DE LEIDSE BIOSCOPEN? Scherp Tekort aan dekkingsmiddelen staat centraal rioleringsplan in de weg Belangrijke uitbreiding Leidse Rembrandt-tentoonstelling ZATERDAG 30 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Fractieleiders maandag weer naar dr. Drees De kabinetsformateur, dr. Drees heeft tegen maandagavond de vijf fractievoorzitters, mr. Burger (PvdA) prof. Romme (KVP), prof. Zijlstra (A.R.), prof. Oud (WIR) en de heer Tilanus (C.H.) opnieuw voor een be spreking uitgenodigd. Het militaire overleg van de for mateur met de demissionaire minister van Oorlog en militaire en financiële experts over het niveau der defensie uitgaven is thans afgesloten. Verwacht wordt dat de demissio naire iminister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. Witte, vandaag of maandagmorgen gereed zal zijn met zijn rapport over het buurvraag- sfcuk. Oude standpunt. Ten aanzien van het controversiële punt der defensie-uitgaven valt thans te melden dat de formateur weer op zijn oude standpunt is teruggevallen en blijft vasthouden aan het niveau van 1450 miljoen gulden per jaar. Ook ten aanzien van de oplossing van het huoirvraagstuk is men in Den Haag somlber gestemd. Zit Crabb in Moskou gevangen Het Westduitse blad „Bildzeitung" schrijft, dat Lionel Crabb, de Britse kikvorsman, die spoorloos verdween ten tijde van het bezoek der Russi sche leiders aan Engeland, in Moskou gevangen zit. Volgens het blad is dit door een Russische officier aan een linkse Franse politicus aan een feestmaal in Moskou medegedeeld. De Franse politicus had dit weer meegedeeld aan een relatie van het Duitse blad in Parijs. „Bildzeitung" schrijft, dat Crabb gevangene nummer 147 in de Mos- kouse Lefortowo-gevangenis is. Hem was verzocht voor de Russische ma rine te willen werken. Crabb verdween in april. Premier Eden deelde in het Lagerhuis mee, dat Crabb in de haven van Ports mouth gedoken 'had in de buurt van de Russische oorlogsschepen, die daar toen lagen. De regering had daar niets van geweten. Pierre Commin, de leider van een delegatie van de Franse socialistische partij, die kort geleden een bezoek aan Moskou heeft gebracht, ontkende later, dat enig lid van zijn delegatie in Moskou is meegedeeld, ,dat Crabb in Russische gevangenschap ver keert. „Het is een legende, ,het is volsla gen onzin", aldus Commin. In officiële kringen te Londen ver klaarde men, geen bevestiging te heb ben ontvangen van de persberichten, als zou Crabb in Moskou gevangen zitten. Probeer daar eens te staken Drie personen zijn vrijdag in Gera, Oost-Duitsland, veroordeeld tot in totaal 14 jaar dwangarbeid wegens het aanzetten tot een „onwettige sta king", in de gezamenlijke Oostduits- Russische uraniummijnen in Thürin- gen, aldus is in Berlijn vernomen. Zij stonden terecht onder de be schuldiging te hebben gepoogd te provoceren tot ongeregeldheden en onwettige staking en het gezag te hebben genegeerd. De opstand in Tibet Volgens berichten uit Calcutta, heeft de opstand tegen de commu nistische Chinezen zich over acht van de oostelijke provincies van Ti bet verspreid. Er zijn veel slachtof fers onder de Tibetanen. De Chinezen hebben hevige bom bardementen uitgevoerd in hun po ging om de opstand neer te slaan. Chinese bommenwerpers bombar deerden Li-Tang, de hoofdstad van de provincie Li-Tang en verscheidene Tibetaanse kloosters. Toen de strijd in hevigheid toe nam, vluchtten de Tibetanen naar de heuvels, hun huizen en kloosters in de steek latende. Men neemt aan, dat de opstand voortkomt uit pogingen van de Chi nezen om de Tibetanen te ontwape nen en uit andere „demoraliserende" bepalingen. De spanning nam toe na de arres tatie van drie vertegenwoordigers van Tibetaanse provincies, deel uit makend van verscheidene honderden afgevaardigden, die een verzoek- schrift hebben overhandigd aan de Dalai Lama, de godsdienstige heerser over Tibet, toen deze uit Peking naar Lhasa terugkeerde. Ts'o^hen en Bulgaren klagi en eveneens Uit Tsjechoslowaakse en Bulgaarse kranten blijkt dat ook in die landen evenals in Polen moeilijkheden in de industrie en bij de voedselvoorzie ning bestaan. Het in Sofia verschijnende blad Strschel klaagde, dat als gevolg van ondoeltreffendheid „tonnen fruit en ^groenten bederven,, terwijl onze winkels leeg zijn". POTLOOD en GEEST Oplossing no. 508. Horizontaal: 1. jajem, 5. bar, '8. je, 9. kin, 11. ar, 13. Ada, 16. romer, 17. ham, 19. ego, 21. Ta, 22. ork, 24. at, 25. lor, 27. aas, 29. paard. Verticaal: 1. ja, 2. ark, 3. een, 4. mi, 5. bed, 7. sak, 8. jacht, 10. immer, 12. robot. 14. arm, 15. are, 18. aal, 20. gas, 22. ora, 23. kar, 26. op, 28. A. D. Gemeenteraad Leiderdorp Komt er een nieuw raadhuis? In de gisteravond gehouden raads vergadering te Leiderdorp onder lei ding van burgemeester K. v. Diepe- ningen, heeft het college van B. en W. de raad enige belangrijke voorstellen voorgelegd om over te besluiten. Al vorens echter met de afwerking van de agenda te beginnen deelde de voorz. mede, dat wethouder Snel we gens een hartaanval voorlopig alge hele rust moet nemen en daarvoor in het Diaconessenhuis is opgenomen. Daarom was een benoeming van een plaatsvervangend wethouder op dc agenda ingelast. Voorts deelde de voorz. mede, dat de heer Kuilenberg op 11 juli 40 jaar getrouwd is. Het centraal rioleringsplan. De voorbereidingen tot uitvoering van het centrale rioleringsplan zijn thans zover gevorderd, dat tot aan besteding zou kunnen worden over gegaan, indien de gemeente niet had te kampen met een tekort aan alge mene dekkingsmiddelen. Het plan omvat de aanleg van een hoofdriool in de Bericenkade en de Ericalaan, rioleringswerken in de kom der ge meente en vernieuwen van de riole ring in de Acacialaan, Ericalaan, Mei- doornstraat gedeeltelijk, Lindelaan, Eikenlaan, Kastanjelaan, gedeeltelijk Hoogmadeseweg en Dr. de Bruijne straat gedeeltelijk, alles met bijko mende werken. Verder verrichting van rioleringswerken in het Zijlkwar tier, vernieuwing riolering in de Zijl- dijk, de Zijloordkade, Steenbakkers- laan, Span jaarslaan en de Zijllaan. De noodzakelijkheid van deze wer ken is na onderzoek gebleken omdat de riolen in de genoemde straten in zeer sleohte toestand verkeren en ge deeltelijk zelfs een gevaar voor het verkeer opleveren wegens mogelijk heid tot instorting. Daarbij komt dat een aantal van bovengenoemde rio len ten behoeve van de afvoer naar de te bouwen rioolzuiveringsinstal latie, door riolen van het juiste door stromingsprofiel onder het juiste af schot moeten worden vervangen. Nieuwe belasting. Na overleg met de provinciale grif fie, omdat de gemeente kampen heeft met een tekort aan algemene dek kingsmiddelen, is besloten niet tot aanbesteding over te gaan voordat de desbetreffende begrotingswijziging is goedgekeurd. In deze begrotingswij ziging, ter grootte van 1.200.00, is begrepen zowel de centrale riole ring als de rioolzuiveringsinstallatie, welke niet van elkaar zijn los te maken. Tot het sluitend maken van deze begrotingswijziging is een be roep gedaan op de reserven, zulks in afwachting van een verhoging der al- 'gemene uitkering uit het gemeente fonds, waartoe B. en W. een afzon derlijk voorstel indienden. Ten aan- 'zien