H aar I em merst raat vraa gstuk Verkeersproblemen in Leiden met als kern het Wakker marine-man voorkwam zinken van Rijnaak in Galgewater Lek onder de waterlijn Melk weer één cent duurder VERKOOPSTER EN LEERLING VERKOOPSTER WOENSDAG 4 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Gisteren meldden wij reeds, dat b. en w. van Leiden aan de raad voor. stellen de Haarlemmerstraat op de zaterdagmiddagen gesloten te verkla ren. De proeftijd zou hiermede ten einde zijn. In antwoord op voorstellen van de heer Meester stellen b. en w. het vol gende voor: 1. Opheffing van het traject Sta tion-Haven van de H.T.M. Hieromtrent zijn opnieuw onderhan delingen gevoerd met de directie van de H.T.M. Voor de resultaten van het overleg verwijzen b. cn w. naar de in de trommel voor de geheime stukken ter inzage gelegde brief. Hoe wel wij terzake thans nog geen aan leiding vinden tot het doen van voor stellen, blijft deze zaak hun aandacht behouden. 2. Verzoek aan de H.T.M. tot wij ziging van de dienstregeling in dier voege, dat de tramtreinen elkaar niet meer behoeven te passeren in de Haarlemmerstraat. De directie van de H.T.M. heeft ons medegedeeld, dat het niet mogelijk is de dienstregeling zodanig te wijzigen, dat vermeden wordt, dat twee tram treinen elkaar in de Haarlemmer straat passeren. Eveneens is de HTM niet bereid, in plaats van in het laatste gedeelte van de Haarlemmer straat, te halteren op het Stations plein, omdat zij hiervan bezwaar ver wacht van de zijde van het publiek, dat, als het eenmaal op de Haarlem merstraat is ingestapt, zonder wach ten wenst door te rijden naar dc plaats van bestemming. 3. Geslotenverklaring van flc Haarlemmerstraat voor alle autobus- verkeer en omleiding van dit ver keer over de singels. Permanente sluiting van de Haar lemmerstraat voor alle verkeer met autobussen is bij een poging naar het zoeken van ^?n oplossing voor het verkeersvraagstuk in de Haarlemmer straat een begrijpelijk voorstel, wan neer men de maatregelen ziet in het licht van een verkeersongeval, waar bij een mens tengevolge van overrij ding door een autobus werd gedood. Op grond van de bevoegdheden, die het Wegenverkeersreglement aan de gemeentebesturen geeft om in het belang van de vrijheid van het ver keer of de veiligheid op de wegen maatregelen te nemen, kan men ech ter niet een bepaald soort voertuigen, in casu autobussen, uitsluiten van het verkeer over een bepaalde weg. Wel kan de raad de Haarlemmerstraat gesloten verklaren voor motorrijtui gen op meer dan twee wielen, welke met inbegrip van de lading een bij de geslotenverklaring te bepalen breedte en/of lengte te boven gaan. Door zo danige geslotenverklaring worden echter niet alleen de autobussen ge troffen, doch ook de vrachtauto's van enige omvang. Het behoeft geen be toog, dat hierdoor ook de winkeliers op de Haarlemmerstraat getroffen zullen worden en moeilijkheden zul len krijgen met de aanvoer van goe deren. Voorts zou een dergelijk be sluit uitgaan boven hetgeen de voor steller hier beoogt. Noch afgezien van deze bezwaren menen b. en w. te moeten betwijfelen, of de oplos sing van dit verkeersvraagstuk ge bonden moet worden in een voort durende geslotenverklaring, nu voor Leidse Agenda WOENSDAG Kath. Vrouwengilde. Bustocht. Vertrek. 8 uur nam. Stadhuisplein. Rozenkranskruistocht: St. Petrus kerk. Generale repetitie. Remibrandt-her- denking. Stadsgehoorzaal. 