Strijd voor behoud van cultuur- schoon in Leiden en omgeving Subsidie voor Papirologisch onderzoek door Leidse professoren Belangrijke samenwerking tussen Leiden en Marburg Leidse universiteit observeert visdiefje DINSDAG 26 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 De Nederlandse organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. M. David en prof. dr. B. A. van Groningen een subsidie verleend voor de uitgave van het derde deel van de „Berichtigungslis- te der griechischen papyrusurkun- den aus Aegypten". Prof. David is hoogleraar in de rechtsgeschiedenis der oudheid aan de rijksuniversiteit te Leiden en prof van Groningen do ceert aan deze academie Griekse taal- en letterkunde. Beide hooglera ren zijn bestuursleden van het Leids papyrologisch kabinet. In een onderhoud met het A.N.P. vertelde professor David, dat de zo genaamde „Berichtungsliste der grie chischen papyrus urkunden aus Aegypten", een van de voornaamste hulpmiddelen is voor de papyrologi- sche studie. De uitgave van het derde deel van DANSAMATEURTEST „ZILVEREN" GRAAD DANSSCHOOL HENNY BOES. Onder auspiciën van het KCVD „San Filippo Neri" werden dansexa- mens afgenomen voor de „zilveren" (2e graad) r.k. amateurs. Als jurylid was aangewezen de heer Wim Voe ten uit 's Hertogenbosch. Voor ge noemd examen zijn de volgende dan sen verplicht: Engelse waltz, slow- foxtrot, tango en quick step. Geslaagden: de heer Herman van Belkum, Leiden; mej. Ans Elferink, Sassenheim; mej. Joke Faes, Leiden (hoogste lof, bronzen graad); mej. Jopie Grimbergen, Rijnsburg (met lof); de heer Koos Groenewegen, Wassenaar; mej. Nelly v. Dijk, Sas senheim (met lof); mej. Gerda de Jong, Leidschendam (met lof); mej. Lies v. Nobelen, Sassenheim; mej. Lien v. Oosten, Leidschendam en de heer Piet Wisse, Wassenaar. Afge wezen: geen. Leidse Agenda DINSDAG. De Leidse Golfbrekers. Jaarverga dering. De Kleine Burcht. 8 uur nam. Raad van maatsch. en cultureel overleg. Bijeenkomst. Rectoraat Hooi gracht 8.15 uur nam. WOENSDAG. Ziekentriduum. Herensingelkerk. Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk. Postz.verz. De Kleine Burcht, 8 u. nam. K. en O. Remlbrandtdag. 8.30 uur v.m. Stadhuisplein. N.V. Leidse Broodfabriek. Jaarver gadering. Mare 1. 3 uur nam. Cursus „Doorleefd Geloof". Technische school, Boerhaavelaan. 8 uur nam. KAJ. Ontspanningsavond. Zaal Maria Gijzensteeg. 8 uur nam. DONDERT AG. Ziekentriduum. Herensingelkerk. Afscheid. Dir. De Jong. Gemeente- reiniging. Noorderstraat. 3 uur nam. St. Augustinus. Gastheren-avond. Gulden Vlies. 8.15 uur nam. J. H. M, Derksen over: „Het onderwijs na de lagere school". Kuntkring voor Allen. Vergadering In den Vergulden Turk. 8 uur nam. VRIJDAG. Ziekentriduum. Herensingelkerk. Vacantie-inlichtingendienst K.AJ. Mare 45. Dinsdags en donderdags van 7.308.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Zomertentoonstelling „Van klei tot pot". (Tot 1 oktober). Rembrandt als leermeester. Tot 1 september. Dagelijks 105 uur nam. Zondage 15 uur nam. Don- derzagavond 7.308.30 uur nam. Apotheken. De avond- en nacht dienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502; apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136; apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- park 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films voor de week van 22—29 juni zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Animal Farm", 14 jaar. Lido: „De overwinnaar", volwas senen. Luxor: „Rainbow Island", 18 jaar. Trianon: Afgekeurd. Rex: „De parel van de Stille Zuidzee", 14 jaar. SPORT WIELRENNEN Daarna samenstelling van de Tourploeg Zondag 1 juli a.s. zal, naar de sport- commissie van de KNWU meedeelt, afloop van het Nederlandse wegkam- pioenschap voor amateurs, op het auto circuit van Zandvoort een nationale wed strijd voor beroepsrenners over 100 kilo meter worden gehouden. Hiervoor heb ben alle prominente Nederlandse profs ingeschreven, in totaal ongeveer negen tig. bij wie ook Gerrit Schulte. Een extra premie is beschikbaar gesteld voor de renner, die in deze wedstrijd de beste prestatie levert. Na afloop van de race zal de Neder landse ploeg worden gekozen voor de Ronde van Frankrijk. dit werk, betekent, dat circa 5000 correcties op de Griekse versie van in Egypte gevonden papyrusoorkon den, in druk bijeen zijn gebracht. Speurwerk. Deze correcties, die bij het gebruik van de oorspronkelijke edities steeds weer geraadpleegd moet worden, wat veel overbodig en tijdrovend speur werk met zich mede brengt, worden verzameld in de „Berichtungsliste", waarvan in de jaren 19221933 twee omvangrijke delen verschenen, be werkt door F. Preissigke en na diens overlijden door F. Bilabel. Na 1933 is dit werk blijven liggen. Samenwerking. n het begin van 1953 kwamen prof. David en prof. van Groningen na o.verleg met het college van curatoren van de rijksuniversiteit te Leiden met de beheerder van Preisigke's nalatenschap, prof. dr. E. Kiessling, hoogleraar te Marburg, overeen, dat de „Berichtgungsliste" door het „Institut fuer papyrusfor- schung"te Marburg en het „Leids papyrologisch kabinet" zou worden voorgezet. In Marburg wordt nu alle in Duits land verschenen materiaal behan deld, en in Leiden, onder leiding van de genoemde professoren alle niet- Duitse werken. Het op kaart bren gen van de 5000 correcties heeft on geveer drie jaar geduurd. Het ligt in de bedoeling dat de eerste aflevering van het derde deel der „Berichtigungsliste" reeds over enkele maanden verschijnt. De twee de aflevering zal in het voorjaar 1957 van de pers komen. Het lid van de Tweede Kamer de heer Fokkema heeft aan de minister van oorlog dc volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Heeft de minister kennis geno men van het persbericht van de le- gervoorlichtingsdienst dd 5 juni 1956, betreffende de opening van het le ger- en wapenmuseum, te Leiden, waarin aan het slot wordt medege deeld, dat genoemd museum dage lijks, "Pok des zondags, geopend is? 2. Wil de minister bevorderen, dat dit museum voortaan des zondags zal gesloten zijn? Burgerlijke Stand Geboren: Carel Antonius, z. v. C. D .v. d. Stel en G. J. v. Steenbergen; Henriëtte Dody, d. v. J. H. Hansen en M. H. J. Gesman; Johanna Maria, d. v. J. W. Streng en M. M. Kempen; Ronald, z. v. C. v. Beelen en A. G. Keveling; Annelies Lilian, d. v. J. Lacourt en L. Deeg; Marja Christina, d. v. A. v. Polanen en J. Mulder; Eli zabeth Gerarda, d. v. M. T. E. Albers en P. Hensing; Sonja, d. v. D. J. Mie- remet en D. Beekman; Anneke, d. v. L. N .v. Tilburg en A. Agasi; Hen- drikus Anthonius, z. v. J. W. Veen en J. J. v. Noort; Grubbelt Johannes, z. v. J. v. Marie en N. P. v. 