WERKEN IN SCHOOLVAKANTIETIJD Nota-Bccl morgen in de Kamer Mond- en klauwzeer in Artis In het komend winterseizoen beziet de ARKA kerstening ambtelijk leven WOENSDAG 4 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 W E L lucratief, doch NIET adembenemend avontuurlijk Bij de vele na-oorlogse verschijnse- GEZELLIG, len, die in Nederland bestaande toe-1 standen omvergeworpen of veranderd De gymnasiast uit Oegstgeest, die hebben, behoort ook de neiging van de jeugdafdeling van het Leidse Ge- de scholier om zijn vakantietijd pro- westelijk Arbeidsbureau binnenstap- duktief te maken. te, toen de heer Mazurel ons daar de In ander landen en vooral in pel-techniek uitlegde, vertelde, dat hij Amerika had dit verschijnsel reeds lang voor de oorlog burgerrecht gekre gen; een Amerikaanse scholier vond het ook vóór 1940 als vanzelfsprekend, dat hij tijdens de vakantie een baantje nam en hoe rijk Pa ook is en wat voor maatschappelijke functie hij ook be kleedt, deze ambitie van zijn zoon of dochter vindt hij normaal en moe digt haar zelfs aan, omdat hij wer ken in vakantietijd terecht als een deel van de opvoeding beschouwt. Nederland heeft er langer over ge daan om tot dit inzicht te komen. Velen beschouwden enkele jaren gele den nog het feit, dat zoonlief of doch ter tijdens de vakantie ging werken, als iets, wat niet in overstemming was met hun „stand". De laatste jaren is hier echter een gunstige wending in gekomen en de jeugdafdeling van de Gewestelijke Arbeidsbureaux be leven bij het sluiten van de scholen hoogtijdagen om de scholieren aan de slag te helpen. Nu bestaat er bij sommigen echter wel een beetje zonderling idee over de mogelijkheden, die hun ter be schikking staan. Ondernemende jon gelieden dromen van verre reizen als koksmaatje of van fabelachtige sala rissen, verdiend met de meest speca- oulaire baantjes. EENVOUDIG WERK. De avontuurlijke baantjes behoren echter tot de hoge uitzonderingen, want doorgaans komt slechts het zeer eenvoudige werk in aanmerking, daar de vakantietijd te kort is voor een lange inwerktijd. De kansen in Leiden en omgeving liggen voor een werklustige scholier niet ongunstig en vooral in het bollen- vak is voor hem of haar aardig wat te verdienen. Over een halve maand wadhten dui zenden manden bollen om gepeld en geteld te worden en wanneer men de greep te pakken heeft, kan men bin nen het uur een mand gepeld hebben. Daar iedere mand 90 cent oplevert, is hier een aardige verdienste mo gelijk. Aetherklanken DONDERDAG Televisieprogramma.'s. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.15 Spiegel der kunsten. 20.36 Voorglas dicht rep. 21.06 U en uw regering. 2)1.30 Film. NTS: 22.1522.30 Ronde van Frank rijk. HILVERSUM, I 402 M. AVIRiO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO 8.00 Nieuws. 8.16 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Voor de huis vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Lichte rauz. lil.45 Wij aten met menseneters in Afrika, caus. 12.00 Twee piano's. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tudn- bouwmeded-elingen. 12.35 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 13.15 Meded. of gram. 13.25 Metro- pole orkest. 13.55 Beursberichten. 14.00 Viool en piano. 1A30 Klavier vier, hoorspel. 16.05 Gram. 15.30 In ternat. festival van het chanson. (Tus sen 15.30 en 17.30 rep. van de Ronde van Franrijk). 16.30 Gram. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.45 Re geringsuitzending: Nederland en de wereld: mr. C. W. A. Sehürmann, Ne derlands permanent vertegenwoordi ger bij de Verenigde Naties: Het maandelijks overzicht van de werk zaamheden der Verenigde Naties. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Sport en Ronde van Frankrijk. 18.50 Gram. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Gram. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 Holland Festival 1956: Concertge bouworkest en koor en solist. In de pauze (21.15—-21.40) Lichte muz. 22.15 Act. Ronde van Frankrijk en sport- act. 22.30 Nieuws. 