Hoe Lenin indertijd over Stalin dacht Scherp Dat was de Franse slag Rood China begint vreedzaam te worden Instelling van werd met een méér dan een halve eeuw gestencild briefje opgeheven Historische dag herdacht door Statentocht MAANDAG 2 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA .2 Diens testament gepubliceerd Het testament van Lenin, waarin deze aandringt om het ontslag van Stalin als secretaris van de commu nistische partij, is zaterdag na 33 jaar te zijn geheim gehouden, in de Russi sche pers gepubliceerd. Het testament, waarin Stalin wordt beschreven als „grof" en „nukkig" werd gepubliceerd in het orgaan van de communistische partij „kommu- nist". Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft op de pu blicatie te Moskou van Lenins kritiek op Stalin gereageerd door een vol lediger versie bekend te maken. Deze zal naar de Sowjet-Unie worden uit gezonden door „De Stem van Ame rika". Deze kritiek, zo zegt men in Ame rika, is in de Sowjet-Unie slechts af gedrukt in een „blad voor de elite'" dat door de grote massa niet gelezen wordt. Bovendien is in de Sowjet- Unie slechts een klein deel van het beschikbare materiaal aan de open baarheid prijsgegeven. Het State Departement heeft thans achttien documenten gepubliceerd waarin Lenin o.m. scherpe kritiek op Stalin oefent „wegens ruw optreden bij het bevorderen van de communis tische revolutie in Georgië in 1922". Lenin prees in deze stukken Leon Trotzky, de vroegere Sowj et-Russi sche minister van defensie, die in bal lingschap is vermoord. Na het „testament" van Lenin is het belangrijkste document dat over Staking in Amerika's staalindustrie Amerika zit zonder staal. Om mid dernacht liep gisteren het arbeids contract voor de arbeiders in de me- rikaanse staalindustrie af en 65.000 arbeiders gingen prompt in staking, nadat onderhandelingen over de eisen van de arbeiders hogere lonen en betere voorwaarden waren mis lukt. Bij de meeste bedrijven namen pre cies om twaalf uur stakingsposten hun plaats in voor de hekken, terwijl bin nen arbeiders, die de hoogovens tij dens de staking brandende moeten houden, zich gingen voorbereiden op een lange „opsluiting", aangezien het er niet naar uitziet, dat het werk bin nen enkele dagen zal worden hervat. De laatste 4 dagen werd reeds voor bereidingen getroffen voor 'n even tuele staking, omdat de onderhande lingen tussen werkgevers en bonden ale mislukten. De arbeiders weigerden tegemoet te komen aan de verlan gens van de werkgevers voor een contract van vier jaar en vier maan den, omdat dit hen te lang zou bin den. Tot middernacht werd er nog gepraat, doch om middernacht gingen beide partijen onverrichter zake heen, zonder zelfs een tijdstip voor de hervatting van de onderhandelin gen te bepalen. Geen doodstraf meer in Engeland Het Britst Lagerhuis heeft donder dagavond mei 152 tegen 133 stemmen in laatste lezing het wetsontwerp aan vaard, waarbij de doodstraf voor moord wordt afgeschaft, 't Ontwerp is ter behandeling doorgezonden naar het Hogerhuis. Een in mei j.l. aangebracht amen dement, waarbij de doodstraf behou den zou blijven voor moord door een tot levenslang veroordeelde gevange ne, werd met een meerderheid van 23 stemmen verworpen. De uitslag der stemmingen werd met gejuich door de voorstanders der afschaffing ontvangen. De afgevaar digden waren bij de stemming over het ontwerp, dat als een particulier wetsontwerp door de Labourafge- vaardigde Sydney Silverman was in gediend, niet gebonden door partij- voorschriften. POTLOOD en GEEST No. 509. Horizontaal: 1. aanwijzend voornaamswoord, 4. opschik, 6. am bacht (Vlaams), 9. godsdienst (afk.), 11. rivier in Zwitserland, 12. familie lid, 13. deel van de mast, 15. slede, 16. hoogrode robijn, 17. