TUSSEN BALIE en tra VONDELS „LUCIFER" TEN TONELE GEBRACHT Bekend duiker zoekt naar verloren lading in de Leidse Trek vliet PERSONEN IN EN UIT LEIDEN GEVESTIGDE EN VERTROKKEN Francaise bij aanrijding om het leven gekomen DINSDAG 26 JUNI 1956 DE LEIDSE Cül TWEEDE BLAD PAGINA 1 EEN SPEL, DAT GROOTS IS ALS DE WIJSHEID DER HEMELEN EERSTE PLECHTIGE H. MIS PATER VAN HOORN IN HET KADER VAN HET HOL LAND FESTIVAL en onder auspi ciën van de Stichting Kunstmanifesta ties Leiden is gisteravond in de Leidse Schouwburg het grote treurspel van onze dichtervorst Joost van den Von del „Lucifer" ten tonele gebracht door de Nederlandse Comedie. Het gebouw was tot aan de nok bezet, een bewijs dat er nog belangstelling is voor hetgeen Vondel ons te zeggen heeft. In de loge zagen wij officiële belangstelling van de zijde van het gemeentebestuur, terwijl ook de mi nister van justitie, prof. v. Oven zich onder de toeschouwers bevond. VAAK ZIET MEN VONDEL NIET meer spelen; het moderne toneel is Vondels taal ontgroeid. „Vondel is niet meer te spelen", zegt men. Dat is slechts in zoverre juist, als men be doelt, dat Vondels treurspelen niet te meten zijn met de maatstaven, welke wij tegenwoordig plegen aan te leggen bij de beoordeling van de kunstwaarde der moderne toneelwer ken. In het schema van wat wij thans mooi vinden op het toneel past Von del niet meer, hij steekt er aan alle kanten uit. Vondel moet men weten te zien in het licht van zijn tijd en in het kader van de 17e eeuwse be grippen van schoonheid en toneel kunst. Dan leert men hem niet alleen waarderen als een der grootste expo nenten van zijn tijd, maar ook als schepper van kunstwerken waarvan men de machtige taalklank en de visionaire zeggingskracht nu nog be wonderen kan. Vondels tragedies behoren tot wat men de Europese barokliteratuur noemt; zij zijn in bonte en felle ver ven geschilderd, de taal is rijk en overdadig zelfs, met een voorliefde voor minutieus en gekunsteld uit gewerkte allegorieën, waaronder de harmonieuze opbouw wel eens teloor gaat. De eis van eenheid van tijd, plaats en handeling, welke thans al lang overboord is gegooid, maar in Vondels tijd nog als een wet van Meden en Perzen gold, leidt vaak tot geforceerde conclusies en tot een overdaad van lange monologen. Ook met de reien op zich juweeltjes van dichtkunst weet men geen raad meer. Dat alles is niet meer van onze tijd, maar men zal moeten toege ven, dat Vondel in zijn stijl en in zijn tijd kunstwerken geschreven heeft, welke in onze stijl en onze tijd nauwelijks te evenaren zijn. Jan Romeyn dook in vier werelddelen dag vóór de H.C.W. overboord zijn gegaan. Jan Romeyn haalt de ver miste zeventien ton met behulp van een lier stukje bij beetje boven het wateroppervlak. Hij kruipt uren lang over de mod derige bodem van de Vliet, alleen de perslucht wijst de plaats aan, waar hij gaat en staat. Zo'n duiker ziet nog eens iets van de wereld, ook al komt hij meestal niet veel verder dan de onderkant van de havenplaatsen. Jan Romeyn is in vier werelddelen geweest. Hij heeft in Las Palmas met longvergif tiging in 't ziekenhuis gelegen na 5 minuten zonder lucht 22 meter diep een duivelsrog van 3.000 kilo te heb ben gevangen, omdat dit duivelse beest er met de lijn van de duiker vandoor was. Hij heeft in het gedenkboek