DE BRULLENDE BERG Oostelijk Flevoland zal rijk aan recreatie-gebieden worden 11 Nieuwe dorpen Scherp „DE LELIE" heeft problemen Irissenkwekers moeten dit jaar nog koken Parochie van H* Kruisverheffing gaat haar zilveren jubileum vieren WOENSDAG 4 JULI 1856 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Zoals de plannen thans op tafel liggen, wil men in de toekomst van het nieuwe stukje Nederland, Ooste lijk Flevoland, een waar lustoord ma ken, waar naast rijke agrarische ge bieden en industrieterreinen ook gro te oppervlakten bestemd zullen wor den tot recreatie-oord. Omzoomd door het Veluwmeer wil men een groot bos aanleggen, dat zich vanaf Elburg zal uitstrekken tot dc spoorlijn LelystadKampen. Langs de dijken zullen stranden aan gelegd worden en het Veluwmeer zelf zal met drie kunstmatige eiland jes een verzamelpunt voor vogels wor den. Nieuwe namen. Het plan heeft voorts elf dorpen rond Lelystad geplaatst, die de na men A'bbert, Bremerberg, Burcht kamp, Biddingshuizen, Dronten, Koophuizen, Larsen, Roggebot, Swif- terband, Zeehorst en Zeewolde zul len krijgen. Rondom Lelystad, dat 30.000 inwo ners zal krijgen, zal eveneens bos Atoomvliegtuig boven Rusland Radio Peking heeft gisteren bericht dat het eerste door kernenergie voort bewogen vliegtuig proefvluchten heeft gemaakt boven de Sowjet-Unie. In de in Tokio ppgevangen radio uitzending werd gezegd, dat de eer ste proefvlucht eind 1955 was ge maakt. Het betrokken vliegtuig was uitgerust met een atoomreactor, aldus de Chinese radio. In de uitzending werd een artikel geciteerd van de hand van een Rus sische ingenieur, dat was gepubli ceerd in het Russische blad „Komso- molskaya Prawda" en daarin werd gesproken van een vliegtuig, dat was uitgerust met door atoomenergie aangedreven straalmotoren. Een der gelijk vliegtuig zou grote afstanden kunnen afleggen met zeer hoge snel heid. Door atoomenergie aangedre ven vliegtuigen zouden ook kunnen worden gebouwd met gewone schroef motoren met stoomvoortstuwing. Brits krediet aan Indonesië Engeland heeft Indonesië een kre diet verleend van circa 5 miljoen pond sterling voor de financiering van Indonesische aankopen in Groot- Brittannië, aldus meldt de „Tele graaf". Naast Nederland, Duitsland er Frankrijk, voor wat Europa betreft, heef Engeland zich thans dus ook ge schaard in de rij der landen, die In donesië kredieten verstrekken. Het Britse krediet verschilt veel van reeds bestaande kredieten van andere landen. In het Britse krediet zijn namelijk geen beperkende bepa lingen opgenomen ten aanzien van de aard der goederen, welke hieronder mogen worden aangekocht. Zijn de kredietverleningen van andere landen voornamelijk bedoeld voor de financiering van de aankoop van kapitaalsgoederen, onder het Britse krediet kunnen ook verbruiks- artikelen worden aangekocht. Het Britse krediet heeft een loop tijd van zes jaar, hetgeen wil zeggen dat de aankopen hieronder over een periode van zes jaar kunnen worden betaald. POTLOOD en GEEST No. 511. Horizontaal: 1. metalen voorwerp met omgebogen puntig uit einde. 4. stuk hout, 7. teken in de dierenriem. 3. lid van het Hogerhuis in Engeland, 9. slechte stee in weef sels, 11. plaats op de kust van Egyp te; hier versloeg Nelson de Fr. vloot: Napoleon versloeg er de Turken, 14. gewicht, 15. klein kind, 19. half warm 20. meisjesnaam, 21. slaapt men op, 22. wortel, 23. deel van het aange zicht. Verticaal: 1. gem. in N. Brab., 2. zangwijs, 3. buffel op Java, 5. verta ler, 6. maal, 9. kastijden. 10. boom, 12. voorvoegsel, 13. groente, 15. slag, 16. Nederl. schaakmeester, 17. ver stand, 18. knaagdier. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 510. Horizontaal: 1. kamp, 4. es, 6. para, 7. slak, 9. in, 10. net, 12. go, 13. portière, 16. o.i, 17 li, 19. geldlade, 22. ge, 23. Lea. 24. An, 25. Alva, 27. gang. 29. Dr. 30. welk. Verticaal: 1. kano, 2. ar, 3. mantil la, 4. el, 5. sage, 6. pipa, 7. stellage, 8. k.o., 11. ei, 14. roe. 15. Ria, 18. leng. 19. geld, 20. de, 21. dank, 22. ga, 26. vr, 28. al. aangelegd worden, ter onderbreking van het industrieterrein, dat ten zui den van de stad geplaatst is. Moeilijkheid. Autowegen en spoorlijnen zullen het nieuwe stukje Nederland door kruisen en de hoofdspoorlijn zal dwars door Lelystad lopen, met af takkingen naar Kampen en Harder wijk. Enige moeilijkheden beslaan nog omtrent de verkaveling van het nieu we land. Het rijksplan laat de grootte van het areaal somtijds afhangen van het natuurschoon en de landbouw is daarom meer enthousiast over een particulier plan, dat vakken gepland heeft, die een zo groot mogelijk agra risch rendement garanderen. TOESLAGREGELING BIJ SLACHTING LICHTE VARKENS VOORLOPIG BUITEN WERKING. De huidige situatie op dc varkens- markt heeft het Produktschap voor Vee en Vlees aanleiding gegeven te besluiten met ingang van maandag 9 juli geen toeslag meer uit 't vlees fonds te betalen bij slachting van lichte varkens. Vorige week werd reeds besloten de verlening van een toeslag bij geslacht gewicht te beëindigen. Nu wichtsklasse van 63 t/m 72 kg koud gelacht gewicht te beëindigen. Nu de varkens met een slachtgewicht van 73 t/m 77 kg na 7 juli evenmin voor toeslag in aanmerking komen, is hiermede de gehele toeslagregeling bij slachting van lichte varkens voor lopig buiten werking gesteld. AANRANDER GEGREPEN. Slachtoffor wees hem aan. De politie te Laren heeft de dader van een aanranding van een 15-jarig meisje, die verleden jaar in het Span- derswoud gepleegd werd, op een aan wijzing van dit meisje gearresteerd. De aanrander, een 22-jarige jonge- Franse oorlogsgewonde schreef koningin {uliana WILDE EEN OOG AFSTAAN VOOR PRINSES MARIJKE Het Franse persagentschap A.F.P. heeft uit Reims een bericht verspreid, waarin wordt gezegd, dat een oud strijder uit Indo-Chlna, die ernstig ge wond in het militaire hospitaal in Chalons-sur-Marne verblijft, in een brief aan koningin Juliana heeft aan geboden een van zijn ogen op te of feren. indien daardoor de oogziekte van prinses Marijke zou kunnen wor den genezen. De Fransman, die dit edelmoedige aanbod deed, is de 28-jarige Gilbert Putelli, afkomstig uit Pontarlier in het arrondissement Doubs. Hij heeft volgens het bericht van A.F.P. het antwoord ontvangen, dat de koningin zeer ontroerd is door zijn aanbod, doöh dat zij niet in staat is dit offer te aanvaarden. Naar het A.N.P. in verband met dit bericht verneemt, zijn soortgelijke aanbiedingen aan de koninklijke fa milie geen zeldzaamheid. Koningin en prins hebben er in de afgelopen jaren talryke ontvangen en het aantal is nog toegenomen sedert recente publi caties in de wereldpers weer eens opnieuw de oogkwaal van het jongste prinsesje hebben gememoreerd. Deze aanbiedingen kwamen zowel uit het binnen- als uit het buitenland, doch zij zijn alle beantwoord moeten wor den met de mededeling, dat het medisch niet mogelijk is het prinsesje ook door de edelmoedigste persoon lijke offers van ihaar kwaal te doen genezen. man uit Bussum, heeft na door de Hilversumse recherche aan de tand te zijn gevoeld, bekend in het Gooi een drietal aanrandingen te hebben ge pleegd. Het meisje herkende de jongeman maandagavond op de Larense kermis, waarop zij onmiddellijk de politie waarschuwde, die hem kon arreste ren. Hij is opgesloten en zal voor de officier van Justitie te Amsterdam worden geleid. Het is geen geheim: dc gezond heidstoestand der lelies laat over de gehele linie veel te wensen over. En op de vergadering van ver. „De Le lie" heeft men daar dan ook geen doekjes om gewonden. De keuring zal zich nu over een groter aantal variëteiten gaan uitstrekken dan tot nu toe het geval was en men moet dit zien als een stap om de leliecul tuur op een hoger peil te brengen. Uiteraard kan dat niet binnen een paar jaar gebeuren. Want wanneer men nu eens alles streng zou gaan keuren, dan zou er van het lelie areaal niet veel meer overblijven. De