De eerste zomerzon vergulde hedenmorgen eerste officiële bezoek van de Kroonprinses I50Q Amsterdamse jongeren toonden aan prinses, wat onder hen leeft en werkt Zij, freantmaatdden een uatóieCijA uetzaefi Sttifó-ataag. Met de tem de taan uit De dochter Jong met de Amsterdamse jongeren .Leidse studentenkamer' ZATERDAG 30 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 1 PRINSES BEATRIX IN AMSTERDAM RAEÏ DE ZONNEBRAND van zuidelijke landen nog op haar gelaat en beschenen door een zonnetje, dat eindelijk ook aan Nederland de sug gestie wil doen, dat de zomer gekomen is, arriveerde hedenmorgen te tien uur de Kroonprinses der Nederlanden, prinses Beatrix, in de hoofdstad van het land, dat zij voorbestemd is eens te regeren. En Amsterdam, dat zich bij het laatste koninklijk bezoek van de groot hertogin van Luxemburg een weinig feestensmoe getoond heeft, was zich de uitverkiezing van dit eerste officiële bezoek bewust en had de zomerzon gebruikt om zijn tooi beter tot zijn recht te laten komen. De vlaggen, die gisteren de verjaardag van Prins Bernhard omlijst hadden, waren hedenmorgen weer aan honderden gevels uitgehangen, en de 's zater dagse drukte heeft de Amsterdamse huisvrouwen niet weerhouden om dit maal hun werk zo te verschuiven, dat zij getuigen konden zijn van dfit eerste bezoek. Koningin en prins vertrokken naar Soestdijk In de morgenuren hielden koningin Juliana en prins Bernhard hun doch ter nog gezelsohap op deze eerste of ficiële tocht, maar in de middaguren keerden zij terug naar Soestdijk en moest de kroonprinses zelfstandig deze dag tot een goed einde brengen, hetgeen haar wonder-goed gelukte. In de hal van het stedelijk museum werd het koninklijk gezelschap te half elf door burgemeester d'Ailly welkom geheten in de hoofdstad, het geen gepaard ging met de overhandi ging van een historisch boekwerk over de stad Amsterdam. Het jongste vrouwelijke gemeente raadslid bood de kroonprinses bloe men aan en het oudste vrouwelijke raadslid overhandigde de koningin een boek waarna alle raadsleden, tezamen met andere autoriteiten in het museum aanwezig, aan de kroon prinses werden voorgesteld. Bij de S.I.K.A. Drie kwartier later maakte prinses Beatrix kennis met een jeugdgroep uit de aan velen onderdak biedende hoofdstad en de hartelijke woorden, die de voorzitster van de Samenwer kende Instituten voor Kunstonderwijs te Amsterdam tot de kroonprinses sprak, werden door haar even inne mend beanwoord. De voorzitster van de SIKA, mej. E. van Es, zei, dat de kroonprinses weliswaar een wetenschappelijke stu die richting gekozen heeft, maar dat haar belangstelling ongetwijfeld ook naar de schone kunsten uit zal gaan, omdat wetenschap zonder kunstzin nige inspiratie even onvruchtbaar is als een kunstzinnige bezigheid zon der wetenschappelijk inzicht. Hierna bood de voorzitster de prin ses een bronzen beeldje aan, vervaar digd door de leerling der Rijksacade mie, Leo de Vries, voorstellende een danseresje, en vroeg haar tevens de functie van beschermvrouwe van de SIKA te willen aanvaarden. Beschermvrouwe. Met de volgende woorden aan vaardde prinses Beatrix het beeldje en het beschermvrouweschap: „Op de kennismaking met de sa menwerkend instituten voor kunst onderwijs heb ik mij uiteraard bij zonder verheugd. Reeds meerdere malen heb ik veel goeds gehoord over de S.I.K.A. In de eerste plaats ben ik u dus zeer erkentelijk voor de aanbieding van het besöherm- vrouweschap van de S.I.K.A., welke mij mogelijk maakt deze opbou wende instelling te leren kennen. In de tweede plaats dank ik u allen voor het bijzonder mooie beeldje, dat ik graag aanvaard. Van