van de realisering van het cen traal rioleringsplan wordt evenwel door het provinciaal bestuur de eis gesteld dat tot invoering van riool belasting zal worden overgegaan. Hoewel de uitvoering van het plan geruime tijd in beslag zal nemen is het toch noodzakelijk nu reeds een principe-besluit te nemen, zulks ter verkrijging van de goedkeuring van de desbetreffende begrotingswijzi ging. Door het tekort aan algemene dékkingsmiddelen zal hieraan niet kunnen worden ontkomen en is een invoering van de rioolbelasting on vermijdelijk. Op welke wijze dit moet geschieden zal nog nader wor den overwogen. Het gaat nu om een principe-besluit. De heer Nievaart vestigt de aan dacht van B. en W. op de huizen aan de Zijloordkade tussen Zijllaan en Steenbakerslaan. Deze zakken weg en als de riolering iij verschot wordt ge legd komt deze mogelijk te hoog te liggen waardoor deze huizen geen goede afvoer zouden hebben. De heer Los vindt dat de raad, met de eis voor een rioolbelasting, a.h.w. met de rug tegen de muur wordt gezet. De heer De Graaf vraagt of er -een bedrag is te taxeren en of er een ba sisbedrag moet zijn. De heer Moraal, of men verplicht is op de centrale rio lering aan te sluiten. Verplichte aan sluiting en verplichte belasting vindt hij een vreemde situatie. De voorz. antwoordt dat een goede riolering en rioolzuiveringsinstallatie in het be lang is van de bewoners en komt bo vendien ten goede aan de toestand van diverse sloten en vaarten in de ge meente. De bestaande toestand is slechts mogelijk door de gunst van Rijnland. Vooral nu de plannen voor de installatie klaar zijn kan Rijn land een lozing op het boezemwater verbieden. Het ligt in de bedoeling om tot verplichte aansluiting over te gaan. Een eventuele verhoogde uitkering uit 't Gemeentefonds zal op onge veer 15,per inwoner komen. Verzoek om verhoogde uitkering. In een uitvoerig overzicht, waaraan toegevoegd een lange lijst van uit te voeren werken tonen B. en W. de noodzakelijkheid van een verhoogde uitkering aan.. In het voorwoord bij de begroting voor 1956 is door B. en W. er op gewezen, dat investeringen waren te verwachten waaraan niet zou kunnen worden ontkomen. Dit is thans reeds bewaarheid geworden. Allereerst was daar het riolerings plan. Daarnaast echter komen voor van een ambtswoning voor de burge meester, de bouw van een bijzondere ulo-school welke inmiddels reeds is gegund de bouw van een bijzon dere lagere school, bouw en inrichting van een zwembad, de bouw van een centraal gymnastieklokaal waar voor eveneens vergunning is verleend uitbreiding en vernieuwing van het brandweermateriaal, de bouw van een bergplaats en garages voor ge meentewerken, gemeentelijk aandeel in de kosten van een voetbrug over de Rijn en de uitbreiding van de al gemene begraafplaats. Al deze wer ken die vroeg of laat doorgang zullen moeten vinden veroorzaken een te kort aan algemene dekkingsmiddelen van 100.000,B. en W. stellen de raad voor de minister van binnen landse zaken te verzoeken om het basisbedrag der algemene uitkering te verhogen en er op aan te dringen de verhoging te doen ingaan voor het dienstjaar 1957. Nieuwe ambtswoning. Ook nieuw raadhuis? Op 3 november vorig jaar werd een besluit genomen een krediet uit te trekken voor het maken van een plan voor een nieuwe ambtswoning voor de burgemeester. Daarbij werd over wogen, dat de uitbreiding van het raadhuis urgent was te achten en daartoe niet kon worden oyergegaan alvorens de aan het raadhuis aange bouwde ambtswoning was ontruimd. Inmiddels is de uitbreiding van het raadhuis zo urgent, dat zal moeten