TT-races te Assen trokken weer veel publiek De Tour de France-ploeg thans compleet Elinkwijk zorgde voor verrassing in de voetbalkampioenscompetitie Italianen wisten ook nu hun suprematie te bevestigen Lugdunum-kans thans verkeken, Roodenburg haalde op, Lisse promoveert naar 3de klas Frans Mahn won de titel 1956 der amateurwegrenners MAANDAG 2 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tal van records sneuvelden De Italiaanse suprematie op het gebied van racemotoren is in Assen nog eens bestendigd. Niet minder dan vier maal ging een produkt uit het land van Coppi en Bartali als eerste over de eindstreep. Alleen in de zij - spanklasse, waarvoor de Italianen weinig belangstelling blijken te heb ben, kan een Diets merk de zege be halen. Overigens is dit jaar weer geble ken, dat men nooit moet zeggen: „het kan niet snellerOndubbel zinnig is bewezen, dat dergelijke theorieën smeken om omvergegooid te worden. In alle klassen werden de bestaan de sneheidsrecords aan flarden gere den. Behalve in de zijspanklasse was het thans zo, dat het algemeen ge middelde van de winnaar hoger lag dan de snelste ronde van 1955, een duidelijk bewijs, dat men nog lang niet aan het einde van de mogelijk heden is. Natuurlijk, de snelheden bij de grote prijzen in het buitenland liggen veel hoger, maar Assen vraagt, door het grote aantal boch ten, veel meer van de stuurmans kunst van de rijder. Het vorige jaar had Duke het bochtenwerk van zijn jonge landge noot Surtees reeds geroemd en had hem als enig mogelijke concurrent voor zichzelf aangeduid, zelf als Surtees met de tegenwoordig weinig f ile Norton en Duke himself op fijnste stuk mechaniek van de era zou uitkomen. ke mocht zaterdag nog niet rijden gevolg van de rijdersstaking van 1955 zijn straftijd is op 1 juli om en dat was bijznoder jammer, want Surtees bleek inderdaad over uitstekende kwaliteiten te beschik ken. Nu moest de Duitser Walter Zeiler als enige de strijd met Sur tees aanbinden. Hij deed dat met veel verve, maar beschikte niet over zulk snel materiaal als de Engelsman. Toenn, kort na 't begin van de wed strijd in de halve literklasse, de twee Guzzi's uit de strijd verdwenen, was het pleit ten gunste van Surtees be slecht en zo kon men duizenden toe schouwers, toen er nog twintig van de zevenentwintig ronden gereden moesten worden, het circuit zien ver laten. Zij hadden weinig belangstel ling voor de solorit van Surtees, ook al probeerde de Engelsman er nog wat van te maken door keer op keer het ronderecord naar beneden te ha len. Drikus Veer had pech. Bovendien was Drikus Veer de laatste jaren de held van het Neder landse publiek al spoedig uit de strijd verdwenen. Zijn 500 cc Jawa kwam bij de start niet op gang. Toen er wat aan gemorreld was en Drikus kon vertrekken, waren de renners al meer dan twee minuten weg. Het was begrijpelijk, dat Dri kus, na een paar rondjes gedraaid te hebben,' bij de pits stopte en zijn Tsjechische gastheren duidelijk maakte, dat hij er geen zin meer in had. Zo was de laatste trekpleister verdwenen, want het duel tussen Piet Bakker en Priem Rozenberg, hoe fel gevoerd ook, kon maar wei nigen beroeren. De Guzzi's, bereden door Kava- nagh en Lcunas, waren spoedig van het toneel verdwenen. Lomas stapte reeds na de eerste ronde kwaad af. Men had hem niet op de achtcylin- der laten starten en dat zinde hem helemaal niet. Kavanagh, die er wel een had meegekregen, had er overi gens weinig plezier van, want nadat hij zes ronden lang op de vierde plaats had gelegen, zocht ook hij de