veronder stelling houdt tevens verband met de reden van mijn bezoek". „U sprak van de revolutie, van bannelingen", legde Rimarez uit. „Dat is waar, er zijn bannelingen van San Marino en Sagasta is er een van". „Ik had begrepen, dat zijn begena diging een der voorwaarden was", zei Dene. „Sagasta heeft zelf alle voorwaar den geschonden", zei Rimarez. „U kunt niet alles begrijpen, mijnheer Dene, maar iets kan ik er u toch wel van vertellen. Sagasta meldde zich aan het presidentshuis en verklaar de ongewapend te zijn. Hij werd bij mijn vader gebracht, die werkelijk gaarne zijn grieven wilde aanhoren. Daarop trok hij een revolver; me nende mijn vader in zijn macht te hebben, wilde hij hem dwingen, ze kere documenten te tekenen. Geluk kig kwam de wacht binnenstormen en door mijn vaders dwaze toege vendheid liet men Sagasta ontsnap pen. Wederom trachtte hij een revo lutie te doen uitbreken en zich zelf tot president te maken. Het volk was echter niet zo spoedig klaar voor een tweede opstand en het kostte hem moeite uit de stad te ontsnappen. Op een of andere manier slaagde hij daarin, want hij is een handige kerel. Niemand heeft nadien iets van hem gezien of gehoord". „Het spijt me, dit te horen", zei Dene. „Sagasta is in de grond een goede kerel cn vroeger zijn we vrienden geweest". „Dat is ons bekend", zei Rimarez langzaam, „Ik ben hier gekomen met een moeilijke opdracht. Mijn vader heeft mij gelast, u er aan te herin neren, dat u thans een der burgers, en wel een der voornaamste, van San Marino is. Als zodanig is u onderwor pen aan de wetten en het gezag van de staat". „Toegegeven", zei Dcne. „Ga voort. „Houdt .Sagasta zich hier verbor gen, mijnheer Dene?" „Daar doe ik een eed op van niet. Ik verwonderde me al, wat u toch eigenlijk bedoelde". „Heeft u hem niet gezien, sedert uw vertrek uit San Marino?" „Beslist niet". „Noch van hem gehoord?" „Neen". „Dat is voldoende", zei Rimarez. „Tussen mannen van eer is dat ge noeg. Wat ik u nu ga vertellen, moet dus wel een verrassing voor u zijn. Sagasta is niet over zee gevlucht. Wanneer zijn naam genoemd wordt, glimlachen de mensen in San Marino en ze wijzen allemaal daarheen".

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7