mijn kant wil ik het beschouwen als een symbool van allen, die als leermeester of als leerling him krachten aan de kunst geven." Deze ongedwongen samenkomst tussen kroonprinses en studenten aan de kunstacademies duurde ruim een uur en toen was tevens het ogenblik gekomen, dat prinses Beatrix het be zoek zelfstandig moest voortzetten, want te kwart over twaalf vertrok ken de koningin en de prins naar Soestdijk en lieten hun dochter ach ter onder de hoede van de Amster damse bevolking. Met dezelfde zekerheid als in de morgenuren, vervolgde de prinses haar bezoek met een korte wande ling naar de Nassaukade, vergezeld van de SIKA-senaat, en na een tocht je met een rondvaartboot door de Amsterdamse grachten, bereikte zij rond een uur de ambtswoning van burgemeester d'Ailly, waar zij teza men met Amsterdamse studenten en vertegenwoordigers van Amsterdam se jongerenorganisaties op kunst- en sportgebied een lopende lunch ge bruikte. PRINSES WTLHELMTNA AANWEZIG. Als grote verrassing arriveerde he denmorgen om half elf ook prinses Wilhelmina te Amsterdam om haar kleindochter op de eerste schreden in het openbare leven te vergezel len. De prinses woonde de bijeenkomst in het museum bij, maar ondervond kennelijk nogal wat hinder van de steeds opflitsende fotolichten, waar- Op bijgaande foto ziet men (v.I.n.r.) prof. mr. P. S. Gerbrandy, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer en prof. dr. L. J. M. Beel die op verzoek van H.M. koningin Juliana en Z.K.H. prins Bernhard een onderzoek zullen instellen naar de omstandigheden die hebben geleid tot de wijze waarop men in de buiten landse pers artikelen heeft ge- publiceerd rond het Nederlandse hof. om zij zo nu en dan haar ogen be schermde met haar tas of met een boeket bloemen dat haar bij aan komst was aangeboden. Toen burgemeester d'Ailly in zijn toespraak wees op de symbolische betekenis, welke prinses Wilhelmina door haar aanwezigheid aan deze ont vangst van haar kleindochter gaf, keek prinses Wilhelmina glimlachend naar haar oudste kleindochter. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 1 23, Lelden Geboorteaankandigingen In „staatsiekoets" naar Olympiaplein „Wij moeten ieder ons steentje bijdragen Het middagprogramma was ook ge heel verzorgd door de Amsterdamse jeugd en alle maatschappelijke groe peringen hebben eensgezind samen gewerkt om de herinnering aan dit eerste officiële bezoek voor de prinses zo aangenaam mogelijk te doen zijn. Na de wandelende lunch maakte de prinses in de „staatsfiekoets" van de Illustrissimus Senatus Studiosorum Amstelodamensium, begeleid door en- kele studenten van dit „illustere" corps een rondrit door de stad, waar duizenden mensen de wegen, die lei den naar het Stadion, jubelend om zoomden. danken voor het mooie cadeau dat ik van u mocht ontvangen. Het is een alleraardigst idee mij iets voor mijn kamer in Leiden te geven en bij het veelvuldig gebruik er van zal ik steeds met genoegen aan deze mid dag terugdenken. Nog steeds cirkelt de fotograaf in wijde bogen rond de Sleutelstad. Nu en dan laat hij de verliefde lens van zijn camera langs de schoonheden van Hollands polderland glijden. De dorpen en steden, die als suiker klontjes in de koek zitten, slaat hij niet over, en zo vond hij in Leidens omgeving (noordelijk zoeken, ge achte deelnemers) een schoon plekje, dat hij hierbij aan de verge telheid heeft ontrukt. Hoe heet het? De vorige week Juist geachte mej. C. v. EEDEN, VEURSESTRAATWEG, LEID- SCHENDAM, de foto stelde voor de oude (hervormde) kerk te Voor schoten. Bijna alle deelnemers heb ben ontdekt, dat deze toren thans wordt gerestaureerd. Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief of briefje aan de puzzle-redactie van Mej. C. van Eeden ontvangt de *e Leldse Courant, Papengracht 32. waardebon van ƒ5.—. Leiden. Schrijf onder het motto: „Met de lens de laan uit". De foto stelt voor: De inzendingen worden ingewacht tot en met donderdag a.s. Onder de goede oplossers wordt een waarde bon van 5.— verloot. En de prinses genoot van de beko ring, die dit eerste bezoek voor haar had, haar reacties op het enthousias me van de Amsterdammers waren spontaan en even ongedwongen ge noot zij later in de middag van de .bonte variatie kunst- en sportuitin gen der Amsterdamse jeugd, die 150® 1 jorigens en meisjes uit haar midden afgevaardigd had Om met sport, spel, zang en dans de kroonprinses éen in druk te geven, van wat leeft onder de Amsterdamse jongeren. „BREDE BASIS". Bij haar aankomst in het stadion werd de prinses ontvangen door een deputatie der aanwezige jongeren, bestaande uit een 24-jarige Helmond- se gezinsverzorgster, een 19-jarige Nijmeegse typiste, een 20-jarige leer linge van de industrie-huishoud school de 20-jarige voorz. v. d. kweek schoolvereniging, een 23-jarige onder grondse mijnwerker uit Limburg, die allen voor korte of langere tijd in de hoofdstad hun woonplaats gevon den hebben en daar hun rol spelen in de verscheidene jeugdorganisaties. Het welkomstwoord werd gespro ken door de 20-jarige voorzitter van de kweekschoolvereniging Fr its Eb bing en na een zanghulde volgde het bonte spel, dat ruim een uur in be slag nam. TOESPRAAK PRINSES Aan het slot van de middag richtte de prinses zich met de volgende woorden tot de aanwezige jongeren: „Voor uw aller komst hier naar het Olympiaplein dank ik heel hartelijk. Het is mij een vreugde, dat ik, nu mijn schooltijd is afgelopen, hier met u samen mag zijn. Het is nu eenmaal niet mogelijk met ieder van u persoonlijk kennis te maken, maar wat ik zeg is wel dege lijk voor ieder van u persoonlijk be doeld Vóór alles wil ik u heel hartelijk Wij zijn voor het merendeel leeftijd genoten, in ieder geval behoren we tot dezelfde generatie. Wij zullen el kaar moeten kennen en vertrouwen, opdat we in de loop der jaren, wan neer wij voor dezelfde vraagstukken komen te staan, deze samen kunnen oplossen. Sommigen van ons nemen nu al ac tief deel aan (het maatschappelijk le ven, anderen bereiden zich daar nog op voor. Vanzelfsprekend is het, dat wij ieder op onze post ons steentje zullen moeten bijdragen tot de wel vaart en het geluk van ons volk. Deze kennismaking mag een suc ces genoemd worden, als vandaag een basis is gelegd voor de verwezenlij king van deze gedachte." Geschenk voor Beatrix' Tijdens de toespraak, waarme de de 20-jarige Frits Ebbing de prinses hedenmiddag in het Am- sterdamse Stadion verwelkomde, j bood hij namens de Amsterdamse jongeren een schrijfbureau aan, j dat bestemd zal worden voor de studentenkamer, die prinses Bea trix over enkele maanden in Leiden hoopt te betrekken. De prinses toonde zich uiter mate verheugd met dit geschenk en zeide in haar dankwoord, dat bij het veelvuldig gebruik, dat zij van dit geschenk hoopt te maken, steeds haar gedachten zuilen uggaan naar het genoegen, dat *"7? iongerenmiddag te Amster dam haar verschaft heeft. VOORSCHOTEN Jhr. ir. A. C. von Weiier 40 jaar bij Begeer Op 1 juli a.s. zal jhr. ir. A. C. von Weiier de dag herdenken, waarop hij, na voleindiging van zijn studie aan de T. H. te Delft, in het jaar 1916 met de directie belast werd van de fabricage-afdeling der N.V. Kon. Utr. Fabr. van Juwelen, Zilverwer ken en Penningen van C. J. Begeer te Utrecht, en na de door fusie in 1919 