uitkomsten zijn het afgelopen jaar niet onverdeeld gunstig ge weest, zo zei de voorzitter, de heer D. Jonker. Vooral de kleinere maten van lilium Regale (een der meest ge kweekte soorten) waren zeer goed- De gezondheidstoestand van het vaderlandse irissen-areaal is er de laatste jaren met sprongen op voor uit gegaan. Het virusziek heeft men vrijwel onder de knie, terwijl het aaltjesziek enkele jaren geleden het spookbeeld voor de irissenkwe kers! ook sterk is verminderd. Toch meende het bestuur van „De Iris", dat de tijd nog niet rijp is om de kookplicht voor irissenbollen op te heffen. Dat werd op de jaarverga dering van deze vereniging, die in het Krelagehuis te Haarlem werd ge houden, meegedeeld. De voorzitter, de heer J. Bergman, had de gezondheidstoestand der iris sen in zijn openingswoord ook al be licht. Maar al was er een grote voor uitgang te constateren, zo zei hij, we zijn er nog niet. Nu men echter de ziekten als virus en aaltjesziek hoe langer hoe meer onder de knie be gint te krijgen, dringt zich een nieuw probleem op, nl. dat der beschadigde bollen. Men gaat veel te ruw met de bollen om. De exporteur is daar ook voor voor een deel schuldig aan. De export heeft n.l. graag mooie, blanke bollen en daar een iris dat van na ture lang niet altijd is, gaat de kwe ker ze „rossen", zoals dat in vak jargon heet. Deze ruwe behandeling heeft onherroepelijk een beschadi ging tot gevolg. Deze bollen geven bij de broeiers in het buitenland be duidend minder goede resultaten en er zijn al legio klachten over ge weest. Na het bekend maken van het be stuursbesluit om ook dit jaar weel een kookplicht op te leggen ook de Plantenziektenkundige Dienst had hiertoe geadviseerd kon de voor zitter tot zijn genoegen constateren, dat er dit keer voor het eerst geen bezwaren tegen deze maatregel wa ren. Wèl een bewijs, zo vond hij, dat het koken heel goede resultaten af werpt. Bij de bestuursverkiezing werden in de plaatsen van de heren C. Pas- schier en J. Spruit gekozen de heren J. Passchier (Noordwijk) en P. van Bragt (Beverwijk). Dr. Beijer van het Laboratorium te Lisse deelde desgevraagd mede, dat er cijfers gepubliceerd zullen worden over de proeven, die men heeft ge nomen met het remmen van irissen. Wie in het groot irissenbollen voor dit doel wil gaan opleggen, wil het Laboratorium altijd graag van advies dienen. koop. De heer Jonker wees op de moeilijke positie der leliekwekers. Er moet veel verbeterd worden en dat kost het bestuur nogal eens hoofdbrekens. Van de afdeling Akersloot was een verzoek binnengekomen om de vakheffing, die 3 bedraagt te hah veren. Voor lelies wordt toch niet veel reclame gemaakt, zo redeneerde men in Akersloot en op het labora torium is men evenmin druk bezig proeven met leliebollen te nemen. Begrijpelijk ging men op dit voor stel niet in. De heer Bakker van het Proefsta tion v. d. Bloementeelt te Aalsmeer, gaf vervolgens een kort overzicht van de proeven die men daar o.m. met drie- en vierjarige bollen van lilium Regale had genomen. In het kort gezegd komt het hier op neer, dat driejarige bollen onder alle om standigheden betere resultaten geven dan vierjarige. Men snijdt meer kel ken onder een raam, terwijl de op brengst van takken met drie vier kelken hoger is dan van takken met tien of meer. Althans hier in Neder land. Dë commissie voor lelievraag stukken kreeg vervolgens een min der eenvoudige vraag gesteld: wat is het zgn. „ild" dat men steeds meer in de lelies gaat aantreffen? Een nieuwe ziekte is het niet, zo kreeg men ten antwoord, maar het is niet bekend wat de oorzaak is. De toena me van deze ziekte noemde men zorgwekkend. Het schijnt dat partijen van bepaalde stammen het sterkst aangetast worden. De heer v. d. Laan maakte aan het slot der vergadering nog enkele ge gevens bekend over de uitgeplante oppervlakte der lelies. Hieruit bleek, dat het areaal Re gale gezakt is van 28.253 r.r. naar 24.514 r.r., een