DE LEIDSE BIOSCOPEN? Fantastische geruchten over kinderverlamming in Leiden De heer J.H. de Jong neemt afscheid van de Leidse gemeente-reiniging Werkzaam leven met Open antwoord aan Leidens p.v.d.a.-voorz. BB kreeg in afgelopen drie jaar 252 EHBO-noodwachters Toelatings-examen R. K. Lyceum „St. Bonaventura" te Leiden Incident in parlement van K.S.G. Vermindering Amerikaanse strijdkrachten ZATERDAG 23 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, zal op 28 juni a.s., de direkteur van de Leidse stedelijke reinigings- en ontsmet- tingsdienst, de heer J. H. de Jong, na ruim 25 jaren van harde en vrucht bare arbeid zijn functie neerleggen. De heer De Jong, die op 17 sep tember 1890 te Steenwijk werd ge boren, ontving zijn opleiding tot bouw- en werktuigkundige bij het polytechnisch bureau „Nederland" te Arnhem, waarna hij werkzaam is ge weest bij verschillende architecten. Gedurende twee jaar was hij ad- Junct-direkteur van gemeentewerken te Meppel, waar wij hem op 1 april 1918 zien als direkteur van de ge meentelijke reinigings- en ontsmet- tingsdienst. Op 1 april 1931 werd hij in dezelfde functie benoemd te Lei den, als opvolger van de heer C. de Koning. Bescheidenheid weerhield de schei dende functionaris aanvankelijk, te vertellen over het belangrijke werk dat hij in zijn ambtsperiode heeft verricht. Belangrijk zijn zonder twijfel de veranderingen, die onder de bezie lende leiding van de heer De Jong achtereenvolgens werden aange bracht in opzet en werkwijze van de Leidse reinigingsdienst. De toestand van het bedrijf bij de komst van de nieuwe direkteur, was nog niet in alle opzichten bevredigend. In een groot deel van de stad werd het huisvuil nog opgehaald met een handwagen, het ledigen van de pri vaten geschiedde met kruiwagens. De inhoud van de „putjes" werd met tweewielige handwagentjes vervoerd naar schuiten, die op een tiental plaatsen in de stad gemeerd lagen. Deze toestanden brachten de heer Dè Jong er toe, reeds na een half jaar zijn eerste rapport uit te brengen, waarin hij burgemeester en wethou ders zijn wensen onder ogen bracht. Nog géén drie jaar later was de volledige mechanisatie van de dienst een feit en was de basis gelegd, waarop de huidige organisatie ge grondvest is. Als vice-voorzitter en lid van het dagelijks bestuur van de Nederl. ver eniging van Reinigingsdirekteuren heeft hij geijverd voor economischer werkwijzen bij het ophalen van huis vuil. Aan de hand van een in 1932 door hem uitgebracht advies, wer den in ons land bijna 3 miljoen uni forme vuilnisemmers geplaatst. Lei den was in 1940 een van de eerste gemeenten in ons land, die tot dis tributie van deze model-emmers overging. De economische voordelen van deze actie blijken wel uit de vermindering van de kosten van de dienst, die hoofdelijk omgeslagen per inwoner van de gemeente te rugliepen van 3,18 tot 2,62 na in voering van de nieuwe vuilnisbak ken. De volgende fase van de reorgani satie en mechanisatie van het bedrijf vormde de uitbreidingen op het ter rein aan de Noorderstraat aan de beëindiging waarvan de Leidse dag bladen ruime aandacht hebben be steed. Het aannemen door b. en w. van een rapport, betreffende het vraag stuk van vuilafvoer en vuilverbran ding, op 7 mei j.l., zette de kroon op het werk van deze functionaris, wien het moeilijk zal vallen zijn drukke werkkring vaarwel te zeggen. OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOHOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOII Van bevriende zijde werd mij toegezonden een „Open brief aan Leidens K.V.P.