Eerste gladiolen op Haarlemse keuring Britse defensiepolitiek herzien CIRCUS omver geblazen Scherp i P~ n r 1 bh H bb Q 20 a a Raad staat achter woning bouwbeleid van B en W Is voortzetting van de Linnaeushof wel gewenst? Elly Verhagen gaat zingen op concert in Straatsburg DINSDAG 3 JULI 1953 DE LEIDSF COURANT EERSTE BLAD PAGINA De eerste gladiolen van buiten wa ren er weer. Gebrs. Vink, Noord- wijk, had de primeur met de fel rode Tosso. De takken waren best ontwikkeld en trokken veel belang stelling. Tosto was op de proeftuin van North Carolina Research Sta tion te Hastle Hayne (U.S.A.) de vroegstbloeiende van meer dan 500 verschillende variëteiten uit Neder land, Amerika, Canada, Australië en Nieuw Zeeland. Begin mei van dit jaar bloeide hij daar al! Daarnaast stonden ook nog wat kasgladiolen. De fraaie Lilac Perfec tion, de zalmoranje Coronation, de bekende Ruffled Champion, de hel derrode Flaming Fire met de frisse kleur, de mooi gebouwde tak en de niet te lange stengel, alle van C. J. Wigchert, Santpoort. Jetty van Waveren, het lichtrose gladiooltje v. G. Hommes, Heiloo, dat ontstaan is uit een kruiding van een gewone De Britse regering en de generale staf bestuderen op het ogenblik een algemene herziening van de defen siepolitiek, die ook van betekenis zal zijn voor de Britse deelneming aan de NAVO en de legering van Britse troepen in West-Duitsland, zo is maandag uit gezaghebbende bron in Londen vernomen. De herziening zou ook betrekking hebben op de keten van Brits bases van Cyprus via Jordanië, Aden en Ceylon tot Singapore die gevaar loopt door eisen van plaatselijke nationalistische aard. Wat de NAVO betreft zou de her ziening een gevolg zijn van de hui dige moeilijke Britse financiële posi tie, gebrek aan enthousiasme voor de bewapening in Duitsland, het terug trekken van een deel der Franse troepen uit Duitsland en de invoe ring van nieuwe wapens. Men gelooft, dat de Britten van plan zijn een en ander op de NAVO- conferentie in december a.s. ter sprake te brengen. De Britse autoriteiten zouden plan nen maken voor opheffing van de dienstplicht op een vroeger tijdstip dan aanvankelijk voor mogelijk werd gehouden, voor vermindering van de defensie-uitgaven en aanpassing van de politiek aan de gewijzigde in ternationale omstandigheden. Een rukwind heeft zondag te Ge- nève „het grootste circus van de we reld" van Barnum en Bailey omver geblazen, juist op het moment dat een koorddanser voor duizend toeschou wers zijn kunsten vertoonde. De evenwichtskunstenaar werd zwaar gewond en veertien andere personen werden gewond in de pa niek, die op het gebeuren volgde". Er is voor een ton schade aangericht. Het circus geeft nu voorstellingen in de open lucht. OPNIEUW BOSBRAND OP CYPRUS Vlak bij het gebied, waar twee weken geleden een geweldige bos brand op Cyprus het leven kostte aan 21 Britse militairen, is zondag opnieuw brand uitgebroken. Grote gebieden bosgrond zijn reeds verwoest. POTLOOD en GEEST 5 6 P 9~~ p; TT Ï3~ 15 TT 18 21 23 ir TT 28 29 iü_ No. 510. Horizontaal: 1. worsteling, 4. boom, 6 munt in Turkije, 7. krui pend dier, 9. voorzetsel, 10. keurig, 12. ga (Eng.), 13. sohuinafhangend staatsiegordijn voor schuifdeuren, 16. ons inziens (afk.), 17. munt in China, 19. lade in een toonbank tot berging van geld, 22. voornaamwoord, 23. vrouwe van Jacob, 24. meisjesnaam, 25. bekend Spaans veldheer, 27. deel