Met koninklijke goedkeuring trok Xerxes in Utrecht 2x ten strijde RIJ ZELF CKefarine.4 Over de huren is men het eens, maar nog niet over defensie Leiden toonde belangstelling voor de rokende puinhopen Dochter van oud-gouverneur promoveerde te Leiden WOENSDAG 4 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Nachtelijke maskerade Gisteravond is op het concours- hippiqueterrein aan de Croeselaan te Utrecht in tegenworodigheid van de koningin, prins Bernhard en prinses Beatrix het openluchtspel „Xerxes" in première opgevoerd ter gelegen heid van het 64ste lustrum van het Utrechtse studentencorps. Als van ouds vormden ook nu de galapremière van het openluchtspel, die om half tien gisteravond begon en tot omstreeks kwart voor twaalf duurde, en de daarna volgende nacht maskerade, de hoogtepunten van de lustrumviering. Het spel, dat donderdag en zater dag wordt herhaald, behandelt de oorlog in het jaar 480 voor Christus van Xerxes met zijn legers tegen Griekenland. Xerxes trekt over de Hellespont Griekenland binnen en verslaat de Spartaanse koning Leo- nidas in de Pas van Thermopylae, maar daarna wordt zijn vloot beslis- NIEUWE OPELS EN VOLKSWAGENBUS, zonder chauffeur. (Advertentie). Ter gelegenheid van het 64ste lustrum van het Utrechtse studentenkorps vond dinsdagavond de opvoering van het openluchtspel „Xerxes" plaats. Het spel werd geschreven door het korpslid W. P. Gerritsen en de regie werd gevoerd door de heer Paul Storm. Op bijgaande foto ziet men koning Xerxes met zijn moeder, send verslagen in de zeestraat van Salamis. Intussen is In zijn rijk opstand uit gebroken en Xerxes moet wederom oorlog voeren. Bij de 230 medespelenden zijn 40 leden van de Utrechtse Vrouwelijke Studentenvereniging. Na afloop van de voorstelling hield de stoet van spelers, aangevuld met ruiters en exotische dieren een nach telijke maskerade door de straten van Utrecht, dat tijdens de lustrumvie ring is omgedoopt in Persepolis. In de hal en de trouwzalen van het stadhuis werd tijdens deze maskerade een ontvangst gehouden, waarbij de koninklijke gasten tegenwoordig In verband met een komende re organisatie bij de Milva en Luva de vrouwelijke afdelingen in de land- en luchtmacht heeft de in- spectrice van de Milva, mevr. Hal- besma haar ontslag aangeboden. Daar haar functie zal komen te vervallen, zal er geen opvolgster aan gewezen worden. Bijltjesdag in Beerta! Traangas als tegenweer In het Groninger dorpje Beerta worden de laatste tijd hele veldsla gen geleverd rond een huis, dat het eigendom is van een timmermans knecht. Deze man kan zich maar moeilijk met de gedachte verzoenen, dat hij niet in zijn eigen eigendom mag wo nen, doch dat dit toegewezen blijft aan een gezin, dat hier reeds gerui me tijd zijn intrek heeft. Gisteren heeft hij met een bijl de bewoners duidelijk gemaakt, dat hij zelf in het huis wil wonen en toen de bewoners, nadat een hunner vrij ernstig gewond werd door de bijl, in paniek de vlucht namen, bezette de timmermansknecht zelf het huis. De politie, die niet veel voelde voor een gevecht met hem, wierp een paar traangasgranaten naar bin nen en daar moest de man voor zwichten; hij wist via de achterdeur te ontkomen en de politie zoekt hem thans wegens zware mishandeling. Inmiddels tonen de oorspronkelij- 4 middelen tezamen werken «neder, krachtiger en langduriger. In de hele wereld wordt tegen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Chelarine „4" elk op zichzelf al beroemd - helpen elkaar en werken daardoor bij zonder weldadig. f/ md door hol boilonddool Choioroa. (Advertentie^ ke bewoners weinig enthousiasme om weer het huis in te trekken. Zolang de timmermansknecht nog ongecon troleerd ronddwaalt vrezen zij een hernieuwde bijltjesdag. De politie heeft het huis in bewa king genomen. De Kabinetsformatie De kabinetsformateur dr. Drees heeft thans overeenstemming weten te bereiken over het huurvraagstuk, dat hij met de kwestie van de defensie- lasten bij zijn pogingen om een nieuwe regering te vormen op de voor grond had geplaatst. Dit akkoord werd mogelijk, doordat de socialisten hun eis tot afroming van de te ver wachten huurverhoging (door middel van huurbelasting of door verhoging van de grondbelasting) hebben laten vallen. Zij blijken thans genoegen te nemen met blokkering van een deel van de hogere opbrengst, waarbij het eigendom van de huiseigenaren niet wordt aangetast. De fractieleiders van de vier andere partijen, waarmee dr. Drees in bespreking is, hebben giste ren dit laatste systeem aanvaard. Een akkoord over het vraagstuk van de defensie-uitgaven lijkt intus sen nog lang niet in zicht. Dr. Drees blijkt vast te houden aan de mening dat een bedrag van 1500 miljoen voldoende is om aan de NAVO-ver- plichtingen te voldoen. De demissio naire minister Staf meent dat het minimum 1650 miljoen is. 'Dt. Drees wordt in zijn overtuiging, dat het ver schil van 150 'miljoen kan worden opgevangen door drastische bezuini gingen, alleen gesteund door de frac tie van de V.V.D. De vijf fractievoorzitters hebben gisteren uitvoerig met hun fracties overleg gepleegd over het resultaat van de besprekingen met de forma teur. Het resultaat van deze fractiever gadering is, dat in het algemeen de vijf fracties akkoord gaan met een tijdelijke beperking van de vrijheid van besteding van een deel van de te verwachten huurverhoging van 25 De Partij van de Arbeid bleek be reid te zijn (dit was althans het geval met de formateur en de socialistische fractieleider, mr Burger), de reeds lang door de socialisten bepleitte af roming van de huurverhoging door middel van een huurbelasting of ver hoging van de grondbelasting te laten vallen. Dr. Drees en mr. Burger hadden in de derde bespreking met de fractie leiders reeds laten weten, dat zij be reid zijn om het door het departement van Wederopbouw en Volkshuisves ting uitgewerkte systeem van blok kering voor een deel van de hogere Zannige tfiee-paiïy in het Si. Jxicahóhafje te Heiden Bereidwillig hebben de donkere regenwolken gistermiddag geduren de enkele uren plaats gemaakt voor een nieuwsgierige zon, die met een verwarmend enthousiasme het fees telijk versierde St. Jacobshofje aan de Doezastraat bescheen, waar regenten en beAvoners met een openlucht „tea- partv" een vervolg maakten aan de feestelijkheden, die in de morgenuren begonnen waren ter ere van het 275- jarig bestaan. Onder de Schlagertonen van een gramofoon hadden de bewo ners rond vier uur stoelen en tafels in de tuin gebracht, waar met de komst van de regenten en hun dames tevens dampende kopjes thee en ver leidelijke taartpunten verschenen, die over belangstelling niet te klagen hadden. De heren mr. A. J. Sormani, F. M. M. Langezaal, C. R. Zijerveld met hun dames, mevr. H. Donders— Berkeljon, die haar verhinderde echt genoot vertegenwoordigde, deken W. P. M. Haring, en naderhand nog pas toor Th. M. Beukers, vormden het centrum van deze gezellige tuin- partij, die precies zoveel medeleven van de zon ontving, dat.de avond boterham droog bereikt kon worden. huuropbrengst als basis van verdere onderhandelingen over het huur vraagstuk te aanvaarden. Men mag aannemen