werd heden Nederlands ZeT.K. geboren Twintigduizend jongeren komen naar het stadion „DE VLIERT" RUNDVLEES wordt GOEDKOPER Bouw-organisaties doen weinig om bouwproduktiviteit te verhogen Massaspel in de middag Treinreis naar Brussel een uur korter 2kunes .Tfr^huid 7 A dams schilder poogde z'n vrouw met een mes van leven te heroven 2' - jaar gevangenisstraf ZATERDAG 23 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 23 JUNI: DIES NAT A LIS September 1957 komen de eerste studenten Grote problemen wachten nog op oplossing ÏIOEWEL HET GEBIED langs bet riviertje De Dommel bij Eindhoven nog een maagdelijke aanzien heeft, is vandaag onder grote belangstelling van vele autoriteiten de „geboortedag" der Eindhovense Technische Hoge school gevierd en wanneer de plannen volgens wens verlopen, zal het vol gend jaar september het groene landschap langs de Dommel onderbroken zijn door een aantal rank uit de grond oprijzende gebouwen, waar de eerste 350 studenten de eerste schreden zullen zetten op hun weg naar de ingenieurs-buL Minister Cals gewaagde in zijn openingsrede van de grote vreugde, die geheel Nederland en zeer speciaal de industrie moet gevoelen, nu Nederland zijn tweede T. H. gaat oprichten, een plan, dat na de oorlog ontstarain en gekoesterd is en dat dankzij het initiatief van velen tot verwerkelijking is gekomen. Minister Cals vertelde, dat het Ne derlandse studentenaantal in verhou ding met dat van een halve eeuw ge leden vertienvoudigd is. Terwijl men de vorige eeuw zich afvroeg of 4 universiteiten niet een beetje te veel was voor een klein land, zoekt men thans, nu ons land met Eindhoven mee elf instituten van Hoger Onderwijs bezit, slechts naar een aanpassing aan de huidige behoefte, die in steeds wijdere om vang om zich heengrijpt. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen stond stil bij de betekenis, die deze nieuwe Hoge School voor het Zuiden zal hebben en zeer speciaal voor Eindhoven, dat in de laatste tientallen jaren zijn ge hele sfeer door de enorme industria lisatie veranderd zag. De industrie zal de moeite, die zij zich voor de totstandkoming van deze nieuwe hogeschool getroost heeft, beloond zien door een stroom van khndige ingenieurs, die over enkele jaren door deze nieuwe T. H. ge vormd zullen zijn. Vanmiddag zal de eerste rector- magnificus van de Eindhovense T. H. prof. dr. H. B. Dorgelo, met een uit eenzetting over de studiemethoden aan de nieuwe T. H. de geboorte van Nederlands jongste hogeschool be- krachtigèn. DE INDELING. Het gebied rond de Dommel, dat nu nog enigszins aan de buitenkant van Eindhoven ligt, zal in de toe komst door de nieuwe T. H. uit groeien tot een nieuw stadscentrum en met het oog daarop is op de wes telijke oever van het riviertje het re presentatieve gedeelte van de hoge school geplanned, met de entrée naar de stad gericht. Hier zullen de collegezalen, de bi bliotheek en de vertrekken voor de curatoren gebouwd worden, alsmede de werkkamers en de privé-laborato- ria voor de docenten en wetenschap pelijke staf. Gescheiden door het riviertje zullen op de oostelijke oever de practica-ge bouwen, de werkkamers en de labora toria verrijzen, mede omdat men aan deze zijde nog kan uitbreiden, hetgeen in de toekomst nodig zou kunnen blijken doordat enerzijds het aantal studenten het thans gestelde duizendtal zal overschrijden en te vens omdat de voortschrijding van de Voorz. Nationale Woningraad t Eigen woningbezit De Nationale Woningraad heeft gis teren in Vlissingen een algemene vergadering gehouden welke vandaag wordt voortgezet De voorzitter zei in zijn openingsrede, dat in de kringen van deskundigen op het terrein van de volkshuisvesting