van het Hollandse Ha venbedrijf genoteerd gestaan, verge zeld van een ontroerend „in memo- riam". Het duiken in de Trekvliet be schouwen hij en zijn makkers als een „soepel tussendoortje", zij wer ken en slapen in hun ijzeren schuit „Yolande", die tot duikersschip omgebouwd. In dit schip staat ook de perstank, die het pak van de dui ker als een ballon opblaast. Met het bergingswerk bij de HCW gaat het voorspoedig. Bijna de gehele lading is boven water gekomen. Mor gen waarschijnlijk vertrekt de Yolan. Een wereldbekende duiker, de 60- dé met zijn merkwaardige bemanning jarige Jan Romeyn, een man met 42- naar een ander onder-waterwerk, jarige duikers-ervaring bekijkt sinds Ën als het erg slap is in de duikers zaterdag de bodem van de Leidse branche, vissen Jan en zijn makkers Trekvliet. naar staal en ijzer bij scheepswerven. Hij is op zoek naar stalen platen 1 Als het een beetje meezit, vissen zij en binten, die van 'n lekke dekschuit 1 een weekgeld van 840 gulden bij el- in de nacht van donderdag op vrij-1 kaar. SPECIAAL GELDT DIT VOOR DE „Lucifer", welk treurspel Vondel schreef in het jaar 1654, toen hij reeds 67 jaar oud was. Het is een meester werk van taal, waarin de meest ver heven gedachten, vorm en uitdruk king hebben gevonden, gedachten, welke slechts op hun volle waarde ge schat kunnen worden, als men theo logisch is onderlegd en de achter gronden kent van Vondels denken. De inhoud van het spel, dat even groots is als de wijdsheid der heme len zelf, is de val der engelen. In Vondels visie worden de hemelse geesten jaloers op de mensen in het paradijs, een jaloezie, welke omslaat in rebellie als zij vernemen (uit de mond van de aartsengel Gabriël, die de overbrenger is van Gods raads besluiten), dat het mensengeslacht is uitverkoren om de mensgeworden God in hun midden te hebben, reden waarom de engelen wordt aange zegd, dat zij de mensen moeten die nen. Lucifer, de eerste onder de enge len en stedehouder Gods, voelt zich vernederd en wordt de aanvoerder der ontevredenen. Zoals alle rebellen weet hij een rechtsgrond aan te voe ren voor zijn opstand. Hij preten deert nl. het recht van de hemel te verdedigen en daarmede indirect de positie van God zelf veilig te stellen. Een, drogreden, die zichzelf straft, want in een luchtslag zonder weerga tegen de trouwe engelenschaar onder aanvoering van aartsengel Mi- chaël, wordt Lucifer met zijn tra wanten ter helle gedreven. Uit wraak stort hij het mensdom eveneens in het ongeluk door Belial naar het pa radijs te sturen, die in de gedaante van een slang Eva verleidt. Het slot van het spel is dan een verwijzing naar de toekomstige Ver losser, die „herstellen zal uit liefde al wat in Adam werd verloren". r\IT VISIONAIRE TREURSPEL U werd door de spelers van de Ne derlandse Comedie vertolkt in een Op 16 juli zal te Hees (bij Nijme gen) de eerw. heer Cornelis Gerardus Maria van Hoorn priester worden ge wijd in de Congregatie van de pries ters van het H. Hart. Op 22 juli zal de jonge priester in RAAD VAN MAATSCHAPPELIJK EN CULTUREEL OVERLEG. Wegens de pastoorsbenoeming van rector Bernefeld zal de vergadering van de Raad van Maatsch. en Cult. Overleg niet gehouden worden te diens huize, maar in „De Turk", eveneens te 8.15 uur. CHR. LYCEUM LEIDEN. Geslaagd voor eindexamen afd. HBS A (Litt. Ec. afd.): A. F. E. Blonk, G. M. Clement, A. C. de Groot, W. v. Kempen, W. Koerten, T. Korbee, H. P. v. Leeuwen, W. Linschoten, J. v. d. Plas, W. R. Schelke, E. J. Siegers, M. Smit, A. J. Vis, F. D. de Vries, F. T. Zilverentant. Afgewezen 1. de St. Petruskerk te 9 uur zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. 