22.45 Internat, fes tival, van het Chanson. 23.4524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Graan. 10.30 Morgendienst. KRO: 1*1.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.05 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinfbouwmeded. 12.33 Wij van het land. 12.40 Chansons de Fran ce. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, en kath. nieuws. 13.20 Bariton en piano. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Pro menade orkest en solist. 14.45 Voor de vtouw. 15.15 Lichte muz. 15.40 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Piano kwintet. 17.05 Voor de jeugd. 17.35 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Amus. muz. 18.05 Gram. 18.18 Pianovoor dracht. 16.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Gram. 19.30 Verzoek-programma. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio-vossenjacht. 21.30 Gram. 21.45 Vocaal ensemble. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23 15—24 00 Gram. het vorig jaar gemiddeld 35 per week verdiend had. Een kiu/bje vrien den uit zijn klas had te zamen in één bollenschuur gewerkt en het was er gezellig geweest. Mogelijkheden in en rond Leiden Als de scholier de „pel-techniek" niet te pakken kan krijgen, kan hij in de bollenschuur de bollen gaan tel len, hetgeen hem ongeveer 80 cent per uur oplevert. Een andere mogelijkheid ligt bij de fabrieken te Zoetermeer, waar het eenvoudige fabriekswerk 40 per week oplevert en dan begint over veertiendagen in de gehele omgeving de aardappeloogst, die ook vele wer kende handen kan gebruiken. Bij dit laatste is het vooral een kwestie van team-work, en als een ploeg goed op elkaar ingespeeld is, zijn de mogelijkheden verrassend. BOONTJES DOPPEN. Tenslotte belanden we dan in Lei den, waar half juli bij de conserven- fabrieken de bonencampagne begint. Als men daar zijn boontjes goed weet te doppen, kan men een beloning verdienen, die al naar gelang de leef tijd varieert van 0.271.en hoger per uur. Dit zijn zo de mogelijkheden, die binnen het bereik van iedere jongen en elk meisje liggen. Daarnaast zijn er nog wel „buiten kansjes", maar die moet men als een „tref' beschouwen. De spanning op de arbeidsmarkt maakt de arbeid van de scholieren kostbaar voor het bedrijfsleven, maar men moet goed begrijpen, dat het be drijfsleven resultaten eist. Daarom is de mogelijkheid om voor enkele weken in een administratieve baan geplaatst te worden zeer klein, omdat de inwerktijd te lang duurt. Het zoeken van de scholier naar werk in zijn vakantie verdient o.i. slechts aanbeveling; de jeugd leert hierdoor de waarde van eigen ver diend geld kennen; komt tot de ont- dtekkimg dat de maatschappij niets cadeau geeft en verdient daarbij nog voldoende om de weken, die na de werkzaamheden van hun vakantie overblijven, op extra plezierige wijze door te brengen. Publikaties „zaak-Hazerswoude" De Tweede Kamer heeft gistermid dag op voorstel van haar voorzitter, dr L. G. Kortenhorst, besloten de nota van de regering inzake de publika- tie over de Haagse burgemeester don derdag a.s. in openbare vergadering te behandelen. De heer OUD (wd) vond dit voor stel van de Kamerpresident „ontstel lend ongewoon". In de eerste plaats is het tijdstip van behandeling vol gens prof. Oud bijzonder vreemd. De Kamer heeft nog geen definitieve voorzitter en kan dus niet regelen. Voorts moet deze zaak worden be handeld door de demissionaire mi nister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel. Persoonlijk had de heer Oud geen behoefte aan een discussie over deze nota. Hij zag dan ook liever dat de Kamer besloot de nota voor kennis geving aan te nemen, want wat moet er gebeuren wanneer de Kamer in deze zaak een voorstel doet, waar voor de demissionaire minister geen verantwoording wenst te nemen. De Kamer gaat thans praten met een minister, die