geen verschil van mening heerst over de wenselijkheid tot verhoging van de huurprijzen. Hij erkende, dat zwaar wegende factoren van economische en sociale aard tot beperking van de huurprijsverhogin gen in de afgelopen jaren hebben ge leid, doch dat men thans binnen het bestel van het gehele economische en sociale beleid niet langer kan voort gaan met het sluiten van compromis sen inzake woninghuren. De voorzit ter noemde het voorts te betreuren, dat men b*j de verdeling van de wel vaart het huurprobleem opnieuw in de ijskast heeft geborgen. Zonder te stellen, dat een afdoende huurverhoging Nederland als bij toverslag van het woningvraagstuk zou afhelpen, achtte hij deze wel drin gend nodig voor een juist onderhoud, voor sanering en verbetering van de oude woningvoorraad en voor het doen afnemen van de financiële druk door subsidiering op de nieuwbouw. Bij een flinke huurverhoging vond de voorzitter een bestemmingsheffing niet bij voorbaat verwerpelijk. Twee vragen. Over de verhoging van het woon- peil merkte hij op, dat het wenselijk is, dat de woningbouwverenigingen in de gelegenheid worden gesteld daad werkelijk te streven naar verhoging van het niveau, zowel naar grootte als naar kwaliteit in verband met een gezond gezinsleven. Inzake de bevor dering van het eigen woningbezit vroeg spreker zich af of het princi pieel volkomen houdbaar is, dat zij, die een eigen woning willen verwer ven, daarvoor een extra tegemoetko ming uit de staatskas ontvangen, en bijzondere kredietfaciliteiten verkrij gen. Ten tweede was hij van oordeel, dat ook de nationale woningraad zich dient af te vragen, of er voor hem en zijn samenstellende delen een taak ligt bij de toepassing van de nu uit gevaardigde regeling. Nationaal belang. Over het aandeel van de woning bouw in de totale bouwproduktie zei hij, dat deze z.i. een zo groot moge lijke voorrang moet worden verleend. Enige kritiek oefende de voorz. uit op de organisaties in het bouwbedrijf, die wel vergaderen en congresseren, maar weinig positiefs aan de pro- duktiviteitsverhoging doen. Eenheid in het bouwbedrijf achtte hjj nood zakelijk, omdat grote nationale belan gen op het spel staan. Het moet mo gelijk zijn de zeer heterogene groep van aannemers en bouwondernemers samen te brengen tot een bedrijfs eenheid, die in staat zal zijn de enorme problemen het hoofd te bie den. De taxistaking te A'dam duurt voort Gisteren is op een vergadering be sloten de staking onder de Amster damse taxichauffeurs voort te zet ten. Op d'eze vergadering ontving het stakingscomité een brief van de wethouder voor 't huurauto en taxi bedrijf van de gemeente Amsterdam, mr. R. van den Bergh, waarin deze zei geen aanleiding te zien voor het voortzetting van de staking. Dit, omdat hem was gebleken dat de on dernemers bereid zijn met de erken de vakorganisaties verdere onder handelingen te voeren over de loon- positie van de taxichauffeurs. De stakingsleiding deelde ons na afloop van de vergadering mede, dat ook hij een gesprek heeft gehad en wel met één der ondernemers. Uit dit onderhoud zou zijn gebleken, dat verscheidene ondernemers indivi dueel bereid zijn de eisen van de taxichauffeurs betreffende de drie en zes procent in te willigen. Zij zou den echter bevreesd zijn door die in williging van de stakers hun taxi- vergunning in gevaar te brengen, omdat het bestuur van hun organi satie hen zou kunnen royeren. wetenschap nieuwe afdelingen in de toekomst noodzakelijk zal maken. HUISVESTINGSPROBLEEM. Een apart probleem vormt de huis vesting en de ontspanning der toe komstige studenten. Gedacht wordt een groot hospitium studentenho tel op te richten, doch het is nog niet uitgemaakt, wie