't Noord einde; Huig, z. v. W. A .v. d. Plas en J. Hoek; Pieter, z. v. W. B. de Knijff en A. R. Verschuur; Anja, d. v. H. Schoo en J. C. Bonnet; Sonja, d. v. H. Schoo en J. C. Bonnet; Marie Louise Jacoba, d. v. F. Jongkind en H. Benschop; Antonie Adrianus Jo hannes, z. v. A. Neuteboom en C. J. Kuijl; Cornelia Maria, d. v. J. A. v. Haarlem en M. M. de Haas; Johnny, z .v. J. G. v. Dijke en W. C. Daalman. Gehuwd: F. N. Blekkingh en W. A. Alkemade; H. Staal en J. D. Holle man. Overleden: L. W. Andrea, man, Interessant onderzoek op ,,de Beer" De Nederlandse organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft dr. J. J. A. van Iersel, conser vator aan het zoologisch laboratorium der rijksuniversiteit te Leiden, waar hij hoofd van dc afdeling gedragsleer van dieren is, een subsidie verleend voor een gedragsonderzoek van de visdief. Genoemd onderzoek wordt, wat de praktische zijde betreft, ver richt door de heer P. M. Schenk en wel op het natuurmonument „de Beer", gelegen op de kop van het eiland Rozenburg. In een onderhoud vertelde dr. Van Iersel, dat de afdeling gedragsleer van dieren van het zoölogisch laboratoium te Leiden indertijd door prof. dr. N. Tinbergen is opgericht, die na de oorlog enige tijd hoogleraar in deze stad is geweest. Na zijn vertrek naar Oxford werd dr. Van Iersel zijn op volger in de gedragsleer der dieren. Daar een van prof. Tinbergens leer lingen, dr. Baerends, die thans hoog leraar aan de rijksuniversiteit te Gro ningen is, zich ook met dit gedragson derzoek bezig houdt, kwam er toen een werkplan tot stand, tussen Gro ningen, Oxford en Leiden, volgens het welk Leiden de grote stern, de dwergstern en de visdief zou bestu deren. 66 j.; A. M. Repti, huisvr. van v. d. Linden, 61 j,; M. Ranselaar, wed. van Zaalberg, 75 j.; G. Merjenburgh, man 66 j.; J. Boom, man, 65 j.; F. Gosses, wed van: De Haan, 81 j.; H. C. Hlle- man, wed. van Monhemius, 86 j.; H. Zijlstra, wednr., 83 j.; P. F. A. Otten- hof, z., 3 dagen. Langdurige kwestie. De afdeling gedragsleer van dieren an het zoöolgisch laboratorium te Leiden heeft zes jaar geleden op het natuurmonument „de Beer" een aan vang gemaakt met het bestuderen van het gedrag van sterns, speciaal van de grote stern, die in zeer dichte kolo nies voorkomt. Deze onderzoekingen, door studen ten gedaan, ging niet ver genoeg. Om een goed inzicht in het gedrag van een soort te krijgen, zijn jaren lange observaties nodig. Vandaar dat men het als zeer belangrijk ging be schouwen, hiervoor mensen te hebben die een langere reeks van jaren een of meer soorten zouden kunnen be studeren om daarover bijvoorbeeld een dissertatie te schrijven. Zoals ge zegd, doet de heer Schenk dit onder zoek over de visdief. Doel van het onderzoek. Het doel van het onderzoek is twee- deelig: allereerst wil men het gedrag van elke soort op zichzelf nagaan. In de tweede plaats wil men door verge lijking van de gedragingen der soar ten bepaalde conclusies zien te trek ken ten aanzien van de evolutie van het gedrag. Voor soortgelijk^ onderzoekingen moet men de vogels urenlang gade slaan om allerlei houdingen en be wegingen te kunnen waarnemen die de dieren eerst in de lucht en ver volgens op de begane grond aanne men of uitvoeren. Naast deze kwesties worden nog enige kleinere problemen bestudeerd, die niets met de evolutie te maken hebben, maar wel geschikt aan deze vogelsoorten bestudeerd kunnen wor den. Jaarverslag „Stad en Landschap" (I) In het jaarverslag over 1955 van „Stad en Landschap" wordt een uit gebreid overzicht gegeven van de ac tiviteit van dit instituut om land- schapsschoon en stedebouwkundig schoon te behouden. Waar de tand des tijds reeds heeft geknaagd, wordt door restauratie nieuw leven gege ven aan cultuurmonumenten, die in staat van verval dreigden te gera ken. Ook in Leiden en omgeving werd veel werk verricht en zullen nog veel plannen verwezenlijkt worden. In onderstaand