Kantelhefbrug voor automobielen Revolutionaire geluiden met betrekking tot] de partij-structuur en practische politiek Concurrentie doet afbreuk aan kracht der organisaties (Zvtiótied einde aan een duidde dag, Stoutmoedig Amsterdams ridder liep een vorstelijk blauwtje! MAANDAG 2 JULI 1956 DE LEIDSF COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 Jo-K.V.P. vergaderde te Utrecht Woningbouw: een volkomen mislukking! Tijdens de Jongerenraadsvergade- ring van de K.V.P., die zaterdag in hotel „Noord-Brabant" te Utrecht gehouden is, hebben twee sprekers drs. C. Cosijn en dr. J. Beenakker critische beschouwingen gewijd aan de structurele opbouw van de KVP als politieke partij en aan het beleid zoals dit door de regering in de afge lopen regeringsperiode is gevoerd. Hieraan vastgekoppeld hebben deze sprekers enkele wensen naar voren gebracht, die zij verwezenlijkt willen zien en de beklemtoning van deze eisen was zo nu en dan niet zachtzin nig te noemen. Drs. Cosijn sprak over de samen stelling van de nieuwe K.V.P.-Twee- de Kamer-fractie en had weinig waardering voor deze keus. Hij zette uiteen, dat men te veel gestreefd heeft naar een vertegenwoordiging van stands- en vakgroepen en te wei nig gelet heeft op de politieke amlbitie en bekwaamheid, die de vertegen woordigers in de fractie bezitten. VAKLIEDEN GEVRAAGD. Tn dit verband gispte spr. de gehele tendenz, die de K.V.P. momenteel kenmerkt. Te weinig ruimte wordt zo wel in de partij als in de fracties ge laten aan de vak-politicus en te veel wordt gezocht naar „afgevaardigden" van bepaalde groepen, die men be langrijk acht. Hierdoor mist men te veel de man met de brede visie, de man, die de waarde en het spel van de compromis kent. Door een fractie in parlement, provincie of gemeente slechts te zien asl een aantal deskun digen van verschillende sociale groe peringen, werkt men de creëring van „vergeten""groepen" in de hand en maakt men vertegenwoordigingen, die niet opgewassen zijn tegen het po litieke vakmanschap van tegenstan ders. Deze ongewenste toestand is een gevolg van de opbouw der partij, die ten eerste de politieke apathie, die na de oorlog bezit van Nederland heeft genomen, nog lang niet te boven is gekomen en die tevens uit financiële overwegingen veelal de tijdrovende bestuursfuncties, die weinig of niet gehonoreerd kunnen worden, ter be schikking van vrijgestelden uit maat schappelijke organisaties stelt. DOOD SPOOR De heer Cosijn meende, dat men tot een verlevendiging van de partij als politiek orgaan moet komen in de zeer nabije toekomst en dat de maat schappelijke groeperingen hun afge vaardigden met politieke ambitie in de partij-organen zitting moeten la ten nemen om zo hun invloed door te laten werken. Vooral in de grote steden dreigt het functioneren van gemeenteraden dood te lopen op het ontbreken van iedere politieke belangstelling in de kringen. De kringroepen zullen moeten komen tot het vormen van kleine werkgroe pen, die de kweekplaatsen moeten worden van de afgevaardigden in de toekomst. Om de kringen goed te doen func tioneren moeten zij onafhankelijk zijn van de politici, die deel uit maken van fracties in gemeenteraad, provin ciale staten of parlement en, uitzon deringen daargelaten, moet het als ongewenst gezien worden, dat het lid maatschap van een bestuursapparaat gecombineerd wordt met een be stuursfunctie in de partij. De jeugd kan tot een ontwikkeling ten goede haar bijdrage leveren door het vormen van studiecommissies, die een eigen program naar voren bren gen en door het stimuleren van be langstelling voor politieke vraagstuk ken. Bij de komende bestuursverkiezin gen binnen de partij zal de Jongeren- K.V.P. er nauwlettend op moeten toe zien en naar vermogen aan moeten medewerken, dat gekozen wordt op basis van politieke belangstelling. „DE SCHOOLSTRIJD". De heer Beenakker bestreek in zijn .beschouwing een groot aantal punten, die momenteel deel uitmaken van het politieke programma. Naast onderwijs en de soc.