op 7 juli geen mi nister meer zal zijn. Als de Kamer de nota niet voor kennisgeving aan neemt, dan zal in ieder geval ge wacht moeten worden, totdat er weer een volledig verantwoordelijk minis ter is. Eerder kan men deze nota niet in discussie nemen, aldus prof. Oud. Geestelijke druk. Dr. KORTENHOR9T wees er op, dat de Kamer in de buitengewone zit ting ook de voorstellen tot wijziging van de Grondwet in tweede lezing met een demissionaire minister be handelt. Staatsrechtelijk was de heer Kortenhorst het met de heer Oud eens. Zijn voorstel om de nota voor ken nisgeving aan te nemen vond de heer Kortenhorst echter ontstellend abnor maal, omdat de nota officieel nog niet op de agenda staat. De Kamer voorzitter was overigens van oordeel, dat men om humane redenen niet lan ger kan wachten met de behandeling van deze nota, omdat de Haagse bur gemeester de laatste maanden reeds onder een ondragelijke geestelijke druk leeft De heer BURGER (p.v.d.a.) was van oordeel, dat het wel opportuun is om deze zaak met minister Beel te behandelen. Hij was verantwoorde lijk voor de herbenoeming van de Haagse burgemeester. Inderdaad is het gewoonte de lopende zaken met een demissionaire kabinet te behande len. Maar het hangt af van de op dracht van H.M. de Koningin aan het demissionaire kabinet. De suggestie van de heer Oud om de nota over de zaak-Schokking voor kennisgeving aan te nemen wees mr Burger van de hand. Dit is een zaak die de volksconsciëntie heftig heeft beroerd. Als men haar niet in het openbaar zou willen behandelen, dan vond de socialistische fractielei der dit een verschrikkelijk schan daal. Uitzondering. De heer ROMME (kvp) merkte op. dat als regel dergelijke zaken met een demissionaire minister niet be horen te worden behandeld, maar op elke regel zijn uitzonderingen. De argumentatie van de menselijkheid, die de voorzitter naar voren bracht, aldus de heer Romme, behoort hier aanleiding te geven een uitzondering op de regel te maken. Ook de heer TTLANUS (c.h.u.) vond het onjuist deze nota voor ken nisgeving aan te nemen. Dr. Korten horst handhaafde zijn voorstel om donderdagmiddag te vergaderen. De Kamer besloot het voorstel van Verhoging jaarwedde Ged. Staten Z.-Holland Het seniorenconvent van de par tijen in de Provinciale Staten van Zuid-Holland (behalve de leider van de fractie van de C.P.N.) heeft voor gesteld de jaarwedden van de leden van Gedeputeerde Staten te verhogen van 12.000 tot 15.000. De pen sioengrondslag zou eveneens gesteld moeten worden op 15.000. Dit voor stel zullen de provinciale staten mor gen in hun vergadering in behande ling nemen. PASTOOR M. J. VA\ DER BURG Gisternacht is de pastoor van 't Veld, de zeereerw. heer M. J. van der Buig, plotseling overleden. Hij was sinds 25 februari 1923 rerder van de parochie van de H. Mirtinus aldaar. De overledene, die op 18 januari 1882 te Uithoorn werd geboren, werd op 5 augustus 1906 tot priester ge wijd. Na assistent te zijn geweest te EgmOnd-Binnen werd hij op 19 juni benoemd tot kapelaan van de paro chie van de H. Maria Magdalena te Amsterdam. Op 21 september 1912 werd hy kapelaan te Rotterdam (H. Barbara); op 14 maart 1925 volgde zijn benoeming tot pastoor te Wierin- gen, waar hij bleef tot zijn over plaatsing naar 't Veld. Tot diocesaan aalmoezenier van de geestelijke verzorging onder de ka tholieke gerepatrieerden en tot bis schoppelijk commissaris van de dio cesane Stichting „Katholieke Gere- patrieerdenzorg" in de bisdommen Haarlem en Rotterdam is benoemd drs. H. J. Nienhuis M.S.F. Bij de Rijkspostspaarbank werd in juni ingelegd 67,8 miljoen en te rugbetaald 47,4 miljoen, hetgeen een positief spaarVerschil opleverde van 20,4 miljoen tegen vorige maand 31,1 miljoen en in juni vo rig jaar 5,3 miljoen. In 1956 is tot dusver bij de RPS gespaard 144,8 miljoen tegen 63,1 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1955 Het saldo-tegoed per ultimo juni bedraagt f 1841 