overzicht wordt daarvan een beeld gegeven. Aarlanderveen Zoals vorig jaar reeds werd medegedeeld, moest de enige nog ter wereld in vol bedrijf izijnde molengang-4-hoog nodig on derhanden worden genomen. Voor ibuiten-getoruikstelling werd gevreesd, doch gelukkig is tot handhaving van de bestaande bemaling, die echter anoet worden verbeterd, besloten. Deze groep van de Drooggemaakte Polder Aarlanderveen Westzijde is in restauratie, waarvan het grootste ge deelte thans is voltooid. Van de korenmolen „De Morgen ster", daterend uit 170, kunnen we niet zulk goed nieuws melden: deze staat er zeer verwaarloosd bij. Moge lijkheden tot behoud dienen te wor den onderzooht. Deze molen zou vol gens overlevering een blauwselmolen iuit Utrecht zijn iets wat niet zo ge makkelijk te controleren is. Alkemade. De zware achtkantige watermolen (1572) van de „Veender- •eri Lij'ker Polder buiten de bedij king", de z.g. „Moppe-molen" is ge heel hersteld, moet alleen nog worden geschilderd. De ronde stenen watermolen (1839) van de Googerpolder zal eveneens een grote herstelling moeten onder gaan: deze zal in 1956 plaatsvinden. Over de schitterende wipmolen van de Vrouw Vennepolder is helaas nog niets mede te delen; moge deze sier lijke molen, met zijn bijzonder fraaie ligging langs de weg, todh behouden blijven! Alphen aan den Rijn. De uitwen dige restauratie van het fraaie voor name in Lodewijk VT-stijl opgetrok ken pand aan de Rijnkade is voltooid, terwijl oo'k het inwendige gereed is gekomen: een bijzonder aantrekkelijk geheel. Tijdens de strenge vorst is echter een waterleiding gesprongen, waardoor dagen lang het water langs de wanden heeft gedropen, hetgeen weinig minder dan een ramp bete kent. Bovendien is een paal van bet hek voor het huis stukgereden. Alles bij elkaar een flinke schade en een enorme tegenvaller voor de initiatief nemers. Een woord van medeleven is hier zeker op zijn plaats. Dat ook wij oprecht hopen, dat een en ander weer in orde kan worden gemaakt, behoeft wel geen betoog. Bodegraven. De restauratie van de stenen stellingkorenmolen (waar schijnlijk anno 1697) is aan de gang. Hier dient heel wat te geschieden: balie, lange- en korte spruit, wind- peluw, tuigage der roeden en de kap- bedekking vragen om vernieuwing. Over de wipmolen van de polder Weypoort zijn onderhandelingen gaande: hier zijn moeilijkheden ge rezen, die naar wij hopen toch nog kunnen worden bezworen. Hazerswoude. nog eens de aandacht op het bijzon-1 gint nu zijn voltooiing te naderen. der schilderachtige wipkorenmolentje „Nieuw Leven", het enige ter wereld van dat type. In ons vorig verslag wezen wij reeds op dit sierlijke mo lentje, dat vroeger waarschijnlijk als igrondkorenmolen de Butterpolder bemaalde. In pLm. 1850 werd dit ver plaatst, verhoogd: en tot korenmolen ingericht. Op dit molentje, dat toch op zo bijzonder charmante wijze het dorpssilhouet helpt vormen, moet toch vooral de aandacht gevestigd blijven, daar het vrijwel buiten bedrijf is en niet wordt onderhouden. De rode wipmolen van de Gemeene- wegpolder, een fraai exemplaar dat zo opvallend langs de grote weg staat, loopt gevaar te verdwijnen, het geen zeer te betreuren zou zijn. Mo gelijkheden tot behoud worden on derzocht. De zware achtkantige watermo lens der polders Rietveld en Rijnen burg zijn beide gedeeltelijk hersteld. Beide polderdbesturen deden dit op eigen kosten: een loffelijk initiatief. Aan beide moet, zoals later bleek, nog een restauratie worden uitge voerd, waarvoor de hulp van de over heid is