Paul de Groot verklaart voorzichtig, dat hij over Stalin niets te verklaren heeft Zware straf voor 100 expediteurs Het P.v.d.A.-voorstel in de Eerste Kamer verworpen Moderne Markies van Carabas ging schuil achter boekhouderscolbertje Duif betaaldel Inzage in de boeken Zeven gewonden onder Sneek bij botsing van personenauto en bus Brandstichting in eigen bedrijf met vrij onverkwikkelijke franje Keesje Versluis komt terug naar Nederland Magazijnmeester verdween De weggelopen „zwarte" metselaars moeten terug naar „blanke" bazen Voor duizenden op afbetaling gekocht WOENSDAG 27 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Machtsmisbruik is in Nederland niet mogelijk Na de verklaringen, die buiten landse communistenleiders in de laatste weken afgelegd hebben naar aanleiding van de Stalinverguizing in Rusland, is thans ook de leider van de Communistische Partij Nederland met een commentaar gekomen De verklaring van Paul de Groot getuigt van recht Hollandse voorzich- tgheid en laat de gemakkelijke mo gelijkheid open om nog naar alle kan ten te kunnen uitwijken, al naar ge lang de omstandigheden dit vereisen. „Wij kunnen er niet over oordelen", verklaart Paul openhartig, „omdat wij in landen leven, die onder druk van het Amerikaanse kapitalisme staan!" Zo'n verklaring kan naderhand nooit verkeerd worden uitgelegd, evenmin als het advies om „Rusland zijn vuile was zelf te laten wassen". Diepte gevraagd. faul vindt, dat Togliatti en Tho- rez niet diep genoeg op de zaak in gaan, hetgeen hijzelf inmiddels ook zorgvuldig vermijdt en adviseert Vervreemding landbouwgrond De Eerste Kamer heeft gisteren met 26 tegen 13 stemmen een voor stel van de heer In 't Veld (PvdA) om het wetsontwerp op de vervreem ding van landbouwgronden van de agenda af te voeren, verworpen. De heer In 't Veld merkte op dat de uitslag van de laatste verkiezin gen erop wijst dat met de opvattin gen, die in de kring van de PvdA le ven, waarschijnlijk wel iets meer re kening gehouden zal moeten worden. Bij de kabinetsformatie zal dit nog wel eens aan de orde komen, aldus spr. Het ontwerp zal misschien niet passen in het regeringsprogram. De heer In 't Veld vroeg zich af of het verantwoord is een dergelijk wets ontwerp met duidelijk politieke in slag op de valreep te behandelen. De heer Tjalma (AR) verzette zich hevig tegen het voorstel van de heer In 't Veld. De heer Molenaar (VVD) kon voor het denkbeeld van de heer In 't Veld wel iets gevoelen. Mr. Kropman (K VP) kwam met een ander voorstel, nl. om het wetsontwerp op de agen da te houden en woensdag als eerste punt te behandelen. De heer Kolff (CHU) onderschreef het protest van de heer Tjalma. Bejaarden ongerust „uitkering-ineens" Het centraal orgaan samenwerken de organisaties van de bonden van ouden van dagen heeft aan de minis ter van maatschappelijk werk een schrijven gericht, waarin het er zijn ongerustheid over uitspreekt dat naar zijn mening vele bejaarden in feite niets zullen ontvangen als mettertijd de uitkering ineens zal worden ge daan. Het CESO meent dat de uitkering in vele gevallen teniet zal worden gedaan, aangezien het bedrag van de uitkering in verscheidene gemeenten zal worden gekort op de aanvullende steun, die de bejaarden op de nood wet ouderdomsvoorziening ontvangen van de diensten van sociale zaken. Het comité verzoekt de min., aan de gemeentebesturen te vragen deze aftrek achterwege te laten. de communistische partij Nederland om de Nederlandse „volksmassa" zo op te voeden, dat machtsmisbruik, zoals dit in Rusland voorgekomen is, hier nooit zal