opgerichte N.V. Kon. Ned. Edelmetaal Bedrijven van Kempen, Begeer en Vos werd benoemd tot di recteur der sub-maatschappij van voornoemd concern, de N.V. Ateliers voor Edelsmeed en Penningkunst voorheen Kon. Utr. Fabr. van C. J. Begeer kortweg genaamd „Ko ninklijke - Begeer" te Voorschoten, welke in het bijzonder algemene be kendheid geniet door haar prestaties op het gebied der penningkunst. De heer Von Weiier heeft in deze 40 jaren in belangrijke mate bijge dragen tot de verdere ontwikkeling in moderne zin van de Nederlandse penningkunst door de samenwerking van het bedrijf met een groot aan tal Nederlandse beeldhouwers en penningkunstenaars, en ook door zijn initiatieven bij de oprichting der Ne derlandse Vereniging voor Penning kunst en de Fédération Internatio nale des Editeurs de Medailles, van welke beide verenigingen hij de ac tieve vice-voorzitter is, de algemene belangstelling bij het publiek voor dit bijzondere kunstgebied aanmerkelijk doen groeien, dit zowel door ge schrift als voordrachten, en niet het minst door organisatie van een groot aantal fraaie tentoonstellingen zowel in Nederland als in het buitenland. Ingevolge de wens van de jubila ris had de herdenking heden slechts in intieme kring van zijn medewer kers te Voorschoten plaats. Gedurende het weekeinde wordt de doktersdienst waargenomen door dokter F. H. W. Swen, Veurseweg 20, telefoon 2356. Voor een wijkzuster tot het Gezondheidscentrum, telef. 2177. VAN DE PRESIDENT 26) „Ze bevinden zich tussen de goede- deren, die jullie aan het afladen zijn. Ik stel voor een verdedigings-corps uit uw midden op te richten en dage lijks een uur met de wapens te oefenen. Laten we hopen, dat onze voorzorgsmaatregelen overbodig zul len blijken, maar ik meen, dat u het met mij eens zult zijn, dat we ons dienen voor te bereiden". Ze juichten hem nogmaals toe. Het was tenslotte nog ver in het verschiet. Misschien kwam het er wel helemaal niet van. De paar ogenblikken van ernst waren al weer voorbij. Gelach en vrolijkheid kregen weer de over hand en het pleintje was weer vol leven en bedrijvigheid. Een man, die zich zelf Dom Pedro noemde en John Angus de opzichter stonden bij Dene. Eerstgenoemde ver telde hem van de laatstaangekomene in de kolonie. Ternissa, die hen overal met de ogen volgde terwijl ze zich tussen de menigte bewogen, hoorde haar naam noemen. Ze zag, dat Dom Pedro naar haar woning wees. Ze hoorde zelfs Dene's uitroep van ver bazing. Ze trad uit de schaduw te voorschijn en in het maanlicht, dat gaandeweg heller was geworden, was ze duidelijk zichtbaar. Slank en ele gant, haar in het licht grijs geklede gestalte scherp afstekend tegen het donkere huis achter haar, kwam het Dene voor, alsof haar onverwachte verschijning iets onwezenlijks, iets spookachtigs had. Hij liep terstond van de twee mannen weg en ging haastig naar haar toe. Ze keken elkaar een ogenblik aan. Haar aan wezigheid hier was heel onverwacht. Hij had haar achtergelaten in omstan digheden, waaraan hy met onrust terugdacht. Zij was de eerste, die het stilzwij gen verbrak. „U ziet dat ik tenslotte toch op uw verzoek ben ingegaan. Ik ben hier ge komen om de kinderen een poosje les te geven". „U is van harte welkom op Beau Desir". „Erg vriendelijk van u mij hier een toevlucht aan te bieden". „Ik vind het wonderlijk dat u zo'n toevlucht voor lief wilt nemen", zei hjj. „Ik had rust en volstrekte eenzaam heid nodig", mompelde zij. „Mijn korte verblijf in San Marino was als een afschuwelijke nachtmerrie". „Beau Desir" biedt u niet veel", zei hy, „maar rust en eenzaamheid ge loof ik wel u te kunnen geven". „Ik geloof dat