verzocht. Tot slot nog een „molengeval": de Oost- en Westgeesterpolder heeft een klein gemaal gesticht, doch het ligt in de bedoeling de wipmolen even eens te herstellen en in bedrijf te hou den. Hoogmade. De in 1913 na brand herbouwde stoere wipmolen van de Vlietpolder wacht, na een flinke in greep, nog op het laatste gedeelte van de restauratie. Katwijk aan den Rijn. Bij de ron de stenen stellingkorenmolen „De Ge- regtigheid" (1740) is het nog steeds niet tot draaien gekomen: zo langza merhand een „brandende kwestie". Koudekerk aan den Rijn. Gaarne zouden wij willen pleiten voor herstel van het aardige smederijtje aan de oostelijke ingang van de kom der ge meente. Alleen 'het verwijderen van de ontsierende reclameborden en pleisterlaag zou al heel veel goeds doen. Vooral de in het oóg lopende plaats rechtvaardigt reeds terugbren- A1 restaurerende bleek dat het bouw werk in veel slechter staat was dan werd vermoed, daarom is het des te gelukkiger dat dit object is aangevat. Plannen worden gemaakt om te ko men tot restauratie van het aardige poortje (1607) van het Weeshuis aan de Hooglandse.Kerkgracht. Hierdoor zal het complex (2 huizen met trap gevels) zeer veel winnen. Het imposante pand Rapenburg 6, het Prytaneum is thans onderhan den en zal uitwendig geheel worden gerestaureerd. Het heeft een pilaster gevel met fronton (pl.m. 1670). Van het pand Rapenburg 48, date rend uit ongeveer dezelfde tijd, is de gevel gedeeltelijk gerestaureerd. Jammer dat deze herstelling niet is voltooid. De eenvoudige halsgevel Oude Vest 103 met aardige zandstenen afdek king en klauwstukken moet worden hersteld. Het uiterst belangrije complex van het Gravensteen zag zijn zeer ingrij pende restauratie voltooid. Oorspron kelijk als grafelijke gevangenis, is het in de 17e eeuw met een tuchthuis en vierschaar vergroot. Gevonden iwerden hier 16e-eeuwse muurschil deringen in enkele kerkers. Door deze restauratie is een der meest belang rijke gebouwen van Leiden voor de toekomst bewaard. Het alleraardigste Rectorspoortje in 1613 gemaakt voor afsluiting van de tuin van de Rector der Laijtnse school, is na opgeslagen te zijn ge weest in de Lakenhal weer herplaatst, en wel naast het Steen. Wat betreft de hofjes, die zulk een belangrijk onderdeel uitmaken van de sfeer van deze gemeente is het niet zo goed gesteld. Verschillende maken een zeer verkommerde indruk, hetgeen niet genoeg kan worden be treurd. Door woningverbetering en samentrekking van woninkjes kan zeer veel worden bereikt. Wij nemen aan, dat door de gemeente aan deze bij uitstek schilderachtige plekjes zeer onvoldoende aandacht wordt be steed. Waarom in verschillende hofjes foeilelijke verlichtingsornamenten of dito lantaarnpalen, wanneer deze met ibijzonder weinig kosten kunnen wor- - den vervangen door een oude geclec- igen in oude staat. Moge dit object trificeerde vierkante gaslantaarn, waarvan de restauratie toch waarlijk niet zo vreselijk duur zal zijn, eens worden aangevat. De werkelijk enorme achtkantige watermolen van de Polder Hondsdijk ds aan herstel toe. Deze molen zou een voormalige papiermolen uit de ■Zaanstreek zijn, die op de plaats is gezet van een verdwenen wipmolen. Leiden. De vensters van de unie ke Hooglandse- of St. Pancraskerk, welke gedeeltelijk uit de 15e eeuw dateren, zijn thans onderhanden ge komen. Het zuider-transept staat hier toe in de steigers, reden waarom wordt overwogen tegelijkertijd uit wendig meer te doen dan alleen de vensters, daar de kosten van zo'n steiger bijzonder hoog