miljoen tegen vori ge maand 1821 miljoen en eind ju ni vorig jaar 1566 miljoen. Kroonprinses eert gevallen marechaussees Alvorens H.K.H. prinses Beatrix dinsdagochtend het terrein van de koning Willem IH-kazerne waar de koninklijke marechaussee is gevestigd te Apeldoorn betrad, legde zij een krans aan de voet van het monument voor de gevallenen van de koninklijke marechaussee tijdens de tweede wereldoorlog en in Indonesië. Op bijgaande foto ziet men de kranslegging door H.K.H. prinses Beatrix. Kinderboerderij werd slachtoffer In verband met een geval van mond- en klauwzeer zijn op de kin derboerderij van Artis in Amsterdam alle daar aanwezige dieren op last van de veeartsenijkundige dienst af gemaakt. Het betreft een zeug en vier biggen, twaalf volbloed dwerg geitjes, acht bastaard dwerggeitjes, twaalf gewone geiten, vier schaapjes en twee kalveren, in totaal 42 die ren. Het mond- en klauwzeer werd geconstateerd bij de zeug en haar de heer Kortenhorst te aanvaarden, biggetjes, die kort geleden in Artis Ledental stijgt De Arka heeft voor het volgende seizoen een ambtelijke vorming met kerstenende inslag op het program ma staan, aldus de geestelijke advi seur-rector J. Th. M. Kraakman, op de tweede dag van het Ar ka-congres Hengelo, nadat mr A. Diepenbrock pr. een inleiding had gehouden over de „actie voor God". Het thema van het vormingswerk voor de komende winter zal zijn: Kerstening van het arbeidsmilieu. Hiertoe is een landelijke werkcom- missie ingesteld, die de oprichting van kerngroepen in de afdelingen zal stimuleren. De groepen in de af delingen zullen in huiselijke bijeen komsten de onderwerpen bespreken, welke op landelijke studiebijeen komsten zullen worden ingeleid. Te vens zal om de veertien dagen in het Arka-weekblad aandacht aan deze materie besteed worden. Mr Diepenbrock bad in zijn inlei ding de moderne propaganda-me- thoden van de „Actie voor God" uit eengezet. Hij betoogde, dat de gehe le actie gedragen dient te worden door de liefde voor de evennaaste. Kinderverlamming maakte slachtoffer TE RIJSWIJK School getloten Daar op een Rijswijkse school een leerling aan kinderverlamming ge storven is, zijn de kinderen van die school voor onbepaalde tijd naar huis gestuurd, terwijl het gemeente bestuur alle ouders in Rijswijk per brief enkele adviezen gegeven heeft over het beperken van de mogelijk heid tot besmetting. De brief adviseert de ouders de kinderen een lange nachtrust te laten genieten, hen zo min mogelijk ver moeiend werk te laten doen en het spelen met andere kinderen tot een minimum te beperken. Aansluitend aan dit advies zijn op de andere scholen de gymnastiekles sen afgelast en de speelkwartiertjes afgeschaft om de kinderen eerder naar huis te kunnen sturen. OUDE IJZERINDUSTRIE OP DE VELUWE. Te Apeldoorn zijn belangrijke ar cheologische vondsten gedaan met betrekking tot de ijzerindustrie, die van 800 tot 1200 en mogelijk zelfs reeds daarvoor op de Veluwe bloeide. In het Orderbos, waar op het ogen blik Nederlands grootste sportpark in aanleg is, kwamen zeventig scher ven van kogelpotterr, Pingsdorf en Koralingisch aardewerk uit de bo dem. Een en ander wijst er op dat hier reeds tussen de achtste en de der tiende eeuw ijzer werd vervaardigd. Vooral van belang was de vondst van een fragment van een handmolen, en die van een sikkel. Van deze oude Veluwse industrie, waarover nog slechts weinig bekend is, waren tot nog toe niet meer dan drie voorwerpen gevonden. De vondsten krijgen een plaats in Apeldoorns gemeentemuseum. Bij de onderzoekingen leverden de heer J. D. Moerman, lid van de werkcommis- sie der Gelderse Archaeologenvereni- ging, en de stadsgeschiedschrijver van Apeldoorn, de heer R. Hardonk, een belangrijk aandeel. In de huishoudelijke vergadering werd meegedeeld, dat het ledental per 1 juli jl 19.617 bedroeg, zodat men hoopt binnen enkele maanden het streefgetal voor 1957 van 20.000 te bereiken. Volgend jaar viert