^elteidóeCoiV^m GEVECHTEN met partisanen in de POOLSE BOSSEN? Wordt op 25 juli beslist over 't voortbestaan van 't corso? Oproep van Boedapest wijst op actie tegen het bewind Vier gewetensvragen aan de Sowjet-llnie Radicalen: STAPPER Gematigden: 'T ROER OM Hereniging is juridische en morele plicht AMERIKA komt aanzienlijk over de brug I WOENSDAG 4 JULI 1956 f S 47ste JAARGANG No. 13846 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NIET verloren j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 j Telefoon: Directie, Abonnementen, Drnkkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, 12.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17et.p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Hongaren ook op eigen benen verder Maandagavond en dinsdagavond zijn volgens inlichtingen die langs particuliere kanalen Berlijn bereikten circa tachtig km. ten noorden van Poznan gevechten geleverd tussen Poolse troepen en groepen verzetslieden. Poolse jachtvliegtuigen zouden aan de achtervolging van de verzetslieden hebben deelgenomen. De Poolse troepen zochten naar vluchtelingen uit Poznan, toen zij in het bosrijke gebied bij Schneidemuhl op de verzets- troepen stieten. men worden om de overdreven cen tralisatie te verminderen en een gro tere democratie in het land mogelijk te maken". Deze pogingen werden echter belemmerd „door demagogi sche acties". Een dergelijke oproep is dinsdag ook uitgegaan van de Hongaarse vak- verenigingsraad. „Hongarije zal in het vervolg een DE„ABEL TASMAN"LANDDE NIET IN POZNAN. Verschillende persvertegenwoordi gers hebben gisteravond op Schip hol vol verwachting het K.L.M.-toe- stel „Abel Tasman", dat uit Warschau en Poznan zou komen, afgewacht, in de hoop van de wellicht ook Ne derlandse reizigers nieuws te ver nemen over de opstand in de laatst genoemde stad. Toen het toestel veel later dan zijn schematijd op de Am sterdamse luchthaven was geland bleek, dat het wegens de slechte weersomstandigheden niet te Poznan was neergestreken, doch enkele ma len boven de stad had gecirkeld en daarna was doorgevlogen via Kopen hagen naar Nederland. Eén der passagiers, een verslagge ver van het Franse persbureau AFP, vertelde na zijn aankomst, dat hij zon dag in Poznan was geweest, doch dat de rust in de stad toen grotendeels was teruggekeerd. Een Amerikaan se journaliste mej. Betty Maes, die vele steden in Oost-Europa had be zocht, was eveneens in Poznan ge weest na de opstand, had aldaar enkele foto's gemaakt, die prompt door de politie in beslag werden genomen. Zij werd toen uitvoerig ondervraagd, doch mocht uiteindelijk vertrekken, nadat haar de opnamen waren terug gegeven. De in het vliegtuig aanwe zige Poolse reizigers vertelden aan de verslaggevers, dat het overal in Polen weer rustig is. HONGAARSE REGERING IN ANGST De Hongaarse regering heeft dins dag alle ambtenaren en het gehele volk opgeroepen ,zich te verzetten tegen alle pogingen om de structuur van de regering en de nationale dis cipline te ontbinden". Volgens radio-Boedapest verklaarde de regering, dat „maatregelen geno- voor het hoofd geschoten. Wildeman in Italiaans stadje Honderden politie-agenten en zelfs een pantserwagen moesten er gisteren in Arsizo, vlak bij Milaan, aan te pas komen om het publiek te beschermen tegen een bakkersknecht die in dolle woede met een stengun eerst zijn werkgever en diens vrouw en zoon had vermoord en vervolgens een po- litie-agent die hem wilde arresteren, met kogels had doorzeefd. De bakkersnecht Giuseppe Moli- nari, was drie jaar geleden door zijn patroon ontslagen en was steeds wrok blijven koesteren. Urenlang terroriseerde hij de bewo ners van Arsizio. Als een wildeman liep hij schietend door de straten. I Het mag een wonder heten dat er niet meer slachtoffers zijn gevallen. De snel op de been gebrachte poli tiemacht joeg hem tenslotte in het nauw en beval hem, toen hij zich had verschanst in een huis, per luidspre ker, zich over te geven. Molinari weigerde en bleef als een wildeman schieten. De politie begon hem toen met traangasbommen uit te roken. Agenten die de belegerde woning na een felle schietpartij binnendron gen vonden de woesteling in een gro te plas bloed liggen. Hij had zichzelf Waarom zo tegen controle? De Amerikaanse gedelegeerde bij de Verenigde Naties, Henry Cabot Lodge, heeft gisteren tijdens het de bat in de ontwapeningescommissie van de V.N. aan Rusland vier gewe tensvragen gesteld: 1. Wat zijn de werkelijke bezwa ren, die Rusland heeft tegen inspec tie uit de lucht? 