van een huis, 29. academische titel (afk.), 30. vragend voornaamwoord. Verticaal: 1. bootje, 2. slede, 3. lang afhangende hoofdsluier der Spaanse dames, 4. oude lengtemaat, 5. vertel ling, 6. Surinaamse pad, 7. stelling, 8. term bij het boksen (afk.), 11. voed sel, 14. stok, 15. meisjesnaam, 18. soort van kabeljauw, 19. algemeen ruilmiddel, 20. lidwoord, 21. betui ging van erkentelijkheid, 22. gebod, 26. dag der week (afk.), 28. telwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 509. Horizontaal: 1. die, 4. dos, 6. stiel, 9. R.K., 11. Aar, 12. pa. 13. ra, 15. ar, 16. kabonkel, 17. A.M., 18. Se, 19. on, 20. aas, 22. ka, 24. plant, 26.gal, 27. eik. Verticaal: 1. dor, 2. es, 3. diago naal, 4. dl.. 5. sla, 7. T.A., 8. er, 10. kraan, 12. preek, 14. arm, 15, aks, 19. oog, 20. al, 21. Sn, 23. alk, 24. pl, 25. te. gladiolus met een Convillei besloot de rij met de al jaren in de culturen zijnde specie byzantinum van P. J. d. Berge Zn, Egmond-Binnen. Lelies waren er weinig: een paar takken van de bekende Orange Triumph van A. Verbart, Spierdijk en de prachtige hybride Fire King van Rijnveld, Hillegom. Een bijzon der forse lelie deze laatste met vele, verticaal staande lakrode bloemen aan een tak. Een der sterkste en fraaiste lelies. Anemonen waren er te kust en te keur. P. Drost, Lisse, toonde een zeer grote collectie The Caen en St. Bri- gis, zowel op kleur als gemengd in prima kwaliteit met flinke bloemen op lange sterke stengels. C. C. de Winkel, Bennebroek, bracht opnieuw de selectie naar voren, waarover we vorige week reeds de loftrompet staken. Naast een groepje lxia's van J- Eckhart, Uitgeest, zagen we een enorme collectie ranonkels van de afdeling Uitgeest der Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur. Niet minder dan 27 verschillende soorten ranon kels kon men in deze groep bewon deren. Zowel Perzische, Franse als Turkse. Barbaroux is nog steeds een der beste rode met Romano, terwijl we van de crème Mont Blanc en van de gele Jaune Supreme de mooiste vonden. Een zeer mooie groep ra nonkels zagen we ook van A. J. Kap- pelhof, Zwaagdijk. Naast pioenbloe- mige noteerden we ook diverse soor ten Perzische, Frense en Turkse. Ook hier sprongen de prima kwali teiten van een Barbaroux weer sterk in het oog. Nic. Floris, Obdam, bracht een nieuwe semi-dubbele ranonkel onder de naam Flora. Een mooi licht karmijnrode aanwinst waaraan een getuigschrift van verdienste werd verleend. Spaanse irissen hebben toch ook hun bekoring. Dat bleek nu N'. P. A. van Eeden, Noordw.hout, een grote groep hiervan ten toon stelde met o.m. Cajanus, King of the Whites, King of the Yellows, Menelik en ook diverse uitstekende zaailingen. J. de Goede, Breezand, etaleerde nog prachtige Hollandse irissen met de blauwe Blue Giant als uitblin ker. Ongelooflijk mooi deze nieuwe blauwe zaailing en wanneer hij ge makkelijk op het water openkomt en goed groeit stellig een grote con current van Prof. Blaauw wordt. Verder noteerden we van dezg groep de merkwaardige Golden Bronze, Orange King en Lemon Wonder. Puike gele irissen bracht ook Piet Nijssen Zn, Santpoort, naar vo ren. Zowel Golden West, Royal Yel low, als Sunshine en Texas Gold sloegen een best figuur. In een ontwerpadvies inzake samenstelling van het bestuur van het hoofdbedrijfschap voor de detail handel, dat deze week door de SER zal worden behandeld, wordt in over