pits op. De race in de 500 cc. Surtees was het eerste weg na de start in de 500 cc klasse, gevolgd door Zeiler en Masetti. De Italiaan se MV-rijder kreeg pech en staakte de strijd. Eigenlijk had Surtees het hierna voor het zeggen, maar hij liet genadiglijk Zeiler een tijdje lang dicht achter zich blijven, het ging meteen hard, want in de tweede ron de verbeterde Surtees al het ronde record van Duke en Armstrong met ruim 2 seconden. Toen hij er in de derde en vierde ronde nog meer se conden vanaf haalde kon Zeiler hem niet meer bijhouden en zakte af. Steeds sneller ging Surtees of schoon hij dat in het geheel niet be hoefde, want Zeiler lag meer dan 40 seconden achter hem. Uiteindelijk bracht Surtees het nieuwe rondere cord op 3 min. 25.2 sec, gemiddeld Bill Lomas uit Engeland werd op een Guzzi eerste in de 350 cc-klasse en men ziet hem op deze foto in actie. 135.164 km per uur. De gemiddelde snelheid over de hele wedstrijd (132.703 km/uur) was zelf nog hoger dan Duke's en Armstrong's ronde- record van 131.077 km/uur. In zijn jacht haalde Surtees alle tegenstanders behalve Zeiler in. De Zuid-Afrikaan Eddy Grant, die als particulier rijder een Norton bereed, vocht lang om zich te handhaven, maar moest in de laatste ronde het geweld van de zware MV over zich heen laten gaan. Dit was de laatste en belangrijkste zege van de Meccanica Verghea in Assen. Deze fabriek is namelijk ge-, specialiseerd in lichte motoren en bewees hier dus ook op zwaarder ter rein mee te kunnen spreken. Ubbiali won in 125 en 250 cc. Het was geen wonder, dat de uit gekookte Ubbiali zowel in de 125 cc als in de 250 cc klasse de zege voor MV wegsleepte. Het werden dubbe le overwinningen, want beide malen liet de Zwitser Taveri de eer aan zijn Italiaanse^ stalgenoot, die trouwens in de strijd om het wereldkampioen schap veel beter geklasseerd staat dan Taveri. Veel strijd'was er in de lichtste klasse overigens niet. Drie MV-rij- ders, Ubbiali, Taveri en Fortunato Libanori, die tijdens de training de snelste tijd had gemaakt, namen re soluut de kop en dat Libanori na drie ronden wegens pech van het to neel verdwenen maakte niets uit. Noch Sandford op Mondial, noch Hobl op DKW, konden de MV's ook maar enigszins benaderen. Tevens bleek dat de Spaanse Montesa een lief motortje is, dat op zo'n schreeu werige TT-dag opvalt door het zach te spingeluidje, maar dat beslist in toerental nog het een en ander te kort komt. Zeker niet teleurstellend was het optreden van CZ in de 125 en 250 cc klassen en Jawa in de zwaardere klassen. De Tsjechen zijn naar Assen geko men zonder enige illusie over het winnen van wedstrijden. Het was slechts hun bedoeling te zien hoever zij nog met het materiaal bij de ove rige landen achter zijn. De Tsjechen zijn namelijk van plan in de toekomst serieus mee te dingen in de klassie ke wedstrijden. Zij hebben daarvoor reeds een rennerscorps gekweekt, dat in kwaliteit zeker niet voor het westen onderdoet. Dat hebben Pa rus, Bartos en Stastny in Assen wel bewezen. Aantrekkelijke zijspanwedstrijd. De strijd in de zijspanklasse was de aantrekkelijkste van de dag. De Engelse Nortonrijder Harris had na de start de kop veroverd en scheen die niet meer af te zullen staan. Want na vijf ronden was het verschil tussen hem en de Duitser Hillebrand aangegroeid tot enkele honderden meters. Toen kreeg Harris pech. Hij staakte het gevecht, zodat Hillebrand automatisch op de eerste plaats be landde. Achter hem voerden de En gelsman Cyril Smith en de oud we reldkampioen, de Duitser Noll een