Cees van der Zande veroverde de leiding in Olympia's Toer De dochter Krijn Post staakte de strijd, Arie v. Houwelingen viel uit Gordon Pirie verbeterde het wereldrecord over 5000 m. Strijd in de Drakenklasse nog steeds niet beslist Onze maW:mm Damrubriek JftJBL i I -i„„* H -■>< 3 S 11 1 m 8 3 m 3 n 3 m m 3 1' it J» ,B®m L* 3 m 3 m 3 m JA m E sg W P 3 '-.A w H m r as Q f m O r: m n 3 3 n la woensdag 20 juni 1956 de leidse cour tweede blad - pagina 3 De 22-jarigc Cees van der Zande uit Halsteren, neef van de bekende mara- tonloper Janus, draagt na de vijfde etap pe de oranje leiderstrui in Olympia's toer en met ere. Want ook al iou Krijn Tost niet zijn afgestapt in de rit van Den Bosch naar Wassenaar, dan nog zou hU de eerste plaats in het algemeen klasse ment verspeeld hebben aan de Braban der, die na een succesvolle vlucht van bijna 150 km. als derde achter Jan Rol en Schalk Verhoef over de eindstreep op de nieuwe wielerbaan „Duinhorst" snelde. Het algemeen klassement is op de voor laatste dag grondig door elkaar gegooid. Van der Zande rukte op van de elfde naar de eerste plaats, Van de Brand bleef tweede, Pauw derde, Damen vierde, op de vijfde plaats prijkt nu Jan Ko- nings uit Breda, Jan van Vliet is zesde geworden voor Captein, die dus een plaats heeft moeten afstaan. Jan Rol ten- flotte is door zijn etappezege van de twintigste naar de achtste plaats opge rukt De pessimisten, die geen strijd meer hadden verwacht, hebben ongeliik ge kregen. Alles wat de renners in de vier voorgaande dagen de volgers onthouden hadden, schotelden zij nu in een derge lijke hoeveelheid op, zoals waarschijnlijk niet vaak in één rit voorkomt. De kleine blonde Arie van Houwelin gen opende op de Vlijmense weg in Den Bosch dadelijk na het officiële startsein het vuurwerk. Met Jan Rol, Janssen en Blaauw sprong hij weg. maar Krijn Post was op zijn hoede en zette met vijf mak kers de achtervolging in. Voor Vlijmen (9 km.) waren de stoutmoedigen terug gehaald. Toen kwam een nieuwe poging, die later de beslissing in deze etappe en wel licht in de gehele toer zou brengen. Bar- lage. Van Houwelingen. Rol. Verhoef, Lute, Van Steenvoorden en Van der Zan den namen 150 meter en toen zij zagen, dat men hen voorlopig liet gaan er waren nog bijna 150 km. te rijden gingen de zeven door. Inmiddels was Daaf Janbroers, die in de etappe van Eijsden naar Den Bosch zijn tweede plaats in het algemeen klas sement had verspeeld door een val, waarbij hij een gescheurd sleutelbeen had opgelopen, afgestapt. De Amster dammer wilde dinsdag nog vechten maar kon niet meer. In Raamsdonk (na 32 km.) had de kop groep als een voorsprong van 1 min. 45 seconden. Het peloton begon onrustig te worden, vooral Van de Brand en Van Vliet, die dan ook met steun van Piet de Jongh. Niesten en Blaauw een lange jacht begonnen. Na 50 km. echter hadden zij slechts 5 seconden van de achterstand afgeknabbeld. Op 2 min. 20 sec. volgde de Zeeuw Huisson, die 20 seconden voor het peloton uit reed. De Moerdijkbrug ontving de kopgroep met een plensbui, maar onvervaard gingen de renners door in een tempo, dat steeds dicht tegen de veertig kilometer lag. Tussen de Moer dijk en Dordrecht viel Barlage terug op DE RONDE VAN ZWITSERLAND De vierde etappe van de Ronde van Zwitserland, van Lausanne naar Grin- delwald, over een afstand van 218 km. is gewonnen door de Belg Plankaert in 6 uur 2 min. 50 sec. Wout Wagtmans ging als tweede over de finish in 6 uur 2 min. 54 sec. Het etappeklassement luidt verder: 3. Boni zelfde tijd als Wagtmans; 4. Chiarlone z.t.; 5. Strehler 6.03.15; 6. Nolten; 7. Graf; 8. Junkermann; 9. Reis- ser; 10. Rossello. allen z.t.; 