Lisse stapt - na 35 voetbaljaren - enthousiast de derde klasse binnen 't Wegen-plan stad Leiden Meester Strik beleeft langs lijntje plezier van zijn oud-leerlingen Woningbouw aan Wijtenbachweg in Oegstgeest een moeilijke zaak Huldiging van jhr. ir. Von Weiier bij Kon. Begeer in Voorschoten Voorschotense brandweer boekte succes in strijd te Leidschendam MAANDAG 2 JULI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA i Prachtig wapenfeit bij zevende lustrum „Lisse" is derde klasser! Nadat de r.k. voetbalvereniging: uit „het hart van bollenland" twee jaar geleden al aan de poort van de derde klasse had geklopt, maar in de promotiewedstrijden op een ietwat onfortuinlijke manier werd gewipt, bereikten de oranjezwarten deze keer toch het hogere voetbal-walhalla. Ge kunt u ongetwijfeld voorstellen, dat „voetbal-Lisse" in een bovenste-beste stemming verkeert. Het derde klasserschap na een seizoen, waarover de fans hun kindskinderen nog wilde verhalen zullen vertellen. Wat dacht u? Een seizoen, waarin drie elftallen de kampioensvlag konden hijsen: het eerste, het tweede en de junioren B. Een seizoen, waarin men bovendien het 35-jarig bestaan vierde met alle feestelijkheden daar nu eenmaal aan verbonden en nu nog de promotie. Neen: de pret kan haast niet op. „Lisse" heeft meerdere malen triomfen gevierd. Daar kan de voorzitter, de heer C. Strik, u het nodige over vertellen. En de heer Strik verheelt niet, dat de weg der oranjezwarten niet altijd over rozen is gegaan. KAB hielp Lisse over kinderziekten heen De moeilijkheden kwamen nl. al heel gauw. De club was de kinder schoenen nog niet ontgroeid, of men zat er al middenin. En wat erger was: men stond voor een sc^iild van 800,Een bedrag, dat ook van- daag-de-dag nog altijd meer dan de moeite waard is en ruim 30 jaar ge leden was die 800,zoiets als een volwassen kapitaal. Het was de toenmalige voorzitter van de K.A.B. te Lisse, de heer Toon Schrama, die de helpende hand bood. De K.A.B. nam de schuld en.de vereniging over. En zo werd „Lisse" min of meer een onderafdeling der K.A.B. Al vroeg aspiraties. De oranjezwarten speelden de eer ste jaren in de R.K.F., de katholieke voetbalfederatie. Dit gebeurde op een terrein aan de Essenlaan, dat thans al weer jaren voor de bloem bollencultuur in gebruik is. Men schopte het één 'keer zelfs tot de strijd om het landskampioenschap (in R.K.F.-vertband uiteraard), waar in behalve „Lisse" ook „Borne" en „Wilhelmina" uit Amsterdam mee speelden. Een aardig voorval uit de strijd tegen „Borne" is, dat linksbuiten Toon v. d. Zwet toen geblesseerd raakte en dat de heer Strik, die de voetbalschoenen al aan de wilgen had gehangen, als reserve inviel. Ja„Lisse" had in die jaren een elftal, dat de supporters vele malen reden tot juichen gaf. Wim Buschman op de midvoorplaats was iedere wed strijd goed voor een paar doelpunten en zijn broer Augst was als rechts back een onoverkomelijke hinder paal voor iedere vijandelyke links binnen. (Het stopperspil systeem moest mr. Herbert Chapman toen nog uitvinden en de backs dekten de vij andelijke binnenspelers). Jan Be ijk speelde toen linksback en was iedere wedstrijd weer de befaamde rots in de branding. Koos v. d. Zwet zat als (aanvallende) spil voortdurend ach ter zijn voorhoede aan als deze ten aanval trok, maar was weer op tijd terug, als de verdediging assistentie nodig had. Hein v. d. Zon is een der beste kanthalfs uit de oude tijd. En zo zouden we kunnen doorgaan: de technicus Jeroen Langelaan, die het publiek heeft laten gnuiven als hij met zijn schijnbewegingen uit 'n arse naal van trucks zijn tegenstanders in de luren legde, de fel sprintende linksbuiten Arie van Rooyen, Cor v. d. Zeist, die nu onderwijzer in Vo- lendam is, Maarten v. d. Vlugt, thans schoolhoofd in Westwoud: al deze namen staan met gouden letters in de annalen geschreven. Voor de jongere garde zal een figuur als Gerrit v. d. Berg, die pas enkele jaren geleden zijn schoenen definitief aan de kap stok spijkerde, onvergetelijk blijven. Als stopper heeft Gerrit zijn ploeg onbetaalbare diensten bewezen en een sprekender voorbeeld van spor tiviteit is moeilijk te vinden. Kampioenen en hun meester. Om even op de heer Strik terug te komen: deze hanteerde niet 35 jaar aan één stuk de voorzittershamer. Na interne moeilijkheden over het •1 of niet weer accepteren en opstel- Voorzitter Strik len van een speler, die aanvankelijk naar een andere ploeg was overge gaan, bedankte de heer Strik in 1935 voor de eer. De heer J. C. de Haan, die toen gemeentesecrtaris was, werd in zijn plaats gekozen. Deze naar menselijk inzicht te vroeg van deze aarde weggenomen figuur leid de „Lisse" tot vlak na de oorlog. Toen „Lisse" in 1947 zonder voor zitter zat, was het kapelaan Kamer beek, die de heer Strik vriendelijk doch dringend verzocht de voorzit terszetel weer in te nemen al wil de hij het voorlopig maar voor één jaar doen. Dat ene jaartje werden er meer en de populaire hoofdonder wijzer presideert nog steeds de ver gadering. Vrijwel alle leden van het kampioensteam zijn eens leerling bij hem geweest. De trouwe garde. Eén man, die ook zeer veel voor de vereniging heeft gedaan is de heer Mart. Beijk, die al sedert 1928 de zorg voor de financiën op zich heeft genomen. En Jeroen Langelaan, waar we 't zo juist over hadden, was niet alleen een bekwaam voetballer, maar is al sedert 1935 secretaris. Hij is bovendien al 35 jaar lid van de vereniging. Zo'n tijd hebben trou wens ook de heer Joop van Diest en Jan Beijk er al op zitten. Niet onvermeld dient te blijven, dat de heer Th. v. d. Aart als 28 jaar aan de cassa zit! Dat „Lisse" een kerngezonde ver eniging is blijkt niet alleen uit de drie kampioenschappen, die dit jaar werden veroverd, maar vooral uit de goede geest, die er in de vereniging heerst. Men telt in totaal ruim 200 leden en 300 donateurs. In de compe titie spelen mee zes senioren-, vier junioren- en twee adspiranten-teams. Kerngezond. Of „Lisse" in de a.s. competitie een behoorlijk partijtje zal blazen? De heer Strik (en met hem het gehele bestuur) is er van overtuigd, dat de oranje-zwarten dat ongetwijfeld zul len doen. Het eerste is een homogeen team, waarin een frisse geest waait en de wil om te winnen. De training wordt druk bezocht en de jongens hebben er plezier in. En wat belang rijker is: het is een jong team. Het gros der spelers is tussen 20 en 24 jaar. En men heeft een flinke eigen aankweek achter de hand. Het eerste elftal van Lisse, dat het kampioenschap veroverde in de vier de klasse en gisteren de kroon op het werk zette door ongeslagen de derde klasse binnen te stappen. In de uitgave „Randstad en Delta" van de Provinciale Planologische Dienst in Zuid-Holland is als bijlage een „ideeën-schets" opgenomen van de voorgenomen wegen-aanleg. Een vergroting van deze kaart, voor zoverre betreffende de stad Lei den en haar omgeving, geeft een be langwekkende kijk op de ontwikke ling, zoals de planologische dienst zich deze heeft gedacht. De zwarte lijnen geven de Rijks autobanen aan, de puntstippellijn de bestaande spoorwegen; secondaire wegen zijn weggelaten. De tekening zelf geeft een duidelijk overzicht, hoe de stad Leiden mocht haar groei gaan volgens de plannen in een vierkant besloten wordt door auto-wegen, met ver- keerspleinen op de hoekpunten. Voor al de verkeerspleinen aan de oos telijke zijde van de stad wijzen op nieuwe verkeerswegen, namelijk een weg ten zuiden van de Rijn naar Woerden, achter Zoeterwoude-Dorp en Alphen aan den Rijn om. Boven dien wegen welke aftakken van de in aanleg zijnde autobaan beoosten Leiden naar Leiderdorp en naar de streek bezuiden het Braassemermeer. „Zeker: men is er van overtuigd, dat het in de derde klasse geen „walk over" zal worden, waarin men met veel vertoon van macht en meester schap de tegenstanders zal vel len en men maar doelpun ten zal kunnen scoren met een gemak alsof men voor de aardigheid aan het goal kicken is. Maar dat de oranje-zwarten wanhopig zullen moeten vechten om zich in de derde klasse staande te houden, dat wil er bij de bestuursleden niet in. En wie de verrichtingen van het team nu al enkele jaren heeft gevolgd, kan met deze mening van 'harte instemmen! Het plan voor de bouw van 75 wo ningen aan de Wijttenbachweg door de Woningbouwvereniging „Buiten- lust", heeft zich niet alleen ontwik keld tot een slepende, doch tevens tot een principiële aangelegenheid. Toen de aanbesteding van de bouw