Lift met vakantiereis betaald 8-Jarig knaapje te Rhenen deed poging Piet Hein na te volgen Geslaagde Oranjefeesten te Zoeterwoude-Leiderdorp Eén op vijf t*b*-pa tién ten loopt weg uit sanatoria MAANDAG 2 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 2 JixeA.&óenfïaut&t met ^ekenueiCaf, De president van de Verenigde Staten van Amerika, D. Eisenhower, heeft het Walter Reedziekenhuis verlaten waar hij onlangs werd geopereerd en is vertrokken naar zijn boerderij te Gettysburg voor verder herstel. Op bijgaande foto ziet men de lachende president in gezelschap van zijn vrouw het ziekenhuns verlaten. Laffe daad Een Nederlands echtpaar uit Smil- de, dat zaterdag voor een vakantiereis per auto in de richting Brussel reed, heeft de welwillendheid, die het aan twee lifters betoonde, moeten beko pen met hun vakantie. Even over de Nederlandse grens stonden twee lifters langs de weg en nadat men achter in de auto tussen de bagage wat ruimte gemaakt had, nam men de lifters mee naar Brussel, waar zij met de nodige dankbetuigin gen afscheid van het echtpaar namen. Bij een hotel aangekomen, ontdekte het echtpaar, toen men de bagage uitlaadde, dat de lifters de koffers en de kleren onderzocht hadden en dat al het geld 30.000 Belgische en een Rijksweg Den HaagArnhem aanzienlijk verbeterd De minister van verkeer en water staat mr Algera, heeft zaterdagmid dag de aanzienlijk verbeterde rijks weg 12 (Den Haag—Arnhem) waar op men over twee auto-snelverkeers- bannen de beschikkingheeft, in ge- bruikgenomen. In Maarsbergen drukte de minster op een knop en onmiddellijk reden twee vrachtauto's, die op wonderlij ke wijze beschilderd waren, de weg af. Met het voltooide werk is een bedrag van 13 miljoen gulden ge moeid. Het is de bedoeling, dat de rijksweg 12 tot de grens zal worden doorgetrokken, waar hij zal over gaan in een aan te leggen Duitse auto-snelweg. MINISTER ALGERA OPENDE GEDEELTE VAN RIJKSWEG 63 Mr. J. Algera, minister van verkeer en waterstaat opende vrijdagmiddag de autoweg MoergestelOirschot, een schakel in de Rijksweg 63, die ont worpen is tussen Breda, Tilburg en Eindhoven. Het doorknippen van een oranje-lint betekent niet, dat Tilburg en Eindhoven nu dichter tot elkaar zijn genaderd. Wel betekent het, dat de oude, smalle en bochtige weg tus sen Moergestel en Oirschot (11 km.), die veel slachtoffers heeft geëist, in het vervolg nog slechts zal worden gebruikt door het locale en toeristisch verkeer. Met de genodigden heeft de nister de eerste rit van Moergestel naar Oirschot en terug gemaakt. „Stad en Landschap" Z.-Hoiland vergadert Ongeveer tweehonderd personen hebben zaterdag te Middelharnis de zevenentwintigste jaarvergadering van het instituut Stad en Land van Zuid-Holland bijgewoond. Zij waren met een extra-trein uit Rotterdam in Hellevoetsluis aangekomen en van daar met een extra-boot naar Middel- harnis-Haven gebracht. Zij brachten een bezoek aan de nieuwe haven van Den Bommel en aan Oude en Nieu we Tonge en verenigden zich daarna aan een koffietafel. Daar heeft de burgemeester van Middelharnis, de heer Phordijk, het gezelschap ver welkomd. Hij me#;te op dat er, wat het wel stands toezicht betreft, in de gemeen tebesturen van Zuid-Holland wel eens kritiek is op het instituut. Er bestaat echter een goede samenwerking tus sen het instituut en de gemeenten. De vergadering heeft bij acclama tie mr. j7 Klaasesz, commissaris der konnigin in de provincie Zuid-Hol land, benoemd tot ere-voorzitter van het instituut. Mr. Klaasesz zeide in zijn dankwoord dat dit ere-voorzitter schap