de Arka haar veertig jarig bestaan met een jubi leumcongres te Maastricht. NATUURSCHOON IN ZEELAND. Volgens het jaarverslag van de Stichting het Zeeuwse Landschap over 1955 ziet de toekomst voor „Het Zwin" er thans wat rooskleuriger uit dan voorheen, nu gebleken is, dat de afdamming met een inlaatsluis van voldoende capaciteit wel zeer kost baar zal worden. Verzwaring der dij ken van de omliggende gebieden zal dus nodig zijn om deze gebieden te beveiligen, waarbij „Het Zwin" open blijft. Nu het schorren areaal in ons land binnen afzienbare tijd zal worden be perkt tot de gronden langs de "Wester - schelde is van de zijde der stichting aan het bestuur der domeinen ver zocht de schorren voor de Braakman en de Paulinapolder tot natuurreser vaat te bestemmen. De jaciht zal nu niet meer verpacht worden. Voor 250.000 werd het slot Moer- mond te Renesse met bijgebouwen, alsmede 10 ha bos en 36 ha bouwland, overgenomen. ONREGELMATIGHEDEN BU GASBEDRIJF IN SCHOORL. Bij de door de Provinciale Accoun tantsdienst voor Noord-Holland ge houden controle op het gemeentelijk gasdistributiebedrijif te Sohoorl zijn onregelmatigheden geconstateerd. Omtrent de grootte van de bij deze aangelegenheid betrokken bedragen wordt thans een onderzoek ingesteld. Hangende dit onderzoek is de direc teur-administrateur van dit bedrijf, de heer E. H. K., door het gemeente bestuur geschorst. De onregelmatigheden zijn over een tijd van enige jaren gepleegd. Ze zijn zodanig gecamoufleerd, dat zij pas bij een intensieve controle aan het licht zijn gekomen. De geschorste directeur stond niet ongunstig be kend. arriveerden als gebruikelijke jaar lijkse attractie voor de kinderboer derij. Om iedere kans op verspreiding van de ziekte, die op het ogenblik in Nederland niet voorkomt, bij voor baat de kop in te drukken, werd niet alleen de kinderboerderij gesloten maar moesten op last van de vete rinaire dienst alle daar aanwezige herkauwers worden geslacht. De ezeltjes en het gevogelte konden blij ven leven, omdat deze niet gevoelig voor de ziekte zijn. Nadat men 't ter rein grondig had ontsmet is de kin derboerderij weer vrijgegeven. Toch zal het nog wel een goede week duren, alvorens ze heropend wordt, want men is thans bezig een nieuwe collectie dieren bijeen te brengen. Wat de dwerggeitjes betreft stuit dit op moeilijkheden omdat ze uit het buitenland moeten worden geïmpor teerd. Van de gemeente zal Artis vergoe ding ontvangen voor de geslachte dieren en de verdere onkosten. Dooi de veeartsenijkundige dienst wordt thans een onderzoek ingesteld naar de herkomst van de besmetting. VRIJSTELLING VAN DIENST PLICHT VOOR ONDERWIJZERS IN HET SCHOOLJAAR 1956/1957. In overleg met de minister van oor log en van marine heeft de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen een regeling vastgesteld voor vrijstelling van militaire dienst plicht van onderwijzers in het school jaar 1956/1957. In antwoord op schrif telijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Gortzak, deelt minister Cals daarover mede, dat aan ben, die hebben deelgenomen aan de spoedcursussen voor het behalen van de lagere akte als onderwijzer en die op die grond uitstel van eerste oefening hebben gekregen, op hun verzoek verlenging van dit uitstel zal worden verleend voor het school jaar 1956/1957, mits zij vóór 1 okto ber 1966 een betrekking vervullen aan een 2- of 3-mansschool. Zij, die reeds een oproeping tot opkomst in werkelijke dienst iheben ontvangen en nog geen betrekking vervullen aan een 2- of 3-mansschool, kunnen een verzoek om uitstel tot 1 oktober 1956, indienen, teneinde alsnog naar een dergelijke betrekking te kunnen sol liciteren. Na het schooljaar 1956/1057 zal, mede gelet op de moeilijkheden van de betrokken scholen, worden nage gaan in hoeverre verder uitstel kan worden verleend voor het schooljaar 1957/1958. De onderwijzers, die in 1955 uitstel van eerste oefening kregen voor het schooljaar 