-economische sta tus van de jeugd, wijdde hij een groot deel van zijn toespraak aan het wo ningprobleem in Nederland. Naast waardering voor de regelin gen, die getroffen zijn in de afgelo pen regeringsperiode met betrekking tot kleuter- en partieel-onderwijs, uitte spr. felle critiek op het on vruchtbaar gemanoeuvreer rond een Algemene Middelbare School. Spr. vond voorts, dat de leraar-sa larissen losgemaakt dienen te wor den van de ambtenarencurve en dat de bedrijfsschool de algemene ont wikkeling van de cursisten en niét de bedrijfsopleiding van dezen ten goede moet komen. Met betrekking tot universitair on derwijs stelde spr. een algemene verstrekking van renteloze voor schotten. die na enkele jaren vrucht bare studie met terugwerkende kracht omgezet moeten worden in studiebeurzen. JEUGDSALARIëRING. De beloning van de jeugd en de belastinglast, die o,p deze groep drukt, kon spr. ook slechts zeer ma tig waarderen en hij vond, dat het jeugdloon zo samengesteld dient te zijn, dat er een 'behoorlijke bijdrage in de huiselijke onkosten van kan wor den betaald, benevens, dat 't middelen moet geven om zich technisch en cul tureel te ontwikkelen en tenslotte het sparen voor het stichten van een eigen gezin mogelijk moet maken. KRISTAL-ONTVANGERS De pogingen om tot een opheffing van de woningnood te geraken, achtte dr. Beenakker gezien de resultaten van de afgelopen tien jaren in de meest letterlijke zin van het woord volkomen mislukt. Hij weet dit aan het eenzijdige beleid van de eerste minister van wederopbouw, de heer In 't Veld, en aan de profijtlust, die bij een groot aantal aannemers en bou wers te constateren valt. Wanneer men de ontwikkeling van een radiotoestel evenzeer bespoedigd had als de opheffing van de na-oor- logse woon-ellende in Nederland, dan zat de mensheid nu nog met kristal ontvangers en koptelefoons, zeide dr. Beenakker die hoewel tegenstan der van nationalisatie een sugges tie maakte om de overheid in casu het Nederlandse volk een grotere zeggingschap in het bouwbedrijf te geven met betrekking tot prijzen, methoden en voorschriften. De belangstelling, waarmede de bei de sprekers aanhoord werden, toon de aan, dat men zich, wat betreft de belangstelling van de jongeren in Nederland voor de politiek, nu niet direct grote zorgen behoeft te ma ken. Meer efficiency in de wegenbouw De voorzitter van de Nederlandse vereniging van wegenbouwers, ir. H. D. Prins, heeft zaterdag bij gelegen heid van de openstelling van rijks weg No. 12 een pleidooi gehouden voor een zo groot mogelijke vrijwil lige samenwerking op het gebied van de wegenaanleg tussen de verschil lende opdachtgevers enerzijds, en voor een zo hecht mogelijke samen werking tussen deze opdachtgevers anderzijds. Hij betoogde voorts, dat het in Ne derland geldende aanbestedingsstel- stel tal van elementen bevat, die een doorlopende bedrijfsbezetting niet be vorderen. Het is hem gebleken, dat de grote opdachtgevers een open oog hebben voor de nadelen van dit sys teem en bij hun aan'bestedingspolitiek willen meewerken aan een zo gelijk matig mogelijke werkverdeling over het gehele jaar. Samenwerking zal een betere tech nische en meer economische uitvoe ring van wegenbouwwerken be vorderen, die ook kan strekken tot een groter evenwicht in de aanbeste ding van verschillende soorten weg dekken. Een teveel aan cementbe- tonwegen zal naar zijn mening als ge volg hebben een te gering gebruik maken van de capaciteit der asfalt- machines, terwijl ook het omgekeer de zich kan voordoen. Hedenmorgen is de Katholieke Ambtenaren Vereniging onder lei ding van de voorzitter Mr. G. A. A. M. Boot te Hengelo bijeengekomen teneinde in een tweedaags congres de actuele problemen te bespreken. In zijn openingsrede heeft de voor zitter, na te hebben gesproken over de geestelijke taak van de ARKA, een ogenblik aandacht gewijd aan de samenwerking met andere organisa ties. Hij betreurde het, dat tot op heden niet aan alle redelijke eisen van het overheidspersoneel tegemoet gekomen is mede ten gevolge van het feit, dat de onderlinge samen