u/aar de natuur in eeuwige bedrijvigheid de toerist rust en verrassing bereidt Vader Guelen met z'n zeven zonen kan in 1 jaar 500 woningen bouwen Een Ciefde ap het eet&te gezicht ZOMERS telt Texel ev/env/eel gasten als ïnu/oners met melk meer mans Keerpunt in de Nederlandse woningnood? Gelukkige combinatie tussen hout en steen doet in recordtijd goedkope huizen bouwen ZATERDAG 23 JUNI 1956 DE LEID DERDE BL.AD - PAGINA 1 j^OZIG, BLAUW, ZACHTGEEL en bgna zwart kleuren de wolkenmassa's bij de ondergaande zon. Verlichte vensters geven warmte aan de zwarte contouren van de spaarzame boerderijtjes. Behalve door het ge schreeuw van de scholeksters en het weemoedig lokken van de tureluurs, wordt de stilte slechts verbroken door het verwijderde geroep van een joch. Een zachte gloed hangt boven de donkere dennebossen In het westen. Er rust een blijde, vredige spanning over Texel. De winter is voorbij. Dit is de avond van de meier- blis. Nu wordt eindelijk de moeite beloond, die de jeugd zich, zingend en zwoegend rond de driewielde kar, gegeven heeft om langs de huizen brandstof op te halen voor de vreugdevuren, Waarmee de mei begroet moet worden. En het resultaat is sprookjesachtig: als vuurvliegjes dansen de fakkels om de hoge brandstapel; dan zet langzaam de vurige gloed door en een ogenblik later golven lange vlam- men-tongen achter de traag wegdrijvende rook. Tientallen vuren gloeien op aan de horizont en evenveel donkere rook- banen verduisteren de avondhemel. De meierblis is een van de oeroude Texelse gebruiken; niemand weet wie de eerste blis ontstoken heeft en de kinderen poffen aardappelen boven een smeulend stuk hout, zoals ze het van hun vader hebben geleerd. De hernieuwde activiteit van de vogels, het felle geel van de narcisvelden, de dartele lammeren en het uitbottend groen, doen ons de lente op dit eiland ondergaan als in een roes en mogelijk is het diezelfde roes, die er de Texelse jeugd toe prikkelt, zijn vreugde te uiten over de terugkeer van het jonge leven. Want, groot of klein, de Texelaar houdt van zijn „gouden bultje". En wie de parel der waddeneilanden éénmaal heeft bezocht, zal die liefde zeker kunnen aanvoelen. Texel bezit alle charmes waarmee het de vreemdeling In zijn ban kan brengen: ontspanning, rust en schoonheid, ongerepte natuur, een volkomen vrijheid en een gastvrije, hartelijke bevolking. Het enige wat het eiland gelukkig! mist, is een spoorwegstation. Geen gedender van treinen, geen nerveus gefluit en gerommel van rangerende locomotieven. Maar „gemis" wordt al direct ruimschoots vergoed door een aantrekkelijk tochtje per TESO-boot. Wanneer, na een half uur varen, de boot^van Den Helder arriveert in het haventje van Oudeschild, gaan de meesten van de vreemdelingen per rijwiel of per autobus naar het dorp De Koog. Van de zeven dorpjes, die de gemeente Texel rijk is, biedt De Koog de gasten de grootste accomodate. Nau welijks een paar honderd meter van het strand, in de beschermende luwte van duinen en dennebossen ligt een keur van uitgelezen hotels, restaurants en pensions, alle voorzien van stromend water, nu sinds kort het eiland zijn eigen duinwaterleiding heeft. In het hoogseizoen, de laatste week van juli en de eerste twee weken van augustus, kan het eiland tien duizend gasten herbergen, dat zijn evenveel mensen als Texel inwoners telt. De winterjas wordt uitgetrokken. Het witte torentje van Den Hoorn. dit EINDELOOS SPEELTERREIN. Bijna dertig kilometer breed en vlak strand vormen een ideaal speel veld voor kinderen en volwassenen; er zijn meer dan tweeduizend 'hecta ren volkomen vrije duinen en bos sen ter beschikking van de vreemde ling. In dit overweldigend ruime recrea tie-oord merkt men ternauwernood