plaatsgrijpen. Anders! Even later acht Paul een dergelij ke opvoeding in feite weer overbo dig, want hij vertelt, dat een derge lijke machtsmisbruik in Nederland nooit zal kunnen voorkomen hoe juist gezien van hem! omdat de strijd tegen het kapitalisme hier heel VERZET TEGEN OPROEP VAN HERV. SYNODE. Een aantal leden van de Ned. Herv Kerk in de drie noordelijke provin cies is maandag een actie begonnen met het doel verzet aan te tekenen tegen het onlangs door de Generale Synode der Hervormde Kerk aange nomen „oproep tot bezinning", waar in o.m. wordt aangedrongen op net loslaten van de verantwoordelijkheid voor Njeuw-Guinea. In diverse kranten is een adverten tie verschenen van de volgende in houd: „Leden van de Ned. Herv. Kerk. In de oproep van de Generale Synode inzake Nieuw-Guinea wordt, zonder met het zelfbeschikkingsrecht der in woners rekening te houden, aange drongen op het loslaten van de ver antwoordelijkheid van Nederland voor de bevolking van dit (niet In donesische) eiland. Wij roepen alle le den (ambtsdragers inbegrepen) van de Ned. Herv. Kerk op om tegen deze kerkelijke uitspraak verzet aan te te kenen, (volgt adres). Naar „Trouw" verneemt zijn onmid dellijk na het verschijnen van deze oproep reeds tal van adhesiebetui gingen binnengekomen. De initiatief nemers hopen dat de. protestactie zich tot het gehele land zal uitbreiden. ABT VAN HET TRAPPISTENABDIJ TEGELEN TREEDT AF. Dom. Aloysius van de Laar, die binnenkort 80 jaar zal worden, heeft wegens zijn hoge leeftijd op eigen verzoek ontslag gekregen uit zijn functie van a'bt van het trappisten abdij Uelingsheide te Tegelen. Hij werd in 101(2 tot overste en in 1933 tot abt gekozen. Het is zijn be doeling om in de aibdij te blijven wo nen, nadat uit de kloostergemeen schap een opvolger zal zijn gekozen. anders gevoerd wordt dan in Rus land. Paul vindt, dat de communisten in de niet-Russische landen bescheiden moeten zijn en acht het tenslotte noodzakelijk om het partijcongres vervroegd bijeen te roepen, teneinde de „volksmassa" beter met de situa tie, zoals deze voor de communisten in de kapitalistische landen is, op de hoogte te brengen. Zoals alle „grote leiders" heeft ook Paul in zijn toespraak tot het partij bestuur met heel veel woorden heel weinig gezegd; het enige tastbare in zijn redevoering, het vervroegd bij eenroepen van het partijcongres, werd met beide handen aangegrepen en in september a.s. zullen de Neder landse communisten precies horen, waarom de toestand in Nederland heel anders is dan in Rusland, en welke gevolgen dit voor hen mede brengt. Zaak-Schokking Beklap mej. Pino door Hoge Raad afgewezen Naar wij vernemen is het beklag van mej. Pino, die zich tot de Hoge Raad had gewend omdat de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank geen strafvervolging heeft ingesteld tegen de burgemeester in Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, door de Hoge Raad afgewezen. De raadsman van mej. Pino, mr. G. ter Laan te Utrecht, zeide desge vraagd, dat hij nog niet heeft uitge maakt, wat hij na deze afwijzende beschikking zal gaan doen. Hij heeft de uitvoerige stukken nog niet be studeerd. In elk geval staat nog altijd een weg open van een civiele proce dure, zo verklaarde hij. Bij de schoonmaak gevonden „Dit heb ik nog bij de schoon maak in mijn woning gevonden", vertelde een inwoner van Bergen op Zoom, toen hij zich maandag op het politiebureau vervoegde. Hij depo neerde voor de ogen van de verbaas de politieman vier handgranaten, een aantal patronen en een bus inhou dende detonanors en