S)e CeidóeGou/fcanf Russen lieten hun luchtvloot zien PROCESSIE TREKT VOORBll @e S jah aan iïeizië êxeng.t hezaeh aan {Rutland Britse rechter op Cyprus neergeschoten Duitsland strijdt tegen de inflatie „De draad is niet afgebroken" Grote rubbersmokkelarij in Indonesië De Sjah van Perzië in Moskou te gast Nieuwe koude-aanvoer Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 26 JUNI 1956 47ste JAARGANG No. 13839 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w., 12.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 I^E rampzalige erfenis van de vooroorlogse S.D.A.P. is ge weest het rukken van het godsgeloof uit de harten van de arbeidersmassa an de grote steden en het noordelijke platteland. Het atheïsme werd niet als eis gesteld; het werd niet van de daken verkondigd maar in de prac- 4ijk kwam het onafwendbaar hier op meer, dat degene, die zijn hart gaf aan ide S.D.A.P., het ontroofde aan God. De sfeer, het klimaat van de S.D. A.P. was, zo al niet God-loochenend, dan toch overheersend ongodsdien stig. Bij wie in dit klimaat adem haalde, verstikte het geloof. De na-oorlogse politieke voortzet ting, de Partij van de Arbeid, heeft ibij hoog en laag bezworen, dat elke levensbeschouwing bij haar veilig is. iZij vormde zelfs „werkgemeen schappen" voor katholieken en protestanten en ruimde voor de ver tegenwoordigers van deze werkge meenschappen een onevenredig groot isantal Kamer-zetels in. Aan de goede bedoelingen van de (leiding van de P. v. d. A. en van de christelijke vertegenwoordigers in -'t bijzonder twijfelen we niet. Willen zij die goede bedoelingen echter tot gelding brengen, dan die- men zij meer toezicht te houden op het officiële orgaan van de Partij, het dagblad „Het Vrije Volk". In dit „Vrije Volk" heeft, op de eerste pagina, een artikel gestaan, dat in vooroorlogse tijd „Het Volk" eveneens zonder bezwaar zou hebben (gepubliceerd. Het heeft dezelfde rampzalige uitwerking als boven ge schetst: het godsgeloof rukken uit de harten van eenvoudige, ongeletterde (mensen. Om goed katholiek te zijn as het niet vereist een grondige stu die te hebben gemaakt van theologie, natuurfilosofie, kerkgeschiedenis en ■vergelijkende godsdienstwetenschap. Het geloof is bij de meesten onzer een erfenis, een erfenis, waarvan de kostbaarheid wordt gewaardeerd, om dat zij zin en richting geeft aan het ■innerlijk leven in tij en ontij. Men zou liever sterven dan deze erfenis prijs te geven. 'TJfET artikel In „Het Vrije Volk", **dat de titel draagt:„Elen proces sie trekt voorbij", heeft misschien heel misschien niet de strekking, imaar wel de uitwerking dat de door snee-christen gaat wankelen en zich 'afvraagt of zijn overgeërfd christen dom een werkelijkheid is of een her senschim. Het artikel van Piet Heil is de zeer suggestief neergeschreven medi tatie van een, tot het atheïsme over hellende persoonlijkheid, die alle godsdiensten relativeert en zijn be schouwing besluit met een agnosti sche „ruimte vol vraagtekens". Ook voor de christen is het aardse leven „een ruimte vol vraagtekens". De innerlijke drijfveer van Geest en schepping onttrekt zich aan onze be perkte en kortstondige naspeuringen, hoewel wij er kennis van dragen, dat eeuwigheid en oneindigheid o.ns broos bestaan aan alle zijden omrin gen. Maar wanneer Piet Heil zichze>j afvraagt, of God en godsdienst „een waanzinnig, op niets gefundeerd en nergens toe leidend monsterapparaat is, dan vragen wij ons af, of niet eer der een wereld en een mensheid, door het grillig noodlot verwekt, een „waanzinnig, op niets gefundeerd en nergens toeleidend monsterapparaat" as. Het leven van de mens is zinneloos (en zelfs misdadig) en de waarde van de mens daalt tot nul, wanneer we zijn overgeleverd aan het blinde spel van het toeval en er geen Voorzienig heid zou zijn, welke langs wegen, door ons geringe menselijke verstand niet te doorgronden, de schepping leidt met Wijsheid boven mate. Piet Heil gunnen we de uit zo vele humanistische geschriften be kende opvatting, dat het atheïsme zich evoluerend los zal maken van de overgeleverde geloofscultuur als een vis, die krampachtig probeert landdier te worden (het atheïsme al dus opvattend als een hogere ont plooiing van de menselijke geest) vast blijft altijd staan, dat een mens, die 'leeft zonder God, niet zonder God in het bestaan geroepen is, vol gens het oude psalmwoord: „Hij heeft ons gemaakt, en niet wij onszelven".. Het toeval schépt geen mensen. Dit zou alleen al wis- en natuurkun dig beschouwd een ongerijmdheid zijn. PEN processie trekt voorbij". Het woord processie is in ons land politiek geladen met Roomse en on- [Roomse .tendenzen. De titel is dus handig gekomen om in den brede belangstelling te wek ken 'bij het „Vrije Volk"-publiek, dat zeker genoten heeft van deze ko- ■lossaal-geestige opmerking: „De paus van Rome is elk ogen blik bereid bovendien te verzekeren, dat alleen zijn machine, zijn raket, het toestel is, waarmede de reis (naar de eeuwigheid) met succes kan worden volbracht". Hoe dom is, vergeleken bij Piet Heil, die paus van Rome! Hoe dom zijn al de katholieken, die in proces sies meelopen, evenals Boeddhisten en Mohammedanen en andere gods dienstige mensen in processies meelo pen! Goed laten we ons van den domme houden en het geheim van ,,'t Zag er goed uit" zei Twining De delegaties van 27 westelijke luchtmachten die op het ogenblik een bezoek brengen aan Moskou, waar zij zondag de grote luchtmacht show hebben bijgewoond, hebben gis teren een kijkje mogen nemen op de basis van de Rode luchtmacht in Koebinka, op zestig kilometer ten zuidwesten van de Russische hoofd stad. Gezeten in open jeeps mochten de gasten op een afstand van circa zes meter langs de opgestelde toestellen rijden, waarbij voor elke machine steeds enige ogenblikken werd stil gehouden. Zij reden langs een hon derdtal straaljagers van het type „Boer" en verscheidene typen bom menwerpers waaronder een tweemo- POOLSHOOGTE NEMEN „rHumanité", het officiële dagblad der Franse communistische partij, meldt, dat een uit drie leden bestaan de delegatie van het centrale partij- comité naar de Sowjet-Unie is ver trokken, om aldaar met de Sowjet- Russische leiders te spreken over „vraagstukken' 'die voor de Franse en Sowjet-Riussische communistische par tijen van belang zijn" en over „de internationale arbeidersbeweging in het algemeen". De drie delegatieleden zijn: Etienne Fajon, Waldeck Rochet en Marcel Servin. Gods menswording, deze 'kracht en vreugde vanhet christendom, niet ■neerhalen, door het prijs te geven ■aan hen, die het tóch beter weten dan de slafelijke nederigheid van onze Heer en Koning, Christus. ^pENSLOTTE wijzen wij er op, dat het orgaan van de Partij van de Arbeid, „Het Vrije Volk", voor ka tholieken verboden lectuur is. Men zal, na lezing dezer besohouwing be ter begrijpen waarom de bisschoppen dit verbod in het jongste mandement met nadruk (ook ten opzichte van de VARA) hebben gehandhaafd. Want al rwie, onvoorbereid, het artikel: „Een processie trekt voorbij" in zich op nam en geen gedegen studie had ge maakt van de bovengenoemde weten schappen (en hoe velen hebben dat gedaan?) zou in zijn christelijk geloof een schok hebben gekregen, waarvan 'hij suizebolde. En zo zet het orgaan van de P. v. d. A. de traditie voort van het orgaan van de SD.A.P., een rampzalige traditie, waarvan eenvou dige zielen het slachtoffer worden. torig straaltoestel, dat sneller dan het geluid kan vliegen. Na het bezoek verklaarde generaal Twining, hoofd van de Amerikaanse delegatie, dat het Russische materiaal dat hij had gezien er in vergelijking met het Amerikaanse zeer goed uit zag. Hij heeft gisterochtend een lang onderhoud gehad met maarschalk Zhoekof. Vandaag vertrekt hij naar Wiesbaden.