was ge schied. bleek, dat geen der inschrij vers bereid en in staat was deze wo- Het was de bedoeling, dat het veer tigjarig jubileum van jhr. ir. A. C. von Weiier in besloten kring zou wor den gehouden, maar het is een grootse spontane hulde geworden. De jubilaris werd met zijn echtgenote en kinderen met een „Lang zal hij leven" door directie en personeelsleden in de zaal der Zilverfabriek ontvangen. Vele grote bloemstukken van zusterbedrij ven, directieleden en de Vereniging voor Penningkunst stonden reeds in de zaal opgesteld. Woorden van lof en hulde werden de jubilaris toegesproken door de heer D. Vos, directeur van het zuster bedrijf in Indonesië. Op verzoek van de directeur-gene raal, de heer C. J. A. Begeer, wenste hij hem geluk met zijn jubileum bij de Kon. Ned. Edelmetaal Bedrijven en overhandigde hem de verguld zil veren penning der K.N.E.B. Namens de president-commissaris, de heer Th. Ligthart, had hij het ge noegen de grote verguld zilveren pen ning met het daarbij behorende ver erende getuigschrift van de Maat schappij van Nijverheid en Handel te mogen aanbieden. De heer W. Kreeft huldigde de jubi laris namens het personeel der Kon. Begeer. Hij had eerbied voor de grote stimulans en steun, welke van de jubilaris uitging en dankte hem voor wat onder zijn leiding bij de Kon. Be geer tot stand was gekomen. Namens het personeel overhandig de hij hem een grote zilverep sigaret tendoos waarin door spreker het fa miliewapen was gegraveerd. Namens de Zilverfabriek „Vóór- schoten" sprak de directeur, de heer mr. S. A. C. Begeer. In zeer harte lijke woorden sprak hij de jubilaris toe en dankte hem voor de goede samenwerking tussen „Zilva" en Kon. Begeer en hoopte, onder aanbieding van een set gïamofoonplaten, waar van hem bekend was, dat de juiste harmonie was gekozen, deze ook zou mogen voortduren tussen beide be drijven. Namens al het personeel der zil verfabriek huldigde de heer I. Boon de jubilaris en overhandigde hem een zilveren lu-cifersschiuif. De heer J. Sender, directeur van het zuster bedrijf „de Hollandse Kettingfabriek" was trots op de jubilaris omdat deze jubilaris een jubileum mag vieren van een afdeling waar kunstwerken wor den vervaardigd, die zowel in het binnenland als in het buitenland zo'n grote waardering ondervinden. Ook hij overhandigde hem een set gramo- foonplaten met de wens, dat de war me klanken van deze muziek zijn hart verder moge verwarmen voor het edele ambacht der Kon. Begeer. De laatste spreker was de heer I. Vos, directeur van het zusterbedrijf in Nederland. Hij sprak woorden van dank en hulde namens de magazijnen voor de schitterende medewerking welke hij steeds van de jubilaris heeft ondervonden. Daar spr. wist, dat de jubilaris een reis gaat maken naar zijn zoon in Canada, hoopte hij, dat hij geen minuut verloren zou laten gaan om daar ook werkelijk te kunnen ge nieten. Om dan ook elke minuut te kunnen gébruiken bood spr., mede moesten Ged. Staten dit raadsbesluit goedkeuren. In de vorige raadsverga dering werd reeds door verschillen de raadsleden bezorgdheid uitgespro ken over het uitblijven van de goed keuring van het raadsbesluit. Dezer dagen hebben Ged. Staten laten we ten, dat zij hadden besloten het raadbesluit van 18 januari tot verkoop v. d. grond voor te leggen a. d. min. v. Wederopbouw en Volkshuisvesting, blijkbaar omdat het risico bestaat, dat hier een precedent zal worden geschapen indien gemeentebesturen genoegen gaan nemen met verlaagde grondprijzen en er een toestand ont staan zou waarvoor G.S. niet de ver antwoordelijkheid-kunnen en willen dragen. Het is zeer te waarderen dat het gemeentebestuur van Oegstgeest al het mogelijke heeft gedaan om de bouw van deze woningen, waarvan er 25 bestemd zijn voor personeel van M.E.B., te verwezenlijken. Evenwel zij het. indirect wordt toch de richtprijs van de regering doorbroken. Burgemeester Du Boeuff heeft di rect na het bekend worden van het bericht van Ged Staten telegrafisch een audiëntie bij de minister aange vraagd om de zaak te bespreken. Wanneer deze audiëntie plaats zal hebben is niet bekend, doch in af wachting ervan is besloten om van avond een openbare raadsvergade ringen te bouwen voor de prijs, die door de