8 uur nam. DONDERDAG: Cursus Doorleefd Geloof. 8.15 uur nam. Technische School Dor» Bosco. Oegstgeest. Kath. Vrouwengilde. Excursie naar West-Friese markt te Schagen. Vertrek 6.30 v.m. per auto bus van pastorie. VRIJDAG Cursus Doorleefd Geloof. 8 uur nam. Technische School'Don Bosco. Generale repetitie. Rembrandt-her- denking. Pieterskerk. 8 uur nam. ZATERDAG Cursus L.J.A. Slotavond. 8 uur nam. Leids Volkshuis. Vacantie-inlichtingendienst K.A.J. Mare 45. Dinsdags en donderdags van 7.308.30 uur nam. De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt van maandag 2 tot en met vrij dag 6 juli waargenomen door: apo theek van Driessum, Mare 110, tel. 29406; Zuider-apotheek, Lammen- schans weg 4, tel. 23553; apotheek Oegstgeest Wilheiminapa'k 8. tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum voor Volxenkunde: Zomertentoonstelling „Van klei tot pot". (Tot 1 oktober). Rembrandt als leermeester. Tot 1 september. Dagelijks 10—5 uur nam. Zondage 15 uur nam. Don- derzagavond 7.308.30 uur nam. BIOSCOPEN. De films in de week van 29 juni tot 6 juli zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Een liefde in Parijs", vol wassenen. Lido: „Ik stierf duizend doden", 18 jaar. Luxor: „Nacht der verschrikking", 18 jaar. Trianon: „Tempel der verleiding", volwassenen. Rex: „Het laatste gevecht", 14 jaar. Donderdagcyclus Casino. „De dief", 18 jaar. de interlokale autobusdiensten geen nieuwe route can te wijzen 's die uit verkeersoogpunt in het algemeen minder gevaarlijk is, zolang er geen behoorlijke parallelweg is, zouden de autobussen de route langs de singels moeten volgen. De route langs de singels voldoet ook n et aan de daar- aan te stellen eisen. De vele oochtert en ie aard van het wegdek (bitumen) brengen een belangrijk slipgevaar, gepaard aan onoverzichtelijkheid van de weg met zich mede. Bovendien veroorzaken de vele zijwegen (er ko men 23 zijstraten op deze singels uit) en de omstandigheid, dat aan deze singels 5 scholen staan, een niet te onderschatten gevaar. 4. Geslotenverklaring van de Haar lemmerstraat voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen op zater dagen van 14 tot 18 uur. Met deze geslotenverklaring, die bij wijze van j.roef sedert 1 juni iüö5 geldt, is reeds ervaring opgedaan. Niet ontkend kan worden, dat deze geslotonve^'ciing g."; eid heeft tot 'n rustiger beeld in de Haarlemmerstraat op zaterdagmiddagen. Gebleken is, dat de afneming van het verkeer in de Haarlemmerstraat niet geleid hééft tot een even grote toeneming van het verkeer over de singels, waaruit valt af te leiden, dat het verkeer andere wegen volgt. Aangezien er geen be hoorlijke parallelweg is, kan dit al leen betekenen, dat het verkeer an dere wegen in de binnenstad volgt. Het is echter niet mogelijk deze ver- keersgang volledig te volgen. Daar naast bestaat de mogelijkheid, dat er minder verkeer naar Leiden komt. Zij merken hierbij op, dat de onder genoemde bezwaren tegen geslo tenverklaring voor auu>bus verkeer niet in dezelfde mate gelden tegen geslotenverklaring op" zaterdagmid dagen, omdat dan de scholen geslo ten zijn en de aanvoer van goederen, bestemd voor in de Haarlemmerstraat gevestigde winkeliers gering is 5. Omleiding van het doorgaand autoverkeer via de singels. Het verkeer, komende van de Lage Rijndijk, wordt door middel van bor den op 't kruispun1 Zijlpoortsbrag- Herensingel-Lage Rijndijk-Schrijvers- brug reeds uitgenodigd de singels te volgen. Om praktische redenen is het ech ter ondoenlijk om het doorgaande verkeer, komende van de Steenstraat, Morsstraat, Prinsessekade en de Turf markt, uit te nodigen de singels te volgen. Hiervoor zouden zoveel bor den moeten worden gebruikt, dat de situatie voor de -weggebruikers zeer onoverzichtelijk zou worden. 