's Middags is er receptie ten huize van zijn ouders, Hoefstraat 14. De eerw. heer Van Hoorn bezocht eerst het semenarie Hageveld, ver volgens, tijdens de oorlog het hulp- semenarie van de priesters van het H. Hart te Nijnsel bij St. Oedenrode en daarna te Bergen op Zoom, het noviciaat te Asten en tenslotte philo- sophie en theologie te Liesbosch en Hees. Gevestigde personen van 18 tot en met 23 juni. A. F. M. Aarts, bouwk. op zichter NS, Boerhaaveln 9. H. Akerboom techn. assistent, Veilingkade 29. J. L. Arnst, matroos KM, Papengracht 25a. W. E. Bal, Groenhovenstr. 21. U. Bonelli, fabr. arb. gasfabriek, Korevaarstraat 35. H. J. A. Caelers. mach. monteur, Haarl. straat 255. C. TielemansClaassen en fam., dienstbode, a.b. ws ligg. t.o. w.w.- kamp, Haarl. trekvaart. T. Cnpssen, dienstbode, Zeemanlaan 26. F. J. de, la Court, technicus. Scholtenstraat 18. J.'D. A. Doeglas, Vrouwenkerksteeg 12. G. J. Griffioen, winkeljuffrouw. P. de la Court straat 70. L. F. Gronert, kleuteronderwij zeres, Rijnsb.weg 10. M. J. Heruer, dienst bode, Boshuizerkade 35. F. P. Holtz, vullltul5 vciwmi, ecu litair- Buys Ballotstr. 49. W. van Dam stffi "welke Vondel^ekend^mneTheh- Jelsma- Roodenburgerstr. 26. B. de Jong, tiL' ÏÏÏS.Ï 5SX gl-_ - _--7l matroos I KM., Noordeinde 2a. W. C. A. ben. Terecht had men onder regie van Johan de Meester zich erop toe gelegd, de muzikale klank van de gedragen verzen te doen uitkomen en het speï te houden in de onaardse sfeer van de hemelruimte. De enge lenfiguren waren in mantels gehuld en droegen ter aanduiding van hun „engelsdom" gestyleerde vleugeltjes op de schouders, als decoratieve af sluiting van hun gewaden. Het to neel, dat donker gehouden was, sug gereerde de onmetelijkheid van het heelal, terwijl schijnwerpers de fi guren der spelers in fel licht zetten. Zo werd alle aandacht geconcentreerd op 'het gebeeldhouwde woord van de dichter. Lucifer zelf, de „opperste en doorludhtigste boven alle Engelen" werd uitgebeeld door Johan Schmitz, die de tragische hoogmoed van deze gespleten figuur weergaf dn alle toon aarden van zijn machtig stemgeluid. Lucifer is niet alleen de titelrol, maar ook de meest bewogen persoonlijk heid in het drama van hovaardij en „staatzucht". Ook Henk v. Ulsen als Apolliön, die door zijn levendig relaas van de tocht naar het aards paradijs de nijd deed ontvonken, was in zijn 'beschrij ving goed op dreef; de Belial van Eli Blom was glad en twijfelziek, zoals Vondel hem schiep. Michaël, de veld heer, vond in Frans 't Hoen een mar tiale vertolking, waartegenover de zachtere figuren van Gabriël en Ra- faël hun uitdrukking vonden in An- dré v. d. Heuvel en Lous Heuzen. Henk Rgters had als Uriël, Michaëls schildknaap, de zware taak het ver loop van de strijd tussen Michaëls engelen en Lucifers trawanten te schilderen, wat hij met ernst pn waardigheid deed. De enige, die trachtte Vondels vers te omspel in, was Ko van Dijk als de stokebrand Belzebub, een poging, welke