-voorzitter in het „Vrije Volk", Leidse editie, van enige dagen geleden. Daarin stelt de heer Meester, dat ik in mijn commentaar op de verkiezingsuitslag gesproken heb over „de min der kieskeurige propaganda, die door de P. v. d. A. is gevoerd" en hij maant mij bewijzen daarvan te geven. Als de heer Meester niet was afgegaan op een enkel zinnetje in een krantenverslag, doch eens geïnformeerd had bij een der aan wezigen, dan had hij het volgende kunnen vernemen: het visite kaartje, ondertekend door W. Drees, minister-president, vond (en vind ik nog )een staatsrechtelijk-bedenkelijk verschijnsel en uit het oogpunt van politieke propaganda onfris. Hierover heb ik gesproken en over andere methoden niet. En ik heb er bijgevoegd, dat er niemand iets op tegen kan hebben, als W.-Drees zich tot de kiezers wendt, zoals ook H. Tilanus het deed. Maar een titel, die hij niet ontleent aan zijn politieke partij, moet hij m.i. thuis laten! In „De Maasbode" van j.l. donderdag schrijft prof. Duynstee in dezelfde geest. Hij geeft dit visitekaartje zelfs de benaming „geraf fineerd" en acht de positie tegenover de collegae-ministers „be schadigd". S. MENKEN, Voorzitter K.V.P., afd. Leiden. Geen enke le reden tot verontrusting In verband met het feit dat de laat ste dagen allerlei geruchten de ronde doen met bterekking tot de kinder verlamming, deelt men ons van de G. G. G. D. het volgende mede: Vast staat dat er geen enkele reden bestaat tot bijzondere verontrusting. Er zijn sinds 15 mei j.l. in totaal 12 gevallen aangegeven, een getal wat IIOIIOII Oil OIIOIIOIIOIIOII Oil OIICDII CD IIOIIOIIOIIOIIO In drie jaar tijd heeft de organisa tie Bescherming Bevolking ruim tweehonderdvijftig gediplomeerde EHBO-ers en EHBO-sters als nood- wachter(ster) in haar gelederen ge kregen, een behoorlijk aantal en een mooi succes voor de EHBO-raad, het overkoepelend orgaan van de in Lei den en Oegstgeest gevestigde EHBO- verenigingen, die steeds in nauwe sa menwerking met het HBB en zijn staf voor de opleiding heeft gezorgd. Gisteravond werd aan 43 geslaag den het EHBO-diploma uitgereikt op een daartoe in het Gulden Vlies be legde avond, waar de voorzitter van Hierna kreeg dr. Zijerveld het woord om een causerie te houden van de EHBO „in grote trekken", een onderwerp, dat hele avonden zou kunnen vullen, zodat spr. zich noodzakelijkerwijs tot enkele bijzon derheden moest beperken. Doch hij slaagde er toch in de aanwezigen een goed beeld te geven van hetgeen van een goed EHBO-er mag worden verwacht. Hij wees er o.m. op, dat het voor het vaststellen van de af wijkingen in het menselijk wezen noodzakelijk is eerst het normale menselijke leven te kennen met al zijn functies en verrichtingen. Om het abnormale te kunnen constateren moet men in de eerste plaats zijn zin tuigen gebruiken. Dat is het uit gangspunt van iedere hulpverlening, dat betekent het vaststellen van een diagnose. Van daaruit moet men wer ken om een patiënt te kunnen hel de EHBO-raad, de heer L. Piek, al- pen_ gpr. lichtte dit nader toe met len hartelijk welkoni heette, in het enkeie frappante voorbeelden, bijzonder dr. C. R. Zijerveld, direc teur van de Gem. Geneeskundige dienst, en de heer S. W. Hagedoorn, hoofd van de BB en zijn staf. ANJERCOMITE LEIDEN Op 30 juni a.s. wordt te Leiden de Anjerdag gehouden. Op die dag zal door middel van een collecte aan het Leidse publiek een bijdrage worden gevraagd voor het anjerfonds het fonds, dat steun verleent aan particu liere verenigingen die op cultureel