6. Geslotenverklaring van de Haar lemmerstraat voor doorgaand rijwiel- verkeer en omleiding van dit verkeer via de Oude Vest/Oude Singel. Dit voorstel staat niet op zichzelf, doch wordt uitgewerkt in voorstel 7, zodat b. en w. dit punt buiten be schouwing kunnen 'aten. 7. Regeling van het rijwielverkeer in dier voege, dat dit als volgt mo gelijk wordt: Prinsessekade-Lange Mare richting oost-west; Lange Mare-Hooglandse Kerksteeg richting west-oost; Hoogl. Kerksteeg-Pelikaanstr. richting oost west; Pelikaanstraat-Haven richting west-oost. De regeling van het rijwielverkeer op deze wijze is slechts mogelijk door het plaatsen van een groot aantal borden, die niet alleen verwarrend zullen werken, doch ook de verkeers veiligheid niet zullen bevorderen. Het eenrichtingverkeer, dat in de vier genoemde delen van dc Haar lemmerstraat zal ontstaan, brengt mede, dat de wielrijders in één rich ting hun rijwielen aan de hand met zich kunnen medevoeren, waardoor een groter gedeelte van de rijbaan in beslag zal worden genomen dan wanneer het rijwiel wordt bereden. B. en w. achten deze maatregel dan ook niet aanbevelenswaardig. 8. Verbreding van de kade van de Stille Rijn. Instelling van éénrich- tingverkeer in de Haarlemmerstraat, traject Prinsessekade-Lange Mare. 9. Zodra de Marebrug gereed is, in voering van éénrichtingverkeer in de gehele Haarlemmerstraat. Nu de Marebrug gereed is, kunnen de voorstellen 8 en 9 als een geheel worden beschouwd. Mèt de Ver- keerscommissie zijn b. en w. van oor deel, dat ervaring moet worden op gedaan met de mogelijke invloed, die Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Rechtgeleerdlheid op proofschrift ge titeld „De Staatkundige ontwikkeling der Nederlandse Antillen", mej. A. C. T. Kasteel, geboren te R'dam en thans wonende te Den Haag; geslaagd voor het kand. examen Ned. taal- en letterkunde de heer M. V. Boon te Utrecht; geslaagd voor het kerk. voor- ber. examen de heer G. Blok te Kat wijk; geslaagd voor het kand. examen F. Wis- en Natuurkunde de heren A. J. Pennings te Hazerswoude, O Geb- hard te Voorburg en E. Bierman te Leiden, geslaagd voor het doet. examen scheikunde de heren D. An- driesse te Den Haag, W. Hondius Bol- dingh te Leiden en P. Levedag te Oegstgeest; geslaagd voor het kand examen K. Wis- en Natuurkunde mej M. H. van Draanen te Leiden; ge slaagd voor het doet. examen Biolo gie de heer W. Vink te Leiden; ge slaagd voor het doet. examen Wis kunde de heer C. G. Otte te Steen bergen. Op zondag 8 juli a.s. zal het 70 jaar geleden zijn dat mr. R. J. H. Patijn, oud-buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister i.b.d., geboren te Maar6sen en thans wonende te Den Haag, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechts wetenschap. de Marebrug op de verkeersgang heeft of kan hebben. Wij zullen deze mogelijkheden doen bestuderen en aan de hand daarvan de eventueel nodige voorstellen doen. Demping Langegracht. In