weging gegeven het aantal bestuurs leden voor de eerste zittingsperiode te stellen op 28. Voorts om de volgende organisaties aan te wijzen tot het benoemen van het achter haar naam vermelde aan tal bestuursleden: Kon. Ned. Mid denstandsbond en centrale vereniging voor de markt-, straat-, en rivierhan del 3 leden, de Ned. Katholiëke Middenstandsbond 3 leden, de Chris telijke Middenstandsbond 2 leden, het Ned. Verbond v. Middenstandsvereni gingen 1 lid, de Raad voor het Groot winkelbedrijf 4 leden, de Ned. Ver. van Coöperatieve werkgevers 1 lid, de alg. bond „Mercurius", bedrijfs- bond van werknemers in de handel, het bank- en verzekeringswezen en de vrije beroepen 3 leden. Burgervader raakt zijn naam kwijt! Aan Peeldorp gegeven Ofschoon hij zelf op de vergadering aanwezig was, moest burgemeester W. P. Everts van de gemeente Seve- num op het einde van de laatst ge houden raadsvergadering de voorzit tershamer uit handen geven. Aan de orde was toen een voorstel om de nieuwe ontginningen in de Sevenum- se Peel, ife in de laatste jaren door tientallen gezinnen zijn bevolkt, zo dat hier een nieuw dorp in aanleg is ontstaan, een officiële benaming te geven. De raad meende geen betere naam te kunnen geven dan „Everts- oord" om hiermee de burgemeester die de grote pionier der ontginningen is geweest, te eren. Het voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Diesel ontspoord Geen slachtoffers Gistermiddag om kwart voor vier is op het spoorwegemplacement te Heerlen een dieselelektrische loco motief van een rangeerdeel door een stootblok gereden, waardoor de loco motief en een der wagens ontspoor den. Het treinverkeer ondervond geen vertraging. Het rangeerdeel kwam van de Oranje-Nassaumijn en bestond uit dertig wagens. De machinist heeft wel getracht de locomotief bij het naderen van het stootblok te doen remmen, maar door de kracht van de achter hem rijden de wagons werd de locomotief door het stotblok gestoten. Dank zü het feit, dat de koppeling tussen locomo tief en eerste wagon het hield, stortte de machine aan de andere kant niet van de heuvel af. De machinist kon zich daaroor in veiligheid stellen. Het rendement aan de Nederland se kruideniersbedrijven is in 1955 in het algemeen iets gestegen. Op het jubileumcongres van de Nederl. Kath. Kruideniersbond_ (die na de heroprichting thans tien jaar bestaat) heeft de secretaris-bondsdirecteur, drs. A. Slootmaekers uit Den Haag, in een overzicht meegedeeld dat vol gens recente, officiële onderzoekin gen de gemiddelde omzetstijging bij de zelfstandige kruideniers in ons land over 1955, vergeleken bij die over 1954, zes procent bedroeg de gemiddelde brutowinst daalde in 1955 wel van 15.1 tot 14.6 dus met een half procent, maar de totale kosten daalden evenzeer, nl met 0.9 procent. Dit betere resultaat over 1955 is mede veroorzaakt door het wegval len van de omzetbelasting, zo zei spreker, die er verder op wees, dat zonder de verlaagde omzetbelasting de hoogconjunctuur voor de kruide niersbranche geen betere resultaten zou hebben opgeleverd. Langzaam maar zeker verheft zich overigens een groot deel van het kruideniersbedrijf in Nederland uit het grensgebied, waar verlies dreigt, zo stelde deze spreker vast. Drs. Slootmaekers heeft er voorts op gewezen, dat het naar unanieme opvatting van grootwinkelbedrijf, coöperatie en zelfstandig kruide niersbedrijf niet mogelijk