werking tussen de betreffende orga nisaties nog steeds niet verkregen is en een zekere concurrentie onder ling afbreuk doet aan het eensgezind optreden. Wel prees de voorzitter de samenwerking van de gelijkgerichte organisaties in de R.K. Centrale. De materiële positie van het over heidspersoneel besprekend merkte Mr. Boot op, dat het salarisbeleid van de regering tegenover het rijks personeel aanzienlijke wensen liet bestaan. Verscheidene wensen uitte voorzitter Boot ten aanzien van se cundaire arbeidsvoorwaarden: de pensioenregeling noemde hij reeds ter gelegenheid van de Aanpassings wet; hij noemde vervolgens de Kin derbijslagregeling, waarvoor minis ter Suurhof intussen een wet schijnt gereed te maken; de vacantiebijslag, de chaotische toestand in de ziekten- kostenregeling en de bezitsvorming. Natuurlijk moest de voorzitter daar bij weer terugkomen op het nog al tijd niet geregelde vraagstuk van de gemeenteclassificatie. JCewtneten in &wc$emeeóieMÜUn In de tuin van de hoofdstedelijke burgemeester heeft H.K.H. prinses Beatrix tijdens haar bezoek aan Amsterdam een „lopende lunch" gebruikt en onder hield zij zich met vertegenwoordigers en vertegenwoordigsters van diverse jongerenorganisaties. Tegen het einde van het bezoek bij de burgemeester nodigde hij zijn gasten uit in de fraaie tuin van de ambtswoning kersen te gaan eten. Op bijgaande foto ziet men H.K.H. de prinses met enkele jongelui de kersen nuttigen. Met genoegen gewaagde de voor zitter van het aantal leden, dat de 20.000 reeds benadert en in het ju beljaar 1957 zal zijn bereikt. Héél bijzonder verheugde het hem, dat in Nieuw-Guinea een groeiende afde ling bestaat. Helaas is het aantal ka tholieke ambtenaren, vooral hogere, zeer schaars. De zaak van de achter stelling zal op algemeen'vlak nog ter sprake komen. ARKA zegt: Lagere ambtenaar verdient te weinig Het hoofdbestuur van de Algemen? Rooms-Katholieke Ambtenarenver- eniging (ARKA) heeft na raadple ging van deskundigen een „norma tief budget" (sluitende huishoud'kas) samengesteld voor een ambtenlijke functionaris in een lagere rang. Het budget, dat is opgesteld, is van het gezin van een schrijver a in een grote stad, met twee kinderen, een jongen van veertien jaar en een meisje van elf jaar. Het rapport komt tot de conclusie, dat een tekort van rond 500,per jaar bestaat voor de schrijver a om het budget te realiseren. De totale uitgaven van het normatieve budget bedragen per jaar 4865; de huidige inkomen-situatie van de schrijver a naar de toestand op 1 januari 1956 bedraagt feitelijk ƒ4368,—, waarbij zijn inbegrepen de kindertoelage, de vakantietoelage en de interim-rege ling ziektekosten. Uit de conclusie in het rapport blijkt dat het maandsala ris van de schrijver a onder overigens gelijke omstandigheden met f 46.— per maand zou moeten worden ver hoogd om de normatieve uitgaven zo als deze in het rapport zijn bere kend te kunnen doen. Dit zou dan neerkomen op een saairisverhoging met 14 pet. Het hoofdbestuur meent, dat bij de bepaling van de normatieve uit gaven steeds de positie van de schrij ver a voor ogen stond, maar dat het opgestelde budget in grote lijnen eveneens bruikbaar is voor de ge schoolde vakman in overheidsdienst loongroep 6, die thans een nagenoeg gelijk salaris ontvangt als de schrij ver a. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop, de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver meld. t Australië: ss „Strathrnore" 5 juli. Brits O.-Afrika: ss „Pierre Loti" 7 juli; Canada: ms „Prins Willem III" 3 juli; ss „Zuiderkruis" 7 juli; Chili: via New York 5 juli; Ned. Antillen: ms „Willemstad" 3 juli; Nieuw Zee land: via Engeland 7 juli; Unie van Z.-Afrika en Z.-W.-Afrika: ms „Pre? toria Castle" 7 juli. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Ter afsluiting van haar officiële bezoek aan Amsterdam heeft H.K.H. prinses Beatrix in gezelschap van haar ouders zaterdagavond een voorstelling van het London's Festival Ballet in de Stadsschomvburg bijgewoond. Op bijgaande foto ziet men de vorstelijke gasten in de koninklijke loge van de Stadsschouwburg voor de aan vang van de voorstelling. KROONPRINSES IN DE HOOFDSTAD Enthousiasme ging perken te buiten Het grootse jongeren-appèl in het Amsterdamse stadion, waarvan wij zaterdag j.l. nog een enkele indruk konden publiceren, heeft ongetwij feld het hoogtepunt gevormd van het eerste officiële bezoek, dat de kroon prinses aan Amsterdam gebracht heeft. De jeugd toonde zich tijdens deze zonnige middag onbevangen in haar sympathie, hetgeen enkele malen zeer duidelijk tot uiting kwam. Eerst kwam een knalrood trai ningspakje, waarin zich een klein Amsterdamse wielrennertje bevond, op een drafje naar de koninklijke tribune gereden en stopte de prinses een 'boeketje bloemen in de hand; toen hij al weer op zijn fietsje zat, bemerkte hij, dat de prinses hem een hand had willen geven en dit wilde hij niet missen. Daarom rolde zijn fietsje weer in het gras en besteeg hij voor de tweede maal de tribune. De jonge Amsterdamse volks danser had minder succes. Toen tot slot van de demonstratie een massale volksdans gegeven werd, waaraan iedereen kon deelne men, trok hij de stoute schoenen aan en boog voor de prinses. Prinses Beatrix schijnt echter niet bedreven te zijn in deze tak van de Nederlandse folklore, want met een glimlachje sloeg zij de uitnodiging van de stout moedige ridder af. Omstreeks zes uur kreeg de politie te paard het even druk bij het pa leis op de Dam, want toen de prin ses. na vanaf het bordes de talrijke menigte toegezwaaid te hebben, zich in het paleis terugtrok, verbrak het publiek de afzetting en rende naar de ingang van het paleis, toe Eerst gingen de bereden politie mannen ten onder in de vloedgolf, Ambtenarensalarissen nog niet omhoog De centrale commissie voor georga niseerd overleg in ambtenarenzaken is vrijdag bijeen geweest om te spre ken over een eventuele extra-verho ging van de salarissen van het hógere rijkspersoneel. Een beslissing is nog niet genomen. Het gehele complex van salarismaatregelen zal nu op nieuw in september a.s. in het georga niseerd overleg aan de orde komen. De afgevaardigden van de ambtena- renorganisaties hebben geweigerd ak koord te gaan met een salarisverho ging voor de hogere ambtenaren, ter wijl het lagere personeel zou moe ten wachten. De commissie heeft zich overigens verenigd met een aantal voorstel len, betrekking hebbend op het per soneel van de gemeente-politie en 't korps rijkspolitie, n.l.: de gewijzig de regeling voor de bezoldiging van dit personeel in hoofdzaak 'betrek king hebbende op inspecteurs, hoofd inspecteurs, commissarissen van ge meentepolitie, alsmede op de officie ren der rijkspolitie; een nadere om schrijving van de algemene eisen, welke voor bevordering in politie dienst zijn gesteld, enkele nadere voorzieningen met betrekking tot de geneeskundige verzorging van politie personeel (vergoeding van tandheel kundige voorziening en voor zieken- huisverpleging. ANWB HEEFT RUIM 350.000 LEDEN Aan de vooravond van de jaarver gadering op a.s. zaterdag te Scheve- ningen deelt de ANWB mede, dat het ledental van 350.000 overschreven is. Tevens wordt gemeld, dat de wegen wacht onlangs het 200.000ste lid heeft ingeschreven. De wegenwacht heeft moeite om gezonde, geschikte en vak kundige medewerkers te vinden, of schoon het aantal sollicitanten bij deze organisatie groot is. Straaljager bij Mill neergestort Piloot gedood Tijdens de voorbereiding voor de landing op de vliegbasis Volkel is zaterdagmiddag om 15.20 uur, een mijl ten noordwesten van Mill, een F 84 F Tliunderstreak van de Kon. Luchtmacht door nog onbekende oor zaak neergestort. De bestuurder, de 25-jarig.e onge huwde reserve tweede luitenant-vlie ger J. H. Benckhuysen uit Waalwijk, kwam om het leven. Het vliegtuig, dat in het vrije veld terechtkwam, werd geheel vernietigd. maar met behulp van agenten te voet wist men het enthousiasme van het publiek weer binnen de vastge stelde perken te brengen. 