zijn. Al die kapotte en gespalkte raamstijlen be wijzen hoe nodig het is in te grijpen en we kunnen niet dankbaar genoeg zijn dat deze immens kostbare restau ratie thans is begonnen. Het herstel van de St. Lodewij'ks- kerk (1538) aan het Steenschuur is eveneens begonnen, al bestaat dit be gin voornamelijk eerst uit een grote te bouwen uitbouw, bestaande uit een kapel en dienstgebouwen. Hierna zal de kerk met rijke gevel zelf on derhanden komen. De Waag met Boterhal, gebouwd in 165759 door Pieter Post, is al Gaarne vestigen we geruime tijd onderhanden, doch be- sloopt en vervangen door een dakrui ter, zoals de toestand was. De huidige (weinig fraaie) toren staat op een 18- eeuws kerkportaal, dat kennelijk niet berekend is op die ware last, getui ge de scheuren. Een en ander zou het geheel zeer verfraaien en een gezon der toestand geven. Aan de wipmolen van de Kalkpol- der zijn vorig jaar verschillende her stellingen gedaan zonder hulp van overheidszijde. De kleine gedrongen rieten acht kantige watermalen (1930) van de Huis Ter Doespolder staat al een ge ruime tijd met een gebroken wiek. •Na de gehouden besprekingen zien we de toestand donker in, evenals over de kwestie van 'het behoud der wipmolen van de Bospolder, die ook aan een herstel toe is. Leidschendam Wanneer men thans langs de stoere achtkantige houtzaagmolen met stelling „De Sala mander" (1749) komt, ziet men de wieken in vreugdestand staan. De toe stand is hier echter wat de windmo len betreft niet zo vreugdevol; inte gedeel, de situatie voor het behoud ziet er tamelijk hopeloos uit. Moge hierin nog een wending ten goede ko men. Leimuiden. Van de Ned. Herv. Kerk, in pl.m. 1800 uitwendig sterk verbouwd, is het interieur nog aardig. Men vindt 'hier een preekstoel in Lo dewijk XVI-stijl, alsmede 5 fraaie kronen. Ook de toegangsdeuren zijn aardig. Moge dit interieur spoedig eens worden opgeknapt. Lisse. Nog steeds is het niet ge komen tot een begin van de restaura tie van de 15e-eeuwse toren, die uit wendig grotendeels is bekleed niet tufsteen. Moge het hier toch spoedig eens tot daden komen (intussen be gonnen red. L. C.), evenals trou wens bij de ruïne de Dever, een mid deleeuwse verdedigingstoren, waar voor plannen tot consolidatie zijn ge maakt. Aan de achtkantige rieten water molen (1743) van de Zemelpolder moeten wederom enige herstellingen geschieden. Nieuwkoop. In restauratie is de to ren (1627) van het Huis te Nieuw koop; een bakstenen romp met sier lijke open bekroning. Talrijke bouw- sporen zijn hier reeds gevonden ach ter de bakstenen bemanteling, aanwijzingen geven over de vroegere toestand; daarom zo belangrijk om dat van het oude huis practisch niets bekend is. Een bijzonder interessant berstel, waarover volgend jaar wel licht meer. Voor het fraaie voormalige raad huis (1629), dat sedert 1949 het eigen dom is der vereniging Hendrick de Keyser, worden thans plannen ge maakt. Zoals we in vorige verslagen reeds mededeelden is de fundering bijzonder slecht en vernieuwing hier van zal een zeer kostbare kwestie worden. Noordwijk-Binnen. De enorme zware Ned. Herv. Kerk, geheel ge bouwd na de brand in 1450, is een go tische kruiskerk met een driebeukig schip. Met de imposante toren, mid den 13e eeuw, vormt deze een bijzon der symphonisch complex. Helaas echter is de kerk er minder goed aan toe en zal binnen afzienbare tijd on derhanden moeten worden genomen, hetgeen natuurlijk een vreselijk dure aanpak zal worden. Gelukkig 'kunnen dan vele voorgaande „restauraties" tevens