op zich zelf z'n verdienste heeft, maar 'hier enigszins uit de toon viel. Het probleem van de reien had men opgelost door een viertal enge len de verzen te laten zeggen op een achtergrond van muziek. De losse op stelling en het bewegen van de reien leek ons aanvaardbaar, doch de zeg ging deed ons wel eens wat larmoyant aan. Overigens zij toegegeven: dit is en blijft een probleem. De muziek op de achtergrond werd uitgevoerd door het Nederlands Kamerorkest met medewerking van enkele instru mentalisten onder leiding van Felix de Nobel. Aan het slot brachten de aanwe zigen de tonelisten een langdurige ovatie. Chaplain PietSnij ers op vacantie in Leiden Maandagmiddag om kwart over één landde op Schiphol een super- constellation met aan boord een Ame rikaanse kapelaan, die uit Leiden af komstig is. Het is de weleerwaarde heer Piet Snijers, die vijf en een half jaar ge leden naar Amerika vertrok om al daar zijn priesterstudies, die hij in Nederland begon, af te maken. Kapelaan Snijers maakt het uitste kend in Amerika. Hij is assistent-pastor in Becke- ridge in de staat Minesota. Zijn pa rochie strekt zich over kilometers uit en daarom maakt hij als een echte Amerikaan gebruik van een station car, die zijn persoonlijk eigendom is. Hij is ook „chaplain" van het jeugd werk in het bisdom St. Cloud en als zodanig heeft hij een Amerikaans- drukke dagtaak. De jeugd in Amerika heeft ..drie zomermaanden vakantie; zij is dan grotendeels aangewezen op de jeugd beweging. In de afgelopen zomer heeft kapelaan Snijers nog een trip met zijn jongens gemaakt, die hem ^voerde door Noord- en Zuid Dakota, een trip van ruim 1700 mijl. De stad Beckeridge heeft ook al Kaulbach, Haarlemmerstraat Kooistra, techn. tekenaar, Appelstr. 25. K. Kos, korporaal KL, Morsstraat 62-64. W. van der Kuip. Plantsoen 29. P. C. H. Labaar echtgen. v. Schophuizen, analyste, Stieltjesstr. 22. S. A. J. M. van Iersel Landman, Oude Singel 242. M. W. Lange- rak wed. v. Pass, Haarlemmerstr. 37. A. H. Ammerlaanvan Lanthen en fam.. Noordeinde 49. A. J. van Leeuwen, on derwijzeres, Kort Galgewater 14a. C. Le- nartz, hulp in de huish., Houtlaan 23. A. E. M. Bemsen—Van der Louw, Maredijk 149. J. J. van Male, sergeant KM, Akker hof 12. A. P. SieratMissler en fam., Langegracht 2. L. J. Pasman en fam., huisschilder. Meerburgerkade 34. H. de Raaf, winkelcheffin, Bilderdijkstr. 3. W. G. Rauhé, kooprtfan in galanteriëp, a.b. ws ligg. t.o. w.w-kamp Haarl. trekvaart. C. J. de Rue en fam., techn. adviseur, Moddermanstr. 13. C. J. J. M. Schouten, ambt ter secretarie. Hogewoerd 98. C. M. Slingerland en fam., automonteur, Hoge woerd 175. W. Sloos, korporaal KLu, Duinhof 12. A. B. Stam en fam., bioloog, Rijnsb.weg 87. J. Stam en fam., luit. ter zee vlieger II Kanaalweg 98. H. Stoute Van Steenis, verpleegster, Ambonstr. 4. J. D. M. Sweerts, R.K. priester kruisheer Pieterskerkkoorsteeg 15. H. L. A. M. Thorbecke, verpleegster, Mezenstraat 2. L. Uit den Boogaard, boekhouder. Hooi gracht 100. A. K. P. Vring en fam., structeur, Huizingastr. 6. Vertrokken personen van 18 tot en met 23 juni. M. E. Begeman, W. Singel 27, Alphen a. d. Rijn, v. Boetselaerstr. 4. R. L. E. van den Bergh en fam.. H. Rijndijk 98a, Oss, Boterstr. 15. H. C. Biegnolé, Korevaarstr. 23, 'Brielle. Voorstr. 