dat zij zich daarbij gesteund weten door hun Ka merfractie. Alle andere fracties heb ben zich gisteren uitgesproken voor het blokkeringssysteem, omdat hierbij de eigendom niet wordt aangetast. Immers de verhuurders krijgen rente op hun geblokkeerde geld en na ver loop van tijd komt het geld weer te hunner beschikking. Het wordt echter pas gedeblokkeerd wanneer de woningnood voorbij is en iedere verhuurder er dus belang bij heeft zijn woningbezit zo goed mo gelijk te onderhouden. De vrije huur- concurrentie zal dan immers zijn her steld. Defensie. Er is nu ten aanzien van het grote geschilpunt van de laatste jaren (de huren) een oplossing in het zicht, ge heel anders staat het met het defensie- vraagstuk. Dr. Drees is de demissio naire minister van Defensie, ir. Staf een eindsweegs tegemoet gekomen door ermee akkoord te gaan, dat de döfensieuitgaven voor 1957 op 1500 miljoen worden gesteld. Zijn oor spronkelijk niveau was f 1450 miljoen. Maar er blijft een onoverbrugbaar Verschil van 150 miljoen gulden. De demissionaire minister varr Oorlog en Marine, ir. Staf, zegt, dat hij deze gelden beslist nodig heeft, wil het driejarenplan voor de opbouw vah onze strijdkrachten, dat binnen de N.A.V.O. is overeengekomen, kunnen worden uitgevoerd: 1650 miljoen moet het niveau van de defensie-uitgaven zijn. De kabinetsformateur is echter van mening, dat deze 150 miljoen gulden door middel van bezuinigingen kun nen worden gevonden. Daarbij heeft hij naar „Trouw" mededeeld het oog op een zestal maatregelen: 1. Het opleggen van enige schepen van de Koninklijke Marine; 2. het in krimpen van onze divisies volgens de nieuwe eisen van de atoomoorlogs voering; 3. de vervanging van bur gerlijk personeel voor het poetsen van het materieel door dienstplichtigen; 4. het achterwege laten van de ver hoging van de kostwinnersvergoe ding, die minister Staf in het vooruit zicht heeft gesteld; 5. het temporise ren van de materieelcontracten; 6. het spreiden van herhalingsoefenin gen over een langere periode. Bezuiniging. De enige fractie, die dr. Drees in zijn plannen tot bezuiniging op de fensie steunt, is de V.V.D. De andere fracties zien niet in hoe men zo in grijpend kan bezuinigen zonder de gehele defensie-inspanning in ge vaar te brengen. Minister Staf heeft reeds laten we ten, dat hij in geen geval de verant woordelijkheid voor de portefeuille van Oorlog en Marine op zich kan nemen, wanneer de plannen van dr. Drees mQeten worden doorgevoerd. De kabinetsformateur, die blijk baar geen socialistische bewindsman op Oorlog wil, die deze afbraakpoli- tiek voor zijn rekening neemt, heeft reeds getracht een christelijk-histo- rische figuur voor zijn plannen te winnen: nl. luit.-generaal Calmeyer. doch deze heeft voor de eer bedankt. Het is natuurlijk niet zo, dat de K.V.P.-, de A.R.- en de C.H.-fracties elke vorm van bezuiniging afwijzen. Wanneer het mogelijk is enkele her halingsoefeningen over te slaan en de burger-poetsers te vervangen door miliciens, dan moet dat natuurlijk gebeuren. Ook lijkt het redelijk na te gaan of de levering van materiaal over een langere periode kan wor den uitgestreken. Maar de bezuini gingsplannen van dr. Drees zetten de gehele defensie-inspanning op losse schroeven. Naar wij van de woordvoerder van de kabinetsformateur vernemen wa ren vanochtend van twee fracties de A.R. en de V.V.D. de rapporten binnengekomen over het overleg, dat gisteren in de fracties is gevolgd na de derde ontmoeting, die dr. Drees maandagavond met de leiders van de vijf grote Kamerfracties heeft gehad. De