de raadsvergadering van 16 mei 1955 diende de heer De Kier een voorstel voor een motie in, luidende: „De Raad der Gemeente Leiden, „overwegende dat het noodzakelijk „is op korte termijn tot opheffing ,van de verkeersproblemen in de „binnenstad en in het bijzonder in de „Haarlemmerstraat te komen besluit: „het college van B. en W. te ver doeken binnen een half jaar aan de ,Raad een rapport uit te brengen be treffende demping van de Lange- „gracht met bijkomende werken". Dit voorstel werd om preadvies in handen van b. en w. gesteld. In het bovenstaande onder 3 emrk- ten b. en w. op, dat een afdoende op lossing van het verkeersvraagstuk van de Haarlemmerstraat afstuit op het ontbreken van een goede paral lelweg. Deze weg kan inderdaad al leen ontstaan door demping van de Langegracht. Hiermede zal echter zonder meer geen volledige parallel route worden geschapen, omdat de Langegracht slechts een onderdeel vormt van een verbindingsweg, die geprojecteerd is over het Schutters veld, langs molen „De Valk", over de Lammermarkt, de aLngegracht en via een doorbraak door de Verver straat naar de Lange Rijndijk. Dem ping van de Langegracht en over brugging van de Korte Mare zijn tot de vorming van deze verbindingsweg de eerste stap. Hoewel deze werken eerst ten volle pfofijt zullen afwer pen na de verplaatsing van de vee markt, zijn b. en w. van oordeel, dat deze werken reeds direct van nut zijn, zodat deze eerste stap moet wor den gezet. De dienst van Gemeente werken is evenwel zodanig bezet met de voorbereiding en uitvoering van andere noodzakelijke werken, dat hij niet in staat is de voorbereiding ook van deze werken thans ter hand te nemen. B. en w. hebben daarom be sloten contact op te nemen met een particulier ingenieursbureau, om daaraan de opdracht te verlenen deze werken spoedig voor te bereiden. Wanneer blijkt, dat de mogelijkheid daartoe aanwezig is en overeenstem ming ter zake is verkregen, zullen b. en w. na ingewonnen advies van de daarvoor in aanmerking ko mende commissies de nodige voor stellen doen. SUBSIDIE VOOR CONSULTATIE BUREAU VOOR ALCOHOLISTEN. Zowel van het voorlopig bestuur van het Medisch Consultatiebureau voor Alcoholisten te Leiden als het bestuur van de Vereniging Consul tatiebureau voor Alcoholisme te Den Haag ontving het college van B. en W. een verzoek om te bevorderen, dat een gemeentelijk subsidie wordt toegekend in de kosten van het werk ter bestrijding van het alcoholisme. In verband met deze verzoeken hebben B. en W„ er van uitgaande, dat het voorgenomen werk van be langrijke sociale betekenis is en fi nanciële medewerking van de zijde van de gemeente ten behoeve van dit werk, gelijk ook in andere ge meenten geschiedt,, verantwoord is, doen nagaan of subsidiëring van het Leidse bureau dan wel van het Haag se bureau aanbeveling verdient. Daarbij is gebleken, dat de Leidse adressante zich voorstelt om een maatschappelijke werkster in dienst te nemen, die in het werk een vol ledige dagtaak zal vinden, en daar naast de medewerking in te roepen van enige psychiaters hier ter stede, die dan een gedeelte van hun werk tijd aan het werk van het bureau zullen wijden. De jaarlijkse kosten van dit werk worden geraamd op 5.000,Ter dekking van dit be drag hoopt het Leidse bureau van particuliere en kerkelijke zijde een bedrag van f 2.000,bijeen te bren gen, zodat het voor