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 18. afkorting van selenium, 19. voorvoegsel, 20. voedsel om te lokken, 22. dam langs een water, 24. gewas, 26. bitter vocht, 27. boom. Verticaal: 1. schraal, 2. boom, 3. hoekpuntslijn, 4. inhoudsmaat (afk.), 5. groente, 7. zoals de akten getuigen (afk. Lat.), 8. bijwoord, 10. tap met een sleutel. 12. leerrede, 14. lichaams deel, 15. bijl, 19. lichaamsdeel. 20. tel woord, 21. scheikundig teken voor tin, 23. zwemvogel, 24. meervoud (afk. Lat.), 25. voorzetsel, oplossingmorgenavond. de opstand in Georgië. Het optreden van Stalin en anderen bij die gelegen heid werd door Lenin sterk afge keurd. „Ik geloof dat de overijldheid en de heftigheid van Stalin hier fataal zijn geweest", heeft Lenin gezegd. Gendarmes vonden donderdagnacht op de oude marktplaats van Le Havre enige individuen bezig met het ver wijderen van de eerste steen van het monument voor Jeanne d'Arc, die president Coty zondag zo feestelijk had gelegd. De „vandalen" bleken echter ge meente-arbeiders te zijn, die de op dracht hadden om in het holst van de nacht, en in liet grootste geheim, ee:i verzuim goed te maken, dat zondag in de hevige bedrijvigheid was be gaan: men was vergeten specie te ge bruiken bij het inmetselen van de steen. Meer belasting in Frankrijk De Fransen zullen in 1957 aanzien lijk meer directe en indirecte belas ting moeten betalen dan dit jaar. Er zullen ongeveer een miljard gulden aanvullende gelden gevonden moeten worden voor de operaties in Algerië. Voor het solidariteitsfonds voor de verhoging van de pensioenen van oude arbeiders zijn per jaar 1,5 mil jard gulden meer nodig. Er komen: een verhoging van de inkomstenbelasting, een heffing op het vermogen van automobielen, een belastirtg van 1000 op auto's van meer-dan 16 pk, een hoger successie recht, een hogere accijns op alcohol en hogere zegelrechten. Geld voor Algerië wil men verkrij gen door de rechten op tabak, op huishoudelijke apparaten en weelde artikelen te verhogen. De Kabinetsformatie! Dr. Drees heeft zaterdag in het Tweede Kamergebouw met de be langrijkste kopstukken van de socia listische Kamerfractie vergaderd. In politieke kringen neemt men aan, dat op deze vergadering de Partij van de Arbeid haar definitieve standpunt bepaalde ten aanzien van het resul taat van de eerste fase tot overleg die in deze poging tot kabinetsforma tie van dr. Drees heeft plaatsgevon den met de vier andere fracties. Ter voorbereiding van de bijeen komst, die dr. Drees vanavond met de vijf fractiesleiders, Burger, Romme, Zijlstra, Korthals en Tilanus zal heb ben, heeft de kabinetsformateur hun een rapport over de kwestie van de huurverhoging toegezonden. Dit rapport is op verzoek van dr. Drees samengesteld door het ministe rie van wederopbouw en volkshuis vesting en het omvat een studie van de practische mogelijkheden, die en kele suggesties ten aanzien van de huurverhoging zouden kunnen ope nen. De kwestie van de defensie was al eerder behandeld. Daarvoor heeft