Krantz en Zn, Langegracht, brandde tot de grond toe af Kroonprinses werd heden schutsvrouwe van het corps der Koninklijke Marechaussee Huwczee <we* vijftig metet Twee branden op twee plaatsen De kostbare medaille in Voorschoten vervaardigd Vele autoriteiten woonden feestelijke morgen bij DINSDAG 3 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 GIGANTISCHE BRAND IN LEIDEN Brandweer redde nieuw gedeelte der fabriek Bloedrode vlammen lekten vannacht langs de hemel boven Leiden. De fabriek van de N.V. Krantz en Zn. aan de Langegracht stond in lichterlaaie. Om twee uur sloegen de vlammen hoog uit boven de oude spinnerij. Nog geen tien minuten later stond het gebouw aan de Langegracht bijna over de gehele breedte in vuur en vlam. Het is bijzonder merkwaardig, dat de brandweer om tien uur al door de N.V. Krantz werd gealarmeerd voor een brand in het magazijn. Wollen garens waren door onbekende oorzaak in brand geraakt. Het vuur kon toen vrij snel geblust worden, de schade bedroeg 15.000 gulden. De brand, die om twee uur uitbrak, bevond zich echter in een geheel andere zijde van het gebouw. De wachten, die op last van de brandweer in het magazijn achtergebleven waren, hebben pas laat in de gaten gekregen, dat het gebouw op een andere hoek in brand stond. Daaraan is het hoofdzakelijk te wijten, dat de brandweer voor een gigan tisch vuur stond, toen zij om tien minuten over twee met al het beschikbare materieel arriveerde. Merkwaardig „Het is", zo vernamen wij' van één van de deskundigen, die op het ter- rein van de brand aanwezig waren, „even toevallig als wanneer de blik sem tweemaal op dezelfde plaats in slaat!" Woedend vuur. De brand strekte zich Ibij half drie al uit over de gehele breedte van de pui aan de Langegracht. De vlammen woedden in de oude spinnerij over een breedte van vijftig meter. Ook in de richting van de Oude Singel kolkte een vuurzee tot vijftig meter diep. De bewoners van de huizen aan de Oude Singel en aan de overzijde van de Langegracht werden ijlings uit hun bed gehaald en gelast zich in veiligheid te brengen. Uit het vuur spoot n.l. een vonkenregen omhoog, die op het terrein van de Stedelijke Lichtfabrieken en op de daken van de woonhuizen in de windrichting steeds kleine branden veroorzaakte. De heer Hagedoorn, de comman dant van de brandweer, had al de beschikbare mankracht nodig om aan de voor- en achterzijde van de fabriek het vuur te localiseren. Daarom maakte hij gretig gebruik van de bedrijfsbrandweer van de S.L.F., die de huizen aan de Lange gracht bewaakte en elk begin van vuur onmiddellijk kon doven. Zo ontstond er o.m. tegen kwart voor drie door de vonkenregen een begin van brand in de vlees- en conser- venfabriek „Vianda" aan de over zijde van de Langegracht. De be- drijfsbrandweerlieden van de SLF klommen op het dak en wisten het vuur te bedwingen. Huizen Oude Singel in gevaar. Intussen greep 'het vuur in de fa briek van Krantz verder om zich heen. De wind, die in de loop van het blussinigwerk de helft van een kwart slag draaide, joeg het vuur in de richting van de huizen, die aan de lin kerzijde van de fabriek gelegen zijn. De brandweer, die geassisteerd werd door een autospuit uit Oegstgeest, De brand aan de Langegracht-zijde op zijn felst. (Foto: De Leidse Courant). Deze opzet is volkomen geslaagd te noemen, dank zij het moedig optre den van de manschappen, die deze nacht vele malen in levensgevaar verkeerden. Er hebben zich geen on gevallen voorgedaan. Om kwart voor drie was de brand op zijn hevigst. Op dit moment stortte met een doffe klap een gedeelte van de gevel aan de zijde van de Lange gracht in. Tijdens de brand ontplof ten ook vijf 'butagasfl essen met een hevige dreun. Felle steekvlammen, die dadelijk nieuw* voedsel vonden in het lichtontvlambare materiaal, dat was opgeslagen, laaiden omhoog. Belangstelling. Een menigte mensen had het on vergetelijke spektakel van de brand verkozen boven het warme bed. On der hen waren natuurlijk ook velen, die uit voorzorg het huis hadden ver laten. Huisraad stond op de kade van de Oude Singel opgesteld. Kinderen en zieken vonden onderdak bij buren aan de overzijde van de Oude Singel en op het schip Katwijk III, dat voor de fabriek aan de Oude Singel-zijde gemeerd lag. De burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, hoofd van de brandweer, de hoofdinspecteur van het brandweerwezen in Nederland, de districts-inspecteur, ir. Y. Ykema, directeur van de S.L.F. en commissa ris Dreeuws waren van de brand en de blussingswerkzaamheden getuige. Vermelding verdient het optreden van B.B.