37. Roks 6.0535; 49. Van der Pluym 6.22.27; 50. Maenen z.t.; 51. Van Dongen z.t. Het algemeen klassement na de 4e etappe ziet er als volgt uit; 1. Boni 26.24.13; 2. Strehler 26.24.30; 3. Plan kaert 26.24.35: 4. Wagtmans 26.24.44; 5. Schaer; 6. Chiarlone: 7. ex aequo Nolten Rosello. Reisser, Junkerman en Graf, al len 26.25.30; 34. Roks 26.33.41; 44. Van der Pluym 26.44.42; 46. Van Dongen 26.45.01; 50. Maenen 26.50.33. DE RONDE VAN LUXEMBURG Een dertigtal renners uit Luxemburg, Nederland. Frankrijk, België en Duits land zal deelnemen aan de Ronde van Luxemburg, die in vier etappes zal wor den gereden op 23, 24 en 25 juni a.s. De lijst van inschrijvingen vermeldt o.m. de namen van Marcel Janssens, Van Cauter en Baele (allen België), Pankoke en Valentin (Did)Forestier, Geminiani en Remangeon (allen Frankrijk), Charly Gaul. Marcel Ernzer, Willy Kemp en Jempy Schmitz (allen Luxemburg) en Van den Brekel, Stolker. Gerrit Voorting en Westdorp (allen Nederland). Daan de Groot is wegens een contract voor wedstrijden te Helmond niet in de gelegenheid deel te nemen. Hij wordt vervangen door de Amsterdammer Peter Post. hen streed Joop van Vliet in eigen stad op 2 minuten, op 2 min. 20 seconden volgden Van Steenvoorden. Blaauw, Niesten en Dc Jongh en daarachter op bijna vier minuten een groep van onge veer 20 renners. Vlak voor Den Haag hadden de koplopers vier minuten voor sprong op de achter hen samengesmol ten groepjes en was het duidelijk, hoe de finish op de wielerbaan ook mocht ver lopen, Cees van der Zanden leider in het algemeen klasement was geworden. Schalk Verhoef was de eerste die de baan opreed, gevolgd door Van der Zan den en Rol, terwijl Lute zich reeds met een vierde plaats verzoend had. Hij liet het drietal om de zege sprinten, waarbij Jan Rol vanaf de derde plaats komend, zich het sterkst toonde. Schalk Verhoef werd tweede en Van der Zande, de* ge lukkigste man uit de gehele karavaan derde, zodat hij nog 15 seconden bonifi catie meepikte ook. De kans, dat hij eindwinnaar van de toer wordt is groot, want zijn voorsprong op Leo van de Brand bedraagt 3 min. 1 sec. en de laatste rit naar Amsterdam is slechts 109 km. lang. De uitslag luidde: 1. Rol 3.43.30 (met bonificatie 3.42.30)2. Verhoef 3.43.30 (met bonificatie 3.43.3. Van der Zanden 3.43.30 (met bonificatie 3.43.15) .4. Lute 3.43.44; 5. Niesten 3.46.53; 6. Voor Rotterdam zat Van der Zanden Geldermans z.t; 7. Pauw 3.47.12; 8. Ko- echter op rozen, want Van dc Brand ning. 9. Kersten; 10. Damen; 11. Kee- viel door een lekke banc^ uit de tweedel pers; 12. Blaauw; 13. Theunisse; 14. Van groep terug. Intussen trokken de kop-1 Sluis; 15. Van Vliet allen z.t. lopers zich van deze berekeningen niets aan en gingen door. Bij het inrijden van de tweede groep, maar moest ook die laten gaan. In Dordrecht was de voor sprong van de leiders geslonken tot an derhalve minuut op de vijf achtervolgers, op 3 min. 15 sec. reed Barlage alleen en op 3 min. 40 sec. volgde het peloton, dat zich reeds bij de nederlaag had neerge legd. Plotseling schoot als een lopend vuur tje door de karavaan, dat Krijn Post, drager van de oranje trui, midden in Rijsoord, tien kilometer voor Rotterdam, was afgestapt. Hij klaagde over steen puisten en beweerde, dat zijn derailleur niet meer goed werkte. Boze tongen fluisterden echter, dat Post „kapot zat" en wel had ingezien, dat hij de achter stand van bijna zes minuten op dat mo ment niet meer zou kunnen goedmaken. De strijd om de eerste plaats werd toen heviger dan ooit tevoren. Van der Zan den had de beste papieren, maar ook Van de Brand, die 56 seconden op hem voor stond en in de tweede groep reed, was niet