verbeten gevecht om de tweede plaats, dat Noll drie ronden voor het einde in zijn voordeel besliste. Het is onnodig te zeggen, dat ook hier de bestaande baanrecords gebroken wer den, al was het verschil tussen oud en nieuw in deze klasse niet zo groot. De 350 cc klase bleef het domein van Guzzi. Lomas had een bijzonder ongelukkige' start, vertrok als 20ste, maar werkte zich snel naar voren. Hij schoot in de zevende ronde langs Surtees, die op de tweede plaats achter de verrassende Cecil Sand ford op DKW lag. Het was daarna gauw gedaan met de ereplaats van Sandford, want Lomas, opnieuw he- lust op eenj wereldkampioenschap, gooide er nog een schepje bovenop. Hij had een ronde later ook Sand ford en de eerste plaats te pakken, die hij daarna niet meer afstond. Na afloop van de wedstrijden in Zand voort heeft de sportconnmissie van de KNWU 'besloten, geen wijzi ging aan te brengen in de Neder landse ploeg voor de Ronde van Frankrijk. Zoals Ibekend, waren reeds acht namen definitief aan de organi satoren van de tour opgegeven. Voor de renners Jos Hinsen en Wies van Dongen wenste de sportcommissie enig voorbehoud te maken. Naar de heer John v. Eek, die secre taris van deze commissie is, ons me dedeelde, hield men nog altijd reke ning met de mogelijkheid, dat het tus sen ploegleider Kees Pellenaars en Wim van Est tot een verzoening zou komen. Men meende, dat de „soep" doorgaans niet zo heet gegeten wordt, als ze wordt opgediend. Maar Wim van Est, die wel voor de wedstrijd voor professionals had ingeschreven, versoheen niet in Zandvoort. Zater dag was hij in een stayerswedstrijd te Frankfort gevallen, waarbij hij schaafwonden opliep. Later gleed hij op de baan van een betonnen trap en kneusde een voet. Pellenaars was trouwens niet naar Zandvoort geko men. Twee andere kandidaten, die de sportcommissie nog in petto had, ble ken niet in de tour te kunnen star ten. Peter Post had andere verplich tingen en met Piet van der Lijke waren moeilijkheden van interne aard gerezen. Zo vond de sportcommissie geen aanleiding, de reeds officieus aange duide Jos Hinsen en Wies van Don gen in de ploeg te vervangen. Namens Een snel en geestdriftig spelend Elinkwijk heeft in de competitie om het kampioenschap van Nederland van de semi-profs eindelijk de eerste overwinning behaald. Tot een 20 zege op Rapid JU kwamen de Utrech ters in een wedstrijd waarin zij aan toonden, dat zij niet aan het einde van hun krachten zijn na de slopende Competitie. Sparta verloor ten aanschouwe van 13.000 toeschouwers ook de return- ontmoeting tegen NAC voor het kam pioenschap van Nederland. Het werd ditmaal 12, nadat de eerste helft met een 0ljstand was afgesloten. Na afloop "was de Bredase keeper oorzaak van een incident, waaraan politie te paard een einde moest ma ken. Direct na het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Martens verliet Goedhart zijn doel en trapte Sparta's linksbuiten v. d. Waals, die op weg was naar het kleedlokaal, tegen het been. Een toeschouwer, die veront waardigd het veld opliep en Goed hart iets toeriep, werd door hem met een vuistslag bedacht. Hierop dreigde een algemeen gevecht te ontstaan en moest de politie de toegang tot de Bredase kleedkamer vrij maken om Goedhart een veilige aftocht te ver zekeren. Later verklaarde de Bredase ex- bokser, dat hij tijdens de wedstrijd (die volstrekt niet onsportief was Na de voetbalwedstrijd SpartaNAC, die gistermidddag te Roterdam werd gespeeld, heeft zich een incident voorgedaan, dat werd veroorzaakt door de doel verdediger