echter de formateur geen schrifte lijk rapport opgesteld. Leidse Voogdijraad exit HET STAKINGSRECHT VAN AMBTENAREN. De vraag of een ambtenaar mag staken wordt in Nederland als een uitgemaakte zaak be schouwd, ofschoon zij het in feite niet is. In het buitenland ziet men bijvoorbeeld overheidsamb tenaren staken. Derhalve meen de het hoofdbestuur van de Katholieke Ambtenarenorganisa- tie het gewenst een onderzoek naar deze principiële vraag te laten instellen. Het antwoord daarop is, dat ook de ambtenaar als ieder mens recht heeft tot staken. Maar de beperkingen, welke uit zijn positie voort vloeien, zijn zodanig, dat hij niet gemakkelijk tot een verantwoor de uitoefening van zijn recht kan toekomen. Als allerlaatste mid del is staking van ambtenaren echter niet zedelijk verwerpelijk of ongeoorloofd. Onderhandelingen over Formosa Premier Tsjoe En Lai van commu nistisch China heeft gisteren voor de eerste maal een direct aanbod ge daan om onderhandelingen te openen met de Chinese nationalisten over „maatregelen en voorwaarden voor de vreedzame bevrijding van For mosa". Zijn aanbod, dat hij deed in een rede voor het nationale volkscongres dat in Peking bijeen is, betekent een volgende stap op de weg, die Tsjoe vorig jaar op de Aziatisch-Afrikaanse conferentie in Bandoeng met zijn buitenlandse beleid bleek te zijn in geslagen. Zijn betrekkelijke gematigd heid, zelfs als hij sprak over de Ver enigde Staten, wijst op een groeiend verlangen bij de Chinese communis ten om de spanningen naar buiten en naar binnen te verminderen. Niet dat Tsjoe enige concessie deed. Hij herhaalde alle oude eisen van de Chinese volksrepubliek, doch de toon waarin hij dat deed was veel minder agressief, dan op de vorige bijeenkomsten van het nationale volkscongres. De rede van de premier was ken nelijk gericht op de openbare mening Juin vraagt ontslag Maarschalk Alphonse Juin heeft zaterdag verzocht per 1 oktober a.s. te worden ontheven van zijn functie als opperbevelhebber van de geal lieerde strijdkrachten in Centraal Europa, aldus heeft het hoofdkwartier van de geallieerde strijdkrachten in Europa te Parijs meegedeeld. Franse bladen, die het ontslag van Juin al min of meer hadden ver wacht, noemen de Franse stafchef, generaal Paul Ely, en generaal Jean Valluy, de Franse afgevaardigde in de permanente militaire groep van de Navo te Washington, als zijn mo gelijke opvolger. De 67-jarige maarschalk Juin is in Algerië geiboren en is o.a. resident- generaal van Marokko geweest. Hij wordt in Frankrijk beschouwd als een van de grootste deskundige op het ge bied van Mohammedaanse zaken. Men acht het waarschijnlijk, dat de ontslagaanvrage van Juin verband houdt met Algerië. Getuigen herroepen hun verklaringen In de 52e zitting van de zaak- Schmidt te Djakarta las rechter Rochjani vandaag brieven voor van twee getuigen, die zich in voorarrest bevinden, waarin zij eerder afgelegde verklaringen herroepen. Getuige E. G. Hofman zegt in zijn brief, dat hij tegen de politie had ge logen toen hij zei, dat nij beklaagae had gezien, toen deze cp de hellin gen van de Tangkuban Fiahu onder grondse acties leidde in j 951 en dat bij tegen de rechter had gelogen, toen hü deze verklaring herriep. Hof man schrijft thans, dat hij een „blan ke' heeft gez;en, die vc.or een tent stond op de hellingen van de vul kaan. Hofman „smeekt" voorts de rechter