kansloos. de Maastunnel steeg het tempo tot boven zestig kilometer en dit werd Van Steen voorden te erg. Aan het andere eind van de tunnel viel de Heemstedenaar terug en zakte steeds meer af. „Ik zit kapot", riep hij ons toe. De doortocht door Rotterdam bracht weer een grote wijziging van de situatie. Uit de kopgroep was ook Van Houwe lingen verdwenen, die met een losse crank langs de weg had gestaan, zodat Verhoef, Rol, Van der Zanden en Bertus Lute op kop waren overgebleven. Achter Algemeen klassement: 1 .Van der Zan den 22.51.48; 2. Van de Brand 22.54.49; 3. Pauw 22.55.28; 4. Damen 22.55.36; 5. Van Vliet 22.55.45; 6. Konings 22.55.45; 7. Captein 22.56.06; 8. Rol 22.56.24; 9. Keepers 22.57.52; 10. Theunisse 22.57.52; 11. Van Sluis 22.58.39; 12. Kersten 22.59.57; 13. Pos 23.01.27; 14. Huisson 23.02.04; 15. De Jager 23.02.06. Leider in het sprintklassement is Van Houwelingen (Sassenheim) die in deze etappe is uitgevallen. In het punten-klassement bezet Damen (Lieshout) de eerste plaats. De Britse atleet Gordon Pirie verbe terde tijdens internationale atletiekwed strijden te Bergen het wereldrecord over 5000 meter. Pirie legde de 5000 meter af in 13 min, 36,8 sec. Het wereldrecord staat op naam van de Hongaar Sandor Iharos, die op 23 oktober 1955 te Boeda pest de 5 km. in 13 min. 40,6 sec. liep. Gordon Pirie had bij zijn recordverbe tering als tegenstander de Rus Vladimir Kutz, de man die deze afstand het vorig jaar reeds liep in 13 min. 46,8 sec. Kutz, die tweede werd in deze wedstrijd, bleef eveneens binnen de wereldrecordtijd van Iharos. Voor hem werd 13 min. 39.6 sec. afgedrukt. De Rus stoof bij de start weg en be hield de leiding in deze race tot er 4700 meter waren afgelegd. Toen passeerde Pirie zijn tegenstander en met een onge looflijk snelle eindspurt ging hij met on geveer 25 meter verschil op Kutz als eerste over de finish. Driemaal tevoren had Pirie reeds geprobeerd de leiding over te nemen, maar steeds had Kutz de aanval afgeslagen. De 25-jarige Gordon Pirie kan haast een „man die leeft om hard te lopen" genoemd worden. Hij gelooft evenals zijn ideaal, Emil Zatopek. in harde trainings schema's en traint dan ook elke dag van het jaar. Per week legt hij ongeveer 160 km. af. Bij de olympische spelen te Hel sinki, waar hij 7e werd op de 10.000 me ter en 4e op dg 5 km., ontmoette hij de Duitser Woldemar Gerschler van de uni versiteit te Freiburg. Sedert die tijd traint Pirie steeds volgens de instructies welke hij geregeld van Gerschler ont vangt en met sprongen gaan zijn pres taties vooruit. De prestatie van Pirie was nog opmer kelijker omdat de baan zwaar was van de regen, die de gehele dag in Bergen was gevallen. De Engelsman was zelf verrast, dat hij het record had verbeterd: „Het is belachelijk", zei hij, ,.ik had ge rekend een tijd te maken van 14 minuten precies en nu hoor ik. dat het een re cord is geworden. Ik had nog harder kunnen lopen, dat bewijst de tijd over de laatste 300 meter, 36 sec. wel. Nog nooit in mijn leven, ook bij een sprint- training niet, liep ik zo hard. Van de andere kant was ik verbaasd, dat Kutz niet tot zijn „dodelijke" 200 meter tussensprints overging. Ik wachtte daar tijdens de race voortdurend op, en dat is waarschijnlijk de reden dat ik zo veel reserve over hield". Op de vraag of Pirie gelopen had met de opzet om het record te verbeteren, antwoordde de Brit: „Ik loop nooit voor records. Ik loop om te winnen en om gedurende de gehele race mijn stijl te behouden". In tegenstelling tot Pirie, wilde Kutz niet veel zeggen. Hij merkte slechts op, dat hij een dergelijk resultaat niet had verwacht. Hij wees er daarbij op, dat Pirie