LOSGELATEN OF NIET? Welslagen van dr. Drees wegens huurprobleem zeer onzeker Pineau's Amerikaanse reis geen succes Met SiuMi&che teyet neemt yedeetteltykafócfieid Door gloeiend ijzer gedood Mijnontploffing nabij Sittard eist 3 doden en 2 zw. gewonden Bewolkt maar droog ZATERDAG 23 JUNI 1956 47ste JAARGANG No. 13837 S)e Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 318 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20933, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.17.40 - Advertenties: 17 ct.p.m.m. Telefoontjes 1.50 •JTTO HEEFT DE SOWJET-UNIE al weer verlaten, na zich daar een paar weken zwaar te hehben laten fêteren. De Westerse wereld heeft de reis van de maarschalk met belang stelling gevolgd, omdat men be nieuwd was te weten, tot hoever de herstelde vriendschap wel gaan zou. Toen Tito indertijd met Stalin brak, werd Joego-Slavië plotseling gewichtig in de ogen van het Wes terse blok en toen Tito aan de woe dende aanvallen van Stalin bleek te kunnen weerstaan, werd hij het troe telkind van de Westerse politiek. Maar de Joego-Slavische dictator was en bleef een eigengereid man, die de weldaden van het Westen wel wilde accepteren, maar niet bereid was om zich in het Westerse kamp te laten trekken. Hij behield zijn on- 0 afhankelijkheid zowel tegen over het Westen als tegen over de Sowjet-Unie. Ook vóór zijn reis naar de Sowjet-Unie gaf hij het Westen te verstaan, dat hij zich in Moskou niet zou laten overhalen tot terugkeer tot de satelliet-status, maar tijdens de reis werd het zó koek en ei tussen hem en het Kremlin, dat men niet veel meer voor Tito's onaf hankelijkheid gaf. Beziet men de slotverklaringen, welke na afloop van het bezoek zo wel door Tito als door Worosjilof en Kroestsjef werden ondertekend, dan blijkt, dat de Joego-Slavische presi dent op ver gaande wijze de Russi sche politiek steunt. Dat deed hij trouwens al eerder, zodat in dit op zicht het desbetreffende communiqué weinig nieuws bevatte; maar aan de hand van het communiqué valt in elk geval moeilijk op te maken, waarin Tito het nu éigenlijk niet eens is met de Russen. Het interessantste document is even wel de verklaring, welke dooc Kroestsjef en Tito als hoofden van de resp. communistische partijen is ondertekend. Daarin wordt de samen werking tussen .deze partijen weer aangehaald, maar wordt uitdrukkelijk gestipuleerd, dat „iedere neiging om eikaars inzichten inzake de middelen en vormen van socialistische ontwik keling aan elkaar op te leggen, beide partijen vreemd is" en ten over vloede dat „samenwerking ge grondvest dient te zijn op volledige wilsvrijheide gelijkheid en vriend schappelijke kritiek". Met andere woorden: Tito wil als communist weer samenwerken met de Russische communisten, maar hij aanvaardt niet meer eventuele richt lijnen en bevelen uit Moskou; hij blijft communist op eigen houtje. Wij weten niet, of Kroestsjef mis schien tegengestribbeld heeft en of dat de reden van de vertraging der ondertekening ds geweest wellicht in de hand gewerkt doordat zowel Togliatti (Italië) als THiorez (Frank rijk) eenzelfde gedragslijn lieten blijken maar het is een belangrijk feit, dat Moskou de mogelijkheid van onafhankelijke communistische par tijen heeft erkend en die erkenning zwart op wit heeft gegeven. De vraag is nu maar, of Kroestjef's verklaring inderdaad een nieuwe ge dragslijn inluidt of dat men voor de leus heeft toegestemd, met de ach tergehouden bijgedachte, dat, nu men Tito eenmaal weer aan het lijntje heeft, de inpalming zoetjes aan wel volgen zal. Met herstel van de dis cipline. Wie zal het zeggen?. De Kabinetsformc tie Gisteren is het overleg in de vijf grote Tweede-Kamerfracties over de voorstellen van kabinetsformateur dr. Drees voortgezet. Nadat donderdag de fracties van de K.V.P. en de C.H.U. in het Tweede-Kamergebouw hadden vergaderd, zijn vrijdag de fracties van de V.V.D., de A.iR. en de P.v.tLA. op het Binnenhof bijeengeweest. De P.v.d.A.fractie zette gisteravond haar ver gadering nog voort. Dr. Drees en minister Suurhoff waren daarbij aanwezig. Gistermiddag hebben voorts vijf fractieleiders een afzonderlijke bijeen komst gehouden, die bijna anderhalf uur duurde. Deze vergadering werd door de deskundigen op het gebied van de woning bouw uit de fracties bijgewoond. Van de K.V.P. was aanwezig de heer An- driessen. Uit wat uit de (vertrouwelijke) fractie-besprekingen is bekend ge worden, blijkt, dat de P. v. d. A.