iets van de vacantiedrukte. Toch vormt deze drukte een van de groot ste hoofdbrekens voor de organisa tie van het vreemdelingenverkeer. Want het eiland is als vacantie-oord .vermaard tot ver over onze grenzen; ieder jaar komen er méér gasten, doch het aantal onderkomens kan men slechts uitbreiden langs wegen van zeer grote geleidelijkheid. Voor kampeerders is er altijd plaats op de uitstekend geoutilleerde campings van de Stichting Sociaal Toerisme Texel. Maar een Kampeer - vacantie is nu eenmaal niet voor iedereen weggelegd. Daarom ziet het V.V.V. als enige uitkomst: vacantiespreiding. Wat Is er. zo de zaken dat toe staan, wel beschouwde op tegen, va- cantie te nemen in het voorjaar? Wat is verrukkelijker dan vrij te kunnen genieten van de stralende pracht van de bollenvelden en van de vogels, die zich juichend over het landschap spoeden? Voor natuurvrienden is het een unieke gelegenheid om talloze, zeer bijzondere vogelsoorten van nabij te kunnen waarnemen. Zij zullen het ge voel van lichte teleurstelling leirv kennen, wanneer ze na een voorzich tige speurtocht eindelijk de sahuwe eidergans zien. GEVLEUGELDE VRIJHEID. De lepelaars in de muyen en sinds kort ook in de geul zullen hen doen denken aan de peinzende droomvogels van Japanse houtsne den. Bij een bezoek aan de Wester duinen scheurt men zijn trommelvlie zen bijna aan het scherpe gekrijs van honderden meeuwen, die zich als duikbommenwerpers, storten op de vreemdeling die het waagde, in hun broedkolonie binnen te dringen. Dat binnendringen in broedkolonies Texel telt tien broed-gebieden en natuurreservaten! is niet zo een voudig. Staatsbosbeheer en de Ver eniging tot Behoud van Natuur monumenten hebben ze omringd met alle mogelijke zorgen, verpersoon lijkt in een leger van vogelwachters en al-dan-niet-bezoldigde rijksveld wachters, zódat alleen de vogels er vrij in en uit kunnen vliegen. Geen zorg! Tegen een kleine vergoeding kan men onder deskundige leiding ook excursies maken. Meer in vrijheid kunnen we bijna overal de prachtig gekleurde berg eend bewonderen, die na de konijnen ziekte geen woningnood meer kent, en kunnen we luisteren naar de concer ten van ontelbare zangvogeltjes, die huizen in de rand van de dennebos sen aan de voet van de duinen. Als recreatieterrein zijn deze be- sen zeer in trek, als bosbouwkundige 'bijzonderheid zuilen ze ook grote aan trekkingskracht hebben op de plant kundigen onder de bezoekers. Oor spronkelijk alleen geplant om ver stuiving tegen te gaan, vormen ze nu het grootst-aaneengesloten bos van Een heel eigen charme. Men belééft een vacantie op Texel. Men voelt zich vrij. Slechts het pogen economisch „bij" te blijven, bedreigt het Tesselse eigen. Morsige bulldozers klauwen grom mend in het oude land. De ruilverkaveling laat diepe moe ten na in de parel der Wadden. Maar terwijl de toekomst van het eiland heen en weer wordt gegooid tussen statistieken, cijfers, economi sche overwegingen en „vooruitstre vende" gevoelens, vechten Staatsbos beheer, de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, Monumenten zorg, het V.W. en andere instellin gen voor het behoud van het karak- teristiek-Texelse. Een gevecht om de vrijheid, om de Vreugde Van Vacan tie, die helaas in zovele vacan- tiecentra verloren is gegaan. J. BAKKER. Oostenrijkse en Córsicaanse dennen in ons land. Ze v/orden benut als pro- ductiebos en, nu de resultaten zo gun stig blijken, ook als zaadwinning voor toekomstige plantages elders. De botanicus kan bovendien dagen achtereen speuren naar alle zeven soorten orchideëen die op het eiland vertegenwoordigd zyn. Hij kan genieten van de bloesems van lamsoor en engels gras, van ad dertong en kamperfoelie en vlier, die, afhankelijk