buitengewoon goed was voorbereid voor deze race. De Engelsman was reeds vier weken in Bergen om te trainen ter wijl de Rus de laatste weken aan ver schillende harde wedstrijden had deel genomen. Bovendien voegde Kutz er toe, dat hij niet hield van de voch tige lucht in Bergen, waar het reeds en kele dagen regent. EEN KANS VOOR CHATAWAY Dr Roger Bannister, de loper die voor het eerst de Engelse mijl liep in minder dan 4 minuten, heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat de tijd voor deze afstand nog zal worden teruggebracht tot ongeveer 3 min. 50 sec. Het wereldre cord staat thans met 3 min. 58 op naam van de Australiër John Landy. Bannis ter voorspelde verder, dat zijn landge noot Chris Chataway bij de spelen te Melbourne een gouden medaille zal win nen. „In elk geval zal Chataway op de 5000 meter te Melbourne favoriet zijn voor de eerste plaats", zeide Bannister. Dr Bannister, die te Montreal ver toeft in verband met het jubileum van de plaatselijke atletiekbond. heeft ver leden week Chataway geholpen bij de training. Hij denkt er echter piet aan weer in wedstrijden uit te komen aan gezien zijn medische plichten al zijn tijd in beslag nemen. VOETBAL DRIEMAAL IS SCHEEPSRECHT Het blijkt ons, dat de gisteren geplaat ste stand van de promotiewedstrijd der 3e klasse nog onvolledig was. Hij moet als volgt luiden: Lisse 3 2 1 GSV 3 1 2 Delft 3 1 0 's Gravenzande 3 0 1 ZWEMMEN DE KANAALRACE GAAT WEER BEGINNEN Naar de organisatoren van de Kanaal race meedelen zullen zes zwemsters en dertien zwemmers in de periode van 11 tot 15 augustus a.s. deelnemen aan de Kanaalwedstrijd van Kaap Gris Nez naar de Engelse kust. Het zijn: Dames: Margaret Sweeney en Diana Cleverley (Nieuw Zeeland). Elna en Greta Anderson (Denemarken). Maria Meesters (Nederland) en Berthe Wild (Z. Afrika). Heren: Bracewall (GB>. Camerero (Argentinië). Mihire Sen (India). Mac- Lelland (Ierland). Barnie (Schotland), Sahin (Turkije). Eris Martin (Zweden). Cloutier (Canada). Mohamed cl Soussi Syrië). Pereira (Portugal). Tirrell (Z. Afrika), Tom Park (Ver. Staten) en Conza (Nieuw Zeeland). Maria Meesters heeft naar het ANP erneemt. het inschrijfformulier voor deze wedstrijd nog niet teruggezonden. Ernstig wordt door haar en haar trainer, de heer Vriens. overwogen of de jeug dige Nederlandse zwemster aan deze Kanaalrace zal deelnemen. Intussen ordt intensief getraind. Onder meer staat een oefentocht van Vlissingen naar Zierikzee en terug op het programma. TUMPEK BOEKT NIEUWE RECORDS Tijdens internationale wedstrijden te München heeft Gyorgy Tumpek, de Hon gaarse zwemmer het Europese record 200 meter vlinderslag verbeterd en ge bracht op 2 min. 21.7 sec. Het record stond op naam van de Duitser Manfred Maesel. die op 10 maart jl. in Hof 2 min. 24.0 sec. voor zich liet afdrukken. Daar voor was Tumpek houder van het Euro pese record dat hij op 15 september bracht op 2 min. 25.9 sec. en drie dagen later op 2 min. 24,7 sec. Het wereldrecord is in het bezit van William Yorzyk (VS) met 2 min. 16.7 sec. Gyorgy Tumpek heeft kort na zijn eerste record ook dat op de 100 meter vlinderslag, dat met 1 min. 2 sec. sedert 21 december 1954 op zijn naam staat, scherper gesteld. Hij bracht het op 1 min. 1.8 sec. WATERPOLO NATIONAAL TOERNOOI „DE ZIJL" Vrijdag a.s. te kwart voor zeven orga niseert de zwem- en polovereniging „De Zijl" een nationaal polotoernooi. waar aan deelnemen: De Sleutelstad. De Zijl, DVZ (Den Haag) en DWR (Haarlem). DE KIELER WOCHE Warburg had pech, de Jong tweede Na de derde dag van de Kielerwoche staat de strijd in de Drakenklasse nog steeds open. aangezien twee dag-over winningen nodig zijn om de