-frac- tie genaderd is tot het standpunt van dr. Drees, dat voor de defensie het „plafond" van 1350 miljoen moet worden aangehouden, met een voor lopige verhoging van HM) millioen wegens de stijging der loon-uitgaven. Men krijgt de indruk, dat ook de K.V.P. een slag om de arm heeft ge houden en, zonder zich aan de door minister Staf gevraagde verhoging van ƒ300 miljoen vast te leggen, de wil heeft uitgesproken zich aan de N.A.V.O.-verplidhtingen niet te ont trekken. Dr. Drees is gekaht tegen een ver hoging van de defensie-uitgaven, om dat hij meent, dat door de A- en de H-bom de oorlogsvoering zodanig veranderd is, dat de gewone „conven tionele" bewapening daarbij op de achtergrond geraakt. Deze mening wordt echter door géén van de militaire deskundigen gedeeld ook niet door de deskun digen van de P. v. d. A. Een ernstiger struikelblok voor de formatie-poging van dr. Drees vormt het huurpro bleem. Daaromtrent is tussen de P. v. d. A. en de andere vier partijen nog geen enkele overeenstemming bereikt. Ook certificatenplan vond geen genade. In het gesprek met de woning- bouwspecialisten van gistermiddag bleken er tegen het certificatenplan nogal ernstige bezwaren te moeten worden -ingebracht. Een van de be zwaren is dat wanneer men een deel van de huurverhoging blokkeert in verhandelbare certificaten, dat de verhuurders die deze certificaten niet kunnen aanwenden voor de financie ring van nieuwbouw, bij verkoop op een disagio stuiten. Zij moeten dus tegen lagere prijs verkopen en lij den dus verlies. De vraag is thans of dit disagio niet kan worden weg gewerkt. Ook wanneer dit mogelijk is, hetgeen door de Kamerfracties nog eens bekeken zou moeten worden, vreest men echter dat de invoering van certificaten een ingewikkelde re gistratie meebrengt. Gisteravond kwam de Tweede Ka merfractie van de Partij van de Ar beid opnieuw bfeen om de laatste hand te leggen aan het antwoord, dat de fractie zal geven aan de kabinets formateur. De andere fractievoorzit ters hebben het antwoord van hun ACHTTIEN JAAR WEGENS MOORD OP TANTE. De rechtbank te Zutphen heeft gis termorgen de 29-jarige boekhande laar N. J. de J., die zijn tante met bijlslagen om het leven bracht, tot een gevangenisstraf van 13 jaar met aftrek veroordeeld, ter zake van moord, de eis v/as levenslang. De zetel-formule van dr. Dr^es. Dr. Drees heeft woensdagmiddag in zijn eerste bespreking met de vijf fractieleiders ook reeds aandacht ge vraagd voor een eventuele zetelverde ling in een nieuw kabinet en daarbij als magische formule gekozen 5-5-2- 1-1, waarbij dus de P. v. d. A. en de K.V.P. ieder vijf ministerszetels zou den krijgen, de A.R. twee en de C.H. en V.V.D. ieder één, wanneer de menwerking op zeer brede basis zou gelukken. Met name in C.H.-kringen heeft men zich over dit voorstel verbaasd, omdat het er op neer zal komen, dat de A.R., die bij de jongste verkiezin gen twee zetels verloren en op 10 kwamen, twee ministerszetels zouden bezetten tegenover de C.H. met acht zetels en de V.V.D. met negen ieder één. Razende gokker ^(at'e-p-oAtiet man ttaAe ïïlajeileit de Koningm Een 25-jarige Duitser, Joachim Glas, heeft in een café te Mellrich- stadt zelfmoord gepleegd na eerst op drie gijzelaars geschoten te hebben. Toen hij grote bedragen had ver gokt, dwong hij zijn vrouw, onder bedreiging met een pistool, een ver klaring te tekenen, waarin zij beloof de zijn schulden te zullen betalen. De vrouw wist de politie te waarschu wen, die hem in een café vond. Glas waarschuwde de agenten niet bin nen te komen, daar hij anders de drie aanwezige cafébezoekers zou dood schieten. Toen de politie zich niet aan deze waarschuwing stoorde, bracht Glas zijn bedreiging ten uit voer en pleegde d'aarna zelfmoord. Twee van zijn slachtoffers waren on middellijk dood; de derde verkeert in levensgevaar. Mollet stelt weer vertrouwenskwestie De Franse premier, Guy