dit initiatief zal moeten nemen en onder wiens lei ding deze inrichting zal moeten ko men. Uit de Eindhovense burgerij is reeds een comité gevormd, dat de huisvestingsmoeilijkheden onder ogen zal zien en naar een oplossing zal zoeken. Over ruim een jaar zullen de poor ten van de gebouwen, die nog opgericht moeten worden, zich Ope nen voor de eerste studenten aan deze tweede T. H. in Nederland en de 23ste juni zal voortaan in Eindho ven de grote dag zijn voor de stu denten, waarop de rector-magnificus de grote jaarrede uitspreekt en de studenten de geboortedag de Dies- Natglis van hun hogeschool her denken. PRINSES WIL HEL MINA BEZOCHT WILLIAM SINGER-MUSEUM. H.KJH. Prinses Wilhelmina heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan het William Singer-museum te Laren. Zij was daarbij vergezeld door haar dame du palais, mevrouw H. de Sa- vorning Lohman, en haar particulier secretaresse mejuffrouw J. Geldens. MINISTER MANSHOLT (NOG) NIET NAAR ROME. De afdeling voorlichting van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening deelt mede, dat berichten als zou minister Mansholt kandidaat zijn voor de functie van directeur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties, de F.A.O., te Rome, onjuist zijn. Na Marieke gaat nu Keesje naar Zweden Keesje Versluis gaat volgende week naar Zweden! Hoewel de voor deze reis benodig de gelden nog niet bijeen zijn, heeft het comité, dat kortgeleden het ini tiatief nam dit tienjarig inwonertje van Sliedrecht naar Zweden te zen den voor behandeling van de hersen afwijking, waaraan hij al drie jaar lijdt, de moed gevat de reis alvast te regelen. Vandaag gaan de Sliedrechtse pre dikant en hoofdonderwijzer, die van het initiatiefcomité deel uitmaken, naar Den Haag om de nodige papie ren in orde te maken en vliegpassage te boeken. De reacties op de publici teit, die deze actie heeft ontketend, zijn zo bemoedigend, dat men meent te kunnen aannemen, dat d'e 10.000 die nodig zijn, stellig, bijeen zullen komen. Als alles vlot verloopt, zal Keesje maandag of dinsdag naar Stockholm vliegen, waar hij behandeld zal wor den door prof Olivecrona, de her- senchirurg, die enige tijd geleden de Australisch-Nederlandse Marieke v. Dijk met zoveel succes van een zelf de aandoening, als die waaraan Keesje lijdt, heeft genezen. kauw Wrigley Doublemlnt. Overal veel mensen En wat dan nog? Kauw Doublemint - pittig, tintelend/ dubbel lang lekker - Doublemint geeft rust, rust bij het rifden - en Uw adem wordt zuiver als Zwitserse berglucht. Manifestatie van agrarische jeugd in Den Bosch l/OOR DE EERSTE KEER GAAN de katholieke jonge boeren en tuinders, die georganiseerd zijn in de KN.J.B.TJB., in een grote nationale manifestatie naar buiten treden. Op 9 september a.s. zal de agrarische jeugd in het Sportpark „De Vliert" in Den Bosch een massale bijeen komst beleggen, welke naar schat ting door ongeveer twintig duizend jonge mannen en meisjes zal worden bezocht. Twee jubilea zijn de aanlei ding tot deze manifestatie. Op de eer ste plaats is het 35 jaar geleden, dat met de oprichting van jonge boeren- en tuindersbonden in enkele diocesen werd begonnen en voorts herdenkt men dit jaar het feit, dat de gewes telijke organisaties in 1946, dus tien jaar geleden, zich in federatief ver band in de K.N.J.B.T.B. verenigden. Met de koperklanken van de be roemde Staffanfare van de N.C.B. uit Nijnsel-St. Oedenrode, het enige bereden fanfarekorps op liet vasten land van Europa, zal de samenkomst in Den Bosch worden geopend. Het gehele stadion zal omzoomd zijn door een ere-haag van vlaggen, welke ge dragen worden door vertegenwoor digers van de honderden afdelingen. In deze imponerende