zal zijn om zonder doorberekening in het kruide niersbedrijf drie procent loonsverho ging te geven. Ook bepleitte hij een betere marge op artikelen als suiker en margarine. Tijdens deze vergadering werden i bondsvoorz., de heer Hovenier, de bestuursleden H. J. C. J. v. d. Berg uit Nijmegen en Th. Mijers uit Maastricht, bij enkele candidaatstel- ling herkozen. DADERS GEZOCHT Ernstige aanranding in Amsterdam Het rapport van de Amsterdamse politie van gisteren bevatte signale menten van twee mannen waarnaar de politie een uitgebreid onderzoek instelt, vanwege een ernstig geval van aanranding, zondagavond om streeks halfelf gepleegd op een 17- jarig meisje, dat op de Prins Hen drikkade bij de Schreierstoren liep. Het bureau zedenpolitie aan het hoofdbureau te Amsterdam, verzoekt bij dit onderzoek de medewerking van het publiek. Het signalement van de mannen luidt beiden plm. 28 jaar en circa 1.75 m. lang. De ene droeg een blauw colbert, was blootshoofds, had zwart achterover gekamd haar en een donkere gelaatskleur. Hij werd aangesproken met de naam „Kees". De andere droeg een grijs colhert met een bruine gleufhoed en had eveneens een donkere gelaatskleur. Beiden hadden een beschaafde uitspraak. De auto, waarin het meisje werd getrokken toen de mannen aan haar de weg vroegen, was een Ford-pre fect, bouwjaar 19541955, vierdeiirs, rode plasticbekleding, achterband ge scheiden door grijs koord en zwart rubber vloerbedekking. Hun die mogelijk inlichtingen kun- Gemeenteraad Oegstgeest „Gehoord de moeilijkheden die ge rezen zijn inzake de bouw van de 55 woningen aan de Wijttenbachweg spreekt de raad zijn vertrouwen uit in het beleid dat door het college van B. en W. is gevoerd en eventu eel nog gevoerd zal worden. Dit ongevraagde vertrouwen in het beleid van B. en W. bij monde van mevr. Kramers gisteravond in de ge meenteraadsvergadering te Oegst geest uitgesproken, was het resultaat van een geheime zitting van ruim twee uur. Alle raadsleden gingen met deze uitspraak, die geen motie bedoelde te zijn, volledig accoord, waarmede het belangrijke purut op de agenda „bespreking inzake de bouw van 55 woningen op het terrein nabij de Wijttenbachweg" ten einde was. Bij de opening van deze raadszit ting om half acht door burgemeester du Boeuff bleken de heren dr. Simon Thomas, wethouder van financiën en onderwijs en mr. Slingenberg (VVD) wegens vacantie afwezig te zijn, ter wijl medegedeeld werd dat de heer Veen (arb) ter observatie in het zie kenhuis was opgenomen. Het voor stel van B. en W. om medewerking te verlenen voor de aanschaffing van meubels en ontwikkelingsmateriaal ten behoeve van de kleuterschool Duinzicht was een hamerstuk. Het tweede en laatste agendapunt was dan de bespreking over boven genoemde woningen. In verband met deze bespreking deelde de voorzitter mede dat hij een schrijven had ont vangen van de redactie van een plaat selijk blad, waarin de bevreemding werd uitgesproken over het feit, dat een in Leiden verschijnend dagblad een prae-advies had gepubliceerd, waarvan genoemde redacteur geen exemplaar had ontvangen. De voor zitter stelde voorop dat in principe alle prae-adviezen non het plaatse lijk orgaan en de Leidse bladen wor den toegezonden. Dit prae-advies v/erd echter aan geen der bladen toe gezonden. omdat B. en W. het beter oordeelden, dat over deze zaak zomin mogelijk zou worden gepubliceerd. Zich