van NAC, Goedhart, die dc Spartaman v. d. Waals een trap tegen het been gaf. Hierna stroomden de toeschouwers de grasmat op en de politie moest het veld ontruimen zoals bijgaande foto laat zien. verlopen) door v. d. Waals was ge sard. Zijn bewering, zijn tegenstander met de knie te hebben weggeduwd, is echter in tegenstelling met het feit, dat door duizenden is waargenomen. De stand in deze competitie is nu: NAC 4 3 0 16 7—4 Rapid JC 4 3 1 z 6 7—4 Elinkwijk 4 1 1 2 3 5'6 Sparta 4 0 13 1 2—7 In de strijd om de promotie naar de ere-divisie behield NOAD haar onge slagen recrod door nu met 21 van Hermes DVS te winnen, terwijl KFC door een 32 zege op GVAV op de tweede plaats terecht is gekomen. NOAD 4 4 0 0 8 11—4 KFC 4 2 115 7—8 GVAV 4 2 0 2 4 11—6 Hermes DVS 4 1 0 3 2 4—<8 ROH 4 0 13 1 2—9 De wedstrijd VlissingenRFC in de kaïmpioenscoimpetitie van Nederland amateurs, is door RFC gewonnen met 3<2. De stand is nu: Henigelo 2 2 0 0 4 42 RFC 3 2 0 1 4 9—6 Vlissingen 3 0 0 3 0 5-10 De promotie-competitie voor twee plaatsen in de eerste klasse heeft de sportcommissie werd nog medege deeld, dat deze commissie niet heeft willen ingaan op het bemiddelings verzoek van Wim van Est's vereni ging „Willebrord Wil Vooruit", omdat men de eenheid in de ploeg voor Frankrijk niet wilde schaden. Geruchten. Overigens gonsde het zondag op het circuit van Zandvoort van de geruch ten omtrent Wim van Est en ook om trent Hein van Breenen, die dit jaar eveneens buiten de ploeg is gebleven. Volgens de verhalen zouden Wim van Est en Hein gevraagd zijn, in de ge mengde Luxemburgse ploeg te rijden. Behoudens de toestemming van de heer Goddet, de directeur van de tour, zou dit mogelijk zijn, omdat de ren ners hiertoe het recht hebben. Toen wij Wim van Est telefonisch om inlichtingen vroegen, vertelde hij persoonlijk geen enkele uitnodiging uit Luxemburg te hebben ontvangen. Op onze vraag of hij eventueel voor Luxemburg zou willen uitkomen, luidde het antwoord zonder aarzelen: „allicht". De „Tour de France-ploeg is thans sa mengesteld. Op bijgaande foto ziet men van l.n.r. op de bovenste rij Wagtman Nolten, Stolker, De Groot en v. d. Pluim. Onderste rij v.l.n.r. v. d. Brekel, Voorting, La Haye, Hin sen en v. Dongen. Toen de Nederlandse sprintkam pioen Joop Captein 22 kilometer voor het einde, de dupe werd van een non chalante tegenstander, die meende met „losse" handen tussen het bonte kluwen over het Zandvoort circuit te kunnen voortrollen en daardoor me de ten val kwam, toen was het op dat moment wel heel duidelijk, dat er nog een hele rappe knaap in de laat ste kilometers zou moeten opduiken om 't die andere A'damse sprinter, de 23-jarige Frans Mahn, lastig te kunnen maken. Dat kon die moedige Tilburger Jantje Franken niet, toen deze even voor de laatste Hunzerug 'n gat kon slaan en zelfs wel vijftig meter kon nemen. Daarin slaagde ook de slanke Haalemmer Piet Steen voorde in zijn sprong naar de vluch teling niet en heirtoe was ook de ge wiekste zoon van Fieleke Middel kamp, de 18-jarige Hector niet in staat, toen de beslissing in dit zeven de amateur-wegkampioenschap op het Zandvoort-circuit, in een sprint gevecht moest vallen. Frans Mahn schoof handig in de Tarzanbocht vanuit zevende positie binnendoor en door niemand bedreigd won hij in zijn zegevierende jacht zijn eerste wegkampioenschap. Al kwamen dan de Alkmaarder Jan Rol, ook nu weer een van de uitblinkers, de Hagenaar Joop v. d. Putten, Theo Sijthoff uit Uisselmon- de en de kersverse militaire weg- kampioen Cor van Engeland