entourage zal een Plechtige Oogstdankmis wor den opgedragen, vermoedelijk door een van de bisschoppen. Een indrukwekkend ogenblik zal het zijn, wanneer tijdens de offeran de de vruchten der aarde, door de jongeren uit het gehele land naar Den Bosch gebracht, naar het altaar worden gedragen. Bij de consecratie zal uit de vier hoeken van het veld bazuingeschal klinken. Tijdens het Pater Noster gaan de vlaggendra gers rond het altaar een groot kruis vormen, waardoor het terrein in vier vakken wordt verdeeld. In deze vak ken zullen de priester de H. Com munie uitreiken. MIDDAGBIJEENKOMST. lyiET MARSMUZIEK zal de bere- den fanfare ook de middagbij eenkomst aankondigen, welke begint met 'n toespraak van mej. A. Oomen uit Bavel, die het woord voert na mens de jonge boerinnen en tuin dersmeisjes. Na haar spreekt de heer A. Dorsman uit Munstergeleen na mens de mannelijke vertegenwoor-1 diginf». Direct daarna wordt de aandacht gevraagd voor een uitbeelding van het leven en werken van de agrari sche jeugd. Als vorm hiervoor werd gekozen het verzinnebeelden van de vier jaargetijden. Haarlem en Rot terdam tonen de lente, Den Bosch en Breda de zomer, Limburg de herfst, waarna vertegenwoordigers van de overige bisdommen de winter zullen uitbeelden. Als in oktober 1957 de verbinding AmsterdamBrussel elektrisch wordt bereden, komt er een uurdienst van Amsterdam met Antwerpen en een twee-uurdienst naar Brussel-Zuid. De reisduur naar het laatste station Grotere vraag naar mager vlees Het rundvlees wordt goedkoper. Tot deze verheugende conclusie kwam het produktschap voor Vee en Vlees gis teren toen het te Utrecht de markt situatie besprak. De dalende tendens in de markt prijzen is sedert vorige week waar te nemen. De ontwikkeling is begonnen in Rotterdam en volgde later in 's Hertogenibosoh en Groningen. In Leiden was gisteren de aanvoer weer zeer groot, met als gevolg een terug gang in d'e prijzen van het slachtvee. De omzetten waren tot een mini mum gedaald en ook op de abattoirs blijkt de vleesverkoop zeer laag. Daarmee zijn de verwachtingen van het Produktschap voor Vee en Vlees, dat nog deze maand een kentering in de prijzen zou gaan optreden, voorlo pig bewaarheid. Bij déze ontwikkeling is er voor het Produktschap geen aan leiding het beleid te wijzigen en maat regelen te nemen door bijv. de export af te remmen. Volgens de voorzitter, de heer Joh. de Veer gaat de smaak van het pu bliek zich steeds meer richten op ma ger vlees, waardoor voor de veehou der waakzaamheid is geboden met een te rijpe (vette) koe. De prijzen van d'e eerste kwaliteit zijn minder gedaald. Er bestaat een direct verband tus sen de invoer en de uitvoer. De im port neemt toe, maar eVenzo de uit voer. Tussen 4 en 9 juni is 226 ton rundvlees uitgevoerd voor meer dan de helft naiar Frankrijk en de aanvragen zijn nadien belangrijk gestegen: tot 462 ton. De vertegenwoordiger van de sla gers, de heer C. Burger, vond het noodzakelijk de situatie op de mark ten nauwkeurig te volgen, want z.i. moeten we nog niet denken dat we er al zijn. wordt bekort van ongeveer vier uur tot drie uur. In totaal zijn thans twaalf tweerij- tuigstellen voor de Beneluxdienst in aanbouw. Deze bijzonderheden heeft de pre sident der Nederlandse Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander gisteren meegedeeld aan een tweedaags Be- neluxcongres voor verkeer en toeris me, dat gistermorgen in Middelburg is geopend. Na de rede van dr. Den Hollander werd een resolutie ingediend, waar in het congres de wens uitspreekt, dat ook de tweede Beneluxroute, de lijn MaastrichtLuik, zal worden ge ëlektrificeerd. ZAKEN-DOEN MET DOLK OP TAFEL. Twee zwaargewonden. Te