gebied werkzaam zijn. Reeds vele verenigingen in het land (waaronder ook Leidse) werden door het fonds geholpen en vaak weer op de been gebracht. Zijn zij zo belangrijk, al die uitin gen van plaatselijke gemeenschaps leven, die muziek-, toneel zang- en turnverenigingen? Ja, dat zijn zij. Zij zijn niet slechts uitingen van particulier initiatief, maar ook van gemeenschapszin. Een beroep wordt thans op de ge meenschap gedaan om deze uitingen van gemeenschapszin in stand te houden. Uit de vrijwillige bijdragen van het Nederlandse volk wordt steun ver leent aan verenigingen die het hard nodig hebben, maar.... die ook ge toond hebben zelf de handen uit de mouwen te kunnen steken en hun deel bij te dragen. Steun daarom het Anjerfonds door uw bijdrage en steun het mede op 30 juni een enkel uurtje te helpen bij de straatcollecte. Ieders medewerking, hoe gering ook, wordt op hoge prijs gesteld. Geeft u daarvoor op bij het secre tariaat van het Anjerfonds dat geves tigd is op de afd. Onderwijs op het Stadhuis. Van de 1)20 kandidaten voor het toelatingsexamen van het lyceum werden de volgende toegelaten: H. Aaldersberg, Leiden; J. Beelen, Voorhout; J. v. d. Berg, Noordwijk; H. van Berkel, Roelofarendsveen. H. Boortman, Noordwijk; R. Bots, Voor hout; B. van Brussel, Leiden; H. v. d. Burg, Leiden; W. Colla, Leiden; G. van Daalen, Leiden; H. Duindam, Leiden; J. v. d. Eerden, Lisse; P. Evers, Leiden. J. Fase, Hazerswoude; J. Faverey, Noordwij'kerhout; A. Flap per, Roelofarendsveen; T. Goddijn, Leiden; J. Gouverneur, Sassenheim; H. Grimbergen, Rijnsburg; J. Grim bergen, Leiden; A. de Groot, Oegst geest; L. de Groot, Zevenhoven; P. Gutobens, Leiden. J. van Haastert, Zoetermeer; H. Hageanan, Voorhout; L. CBartog, Oud Ade; R. Haverkamp, Leiden; L. v. d. Heiden, Hazerswou de; H. de Hey, Leiden; T. v. d. Heijden Leiden; T. Hoogduin, Leiden; P. v. d. Hoorn, Leiden. B. de Jong, Voorscho ten; G. Kampert-, Sassenheim; K. Kaspers, Leiderdorp; J. Kerckhoff, Oegstgeest; F. Klein, Zoeterwoude; J. Kleijs, Voorschoten; T. v. d. Kraan, Sassenheim; G. Kiuyper, Leiden; J. van Leeuwen, Leiden. B. Loppé, Noordwijk; M. Manshande, Lisse; J. v. d. Meyden, Leiden; J. P. v. Ouden hoven, Leiden; H. Peterse, Leiden; T. van der Poel, Oegstgeest; J. Rem merswaal, Wassenaar; A. Remmers waal, Sassenheim; J. de Ridder, Noordwijk. K. Rietbroek, Roelof arendsveen; J. Rovers, Voorschoten; W. de Ruyter, Noordwijk; J. Sala, Leiden; O. Sanders, Voorschoten; K. van Schagen, Hoogimade; Th. Schmidt Leiden: J.: Sommeling, Oegstgeest; E. Stiekema, Leiden. P. Stikvoort, Voor schoten; E. van der Stok, Leiden; K. van Teijlinigen, Zoeterwoude; J. Thijs- sen, Noord)wijk; R. Tonio, Voorscho ten; A. Ulijn, Leiden; D. v. d. Valk, Voorschoten; T. in 't Veen, Leidschen- dam; H. van Velzen, Leiden. H. Ver berg, Leiden; H. Verhoeven, Leiden; D. Verkleij, Hazerswoud'e; J. Verlaak, Leiden; Oh. van der Voort, Noord wijk; Oh. van Wageningen, Leiden; K. Walenkamp, Leiden; A. Warmer dam, Noordwijk. G. van der Weide, Voorschoten; J. van Winden, Voor schoten; D. Witte, Leiden; D. van der Zon, Hazerswoude; P. Mol, Oegst geest; F. Buddemeijer, Oegstgeest; N. Neuwahl, Zoeterwoude; L. Rijnibeek, Leiden; B. Verhoeven, Oegstgeest. H. Juffermans, Sassenheim; R. van Rijn, Noordwijk; P. van Rijn, Ter Aar; P. Luysterburg, Leiden; R. Opdam, Lei den; R. Fennes, Katwijk; Th. van Rijn, Sassenheim. Van 7 kandidaten wordt een her examen afgenomen. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 1 23, Lelden Eeboorteaankondigingen Advertentie WAT BRENGEN Casino. „Animal Farm", welke' heeft van een normale speelfilm, kos- titel men vertalen kan met „dieren- iboerderij", is een gekleurde teken film, welke gemaakt is door een Hon gaarse artist naar de bekende satiri sche roman van George Onveil. Het gaat over een groepje dieren, dat niet tevreden is met de uitbuiterij van de boer en op een nacht een vergadering houdt, waarin een oud en wijs varken de raad geeft een volksdemocratie te vormen. Als de boer, die dronken is, de dieren daar op met een zweep uiteen wil jagen, dringen ze hem dreigend het erf af. Ze gaan het nu alleen doen, en wel onder leiding van de varkens. Eén van hen, het varken Napoleon, grijpt naar de macht met behulp van zwarte bloedhonden en voert voort aan een dictatuur. Het gevolg is, dat de varkens zich dik en vet eten en de andere dieren in vijfjaren-plan nen laten werken tot de ribben hen uit het lijf steken. Dan zien ze, dat de nieuwe toestand nog erger is dan onder de boer en jagen ze de dicta tors weg. Het verhaal is een treffend rake, soms uiterst scherpe en vaak gees tige satire op de Russische revolutie. Wie enige feeling heeft voor de bui tenlandse politiek zal zich bij deze kleurige tekenfilm, die de lengte telijk amuseren. Boven 14 jaar. Lido. De film „De Veroveraar" brengt deze week John Wayne in een machtig uitgevoerde massaregie, waarbij de toeschouwers verbaasd zullen staan over zoveel regie-kunst. John Wayne speelt ook hier de rol van Temupin, de Djenghis Khan, de grote monogoolse veroveraar, die hele volksstammen verovert en onder zijn voeten vertrapt, die neemt wat hij wil en Bortai, de dochter van het hoofd der Tartaren zelfs tot zijn vrouw neemt. Hij rooft haar van Targutai, leider der Merkiten, maar Bortai, door Susan Hayward voortreffelijk gespeeld, laat zich niet zonder meer nemen. Termujin neemt haar overal op zijn veroveringstochten mee, tot dat hij Termujin door de Tartaren genomen wordt. Bortai weet hem echter te laten ontvluchten en daar uit proeft men reeds de afloop van het verhaal. Massaal zijn de gevech ten, die door de wilde horden met pijl en boog en met het zwaard van man tegen man gevoerd worden en me vraagt zich alleen af hoe het mogeliR is, dat er bij de opname van al di' verwoede gevechten geen doden val len. Om enkele details heeft de KFr de film gekeurd voor volwassenen. Luxor. Een gewild zeemanstijd- verdrijf is een wedstrijd in het ver tellen van sterke verhalen. In Luxor belanden we op het dek van een Amerikaanse vrachtboot, waar Ken Marshall (Barry Sullivan) vertelt, wat hij beleefde óp Rainbow Island. En wat kan men anders in een zee mansverhaal verwachten dan dave rende lachpartijen, gooi- en smijtta- ferelen en mooie meisjes. En daar is het verhaal van Ken dan ook. vol Dat Ken een beetje overdrijft is niet zo erg', maar dat hij overdreven behulpzaam, de moeilijkheden van dungeklede trouwlustige dames tracht op te lossen waarbij hij juist niet te ver gaat! maakt de film toelaatbaar voor personen van acht tien jaar en ouder. Wanneer deze per sonen houden van een showfilm met zang en dans en bloemen, 'kun nen ze twee plezierige uren beleven. Rex. „De parel van de Stille Zuidzee" is een eiland waar zwarte parels verborgen liggen. Het spreekt vanzelf, dat deze op dat paradijselijke eiland zo maar niet kunnen bljj.ven liggen. Een boot met avonturiers vaart er op af en dat brengt natuur lijk de nodige opschudding onder de eilandbewoners. Bovendien is er een charmante jonge dame aan boord van het schip en dat brengt