begeerde „Felca"-beker te behalen. Op de derde dag, toen er gezeild werd bij een wind sterkte tussen 3 en 6, zegevierde de Deen Soerensen met „Be-be". Op de tweede plaats volgde Wagner (Did) met „Kai- kai". terwijl onze landgenoot Van Duyl met „Trintel II" de derde plaats bezette. Wim van Duyl. Thomsen en Soerensen hebben dus ieder een race gewonnen, zodat een vierde race tussen deze drie concurrenten gezeild moet worden. S. de Wit met „Oranje" werd vijfde, C. de Groot met „Semper Vagans" bezette de 15e plaats. De Nederlander E. G. van de Stadt startte niet. Warburg, die met zijn „Fikfak" na de tweede dag de leiding had bij de Finn- jollen. had gisteren pech. Hij kreeg een aanvaring met een andere boot. zodat hij niet alleen de strijd moest staken, maar bovendien kostbare punten verloor. Een andere Nederlander. De Jong. zeilde evenwel uitstekend. Hij werd met „Mar co Polo" tweede achter de olympische kampioen Elvstroem (Denemarken). Op de vierde plaats eindigde onze landge noot J. A. de Boer met „Douwe Aukes" Voorts bezetten Markus de 9e en Slees- wijk de 22e plaats. Hofland verscheen evenals maandag niet aan de start. In de Piratenklasse won de 17-jarige Duitser Wagner zijn tweede race, zodat hij met één derde en twee eerste plaat sen de leiding heeft. Hij legde daarmede beslag op de „Piraten"-beker die voor de winnaar na de eerste drie dagen van de Kielerwoche in deze klasse beschik baar was gesteld In de Flying Dutchmanklasse ging de prijs voor de best geklasseerde na drie dagen naar Mulka (Did), die met een 9— 4 9— 7 2— 3 5—11 SCHALKE KREEG GEEN GELIJK, DOCH KARLSRUHE BETAALT Het protest, dat Schalke '04 zondag na afloop van de beslissende wedstrijd in de eerste afdeling van de competitie om het kampioenschap van Duitsland. Karls ruhe SCSchalke '04 had ingediend, is afgewezen. Met behulp van de luidsprekerinstal latie had de thuisclub zijn spelers indi- rekt aangemoedigd, door de stand van KaiserslauternHannover bekend te ma ken De toeschouwers vuurden daarna de spelers van Karlsruhe verwoed aan. Schalke eiste, dat de ontmoeting zou worden overgespeeld. De Duitse voet balbond wees het protest af, maar be paalde tevens dat Karlsruhe 2000 mar ken boete zal moeten betalen wegens overtreding van de wedstrijdbepalingen. PAARDENSPORT DE QUEEN ANN STAKES Het paard „Kandy Sauce" van sir Vic tor Sassoon heeft gistermiddag de Queen Ann Stakes gewonnen, een ren over 1 mijl, die begiftigd was met een prijs van ongeveer 17.000 gulden voor de eerst geplaatste. „Kandy Sauce" stond 10/1 genoteerd bij de start, Venus Slipper" 100/8 en „Olean II". de favoriet 9/4. De Ascot Stakes", een ren over 2'^ mijl, gedoteerd met een prijs van ruim 30.000 gulden voor de winnaar, leverde een zege op voor „Zarathustra" van T. Gray. „Gad's Hill" werd tweede en had vijf lengten achterstand. De „Gold Vase", een ren van 2 mijl met een prijs van bijna 24.000 gulden voor de eerst aankomende, werd gewon nen door „French Beige" van Re Dennis. DE WIELRENNERS VOOR DE OLYMPISCHE DAG In het programma van de Olympische Dag, zondag a.s. te Amsterdam, zijn en kele wielernummers opgenomen. In de sprintwedstrijd zullen de Nederlandse renners Joop Captein en Frans Mahn de strijd aanbinden met de Engelsman Brotherton en een Duitse sprinter. Bovendien wordt een klassementswed strijd gehouden, waarschijnlijk over 10 km. waaraan een 30-: al renners van de sportschool Didier zullen deelnemen. Tot deze renners behoren: Vreeswijk. Lager- loef, Doeland, Van Bruggen. Van Leur en Bontckoe. Auteur: L. W. Scholtes. Den Haag. (Ingez. onder motto: Scholia V). Auteur: J. Dubbcldcman, Leiden. (Ingez. onder motto: Op hoop v. Zegen III). overwinning in de 3e race dc leiding had, terwijl de olympische kampioen Straulino (Italië) beslag legde op de be ker voor de stars. Hij won op de derde dag met „Merope II" wederom de race. Tweede werd de Fransman Debarge met „Candide", Bij de Olympiajollen zegevierde Stolze (Did) met „Mona Lisa IV". POSTDUIVEN Fondclub Leiden en Omstreken Wed' vlucht met oude duiven vanaf Orleans. Afstand 503518 km., gelost te 6 uur met kalme z.w.