slagpijpjes. Met de nodige voorzichtigheid wer den de gevaarlijke voorwerpen naar een veilige plaats gebracht en de man werd aan het verstand gebracht, dat hij geluk had gehad, daar de gra naten bij de minste schok tot ont ploffing hadden kunnen komen. Twee jaar en zes maanden gevan genisstraf heeft de officier van justi tie bij de rechtbank te 's-Gravenhage gistermiddag geëist tegen een 39-ja- rige boekhouder, die zoals de presi dent het zeide „een half jaar lang had geleefd als de markies van Carabas en bar en boos met geld smeet, alle maal op kosten van die onschuldige duif". Die duif is dan een modemagazijn in de Haagse binnenstad, waar de man op 1 augustus van het vorige jaar dn dienst kwam en waar hij in een half jaar ruim 60.000 verduis terde. De boekhouder was pas en'kele maanden terug in de maatschappij en Chauffeurs werkten te lang Asperines om niet in slaap te vallen De kantonrechter te 's-Gravenha ge heeft gistermiddag zware straffen uitgesproken tegen overtreders van het Rijtijdenbesluit. Achtenzestig leiders en eigenaars van vervoeron- dernemingen, die zich schuldig had den gemaakt aan het doen van on juiste aantekeningen in de werkboek jes van hun chauffeurs, werden ieder veroordeeld tot een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van 30 dagen en een voorwaardelijke gevangenisstraf van 38 dagen. Tweeëndertig anderen, die hun chauffeurs te lang hadden laten rij den en hun te korte rustperioden hadden gegund, werden ieder ver oordeeld tot een boete van 200 gulden subs. 10 dagen hechtenis. De ambtenaar van het O.M. mérk te in zijn requisitoir op, dat de polit'e in 'n korte periode niet minder dan 1789 processen-verbaal had moeten opmaken wegens overtreding van het Rijtijdenbesluit. Het ging daarbij in het algemeen om te lang werken en te korte rusttijden. Wantoestanden. .Hier hebben zonder uitzondering wantoestanden geheerst. De chauf feurs geraakten zo vermoeid, dat gandeweg hun gezondheid werd ge schaad. Om wakker te blijven kregen ze coca-cola en anti-slaappil'en. Ver scheidene chauffeurs hebben onts.ag moeten nemen omdat zij het lichame lijk niet konden volhouden", aldus de ambtenaar van het O.M. Verliezen. De eigenaar van een vervoeronder- neming, J. H. B., de enige verdacutc, die gedaagd werd, verdedigde zich met de opmerking, dat zijn chauffeurs tot 100 gulden in de week verdien den en hij zelf de afgelopen jaaen grote verliezen had geleden. Ook be greep hij niet, dat de chauffeurs zo vermoeid waren, als ze wel tijd had den om voor hun plezier naar Am sterdam te rijden en daar urenlang in café's door te brengen. „Het is op het ogenblik zo, dat ik in mijn eigen zaak niets meer te ver tellen heb. Ik heb ze ook niet alleen coca-cola doch ook koffie en thee ge geven", zo merkte hij verontwaar digd op. Anti-slaappillen. „En die^nti-slaappillen dan", vroeg de kantonrechter. „Dat was gewone aspirine", ant woordde verdachte. Tenslotte bleek nog, dat verdachte er onkundig van was, dat hij voor spoedwerk een ontheffing van net rijtijdenbesluit kon krijgen. De ambtenaar van het O.M. wees er op, dat in zulk gevallen vrijwel steeds een vergunning wordt verstrekt. solliciteerde bij het modemagazijn met valse getuigschriften, die hulp vaardig waren gemaakt door een ga ragehouder, bij wie hij inwoonde. Deze „vriendendienst" was het „startschot" voor een half jaar uit bundige geldsmijterij. De man be gon op grote schaal geld te verduis teren, dn totaal een dikke halve ton. „Het is wel geen excuus", zei de boekhouder ter zitting, „maar als zij bij Duif mij hadden gecontroleerd, had