weer de nodige extra-complicaties mee; zo dat het geheel een filmverhaal is ge worden van het echte romantisch- avontuurlijke genre. Toegankelijk boven 14 jaar. Daarnaast gaf spr. enig inzicht om trent de steriliteit en het desinfecte ren van een wond en memoreerde hoe honderd jaar geleden dr. Semmelweis in Boedapest reeds de gevolgen van een goede en 'n slech- behandeling vaststelde, zonder evenwel de oorzaken daarvan te ken nen. Pasteur heeft daarover nieuw licht doen schijnen en ook dr Lister (Glasgow), die met carbol werkte om zjjn kliniek, zijn kleren en handen en instrumenten te desinfecteren be haalde belangrijke resultaten. Tenslotte gaf spr. alle geslaagden de raad trouw op de vervolgcursus sen te komen, want zonder deze kan men zijn capaciteiten niet alleen niet vergroten, maar zelfs niet behouden wat men nu geleerd heeft. Hierna volgde de uitreiking der behaalde diploma's, waarbij dr. Zijer veld allen hartelijk feliciteerde. Aan mej. Questroo, de jongste van de groep, geschiedde de uitreiking door de heer S. W. Hagedoorn en de heer Biek droeg hiermede de hele groep symbolisch aan de BB over. De heer Hagedoorn memoreerde allereeret het voortreffelijke werk, dat in de afgelopen drie jaar door de EHBO-raad voor de BB is ver richt en daarvoor achtte hij een wel gemeend woord van dank op zijn plaats. Drie jaar geleden begonnen met de cursussen voor de BB, zijn thans in totaal 252 noodwachters- (sters) aan de BB als EHBO-ers af geleverd en spr. was er zeer erken telijk voor, dat deze dames en heren blijk hebben gegeven van de juiste burgerzin door zich hiervoor vrijwil lig beschikbaar te stellen. Wanneer daadwerkelijk zal moeten worden opgetreden, zal men van een heel an dere instelling blijk moeten kunnen geven en wanneer spr. in de toe komst een beroep op de EHBO-raad zal gaan doen om de hulpverlening ook in EHIO-verband te gaan toe passen, d.w.z. Eerte Hulp In Oorlogs tijd, dan hoopt spr. wederom op de zelfde toegewijde samenwerking. Spr. herinnerde er nog eens aan, dat de afgelopen drie jaar tot grote tevredenheid stemmen. De gehouden wedstrijden en de geslaagde 556, waarbij niet minder dan 650 dames en heren betrokken waren, gaven daarvan het bewijs. Het verheugde spr., dat er zulk een grote samen werking met de EHBO-raad bestaat, want deze mag wel uniek in den lan de genoemd worden en verdient ze ker waardering. zeker niet hoog is te noemen. Alle patiënten maken het goed, een deel is reeds geheel hersteld ontslagen. Sterfgevallen hebben zich niet voor gedaan. Van het nemen van bijzondere maatregelen, zoals het sluiten van scholen, zwembaden, e.d. is geen spraken. Als enige maatregel, in verband met de hieraan voor kinderen ver bonden grote vermoeienissen, is ge adviseerd de z.g. schoolreisjes tot nader order uit te stellen. Als algemene wenk kan nogmaals het volgende worden gezegd: Voorkom extreme lichamelijke en geestelijke belasting en 'betracht een goede persoonlijke hygiëne. Vóór alle dingen: doe vooral ge woon en leen geen oor aan geruch ten. GEVEILDE PERGELEN. Ten overstaan van notaris M. P. Kaptein te Leiden is heden geveild, de panden bestaande uit beneden- en bovenwoningen en erven Mariënpoel- straat 10/19a, 21/21 a, 23/23a en 25/25a tezamen na afmijning in bod 35.011 zijn niet gegumd. Het pand bestaande uit werkplaats met afz. bovenwoning en erf. Levendaal 154/164a is uit de hand verkocht. De geroerde Faroek Voor het vele werk, door de EHBO- h ^atrilan *e"hsTS? o/j nori'inM miovVio»T_ buurt van r lorence, had het donder- raad