'de avonduren waren ook ko ningin Juliana en prins Bernhard weer in Amsterdam en te zamen met haar ouders woonde de kroon prinses een voorstelling bij van het London's Festival Ballet, dat in de Stadsschouwburg gegeven werd. De schouwburgvoorstelling werd besloten met een speciaal voor deze gelegenheid door de journalist E. Werhman geschreven gedicht, dat voorgedragen werd door de voor drachtskunstenaar Johan Schmitz. Zondagochtend woonde prinses Beatrix met freule Renée Roëll de dienst bij in de Nieuwe Zijdskapel te Amsterdam. Voorganger was prof. j K.B. van 27 juni j.l. wederom be- dr. M. A. Beek, hoogleraar aan do loemd tot voorzitter van die Kamer gemeentelijke universiteit in d. 1 oor de zitingsperiode, die óp 3 juli hoofdstad. - 956 aanvang. MR. JONKMAN WEDEROM VOORZ. EERSTE KAMER. Mr. J. A. Jonkman, die in de afge lopen regeringsperiode voorzitter van de Eerste Kamer is geweest, is bij ER BEHOEFT NIET GEKROPEN TE WORDEN A/IARCOs MACHINEFABRIEK EN m HANDELSONDERNEMING te Spijkenisse, welke reeds meerdere malen met nieuwe technische vin dingen op de wereldmarkt verscheen, heeft na 8 jaar experimenteren, een nieuwe kantelhefbrug voor automo bielen geconstrueerd. Het produkt, goedgekeurd door de Arbeidsinspec tie, is vernuftig samengesteld, waar bij de eenvoudige bediening direkt in het oog springt. In 1953, heeft de ondernemer aan zeventien landen octrooi aange vraagd en verkregen, waarbij het Ministerie van Economische zaken de grootst mogelijke steun verleende. Deze kantelhefbrug werd reeds naar het buitenland geëxporteerd en in brieven, die de directie ontving, spreken de afnemers hun grote vol doening uit over de doelmatigheid van de brug. De directeur van Marco, de heer J. J. Neuteboom, gaf dinsdag voor vele geïnteresseerden en een verte genwoordiger van de Rijksnijver- heidsdienst, ressorterende onder het Departement van Economische Za ken, een demonstratie, waarbij de brug in verschillende standen werd gefotografeerd. Doel en taak van de Rijksnijver- heidsdienst is het geven van tech nische voorlichting in ruime zin aan industrieën en ambachtsbedrijven. Tijdens deze demonstratie liet de heer Neuteboom ons zien, dat bij het repareren van automobielen op deze brug, geen kunstlicht behoeft te worden gebezigd, omdat het volle daglicht op de onderzijde van de wa gen kan vallen. Wanneer de auto ge kanteld ligt, kunnen minstens drie monteurs er gemakkelijk aan alle zijden bijkomen en hun werkzaam heden in snel tempo verrichten, het geen in deze tijd wel zeer belang rijk is. De monteurs worden ook niet ver moeid, vuil of behoeven iets op het hoofd te dragen om zich te bescher men tegen neervallende olie en vuil. De rijbanen zijn 5 meter lang en 25 cm. breed en verstelbaar op spoor breedte van de auto. De aandrijving geschiedt door een motor van 3 pk. In 1,7 minuut heeft de brug de hoog ste stand bereikt. Verder toonde ons de directeur een accudop, die zorg draagt, dat de accu niet leeg kan lopen. De benzi nedop aan de kant van de standers zorgt er weer voor, dat de olie en benzine er niet uit kunnen vloeien, omdat deze zijde naar omhoog gaat. De auto wordt op twee plaatsen op de brug vastgezet, aan de chassis of aan de veren enz. Is dit niet ge beurd, dan kan de auto niet gekan teld worden. De veiligheid wordt in alle opzich ten gewaarborgd. Het vastzetten van de wagen op de kantelhefbrug is het werk van luttele seconden. Een druk op de knop en de auto gaat de hoog te in. Eindschakelaars zijn aangebracht, die er weer voor zorgen, dat de brug niet te hoog kan stijgen dan wel te laag zakken. Een groot voordeel van deze brug is ook, dat zij praktisch geen ruimte inneemt, omdat zij op twee pilaren rust. Bij de nabesprekingen, die wer den gevoerd, werd nog eens beklem toond het grote nut en voordeel van de hefkantelbrug, vooral voor gara gebedrijven. Deze brug zal zeer zeker ook in ons land haar weg wel vinden. Marco heeft de vertegenwoordiging van dit produkt opgedragen aan Saarloos Handel Mij. N.V. te Rotter dam, waar zij vanaf heden wordt ge ëxposeerd.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6