tot de raad richtend merkte de voorzitter op dat aan de raadsleden toegezonden stukken niet steeds voor publicatie bestemd zijn, waarom hij ook verzocht deze niet ter publica tie door te geven. Komende tot de behandeling, c.q. bespreking van genoemde woning- bouwaffaire zei de burgemeester dat deze zaak openbaar zou kunnen wor den behandeld. Wilde de raad echter geheel en over alles worden ingelicht, zelfs over dezer dagen en heden in gekomen stukken vóór een openbare behandeling, dan zou dit in comité moeten 'geschieden. Daar de raads leden uiteraard alles wilden weten gingen de deuren ï'eeds om kwart voor acht weer dicht. Om omstreeks kwart voor tien was de vergadering weer openbaar met voor de buiten staander slechts bovenstaand pover resultaat. In verband met de alge mene woningnood werden in de rond vraag nog enige opmerkingen ge maakt. Gesuggereerd werd aanslui ting bij de bouwkas van Noord Neder landse gemeenten, gewezen werd op woningbouw met de nieuwe regeling voor eigen woningbezit terwijl gead viseerd werd de mogelijkheid te over wegen houtrijke woningen te bouwen zoals deze in de omgeving van Nij megen werden gebouwd. Het tweede punt komt niet voor Oegstgeest in aanmerking omdat volgens de voor zitter de grondprijs in onze gemeente hoog ligt. Op de andere punten hopen ;n W. schriftelijk terug te komen in verband met een reeds eerder ge stelde vraag van de heer Oosterom. Enige woningklachten en 'n mede deling over een plaats gehad hebben de „overstroming" op de Mors beslo ten deze raadsvergadering, die aan vankelijk nogal wat publiek trok, dat echter gezien de geheime zitting uit eindelijk geheel huistoe was getogen. ALKEMADE De installatie van pastoor Berne- feld in de parochie van Maria Pre sentatie zal vrijdag a.s. plaats heb ben. Om zeven uur zal de nieuwe herder verwelkomd worden bij de Meerbrug, waarbij o.a. burgemeester Kolfschoten aanwezig zal zijn. Daar na trekt een fleurige stoet met geüni formeerde leden van de diverse ver enigingen door de parochie, waarbij de muziekgezelschappen „Liefde voor Harmonie" en „Door Gunst Verkre gen" medewerking verlenen. Na deze intocht zal de pastoor door deken Nieuwenhuizen uit Alphen aan den Rijn geïnstalleerd worden. LEIDERDORP Aan de M.T.S. te 's-Gravenhage slaagde voor werktuigbouwkundige de heer W. A. v. d. Berg. nen verschaffen over de identiteit van een der beide of beide mannen, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met het bureau zedenpolitie Amsterdam. Wat lezers schrijven De ontwikkeling- der zaken van e:l rond. de Linnaeushof te Bennebroek is de laatste dagen in hoog tempo voortgeschreden. Zelfs voor de pessi misten, die van den beginne af deze affaire met argwaan en achterdocht hebben bezien is de krach, want daarvan kan nu toch wel worden ge sproken, eerder gekomen dan zij hebben verwacht. Men kent de geschiedenis zo lang zamerhand wel en wij behoeven er niet meer over uit te wijden. Vast staat dat er vanaf het prille begin reeds moeilijkheden zijn geweest. Nu ligt een communiqué op tafel waarin gezegd wordt, dat er „inder daad" een reorgenisatie op handen is, er zijn vergaande besprekingen gaan de en voorlopige overeenkomsten getroffen die een rustige voortzetting van de exploitatie der Linnaeushof „beogen". In juli hoopt de Linnaeus hof haar gasten weer een bloemen- park aan te bieden. Dat is alles nogal vaag en in de