36. S. E. de Looff-Blaauw, Oude Vest 45, Apel doorn, Beethovenln 48. A. M. Struik Bonda, Boshuizerkade 23, Diepenveen, Spanjaardsdijk 3. A. Boot en fam., Prin senstraat 65a, Rotterdam, Zwaanshals 63 G. J. Brusse L. Morsweg 45, Renkum Oosterbeek. De Bockweg 34. M. v. d. Burgh, De Sitterlaan 83, Ned. Antillen. H. E. C. v. Buttingha Wichers, W. Singel 94. Baarn, Amsterd.str.weg 41. H. Ca- balt, R. Visscherstr. 57, Oegstgeest, Duin- zichtstr. 13. C. Colpa en fam., H. Rijndijk 181. Leiderdorp, v. d. Valk Boumanweg 7. S. Corba en fam., Hyacinthenstr. 20, Driebergen Rijsenburg, Pr. Marijkelaan ALPHEN AAN DEN RIJN Mej. van Nierop gaat naar Nieuw Guinea 6. A. KretCrama, Varkenmarkt 7. Alk maar, St. Annastr. 27. J. M. Dekker, He rensingel 32, Hillegom, Vossenvaart (woonark). A. J. M. Dieben, Bloemisten laan 50. A'dam, Titiaanstr 19 II. R. Dub- beldeman. Brfcestr. 7, Groot Brittannië C. Fliehe, Roodenb.str. 22. Ver. Staten van Noord Amerika. J. Foudraine. Rijnsb.weg 2, Oegstgeest, Endeg.str.weg 5. J. v. Gent, Boshuizerkade 43, De Bilt Utr.str.weg 127. W. A. Goutier, Noordeinde 2a, Den Haag. Beatrijsstr. 83. H. UiterwaalDe Graaf en fam.. Sluis straat 11, A'dam, 2e Atjehstr. 38II. W. Greuel, Groenh. gracht 12, Maastricht, Vrijthof 25. R. Grijm, Breestr. 29. Voor burg, Vrijburgstr. 5. E. R. Hill, Rijnsb. weg 125, Australië. G. G. v. d. Hoeven, Rapenburg 56, Zundert, De Moeren 37. MatthijsseHouweling, Spieghelstr. 12. Gorinchem, Nonnenveld 6. A. J. M. Immink, Rijnsb.weg 140, Oegstgeest. Zoutkeetlaan 1. N. v. Ingen Schenau, v. d. Brandelerkade 26, Haarlem. Schouw tjesin 35 rd. D. L. Isarin, Rijnsbweg 10, Gouda, Bothastr. 10. C. W. de Jong. Pe likaan str. 1, Raalte, Burg. Kerssemakers straat 46. J. de Jonge, Morsweg 30a, Tholen, Bakstr 5. J. Jongepier, Gerecht 10, Zuid Afrika. D. G. Kapadnis., Mors weg 38, India. J. Kleynenberg en fam., Boerh.laan 29. Wageningen, Gen. Foul- kesweg 43. A. Kloeke, W. Singel 38, R'dam, Rotterd. Rijweg 93. C. v. d. Klooster. Rembrandtstr. 27, Apeldoorn, Frankenln 70. J. M. de Koning, Rem brandtstr. 27. Apeldoorn, Frankenln 70. R. Kooistra. Groenhazengrt 12, Gronin gen. Jac. Catsstr. 36. J. Kruts, R, en Schie kade 122a, Oegstgeest, Geverstraat 38. H. C. de Loos en fam., Bree«tr. 151a, Rijswijk ZH, Don Catterwijckstr. 25. W. P. van Maren en fam., Poelgeeststr. 4, Nijmegen, Hindestr. 13. J. H. Medenbach, Oude Rijn 3, Beek L, Dr Poelsstr. 22. J. W. H. v. d. Meijden en fam., Zegerstg 10, Den Haag, Honsholredijk str. 158. C. T. Meijer, Morskade 1, Hellevoetsluis, Kanaalweg WZ 17. E. H. de Meijer, Haarl.str. 173, Dordrecht, v. Baerlestr. 114. W. H. G. de BestMieremet. H. Rijndijk 22, Rijnsburg. Koestr. 8. L. Mo- lijn. Rapenburg 37, Doorn, Kampweg 109 C. C. Neennie, Rijnsb.weg 10. Den Haag, Bankapln 2. J. Ooms, Rijnsb.weg 10, Waddinxveen. Nesse 10. A. Oppedijk, Hoefstr. 9. Hemelumer Oldefert CA, Kou dum Zijl 1. N. R. de Paula, J. de Wittstr. 2, Den Haag, Fahrenheitstr. 288. L. E. Pourier, J. de Wittstr. 45, Ned. Antillen. I. Schnitzler, Rijnsb.weg 153, Ver. Sta ten van Noord Amerika. A. A. C. M. HuizingaSchölvinck en fam., v. Slinge- landtln 4, Oegstgeest, Hof dij ck 34. T. Schultink, Roodborststr. 42, Eindhoven, Boschdijk 451. H. J. K. O. Siebert, aan boord, Rijnsb.weg 153, Ver. Staten van Noord Amerika. A. v. Staveren, Rijnsb. weg 10, Hazerswoude. Dorpsstr. 