-blokhoofd Van Leeuwen en zijn mannen, die nuttige assistentie verleenden. De brandweer, die de brand met twintig stralen bestreed, was om vijf over half vier de brand meester. Omdat de puinhopen nog steeds smeulen, blijven de brandweerlieden paraat tot nader order. Vanmorgen heeft men de resten van de gevel aan de zijde van de Lange gracht, die nog overeind stonden,, met de kraanwagen mlaag getrok ken. Schade. De schade kan men zonder over drijving op zeven a acht ton stel len. Waarsohijnlijk zullen de ramin gen, die in de loop van de middag gemaakt zullen worden, een nog ho ger bedrag aanwijzen. Het bedrijf is tegen brand en ook tegen de bedrijfs schade (stilstand productie), die Aan de andere zijde van het gebouw drongen de spuitgasten de bedrijfs ruimte binnen. De slangen waren ge legd over de trappen van de woon huizen van de Oude Singel en door de kantoorruimte van de N.V. daaruit voortvloeit, verzekerd. Het is een geluk, dat de brand weer het nieuwe gedeelte van het be drijf aan de Oude Singelzijde heeft kunnen sparen. Vanmorgen werden hier de werkzaamheden hervat. le|de eerst een watermuur aan de kant van het bedrijf waarheen het vuur zich voortvrat. Vervolgens heeft men er zich op toegelegd de fa briek van Clos en Leembruggen en het nieuwe gedeelte, de weverij en de twijnderij voor de brand te sparen. ALKEMADE AFSCHEID PASTOOR LIGTHART. Morgenavond neemt Alkemade af scheid van pastoor Ligthart. Van 79 uur is er in de aula van de St. Jo- sephschool bijeenkomst voor genodig den, waarop uit ieder gezin uit de parochie een persoon aanwezig zal zijn. Van 9 tot 10 kan iedereen de pastoor ten afscheid de hand druk ken. Tijdens een officiële plechtigheid, die hedenmorgen in de Koning Wil lem II kazerne van de kon. mare chaussee te Apeldoorn gehouden werd, heeft prinses Beatrix, die ver gezeld werd door prins Bernhard, het beschermvrouweschap van dit korps aanvaard. Om half twaalf arriveerde de prin ses met haar vader aan de kazerne, waar deputaties van alle marechaus see-kazernes opgesteld stonden. De brigade-generaal W. Kist hield een toespraak, waarin hij zijn erkente lijkheid uitsprak voor de belangstel ling, die prinses Beatrix voor het korps aan den dag legt. Aan het einde van zijn toespraak overhandigde hij de prinses een kostbaar-uitgevoerd embleem van 't korps met het verzoek dit bij voor komende gelegenheden te willen dra gen. Voordat prinses Beatrix het ka zerneterrein betrad, legde zij een krans bij het monument aan de hoofdpoort, dat 7 jaren geleden werd opgericht ter nagedachtenis aan alle leden van het korps, die in de jaren 19401945 in 's lands dienst geval len zijn. Het embleem, die prinses Beatrix aangeboden kreeg, is naar een ont werp van generaal Kist vervaardigd in de Kon. Begeerfabrieken te Voor schoten door de Voorschotenaar M. Kutterink. Het is naar het oorspron kelijke ontwerp van de „badge" der marechaussee uitgevoerd in platina en 18 karaats wit en naturebgéel goud, opgelegd met epiaille en diamantjes. Het jubilerende St. Jacobshofje In een feestelijke bijeenkomst in „Het Gulden Vlies" is hedenmorgen het 275-jarig bestaan van het St. Jacobshofje herdacht. Grote belangstelling. Met de regenten en hun echtge noten en de bewoners en bewoon sters van het hofje waren in opge wekte stemming verenigd de burge meester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, deken W. P. M. Ha ring, de „hofkapelaan" J. W. M. de Jong, kapelaan P- H. L. van Ingen, de heer J. G. J. Verhey van Wijk, namens het Loridanshofje, mej. F. A. lè Poole namens het St. Anna- hofje, mej. mr. A. Versprille namens •het Gemeente-archief, de dames Wil. merKoelman en Van CleefWit- teveen namens de Raad van de St. Elisabethverenigingen, mevr. Go- vaertVeeger namens de St. Petrus parochie van genoemde vereniging, mej. P. T. A. Sormani, enige zusters van het Kath. Dioc. Bureau, de heer J. Hennes namens de veren. „Oud- Leiden", de heer Schuitemaker na mens de Oudelieden-commissie van de Soc. Raad, de heer E. A. M. Pley namens Soc. Zaken en de St. Vine, vereniging, 'de heren Hilgersom en Zandvliet namens de St. Petrus-con ferentie van genoemde vereniging, de heer F. C. de Hosson als kerk meester van de St. Lodewijkskerk, de heer en mevr. G. P. Bergers en een afvaardiging van het St. Salva- torhofje. De oudste van de régenten, mr. A. J. Sormani, gaf een korte schets van de levensloop van de heer Gomma- rus van Craeyenbosch, de erflater van het hofje, naar wiens vader de stichting is vernoemd. Het hofje be stond in de