worden overwogen of 'het niet nood zakelijk is dat een geheel nieuw raadhuis wordt gebouwd. Immers de ontwikkeling der gemeente voltrekt zich in een dermate snel tempo, dat verwacht mag worden dat het zielen tal der gemeente over ongeveer vijf jaar het getal van 8000 zal benaderen, terwijl indien de voortekenen niet be dringen, daarna rekening zal moeten worden gehouden met een uitbrei ding tot 20.000 a 25.000 zielen. B. en W. hadden gedacht de benedenverdie- LEIMUIDEN GEMEENTERAAD. uitvoering in aanmerking: de bouw v. d. Meijden. De raad van Leimuiden kwam bij een onder voorzitterschap van de heer C. A. W. Buijks, loco-burge meester. Aanwezig waren alle leden van de raad. Ingekomen is een schrijven van de Stichting Rembrandt Herdenking, waaibij in verband met het plaatsen van een momuhent een bijdrage in eens wordt gevraagd' v^n H cent per inwoner. Op voorstel van de heer Tasson wordt besloten een bijdrage ineens te verlenen van 25. De rekening dienst '54 wordt als volgt vastgesteld. Inkomsten gewone dienst 400140.87; uitgaven gewone dienst 421869.72; nadelig slot ƒ21728.85. De voorzitter deelt mede dat het netto nadelig slot f 5556.89 bedraagt omdat er bij het besluiten van de dienst 1954 nog een belang rijk bedrag te ontvangen was. Kapitaaldienst inkomsten 802392.46 uitgaven 1.737799.40; batig slot 64593.06. Vervolgens worden nog vastgesteld enkele 'besluiten tot wij ziging van de dienst 1955. KOUDEKERK GEMEENTERAADSVERGADERING Gisteravond kwam de gemeente raad van Koudekerk bijeen onder voorzitterschap van burgemeester mr. J. P. de Herder. Besloten werd het ophalen van huisvuil, gedurende een jaar, onder hands aan te besteden aan de tegen woordige ophaler L. Blokland, voor de som van 1250 per jaar. De heer Gerlof vroeg of het niet mogelijk zou zijn, dit bij de nieuwe huizen meer dan eenmaal per week te doen, daar men daar met het vuil geen raad weet. Dit heeft volgens de voorzitter reeds de aandacht van b. en w„ die naar een oplossing voor de toekomst zoeken. Naar aanleiding van een schrijven van de min. v. binnenl. zaken, wordt de interimregeling ziektekosten ge- meentepersoneel voor 1956, vastge steld. De gehuwden zullen 92,40 en de ongehuwden 46,20 ontvangen. Zonder hoofdelijke stemming wor den de voorschotten die de woning bouwvereniging Goed Wonen heeft ontvangen gewijzigd. Dit betreft drie projecten n.l. van 14, van 4 en van 6 woningen. De nu vastgestelde be dragen zijn als volgt: L Grondkosten resp. 27.896,52; 6.232,46 en 10.416.25. Voor de bouwkosten wor den de bedragen als volgt vastge steld: 153.578,81 en 38.224.84 en 59.218,66. Uitstapje Ouden van Dagen. Het jaarlijkse uitstapje van de ouden van dagen zal plaats hebben op don derdag 5 juli a.s. Deelnemers moe ten om kwart voor negen present zijn. Ten bate van dit uitstapje zal de Koudekerkse- hengelaarsvereni ging een grote viswedstrijd organi seren, waaraan ieder kan deelnemen. Opgaven kunnen bij verschillende bestuursleden worden gedaan. Ook kan men zich opgeven voor de aan vang van de wedstrijd op zaterdag 7 juli a.s. des namiddags om drie uur, op het verzamelpunt: De Kou dekerkse Brug. Smulpartij. De heer W. v. Veg- ten Cz., uit de Hoogewaard, die bij het slootschieten te Rijpwetering een karper ving die 80 cm. lang was en 26 pond woog, zal wel 'n smakelijk weekend hebben. Voor 't einddiploma Tuinbouw school is te Rijnsburg geslaagd Jan ping van de huidige ambtswonng in gebruik te doen nemen door de secre tarie en de bovenverdieping te reser veren voor het bureau gemeente wer ken. In afwachting van een nieuw raadhuis wordt deze