van het jaargetijde, de hele immense sluftervlakte paars of wit of rose-achtig kleuren. Men kan genietend van dit al, lange wandelingen maken. Men kan lopen door bossen en dui nen of langs het strand, waar met eindeloos geduld en soms met nauw verholen woede de zee rui send en dreunend op het land breekt. Men kan wandelen door de wijdse akkers van de eierlandse polders en door het zachtglooiende parkland schap rond de „hoge berg". VAN VISSEN TOT VLIEGEN In deze -glaciale zandbult nestelen oever zwaluwen en graaf wespen. Men geniet er een prachtig uitzicht over het eiland en over de zee die het omgeeft. Ook vanaf de uitkijktoren van Fonteinsnol en van de hoge dui nen bij de vuurtoren heeft men een verrukkelijk panorama. Men ziet er de Vliehors en de Rob benplaat. Men ziet er van de Kocksdorp, dat achter gebladerte schuilgaat, tot aan het witte torentje van de Hoorn en tot de Mokbaai, het dorado van de sportvisser. Men kan er kijken van de molens van Oosterend en Oudeschild tot aan de badhotels van de Koog. En in het hart van het eiland ziet men het gemoedelijke dorp den Burg, een historisch plaatsje met vele oude hout, die in de woningen verwerkt AUTORITEITEN ZIJN ENTHOUSIAST ^■EEF ons bouwvolume en ik bouw met mijn 7 zonen per jaar 500 wo- ningen", sprak dezer dagen aannemer Piet Guelen, die met zijn zeven zonen allen timmerman de Nederlandse woningzoekenden momenteel de adem doet inhouden, omdat hij met een geheel nieuw woningbouw systeem op de markt gekomen is, dat zowel een enorme tijdsbesparing als een grote kosten- en productiebesparing met zich meebrengt. In Wychen heeft men de afgelopen weken gezien, hoe twee woningen in twee weken woonklaar werden afgeleverd en van de week kwamen de auto riteiten kijken naar die twee huizen, waarvan het ene al bewoond is en het tweede ingericht als show-woning. Met enkele woorden legde de aannemer het procédé uit: Alles, wat maar enigszins in de fabriek gemaakt kan worden, wórdt in de fabriek gemaakt; niet alleen alle houten elementen, maar ook betonblokken, gipsplaten en wat er nog meer voor een huis nodig is. Verder heeft men het gebruik van bakstenen, dat vooral veel tijd eist, tot een minimum teruggebracht; alleen de buitenmuren worden van een laagje baksteen voorzien en dit is meer voor verfraaiing, dan uit noodzaak. Opvallend is de grote hoeveelheidzaI moeten betalen ongeveer ƒ7.500 v/ordt, maar zoals de inspecteur van de houtvoorlichtingsdienst op merkte men heeft niet domweg ge zegd: „Wij bouwen houten wonin gen", maar men heeft een goede har monie gevonden tussen hout en ande re in ruime mate beschikbare mate rialen. LAGE PRIJS. Ook andere officiële instanties zijn enthousiast over dit Wychense expe riment en een rijkscontrole heeft al bepaald, dat de woningen voor het volledige rijkspremiestelsel in aan merking komen. Hierdoor is de prijs van de wonin gen gering te noemen. In Wychen, waar niet geheid behoeft te worden, kost. een „Pe-Ge-woning" ongeveer J' 13.000,hiervan wordt afgetrok ken de rijkspremie van ƒ3,600,en wanneer een eigen bewoner een derr gelijk huis laat bouwen wordt deze prijs nogmaals verlaagd met 900, I het houdt onder alle omstandigheden tot 1.200,zodat de uiteindelijke 1 zijn eigen bekoring. prijs, die de bewoner voor het huis geveltjes. Al deze pittoreske plekjes zijn met elkaar verbonden door een net van mooie fietspaden en goede autowe gen, terwijl sportvliegers, na een start van het eiland „Vlijt", een totaal indruk van dit Eden kunnen gaan nemen. GEVAARLIJKE VOORUITGANG De in het Engels gestelde reclame folder, uitgegeven door het V.V.V., noemt het eiland „Holland in a Nuts hell", Holland in een notedop. Maar Texel is meer dan dat. Het is een toeristisch