rapporten van de drie overige fracties de P.v.d.A., de K.V.P. en de C.H.U. worden in de loop van vandaag verwacht. Schade aan Krantz ruim 1.5 miljoen POLITIE ihi JUSTITIE onderzoeken OORZAAK BRAND De smeulende puinhopen van de N.V. Krantz aan de Langegracht trok ken gisteravond de belangstelling van de Leidenaars. Tegen acht uur was er gisteravond op de Langegracht een drukte alsof aan de overkant een spannende voetbalwedstrijd werd ver toond. De politie had de handen vol werk. Leiden reageerde aldus op de verslagen, die in de avondbladen ver schenen waren. Er was dan ook aan de Langegracht veel te zien. De slo per Binnendijk verwijderde in samen werking met de brandweer de grote stukken gevel, De heer Binnendijk klom hiertoe geregeld op de brokstukken van het puin een levensgevaarlijke arbeid om de kabels, die door de kraan- wagen van de brandweer werden aan getrokken, te bevestigen. Kreten van het intens medelevende publiek bege leiden de grote brokken vaJlend puin. De brand. Van de ba-and wc er vernamen wij, dat .één vierde gedeelte van de totale (bedrijfsoppervlakte verbrand is. 2000 Vierkante meters van de 8000 zijn in de as gelegd. De na blussing die ook vandaag en vannacht nog voortgezet wordt, geschiedt door de bedrijfs brandweer van de N.V. Krantz onder toezicht van de brandweer. Deze brandweer heeft ook bij het blussings- werk in de nacht des onheiis uitste kend -werk verricht. De verdere slopingswerkzaamheden v.orden gedaan in overleg met de dienst van bouw- en woningtoezicht. De schade. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat met deze brand voor 1 miljoen gulden aan voorraden, verloren zijn gegaan. De vernieling aan gebouwen en machinerieën bedraagt waarschijn lijk minstens vijf ton. De oorzaak. Nog steeds is het onderzoek naar de oorzaak van de brand gaande. De politie en justitie ondervragen men sen uit het bedrijf. Ook hebben enige professoren van de T.H. te Delft de mogelijkheid van wolbroei onder zocht. Wij vernemen, dat zij het op treden van broei bijna uitgesloten achten. Al met al blijft deze brand eer. zeer merkwaardige geschiedenis. Op de eerste plaats brak de brand uit op verschillende plaatsen en op ver- schillende tijden, op de tweede plaats is het nog niet voortgekomen, dat garens zonder meer in brand zijn ge vlogen. De familie Verhoog. Het gezin van de portier van Krantz, die het vernielde huis bewoonde, is ondergebracht bij een schoonzoon aan de Alexanderstraat. Wij verna men, dat de families het naar omstan digheden goed maken. Het geld, dat gisteren in een siga renkistje in het puin gevonden werd, behoorde niet aan de heer Verhoog,, maar aan de r.k. Textielarbeidersbond „St. Lambertus", waarvan de heer Verhoog penningmeester is. Gistermiddag is aan de Leidse Universiteit mej. A. M. C. T Kasteel dochter van de oud-gouverneur van Curasao dr. P. Kasteel, gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift getiteld „De staat kundige ontwikkeling der Nederlandse Antillen". Bij deze promotie waarbij prof. dr. J. H. A. Logeman, oud-minister van overzeese gebiedsdelen als promotor optrad, waren onder meer aanwezig dr. P. Kasteel, oud-gouver neur van Curasao, thans ambassadeur in Ierland, voorts oud-minister Kerstens, prof. Beaufort, lid van de Eerste Kamer, de heer Renard, ambas sadeur van Chili. De receptie, die volgde op de promotie, werd zeer druk bezocht, onder meer door een opmerkelijk groot aantal leden van de Leidse academische senaat en veie in Nederland verblijvende Antillianen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5