oplossing als een tijdelijke beschouwd. In verband hier mede stellen B. en W. voor tot de bouw van een nieuwe ambtswoning te besluiten. Verkiezing pl.v. wethouder. Vervolgens stelt de voorz. de ver kiezing van 'n plaatsvervangend wet houder aan de orde. Dit was het eni ge punt waarover hoofdelijk gestemd werd. De andere punten van de agen da werden zonder meer aanvaard. De uitslag van de stemming was dat. de heer v. d. Stoel met negen van de tien stemmen tot pl.v. wethouder werd gekozen. Tenslotte deelde de voorz. mede, dat het crediet bij de bank van Ned. gemeenten belangrijk was overschre den en daarom een credietverhoging had aangevraagd van 100.000.Hij vroeg toestemming van de raad om in deze te handelen naar goedvinden. NIEUWVEEN Programma reis ouden van dagen. De ouden van dagen gaan dit jaar een dagje uit op 4 juli a.s. Het pro gramma is als volgt: Om acht uur vertrek vanuit de Kerkstraat naar Scheveningen. In Scheveningen wordt een bezoek gébracht aan het Nieuwe Zeewater Aquarium. Hierna gaat de tocht naar het strand om in het rest. een verfrissing te gébruiken. Onge veer half een vertrek uit Scheve ningen via Den Haag naar Rijswijk, waar de speeltuin Drievliet zal- wor den bezocht. Via de duinstreek, Groe- nendaal. Heemstede riching huis waarts. Vanaf de Kattenburg met mu ziek naar de zaal van Lelieveld, waar een keurig uitgebreide maaltijd te wachten staat. Al met al een mooi programma, wat echter veel geld kost. Een van de middelen om hierin te voorzien is de voetbalwedstrijd. Deze wordt vanavond gehouden tussen de elftal len van TAW uit Ter Aar en Nic. Boys op het terrein van laatstgenoem de. De inzit is de prachtige wissel beker. Mocht TAW ook ditmaal win nen dan gaat de 'beker definitief naar Ter Aar. Aan de Boys de keus om dit te verhinderen. Aanvang zeven uur. 0UD-ADE Te 'sGravenhage slaagde de heer Th. v. d. Poel Az. voor het on derwij zersexamen. R0EL0FARENDSVEEN AFSCHEID PASTOOR S. LIGTHART Bij gelegenheid van het vertrek van pastoor S. Ligthart naar Den Haag wordt een afscheidsavond gehouden op a.s. woensdag 4 juli. Deze wordt gehouden in de aula van de S. Josephschool te 19 uur precies. Naast de genodigden en afgevaardigden van verenigingen mag hierbij gezien de beschikbare plaatsruimte uit ieder gezin een persoon aanwezig zijn. Deze avond wordt besloten met een receptie van 9 tot 10 uur, opdat dan alle parochianen in de gelegenheid zullen zijn om afscheid te nemen van hun beminde pastoor. 171ste Jaarvergadering „Mathesis" De grote opkomst bij de 171ste al gemene jaarvergadering van het Ko ninklijk Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" die gister avond in de foyer van de Stadsge hoorzaal gehouden werd, was waar schijnlijk mede te danken aan de uit reiking van behaalde diploma's en de bekendmaking van bevorderingen, die tijdens deze vergadering plaats vonden. Na een kort welkomstwoord van de voorzitter, Ir M. C. de Jong, werden de notulen voorgelezen, gevolgd door een verslag van het financieel beheer van het genootschap. De kascommis- sie bestond uit de heren A. N. Zek- veld en A. v. d. Hoogt. De boekhou ding, gecontroleerd, werd in orde be vonden. De penningmeester was daar mee gedechargeerd. Aftredende bestuursleden waren Ir M. C. de Jong, D. L. Landman en Ir Meuwese. Bij ballotage door de leden van de vergadering werden gekozen: Ir H. J. E. Heijkens. ir. H. A. Bol, ir. Meuwese en dr. J. v. d. Handel, die in de plaats trad van wijlen prof. dr. J. Haantjes. In zijn toespraak herdacht de voor zitter ir. M. C. de Jong, prof. dr. J. Haantjes, die in het afgelopen jaar is