het nooit kunnen gebeuren. Zij hebben mij nooit gecontroleerd". Drie auto's. De boekhouder kocht eerst een niet te grote auto, daarna een dure Engel se en tenslotte nog een grote Ameri kaanse. „Ik zal de aankopen beneden de duizend gulden maar niet noemen", zei de president, „op de lijst staat toch nog genoeg, zoals een zeilboot, een concertmeubel, een televisie-ap paraat, voor ƒ5000 aan meubilair, dure geschenken voor het echtpaar, tij wie hü in huis woonde." Op 30 december gingen de boek houder en het echtpaar een feestje vieren. De pianiste Pia Beek moest komen spelen, de gasten konden krij gen wat zij wilden. Het fuifje kostte meer dan duizend gulden. ,Wij wisten het niet." De boekhouder zei, dat hij het had gedaan voor de familie en om groot te doen. „Ik kocht auto's, maar ik kan niet rijden. Ik kocht een zeil boot, maar kan niet zeilen", zei hij. De verdediger zei in zijn pleidooi dat de familie, bij wiel de boekhou der inwoonde, een slechte invloed op hem had gehad en berekende, dat het modemagazijn een schade van 21.000 had, omdat zeer veel goederen terug gegeven waren. De 36-jarige garagehouder, die de getuigschriften verzorgd had en bij wie de boekhouder inwoonde, be weerde niets van de verduisteringen te hebben geweten, maar de officier eiste tegen hem wegens heling een gevangenisstraf van een jaar en tien maanden met aftrek van voorarrest. De boekhouder, die als getuige werd gehoord, verklaarde, dat de ga ragehouder wel terdege wist dat hij verduistering op grote schaal pleegde. De veertien jaar oudere 50-ja- rige echtgenote van de garagehou der, die ook van de verduisteringen had geprofiteerd, zei, dat zij altijd had gedacht dat de boekhouder een grote erfenis had gekregen. Tegen haar vorderde de officier van justitie een gevangenisstraf van één jaar met af trek van voorarrest. De rechtbank xal op 10 juli a.s. in deze zaken vonnis wijzen. Bij loonaanspraken De demissionaire minister van Justitie, prof. mr. J. C. van Oven, heeft een wetsontwerp ingediend tot wijziging van het burgerlijk wetboek met betrekking tot boekenonderzoek i.v.m. loonaanspraken van arbeiders De minister acht het een rechts- eis. dat de arbeider, die aanspraak heeft op loon, dat afhankelijk is van gegevens, waarover de werkgever de beschikking heeft, de opgave van de werkgever uit diens boeken en be scheiden kan controleren. Het wetsvoorstel opent de moge lijkheid, dat de ondernemingsraad met de inzage van deze boeken en bescheiden wordt belast. SALARIS-OVERLEG AMBTENAREN De centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenarenzaken zal vrijdag met de regering gaan praten over de verhoging van de sa larissen der hogere ambtenaren, Het is de bedoeling van minister Beel, Om de ambtenaren in top-functies een salarisverhoging toe te kennen. Hij heeft dit enige tijd geleden in het par lement meegedeeld. Naar in Den Haag verluidt zou het hier gaan om verhoging van acht tot tien procent (los van de algemene verhoging der lonen en salarissen, waarover pas in september een beslissing zal worden genomen). 