Mollet, heeftr vrijdag in de Nationale Verga dering hij de behandeling van de begroting de vertrouwenskwestie verbonden aan aanvaarding van een artikel, dat het belastingregiem voor goederenvervoer wijzigt. De regering wil belasting heffen op het wegvervoer om de Franse spoorwegen in staat te stellen te con curreren. Mollet verbond ook de vertrou wenskwestie aan de goedkeuring van alle begrotingscredieten en de be groting als geheel. Dinsdag zal over de kwestie ge stemd worden. Dulles was te hard iten- n te De Franse minister van Buil landse Zaken, Pineau is gjsteren Parijs teruggekeerd van zijn bezoek aan de Ver. Staten. De Franse dagbladen spreken vrij algemeen de mening uit dat het be zoek geen succes is geweest en dat met name John Foster Dulles, de Amerikaanse collega van Pineau, zich niet heeft laten overtuigen van de ommekeer in de Russische poli tiek. Pineau zelf belichtte deze kwes tie van een wat andere kant. Washington, zo zei de minister, had zijn betoog, dat er een ingrijpende wijziging in het Russiche standpunt is ingetreden, „met zeer grote be langstelling" ontvangen. „Sommigen zijn het met mij eens, anderen tonen meer reserve, maar in ieder geval zijn de denkbeelden uit gesproken en moeten zij noodzake lijk hun invloed hebben", zei Pineau. De minister verklaarde dat Frank rijk geen bijzondere steun van de Ver. Staten wenst bij d'e regeling van het Algerijnse vraagstuk. Dat was ook de reden waarom hij in Washington niet gepraat heeft over „geld of wapens". „We willen niet dezelfde onder vinding opdoen als in Indochina", zei hij op een persconferentie, kort voor zijn vertrek naar Parijs. Deze verklaring houdt, indirect, een vrij scherpe veroordeling in van het Amerikaanse optreden bij het con- flict in Indochina. De Frgnse premier, Guy Mollet, heeft gisteren verklaard, dat Alge- rij,e een „glazen huis" is en dat het internationale Rode Kruis daar sinds mei op verzoek van de Franse rege ring interneringskampen inspecteert. Mollet deelde dit mee op een lunch van ambassadeurs van Latijns-Ame rikaanse landen. Hij verklaarde on dermeer, dat Frankrijk zijn „ware vrierjden" herkent aan hun houding ten opzichte van het Algerijnse dra ma." Het zou „gemakkelijk" zijn een militaire overwinning te behalen ten koste van veel Islamitisch bloed in dien Frankrijk alle wapens, die een modern leger ter beschikking heeft zou gebruiken, maar „dat is niet wat wij willen", voegde Mollet eraan toe. De bedoeling is de veiligheid in zo verre te herstellen dat hervormingen kunnen worden ingevoerd en verkie zingen kunnen worden gehouden. Te Brandenburg in de Russische zone bij Berlijn is een af scheidsparade gehouden door de 200ste divisie van de Sowijet Luchtmacht, die de inleiding vormt van de aangekondigde repatriëring van 35.000 militairen van het Russische leger in Oost-Duitsland. Westelijke waarnemers en correspondenten taxeerde de belangstelling langs de kant van de weg op 100.000 Oostduitse burgers en militairen. Op de foto ziet men bewapende wagens voor troepenvervoer van het Rus sische leger over de parade-plaats gaan. Een afbeelding van het staatsieportret van H.M. de Koningin, vervaardigd door de kunstschilder J. C. A. Goedhart te Rijswijk, bestemd voor de ambts woning van de gouverneur van Nederlands Nieuw Guinea, dr. J. van Baal. H.M. dragend de koningsmantel en getooid met het ordelint van groot meesteres van de militaire Willemsorde. Afmetingen: 2.10x1.35 met lijst: 2.50x1.55 meter. In een Belgische ijzergieterij zijn gisteren drie arbeiders om het leven gekomen toen een lading van twin tig ton wit-gloeiend gietijzer, die per loopbrug werd vervoerd, kantelde. Het gloeiende metaal kwam te recht op een groep arbeiders die be zig was, graafwerk te verrichten. Een man was op slag dood. Twee bezweken onderweg naar het zie kenhuis aan hun wonden. Twee an deren verkeren nog in levensgevaar en negen man zijn min of meer zwaar gewond. Trillingen wegstamper veroorzaakten explosie Gistermiddag kwart voor twee is tijdens werkzaamheden aan het wegdek van de weg Sittard—Dachten, nabij de spoorwegovergang te Born, een land mijn tot ontploffing gekomen, hetgeen tot nu toe