ongedaan worden gemaakt. Oegstgeest. De restauratie van het 16e en 17e eeuwe Ned. Herv. Kerkje, dat in 1930 belangryk werd hersteld, 'begint aardig op te schieten en is uit wendig gereed. De beglazing wordt eerstdaags aangebracht, waarna het inwendige zal worden voltooid. Een aardige restauratie. In 1825 stortte de toren ineen. Het kerkje, zo fraai op éen hoogte gelegen, zal zijn bijnaam waar de lichtbedrijven nog de be schikking over hebben. We zagen zelfs een hofje met een fraaie hard stenen pomp, waarop een half ver gane lantaarn, maar langs de wanden moderne lampen. Mogen de hofjes, die zoals gezegd, zo uiterst belangryk zijn voor Leiden, toch wat meer de belangstelling van de overheid krij gen! In de onderhandelingen over houtzaagmolen „De Heesterboom", zo fraai gelegen, zit nog maar geen schot. Moge hier toch eindelijk eens gang in komen. De andere houtzaagmolen, staande •in de richting Oegstgeest, en genaamd „De Herder" (1775) is eveneens aan herstel toe. Ook bier zijn onderhan delingen gaande. De ronde stenen watermolen (1802) van de Bosch- en Gasthuispolder is als verloren te beschouwen: sloopver gunning is hiervoor afgegeven. Over de ronde stenen watermolen (1814) der Roomiburger- en Crone- steynse Polder, eigendom der pro vincie Zuid-Holland, worden bespre kingen gevoerd om deze in eigendom over te laten gaa. van Leiden. Leiderdorp. In 1948 is de driebeu- 0— kige Ned. Herv. Kerk (1620) gedeel-1 .Groene Kerkje" wel verliezen, daar telijk hersteld. Hoe gaarne zouden mer. het niet meer met klimop zal wij zien dat de in 1850 aangebouwde laten begroeien. Het grondplan beeft toren in neo-gotieke stijl werd ge-1 vrijwel de vorm van een Grieks kruis. Marktberichten LEIDEN. 26 juni. Vette varkens. Aanvoer 359 vette varkens. Prijzen per kg. levend gewicht in centen: zware varkens 164166: zouters 173 180; slagersvarkens 172178; gros sier varkens 168175. De handel was vlot voor lichte varkens en slepend voor de zware. LEIDEN. 25 juni. Groente. An dijvie 1221; doperwten 7579; peu len 65120; snijbonen 1.001.60; stambonen 1.701.80; tuinbonen 50 56; spitskool 4043; postelein 385<1. rabarber 915; spinazie 3058; kom kommers 4043; tomaten A 721.00; idem B 801.08; idem C 651.02; idem CC 3981. idem bonken 4887; waspeen 2931 per 100 kg.; perzi ken 1833; bloemkool A 4565; idem B 34'44; idem C 1742; kom kommers A 4046; idem B 2736; idem C 2227; sla A 3.105.70 per 100 stuks, bospeen 2646; kroten 15 20; petex'selie; radijs 1114; sle- derij 2; uien 24 per 100 bos. BODEGRAVEN, 26 juni. Kaas. Aangevoerd 167 partijen. Eerste soort 2.132.19; tweede soort 2.05 2.12; extra 2.3'8. Handel flauw. ROTTERDAM, 26 juni Vee. Aanvoer 3522 stuks vee. Weektotaal 5796 stuks vee. 600 vette koeien, 778 gebruiksvee, 225 vette kalveren, 194 graskalveren, 694 nuchtere kalveren 123 varkens, 67 biggen, 110 paarden, 17 veulens, 143 schapen of lammeren 523 weide/zuiglammeren, 48 bokken of geiten. Prijzen: Vette koeien 3.103.45 2.60—3.00, 2.50—2.60; vette kal- veren 2.80—2.90, 2.60—2.70, 2.20 42.40; graskalveren 500400300; nuchtere kalveren f 786550; big gen 675545; slachtpaarden 2.40—2.30—2.00; schapen f 140—120 100; weide/zuiglammeren f 100 9070; kalveren en weidekoeien 1175—950—750; vare koeien 875— 750600; vaarzen f 900750600; pinken f 675—525—400. Handel: vette koeien aanvoer i^ts meer. handel flauw, met iets terug lopende prijzen, prima's boven note ring; vette ossen aanvoer iets meer, handel flauw, met iets teruglopende prijzen, prima's boven notering; vet te kalveren aanvoer als