- Het is niet onmogelijk, dat Eisen hower persoonlijk het resultaat van het bezoek der Amerikaanse lucht vaartdeskundigen aan de Sowjet- Unie aan het Amerikaanse' volk zal meedelen. Op weekdagen de kerken dicht Volgens het Katholieke persburo te Wenen mogen de katholieke ker ken in Roemenië in het vervolg al leen op zon- en feestdagen geopend zijn. Dit zou bepaald zijn in een de creet van de Roemeense regering. Dit betekent, aldus het persbureau, dat de dagelijkse kerkdiensten, zo wel als herdenkings- en huwelijks diensten, op gewone werkdagen ver boden zijn. De Roemeense politie had machtiging gekregen toestemming te geven voor individuele diensten op werkdagen, welke in particuliere huizen moeten worden gehouden. De sjah van Perzië en zijn gemalin zijn voor een officieel bezoek in de Sow jet Unie aangekomen. Op de foto ziet men de verwelkoming van de sjah door maarschalk Boclganin en president Worosjilov op het vliegveld nabij Moskou. Telefoto. DE VLIEGRAMP BIJ KANO De Britse minister van vervoer en burgerluchtvaart, Watkinson, deelde maandagmiddag in het Lagerhuis mede, dat 30 van de 45 inzittenden van de „Argonaut" om het leven ge komen zijn. Op klaarlichte dag in Nicosia Cyperse terroristen hebben giste ren een Engelse rechter neergescho ten, die kortgeleden twee Cyperse terroristen tot de strop had veroor deeld. Rechter Bernard Shaw werd ern stig gewond door een kogel als ge- volg van een fusillade, die hem b&- dóór z« door de voor hem bestemde kogel werd getroffen en kort daar- groette, toen hij in zijn auto zat, die hem van het gerechtsgebouw naar huis bracht. hun schoten op hem. Het gebeurde midden op de dag in het drukke Ni cosia. Engelse troepen en politie trokken daarna een kordon om de stad. Zes van de zeven tot nu toe ter dood veroordeelde Eoka^terroristen zijn door Shaw gevonnist. Bij een klopjacht op de plegers van de aanslag schoten Britse militairen op een jonge Cyprioot, die bij het Metaxas-plein in Nicosia over de oude Venetiaanse muren klom. Te- zelf der tijd rende de vrouw van de Cyprioot naar haar man toe, waar- Gisteravond werd gemeld, dat rechter Shaw na een bloedtransfusie niet meer in levensgevaar verkeerde. De auto moest voor een verkeers licht wachten en op dat moment richtten twee personen hun revolvers op de ruit van de auto en losten De Westduitse minister van economische zaken, Ludwig Erhard, gefotogra feerd tijdens zijn rede bij de opening van de anti-inflatiedebatten in de Westduitse Bondsdag. In zijn toespraak kondigde hij een aantal anti-inflatie maatregelen aan, waaronder een bouw-inkrimping van 10 behalve voor de particuliere woningbouw en de defensie. Links zit kanselier Adenauer. Nieuwe ondergrondse organisatie. In Paphos is het bestaan gebleken van een nieuwe, ondergronds wer kende organisatie, de „REEN" d.i. de „Radicale Unie van de Griekse jeugd". De „REEN" heeft pamfletten verspreid, waarin de Cyprioten wor den opgewekt „onvoorwaardelijk het recht tot zelfbeschikking op te eisen" en elke samenwerking met het be stuur van Cyprus te staken „om zich geheel aan de nationale campagne te kunnen wijden". Volgens het Britse bestuur op Cy prus ontvangen de in Griekenland studerende Cyprioten daar een „op leiding in terrorisme". Daarom zul len deze studenten, wanneer zij weer naar hun eiland terugkeren, worden ondervraagd, gefotografeerd en on der speciaal toezicht geplaatst. De Kabinetsformatie Na een tweede bespreking tussen de kabinetsformateur, dr. Drees, en de leiders van de vijf grote fracties uit de Tweede Kamer, is gisteravond mede gedeeld, dat „de draad niet is afgebroken" en dat dit overleg op een nader te bepalen datum zal worden voortgezet. Het is nog niet bekend wanneer dit zal gebeuren. Het wordt inmiddels waarschijnlijk geacht, dat dr. Dree» in de loop van hedenochtend besprekingen met andere politieke leiders zal voeren. De conferentie van gisteravond duurde bijna twee uur. De fractieleiders, die de besprekingen gisteravond hebben bijgewoond, waren niet bereid mededelingen over het besprokene te doen. „Ik heb niets te vertellen", zeide de heer Tilanus van de CHU, die voor zijn vertrek een druk gesprek voerde met de leider van de AR-fractie, prof. Zijlstra. Daarvoor waren prof. Romme van de KVP en de heer Kort hals van de VVD reeds te voet en de heer Burger van de P. v. d. A. per auto vertrokken. Groter dan legale export In 1955 is van Indonesië naar Ma- lakka meer rubber gesmokkeld dan op wettige wijze uitgevoerd. Dit heeft een zegsman van het Indonesische consulaat-generaal in Singapore meegedeeld. De Indonesische overheid streeft ernaar, met Singapore en de federa tie van Malakka een overeenkomst aan te gaan om aan deze