hem niet meer als getuige op te roepen. Hij deelt mede aan nervositeit te lijden. in de Aziatische en de AraJbisohe lan den en in die landen van het westen, die beginnen te voelen voor de be ëindiging van de koude oorlog met China. Opvallend was in dit verband, dat Tsjoe 'toegaf dat Engeland en Frankryk „gewettigde belangen heb ben in bepaalde gebieden van Azië en Afrika, die „voortvloeien uit oude historische banden". Dit, en de lof die Tsjoe Engeland toezwaaide voor'het wijze besluit om zijn troepen uit de Suezkanaalzöne terug te trekken, betekent hoewel rijn veroorde.ing van het kolonialis me als ooit bleef een geheel nieuw uitgangspunt van de buitenlandse politiek van communistisch China. Een dankwoord T"\OOR de inwerkingtreding op 1 juli 1956 van de Wet van 24 dec. 1954, Stbl. 602 is op die datum aan het bestaan van de Leidse Voogdij raad een einde gekomen. Ontstaan bij de invoering van de Kinderwetten op 1 december 1905, heeft de Leidse Voogdijraad derhalve een levensduur gehad van iets meer dan een halve eeuw. Het verdwijnen van deze instelling betekent m.i. een ernstig verlies voor de Kinderbescherming is het zeer uit gebreide ressort waarover de raad zijn werkzaamheden volgens de wet uitstrekte. Een verlies, dat, naar te vrezen valt, in de toekomst slechts ten dele gecompenseerd zal worden door de werkzaamheid van de Arron- dissementsraad voor de Kinderbe scherming te 's Gravenhage, waartoe het voormalige rayon van de Leidse Voogdijraad gaat behoren. Dank zij de hartelijke en begrip volle medewerking van al die orga nisaties werkzaam op het terrein van de Kinderbescherming, is de Leidse Voogdijraad in de loop der jaren ge groeid tot het feitelijk middelpunt, in zijn ressort, van alles wat leeft en werkt ter bescherming van de belan gen van het bedreigde kind. Dat die centrale nu is weggevallen, zal zeker niet het minst betreurd worden juist door die organisaties met wie de raad steeds zulke intense en voortreffe lijke contacten mocht onderhouden. Naar men zich herinneren zal is in 1955 in pers en radio en verder plaat selijk, provinciaal en landelijk in luisterrijke bijeenkomsten de zegen rijke werking van „50 jaar Kinder wetten" in alle toonaarden herdacht. Het heeft geen zin daarop thans te rug te komen. Ik meen echter met nadruk te mogen constateren, dat in deze 50 jaar de Leidse Voogdijraad bij de algemene ontwikkeling, die zich gedurende het tijdvak op stuk van de Kinderwetgeving en de Kin derbescherming voltrokken heeft, zeker niet ten achter is gebleven, in tegendeel deze ontwikkeling mede heeft bevorderd. ■yUELLICHT is het departementale gewoonte om, indien een „tak van dienst" wordt gelikwideerd en vervangen door een andere, dit zon der enige plichtpleging geruisloos te doen geschieden. In ieder geval heeft in casu de Leidse Voogdijraad niets anders ontvangen dan een gesten cild briefje, waarin wordt meege deeld, dat bij Koninklijk Besluit van 26 mei 1956 is bepaald, dat de Wet tót reorganisatie van de Voogdijraden op 1 juli 1956 in werking treedt. Als oud- en laatste voorzitter van de raad voel ik mij echter gedwon gen openlijk dank te brengen aan al diegenen, die met grote ijver en toe wijding en met opoffering van veel kostbare tijd, vaak gedurende een lange reeks van jaren als lid of be horende tot de personeelsstaf werk zaam zijn geweest. Dat de huidige leden „gedecreteerd" zijn