belangrijke teruggang dus. De oppervlakte van lilium Hen ryii steeg van 1682 naar 2647 r.r.; die van Orange Triumph van 1506 naar 2106 r.r. en lilium speciosum liep weer terug van 7255 r.r. naar 6182 Rijnl. roede. FEEST IN ZOETERWOUDE Met &eg.an met een Maaótetfiapei Het is op 5 juli a.s. vijfentwintig jaren geleden, dat mgr. J. D. J. Aen- genent, bisschop van Haarlem, hoge goedkeurig verleende aan de oprich ting van een nieuwe parochie in Zoe ter woude, getiteld: Parochie van de H. Kruisverheffing, en de zeereerw. heer G. J. Klaverweijden tot eerste pastoor benoemde. Dit zilveren bestaansfeest zal a.s. zondag met kerkelijke luister gevierd worden. Als een voorbereiding zijn 1,1. za terdag en zondag in de H, Missen en in het Lof predikaties gehouden over de hoge waarden van de parochiekerk en het parochieleven. De parochie van de H. Kruisver heffing wordt in Zoeterwoude ge woonlijk de Kruisherenkerk genoemd hetgeen te verklaren is en waarin ook het bewijs geleverd wordt, dat de parochie als gegroeid is uit en nauw verbonden is aan de Orde van de Kruisheren en ook aan het Kruishe renklooster, dat een geheel vormt met de kerk. Het begon met de kloosterkapel. Toen in 1929 het klooster gebouwd was en ook de kloosterkapel in ge bruik was genomen, spraken de be woners van het daarbij gelegen ge deelte van de St. Jansparochie, die een half uur moesten lopen om in de Zuidbuurt ter kerke te gaan, het verlangen uit om in deze kapel de H. Mis te mogen bijwonen. Aanvan kelijk was het niet toegestaan om in deze kapel de zondagsplicht te ver vullen, maar al spoedig kwam hier toe van de bisschop vergunning. Van deze nu openbare kapel was de zeereerw. heer G. J. Klaverwey- den, mede van het klooster, de rec tor en al spoedig ontstond een ste vig contact tussen de katholieken van Zoeterwoude en de Kruisheren, voornamelijk van de bewoners van de Vliet, Vrouwenweg, Miening en Noortbuurt. Op het later gedane verzoek de ka pel als openbare kerk te mogen ope nen gaf de bisschop te kennen de voorkeur te geven een parochiekerk te stichten, waarvan de grenzen, na veel overleg, kwamen te liggen van af de grens van de parochie Voor schoten, in de Vlietweg, vanaf Leiden (Lammebrug) en aan de Schouten- brug. Het eerste kerkbestuur werd ge vormd door de heren N. van den Ak ker, W. J: van Niekerk, G. P. v. d. Krogt en L. C. v. d. Poel. Zoals reeds is aangegeven, kwam op 5 juli 1931 de goedkeuring tot op richting van de parochie. Bouw van de kerk. De kloosterkapel was hiervoor te klein en zo besloot het kerkbestuur in overleg met de Magister Generaal van de Órde van de Kruisheren tot het bouwen van een kerk waarvan de bestaande kapel het schip zou vormen volgens de plannen van de architecten-aannemers Bik en Bree- develd. Reeds op 30 september d.a.v. werd de eerste steen gelegd door deken J. C. F. Jansen. De klokken, bijtijds ge goten, werden op 31 januari 1932 in gezegend. Niemand had toen kunnen den ken, dat de jonge priesterstudent W. van Hees, die bij die plechtig heden de laagste functie vervulde, bij het zilveren bestaansfeest van deze kerk Magister Generaal van de Orde zou zijn en dan de Pon tificale Hoogmis zou opdragen. Feest van kerkwijding. De bouw ging wel voorspoedig, want reeds op 3 mei 1932 kwam mgr. J. D. J. Aengenent de kerk consa creren. Dat was een groots feestj 't jeugd werk en het organisatieleven nog niet door crisistijden en oorlog afge takeld, stond toen in Zoeterwoude op een hoog peil en wij herinneren ons nog de „blijde incomste" van de bisschop, voor deze keer niet vanaf de Lammebrug gekomen, maar rond de H. Rijndijk door het dorp; een heerlijke stoet. De St. Jansfare liet voor het eerst het koper schallen, de Graal kwam in de kleurige unifor men en met een geweldige vlaggen- parade, Sint Josephgezellen, Patro naat en Sportverenigingen voerden met de landelijke ruiters alles wat jong was tussen 10 en 25 jaar mee in de stoet. Het was een ongekend prachtig