3 Zwaargewonden Gistermorgen omstreeks half twaalf zijn te Sneek drie personen ernstig en vier personen licht gewond bij een botsing tussen een personenauto, be stuurd door de heer P. Amsterdam uit Sneek en een autobus van de Ne derlandse Tram wegmaatschappij met 16 passagiers, bestuurd door de chauffeur J. Dijkstra. De personen auto, die de rijksweg nr. 43 van uit een zijweg in de richting Sneek wilde oversteken, werd door de bus, die met een snelheid van ongeveer 75 km per uur uit de richting Heeren veen naderde, gegrepen. De stuurinrichting van de autobus raakte defect en het linkervoorwiel werd ontzet, waardoor de bus met grote snelheid naar de linkerkant het rijwielpad opvloog en door een dich te haag in de daarachter gelegen bermsloot terecht kwam. Zeven gewonden werden door een viertal doktoren en de ijlings toege schoten Rode Kruis-colonne onder zocht en naar het ziekenhuis overge bracht, waar vier hunner na verbon den te zijn weer naar huis konden gaan. De 78-jarige mevr. A. Pasma Bink, uit Sneek, liep zware verwon dingen aan het gelaat op, de 52-ja- rige mevrouw B. van Lieshout uit Rotterdam kreeg een hersenscnui- ding en de 38-jarige mevr. N. Hei- Nader onderzoek Gisteren stond voor de Almelose rechtbank een textielfabriekant uit Enschede terecht, die in de nacht van 28 op 29 maart 1955 brand in eigen bedrijf zou hebben gesticht en zo doende een verzekeringsbedrag van 78.000,zou hebben ontvangen. Tijdens de behandeling van de zaak bleek, dat de vrouw van verdachte, die een verhouding heeft gehad met een der collega's van verdachte, de daad van haar man aan deze verteld had. Via een geldschieter was het verhaal voorts bij de politie beland, die al in deze richting zocht, omdat zij geen aanwijsbare oorzaak voor de brand gevonden had en enkele spo ren ontdekt had, die op brandstich ting wezen. Het was een vrij onverkwikkelijke zaak, waarbij verwijten over en weer door de zaal klonken en waarbij de vuile was duchtig uitgehangen werd. Tekenend was de verklaring van 'n igetouwbaas uit de fabriek, die ver telde, dat verdachte tijdens de oor log bij hem ondergedoken was ge weest, waarvoor verdachte hem een beloning van 5.000,had beloofd na de oorlog. Die 5.000,moeten nog betaald worden, de getouwbaas noemde ver dachte en diens familie een „ruziën de massa" en verklaarde tenslotte, dat verdachte hem kort voor de brand Operatie niet meer mogelijk Een telefoontje uit Stockholm heeft gistermiddag een einde gemaakt aan alle verwachtingen, die in Sliedrecht leefden sinds Keesje Versluis zondag middag met zijn moeder naar Zwe den is gevlogen om zich daar onder behandeling van de hersenspecialist prof. Olivecrona te stellen voor een hersenaandoening, waaraan het 10- jarige kereltje al 3 jaren lang lij dende is. De eerste berichten uit het Stock- holmse ziekenhuis waren reeds uiterst gereserveerd; men vond Keesjes toe stand bedenkelijk en een hersenon derzoek zou moeten uitmaken of operatief ingrijpen nog pla/ats kon vinden. Thans is de Ibaslissing gevallen. De Zweedse hersenspecialist heeft zich in dit vergevorderde stadiuim on machtig verklaard om operatief in te grijpen en vandaag zal Keesje met zijn moeder in Nederland terugkeren. Het Sliedrechtse comité, dat zich borg heeft gesteld voor de onkosten, die aan deze reis naar en behandeling in Zweden verbonden waren, heeft verklaard van verdere acties af te zien en slechts het benodigde geld te zullen inzamelen, die de tot nu toe gemaakte onkosten zullen kunnen dekken. DELFT STAPT VRIJWEL VAN KOLENGAS AF. Het college van burgemeester en wethouders van Delft heeft de raad der gemeente een ^krediet van ad 1.600.000 gevraagd voor de bouw van een tweede watergastoestel met bijkomende werken, dat geplaatst zal moeten worden in de in aanbouw zijn de watergasfabriek te Delft. Dit twee de toestel is nodig om bedrijfszeker heid te waarborgen, aangezien het college er de voorkeur aan geeft zo veel mogelijk over te gaan tot het thermisch kraken van het raffina- derijgas, dat uit Pernis wordt betrok ken en de productie van gas uit steen