ruimte. We zullen moeten afwachten of de getroffen „voorlopige overeen komsten" definitief gemaakt zullen worden en of daarna het „beoogde" doel, een rustige voortzetting van de exploitatie, zal kunnen worden be reikt. Hier komen weer de vragen en doemt de twijfel weer op. De vraag: Ir het überhaupt mogelijk een object als de Linnaeushof wil zijn met za kelijk succes te exploiteren, zó dat het een voor het toeristenverkeer aantrekkelijke zaak wordt (hetgeen toch de ideële zijde is naast de zake lijke kant) is uiteraard nu nog niet definitief te beantwoorden; wel me nen wij daaraan te moeten twijfelen. De grote trekpleister voor de bui tenlandse toeristen, die voor de bloe men ons land bezoeken, zijn bloeien de bollen in het voorjaar en in min dere mate de veiling te Aalsmeer. Dat zijn zaken die de buitenlander in eigen land niet heeft en daarmee is eigelijk alles gezegd. Het is rond weg absurd te menen dat de buiten lander buiten de bollentijd naar Ne derland komt om bomen en parken te zien die hij in eigen land minstens zo mooi maar veelal mooier kan aan treffen. Kew Gardens (Engeland zijn ongetwijfeld veel mooier dan Europa's mooiste tuin om van de be roemde grote Engelse parken maar niet te spreken. De Zweed zal eerst recht niet naar hier komen om bo men te zien en de Duitser ziet meer dan genoeg in zijn eigen Walder. Zo is het ook met de zomerbloemen het geval, die zijn nu eenmaal geen Ne derlands monopolie al kunnen we die hier dan prima kweken. Hoe veel toeristen zich dan ook bekocht voel den na een bezoek aan Linnaeushof weten niet alleen de insiders. We kun. nen zelfs zeggen dat in dit opzicht de Bennebroekse tuin in de korte tijd van haar bestaan een zeer kostbare anti-reclame voor Nederland is ge weest. En daarmee komen we tot de kern van de vraag of voortzetting van de exploitatie, al of niet rustig, een ge wenste zaak is. We mogen nooit uit het oog verlie zen dat het toerisme naar Nederland een uiterst broze zaak is en de bol lentijd de grootste kurk waar ze op drijft, Volendam en Marken ten spijt. In het toerisme dat is ontstaan doordat ons land werd opgenomen onder de Laeve-centra van het Ame rikaanse leger in Europa kunnen we immers geen op den duur blijvende factor zien. Wanneer dan de buitenlander door een grootscheepse reclame met slogans die niet waar zijn en in de verste verte niet waar te maken ook, naar hier wordt gelokt en zich dan bekocht voelt omdat hem niet gebo den (kan) worden wat hem werd voorgespiegeld, dan betekent dat een anti-reclame voor Nederland in het algemeen en voor de bollenstreek in het bijzonder. Daarom menen wij dat autoriteiten en zij die menen z(jde te kunnen spinnen bij een permanente Linnaeus hof, er voor dienen te waken dat deze krach reeds weer de basis wordt gelegd voor een tweede die door de herhaling in de gevolge weer ernsti ger zal zijn dan de huidige, én vgpr de organisatoren éni voor ons land. Wamt de Linnaeushof is geen zaak meer voor Haarlem en omgeving alléén, ook niet meer voor de bollen streek, het is een Nederlandse aan gelegenheid geworden waarbij een groot deel van het prestige van ons land als jong toeristenoord op het spel wordt gezet. W.P. RIJNSBURG De geslaagden voor het eindexa men zijn: Anton W. Buntsma, War mond; Teunis xan Drunen en Adria- nus G. Moerkerk, Voorschoten; Cor- nelis W. v. Egmond en Aart J. Werk- hout, Wassenaar; Jan M. de