ten deze verricht, overhandig de spr. den heer Piek een verband- trommel, waarvoor deze ten zeerste erkentelijk was, maar vooraf gaf hij de heer Hagedoorn de toezegging, dat wat deze ook in de toekomst zou vra gen de EHBO-raad het hem gegeven zou worden in het belang van het al gemeen. Met een filmvoorstelling werd de ze geslaagde avond besloten. Prinses Margaret op de Ascotraces Op de derde dag van de koninklijke Ascot-paardenraces, waar werd ge streden om de gouden beker ter waarde van meer dan 100.000 gulden, arriveerde prinses Margaret in een open rijtuig. Zoals bijgaande foto laat zien droeg zij een fraaie bloemblad- vormige hoed. SOCIALISTISCHE VERKLARING Vlak voordat de gewone jaarlijkse zitting van het parlement der Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal gisteren, vrijdag, gesloten zou worden, heeft zich een in de geschie denis van die gemeenschap ongekend incident afgespeeld. Nadat het parle ment in een reeks van resoluties (over de meeste waarvan reeds tevoren overeenstemming was bereikt tus sen de verschillende politieke frac ties) zijn mening had uitgesproken over het jongste jaarverslag van de Hoge Autoriteit, legde de Duitse af gevaardigde Kreijssig namens de socialistische fractie een verklaring af, waarin deze fractie, .nadrukkelijk uiting aan haar bezorgdheid" gaf over wat zij noemde de ,niet-actieve hou ding" van de Hoge Autoriteit op sociaal gebied, over haar kartel-poli tiek, over haar behandeling van het probleem der kolenprijzen en over haar onwilligheid om het parlement rapporten over de ontwikkeling van de algemene conjunctuur te verstrek ken. Nauwelijks was de voorlezing van deze verklaring geëindigd, of de voor zitter van de Hoge Autoriteit ,René Mayer, sprong op om schorsing van de zitting en bijeenroeping van het comité van voorzitters te vragen, op dat hij gelegenheid zou hebben, in dat comité uiteen te zetten, „wat de ge volgen zouden zijn van een stemming over deze verklaring, als het tenmin ste de bedoeling was, dat er over stemd werd". De Nederlandse afgevaardigde Sas sen merkte in zijn hoedanigheid van tie op, dat de socialisten weinig be- voorzitter der Christelijk-sociale frac- wijs van moed gaven door met een „verklaring" van deze aard te komen. Zij dienden volgens hem de conse quentie van hun opinie te trekken Trianon. Programma afgekeurd, en een motie van afkeuring van hét beleid der Hoge Autoriteit in te die nen. Nadat er van beide kanten in voor het parlement ongewoon heftige ter men over de geste van de socialisti sche fractie was gedebatteerd, schorste de president, de heer Pella, de zitting. Hij riep echter niet het comité van voorzitters waarvan ook de voorzitter van de Hoge Autoriteit lid is, bijeen, maar het presidium van het parlement en wel voor overleg Over de wijze, waarop de socialisti sche verklaring diende te worden be handeld. Na de schorsing verklaarde Pella, dat het afleggen van „verkla ringen" niet in het huishoudelijke reglement was voorzien, dat er over de socialistische verklaring dus niet gedebatteerd of gestemd kon worden en dat het incident daarmee gesloten dag in een televisie-uitzending te Milaan „quite of dubbel" door het goed beantwoorden van vragen over de wielersport tot de prijs van twee en een half miljoen lire (ongeveer twaalfduizend gulden) gebracht. Zij kon deze prijs verdubbelen door een volgende vraag goed te beantwoor den, maar durfde dit niet aan. Ze had, zo vertelde zij onder tranen, het reeds verdiende geld te hard no dig voor het betalen van een