eerste jaren uit slechts 6 huisjes (testamentair was bepaald 12); naderhand is het hofje tot zijn tegenwoordige omvang uitgebreid. In de latere jaren zakte de animo voor opname in het hofje, doch thans is het weer zo, dat er 10 echtparen of gewezen echtparen bewoners zijn en 6 huursters. De laatste 35 jaren is de stichting met haar beleggingen het kapitaal was door de tiërcering en „Russen" danig aangetast ge lukkig geweest. Deze aangroei van kapitaal is nodig voor een eventuele yernieuwing van het hofje, terwijl ook te tegenwoordige bewoners reeds delen in de gestegen welvaart. De regenten hebben bovendien gezorgd voor een modernisering van de wo ningen, terwijl zij ook hun gedachten laten gaan over de vrije-tijdsbeste- ding van de bewoners en de verzor ging bij langdurige ziekte. Gedacht wordt aan een recreatiezaal en een verpleegster. De Soc. Raad heeft in tussen een commissie benoemd ter bestudering van de daarmee samen hangende vraagstukken en spr. hoopt dat de commissie spoed zal betrach ten. Zich tot de bewoners van het hofje wendend, wekte spr. hen op tot dankbaarheid jegens de stichter, die gemaakt heeft, dat zij van een blijde levensavond kunnen genieten. Namens de regenten bood spr. alle bewoners een feestgave in couvert aan. Jongste bewoner en bewoonster wensten geluk. Aangezien de oudste bewoner, de heer Kettenis, wegens een doorstane ziekte zelf niet het woord, kon voe ren, werd diens taak overgenomen door de heer H. A. M. van Remundt, de jongste bewoner. „Tweehonderd vijf en zeventig jaren zijn vervlogen op de vleugels van de tijd. Zij, die in het St. Jacobshof wonen hebben een hart vol dankbaarheid" aldus spr., die behalve woorden van ge lukwens ook dank uitsprak voor de vele bewijzen van medeleven van de zijde der regenten. Als blijk van ge lukwens, blijdschap, voldoening., dankbaarheid en waardering bood spr. namens allen een portret van de tegenwoordige regenten aan, dat echter, wegens ziekte van de ge lukkig zich weer herstellende mede-regent mr. Donders, nog niet gereed kon zijn. Door de jongste bewoonster van het hofje, mevr. Van der Heyden den Hertog werden aan de vier „re gentessen" bloemen aangeboden, vergezeld van persoonlijke geluk wensen. Namens het St. Salvatorhofje sprak mej. A. Rohrey een woord van ge lukwens. Deken Haring getuigde in een toe spraak van zijn grote belangstelling voor het hofje, in 't bijzonder "v de bewoners, die zulke trouwe pa rochianen zijn. De deken nam zich voor, geen verjaardag in het hofje over te slaan. Tot slot droeg de heer Van Re- Tijdens de feestelijke ontvangst, v.l. n.r.: dr. Zijerveld, deken Haring, bur gemeester Van Kinschot, mr. Sor mani en de heer Langezaal. (Foto: Van der Horst). mundt, die speciaal de buren, de heer en mevrouw Bergers dankte voor hun medeleven, een gedicht voor, nogmaals de dank van allen vertolkend. Het was een zeer genoeglijke bij eenkomst, waarop een echte feest stemming heerste. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doet. ex. Ned. Recht mej. A. E. Volkers te Den Haag; mej. J. Schaberg te R'dam en de heren B. Ridder te R'dam en P. W. Pestman te Bilthoven. Geslaagd voor het Prop. ex. God geleerdheid de heer H. J. Groenewe- gen te Den Haag. Firma Beuk opende reisbureau te Leiden Het reisbureau- en touringcarbe- drijf te Noordwijk, de firma Beuk, heeft gistermiddag aan de Nieuwe Beestenmarkt 19 te Leiden het eerste bijkantoor onder eigen beheer ge opend. De firma Beuk, die inter nationale bekendheid geniet door de voortreffelijkheid van het koetswerk van zijn touringcars, heeft hierdoor aan een grote behoefte naar een zelf standige vestiging te Leiden voldaan. Het oude huis aan de Beesten markt, waar voorheen een ijzerhan del was gevestigd, heeft een totale gedaanteverwisseling ondergaan. De pui is geheel vernieuwd, in de win kelruimte is een inlichtingen-stand en een spreekkamer aangebracht. Comfortabele rustbanken noden de toeristen in de dop tot een rustige meditatie over de te maken reizen. VERKEERSSITUATIE HAARLEMMERSTRAAT. B. en w. van Leiden hebben een raadstuk het licht doen zien, waarin op verschillende problemen van het verkeer in de Haarlemmerstraat die per wordt ingegaan. Wij hopen op dit onderwerp morgen terug te ko men. Wel kunnen wij vooraf meedelen dat het college aan de raad voorstelt aan de geslotenverklaring op de za terdagmiddagen een definitief ka rakter te geven. De voorstellen van de heer Mees ter en de heer B. de Kier (dempin Langegracht) wijzen b. en w. vai i de hand.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5