tot leden van de Arrondissements Raad voor de Kinderbescherming te 's Graven hage, doet hieraan niet af. Nu de Leidse Voogdijraad historie geworden is, is het wellicht interes sant nog enkele bijzonderheden te releveren. De samenstelling van de eerste raad (1 dec. 1905) was als volgt: Voorzitter: Prof. Mr. S. J. Fockema Andreae (tot 1908).; Leden: Mr. M. L. J. Kerstens (tot 1908); W. Pera (tot 1924); F. de Stop pelaar (tot 1906); Mevr. J. G. A. Vreede van Oosterzee (tot 1910); Secretaris: Mr. H. F. Wolfson (tot 1907). Prof. Fockema Andreae werd in 1908 als voorzitter opgevolgd door Prof. Mr. J. E. Heeres (19081914). Daarna fungeerden nog als voorzit ters Mr. J. Schokking (19141925), Mr. E. J. M. H. Bolsius (1927—1952) en Mr. H. F. A. Donders (19531 juli 1956). Toevallige omstandigheid is, dat zowel de eerste als de laatste voorzitter ieder slechts gedurende 3 jaren in functie zijn geweest. Kan een aantal van 5 voorzitters gedurende 50 jaar weinig genoemd worden, nog minder is het aantal se cretarissen geweest. Mr. Wolfson (19051907) werd als secretaris op gevolgd door Mr. P. E. Briët (1907 1946) en deze laatste door Mr. H. R. Goudsmit (19461 juli 1956. Als ad junct-secretaressen fungeerden mej. W. v. d. Velden (19121946 en mej. W. Th. A. Laken (1928—1 juli 1956). Veruit het langst (n.l. 38 jaar) is lid van de raad geweest mej. D. J. M. Coeberg (19101948). Zij werd op gevolgd door haar zuster mej. A. P. M. A. Coeberg (1948—1 juli 1956). Gedurende 24 jaar zijn lid geweest Ir. P. Hoogenboom (19291953) en mevr. J. H. Wichers Rollandet-Touw (19321 juli 1956). Laatstgenoemde fungeerde de laatste jaren tevens als vice-voorzitter. Van 10 tot 20 jaren zijn, behalve de heer W. Pera, voornoemd, lid ge weest de heren J. P. J. Driessen (1909—1924), Mr. A. v. d. Eist (1917 —1928), J. P. Creyghton 1924—1936), Autotoer door West-Nederland Op 19 juli 1572 had te Dordrecht plaats de eerste vrije Statenvergade ring, in welke vergadering vertegen woordigd waren de steden Gorichem, Gouda, Oudewater, Leiden, Haarlem, Alkmaar. Medemblik, Hoorn, Edam, Monnikkendam, Enkhuizen en Dor drecht. In die vergadering is, na uitvoerige toelichting door de afgevaardigde van Prins Willem I, Marnix van St. Aide, gonde, het besluit genomen, om de zijde van de Prins van Oranje te kie zen in Zijn strijd tegen Spaanse over heersing, terwijl tegelijkertijd daad werkelijk werd deelgenomen aan het verzet door een voor die tijd aanmer kelijk bedrag ter beschikking van de Prins te stellen tot voortzetting van Zijn strijd. In feite werd derhalve op die dag te Dordrecht door de bovengenoemde Staten, vertegenwoordigd door de Burgemeesters van de steden, hier boven genoemd, de grondslag gelegd voor een vrij Nederlands volksbe staan, omdat de situatie toen ten tijde aldus was, dat zonder die morele en daadwerkelijke steun Prins Willem I Zijn strijd vermoedelijk niet had kun nen voortzetten. Dit besluit, dat van grote histori sche betekenis geacht mag worden, wordt ieder jaar in de week van 19 juli te Dordrecht op min of meer' feestelijke wijze herdacht. - Reeds sinds enige jaren organiseert het Comité tot herdenking der Eer ste vrije Statenvergadering op die datum een toertocht voor auto's naar de steden, die in 1572, dit zo belang rijke besluit genomen hebben. Het karakter van de Statentocht 1956 is ook nu weer dat men zijn eigen route