het restant ad 3.000,een beroep op de gemeente doet. Het Haagse bureau is voornemens ten behoeve van het werk onder de Leidse alcoholisten in Leiden een volledig team in te zetten, bestaande uit een maatschappelijke werkster, een psychiater en een administratie ve kracht, die allen volledig op het werk gespecialiseeerd zijn. Voorlo pig zal dit team gedurende drie da gen per week in Leiden werkzaam zijn. B. en W. zijn van mening dat het Leidse bureau door het ontbreken van speciaal getrainde „full-time',' krachten niet voldoet aan de vereis ten om opgenomen te worden in het door de Federatie geprojecteerde net van consultatiebureaus voor al coholisten. Om deze reden komt het niet in aanmerking voor subsidie van het rijk. Aangezien pogingen tot samenwerking in deze van het Haagse en Leidse bureau niet tot succes hebben geleid, stellen B. en W. voor met het Haagse bureau in zee te gaan en voor de tweede helft van 1956 een subsidie te verlenen van 550, niet zou kunnen overschrijden. Nu de afrekeningen van 't bestuur cijn ontvangen, is gebleken, dat de totale netto-kosten aan de tentoonstel lingen hebben bedragen 20.256,03, zodat de totale kosten aanzienlijk be neden het gestelde maximum zijn gebleven. Naar een letterlijke toe-passing van het hierboven genoemde besluit zou de Vebo evenwel aanspraak kunnen maken op een totaal subsidie van 9.066,83. De oorzaak van deze uit komst moet worden gezocht in de omstandigheid, dat de ko6ten van tentoonstellingen, vooral als de be groting reeds geruime tijd van te vo ren moet worden opgesteld, bijzon der moeilijk zijn te ramen. Dikwijls blijkt, dat, ook met het doel de pu blieke belangstelling te stimuleren, op het laatste ogenblik nog verschil lende voorzieningen moeten worden getroffen. Het spreekt vanzelf, dat b. en w. het bestuur van de Vebo in overwe ging zouden hebben kunnen geven het bedrag van 11.189.20, zijnde het verschil tussen de totale kosten ad 20.256.03 en 't bedrag ad 9.066,83, waarop het mede krachtens genoemd besluit recht heeft, voorzover moge lijk te dekken uit het kapitaal, waar over het thans nog de beschikking heeft. B. en w. hebben evenwel gemeend daartoe niet te moeten overgaan, niet alleen omdat de totale kosten be_ neden het maximum zijn gebleven, doch ook omdat de gemeente er lang bij heeft, dat de Vebo in de toe komst haar werkzaamheden met haar steun kan voortzetten. Een uitputting van de geringe reserve ad 6.174,10, waarover zy hans nog beschikt, ach ten b. en w. niet op haar plaats. In verband daarmede wordt voor gesteld het subsidie te bepalen op Twee aanwinsten Leidse Rembrandt-tentoonstelling N« de aankomsi van het indrukwek kende portret, dat de twintigjarige Lievens in de winter van 1626/7 van Constantijn Huygens maakte en waarover wij reeds eerder berichten, is de tentoonstelling Rembrandt als leermeester opnieuw verrijkt. Twee kunstwerken uit het Uffizi Museum te Florence zijn aan de verzamenling toegevoegd. In de eerste plaats werd in bruik leen afgestaan een tekening van Rembrandt van omstreeks 1628, „De Voetoperatie" geheten, waarin wij duidelijk Rembrandts psychologi sche belangstelling voor de menselij ke emoties waarnemen. De gespan nen aandacht van de dokter, die ge heel in zijn werk opgaat zonder zich één moment te storen aan de gevoels uitingen van zijn patiënt, en de in tense inspanning van deze om de