openbare kritiek op het insti tuut niet behoeft uit te sluiten. Het verheugt hem dat de band tussen bet instituut en de provincie steeds ster ker wordt. De aan de beurt van aftreden, doch herkiesbare bestuursleden mr. G. H. Lambert, dr. J. van Stolk en dr. E. Harlinghuis werden bij acclamatie herkozen. Tot besluit van de vergadering zijn Goedereede. Stellendam en de nieu we buitendijken bij Melissant bezich tigd. paar duizend Zwitserse franken verdwenen was. Het echtpaar kon weinig meer doen, dan na de Belgische politie het signalement van de lifters verschaft te hebben, naar Smilde terug te keren. OMZET WARENHUIZEN DAALDE IETS. De totale geldomzetten van de Ne derlandse warenhuizen bewogen zich in de week van 49 juni j.l. .op een lager niveau dan in de voorafgaande week. Het indexcijfer van de totale om zet van de warenhuizen (weekgemid- delde 1954 100) kwam door deze ontwikkeling op 121, tegen 132 in de voorafgaande week, aldus het C.B.S. Het indexcijfer van de geldomzet van huishoudelijke artikelen in de groot winkelbedrijven onderging eveneens een daling en wel van 115 in de week van 28 mei2 juni tot 94 in de week van 49 juni. De index van de geldomzet van tex- tielgoederen liep achteruit van 161 tot 123, terwijl het indexcijfer van de geldomzet van schoeisel (incl. bij artikelen) in de grootwinkelbedrij ven van 141 op 104 kwam. Wees voorzichtig met vacantiewerk Voorlichting gewenst Nu ook dit jaar weer gedurende de vakantieweken scholieren en studen ten werkzaamheden zullen gaan ver richten in bedrijven, acht het Minis terie van Sociale Zaken en Volksge zondheid het wenselijk de aandachi te vestigen, dat deze jongelui doorgaans zeer weinig bedrijfservaring zullen hebben. Slechts een gering percentage der vakantiewerkers is afkomstig van J technische scholen, HBS- en gymnasia I en lycea leveren het leeuwendeel De kam, dat zij het slachtoffer wor den van een ongeva1 is voor hen gro ter cian voor de beroepsarbeiders. De praktijk van de laatste jaren he"ft daarvoor de trieste bewijzen wei ge leverd. Daarom acht het ministerie het wenselijk, dat deze nieuwelingen van bedrijfszijde voorlichting wordt gege ven over de gevaren in het bedrijf, de maatregelen daartegen, wat le doen wanneer er toch een ongeluk voorkomt enz. Om uit te laten komen aat betrokkene zelf een groot deel dezer verantwoordelijkheid draagt, beveelt 't ministerie aan deze vakan tiewerken te verzekeren tegen blij vende invaliditeiten hun de premie in rekening te brengen. Wordt modinette! Veel mooier dan naaister De voorlichtingscommissie der con fectiebedrijven in Amsterdam heeft zo deelt zij mede „haar gedach ten laten gaan over de vervanging van de algemene en weinig zeggende beroepsaanduiding „naaster" door een andere naam, die de waarde van dit voor onze industrie zo belangrijke beroep beter tot zijn rechter doet ko men". Na rijp beraad is de keuze ge vallen op de naam „modinette". Voortaan zal de titel zijn: van een volleerde naaister, le modinette' van een aankomende naaister „2de mo dinette", van een leerling-naaister „3de en 4de modinette". DUO-ZITSTER GEDOOD. Gisteravond heetf zich op de Ka naaldijk in de gemeente Koedijk een motorongeval voorgedaan, waarbij de 42-jarige echtgenote van de arbei der W. Mudde uit Santpoort om het leven is gekomen. Zij zat bij haar man achter op de motor, toen één van de banden sprong en het slacht offer van de duo werd geslingerd. Zij liep een schedelbasisfractuur op. en overleed na enkele minuten. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het Centraal Ziekenhuis te Alk maar. Haar man bekwam geen letsel, die toen gemeentesecrataris was, Mocht niet Het kostte vader Bovenschen te Rhenen wel enige moeite om zijn 8- jarige zoon zaterdagmiddag te over tuigen van het feit, dat men in Ne derland niet ongebreideld kan gaan schatgraven en dat de tientallen zil veren guldens en rijksdaalders, die uit de zakken van het knaapje geko men waren, geen bijdrage zouden leveren om de huiselijke economie een beter aanzien te geven. Zoonlief was na een welbestede zaterdagmiddag, het huis komen bin nenvallen met de juichkreet: „Nu zijn we rijk, Pa!" en om deze woorden kracht bij te zetten, was er een mi niatuur-zilvervloot uit zijn broek zakken te voorschijn gekomen. Desgevraagd werd Pa ingelicht, dat zijn spruit de zaterdagmiddag met enkele vriendjes doorgebracht had bij een puinhoop in de buurt van 'het stationsemplacement, waar zij een flink gat gegraven hadden en hun inspanning beloond zagen met de Geen gemeenschapswerk voor Jehova-getuige Voor het gerechtshof te Arnhem is een geval van principiële dienst weigering aan de orde geweest, waar voor terecht stond een 21-jarige Goorse graveur. Op grond van zijn overtuiging als Jehova's getuige, ver klaarde de jongeman principieel dienstweigeraar te zijn. Hij had daar om verleden jaar van de minister van oorlog vrijstelling ontvangen, waaraan evenwel krachtens de wet de conse quentie verbonden is, dat gedurende een jaar (burger)staatsdienst verricht moet worden. Hij had in verband daarmee een onroep ontvangen om zich te melden bij een psychiatrische rijkswerkinrich ting te Eindhoven. Voor het hof verklaarde de jonge man dat hij gemeend had ook deze vorm van dienst te moeten weigeren, vanwege het vervangend karakter dat deze had. Deze dienst was immers te beschouwen als komende in de plaats van de militaire dienst; tegen het werk als zodanig in de werkinrich ting had hij geen bezwaar. Het hof heeft nog getracht de jon geman tot andere gedachten te bren gen, maar hij zei evenwel zich niet te kunnen verenigen met de gedachte dat hem de ene dienst ter vervanging van de andere was opgelegd, waartoe hij het recht door de overheid be twijfelde. De proc.-generaal vroeg bevestiging van het vonnis, dat in eerste aanleg door de Almelose rechtbank is opge legd, nl. zes maanden gevangenis straf onvoorwaardelijk* vondst van een pan, die tot de rand toe gevuld was met zilver-geld. Ja, de pan was er nog, en even la ter bevond ook Pa zich op het schat- veld, waar hij inderdaad een pan vond, die nog gedeeltelijk met geld gevuld was. Een zorgvuldige telling leverde de som van 700 op en de politie, die ge waarschuwd werd, wist het meren deel van het reeds „weggegraven" geld bij de vriendjes van het schat- gravertje te achterhalen. Waarom? Van wie het geld is, staat nog niet vast, maar het is afkomstig uit de grond van een schuur, die weggebro ken werd om plaats te maken voor de nieuwe verkeersweg. RhenenOss. En in R-henen vraagt momenteel een 8-jarig jongetje zich af, waarom hij op school de heldendaden van Piet Hein moet leren, als hij deze nationale held toch niet mag navol gen. Waarschuwing van de KNAC: Gammele huurauto's gaan geld kosten Vóór de vakantieperiode, waarin velen op reis gaan met gehuurde auto's, vestigt de K.N.A.C. er de aan dacht op, dat het huren van een auto gevolgen kan hebben, waarvan de draagwijdte in het algemeen sterk wordt onderschat. In het hoogseizoen zijn de gespeci aliseerde verhuurbedrijven veelal volgeboekt en wendt men zich tot verhuurders, die al of niet opzette lijk een huurauto ter beschikking