kan kiezen, hetgeen be tekent dat men op 19 juli 1956 vanaf des morgens 5 uur zal kunnen star ten naar keuze uit de, en rijden langs hierboven genoemde twaalf steden, alwaar in elk van deze plaatsen een controle zal zijn geplaatst, waar de deelnemer zijn controlekaart zal moe ten laten afstempelen en aan hem of haar en vaantje en/of verrassing zuL len worden uitgereikt. Inschrijving voor de Statentocht 1956 is mogelijk voor bestuurders (sters) van personenautomobielen, door inzending en ondertekening van eeh inschrijvingsformulier en beta-, ling van het inschrijfgeld ad f 4,50 aan de Statentocht-secretaris voor Leiden: de directeur van het V.V.V., Steenstraat lb Leiden, die U gaarne alle inlichtingen zal verstrekken. Na inzending van het inschrijfformulier worden U de benodigde bescheiden toegezonden. De inschrijving op deze gezellige toerrit door west-Nederland wordt gesloten op maandag 2 juli a.s. te 24 uur. DANKBARE KINDEREN VAN MARTHASTICHTING. De kinderen van de St. Martha- stichting te Alphen hebben het per soneel van de H.C.W.N.E.M. te Lei den een feestavond aangeboden als tegenprestatie voor alles wat de per soneelsleden voor hen gedaan heb ben. De kinderen hebben twee avon den n.l. vrijdag en zaterdag een ge heel gevulde zaal bezig gehouden. Beide avonden werden geopend door de voorzitter van „De Stalen Band", de heer H. Laman. Namens de stichting spraken op de eerste en tweede avond resp. dr Meyers en de heer Coté, die beiden de dankbaar heid van de Stichting voor de gelde lijke bijdragen en de geschenken van het H.C.W.N.E.M.-personeel onder woorden brachten. Met de deskundige medewerking van de heer B. M. O. Offinga, Inspec teur Nazorg, als conferencier brach ten de oudere en jongere kinderen een gezellig programma. Genoemd mag worden het aardige toneelstuk je „De Boer en de Koning", dat door de oudere en jongere kinderen werd opgevoerd. Tot slot werd door licht beelden een indruk gegeven van het werk aan de Martha-stichting. DE AVONDMUZIEK IN DE PIETERSKEK TE LEIDEN. Het programma van de avondmu- ziek hedenavond 8.30 uur in de Pie terskerk door Joop Brons, organist van de Kooikapel, met medewerking van Jan Brons, cornet, luidt als volgt: 1. Fantasia en fuga in g„ J. S. Bach (orgel); 2. „I know that my Rediemer liveth" uit „The Messiah", G. F. Handel (cornet); 3. Triosonate in Es, J. S. Bach (orgel); 4. a. „Where 'er you walk" uit „Semele", G. F. Handel (cornet); b. Adagio, J. Haydn (cornet); 5. Praeludium en fuga in Es, J. S. Bach (orgel). Aan de uitgang collecte voor het orgelfonds der Hooglandse kerk. Toegang vrij. J. Karstens (19241936), J. Roorda (1937—1952), F. M. Sobels (1939—1 juli 1956), P. M. M. v. d. Weyden (19411 juli 1956) en mevr. A. C. Montagne-v. d. Lee (19141926). Volledigheidshalve zij tenslotte vermeld, dat nog de navolgende per sonen, waarbij men eveneens vele bekende Leidse namen zal aantref fen, gedurende kortere of langere tijd lid van de raad zijn geweest: Mr. J. Th. C. Viruly (19Q61913), mevr. A. L .v. Leersum-Wijsman (1910 1913), J. A. M. A. Grondhout (1910 1917), G. v. Breda Kolff (1913—1921), Mr. P. A. Pijnacker Hordijk (1921 1924), C. L .v. Buuren (1925—1929), mevr. M. W. S. Blok-Abersdn (1926— 1932), Ir. W. J. Modderman (1929 1936), Dr. N. Verwey (1936—1938), G. A. Kluytmans (1937—1940), D. v. d. Waals (1948—1955). Mevr. W. C. Schellekens-Leyten (1948), Ds. D. J. Vossers (1948), J. P. Karstens (1953) en de heer L. Westerman (1953) vormden samen met de reeds genoemde dames mevr. J. H. Wichers Rollandet-Touw en mej. A. P. M. A. Coeberg en de heren F. H. Sobels en P. M. M. van der Weyden de laatste leden van de raad. In de aanhef hebben wij reeds ge zegd, dat de opheffing van de Leidse Voogdijraad o.i. een ernstig verlies betekent voor de Kinderbescherming in het rayon waarover de Raad zijn werkzaamheden uitstrekt. Wij be treuren het in het algemeen tevens, dat wederom een belangrijke instel ling uit het Leidse .leven verdwijnt. Leiden verloor reeds vele jaren gele den een Arrondissements-Rechtbank en zal binnenkort ook de Raad van Beroep voor de Directe Belastingen uit haar midden zien verdwijnen. Het agentschap van de Nederlandse Bank werd kortgeleden omgezet in een correspondentschap. En zo zou er meer te noemen zijn. Leiden kan daar zelf weinig of niets aan doen. Maar voor de stad blijft het successievelijk verdwijnen van tal van belangrijke instellingen, zoals nu weer de Voogdijraad, in ernstige mate te betreuren. H. F. A. DONDERS. Chaplain Snijers Eerste plechtige H. Mts in het vaderland Als treffend sluitstuk van een bij zonder indrukwekkend triduum, dat de aalmoezenier van de Nederlandse Pax Christi-beweging pater P. J. Verkoelen oblaat v&n Maria, de afge lopen week in de Leidse St. Petrus- parochie gehouden heeft, werd gis termorgen om 9 uur met bijzondere plechtigheid een H. Mis opgedragen, die voor een der uit de St. Petrus parochie afkomstige priesters de eer- ste plechtige in Nederland was. Chaplain P. Snijers vertrok ruim 5 jaar geleden naar Amerika als pries terstudent en droeg ver van het va derland in de kathedraal van Saint Paul zijn eerste H. Mis op, waarna hij zijn priesterlijke arbeid aanving in Beckeridge (Minnesota). Op vakantie in Nederland heeft hij gisteren zijn eerste plechtige H. Mis op vaderlandse bodem opgedragen in de goed bezette St. Petruskerk. Aan het altaar werd chaplain Snij ers geassisteerd door dr. Jozef Jans sen (diaken) en een studievriend: pater J. Nijman, Kruisheer, secreta ris van mgr. van Hees te St. Agatha, (sub-diaken). Kapelaan J. W. de Jong fungeerde als cercmoniarus. In het koor bevond zich o.m. nog pastoor G. J. Klaverweyden van het Kruisherenklooster uit Zoeterwoude. Het koor van de St. Petrus-paro chie zong onder leiding van de heer H. Rijnbeek de Mis Carolus Bor- romeus van Saint Requiez, aan het orgel begeleid door de heer G. Bots. Aan het slot van de plechtigheid werd het Ave Maria van Mozart ge zongen. In de avonduren celebreerde cha plain Snijers een plechtig lof, met assistentie van pater Nijman en kap. Thomas. Tijdens een druk bezochte receptie, die ten huize van zijn ouders aan de Botermarkt van een tot half drie ge houden werd, kwamen o.m. deken W. P. M. Haring, pastoor Th. M Beu kers, studentenpastoor prof. dr. H. van Rooyen en wethouder S. Men ken hun gelukwensen aanbieden. DUBBEL JUBILEUM BIJ FIRMA GEBR. KRUYT. Het dubbele feest bij de firma Gebr. Kruyt, waar de heren T. Mens en N. Selier hun 40-jarig jubileum her dachten als winkelbediende, is zater dagavond met vreugde gevierd. Temidden van het gehele perso neel huldigde de heer T. J. Kruyt de beide jubilarissen. Hij zeide, dat de firma, dank brengend aan de beide medewerkers voor hun 40-jarige zeer toegewijde arbeid, zichzelf kon