-wind en bewolkte lucht. Aantal vogels 594. De duiven hadden door het slechte weer zes dagen in de mand gezeten. Uitslag: J. v. d. Niet (10) 1; H. v. d. Vegten (9) 2; G. A. v. Alba da (5) 3-4-6-16; H. v. Riet (5) 5-11; J van Ofwegen (9) 7; Gebr. De Wit (9) 8-19-25; H. Moenen (3) 9; Otten—Dekker (5) 10; P. M. v. Wissen (8) 12; J. Rak- horst (10) 13; G. v. Klaveren (9) 14; C. Zwaan (8) 15; P. Schenkeveld (5) 17; P. v. d. Drift (11) 18; J. v. Leeuwen (4) 20; A. de Graaf (8) 21; P. Groenendijk (5) 22; J. Brouwer (5) 23; J. v. Duuren (1) 24. Vriendenclub (1): LPC (2): Blauw- kras (3); Reisduif (4); Bonte Duif (5); Rijnklievers (6); Wassenaar (7); Voor schoten (8); Blauwband (9); Steeds Sneller (10); Warmond (11); Roelof- arendsveen (12). Hel Oosten (Leiden) Wedvlucht met oude duiven vanaf Mons. In concours 70 duiven, om 12.45 met z.w.-wind gelost, aankomst eerste 15.19.22 uur. snelheid 1230.49 m. p.m., laatste 17.15.54 uur, snel heid 719.17 m. p.m. Uitslag: A. ter Haar 1; W. Hartevelt 2; L. Burgers 3-10; S. Schoeman 4; H. Bey 5; H. v d. Vecht 6-8, J. v. Wezel 7; J. C. v. d. Weele 9-16-17; J. Roest 10. De Gevleugelde Vrienden (Wassenaar) Wedvlucht vanaf Orelans, afstand 505 km. Uitslag: J. Parlcvliet 1; J. H. M. Brouwer 2-9-10-11; J. H. Groeneveld 3, 14; A. G. Visser 4-6-7; J. F. v. d. Lely 5, 8. Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan W. J v. d. Voort. Korenaarstraat 30, Nieuw Vennep. ONZE PROBLEMEN. Nu de „zomer"-maanden weer in het land zijn, en voor velen de vacantie voor de deur staat, zullen wij enkele maanden lichte vraagstukken ter oplos sing aanbieden. Ook zullen wij de op lossingen van de problemen een week na publicatie publiceren. Mochten er toch zijn. die de oplossingen willen in zenden. dan binnen een week na publi catie. Na de vacantietijd beginnen wij weer met meer ingewikkelde vraagstuk ken, en zeer waarschijnlijk met een op losserswedstrijd. Wij willen ditmaal een toelichting aan de problemen toevoegen. No. 558, een probleem met een beken de afwikkeling; no. 559 bevat een schijn oplossing. waardoor het fraaier wordt. Een goed geheel; no. 560, een prachtig probleem, doch het gevoel van een van de mede-juryleden was, dat dit probleem reeds bestaat, hoewel hij het niet kan achterhalen. Mijn mening is, dat het grote gelijkenis heeft met een Blijden- stijntje. m m a m i Probleem no. 560. Auteur: A. A. Polman Bussum. (Ingez. onder motto: Partijfragment VIII), Zwart: 7. 19. 23, 24. 26. 29 en 36. Wit: 17. 28. 32, 35, 37. 38. 41 en 42. Voor alle drie geldt: wit speelt en wint. Oplossingen worden in de volgende rubriek gepubliceerd. Oplossingen pr. nos 546/557. No. 546. Wit: 22, 27, 42. 8, 18, 40, 10. 3. enz. No. 547. Wit: 18. 28. 1*4, 439, 20, 2, 43, 21, 5. No. 548. Wit: 42, 32, 34, 8, 4, 27. 11. 37 (22 of 21), 31. 2 of 3 A (36) 27. 37, 8, 4. No. 549. Wit: 34, 11, 2, 38, 9, 36 (32), 38 (41), 37. No. 550. Wit: 440, 42, 39, 29, 1, 49, 7, 46 (0), 40, enz. No. 551. Wit: 427, 22. 31, 2, 23 (30), 28 (35), 44, enz. No. 552. Wit: 34. 31, 22. 24, 8, 3 (18). 9. 4. No. 553. Wit: 21, 18, 17. 28, 40, 38, 48. No.*554. Wil: 14 (20), 24. 19, 31, 2 (35) 30. 43. enz. DAMZETTEN. Hieronder laten wij nog een drietal damzetten volgen, waarnaar te zoeken zeker de moeite waard is. I. Zwart: 2, 3, 8, 12/14. 