uit Schijndel in dat sprintgevecht heel dióht in de buurt; 'n half dozijn dat meteen gevolgd werd door de Am sterdammer Chris Dumernit, de Til burger Leo Coehorst, Paul Kohlen uit Heerlen en een ietwat teleur stellende Piet de Jongh uit Made, in deze volgorde aan de finish. Dat wa ren de eerste tien aankomenden van een wegkampioenschap voor ama teurs, waaraan geen grote geschiede nis verbonden is. Meer dan 500 renners sprongen om 11 uur weg in het gevecht om de Ne derlandse titel, plus zilver en brons van de KNWU en hieruit wipte de Hagenaar Plasmeyer na 15 km even uit de groep, zoals in het verdere verloop ook de Limburgers Leo Ste vens en Cor van Rooy, in welke fase De nieuwe kampioen amateur op de weg 1956, F. Mahn uit Amsterdam, met trui en krans. de Brabander Kees v. d. Zande pech kreeg. In de lie van de 36 ronden waagden ook zes anderen in samen werking een kans: Jan Buis, Steen voorde, Geldermans, v. d. Zande, Lie- bregts en van Vilet, zoals iets ver der Jo de Haan met Cor van Enge land. Dat was halverwege de strijd toen een valpartij, waarbij ook Jan van Vlietf betrokken was, het grote veld dunde. Later, na 92 km, waag de Aad van Wetten, eerst met Henk Buis, daarna met Sijthoff een kansje en kwam de wegkampioen 1955, de Rotterdammer Schalk Verhoef, in de 25ste ronde, met enkele anderen ten val. plotseling een geheel ander beeld ge kregen. Het feit, dat Hollandia een punt verloor aan Zeeburgia doordat deze club het ingediende protest won, schijnt deprimerend gewerkt te heb ben, want de Hoornse club verl gisteren met niet minder dan 6- 2 van Unitas. En aangezien Zeeburgia Lugd. voor goed uitschakelde door een 1—0 zege in Leiden, staan Zee burgia en Unitas nu bovenaan. Zeeburgia 4 2 2 0. 6 97 Unitas 4 2 1 1 5 9—6 Hollandia 3 1113 7—9 Lugdunum 3 0 0 3 0 69 Roodenburg is gisteren nog eens verrassend voor de dag gekomen door in Maassluis een 31 zege op VDL te behalen en Sli'kkeveer deed al niet anders door VIOS met een 41 nederlaag naar Den Haag terug te zenden. De strijd is hierdoor weer geheel open geworden zoals onder staande stand laat zien. VLD 4 2 115 10— 9 Slikkerveer 4 2 0 2 4 11— 8 VIOS 4 2 0 2 4 12—11 Roodenburg 4 1 1 2 3 712 In de promotiewedstrijd der 3e klasse is het Lisse thans definitief gelukt te promoveren. Door een 20 zege op GSV gaan de Lissenaren over naar de derde klasse en heeft het pro test van Delft geen invloed meer voor de Lissenaren. Wel misschien voor Delft zelf, want nu zij gisteren van 's-Gravenzande hebben gewonnen, kunnen zij nog gelijk komen met GSV. Lisse 5 4 1 0 9 13— 5 GSV 5 2 2 1 6 12—10 Delft 5 2 0 3 4 8—8 's-Gravenzande 5 0 14 1 919 DE UITSLAGEN. (Betaald). Om het Kampioenschap van Ne derland: ElinkwijkRapid J.C. 20; Sparta—N.A.C. 1—2. Promotie-competitie naar Ere-di visie: GVAV—KFC 2—3; Noad— Hermes-DVS 2—1. (Amateurs). Om het Kampioenschap van Ne derland: VlissingenRFC 23. Promotie naar eerste klasse: West IWest II; LugdunumZeeburgia 01; UnitasHollandia 62. West II: Promotie naar 2e klasse: VDLRoodenburg 13; Slikker veerVios 41. Promotie naar 3e klasse: Lisse GSV 20; Delft's-Gravenzande 5—3. Promotie naar reserve tweede klasse: Alphen 2DHC 3 03. DE ZATERDAGMIDDAG COMPETITIE VAN DE KNVB. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld in de zaterdagmiddagcom- petitie van de KNVB luiden: Kampioen van Nederland Sportclub GenemiuidenQuick Boys 1—4; IJs- selmeervogelsiHakeonase Boys 81. Districht West II 3e klasse B: Hoog vliet-Monster 32 (Hoogvliet prom.).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7