felici teren met zulke medewerkers. Namens het personeel sprak de heer G. Labordus woorden van geluk wens. Van de firma ontving de heer Mens een stel fauteuils en van het personeel een bijbehorend tafeltje. De heer Selier ontving van de firma een radio-toestel en van het perso neel eveneens een tafeltje. De echt genoten van de jubilarissen werden vereerd met bloemen. Ook thuis ontvingen de beide fees telingen nog vele blijken van belang stelling. Aan beide jubilarissen werd, ver gezeld van een waarderend schrijven, de zilveren plaquette van de Neder landse Vereniging van Ijzerhandel, overgereikt. Eind-examen H.B.S* Bonaventura-lyceum Voor heteindexamen H.B.S., dipl. B zijn van het St. Bonaventura- lyceum (Mariënpoelstraat) de vol gende candidaten geslaagd: J. de Back, Oegstgeest, J. Barnhoorn, Lisse, H. van den Berg, Leiderdorp, J. Blom, Leiderdorp, R. Douwes, Lei den, H. van Duynhoven, Lisse, N. v. d. Eerenbeemt, Voorburg, L. Hil- horst, Wassenaar, P. Hoogkamer, Wassenaar, T. Kruyf, 's Gravenhage, P. Lubbe, Wassenaar, G. Niehe, Bloemendaal, H. Nolens, Wassenaar, P. van Oerle, Leiden, H. Ramakers, Leiden, A. Schlatmann, Oegstgeest, C. Vermeulen, Boskoop, R. Vree burg, Leiden, Gerda van der Werf, Noordwijk, A.- Zuydwijk, Koudekerk. Afgewezen: geen. Teruggetrokken een candidaat. Met Gerda v. d. Werf deed het eer ste meisjes eindexamen H.B.S. aan het St. Bonaventura-lyceum. Volgens de regeling, welke bestaat tussen het St.' Agnes-lyceum en het St. Bonaventura-lyceum. kunnen meisjes, die de H.B.S. willen volgen, te beginnen met de 3e klas het on derwijs volgen aan de Mariënpoel straat. De eerste twee klassen kunnen zij volgen op het St. Agnes-lyceum, waar hun, desgewenst, op de tweede klasse een voorbereiding op de 3e klasse H.B.S. wordt gegeven. Eindexamen M.M.S. St. Agnes-lyceum Voor het eindexamen Middelbare Meisjesschool, van het St. Agnes- lyceum te Leiden, zijn geslaagd: C. M. van Bakel, Leiden, S. J. C. van Breemen, Wassenaar, C. M. Bresser, Leiden, L. H. Th. Don, Wassenaar, S. M. Duinhoven, Warmond, M. J. J. H. Friebel, Zoeterwoude, C. M. Heek, Zoeterwoude, L. G. Jansen, Oegst geest, J. C. Jansen, Oegstgeest, C. H. M. Kemna, Den Haag, M. A. G. Th. de Krijger, Leiderdorp, E. M. A. van Middelkoop, Voorburg, A. Th. A. Sleumer, Leiden, H. M. J. van dei- Stok, Leiden, F. L. G. Trossèl, Lei den, H. J. Verdegaal, Sassenheim, M. E. A. Willemsen, Warmond, A. J. M. de Wolf, Noordwijk. Afgewezen 1. ST. BONAVENTURA-LYCEUM. De leerlingen van ons Lyceum en hun ouders en eventueel andere be langstellenden worden hiermede uit genodigd op het concert dat op dins dagavond, 3 juli, om 8.15 u. in het R.K. Lyceum te Leiden gegeven wordt door de Conservatoriumleer lingen: het pianoduo: Lea v. Schenk- Brill en Carl Nitzsche en de bas- bariton: Huib Quispel. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doet.-ex. Sterre- kunde de heer J. Ponsen te Leiden. Woensdag 4 juli a.s. zal het 60 jaar geleden zijn dat mr. J. W. D. Franc ken, geboren te Soerabaja en thans wonende te Brussel, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechtsgeleerdheid. Vrijdag 6 juli a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat Dr. J. A. N. Knuttel, geboren te Delft en thans wonende te Leiden, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Neder landse Letteren.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2