smokkel handel paal en perk te stellen. Volgens de woordvoerder werd in 1955 in Malakka uit Indonesië onge veer 153.400 ton rubber binnenge smokkeld, waarvan 90 pet. naar Sin gapore ging en het overige gedeelte naar Penang. Dit betekent tweemaal zoveel als in 1954 en bijna tienmaal zoveel als in 1953. De gesmokkelde rubber vertegen woordigde een waarde van bijna 40 miljoen pond sterling 400 mil joen), gerekend naar de prijs van verleden jaar. De belangrijkste moeilijkheid bij het tegengaan van deze onwettige handel is de lange kustlijn van de twee landen, die slechts door smalle wateren van elkaar zijn gescheiden. Met ongewone praal ontvangen De sjah en de keizerin van Perzië zijn gisteren per vliegtuig in Moskou aangekomen voor een statiebezoek van twee weken. Het is het eerste bezoek van een regerend monarch aan de Russische hoofdstad sinds de voormalige heerser van Afghanistan, Amanulah, Rusland in de jaren twintig bezocht. De sjah werd ontvangen met een praal, welke tot nog toe niet is ge zien bij de aankomst van een buiten landse gast in de Sowjet-Unie. De eerste verrassing was, dat het Sowjet-vljegtuig, dat de sjah naar Moskou bracht, geëscorteerd werd door twaalf straaljagers van het ty pe Mig-17. Geen enkele buitenland se bezoeker heeft ooit bij aankomst een jagerescorte gehad. Behalve president Worosjilof en premier Boelganin waren verder ter begroeting aanwezig Anastas Miko- jan en Michail Perwoechin, eerste vice-premiers, minister van defensie maarschalk Zjoekof en andere Sow- jet-funtionarissen en buitenlandse diplomaten, van wie de meesten uit niet-communistische landen. Nadat de sjah een erewacht van 120 man had geïnspecteerd, zei pre sident Worosjilof onder meer: „Uw bezoek zal u in de gelegenheid stel len te zien, dat ons volk oprecht ver langt naar vriendschappelijke, goe de nabuurbetrekkingen met Perzië". De toespraak werd door de sjah be antwoord. De sja'h en zijn echtgenote logeren in een speicale afdeling in het Krem lin. Zij hebben met hun gevolg twin tig kamers tot hun beschikking. Men gelooft, dat dit de eerste maal sedert de Russiche revolutie is, dat het Kremlin gebruikt wordt voor het on derbrengen van buitenlandse gasten. Boven die Oceaan handhaaft zich ten westen van de Britse eilanden een hogedrwkgebied, terwijl een ander uit Noord-Canada afkomstig gebied met hoge barometerstanden zich nu over Groenland in de richting van IJsland uitbreidt. Er komt daardoor een langgerekt hogedrukgebied tot stand van de om geving van de Azoren tot over Groen land. Langs de oostflank hiervan stroomt voortdurend koude lucht naar het zuiden. Maandagmiddag ontstond echter bo ven Engeland een kleine storing, welke vervolgens naar het oosten be gon te bewegen. Dit had tot gevolg, dat de rechtstreekse aanvoer van koude lucht naar Nederland gedu rende korte tyd werd onderbroken en de bewolking afnam. Na het passeren van de zwakke storing ruimt de wind weer naar west tot noordwest en wordt opnieuw koudere lucht aange voerd. Deze lucht heeft een enigs zins onstabiele opbouw, zodat de kans op buien iets groter wordt. Dit nummer bestaat uit bladen. HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot S woensdagavond. Opgemaakte te 2 11.15 uur). WISSELEND BEWOLKT Wisselende bewolking met en- 2 kele verspreid optredende buien. Overwegend matige wind tussen 2 west en noordwest. Koud voor de tijd van het jaar. 2 27 Juni zon op 4.24, onder 21.06; maan op 22.48, onder 8.51. Hoogwaterstanden 27 Juni v.m. 5.45; n.m. 6. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: STOCKHOLM regen 20 C. OSLO zwaar bewolkt 15 KOPENHAGEN regenbui 20 ABERDEEN zwaar bew. 18 LONDEN onbewolkt 24 AMSTERDAM zwaar bew. 14 LUXEMBURG zwaar bew. 15 PARUS regen 19 BORDEAUX onbewolkt 24 GRENOBLE zwaar bew. 22 NICE zwaar bewolkt 22 BERLIJN zwaar bew. 16 FRANKFORT geheel bew. 16 MüNCHEN geheel bewolkt 15 ZüRJCH zwaar bewolkt 17 GENèVE onbewolkt 19 WENEN ichte motregen 21 INNSBRUCK zwaar bew. 13 ROME licht bewolkt 25 AJACCIO onbewolkt 22 Korreltje Het meeste plezier van zijn geld heeft hij, die er het best buiten kan.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1