stellen, welke niet of onvoldoende verzekerd is. In dat geval draagt de huurder financiële risico's die nau welijks te overzien zijn. Daarby zijn de auto's die inciden teel voor verhuur worden aangebo den, in vele gevallen niet bedrijfsze- ker en voldoen niet aan de minimale veiligheidseisen. Ook de risico's, die daaraan zijn verbonden komen in het algemeen voor rekening van de huur der. De K.N.A.C. adviseert daarom drin gend om geen auto.s te huren dan bij een te goeder naam en faam bekend staand verhuurbedrijf en zich te overtuigen dat het huurcontract en de verzekeringspolis de huurder vol doende waarborgen bieden voor het geval storingen of schade optreden. Daarbij dient men er zich tevens van te overtuigen, dat de maatschappij, waarbij de verzekering is onderge bracht, bij schadegevallen uitdrukken liik afziet van verhaal op de bestuur-, der. Verzet tegen oproep synode De ambtsdragers uit de hervormde gemeente te Amsterdam, die vrijdag avond een samenspreking hebben gehad naar aanleiding van de op roep der generale synode inzake Nieuw-Guinea hebben een comité ge vormd met de bedoeling te komen tot een landelijke actie tegen dit schrijven. De opzet is dat adhesiebetuigingen aan deze actie uit het gehele land en ook van reeds bestaande comité's gezonden worden aan mr. E. J. de Roo, Milletstraat 16, Amsterdam- Zuid ten einde komen tot coördinatie der verschillende activiteiten. Dr. J. J. R. Schmal heeft vrijdag avond tijdens een bijeenkomst van een C.H. kiesvereniging in Den Haag gesproken over de oproep van de synode. Met betrelzking tot de vraag, wat onder de gegeven omstandigheden aan de leden van de hervormde kerk te doen staat, verklaarde dr. Schmal. dat binnenkort een gezamenlijk ini tiatief van een aantal ambtsdragers en andere lidmaten te wachten is, persoonlijkheden uit vrijwel alle in de kerk bestaande modaliteiten zijn hierbij betrokken. In dit verband worden o.m. genoemd de namen van de heren B. Bel te 's-Gravenhage, prof. dr. J. Prins te Leiden en dr J. J R. Schmal te Voorburg, die met tal van bezwaarde kerkleden van ver schillende richtingen contact hebben. Onverbeterlijk De recherche te Maastricht heeft een 19-jarige gedetineerde van het rijks opvoedingsgesticht te Amers foort, en diens 22-jarige broer aan gehouden, die worden verdacht van twee inbraken, in een bakkerij en in een groentewinkel te Limmel-Maas- tricht. Gestolen werden koekjes ba nanen sierraden en geld tot een be drag van 150 gulden. De 19-jarige had verlof gekregen om zijn moeder in Verviers te bezoe ken. Toen hij haar niet thuis trof, brak hij in in een garage te Verviers, waarna hij met een gestolen auto naar Nederland reed. Toen hij door de douane werd aangehouden vlucht te hij naar Maastricht, waar hij met zijn broer de inbraken pleegde. NIEUW COÖPERATIEF BODE CENTRUM TE ARNHEM. De totstandkoming van een nieuw bode-centrum noemde minister Al gera zaterdagmiddag een „gelukkig voorbeeld van wat de ondernemers in gemeenschappelijk streven kunnen bereiken". Door dit centrum, heeft het goede renvervoer langs de weg in de Gel derse hoofdstad een centraal punt voor het halen en brengen vap goe deren gekregen. In een redevoering zei minister Al gera, dat de vrachtvervoer-onder- nemers niet meer weg zijn te den ken uit het economische bestel in ons land. Nat en druilerig was vrijdagavond het begin van de Oranjefeesten te Zoeterwoude (H.R.), bij de opening van het Lunapark met de vele attrac ties, welke in een wel wat beperkte ruimte op het nieuwe feestterrein waren opgesteld. Het jaarlijkse traditionele boeg spriet lopen over de 15 meter brede Meerburgerwatering kor» wegens be smet water niet door gaan, inplaats daarvan werden enkele volksspelen gehouden. Balwerpen voor dames: le pr. G. Pieterse Ad. 2e J. van Aalst. 