Beau Desir juist heel veel biedt", zei zij zacht. „De omstre ken zijn prachtig. Men is hier ver van het kwaad der steden. Uw volk heeft de gelegenheid een natuurlijk en eenvoudig leven te leiden. Het ge luk is hier voor hen te vinden". „Vele mensen zouden het hier een tonig vinden", merkte hij op. „Dan verdienen ze niet ooit geluk of tevredenheid te smaken", ant woordde zij dromerig. HOOFDSTUK XX. De senora maakt plannen. De president van San Marino stak zijn sigaar na het ontbijt op en strekte zich uit in 'n rieten stoel. Zoals altijd gedurende het hete seizoen was het ontbijt opgediend op het balkon van een der kleinere kamers der presi dentswoning. Naar de diepe stilte te oordelen, was het .inderdaad heel moeilijk te geloven, dat slechts een paar dagen geleden een revolutie ge woed had in deze ordelijke stad. Het zwakke gezoem van stemmen, dat uit de Plaza opsteeg, was verre van ver ontrustend. De president slurpte zijn likeurtje en, daar hij gewend was aan de wisselvalligheden des levens, wen ste hij zichzelf met bewonderens waardige wijsgerigheid geluk, dat hij hier lag in plaats van op het kerkhof. Het was een huiselijk tafereel, dat het hart van zyn onderdanen zou hebben goed gedaan, indien hun ogen had den kunnen boren door de dichte af sluiting van bomen en bloeiende heesters, die de presidentstuin ver sierden. Zij zouden het buitengewone voorrecht gehad hebben, hun presi dent te midden van zijn gezin te zien. Tegenover hem zal de senora, zijn vrouw. Zij droeg een paarse ochtend japon en een paar pantoffels, zoals in dergelijke hoge kringen maar zelden buiten de slaapkamer gezien worden. Doch alsof zij deze kleine tekortko mingen van haar moeder wilde goed maken, zal Lucia schoon als een roos als derde aan tafel. Zij droeg een eenvoudig wit kleedje en had een wit lint in het haar. Haar teint deed denken aan Aphrodité en haar don kere ogen waren wonderlijk zacht en glanzend. Slechts de senora met het scherpziende oog ener moeder merkte een zekere lusteloosheid bij haar op voor haar omgeving, die de moeder enigszins verontrustte. „Lucia, lieve, je zit erg in gedach ten van morgen", zei ze, haar van ter zijde aankijkend „Neen", antwoordde zij, „ik zit niet in gedachten, want er is niets om over te denken. Ik verveel me alleen maar zo". De senora glimlachte goedig. „Dat kan ik begrijpen", zei ze; het lieve kind heeft wat afwisseling no dig. Kunnen we, nu alles weer rustig is, niet eens een bal geven, Gustave?" De president keek aandachtig naar zijn sigaar. „Als jij en Lucia het graag hebben, geloof ik wel dat het veilig is. De mensen in de stad vinden het oók prettig en het geld is en/oor. Wat zegt Lucia er van?" Lucia toonde niet het minste ent housiasme en trok alleen maar de schouders op. „Ik dacht, dat al het geld nodig was voor apenbare werken", merkte zij op. „Dat zegt u tenminste tegen iedereen, die hier komt". De president kuchte. „De troepen hebben hun achter stallige soldij ontvangen. Dat was het meest nodig". „En tengevolge daarvan is er een week lang geen soldaat nuchter ge weest in San Marino", zei Lucia. „Het was beter geweest als het leger zijn tractement bij kleine gedeelten ont vangen had". „Misschien heb je gelijk, Lucia", stemde haar vader toe, „al is het een zaak, die je niet aangaat. Maar wat kon ik anders doen? Ze waren op het punt van te gaan muiten en zonder hen zouden Sagasta en zijn rebellen hier binnengedrongen zijn en ons allen vermoord hebben, zonder enige tegenstand te ontmoeten". „Dronken soldaten zijn slechte be schermers", merkte Lucia op. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1956 | | pagina 12