speciale behandeling van haar zieke moeder en wilde het verlies daarvan niet ris keren. Toen zij in haar hotel terug keerde, wachtte haar daar een ver rassing: een telegram waarin door iemand, die de uitzending gevolgd had, medeleven met haar omstandig? heden werd betuigd en aanvulling van de prijs tot het gehele bedrag werd beloofd. Het telegram was af gezonden door ex-koning Faroek van Egypte. Waar atoomstraling al niet goed voor is De Britse psychiater dr. J. Ford Thomson heeft verklaard, dat tenge volge van de verhoogde atoomstra- ling na de oorlog tal van bijzonder intelligente kinderen opgegroeid zyn. Hij vertelde, dat een reeks intel ligentietesten op meer dan 1.000 schoolkinderen in Wolverhampton en Shrewbury „verrassende" resul- I taten hadden opgeleverd. Kinderen over de twaalf jaar be zaten volgens hem een veel groter redenatievermogen dan hun leeftijd genoten van vóór de tweede wereld oorlog. Het intelligentiequotiënt van deze kinderen, dat normaal op 100 gesteld wordt, lag aanzienlijk hoger. Als waarschijnlijke oorzaak van dit verschijnsel zag hij de sterk toe genomen atoomstraling waaraan de kinderen tijdens hun sterkste groei periode blootgesteld geweest zoud'en zijn. Dr. Ford Thomson meent, dat deze atoomstraling een versnelling van de ontwikkeling van de hersen structuur tengevolge heeft. Tweemaal op één dag overleden Een 25-jarige Italiaanse oorlogs invalide, Gennaro Maisto, is donder dag te Napels tweemaal overleden. Hij werd op straat door een hart aanval getroffen en naar een zieken huis overgebracht, waar de dokters verklaarden dat hij overleden was. Een vriend geloofde dat niet. Hdj liet de „overledene" met de voeten in een emmer warm water plaatsen en paste een hartmassage toe, tot deze de ogen opende en de vingers be woog. Het wonder deed als een lopend vuurtje de ronde en de dokters stel den een nieuw onderzoek in, terwijl zich voor het ziekenhuis een grote menigte verzamelde. Tijdens het on derzoek verstijfde de „dode" echter opnieuw, ditmaal definitief. Wordt bestudeerd De Amerikaanse minister van de fensie, Charles Wilson, heeft vrijdag te Quantico in Virginië te verstaan gegeven, dat het ministerie van de fensie de mogelijkheid bestudeert om de omvang der Amerikaanse strijd krachten, die op 't ogenblik 2.835.000 man tellen, te verminderen. Na de eerste vergadering van de jaarlijkse conferentie der Amerikaan se ministers van leger, vloot en luchtmacht verklaarde Wilson tegen over verslaggevers, dat „op realisti sche wijze" de militaire toesand, zo als deze op het ogenblik is, bestu deerd wordt. Daarbij wordt er reke ning mee gehouden, dat invoering van nieuwe wapens van invloed zal kunnen zijn op de omvang van de strijdkrachten. Desgevraagd zei de minister, dat het wellicht mogelijk zal zijn, het aantal legerdivisies on gewijzigd te laten, als de sterkte van de afzonderlijke eenheden vermin derd zou worden. VUISTGROTE HAGELSTENEN. Boven de prefectuur van Gifoe, in Zuid-Japan, heeft een kwartier lang een plotseling opgestoken storm ge woed, die gepaard ging met hagel stenen ter grootte van een mans vuist. 75 Japanners liepen verwon dingen op, terwijl er voor meer dan tien miljoen gulden schade werd aan gericht. Ruim tweehonderd elektriciteits- teitsmasten werden beschadigd, waar door de stroomlevering gedeeltelijk moest worden gestaakt. Meer dan 200.000 ruiten sneuvelden, de daken van ongeveer honderd huizen wer den vernield en een vierhonderd tal schuttingen woei om.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5