Koning, Leiderdorp; Hendrik Z. Kühn en Pie- ter J. Vercouteren, Sassenheim; Jan v. d. Meyden, Koudekerk a. d. Rijn; Willem R. Oudshoorn, Oegstgeest; Anton van Delft; Pieter de Rover en Gerrit van Zuylen, Rijnsburg. Bevorderd van klas 3B4B: Pie ter van Delft, Rijnsburg; Pieter Fen- nes en Cornelis G. Spierenburg Kat- wija a. d. Rijn; Jan van de Grijspaar- de, Wassenaar; Cornelis Houwaard en Jan Meulendijk, Noordwijk; Jan Koudijs, Joop Maassen van de Brink, Hendrik Nap en Frits Regeer, Lei den; Jacobus van Os, Voorschoten; Dik Rops, Den Haag; Willem de Wit te Rijsoord; Arie Verboom, Oegst geest; Barth van 't Riet, Abbenes. Bevorderd van klas 2B3B. Jacob Barnhoorn en Adrie Olde- riks, Noordwijk; Johanna Brussee. Oegstgeest; Arie Cok, Koudekerk a. d. Rijn; Cornelis Gusselkloo, Jacobus Ruigrok, Wybo Roozen, Wassenaar; Albert D. den Haan, Rijnsburg; Jan Heyl, Warmond; Hugo den Hollan der, Nico Nederhof, Joop van Os, Harry Schoonbeek, Tonny Teuten- berg en Wilhelm Verhagen, Voor schoten; Arie Korpelshoek, Katwijk a. d. Rijn; Bastiaan Vooys en Cor nelis Vooys. Katwijk a. Zee; Frits Marijt, Leiden; Cornelis van Vliet, Zoeterwoude. Bevorderd van klas IB2B. Leendert Baars en Hans Spek, Lei derdorp; Arnold van Dijk, Piet Rem merswaal ij Jan Zwanenburg, Kat wijk a. Zee; Cornelis van Egmond, Jan de Mooy, Dirk de Mooy en Frans de Rover, Rijnsburg; Cornelis van Grieken, Cornelis Juffermans, Da niël Ravensbergen en Machiel Ver haar, Oegstgeest; Cornelis Guyt en Engelbertus Knoppert, Voorhout; Cornelis de Ruyter, Noordwijk; Vic tor Zonneveld, N'hout; Cornelis Scheffers, Leiden. VOORSCHOTEN Geslaagd. Voor het examen M. T. S. afdeling Weg- en Waterbouw kunde is te 's-Gravenhage geslaagd, de heer A. J. Turion, alhier. ZOETERWOUDE Autotocht ouden van dagen. Voor de zesde maal hebben de ouden van dagen een autotocht gemaakt, die dank zij de goede organisatie van het comité weer een dag is gewor den waarover weer lang met genoe gen kan gesproken worden. Het aantal der deelnemers, boven de 65 jaar, wordt steeds groter en was dit jaar van 160 tot 195 gestegen zodat de taak van de harde werkers in het comité steeds groter wordt. Ook nu werd het comité bijgestaan door E.H.B.O.-leden en werden door particulieren 20 auto's beschikbaar gesteld en werd de tocht met drie autobussen gereden. Drie deelne mers, die de vereiste leeftijd nog r.iet hadden bereikt doch geheel of gedeeltelijk invalide zijn, mochten voor rekening van de E.H.B.O. en het Wit-Gele Kruis de tocht meema ken. Begunstigd door goed weer ging de tocht langs de Rijn, Hazerswoude, Boskoop, Gouda naar Rotterdam. In „Lommerrijk" werd de koffie geser veerd en ging men verder over Schiedam door het Westland naar Poeldijk waar in restaurant Verburg een lunch werd aangeboden. Hier sprak deken Juffermans zijn bewon dering uit voor de medewerking die het ijverige comité in de dorpsge meenschap mag ondervinden. Ditmaal kon de Rijkspolitie geen motorbrigadc ter begeleiding be schikbaar stellen. Twee motorrijders de heren Olyerhoek en van Velzen hebben echter zeer verdienstelijk werk gedaan. De voorzitter van het comité sprak een „In Memoriam" voor de pas overleden trouwe medewerker als E.H.B.O.'er B. Berk en verzocht aan tafel een minuut stilte voor deze zo jong gestorven ijveraar voor de tocht voor de ouden van dagen. Aan de tocht werd ook deelgeno men door ds. G. van Embden, de pas