17/10, 23/26, 29 en 30. Wit: 27, 28, 32, 35/40, 42. 43. 45 en 47/49. II. Zwart: 2. 3. 5/7, 9. 10. 12. 13. 16. 18/20, 23. 25. Wit: 26. 27. 29. 30, 33. 34, 37, 38. 40. 42. 43. 45. 47/49. III. Zwart: 2. 3. 6. 7, 9. 10, 12. 13. 16. 18. 19. 21. 23 en 24. Wit: 25. 28. 30/35. 38. 42. 43 en 47/49 Voor alle drie geldt: wit aan zet, voert een winnende damzet uit. Oplossingen over 14 dagen. Onder dc goede oplossers zullen wij 2 prijzen van 2,50 verloten. CORRESPONDENTIE. B. J. P. te 'jG„ het komt in orde: wat uw overig schrijven betreft, dat zal wel een moeilijk probleem blijven. J. v. B. te N., van harte gegund! Kom a.s. zaterdag, als u kunt. C. P. Z .te V„ ik kan ze niet meer vinden, doch wend u zich eens tot de heer C. B. Janssens, Spilstraat 17, Lei den. Bij deze verzamelaar kan u geluk hebben. VAN DE PRESIDENT door E. PHILLIPS OPPENHEIM 17) „Ik zal niet meer uitvaren", ant woordde hij. „Ik heb je eens verteld, dat vrouwen niet in staat waren tot vriendschap. Ik hoop dat wij altijd vrienden zullen blijven, Lucia, dat er nooit iets tussen ons zal komen." „Er zal iets tussen ons komen en dat „iets" zal zijn: jouw dood, als je nog langer hier blijft", viel zij snel in de rede. „Maar eerst eis ik een be lofte van je, in ruil voor je vrijheid." „Wat dan?" „Ik kan je niet tegenhouden bij wat je gaat doen op politiek gebied. Dat is iets, waarin ik me niet mengen kan. Maar als er een opstand onder het volk komt en jij hebt daarin de hand, dan verzoek ik je, 't leven van mijn vader en moeder te sparen." „Het goede moet in het eind over winnen", zei hij. „De dagen van een verdorven regering, zelfs in een uit hoek als deze. zijn geteld. Ik sta met mijn leven borg voor dat van je ouders. Meer kan ik niet doen." Hij wierp de jas over zijn schou ders en ze liepen naar de deur. Er was niemand te zien, maar ze hoor den de regelmatige stap van de cipier vlak bij. Sagasta liep brutaal de halfduistere gang uit cn, nadat Lucia de deur achter zich gesloten had, sloop ze door een andere gang naar de kamers van de gouverneur. HOOFDSTUK XII. Het alarmschot. De hele avond verkeerde San Ma rino in opgewonden toestand. Toen Dene naar zijn hotel terugkeerde vond hij het stampvol mensen. De muren dreunden van braspartijen en opge wonden redevoeringen. De hal was versperd door personen, die hun be velen uitschreeuwden. Ze zaten op de trapleuningen, op omgekeerde kisten, zelfs op de trappen tot aan de boven ste treden. De kellners, die werden uitgescholden en bedrejgd, wanneer ze zich maar vertoonden met hun blad op het hoofd, konden niet tegen deze herrie op. Dene, die zo juist uit de presidentswoning was teruggekeerd, stond dit toneel vol verbazing aan te zien. Hij begreep, dat hij onmogelijk zijn kamer zou kunnen bereiken en daar zeker niet zou kunnen slapen, zodat hij maar weer op straat ging, zonder door iemand te zijn opge merkt. Het hotel 'was tijdelijk ge maakt tot hoofdkwartier der ontevre denen en daarbuiten op het Plein verminderde de menigte snel. Dene stak zijn pijp op en slenterde doel loos rond. Een windje uit zee en het geschitter van lichten langs de don kere baai leidden zijn schreden. Hij sloeg links af en beklom de heuvel, op welks top het fort en de gevange nis lagen. Hij kwam weldra aan een van de ijzeren banken, waarvan een vorige president de top van de heuvel had laten voorzien. Hij ging zitten cn stak zijn pijp weer op, die onder het klimmen was uitgegaan. Dene zuchtte. Hier voelde hij zich opge lucht. Hij had een plekje gevonden, waar hij enige ogenblikken alleen kon zijn en kalm kon nadenken over de gebeurtenissen