3e J Delfo. Balschoppen voor heren: le pr. J. Uljee, 2e H. Vervoorn, en 3e J. Vro- mans. Bij het paal-vechten behaalde de le. pr. H. E. van Mil, de 2e Fr. Tijssen Thz de 3e W. van Velzen en de 4e Th. Pieterse. De regen maakte een vroegtijdig einde aan de eerste feestavond. De zaterdagmorgen met veel zon was voor de jeugd. In feestelijke stemming trokken ruim 400 kinderen, w.o. zeer vele met diverse versierin gen naar het verzamelterrein van de firma de Jongs machinefabrieken. Aan de Jury bestaande uit mevr. Hageman, Mevr. v. d. Hoeven en de heer Zaalberg was de moeilijke taak opgedragen de prijzen toe te kennen. De uitslag hiervan was: voor ver sierde fietsen 1. kinderen v. d. Bijl, 2. Peter en Klaas Zwetsloot, 3. Ria en Henny Vink, 4. Zusjes Blonk, 5. Herman Nievaart en 6e Anny en Lenv Waals. Versierde steppen: 1. Toos Zwet sloot, 2. Kinderen v. d. Graaf. 3. In- neke en Marjan Zwetsloot Nds. en 4e Marianne Omtzigt. Versierde wagentjes: 1. kinderen v. d. Valk, 2. kinderen v. Hofwegen, 3. kinderen Vreeburg, 4. Bert v. d. Graaf en 5 kinderen v. Burik. Gevormde groepen: 1. Paul v. d. Hulst, 2. kinderen v. Beveren. 3. kin deren de Rooij en v. d. Spek en 4. Ria Spek. Reeds voor de aftocht van de grote optocht langs de drukke Rijksstraat weg tracteerde de firma de Jong elk kind op een feestgave, bestaande uit een keurig zakje snoep. De Rijkspolitie zorgde op uitne mende wijze voor een veilig geleide van de grote stoet welke besloten werd met het Glippertje volgeladen met de kleinste kinderen. Bij aankomst op het feestterrein sprak de voorzitter de heer v. d. Krol een welkomstwoord tot allen en in 't (bijzonder tot de heer Burgemees ter en mevr. Smeets, bracht hierbij ook dank aan allen die de organisa tie van het feest hadden mogelijk ge maakt. De heer Burgemeester sprak het openingswoord en zeide met plezier hierheen gekomen te zijn voor het jaarlijkse Oranjefeest en spoorde de kinderen aan tot blakende liefde voor het Vorstenhuis en besloot met een driewerf hoera voor de Koningin. Na de zanghulde onder leiding van de heer de Vrind, volgde de tractatie der kinderen en gratis draaien en zweven. Des namiddags te 2 uur volgden de kinderspelen: Jongens van 6 en 7 jaar: vlaggetje steken: le pr. H. v. Vliet, 2. J. Zand bergen, 3e. H. van Mil, en 4e F. v. d. Werf. Jongens 8 ep 9 jaar: zaklopen: le pr. Hans Koster; 2e Frans v. d, Hoe ven, 3e Leo v. d. Akker en 4e. P. van Zaal. Jongens 10 en 11 jaar: zaklopen; 1. D. v. d. Hoek, 2. Jac. Vermeulen, 3. P. v. d. Wijngaarden, 4. Fr. de Rooij en 5. Leo v. d. Voort. Jongens 12. 13 en 14 jaar: hinder nis-race: 1. W. de Jong. 2. L. Zwet sloot, 3. K. v. d. Spek, 4. W. Pieterse en 5. Th. Boesveld. Meisjes 6 en 7 jaar: blokjesrapen: 1. Coby van Soest, 2. Willy van Ga len, 3. Jeanne Overdijk. 4. Toos van Galen. Meisjes 8 en 9 jaar: hardlopen: 1. Annemieke Zandbergen, 2. Marianne Zwetsloot, 3. Rika v. Vliet en 4e In- neke Rijsdijk. Meisjes 10 en 11 jaar: hindernis race: 1. Rina Volwater, 2. Joke v. Teijlirigen, 3. Lineke v. d. Broek, 4. Rietje v. d. Speken, 5. Geertje van Soest. Meisjes 12, 13 en 14 jaar: ballen- werpen: 1. Loes Boere, 2. Corry van Teijlingen, 3. Joke Pieterse, 4. Corry de Vogel, en 5 Tiny Brouwer. Des avonds om 7 uur was er ring steken per rijwiel voor iedereen, hierbij werden de prijzen behaald door: 1. Corry