Lunteren is vrijdagavond een 71-jarige pluimveehandelaar zijn 41- jarige compagnon, die hij van on eerlijke handelingen in zaken ver dacht, met een dolkmes te lijf ge gaan. De' oude bracht zijn compag non, twee steken toe, waardoor een diepe wonde in de hals ontstond en de polsslagader werd doorgesneden. Daarna poogde de oude handelaar zichzelf van het leven te beroven. Zowel het slachtoffer als de dader werden naar het ziekenhuis te Eden vervoerd. De toestand van de dader iö zorgwekkend, maar het slachtof fer is buiten levensgevaar. De ver standhouding tussen de compagnons was de laatste tijd zeer slecht. Ruim duizend jongens en meisjes verlenen hierbij medewerking. Aan het zomertafereel nemen de lande lijke ruiters van Brabant deel. Als apotheose zullen allen, die me dewerkten aan het feest, een groots défilé houden, waarbij een der idea len van de K.N.J3.T.B., één ver enigd Europa, tot uitdrukking zal worden gebracht. Deze dag, die door vele autoritei ten zal worden bijgewoond, krijgt ook belangstelling van de leden der M.I.J.A.R.C., een internationale agra rische jongerenorganisatie, waarin tien Europese landen samenwerken, die van 4 tot 8 september vergadert op „Ons Erf" te Berg en Dal. 'T BEGON IN HET ZUIDEN. QM NOG EVEN OP DE JUBILEA terug te komen, moeten we on ze blikken richten op het Zuiden. Daar en ook in enkele andere delen van Nederland zijn de jongerenor- gahisaties gegroeid uit de ldndbouw- cursussen, die een eerste band leg den tussen de leerlingen en aanlei ding werden tot het beleggen van oud-leerlingen-bijeenkomsten. Deze „aankomende bonden" beperkten hun activiteit tot technische voor lichting. De Katholieke Boerenorga- nisaties beseften echter, dat hier een taak wachtte, een taak, die moest be staan in het bevorderen van het jon gerenwerk op confessionele basis. Bij de oprichting van de eerste katho lieke verenigingen was er meer spra ke van een organisaties vóór dan van jongeren. Pas na de oorlog is eigen lijk de zelfwerkzaamheid en eigen verantwoordelijkheid op de voor grond gekomen. Niettemin slaagde ook de eerste opzet, want in 1921 kende het Zuiden reed's zijn diocesane verbanden. De L.T.J. van het bisdom Haarlem ontstond eerst in 1946; voordien had den de agrarische jongeren er veel contact in de St. Jozefgezellen-ver enigingen. Een nationaal verband kwam ook pas na de oorlog tot stand in tegen stelling tot de prot. christelijke or ganisaties, die reeds veel eerder op nationaal niveau werkten. De K.N.J.B.T.B., die ongeveer 25.000 led'en omvat, heeft zonder de technische voorlichting los te laten, de klemtoon van zijn streven gelegd op de algemene vorming. OP INTERNATIONAAL NIVEAU. |"\E M.I.J.A.R.C. (Mouvement Inter- national de la Jeunesse Agrico- le et Rurale Catholique), die op „Ons Erf" gaat vergaderen en ook in Den Bosch vertegenwoordigd zal zijn, is geboren uit de groeiende behoefte aan internationaal contact. De steeds snellere ontwikkeling van het inter nationale leven, het groter worden van de problemen op wereldniveau en de wenselijkheid van een geza menlijke aanpak hiervan, deden de ze behoefte ontstaan. De katholieke argrarische jeugd wenste een orga nisatie, die haar bij internationale lichamen kon vertegenwoordigen. Na vele besprekingen werd de M. I.J.A.R.C. een feit. Tien Europese landen sloten ziQi reeds aan t.w. Duitsland, Oostenrijk, Spanje, Frank rijk, Nederland, België, Italië, Luxemburg, Portugal en Zwitser land Op de bijeenkomsten van het uitvoerend comité is gesproken over de betrekkingen tot de H. Stoel, die het werk van de agrarische jeugd sterk heeft aangemoedigd, het uitge ven van een blad, het uitwisselen van jongeren en het verlenen van hulp