evenement, maar niet van het kaliber Maduro- dam, waar men, lichtelijk vertederd, ronddoolt als een Guliver in Lililput. Het eilandje heeft een uitgespro ken eigen karakter, dat men proeft in vele kleine bijzonderheden in land schap, boerderijbouw en volksaard. Bij regen of mist, wind of zonneschijn heeft het een wisselend gezicht, maar bedraagt. In Wychen staan nog 300 woning zoekenden op de wachtlijsten en bur gemeester Van Tiel riep tijdens de officiële ontvangst der autoriteiten „Geef mij bouwvolume en binnen het jaar is woningnood in Wychen opge heven!" NOG NIET VOLMAAKT. „Ja, ja", zei de directeur van de Gelderse provinciale directie Woning- opbouw en Volkshuisvesting, die ook aanwezig was, voorzichtig, „het zijn prachtige woningen". Inmiddels daar zijn de vader en zijn zeven zonen overtuigd van is er nog wel het een en ander aan de woningen te verbeteren, maar zij zijn er even vast van overtuigd, dat de ervaring hun dé juiste middelen zal geven om met behoud van alle voordelen, die hun nieuwe systeem thans biedt, de ideale woning voor Nederland tot stand te kunnen bren gen. De woningen, die uit twee verdie pingen bestaan, hebben de volgende inhoud: Op de begane grond bevindt zich een ruime eet-zitkamer van 6 bij 3.30 meter; de bovenverdieping is verdeeld in twee ruime slaapkamers van 3,5' bij 3.5 meter 'ieder, en een klein slaapkamertje. Beneden is tevens een flinke keu ken, een badcel en buiten een schuurtje geplaatst. BLIJVEND? Omdat zij nog enkele verbeterin gen in het systeem willen brengen zal de familie Guelen de bouw van de „Pe-Ge-woningen" voorlopig in eigen hand houden. Slechts enkele onder delen, zoals het metselwerk, zal men eventueel aan andere aannemers uit besteden. En ondertussen staart woningzoe kend Nederland wederom naar een lichtpuntje. Wychen is niet de eerste plaats in Nederland, waar een revolutie in de woningbouw scheen te beginnen. Maar meestal verdween het nieuwe systeem, na een ogenschijnlijk zeer geslaagd experiment, in mysterieuse nevelen; moge het „Pe-Ge-systeem" een betere toekomst beschoren zijn. Wilt U iets weten? Route per bromfiets Leiden BergeykDeventer; hoeveel km? Antwoord: Leiden, Zoeterrneer, Rot terdam, Dordrecht, Moerdijk, Breda, Tilburg, Driehuizen, Diessen, Middel- •beers, Hoogeloon, Steensel, Riethoven, Bergeyk; afstand: 148 km. Bergeyk, Valkenswaard, Heeze, Geldrop, Hel mond, Gemert, St. Anthonis, Bergen, Ouyk, Nijmegen, Arnhem, Zutphen, Deventer; afstand: 130 km. Vraag: Route per bromfiets Leiden Den Helder.' Antwoord: Leiden, Sassenheim, Haarlem, Santpoort. Beverwijk, Alk maar, Den Helder. Of u over de IJmuidersluizen moogt passeren, we ten we niet. Dat kunt u informeren bij de Velserpont. Vraag: Route Zoeterwoude-Woer- dens Verlaat. Antwoord: Zoeterwoude. Alphen, Nieuwkoop, Noorden, Woerdens Ver laat; afstand 38 km. Vraag: mej. H. te R. inzake de be paling, dat men na 3 jaar eigenaar te zijn geweest van een huis, het zelf kan gaan bewonen. Antwoord: Die termijn van 3 jaar is inderdaad juist, maar dat wil niet zeggen, dat een eigenaar z'n huis niet eerder kan betrekken, als de huurders vrijwillig vertrekken om dat zij een ander huis kunnen krij gen. Wil men van bovengenoemde termijn van 3 jaar gebïuik maken, dan moet men een bevel tot uitzet ting van de kantonrechter vragen. Vraag inzake inlichtingen te ver strekken door een bevolkingsburesu. Antwoord: Door middel van zo'n bureau zult u wel adressen kunnen krijgen, maar geen verder inlichtingen omtrent gedrag e.d. Daartoe zult u zich moeten wenden tot een bonafide recherche-bureau. De kosten kunnen wij moeilijk aangeven, dat hangt van opdracht af. De inlichtingen zijn ge heim.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 10