de Groot Jd. 2. Wim v. d. Hoeven en üt J. Zwetsloot. Dank zij het gunstige weer was er een vrolijk avondfeest, wat besloten werd met een schitterend vuurwerk. LAATSTE FEESTKLANKEN VAN DE K.A.B. Goed geslaagd kinderfeest Het grootse veertig-jarig jubileum vorige week zondag zo luisterrijk ge vierd is voortgezet op de daaropvol gende dag door een herhaling van het avondfeest waarop het parochiehuis weder gevuld was door huisgenoten van de leden. Gistermiddag vierde de kinderen van 4 tot 15 jaar ook het feest mede. Jan van Astade's Cabaret Gezelschap heeft in een kindermatiné de 350 kin deren kostelijk vermaak geboden, daverend plezier, waarin vooral Pier re van Astade de kinderen liet deel nemen aan de pret. In de pauze werden de kinderen getracteerd op een flesje limonade en bij het einde kregen zij een zakje snoep mee naar huis. Zo is het feest door alle leden, huisgenoten en kinderen meegevierd. Zelfs de zieken waren niet vergeten want in 15 gezinnen waar een zieke of oude van dagen was, die het feest niet kon meevieren werd een heer lijke fruitmand thuisbezorgd. Het schoonste resultaat van dit feest is het bereiken van het streef getal van deelnemers voor de Ge westelijke Sociale School. Tot dusver hebben zich reedo 17 deelnemers op gegeven. PROTEST TEGEN VOORRANG BEROEPSSCHEEPVAART. Aan de ministers is voorgesteld het binnenaanvaringsregelement zo danig te wijzigen, dat de pleizier- vaart op het water altijd ruimte moet maken voor het beroepsveerkeer. Mr Zimmerman, voorzitter van de A.N.W.B., heeft hiertegen geprotes teerd. Hij vindt, dat hiermede de neiging van de beroepsschippers om weinig rekening te houden met de pleziervaart versterkt wordt. „Is er ooit", zo vraagt de heer Zim merman de minister, „een voorstel geweest om de vrachtauto absolute voorrang te geven boven de perso nenauto?" MARIEKE WEER TERUG NAAR AUSTRALIë. De achtjarige Marieke van Dijk, het Nederlandse meisje uit Croydon (Australië), dat door de Zweedse chi rurg prof. Olivecrona in mei j.l. met succes aan een hersentumor werd ge opereerd, is gisteravond met haar moeder en haar broertje Lodi van Schiphol naar Australië vertrokken. De reis en de operatie werden, zoals bekend, geheel bekostigd uit een in 't nieuwe vaderland speciaal voor Ma rieke gesticht fonds. De sanatoria en vooral die voor jeugdige patiënten hebben een groot aantal bedden en dreigen in finan ciële moeilijkheden te komen, tenzij zij zich op de verpleging van andere soorten patiënten omschakelen. Er zijn thans in Nederland ongeveer 1200 lege bedden in de sanatoria, nog afgezien van de 200 bedden, die door opheffing van enkele kleinere inrichtingen zijn komen te vervallen. Dit is gisteren medegedeeld op de te Utrecht gehouden jaarvergadering van de Ned. Centrale Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose. Een ander gevolg van de daling van het ziektecijfer van t.b.c is, dat steeds meer patiënten eigenmachtig i de verpleging in de sanatoria or»der- I breken en daardoor hun omgeving j aan besmettingsgevaar blootstellen. Zn zijn ervan overtuigd, dat zij zo nodig spoedig in een ander sanatori- Auto onder trein Twee kinderen gedood zijn levensgevaarlijk Capuchons op regenjassen en -man tels van dames en kinderen zijn le vensgevaarlijke kledingstukken in het verkeer. Herhaaldelijk is reeds vast gesteld, dat capuchons in het bijzon der het uitzicht van wielrijders hin deren, waardoor ongelukken zijn ont staan. De wielrijder, aldus is verkeerstech nisch vastgesteld, heeft „van nature reeds een stijve nek" en is dusdoende niet bijzonder