2. Is Rusland zich niet bewust dat velen in de wereld zullen denken dat Rusland bezwaar maakt tegen inspec tie uit de lucht omdat het iets te verbergen heeft? 3. Of heeft Rusland bezwaar tegen een dergelijke inspectie omdat het zich niet wenst te onderwerpen aan een vitale beveiliging tegen oorlog? 4. Waarom kleineert Rusland het werk van de Verenigde Naties voor ontwapening in de wereld? Zowel Cabot Lodge als de Britse afgevaardigde, Anthony Nutting, drong er gisteren bij de V.N. op aan met spoed te komen tot de opstelling van een ontwapeningsprogramma, dat een einde zou maken aan de voor- raadvorming van kernwapens, voor dat er zoveel zouden zijn, dat het toezicht er op onmogelijk zou wor den. zelfstandige politiek volgen, die wel iswaar op het MarxistischLeninis me gebaseerd zal blijven, maar die tevens ingegeven zal worden door de nationale tradities". Dit is dinsdagavond door een com mentator van de Hongaarse staats omroep gezegd. Hij vervolgde: „De slaafse navol ging van sommige Sowjet-Riussische instellingen heeft op binnenlands gebied ernstige schade berokkend en heeft de economische ontwikkeling van ons land verhinderd". De vliegramp van Arizona De commissie voor handelszaken van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft, naar aanleiding van de vliegramp boven" Arizona, die het leven van 128 personen heeft gevergd, besloten een onderzoek in te stellen naar het gehele Amerikaan se luchtvaartverkeer. Een ondercommissie heeft tot taak gekregen dit onderzoek voor te berei den. Kapitein Byrd Ryland, een deskun dige van de Amerikaanse luchtmacht, heeft verklaard dat uit verfkrassen op de wrakstukken definitief is ge bleken, dat de twee boven de Grand Canyon verongelukte grote Ameri kaanse lijnvliegtuigen met elkaar in botsing zijn geweest. Beslist men nu de 25ste juli wer kelijk over het al of niet blijven be staan van 't corso? Dat is een vraag, die de gemoederen sinds gisteren nogal in beweging houdt in de bol lenstreek. Want het bollenvak was hogelijk verbaasd te horen, dat een bepaalde groep mensen uit het cor socomité reeds in juli wenst te ver nemen, of men volgend jaar april aan het corso zal deelnemen. Men was nog meer verbaasd te horen, dat men bij weinig animo uit het vak, reeds over enkele weken zal besluiten het corso niet door de streek te laten trekken. Het is natuurlijk de vraag of de pap inderdaad zo heet wordt gele peld als ze nu wordt opgediend en het is verder nog onzeker of de groep der „radicalen" ook de meerderheid in het comité heeft. „De gematigden" willen het roer. n.l. ook omgooien. Dat de animo uit het vak en uit de streek allesbehal ve denderend is, valt namelijk nog te begrijpen. In de oertijd van het corso kwamen verschillende firma's met een eigen wagen uit. Dat doen enkelen nu nog. Maar als u weet, dat men voor een redelijke praalwagen nog altijd tus sen de 2000,en 3000,heeft te betalen, dan kunt ge u wel voor stellen, dat men al een door-dik-en- door-dun-corso-enthousiast moet zijn (en flink bij kas moet zijn) om jaar- in, jaar-uit met een wagen uit te ko men. Reclame voor allen. Toen het aantal deelnemers enkele jaren geleden begon terug te lopen, kon men deze teruggang weer op vangen door het vormen van com binaties. Drie, vier kwekers of ex porteurs bouwden gezamenlijk een wagen en zo waren de kosten niet zo bar hoog. Jammer genoeg slaag de men er niet in veel andere nieu we combinaties aan te trekken. En toen dat eenmaal duidelijk werd, ging