overleden en gaf hij vervolgens een zeer gedetailleerd verslag over de studies bij Mathesis en hun resulta ten, die zeker niet ongunstig mogen heten. Hij prees de ijver waarmee dit jaar weer was gewerkt op M.S.G. en ging na felicitatie van de geslaagden over tot uitreiking van de diploma's. DE GEDIPLOMEERDEN. Diploma 5-jarige cursus Werktuig bouwkunde: C. L. Alting, Leiden; J. F. Baaten, Leiden; O. H. Bangma, Meppel; W. C. B^uer, Alphen aan den Rijn; J. van Beelen, Noordwijk; L. W. van Bellen, Leiden; J. C. Bevelander, Leiden; A. van Biemen, Den Haag; P. C. Bloot, Katwijk; J. Bouwmeester, Leiden; H. Brongeest, Leiden; G. Dubbeldeman, Leiden; P. J. M. Evers, Leiderdorp; G. J. Filippo, Leiden; J. Th. H. Griffioen, Leiden; B. J. Har- togsveld, Zeist; A. de Heer, Leiden; H. Jansen, Leiden; J. J. Kaizer, Lei den; J. Kanbier, Leiden; C. Kegel, Wageningen; C. M. v. d. Klaauw, Noordwijkerhout; D. A. Klarenbeek, Schipluiden; A. Koek, Lisse; G. M. Koenen, Leiden; J. D. H. Kranenburg, Leiden; R. v. d. Laan, Leiden; J. P. v. Loenen, Heerjansdam; J. Louwrier, Leiderdorp; R. Marjolee, Leiden; D. Mulder, Den Haag; T. Nauta, Leiden; R. F. Nieveen, Deventer; M. P. Ochse Freiwald, Haarlem; A. Pardon, Leir den; A. J. Parmentier, Leiderdorp; A. Postma, Sassenheim; H. J. Redel, Lei den; Th. J. van Rooyen, Leiden; A. L. Rozier, Leiden; G. J. Ruizendaal, Den Haag; Th. van Rijnsoever, Voorburg; M- E. Schendelaar, Den Helder; A. Schouten, Leiden; Th. Schouten, Lei den; N. Sporre, Gouda; P. J. P. Tur ken, Alphen aan den Rijn; D. Uithol, Woubrugge; J. van Veen, Leiden; L. M. Verhoekx, Leiderdorp; J. B. Ver min, Noordwijkerhout; P. J. A. Ver- schragen, Leiden; P. C. Vink, Oegst- geest; M. Voets, Hazerswoude; W. de Vries, Alphen aan den Rijn; C. Was senaar, Katwijk aan den Rijn; D. W. Wijkmans, Leiden; J. van 't Zand, Leiden, met lof; P. F. van der Zanden Wassenaar; A. F. Zwanenburg, Kat wijk. Afgewezen 22. Diploma 5-jarige cursus Bouw kunde: A. Aldenkamp, Leiden; C. Anholts, Oegstgeest; M. van Apel doorn, Leiden; W. M. G. van den Broek, Leiden; D. Brouwer, Noord- wijk; L. van Gorkum, Leiden; A. M. Juffermans, Leiden; D. A. Kardol, Alphen aan den Rijn; J. Keemink, Wassenaar; C. L. M. Klein, Zoeter- woude; J. Kop, Leiden; B.. Kuyt, Val kenburg (Z.H.); C. M. Mosselveld, Lisse; A. Nek, Oegstgeest; A. van der Putten, Leiden; P. M. Schelvis, Noordwijk; J. J. M. Schrama, Voor schoten; J. M. Wessels, Hillegom; L. Wijtsma, Leiden; S. A. Zijlstra, Was senaar. Afgewezen 9. Vervolgcursus voor Bouwkunde: N. Adema, Voorschoten; J. Bergman, Wassenaar; J. F. Blom, Sassenheim; W. G. van den Bosch, Alkemade; J. Domburg Alphen aan den Rijn; J. Dijkstra, Leiderdorp; C. Haasnoot, Katwijk-Rijn; E. B. de Jong, Katwijk; D. de Mol, Katwijk; J. H. Rakers, Voorschoten; J. de Roo, Leiden; W. Slootweg, Valkenburg (Z.H.); G. L. Verschoot, Voorschoten, P. Wolthaus, Rijnsburg; L. J. P. Zonneveld, Voor schoten; J. Zwanenburg, Katwijk. Af gewezen geen. Werktuigbouwkunde (vervolgcur sus): T. v. d. Berg, Valkenburg (Z.H.); J. P. M. Breedeveld, Leiden, met lof; A. J. Durieux, Katwijk-Rijn; J. Hagedooren, Leiden; J. W. Janse, Leiden; H. G. R. Klinkhamer, Leiden; L. Lagendijk, Leiden; J. H. Neute boom, Leiden; N. Noort, Voorschoten; B. H. P. Spierings, Hillegom. Afge wezen geen. Electrotechniek (vervolgcursus) W. G. van den Berg, Leiden; H. M. Bunnik, Wassenaar; H. J. Eradus, Leiden; F. Hermans, met lof, Leiden; W. Hollander, Hillegom; R. J. van der Holst, Wassenaar; F. M. van Kes- teren, Leiden; W. J. van Riet, Lei den; S. P. L. Verdegaal, Noordwij kerhout; P. Voshol, Den Haag; J. H. Wiegers, Amsterdam; J. D. Wieman, Koudekerk. Afgewezen 4. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van notaris W. S. Jongsma te Leiden is heden geveild: woonhuis met erf Lange Mare 56 in bod 4.300,koper T. Beeuwkes te Leiden, q.q. voor 4.550,woon huizen en erven met afz. bovenwo ningen Oranjegracht 62-62a en 64- 6"4a tezamen na afmijning in bod 12.400,koper P. Moerman te Leiden, q.q. voor 13.150,woon huis en erf Rembrandtstraat 18 in bod 1.200,koper A. de Jong te Leiden voor 1.200,woonhuis met erf Waardgracht 35 in bod 1.120,koper P. Moerman te Lei den, q.q. voor 1.260,woonhuis met erf 2e Gortestraat 36 in bod 750,koper E. van Starkenburg te Leiden, q.q. voor 760,woon huis met erf Apothekersdijk 23, in bod 9.400,is niet verkocht. De tentoonstelling Rembrandt als leermeester in de Lakenhal te Leiden is sinds maandag uitgebreid met een hoogst belangrijk schilderij: het por tret dat Jan Lievens, in de tijd dat hij samenwerkte met Rembrandt te Leiden, geschilderd heeft van de gro te staatsman Constantijn Huygens. Huygens vertelt in zijn dagboek dat Lievens hem in de winter van 1627 geportretteerd heeft. Algemeen wordt aangenomen dat het schilderij, eigendom van de Franse stad Douai, en tot september te gast in onze La kenhal, dit bewuste portret is. De tentoonstelling trekt buiten landse belangstelling. Gistermorgen werd zij bezocht door ruim 200 En gelse museumdirecteuren die dezer dagen in Holland verblijven in ver band met een Congres van de ver eniging van Nederlandse en Engelse museumdirecteuren. WAT BRENGEN Casino. Een film van de „United Artists" doet deze week in Casino 'n mislukte poging om de Franse sfeer te grijpen. „Love in Paris" heet deze film. Geheel volgens het Frans scha- bloan komen er een arrestatie, een zelfmoord en „de zelfkant" van het leven in voor. Maar kunnen de Fran se regiseurs nog wel eens een na vrante sfeer van nihilisme en miserie scheppen, in deze film mislukte deze opzet totaal. De film zit boordevol met onbe grepen en mislukte filmische effec ten, zoals flas'h-backs, fadings, gam- melen beeldrijim en versneld en ver traagd ritme. Men heeft kennelijk ge probeerd een kunststuk te wrochten, maar het resultaat is tweedehands. Het gaat over een Amerikaanse soldaat die in Parijs de liefde van zijn leven ontmoet. Het meisje krijgt door zijn schuld de beruchte „grijze kaart". Als door toedoen van een niets begrijpende kapitein in het leger een vastgesteld huwelijk niet door gaat, springt de vrouwelijke helft van het tweetal tegenover de Nótre Dame in het water. KFC-keuring: volwassenen. Lido. De film „Ik sterf duizend doden" geeft weer een kijkje op het leven van enkele bewoners uit de onderwereld, die slechts bestaan ten dank zij roof en misdaad. Het gaat hier om Roy Earle, die, uit de ge vangenis ontslagen, nieuwe opdrach ten van zijn „bazen" tegemoet gaat. Even denken we nog, dat hij op het goede pad zal terug keren, als hij in kennis komt met een meisje met 'een horrelvoet, die op zijn kosten met succes geopereerd wordt. Het aanzoek, dat hij haar intussen doet, wordt af- geyvezen, omdat het meisje reeds ken nis heeft en het oude leventje gaat weer door. Roy Earle onderneemt een overval op een vol toeristen hotel, waar hij enkele safes laat ledi gen. Daarna begint de achtervolging door de politie, een achtervolging tot in de onbegaanbare bergen, welke natuurlijk eindigt met de dood van de bandiet, want het recht moet zege vieren. Een film alleen voor volwas senen. Luxor draait deze week „Nacht der Verschrikking", een film, waarin de Duitsers de wereld een