1955/1956, kunnen onder dezelfde voorwaarden, waaronder dit werd verleend, verlenging van uitstel krijgen, voor zover zij niet reeds eer der gedurende meer dan een school jaar uitstel ten behoeve van het on derwijs hebben gekregen en voor zo ver zij zijn geboren in de jaren 1935 of 1936. In zijn antwoord aan de heer Gort zak erkent de minister, dat leraren bij overige takken van onderwijs, die niet gemist kunnen worden, een op roep hebben ontvangen om hun mili taire dienstplicht te gaan vervullen. Er is over deze kwestie reeds geruime tijd overleg gaande, maar in verband jriet de grote behoefte aan kaderper- SPORT ZWEMMEN Ned. militaire ploeg won ook van België: 5—2 In het sportfondsenbad te Wassenaar zijn gisteravond in aanwezigheid van de minister van oorlog, ir. C. Staf, de am bassadeur van Frankrijk baron Edmond de Bauverger en de ambassadeur van Egypte de heer M. Hassan Zaki de in ternationale militaire zwemkampioen- schappen voortgezet. De waterpolowedstrijd tussen Neder land en België was niet bijzonder span nend. Nederland was beduidend sterker en nam direct een 20 voorsprong door Molhuyzen en Verra. Dupont scoorde voor België tegen (21). Voor rust slaagden de Nederlanders er echter door Klaassen en Verra in de stand op 41 te brengen. Dokter scoorde na de hervat ting 51 en nadat Ruimschotel uit het water was gestuurd duurde het geruime tijd voordat de Belgen kans zagen door Dupont een tegenpunt te scoren (52». De Nederlanders waren zelfs geruime tijd in de meerderheid, doch hadden pech met schieten. Nadat de Nederlandse ploeg weer compleet was. was het ten slotte Klaassen, die de eindstand op 62 bracht. Bij de zwemwedstrijden plaatsten zich: Voor de finale 200 m schoolslag: Broussard (Fr.). Bekkering (Ned.), Karlsson (Zweden), Quertemont (B.), De Rijk (Ned.) en Desmit (B.). Voor de 400 m. vrije slag kwamen in de finale: Westwall (V.S.). Hassan (Eg.), Million (Fr.). Tjebbes (Ned.), Montse- rat (Fr.) en Willemse (Ned.). Voor de finale 100 m. rugslag plaatsten zich: Elzenga (Ned.), Verlinden (B.), Bozon <Fr.), Andersson (Zweden), Ste wart (V.S.) en Furberg (Zweden) en voor de 100 m. vlinderslag: Onions fV.S.) Hallouda »Eg De Jong (Ned.), Blum- berg (V.S.), Caumer (Fr.) en De Poor ter (Belg.). In de Gouwe te Waddinxveen zijn on der grote publieke belangstelling 2 km.- zwemwedstrijden voor dames en heren gehouden Op de 2 km. schoolslag voor dames ze gevierde Ada den Haan van 't Gooi uit Bussum in 30 min. 5.2 sec. De Robben- zwemster Rita Kroon (Hilversum), die uitstekend partij gaf. eindigde op de tweede plaats met slechts 0.6 sec. ver schil achter Ada. De 2 km. vrije slag bij de dames le verde eveneens een overwinning op voor een zwemster van 't Gooi. Corrie Schim mel liet 28 mn. 4,5 sec. voor zich afdruk ken, waarmee zij Lenie de Nijs (De Rob ben) die 28.05.1 nodig had. naar'de twee de plaats verwees. De derde plaats was voor Tineke Lagerberg ('t Gooi) in 28.15.5. Bij de heren won De Bruyn van Nep- tunus uit Amersfoort op de 2 km. vrije slag op overtuigende wijze. De chrono meters wezen 27 min. 4.3 sec. voor hem aan. Prins van DJK, uit Amsterdam, be zette de tweede plaats in 27.29.4 en Mul ler van de Dolfijn (Amsterdam) moest zich met de derde plaats tevreden stellen, die de afstand had afgelegd in 27.30,2. DIPLOM AZWEMMEN LGB Morgenavond om 6.50 uur heeft in de Leidse Overdekte het diploma-zwemmen van de Leidse Golfbrekers plaats. De deelnemers(sters) moeten tijdig aanwe zig zijn. ook degenen, die zich nog niet opgaven, doch wel klaar zijn om de proef af te leggen Tengevolge van het diploma-zwemmen schuiven de eerste kinderuren alle iets op in tijd, zodat het jongensuur van half zeven om 6.15 uur begint. Meisjes, d*e hun zwemuur verliezen, kunnen dit later soneel heeft dit echter nog niet tot 0p de avond inhalen. Het dameszwemuur resultaat geleid. zal waarschiinliik iets later hoi

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6