pijn, veroorzaakt door de operatie te doorstaan, betekenen een fel con trast van belevingen van eenzelfde gebeurtenis. H,et tweede bruikleen van het Uf fizi Museum is een geschilderd zelf portret van Philips Koninck uit 1667. RONDLEIDING. Vanaf morgen zal er iedere Don- derdag-avond onder deskundige lei ding voor alle belangstellenden een .rondleiding op de tentoonstelling worden gegeven. De rondleidingen beginnen om 8 uur, een half uur na •de avond-openstelling. Ten overvloe de zij nog eens gewezen op de mo gelijkheid van rondleidingen voor groepen, wanneer deze tijdig worden aangevraagd. De militaire werk Ko Visser is vanmiddag om half één in het water van het Galgewater bij de Haagweg- brug gedoken om een gat, dat een meter onder de waterlijn van een rijnaak zat, te dichten. De 446 ton metende rijnaak „Bul- gersteijn", geladen met slakken van de hoogovens, bestemming de Haag se Schouw, kreeg vanmorgen bij de brug aan de Beestenmarkt een aan varing met de kade. Het klipa^ker aan de voorsteven boorde onder de waterlijn een gat. De schipper Van Brecht zette echter zijn tocht voort. Bij het Noordeinde geraakte hij in moeilijkheden. Het schip zakte steeds dieper en stond op het punt te zin ken. De schipper deed tevergeefs een poging om zijn schip aan de grond te zetten. Gelukkig waren de mannen van de marine, die aan het Noordeinde ge vestigd is, spoedig langszij met drij vers en pompen. Het schip maakte echter sneller I water dan de pompen konden ver- werken. De voormalige marine-dui ker Ko Visser, wist met behulp van een zeil en met hout het gat te „keggen". De „Bulgerstejjn" is het bezit van de heer R. M. Breugelman uit Rot terdam. BOUW VAN 28 BOXENGARAGES TEN OOSTEN VAN DE BEATRIX- STRAAT. Door de gestadigde uitbreiding van het aantal woningen in het noorde lijk deel der gemeente, bestaat er in dat stadsdeel dringend behoefte aan gelegenheid tot 't stallen van auto's. In verband hiermede hebben de ar chitecten ir. J. Jonkman en P. van Dorp, te Oegstgeest, een plan'ontwor- pen voor de bouw van 28 boXengara- ges aan een aan te leggen straat ten oosten van plan noord IV. De grondkosten zullen 800 per box bedragen, terwijl de bouwkosten van het gehele complex worden ge raamd op 115.000. De huur van de boxen zal 25 per maand bedragen. Het ligt in de bedoeling de bouw van deze boxen te combineren met de bouw van de 105 woningen en winkelwoningen. KAJOTTERS. Alle Ka jotters cn Kajotsters van de St. Josephparochie worden uitge nodigd hedenavond aanwezig te zijn bij het afscheid van de Kajotters- aalmoezenier, kapelaan C. A. Water- vis. De avond wordt gehouden in de zaal Maria Gijzensteeg (naast Over dekte) om 8 uur. De raad besloot op 26 april 1955 aan de Vebo te Leiden naast het in de gemeentebegroting voor 1955 reeds geraamde subsidie groot 10.140.voor vijftig procent garantie te verlenen in de geraamde inkomsten van de te houden Paas- vee- en Jubileumtentoonstelling, ipet uitzondering van de contributies en subsidies, tof een maximum^van 15.000.Dit besluit hield in, dat de verschillende tentoonstellingen, die de Vebo in 1955'zou houden, in totaal een subsidie zouden kunnen vergen, dat een bedrag van 25.150 RECHTZAKEN TE IJVERIG Een meubelmaker uit Leiden had in de nacht van 18 maart 5 timmer lieden laten werken. Het vonnis luidde 5 x 10.50.of 20 dagen hetgeen ook de eis was geweest. DODELIJKE