202. B. T. Tammer en fam., Meloenstr. 19, Drie bergen Rijsenburg, Pr. Marijkeln 4. Y. S. Tan en fam. Druckerstr. 19. Eindho ven. Stratumseind 91. H. J. Versteegh, Rijnsb.weg 10. Voorburg. Schellingln 25. E. C. P. de Vries, Rijnsb.weg 10, A'dam, le Helmersstr. 184 III. J. v. d. Waal, Fa- gelstr. 40, Den Haag, Hulshorststr. 137. naar Amerikaanse opvatting een eigen radio-omroep en voor deze om roep is kapelaan Snijers een bekend radiospreker. Hij heeft een eigen programma: „Opera-time", waarin hij opera's van commentaar voorziet. Kapelaan Piet Snijers heeft in Amerika in de kathedraal van Saint Paul zijn eerste H. Mis gelezen. In de St. Petrusparochie zijn parochie stelt men er echter hoge prijs op, dat ook aan zijn eerste mis in Hol land aandacht wordt besteed. Zondag a.s. leest kapelaan Snijers om 9.15 u. een plechtige H. Mis met assistentie, 's Middags wordt er in zijn ouderlijk huis aan de Botermarkt 15 van 1 2.30 uur een receptie gehouden. Kapelaan Snijers is voor een „va- cation-trip" naar Holland gekomen. In september keert hij naar zijn nieuwe vaderland terug. Eén van de ervaringen, die Hol land voor hem in petto hield, was, dat hij bijna zijn moedertaal was kwijtgeraakt. Op de R.K. Meisjesschool aan de Paradijslaan, te Alphen aan den Rijn komt per 1 september een plaats van een onderwijskracht leeg. Dit komt vaak voor. Maar de reden waarom juffrouw Chr. van Nierop haar plaats prijs geeft is een bijzondere en daar om de aandacht waard. Juffrouw van Nierop gaat zelfs haar geboorte- en woonplaats Alphen aan den Rijn en haar vaderland ver laten, om haar onderwijstalenten als leek in dienst te stellen van de Mis sie op Nieuw Guinea, in de hoofd stad Hollandia, bij de Humboltbaai. Zij vertrekt in sept. vanaf Schiphol per vliegtuig en hoopt na ongeveer vier dagen op de plaats van haar be stemming te zijn. In Hollandia wordt de jonge, onder nemende idealistische onderwijzeres voorlopig voor drie jaren in haar be roep aangesteld aan een der scholen. Haar taak zal niet licht zijn, maar zij zal die ongetwijfeld wel aan kunnen. Ook hier heeft zij klassen van ruim 50 kinderen niet gevreesd. Juffrouw Van Nierop is 22 jaar oud. Zij maakt de reis naar Hollandia o.m. met haar oude kweekschool-vrien din mej. Tr. Brautigam uit Eindho ven, die aldaar bij het l.o. werkzaam is. Zij gaan daarheen vanwege het Gouvernement, op instigatie van het Centraal Diocesaan Missiebureau te 's-Gravenhage. Behalve met het ge ven van onderwijs zullen zij zich in Hollandia zien belast met het jeugd- en internaatwerk buiten schoolver band. OEGSTGEEST Bij een aanrijding, die gistermid dag om ongeveer half vijf onder Oegstgeest plaats had op de rijksweg AmsterdamDen Haag Ts de bestuur ster van een scooter, de 32-jarige Frangaise mej. Nicole Armande de Bourgignon om het leven gekomen. De Frangaise had even met haar scooter stilgestaan langs de kant van de weig en trachtte daarna over te ste ken voor een vrachtauto, die choco lade vervoerde en Ibesfcuiurd werd door J. W. L. uit Rotterdam. De chauffeur probeerde uit te wijken, raakte in de berm van de weg en vreesde in een sloot te geraken. Hoewel er ter plaatse geen sloot is, reageerde de chauffeur met het omgooien van het stuur, om weer op de rijbaan de komen. De auto sloeg