kolen slechts in stand wil houden voor zover zulks nodig is om in de behoefte aan cokes als brandstof voor de beide watergastoestellen te kunnen voor zien. gezegd had „binnenkort een slag te slaan, waardoor hij voorgoed binnen zou zijn." Het verweer van verdachte was vrij kort; op alles zei hij: „Gelogen!", alleen na de verklaring van de ge- touwbaas vertelde hij,, dat tijdens de oorlog geen 5.00,maar 3.000, beloofd had en dat onder dwang. Omdat tijdens de zitting nog enkele feiten aan het licht kwamen, die een nader onderzoek gewenst maakten, werd de zaak op verzoek van de of ficier aangehouden. De politie van Dieppe stelt een on derzoek in naar de geheimzinnige verdwijning van een Nederlandse magazijnmeester, A. M. de H., woon achtig te Rotterdam. Vijftien juni j.l. was deze in gezel schap van 'n chauffeur in 'n vracht auto in Dieppe aangekomen voor het afleveren van goederen die moesten worden verscheept. Dezelfde avond vertrok de chauffeur alleen naar Rot terdam. Van de H. heeft men niets meer vernomen. Deze had 1.600, bij zich. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. nenKrieke uit Sleenwijk brak een been. De chauffeur en de bestuurder der personenauto kwamen met de schrik vrij. De autobus was van binnen geheel vernield, terwijl de voorkant der personenauto flink be schadigd werd. Rotterdamse jongen reeds maanden verdwenen De politie van Rotterdam heeft nogmaals een dringend beroep ge daan op de burgerij mee te werken aan de opsporing van de 9-jarige Jo hannes Florie van de Vlietkade 19a, te Rotterdam, die sedert 14 april wordt vermist. Direct na zijn ver missing heeft de politie een uitge breid onderzoek ingesteld, maar niets heeft mogen baten. Men heeft gezocht in bouwputten, men heeft gedregd in water in een wijde omgeving van zijn woonplaats. Een grote politiemacht heeft het Kra- lingse Bos geheel afgezocht. Alle aanwijzingen van de burgerij zijn nauwkeurig nagegaan, doch alle po gingen het verdwenen jongetje op het spoor te komen bleven vruchte loos. Ook mededelingen van een tele paat bleken onjuist te zijn. Er werd eens bij de politie een jasje gedepo neerd, dat in het Kralingse Bos was gevonden en dat van het ventje zou zijn, doch de ouders herkenden het niet. Ook werd op het eiland van Brienenoord een kinderjasje gevon den, waarvan sommigen vermoed den, dat het van Johannes Florie was, doch ook dit bleek niet het ge val te zijn. Het signalement van het jongetje is 1.10 m. lang, normaal postuur, bol gezicht, frisse kleur, donkerblond haar lange wenkbrauwen, donker bruine ogen, mits een paar boventan den, droeg een bril met dikke gla zen. Kleding: beige j opper met brui ne bontkraag, zwarte spijkerbroek, zwarte rubber kaplaarzen. KIND GESTIKT IN PLASTIC ZAKJE Het bijna zesjarige meisje Henny den Besten uit Harderwijk, is gister avond bij het spelen met een plastic broodzak, dat zij over haar hoofd had gedaan gestikt. Vermoedelijk heeft zij het bandje van het zakje om haar keel vastge- trokken. Langdurige toepassing van kunstmatige ademhaling mocht nie meer baten. TREIN TEGEN MELKAUTO. Drie gewonden. Bij een door knipperlichten bevei ligde overweg tussen Mantgum en Leeuwarden is gistermiddag om even over vieren de trein StaverenLeeu warden met volle vaart op een meik- auto ingereden. De chauffeur van de auto werd ernstig gewond in een van de Leeuwardense ziekenhuizen opge nomen. De melkwagen werd, even als de trein, zwaar beschadigd. Twee passagiers liepen lichte verwondingen op. Het reizigersverkeer had ongé- veer een half uur vertraging. MORGEN AL De negen