ONVOORZICHTIGHEID Een-bankwerker uit Leiden, moest terecht staan, omdat hij op 15 april rijdende met zijn fiets op het kruis punt KneppelhoutstraatDa Costa- straat te Leiden geen voorrang ver leend had, en plotseling het kruis punt was overgestoken, waardoor hij met de motorrijder Chr. Nasveld uit Leiden in botsing kwam. De motor rijder werd over de giond geslingerd en dodelijk verwond. De kantonrech ter deelde mede, dat de bankwerker zich voor dood-door-schuld voor de Haagse rechtbank zal moeten verant woorden. Voor de verkeersovertre ding kreeg de bankwerker f 20, boete, nadat 50,geëist was. Gistermiddag is aan de Rijksuni versiteit te Utrecht gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde de heer J. R. von Ronnen, röntgenoloog aan het ziekenhuis Bronovo, wiens benoe ming tot opvolgers van prof. dr. D. J. Steenhuis als Leids hoogleraar in de Röntgenologie binnenkort te ver wachten is. De heer Von Ronnen promoveerde bij prof. dr. R. H. de Waard op een proefschrift, getiteld „Het röntgeno- logisch onderzoek van de mamma zonder toepassing van contrastmid delen". Dr. Von Ronnen studeerde medi cijnen in Leiden, waar hij in 1935 cum laude het doctoraalexamen en in 1937 het artsexamen aflegde. Generale repetitie. Vanavond wordt in de Stadsge hoorzaal de generale repetitie van de Rembrandt-herdenking op 12 juli a.s. gehouden. Vrijdag a.s. repeteert men in de Pieterskerk. HENRY DRAPER MEDAILLE VOOR Prof. dr. H. C. VAN DE HULST. De National Academy of Science (U.S.A.) heeft aan prof. dr H. C. van Hulst, hoogleraar in de theore tische sterrekunde aan de rijksuni versiteit te Leiden, de Henry Draper medaille toegekend voor zijn onder zoekingen op het gebied van de radio- sterrekunde. Hoogleraar. Bij K.B. is met ingang van 3 juli 1956 benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit 'te Leiden, om onderwijs te geven in het con flictenrecht (waaronder begrepen het internationaal privaatrecht cn het intergentierecht) en het wes terse privaatrecht van de overzeese rijksdelen en van Indonesië, dr W. L. G. Lemaire, thans buitengewoon hoogleraar aan deze universiteit. Laatste Berichten Dc Algemene Vereniging voor Melkvoorziening te 's Gravenhage heeft de melkhandel in haar werkge bied omvattende in hoofdzaak het vasteland van Zuid-Holland, het wes ten van de provincie Utrecht cn het zuidelijk deel van Noord-Holland geadviseerd de detailmarge op melk te verhogen met een halve cent per liter. Deze verhoging, aldus de vereni ging, vindt haar oorzaak in de ont wikkeling van de kosten van de melk- detailhandel sinds 1954. In de gebie den waar de melkhandel niet geratio naliseerd is, zijn de consumtenprij- zen op het ogenblik een halve cent per liter lager dan het thans nog gel dende berekende gemiddelde. De be oogde margeverhoging zal dus moe ten leiden tot verhoging van de con sumentenprijzen met een cent per liter, derhalve voor bijvoorbeeld losse melk van 30 tot 31 cent. In de gebieden waar de melkhandel wel gerationaliseerd is, zullen dc con sumentenprijzen voorlopig ook een cent per liter worden verhoogd, cn dus ook tijdelijk voor losse melk 31 cent per liter bedragen. In een later stadium zullen zij weer gedurende een zeker tijdvak met een cent worden verlaagd, waardoor uiteindelijk een gemiddelde verhoging met een halve cent per liter wordt bereikt. De prijsverhoging zal ingaan