geneigd om om te kij ken. De capuchons schijnen deze kwade neiging nog te verergeren. De ANWB zal op dit punt een ern stige studie maken en hoopt, na een reeds thans gegeven waarschuwing, binnenkort voldoende feitenmateriaal ié verzamelen om aan te tonen, dal capuchons in hef verkeer levensge vaarlijk zijn. De dames zullen er dus rekening mee moeten houden, dat de bescherming van hun permanent een een afdoende, doch minder dodelijke oplossing, dan de gewraakte capu chon, zal moeten krijgen. I Vrijdagavond om tien minuten voor tienen is op een onbewaakte over weg bij Rijssen een goederentrein in aanrijding gekomen met een perso nenauto De auto raakte onder de lokomotief en werd geheel vernield. Van de vijf inzittenden werd twee kinderen gedood en drie volwassenen gewond. Deze zijn naar het zieken huis in Almelo gebracht. Tot drie uur 's nachts was een van de beide hoofd- I sporen versperd en werd tussen Al melo en Hengelo over enkel spoor gereden. DIENSTENVELOPPE MET NIEUWE MOGELIJKHEDEN. De gemeente Ermelo heeft nieuwe mogelijkheden ontdekt in het ge bruik van dienstenveloppen. De ge meente heeft op haar enveloppen een opwekking laten drukken om naar Ermelo, het centrum vah veel natuurschoon, te komen. Zij zijn nu versierd met de beelte- j nis van een manneke met een rug bord waarop de kaart van de ge meente is geprojecteerd, en een weg wijzer, die de richting naar Ermelo en Nunspeet aangeeft. Ook de mogelijkheden die de ge meente aan industrieën biedt zijn op de officiële enveloppen te vinden. um opgenomen kunnen worden. Vijf jaar geleden moest men daarop soms nog maanden wachten. Dit probleem van het ontijdig afbreken van de sa- natoriumkuur neemt ernstige vormen aan en geschiedt op 1 op de 5 gevallen in enkele sanatoria zelfs 1 op de 2 patiënten. Dit vraagstuk wordt van alle kanten bestudeerd. Het sterftecijfer van tuberculose, dat in 1900 in ons land nog 200 op de 100.000 inwoners bedroeg en in 1954. v/as gedaald tot 7,5, is ir» 1955 nog verder teruggelopen, namelijk tot 6,6 per 100.000. Dit cijfer is het laagste in de gehele wereld. De cijfers van Denemarken, dat in dit opzicht de „concurrent" van Nederland is, zijn voor 1955 nog niet bekend. Ook het ziektecijfer is verder ge daald: in 1954 werd bij 106 per 100.000 inwoners een nieuw geval van tuberculose ontdekt tegen 81 in 1955. BROMFIETSER VERONGELUKT. Gistermiddag is een bromfietser, de 63-jarige S. de Vries uit Amster dam, op de Westhavenweg in de hoofdstad dodelijk verongelukt. Vol gens de politie maakte hij zonder een teken te geven plotseling een zwenking naar links en werd door een hem achterop rijdende personenauto aangereden. Hij werd naar het Wil- helminagaslhuis overgebracht, waar men zijn dood constateerde. Waar schijnlijk wilde dc bromfietser op het ogenblik dat hij werd aangereden zich naar de overkant van de straat, begeven om zijn vrouw, die daar liep, op te halen. NIEUW T^LFVISIEBUISCENTRUM IN EINDHOVEN Dinsdag 10 juli a.s. zal ir. Th. O. Tromp op het complex Strijp-3 het nieuwe Phillips-gebouw RAF openen. In dit gebouw heeft het onderdeel van de hoofdindustriegroep Elektro nenbuizen, dat belast is met de ont wikkeling en proeffabricage van ka- thodestraalbuizen alsmede van televi- sie-opneembuizen en beeldverster- kingsbuizen, sinds kort huisvesting gevonden. De taak van dit centrum is niet alleen om de behoeften van Neder land te dekken, doch het dient tevens als gangmaker en vraagbaak voor de fabrieken van het Philips concern in het buitenland.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5