feest, waaraan de geestelijkheid van het dekenaat Zoeterwoude en Lei den en vele Kruisheren deelnamen en toen mgr. van Dinter, Magister Generaal van de Orde van de Kruis heren het Lof ging celebreren, trok dan ook een grote stoet van priesters over de straat vanaf de kloosterpoort naar de nieuwe kerk. Zo werd de parochie gesticht. De kleine parochiegemeenschap was opgetogen over de grote gunsten zo'n mooi, goed verwarmd kerkje, klein maar daarom zo tot devotie stichtend, zovele priesters, een frater- koor dat zo schoon zong maar toch. velen bleven nog gehecht aan de St. Jansparochie, waarmee zij van kinds- af waren vergroeid, de monumenta le kerk met rijke pracht en heerlijk verleden en zij bleven nog trouw aan hyn oude kerk, al waren zij dan ook parochiaan van de Kruisheren geworden Pastoor Klaverweyden, het moet tot zijn eer worden gezegd, heeft dat nooit iemand kwallik genomen en altijd een goed begrip gevoeld voor de trouw aan de oude parochie. Lang zamerhand keerden al de schapen naar de nieuwe schaapsstal en ook vele parochianen van St. Jan's Ont hoofding kwamen vaak naar de Kruisheren. Een hecht parochieleven. Al spoedig ontstond een hechte pa rochiegemeenschap; steeds in nauw contact met de grote gebeurtenissen die in het klooster plaats hadden. Zo vierde de parochie in 1936 het 7e eeuwfeest van het zalig afsterven van Theodorus van Celles, oprichter van de Orde, mede, een feest waarbij mgr. Jan Olav Smit, kanunnik van de St. Pieter te Rome, een plechtig Lof celebreerde. De eerste priesterzoon van de pa rochie, Joannes Bosman, die in de nieuwe parochiekerk in 1939 zijn eer ste H. Mis opdroeg was ook een' Kruisheer en een schone indrukwek kende gebeurtenis was op 31 October 1939 de afscheidsplechtigheid van vier missionarissen, die naar de Mis sie van Brazlilië gingen. De kleine parochie werd financiël steeds krachtig gesteund door de Or de van de Kruisheren; zonder die steun zou haar bestaan onmogelijk zijn geweest, maar nog meer werd de parochie gesterkt door de veelzij dige bijstand, op elk gebied, van de leden uit de communiteit. Naast de totstandkoming van de kerk. de kerksieraden, liturgische gewaden, fraaie beelden en een Me lodie-orgel werden steeds meer stichtende conferenties, tridua en missies gegeven. Successievelijk' kwamen de congre gaties van de H. Familie tot stand voor dames en heren, alsook katho lieke Actie, waarbij enige parochia nen de zending verkregen. Pastoor Klaverwyden verstond het geheim onder de Kruisheren steeds op elk gebied medewerkers aan te trekken en thans bij het zilver be staansfeest moet met grote waarde ring op het werken gewezen worden van de paters Benschop en van Beurden, het werken vooral voor de jeugd, armzalig begonnen op stalzol ders van de boerderijen. Langzamerhand kwam een paro chie-centra tot stand, het was een moeizaam werk, want al spoedig kwamen de crisisjaren, die vooral voor de boerenstand en de arbeiders stand zo zwaar te dragen was, dat er voor de kerk niets meer af kon. Het was in die jaren, dat eens aan het eind van het jaar de parochierekening zó slecht stond, dat er voor het on derhoud van de pastoor geen cent af kon. De parochie kan voor de steun van het klooster in die jaren nooit dankbaar genoeg zijn. Geen groei in de parochie. Het ergste was, dat de parochie, ondanks het grote kindergetal door de bepalingen van het uitbreidings plan gedoemd was, en nog is, klein te blijven. Er mogen binnen de gren zen van de parochie geen huizen ge bouwd worden; dat is te betreuren, omdat deze parochie wel in staat is een uitbreiding op te vangen. Toch steeds paraat. De oorlog legde veel moeizaam begonnen werk lam maar na de be vrijding stond de gehele „buiten dienst" van de parochie paraat. Een goede staf van leiders en leid sters was gevormd om het verken ners en gidsenwerk op goed peil te brengen. Aan een dringende behoefte, een bibliotheek, werd in samenwerking met de Leidse, voldaan en met