van deze dag, die een der meest bewogene van zijn leven was geweest. Nu hij het geld gegeven had voor Beau Desir en zich daarmee had gekluisterd aan deze plek op aarde om een denkbeeld in toepassing te brengen, begon hij in te zien, dat hij een weinig overijld ge handeld had Maar wat had hij eigen lijk te vrezen? Beau Desir lag ver van de koortsachtige opwinding ener revolutie, zo er al een mocht komen. Hij kon daarin nauwelijks worden meegesleept. Het was verder zeer on waarschijnlijk, dat de winnende partij hem zijn eigendom zou ontnemen. Er was een Britse consul op een paar dagreizen afstand. Het kon niemands politiek zijn, hem en zijn mannen tot vijanden te maken. Alleen moest hij zorgen, weg te zijn voordat de vlam werd ontstoken. Het verstandigst was San Marno te verlaten bij het krieken van de dag en die goederen mee te nemen, welke reeds ontscheept wa ren. De rest kon dan worden nage zonden. Wat veranderde haar uiterlijk, als ze niet knorrig was of boos keek. Dene vroeg zich af, of hij ooit schoner gelaat had gezien dan dat. hetwelk hem thans glimlachend aankeek door de wolken tabaksrook. Zijn gedachten hadden plotseling een andere wen ding genomen. Hij was weer in het presidentshuis, sprekend met Lucia. Haar grote vrijmoedigheid en op rechtheid hadden hem getroffen. Zijn geheugen bewaarde haar wonderlijk 'cn schilderachtig beeld. Plotseling werd hij wakker geschud uit zijn mijmering, die niet zonder een eigenaardige bekoring was, door haar tegenstelling met het grimmige, wat er op dit ogenblik gaande was Hij kwam tot zichzelf en keerde zich met een schok .om. Hij had niets ge hoord en toch was hij zich er van bewust, dat hij niet alleen was. Tot zijn verbazing zat er een vreemde naast hem. Een man in een lange militaire jas, die geruisloos genaderd was en van boven moest zijn ge komen en niet uit de stad, zat naast hem aan het andere eind van de bank. De nieuw aangekomene keerde het hoofd om, toen Dene zich bewoog. Zijn overjas cn de klep van zijn pet maakten zijn gelaat bijna onzichtbaar. Maar bij instinct voelde Dene, dat hij hem kende. Toen de ander begon te spreken, werd het vermoeden zekerheid. „Gregory Dene, bij de schimmen der Alma Mater!", riep de man uit. „Sagasta!", antwoordde Dene in de hoogste verbazing. „Ik dacht, dat je in de gevangenis zat". „Twintig minuten geleden zal ik daar ook. Ik ben zo juist ontsnapt". „Bravo!", zei Dene, nog enigszins 'verbijsterd; „hoe heb je dat geleverd? Ben je veilig, zo dicht bij? Waarom ga je niet naar de stad, om je te ver bergen?" „Wanneer ze ontdekken, dat ik er vandoor ben zullen ze een kanon ai- schieten", zei hij. „Als ik dat hoor, heb ik altijd nog tijd genoeg, om de stad te bereiken. Ik was hier gaan zitten, om na te denken. Ik weet niet zeker wat ik doen zal". „De hele stad verkeert in dc groot ste opwinding", zei Dene. „De winkels zijn gebarricadeerd en de troepen staan opgesteld rondom de presidents woning. De mensen hier zijn de meest opgewonden standjes, die ik ooit ge zien heb". „En die schurk van een president?" „Ik heb vanavond bij hem ge dineerd", antwoordde Dcne glim lachend. „Hij is zo gezond als een vis en in een uitstekend humeur. Hij be weert geen zorg tc hebben voor de toekomst, maar ik geloof, dat hij daarbij rekent op jouw ontijdig over lijden". „Ik zit hier, omdat ik niet zeker weet of het noodlot niet iets beters voor mij heeft weggelegd, dan presi dent van San Marino te worden en in de toekomst een model-staat op te bouwen", zei Sagasta. „Ik behoef mij slechts in de stad te vertonen en dc zaak is voor elkaar. Daar is geen ontkomen aan. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7