men niet ten onrechte redene ren als volgt: het corso is een recla mestunt voor het vak als geheel. Het publiek kijkt n.l. niet eerst in het programmaboekje van het bollen- corso, om te zien of men wel bollen bestelt bij een deelnemer van het bollencorso. In feite komt het dus hier op neer. dat wij met ons geld bezig zijn reclame te maken voor an dere exporteurs die de hand op hun De nieuwe Staten Generaal beziet grondwetswijzigingen De vice-premier en minister van binnenlandse zaken, prof. dr. L. J. M. Beel heeft gisteren in de Tweede Kamer de buitengewone zitting van de Staten-Generaal geopend, waarin de voorstellen tot grondwetswijziging in de tweede lezing zullen worden behandeld. Op de foto: prof. Beel tijdens het uitspreken van zijn rede. De „gematigden" zijn er daarom voor om een andere koers te gaan varen en toch het bollenvak voor het corso te interesseren. Maar dan col lectief. Dan moet men in 't vak gaan zien, dat 't corso inderdaad een vak belang van de bovenste plank is. Ze zouden pogingen in het werk willen stellen om alle afdelingen van df Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencul tuur als deelnemer aan het corso te krijgen hetzij gecombineerd of al leen. Grote afdelingen kunnen zich de weelde wel permitteren, om zelf een wagen te brengen. Lisse, Hille- gom en Sassenheim doen dit trou wens al. De bollenteelt en de bollen- export is geen zaak van deze drie •gemeenten, daar heeft ook een afde ling als Wervershoof of Groningen of Brabant Westhoek of noem-maar- op belang bij. Men zou graag zien, dat het Hoofdbestuur van de Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur de deelname stimuleerde en verder iroet er naar de mening van de „ge matigden" ook geen enkele groep van de Bond van Bloemjpollenhande laren ontbreken, waarvan dit jaar enkelen voor het eerst meereden, In de bollenstreek zal men de 25ste juli met spanning uitkijken naar de beslissing, die men dan gaat nemen. En het is te hopen, dat men het corso niet liquideert, want dan zal het bollenvak zichzelf hebben beroofd van een prachtige reclame. Geen enkel ander evenement krijgt zo veel (gratis) publiciteit in de ge hele wereld als het corso. Dat werpt rijke vruchten af. Of moet men soms die vruchten eerst kwijt raken voor men de waarde er van goed gaat beseffen?!... Stakingsdreiging in Algiers Nationalistische groepen hebben voor donderdag een algemene Mo hammedaanse staking in Algiers af gekondigd. De plaatselijke politie heeft dins dagavond een communiqué uitgege ven, waarin wordt gezegd, dat de vei ligheidstroepen de strenge opdracht hebben te zorgen, dat een ieder gaan kan waar en wanneer hij wil. Ook wordt in dit communiqué gezegd, dat winkeliers en ambtenaren, die aan de staking deelnemen, bestraft zullen worden. Dit plaatst vele bewoners van Al giers in een dilemma, doch in het al- Militaire parade voor prinses Beatrix H.K.H. prinses Beatrix heeft in gezelschap van de inspecteur-generaal van de koninklijke landmacht, Z.K.H. prins Bernhard, een bezoek gebracht aan de koning Willem Ill-kazerne waar het wapen der koninklijke marechaussee is gevestigd. Aan het einde van het bezoek nam H.K.II. de prinses, staande op een podium, een défilé van de manschappen van de koninklijke mare chaussee af. Op bijgaande foto ziet men H.K.H. prinses Beatrix met haar vader (rechts) en de commandant van het wapen, brigade-generaal W. Kist (links). Adenauer over Duitse kwestie Dr. Adenauer, de Westduitse Bonds kanselier, heeft dinsdag te Rome ver klaard, dat zijn regering een nota aan de drie westelijke mogendheden en de Sowjet-Unie voorbereidt, waarin voorstellen worden gedaan om tot een oplossing van de Duitse kwestie te geraken. Adenauer, die een bezoek van drie dagen aan Italië brengt, verklaarde aan een verslaggever van de Milane se „Corrière della Sera", dat de her eniging van Duitsland voor de Sow jet-Unie, de Verenigde Staten, Frank rijk en Engeland een juridische en morele verplichting is. Hij is van mening, dat een