grote fianciële inspanning, toen nog geen bouwvergunningen werden gegeven, kwam een jeugdhuis tot stand, dat in 1949 werd ingezegend. Om tot stevige organisatie van het jeugdwerk te komen werd in 1947 een financiële commissie voor het beheer van het jeugdwerk in de pa rochie opgericht, een voor deze tijd onmisbaar instituut. Voor het jeugdwerk zowel als het parochieleven wordt alles ingezet en gelukkig nog met zoveel succes, dat van een „doodstrijd van de kerk" in de jubilerende parochie, goddank, nog geen sprake is. Pastoorswisseling. Toen pastoor Klaverweyden ouder werd, kreeg hij pater S. van Beurden als kapelaan van de parochie tot geestelijk helper en nog ouder ge worden zag de oude herder in dat een jonge priester zijn taak moest overnemen en met welgevallen laat de oude pastoor thans zijn oog vallen op het priesterlijk werk van zijn op- volker, pastoor P. L. W. Bakker. Er openen zich in de laatste dagen perspectieven tot uitbreiding van het zielental van de parochie. De geschie denis van de Kruisherenparochie heeft bewezen, dat de px-iesters in staat en bereid zijn elk werk op te vangen. Hoe Zoeterwoude zich zal ont wikkelen, dat weten wij nog niet, maar we weten zeker, dat de zielzorg in de parochie van de H. Kruisver heffing, ook in de toekomst, in goe de handen blijft. Het schoon bestaan van 25 jaar en de hoopvolle toekomst van cle pa rochie zal zondag uit de harten van de parochianen een hartelijk Deo Gratias, God zijn dank, ontlokken. In de pontificale Hoogmis zal de jongste priesterzoon van de parochie, kapelaan C. Paardekooper, de predi- catie houden. Wat lezers schrijven LANGZAAMAAN BIJ DE GEMEENTE LEIDEN Leiden, 2Ör"juni. Hoe komt het toch dat alles hier in onze goede Sleutelstad zo lang duurt? Inwoners en vreemdelingen verbazen zich hiei-over! Eïiige voorbeelden: 1. Nog steeds prijken op Rapen burg, Steenschuur en in het v. d. Werfpark de totaal versleten gaslan taarns, ondanks de vele toezeggingen van het gemeentebestuur, dat deze spoedig vervangen zouden worden door electrische. 2. Het verkeershuisje op het Kore- vaarsplein komt ook maar niet gereed, vóór Pasen is men er al mee begon nen. Een echte ijldensgeschiedenis! Kan de electrische klok hier ook niet herplaatst worden? 3. Op het Stationsplein staat nog altijd de L.D.W.-toren. De betrokken wethouder had gezegd tijdens de be handeling van de begroting voor 1956, dat dit obstakel begin 1956 zou ver dwijnen. Wanneer? 4. Op de Steenstraat is altijd nog de open plek van de voormalige sla gerij van Verhoef. Enige jaren ge leden zeide de wethouder van Open bare Werken dat dit nu spoedig be bouwd zou worden. Vindt men die open plek zo fraai? Ik hoop, dat al deze kwesties nu eens in record tempo opgelost worden! U dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, LEIDEN AAR Naschrift Redactie: Ad, 1. Vervanging van deze lan taarns door electrische is in voor bereiding. Met het oog op de omstan digheid, dat het Rapenburg histori sche betekenis heeft, moet bij het plaatsen van de lantaar :s met het karakter van de gracht rekening wor den gehouden. In verband hiermede zyn enkele proeflantaarns op het Ri.'/nburg geplaatst, waaruit een keuze zal worden gedaan. Ad. 2. Het weirk wordt door een particuliere aannemer uitgevoerd. De gemeente heeft er reeds bij de aan nemer op aangedrongen de nodige voortvarendheid te betrachten. Her plaatsing van de electrische klok op de Hogewoerdsbrug is in overweging. Ad. 3. De toren der Leidse Duin water Maatschappij kan eerst worden verwijderd wanneer de maatschappij haar gehele bedrijf naar vervangende gebouwen heeft overgebracht. De on derhandelingen, welke de gemeente dienaangaande met de L.D.M. voert, verkeren in een vergevorderd sta dium. Ad. 4. Bedoelde oppervlakte is par ticulier eigendom. Of die grond spoe dig zal worden bebouwd hangt in de eerste plaats af van de plannen van de eigenaar.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2