aan enkele Afrikaanse gebie den, die geen agrarische jeugdbewe ging kennen. De vergadering, die in september op „Ons Erf" wordt gehouden is de eerste algemene vergadering van de organisatie. ALLEN NAAR DEN BOSCH. dat de agrarische jongeren na de oorlog niet stil gezeten hebben. Zij staan voor bergen problemen, maar laten zich hierdoor niet ontmoedigen. Er is dus alle reden om op 9 sep tember naar de manifestatie in Den Bosch te gaan. Het stadion „De Vliert" heeft 10.000 vaste zitplaatsen en twintigduizend staanplaatsen, waarvan ook zitplaatsen kunnen wor den gemaakt. Over plaatsgebrek behoeft men zich dus niet benauwd te maken. •Wie mee wil doen, kan zich via zijn afdeling richten tot het secretariaat van de K.N.J.B.T.B., Badhuisweg 91, Scheveningen. Dadyderm-zeep VADER OVERREED ZIJN KIND. Het anderhalf]arig dochtertje van de landbouwer Wernsen aan de Rens- woudsestraatweg te Lunteren liep vrijdagmiddag, toen het plotseling naar buiten kwam, onder de vracht auto, waarin haar vader het erf van de boerderij afreed. Zij kreeg een van de wielen over haar hoofd en was onmiddellijk dood. De vader bemerkte niet van het ongeval en reed rustig weg. Eerst bij zijn thuiskomst kwam hij tot de ontdekking dat hij zijn eigen kind overreden (had. SCHIPPER BEKNELD. De 72-jarige schipper W. W. van het 'binnenschip „Hollandia" is ter morgen bij het verhalen van dit schip in de Merwedehaven te Rotterdam met het hoofd bekneld geraakt tussen de roef en met m.s. „Washington". Hij werd ernstig gewond en is tij dens het vervoer naar het ziekenhuis Coolsingel overleden. BOEDERIJ AFGEBRAND. De boerderij van P. Postma te Tj erkgaast is vrijdag geheel afge brand, waarschijnlijk daardat kinde ren met lucifers hebben gespeeld. Toen de brandweer van St. Nico- laasga arriveerde brandde de boer derij reeds als een fakkel. Huisraad en gereedschappen gingen verloren. De vrouw en kinderen, de boer zelf was niet thuis, konden zich in veilig heid stellen, doch een van de kinde ren liep 'brandwonden op. De schade wordt door verzekering gedekt. De officier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank heeft gisteren twee jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek en terbeschikking stelling van de regering geëist wegens poging tot doodslag tegen 'n 48-jarige huisschilder uit Amsterdam. Ver dachte wordt er van beschuldigd op 6 september van het vorige jaar zijn 62-jarige echtgenote met een mes een snede van 4 cm in de hals te hebben gegeven en daarna te hebben ge tracht haar keel enige tijd dicht te knijpen, waarna hij poging tot zelf moord deed; verd. zegt zich niets meer te herinneren. Op de bewuste dag heeft de man 's morgens vroeg tegen haar gezegd: „Jij en je hond gaan er aan", waar na hij de vrouw aanviel, die hem echter het mes afhandig wist te ma- kén en de vlucht kon nemen. Volgens het psychiatrisch rapport is het zeer wel mogelijk, dat de ver dachte zich het gebeurde niet 'herin nert; het rapport dringt niet aan op terbeschikking stelling, omdat de man geen gevaar voor de maatschap pij oplevert; het acht hem wel ver minderd toerekeningsvatbaar. De officier meende, dat verdachte door zijn drankzucht tot het feit is ge komen. 1-Iet verbaasde hem enigs zins, dat de medici niet op terbeschik kingstelling aandringen. Aan het eind van zijn requisitoir eiste de officier twee jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek en daarna, uit vrees voor herhaling, terbeschikkingstel ling van de regering. De verdedigsters vroeg een voor waardelijke straf met toezicht en een nauwkeurig psychiatrische controle. De rechtbank zal op 29 juni a.s. uitspraak doen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6