vorige week, handel vlot, prijshoudend; graskal veren aanvoer even kleiner, handel stil, niet geheel prijshoudend; nuch tere kalveren aanvoer korter, handel goed, ruim prijshoudend; biggen aan voer klein, handel matig, goed prijs houdend; werkpaarden aanvoer iets minder, handel traag, even minder in prijs; schapen aanvoer als vorige week, handel kalm. prijzen onver anderd; weide/zuiglammeren, aan voer als vorige week, handel rede lijk, prijzen stabiel; kalf en melk koeien aanvoer als vorige week, han del stil, niet geheel prijshoudend; vare koeien aanvoer redelijk, handel kalm, iets minder in prijs; vaarzen en pinken aanvoer matig, handel lui, prijzen onveranderd. - ROELOFARENDSVEEN, 25 juni. Bloemen. Colvillies 48—99; Dui zendschoon 1839; Bruidsanjers 6— 18; Esther Read 2565. Campanula 1159; Zinnia 2'830; Violieren 24 1.26; Wirrals Supreme 5566; Gouds bloemen 2022; D'horonioum 18—26; Lathyrus 1555; Margrieten 2032. Irissen 3042; Anemonen 1226 per bos; Pioenrozen 714; Am. Anjers 913 per stuk. Groente. Aardbeien ingelegd 38 62; idem 2 ons doos 6285; idem afw. 39'64; kropsla 2.60—6.00; bloemkool 20.0062.00. aardappelen 18.00; bospeen 27.0042.00; peulen I 80.00—127.00; idem II 62.00—82.00; idem dik 49.0057.00; tuinbonen 37.00 45.00; doperwten 58.0065.00; ca- pucijners 53.0065.00; kassnijbonen 130.00—145.00. idem stek 110.00— 125.00; prinsessebonen 175.00 per 100. RIJNSBURG, 26 juni. Bloemen. Irissen White Sup 1.101.40; v. Vliet 90—1.00; White Excelsior 1.20—1.60; Yellow Emperor 6570; Imperator 80 100. Prinses Irene 7075; Tr. v. Holland 55—80; Ixcia 20—45; Flox 5060; Duizendschoon 2030; Gele Griet 4060 alles per bos; Lelie wit 1'617; Regale 36 per kelk; Bruids anjers 1.001.30. Talma 2.302.80; Gras anjers 1.201.60; Mimi's 1.00 1.40; Ranonkels 1.602j10; Achelia 2.003.10; Korenbloemen 701.20; Scabiosa 3.004.50; Papavertjes 80 1.00; Campanula 4.007.00. Pioenen Sara Bernard 9.0012.00; Taft 8.00 10.00; Duces 8.0011.00; Gladiolen Gold Dust 14.0015.00; bneeuwprin- ses 11.0013.00; Poolijs 13.00—14.00; Allard Pierson 9.0011.00. Red Seg- nal 20.0022.00; Acradam 16.0017.00 Strauss 21.0023.00; Accalaurcntia 13.09—14.00; Mem. Day 25.00—26.00 alles per 100. TER AAR, 25 juni. Groente. Kassnijbonen 1.401.60; idem B 1.15 >1.30; idem stek 0.951.25; stam- snijbonen 1.10; peulen 0.851.15, id. B 0.350.80; doppers 0.550.70; idem B 0.45; capdoppei-s 0.650.70 alles per kg.; tuinbonen 3.404.10 per 10 kg.; waspeen 0.340.50; spitskool 0.31 '0.36. andijvie 0.120.21; idem B 0.070.10; augurken 0.50; tomaten A 0.831.19; idem B 0.811.08; idem C 0.71—0.84; idem CC 0.54—0.60; idem kriel 0.38; rabarber 0.110.15. poste lein 0.41—0.48; sjalotten 0.16; nieuwe aardappelen 0.23; idem kriel 0.13; spinazie 0.23 alles per kg.; sla 2.70— 7.90 per 100 stuks; bloemkool A 0.41 —0.74. idem B 0.25—0.41; idem C 0.10 0.23; komkommers A 0.380.34; idem B 0.28—0.35; idem C 0.21—0.25; idem stek 0.090.20 alles per stuk; bospeen 0.34—0.45; idem i; 0.24—0.30; idem stek 0.03—0.04. bosprei 0.03— 0.04; 'boskroten 0.150.21; selderij 0.03 alles per bos; perziken 0.21 per stuk. VINKEVEEN, 25 juni. Groente. Andijvie 2231; groene kool 21—25; kassnijbonen 130146; peulen 69— 110; postelein 3745. spinazie 39; spitskool 29—35; tomaten 88—104; tuinbonen 4245; rabarber 14—15; waspeen 50—53; doppers 61—63; stam bonen 180184 cent per kg.; aard- 101>124 cent per pond. bloemkool 3081; komkommers 2044; sla 3— 7 cent per stuk; bospeen 37—54; krr ten 12'20 cent per bos.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3