hervatting van de besprekingen de westelijke mogend heden en de Sowjet-Unie slechts dan zin zal hebben, „indien de Sowjets ook in Oost-Duitsland tonen het Sta linisme de rug toegekeerd te hebben door de onwettige regering af te zet ten". De nieuwe koers in de Sowjet—Unie gemeen tonen zij meer vrees voor de nationalistische dreigementen dan voor de Franse instructies. Vele ambtenaren hebben reeds een vrije dag aangevraagd of een ziekte voorgewend, om donderdag thuis te kunnen blijven. is bedoeld om invloed te krijgen in ten achtergebleven landen en om het Atlantisch Pact te ondermijnen, al dus Adenauer, die besloot met te be togen, dat de Sowjet-Unie thans een buigzamer taktiek toepast, maar daarbij geenszins de oude doeleinden uit het oog verliest. Vandaag zou de Westduitse bondskanselier een onder houd hebben met de Italiaanse pre mier Segni. Dit nummer bestaat uit bladen. Hulp aan Navo-landen Het bedrag, dat de regering der Ver. Staten heeft aangevraagd voor militaire hulp aan Nederland, is bijna honderd maal zo groot als voor 1956 was gegeven. De tweede assistent-secretaris van defensie, E. Perkins McGuire, heeft dit verklaard in de zitting van de commissie voor toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden. De fondsen zullen voor lichte tanks, reserve-onderdelen, ammunitie, vlieg tuigen voor de marine, jachtvliegtui gen en reserve-onderdelen worden gebruikt. Een aantal mijnenvegers zal geleverd worden op een basis van fifty-fifty. Nederland zal even veel leveren als Amerika. De enorme verhoging van de mili taire hulp van 1956 op 1957 wordt verklaard uit de besnoeiingen, die regering en Congres verleden jaar hebben gedaan, toen het hele militai re hulpprogramma werd onderzocht. Ook de andere Navo-landen zullen volgens McGuire op royale wijze ge holpen worden. België en Luxemburg wil president Eisenhower meer hulp geven voor vervanging van vliegtuigen. De gro tere hulp aan West-Duiteland zal een speciaal program van 12 miljoen dol lar omvatten voor economische hulp, aan West-Berlijn. Italië zal meer geld krijgen voor alle onderdelen van de strijdkrachten. De hulp aan Noorwegen wil de president bijna verdubbelen, evenals die aan Portu- Tijdelijk regen Het koufront van een oude Oceaan- storing is vannacht met enige regen ons land gepasseerd. De achter dit front aanstromende lucht is vochtig en bevat veel bewolking. Op de At lantische Oceaan trekt een actieve de pressie naar het oosten. Het warmte- front ervan zal in het komende et maal ons land bereiken en tijdelijk enige regen veroorzaken. De depres sie wordt vergezeld door een brede zuidwestelijke luchtstroming, die warme en vochtige lucht uit het sub tropische deel van de Oceaan aan voert. Na de depressie van 't vvarmte- front is daarom een stijging van de temperatuur te verwachten. Tegelij kertijd zal de wind uit zuidwestelijke richting wat aanwakkeren. Een koufront, dat eergisteren in het Alpengebied onweersbuien veroor zaakte, beeft zich nu naar het oosten verplaatst en loopt over de Balkan, Polen en de Oostzee naar Scandi navië. weer (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt S te 11.15 uur). WEINIG VERANDERING. j Over het algemeen veel be wol- king met tijdelijk enige regen. Matige tot vrij krachtige zuid- westelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. 5 Juli zon op 4.29, onder 21.03; maan op 1.42, onder 18.18. hoogwaterstanden 5 Juli v.m. n.m. 12.40. Het weer in Europa STOCKHOLM onbewolkt 23 C. OSLO geheel bewolkt 23 KOPENHAGEN regen 22 ABERDEEN regen 21 LONDEN geheel bewolkt 17 AMSTERDAM zwaar bew. 19 j LUXEMBURG geheel bew. 18 PARIJS zwaar bewolkt 21 BORDEAUX licht bewolkt 22 GRENOBLE onbewolkt 22 NICE onbewolkt 25 BERLIJN zwaar bewolkt 25 FRANKFORT regen 23 MÜN0HEN regenbui 15 ZüRIOH licht bewolkt 19 LOCARNO onbewolkt 27 WENEN geheel bewolkt 23 INNSBRUCK nevel 15 ROME onbewolkt 26 AJAOCIO onbewolkt 25 Korreltje Een goede poedel ontziet geen modderige sloot.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1