toors Bakker en Klaverweyden, en dokter Wybo Kortmann. Burgemeester Smeets kon ditmaal, wegens vakantie, niet meegaan. Op de terugweg werd in Rijswijk in „Drievliet" aangelegd en in steeds stijgende vrolijke stemming werd Zoeterwoude weer bereikt. De Sint Jansfanfare trok vanaf de Vrouwen- weg de auto-colonne met vrolijke muziek door het dorp waar voor het Parochiehuis ds. van Embden allen dankte die de oudjes zo'n heerlijke dag hebben bezorgd. Geboren: Hendrik us Theodorus Maria z. van W. P. L. de Boer en J. M. Berg; Johannes Wilhelmus Adria- nus z. van J. Borst en H. M. Kap- teijn; Martinus Adrianus z. van J. Slingerland en Th. W. van Santen; Nicolaas Johannes Maria z. van P. A. M. van der Poel en C. A. H. van Haaster; Petronella Theodora Corne lia d. van L. C. Olijerhoek en M. A. H. de Vogel. ALPHEN AAN DEN RIJN Mej. Elly Verhagen (24) uit Alphen a. d. Rijn heeft een uitnodiging ont vangen om haar medewerking te ver lenen aan een concert dat in het kader van het „Holland-Festival" in de week van 19 tot 26 juli in Straats burg wordt gegeven Elly Verhagen is momenteel leer linge alt-mezzo-zang van het Haagse Koninklijke Conservatorium. Het Haagse Kamerkoor," dat onder leiding staat van Cor Backers, zal het concert geven dat zij met solo zang zal opluisteren. Deze opdracht is voor haar ongetwijfeld een aardige erken ning van haar capaciteiten. Haar uitzonderlijke zangkwalitei ten waren destijds reeds opgevallen toen zij als jong meisje zong in het kinderkoor „Sursum Corda" te Al phen a. d. Rijn. Haar directeur, de heer Dirk v. Vliet, was haar prachtige alt-mezzo-stem opgevallen, evenals haar prima gevoel en snel begrip voor de muziek en zang techniek. Elly Verhagen heeft het advies van haar dirigent opgevolgd. Zij nam les van ervaren musici. De eerste, die haar vooropleiding verzorgde, was de bekende zang- en muziekleraar Henry Weiboom te Oegstgeest. Een welge slaagde test, afgenomen door Willem Ravelli verschafte Elly toegang tot het Conservatorium te 's-Gravenhage, waar zjj de eerste jaren les kreeg van de heer Ravelli. Toen deze musicus werd gepensioneerd, werd diens taak overgenomen door Lau ren ts Bogtman. Elly, die nu ruim vier jaren Conservatorium achter de rug heeft, maakte goede vorderingen, zo dat zij weldra boven de middelmaat uitstak. Zij vestigde spoedig de aan dacht de radio op zich, van welke zij intussen meerdere verzoeken om medewerking heeft ontvangen. De K.R.O. heeft enkele opnamen van haar gemaakt, welke binnenkort zul len worden uitgezonden. Voor de K.R.O. heeft zij gezongen in de Can tate van Teleman en in het pro gramma Geestelijke liederen van Bach. De AVRO heeft inmiddels een uit zending verzorgd van een jeugdcon- cert waaraan de alt-mezzo-soliste Elly Verhagen heeft meegewerkt. Verder zal Elly als de beste leerlinge van het Conservatorium meewerken aan het nieuwe programma „Ster Avond", dat in september aanvangt. Elly is voor de Alphenaren op zanggebied geen onbekende. Ook in wijder kring heeft zij in de loop der jaren verdienstelijke medewerking verleend o.a. aan tal van Kerkcon- certen, waarbij zij zowel Christelijke als Katholieke kerkliederen heeft vertolkt. O.a. heeft zij in december j.l. te Leiden het jaarlijks studentenfeest met haar zang opgeluisterd, m.m.w. van het studentenkoor en -orkest o.l.v. Hans van de Hombergh.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2