over de kop en raakte daarbij de Frangaise dusdanig, dat zij ern stig gewond werd en later overleed. De groepscommandant van de rijks politie te Oegstgeest verzoekt getui gen van deze aanrijding zich met hem in verbinding te stellen K 17102360. Z0ETERMEER OOGST VAN „DE STRAAT. Gevonden: armbandje, grijs-zwarte vulpen, Jaco; jongbnssportriem; si garenaansteker; rode portem. inh. 50 ct.; rode portem. met foto; blauwe jongens windjack; lederen dames 'handschoen crèmekleurig; wit bon te koe stn. 3481. Verloren: bos sleutels; geruit op vouwbaar tasje; gouden herenpols horloge; spaarbankboekje; zwart le deren motortas; broche; zwarte fiets tas; witte muts. LEVENSGEVAARLIJKE HAAST. Een chauffeur uit Leiden had op 21 maart zijn leven in de waagschaal gesteld door rijdende met een vracht auto op de Valkeniburgseweg onder Katwijk, waar bomen gerooid wer den, niet te stoppen hoewel een dui- delijken stopteken werd gegeven. De kantonrechter veroordeelde hem tot 50 boete of 20 dagen, hetgeen 25 lager was dan de eis. „GRIJP 'M". Een dame uit Leiderdorp, had op 15 mei op de Valkbouwmanweg te Leiderdorp, na een woordenwisseling met passerende wielrijders, haar hond tegen dezen opgehitst. Daarop had de hond éen passerende bromfietser aan gevlogen en in zijn been gebeten. Het O.M. vond het een ernstig geval en eiste 50 boete of 20 dagen. De kan tonrechter vond het nog erger en ver oordeelde verd. tot 60 boete of 20 dagen. MOTOR IN STAAT VAN ONTBINDING. De motorcarrier, waarmede een Leidse melkboer op 3 mei j.l. over de Haarlemmerstraat gereden had, kon op weinig goeds bogen. De remmen waren versleten, de stuurinrichting defect, de hoorn verdwenen en tot overmaat van ramp bezat de melk boer zelf geen rijbewijs. Omdat de melkboer ondanks herhaalde waar schuwingen maar door was blijven rijden, eiste het O.M. voor alle ge breken te zamen een boete van 175, te vervangen door 53 dagen hechtenis, plus een week voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. De plv. kan tonrechter bepaalde de gezamenlijke boete op 85, te vervangen door 25 dagen en handhaafde de week voor waardelijk. Voorts bepaalde hij, dat de in beslag genomen motorcarrier vernietigd moest worden. GEEN POTLOOD! Een opkoper uit Leiden, had goe deren gekocht, zonder deze in het bestemde register in te schrijven. Verdachte erkende dit, maar dit kwam omdat hij geen potlood had! De koopman had beter een potlood kunnen aanschaffen, want nu veroor deelde de kantonrechter hem tot 20 boete of 8 dagen, nadat het O. M. 25 boete of 10 dagen had geëist. JEUGDIG COUREUR. Een handelaar, uit Noord wijk had zijn 16-jarige zoon met een vracht auto laten rijden en hoorde 25 tegen zich eisen óf 10 dagen, de onderne mende zoon kreeg een eis van 15 boete of 1 week tuchtschool. Pa's von nis luidde 20 boete of 8 dagen en z(jn zoon kreeg 10 boete of een week tuchtschool. LIEVER. „Mijn zoon verdient liever 25 per week dan dat hij naar school gaat", vertelde een tuinder uit Noordwijker- hout aan de kantonrechter. Omdat de rechter Pa echter wegens ontduiking van de leerplichtwet tot 35 of 15 dagen veroordeelde, zal de tuinder in de toekomst de zucht naar weten schap bij zijn zoon waarschijnlijk meer stimuleren dan diens econo misch inzicht.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5