regering is bepaald. De vraag werd opgeworpen of de prijs van de aannemers te hoog of de richt prijs van de regering te laag was. Van regeringszijde blijkt men even wel niet bereid deze richtprijs te verhogen, mede in verband met het feit, dat dit de mogelijkheid zou kun nen inhouden dat z.g. „zwarte lonen" kunnen worden betaald. Om uit deze impasse te komen be sloot de raad van Oegstgeest in* zijn vergadering van 18 januari j.l. de prijs van de bouwgrond voor deze wonin gen drastisch te verlagen. De raad nam genoegen met een prijs van slechts 3.25 per m2, hoewel oor spronkelijk was verkocht voor 14, per m2. Dit besluit was destijds voor de raad al een moeilijk te verteren brok, omdat de onbillijkheid werd ge voeld ten opzichte van toekomstige kopers van bouwgrond in dezelfde omgeving, die uiteraard een aanzien lijk hogere prijs verschuldigd zijn. Door dit besluit werd voor de woning bouwvereniging een bezuiniging be reikt van 97.395,waardoor dering te beleggen, waar deze aangele- bouw mogelijk zou zijn. Evenwel geniheid op de agenda staat vermeld. Zaterdagmiddag zijn te Leidschen dam gewestelijke wedstrijden ge houden voor brandweercorpsen, wel ke zijn gerangschikt in de derde klasse. Aan deze wedstrijd werd deel genomen door 24 corpsen, welke in twee poules hun proeven van pa raatheid aflegden. Voor de aanvang van deze interessante demonstraties sprak burgemeester H. Banning een namens zijn broer, de heer D. Vos, een gouden polshorloge aan. Jhr. ir. A. C. von Weiier had ten slotte het laatste woord. Hij bedankte iedere spreker afzonderlijk en op zeer hartelijke wijze voor de sympathieke woorden tot hem gericht en voor de uitzonderlijk mooie geschenken hem bij dit jubileum aangeboden. yJlun&tzinmye' ontuatiy&t van kwanpjanaeó te CL'dam In het I.C.C. vond zaterdagmorgen de ontvangst van H.K.H. prinses Beatrix, het koninklijk paar en H.K.H. prinses Wilhelmina plaats door de samenwerkende instituten voor kunstonderwijs te Amsterdam. Tijdens de toespraak van de voorzitster van de S.I.K.A. werd deze foto van de koninklijke gasten gemaakt. welkomstwoord inzonderheid tot de heer Van Langen, de landelijk hoofd inspecteur van het brandweerwezen. De heer J. P. van Hoorn uit Den Haag, lid van het algemeen brand weer comité, gaf vervolgens de strek king aan van deze gewestelijke wed strijd. De op het voetbalveld van R.K.A.V.V. opgestelde stellages stel den boerenhofsteden voor die in brand stonden. De manier waarop elk brandweercorps te werk ging,, was beslissend voor het behalen van de voor elk onderdeel van taakver vulling toegekende punten. De wedstrijdleider de heer van Hoorn gaf na de demonstraties enige fouten aan, waaraan enkele brand weren zich hadden schuldig gemaakt o.a. de verkenning van de brand was soms te uitvoerig en te veel tijdro vend. Er waren spuiten die dadelijk aan het werk gingen, zonder na te gaan wat nog te redden was, het be klimmen van ladders w-as enige ma len verkeerd enz. Burgemeester Banning heeft daar na onder grote spanning van de brandweermannen de prijzen bekend gemaakt. Voor baan I was de eerste prijs voor Voorschoten met 711 punten; de tweede voor Bergschenhoek met 67 V-i punt en de derde prijs voor Leidschendam met 633 punten. Voor baan II waren de winnaars: lste prijs voor Dirksland met 666'{. punt; 2de voor Rotterdam II met 636 punten en derde voor Papendrecht met 586 ,'4 punt. De eerste en tweede prijswinnaars van baan I Voorschoten en Berg schenhoek en van baan II n.l. Dirks land en Rotterdam II zullen nu uit komen in de landelijke wedstrijd voor het behalen van de uitgeloofde wisselbeker. De gemeente Leidschendam en ook burgemeester Banning hadden nog een extra medaille beschikbaar ge steld welke werden toegekend aan de beste en meest tactische bevelheb ber van het brandweercorps. Onder algemene toejuiching wer den deze extra blijken van waarde ring toegekend aan de leiders van de brandweren van Bergschehoek en Dirksland. Aan alle corpsen werd daarna nog een herinneringsmedaille uitgereikt. Voor de wedstrijden bestond grote belangstelling. De burgemeesters van de diverse plaatsen volgden de pres taties van hun corpsen met belang stelling.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 10