drie doden en 2 zwaar gewonden heeft gekost. De mannen waren bezig na het leggen van een kabel de sleuf in de weg weer te dichten en gebruikten hierbij een mechanische stamper. Ongeveer 30 meter van de plaats, waar de mannen hun werkzaamheden verrichtten, kwam de mijn, waarschijnlijk door de trillingen, die de stamper veroorzaakte, tot ontploffing. De 44-jarige L. H. Fenders uit Heerlen werd door de ontploffing op slag gedood; zijn 53-jarige collega J. J. Leunissen overleed op weg naar het zie ken en wegwerker G. Zelissen uit Sittard overleed na aankomst in het ziekenhuis. De 24-jarige G. Bonen en de 19-jarige J. B. Philippen werden zwaar gewond, doch overleefden de ontploffing, hun toestand is momenteel naar omstandigheden goed te noemen. Ondergrondse op houten rails De Parijse „ondergrondse", die in juli 56 jaar bestaat maar vorig jaar een verlies van zestig miljoen gulden boekte, wordt gemoderniseerd. Men gaat treinen-op-banden invoeren, op houten rails. Dergelijke treinen zijn reeds op een bepaald gedeelte van het ruim 150 km. lange netwerk be proefd. De rails zijn gemaakt van een hard boutsoort uit Frgns Kameroen, z.g. „Azobe". Er gaan om te. beginnen vijftien treinen-op-banden rijden op het traject OhateletPogte des Lilas, van de Seine naar het noordoosten van de stad. Het nieuwe systeem be tekent niet alleen minder lawaai en geschok, maar maakt ook sneller op trekken en remmen mogelijk. Ook de stations wil imen gaan op knappen, o.a. ipet neonverlichting en parfumsproeiers. Er zijn plannen voor He weer in West-Europa blijft on der invloed van een groot hogedruk- gefoied, waarvan het centrum zich bij Ierland bevindt. Aan de noordwest- zijde wordt het momenteel versterkt door nieuwe drukstijgingen op de Oceaan. Een uitloper ervan welke zich gisteren opbouwde in de richting van Scandinavië, neemt nu weer in be tekenis af, door de oostwaartse ver plaatsing van een depressie met bij behorend frontensysteem over het zeegebied tussen Noorwegen Groenland. Door deze ontwikkeling in de luchtdrukverdeling blijft de wind in ons land noordelijk. Er wordt daarbij voortdurend lücht over de Noordzee aangevoerd, waarin veel bewolking voorkomt. In het binnen land is deze bewolking overdag aan oplossing onderhevig, maar aan de kust drijven steeds nieuwe wolken velden het land binnen. In deze toe stand zal ook zondag maar weinig verandering voorkomen. Het hoge- drukgebied op de Oceaan vertoont een grote stabiliteit en er zijn geen rolbanden in de lange gangen van i tekenen, die er op wijzen, dat het de sommige stations, waar men soms vijf eerste paar dagen veel van plaats zal minuten moet lopen om over te stap- veranderen, hetgeen betekent dat de Pen* 1 kans op regen uiterst klein blijft. MIJNONGELUK IN ZUID-AFRIKA. Door instorting van vier gangen een mijn bij Johannesburg zijn vrijdagavond een blanke en twee ne gers om het leven gekomen. 45 ne ger-mijnwerkers liepen verwondin gen op. Vijf negers zijn door de in storting van de buitenwereld afge sloten. Dit nummer bestaat uit 4 bladen. weer (Geldig van zaterdagavond tot 5 zondagavond. Opgemaakt te 1H.16 uur). OVERDRIJVENDE WOLKENVELDEN. Overwegend droog weer met s vooral in de nacht en vroege och- 8 tend overdrijvende wolkenvel- den. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en noord. De- zelfde of hogre temperaturen. 24 Juni zon op 4.22, onder 21.06; maan op 21.39, onder 5,37. 25 Juni zon op 4.23, onder 21.06; maan op 22.06, onder 6.40. Hoogwaterstanden 24 Juni v.m. 4.n.m. 4.30. 25 Juni v.m. 4.40; n.m. 5. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM licht bew. 18 c OSLO onbewolkt 23 KOPENHAGEN half bew. 20 ABERDEEN geheel bew. 21 LONDEN geh. bew. 18 AMSTERDAM zwaar bew. 16 LUXEMBURG geh. bew. 12 PARIJS geh. bew. 17 BORDEAUX onbewolkt 23 GRENOBLE zwaar bow. 19 NICE licht bewolkt 24 BERLIJN half bewolkt 18 FRANKFORT geheel bew. 11 MUNCHEN regen 11 ZURICH nevel 14 GENEVE onbewolkt 18 LOCARNO licht bew. 23 WENEN regen 16 INNSBRUCK nevel 15 ROME onbewolkt 25 AJACCIO onweer 23 MALLORCA zwaar bew. 23 Korreltje Do meeste kennis herkent u aan de minste woorden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1