Amsterdamse metselaars, die deze maand kwaad wegliepen, toen hun patroons hun mededeelden, dat ze geen zin meer hadden nog lan ger zwarte lonen uit te betalen, zijn vanochtend in een kort geding door de president van de rechtbank naar deze werkgevers teruggezonden. Hij beval hen reeds morgen het werk weer te hervatten en niet weer de dienstbetrekking in strijd met het bui tengewoon besluit arbeidsverhoudin gen te verbreken op straffe van ver beurdverklaring van een dwangsom per dag van 15.voor iedere met selaar. Teneinde uitstel der hervatting van het werk te voorkomen, dat de metselaars mogelijk zouden kunnen krijgen, wanneer zij tegen deze be slissing hoger beroep zouden aanteke nen, verklaarde de president het von nis bij yooraad uitvoerbaar. Maandag j.l. had de raadsman van de metselaars aangevoerd, dat rijn Tien maanden gevangenis Voor de rechtbank te Rotterdam stond de 25-jarige schilder A. de K. uit Gouda terecht, die voor duizen den op afbetaling had gekocht, ter wijl hij wel wist, dat hij deze schul den nooit zou kunnen voldoen. De man kocht een huis van ƒ26 600 een televisietoestel en meubelen tot een bedrag van ruim 1200,Het was overigens niet de eerste keer dat hij voor vermogensdelicten terecht stond; de officier vond een hoge straf dan ook op zijn plaats. De eis was een jaar gevangenis straf met aftrek, waarvan vier maan den voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd. De rechtbank deed meteen uitspraak en veroordeelde K. tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. cliënten met hun drie patroons een mondelinge overeenkomst hadden, volgens welke boven het werkelijke loon een percentage extra zou wor den uitgekeerd. Te dien aanzien heeft de president als motivering tot het vonnis vast gesteld, „dat de rechter geen "bescher ming kan verlenen aan loonafsprak.en voor zover die in strijd zijn met de wet en dus nietig". De president heeft tenslotte in zijn vonnis nog bepaald, dat de metselaars de kosten van dit korte geding zul len moeten betalen. Deze kosten zul len mogelijk enkele honderden gul dens in totaal bedragen. CREDO—PUGNO ZOMERFEEST. „Credo Pugno", het instituut voor kernvorming en lekenapostolaat bin nen de K.A.B. in de bisdommen Haarlem en Rotterdam organiseert bij goede weersomstandigheden op zon dag 1 juli een zomerfeest in het Zui derpark te 's Gravemhage. Om 10.30 uur wordt het feesterrein opengesteld, waarna om 11.00 uur een plechtige H. Mis in de openlucht wordt opgedragen door pater dr. Alfred Ó.F.M. Cap. met assistentie van J. Th. Kraakman, bondsadvjseur, en C. F. A. Geraets, bedrijfshoofd- aalmoezenier. De Gregoriaanse zang wordt verzorgd door de dekenale schola van Den Haag onder leiding van Henri van der Burcht. Zij die on der H. Mis willen Communiceren mo gen tot een uur voor de Communie iets gebruiken bij wijze van drank. Op het Credo-Pugno-middag-appèl spreken pater dr. Alfred en verbonds voorzitter J. A. Middelhuis de deel nemers toe. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door het Harmonie orkest „St. Gregorius de Grote". Om 14.30 uur voert de toneelgroep „De Spelewaghe", onder regie van Frans Somers 't openluchtspel „Prin ses Turandot" op, waarna net zomer feest wordt gesloten. DODELIJK ONGEVAL TE SNEEK. Gistermorgen omstreeks kwart over acht geraakte het achtjarige zoontje van de familie Coers nabij de ouderlijke boerderij aan de Zwarte- weg te Sneek onder de melkwagen van zijn vader. Het jongetje kreeg het achterwiel over zich heen en over leed ownv-WpIlnlr.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6