op 8 juli a.s. ZES KINDEREN TE WATER. Eén verdronken. Bij het spelen langs de waterkant zijn gisteren in Amsterdam vier kleu ters en een 7 en 12-jarige jongen te water geraakt. De 12-jarige jongen is verdronken. Gistermiddag is in dc Daalstraat te Utrecht een tweejarig jongetje, Han nes Baegen, van acht meter hoogte uit een zolderverdieping op straat geval len. Het kind, dat op een voetganger terecht kwam, is 's avonds in het stads- en academisch ziekenhuis over leden. Vijf weken geleden is een nog jon ger zusje uit hetzelfde gezin op dezelf de wijze omlaaggestort. Dit ongeval liep in zoverre goed af, dat het toen gewonde meisje intussen is hersteld. Het huis, een oud pakhuis, heeft op de zolderverdieping aan de straatkant - buiten openslaande deuren, die klaarblijkelijk na het eerste ongeval nog steeds niet goed zijn afgesloten. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Albertus Wil helmus Franeiseus, zn. v. J. C. T. Wij- nands en K. G. Kroezen; Willem, zn. W. van Vliet en G. Filippo; Cor nells, zn. v- H. van der Voet en C. H. Landman; Allegonda Johanna Adria- na, dr. v. H. J. Zonderop en A. M. Walraven; Astrid, dr. v. C. van den Nieuwendijk en C. Ghaudron; Anne- marie, dr. v. B. Ouwerkerk en J. A. Geritse; Jeremias, zn. v. J. Neutc- boom en K. E. Melissant; Klazina Ma ria Theresia, dr. v. A. M. van Veen en P. K. van der Hoeven; Hanny, dr. v. P. de Nie en D. J. Dornfoos. Edward Miohiel Christiaian, zn. v. M. C. Ouwerkerk en E. Heijmans. Getrouwd: G. J. van Alphen en G. M. van der Heijden. Overleden: H. Vrolijk man, 30 jr.; A. F. Honing wed. van:-Hakkenberg. 85 jr.; J. A. de Vette man, 63 Jr.; J. J. F. Beek vrouw, 55 jr.; W. L. L. Meijer zoon, 6 jr.; P. C. Maas man, 74 jr. VOORSCHOTEN De bruto-opbrengst van de Rp- de Kruis-collecte was 1.367.83. Geboren: Nelly Adriana Maria, dr. v. H. L. J. Koenen en J. van der Pol; Everardus Johannes Adelbert, zn. v. J. J. I. Snelderwaard en M. J. Th. van Paassen; Dina Christina Johanna, dr. v. H. Y. Gietema en H. L. Soes man; Johan Hendricus, zn. v. A. G. Bouw en J. Bouw; Jacob Jan, zn. v. J. Kleij'burg en A. Stolk. geboren te Leiden: Anja en Sonja, dr. v. H. Schoo en J. C. Bonnet; Johannes Cornclis Petrus, zn. v. P. J. M. Konings en A. G. Swarte; Antoinette Henriëtte, dr. v. A. H. Schnabel en A. E. Bruinse. Ondertrouwd: H. J. van Neyen- ihoff te Rotterdam en E. C. M. van Leeuwen; A. Th. Rotteveel cn A. W. M. van Winden; J. Ch. Susan te Voor burg en M. J, Schipper; E. Zevenber gen en D. Stember. Getrouwd: P. J. d' Haens en J. M. Kooy; Th. H. Verplaneke en A. H. van Brecht; D. Boot en J. G. J. van Santbrink. Marktberichten WOERDEN, 4 juli Kaas. Aan gevoerd waren 194 partijen. Eerste kwaliteit noteerde 2.13—2.20, twee de kwaliteit 2.06—2.12, extra kwa liteit 2,41. De handel was goed. Jonveemarkt. Aangevoerd waren-90 biggen. Notering 55—75. De handel was redelijk. TE KOOP AANGEBODEN Te bevragen bij: N.V. Aannemersbedrijf v/h J. P. BROEKHOVEN, Munnikkebrug, Hoogmadeseweg te Leiderdorp, Telefoon K 1710-22646. X Te koop aangeboden: I Een zo roed als nieuwe een D.K.W. auto. open accordeon te koop. 40 bas- bak. Br. onder no. 578 bur. sen. Floris Schoutenstr. 5. van dit blad. 1 Sassenheim. Wij vragen een: Mondelinge of schriftelijke soil, aan ons filiaal A. VAN DAM HAARLEMMERSTRAAT 99 - LEIDEN.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3