beeld wil len geven van de ellende, die de scheiding oost en west over hen brengt. De regisseur Helmut Kauter heeft er een meesterwerk van ge maakt, zó suggestief, dat de rolprent op het filmfestival te Cannes, waar oost en west erg broederlijk doen, werd geweigerd. Het is moeilijk om als buitenstaander de feitelijke om standigheden-te 'beoordelen en hoewel iedereen ervan overtuigd is dat de splitsing van Duitsland veel leed meebrengt, bestaat de mogelijkheid, dat dc film er zwarter uitziet dan de donkere werkelijkheid. De film, die bij de zone-grens speelt, begint met de grauwe nasleep van de oorlog. Een jonge vrouw, die haar bejaarde grootouders in de oostzóne verzorgt, heeft haar kind de vader is gesneu veld bij de schoonouders in de westzóne. Zij haalt het daar weg en smokkelt het naar het oosten. Een politieman, die hulp heeft verleend verliest zijn baantje, want aan beide zijden van de grens wordt men ge makkelijk tot spion gepromoveerd. De jonge vrouw en de politieman gaan van elkaar houden, maar om bij elkaar te komen zijn levensgevaar ven en versterkt worden, zullen er nog velen vallen. Boven 18 jaar. Trianon. „De tempel der verlei ding" is een verhaal, dat gebaseerd is op de bekende parabel van de ver loren zoon. Het speelt zich dan ook af gedeeltelijk in Palestina, gedeeltelijk in Damascus, in de tijd toen er in die stad nog een tempel van Astarte stond. De verloren zoon is een zekere Micah, die zyn oude vader Eli en zijn verloofde Ruth vaarwel zegt, zijn erfdeel opeist en op zoek gaat naar de hogerpriesters van Astarte's heilig dom, omdat hij onder de ban is ge raakt van haar verleidelijke schoon heid. Daarbij steekt hij zich natuur lijk in vele moeilijkheden; hij wordt gevangen gezet, zijn goud wordt ge roofd en zijn in Damascus gekochte huis wordt in braul gestoken. Zo schiet hem niets ander ever dan be rooid en we1 terug t? keren naar zijn vaders huis. Maar in tegenstelling n et de verloren zoon uit de parabel, ure varkens moest hoeden, slaagde M'cah ern eerst nog alle slaven van Damascus te bevrijden en de heer schappij van de hogepriesters van Baal en Astarte omver te gooien. Dat vond men in Amerika een meer spectaculaire afsluiting van de losbol len loopbaan van de „verloren zoon" dan het Bijbelverhaal. In elk geval is het een groots ge monteerde film met vele verrassin gen, waarvan zelfs cudheiakundigen versteld zullen staan. De Amerikaanse vrijmoedigheid, waarmee men Bijbel se gegevens in prcinne veth.alen ver werkt, noopte de KFC tot een reser vering voor volwassenen. Rex. lil het „Laatste gevecht" worden de toeschouwers weer eens lijke sluiptochten nodiig door nie- geconfronteerd met de gevechten, mandsland. Het uitzichtloze van de toestand wordt knap verbeeld. Trou wens de sfeertekening van de gehele film is meesterlijk. Men ziet de wan hoop groeien in de harten en als er eens een lichtstraal doorbreekt, wordt deze snel verduisterd. De jonge men sen, die eindelijk de oplossing ge vonden schijnen te hebben in de vlucht naar 't westen, worden neerge schoten vlak bij de grens. Dat is hun einde, maar zolang de grenzen blij- welke indertijd de Indianen leverden tegen de soldaten van de jonge Ver enigde Staten. Men maakt de achter gronden van deze gevechten mee, zowel in het éne als in het andere kamp. Op magische wijze worden volken soms meegesleurd in oorlogen, welke zij niet wensen en welke hen ten ondergang voeren. Ook hier her haalt zicht de historie, welke leidde tot de beruchte slag van Little Big Horn. Toegang boven 14 jaar.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2