Eigen-woning-bezit overwint massamens en stimuleert verantwoordelijksgevoel Per jaar leggen zij te samen 350.000 kilometer te voet af Schoolreisje afgelast Ontslag politie voor Centrale Raad van Beroep Geen ministeriele bezwaren tegen uitbreiding Rotterdams havencomplex Van wie is het paadje? Wederom moeilijkheden in de Haarlemse gevangenis Cassatieberoepen verworpen Eens per jaar mogen de friezen kaatsen MM wm ■m tüWSflf m VAN NELLE Clubkampioenschappen van Pit '54 uitstekend geslaagd WOENSDAG 20 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Versterking onafhankelijkheid en zelfvertrouwen De eigen woning dient als hèt middel tegen alle maatschappelijke kwalen te worden uitgeroepen; de eigen woning is een middel ter ver groting van sociale zekerheid en tot verbetering van de maatschappelij ke positie. Dit is de mening van prof. dr. ir. H. G. van Beusekom gesteld in zijn pre-advles voor de 173ste jaarverga dering van de Ned. Mij voor Nijver heid en Handel over „Woningpro- duktie en Welvaart" te Leeuwarden. 'Het pre-advies, speciaal gericht op de eigen woning voor de industrie arbeider, stelt voorts, dat het een- gezins-huis met tuin de beste vorm van eigendom voor de industrie-ar beider is en maatschappelijk de bes te resultaten oplevert, omdat dit 't besef van eefi hogere plaats op de maatschappelijke ladder en het mens-zijn zelve bevordert. Het ge zinsleven ontwikkelt zich in de eigen woning gunstiger, daar de eigen wo ning een leef-gemeenschap is, en de huurwoning slechts een woonge meenschap. Gebruik van yrijheid. Verdediging van de eigendom overwint de gevaarlijke houding van massamens, stimuleert verantwoor delijkheidsgevoel en dwingt verder te zien, dan de ogenblikkelijke be hoeftebevrediging. De mens heeft vrijheid nodig om te leren meer op eigen krachten te vertrouwen, dan op sociale zekerheid van een instan tie buiten hemzelf. Eigendom geeft onafhankelijkheid, nodig om deze vrijheid te kunnen gebruiken. Voor huidige bezitlozen. Sociaal-economisch komt eigen dom tot zijn recht, indien grootte en waardevastheid zekere onafhanke- ALEXANBERTJE NAAR AVRO. In verband met een gewijzigde op zet van het KiRiO-programma voor het komende seizoen zal het duo Jan de ClerAlexander Pola uiteen gaan. In een nieuw ontwerp zal Jan de Cler assistentie ontvangen van Jules de Corte. Een en ander heeft tot gevolg, dat zowel de rujbriek „Kro'tje half om" als Roulette komt te vervallen. We vernemen, dat Alexander Pola een verbintenis heeft met de AVRO. Aetherklanken DONDERDAG Televisieprogramma's. NTS: 10.0516.30 Eurovisie: De Royal Ascot Races. KRO: 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Eindexamen 1956 Toneelacade mie Maastricht. 20 30 Rep. uit Pa rijs: 21.10 Televitrine. 21.20 Potten- kijken. 21.30 Testplaat HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 3 00 Nieuws en weerber. f.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw C.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO 11:00 Voor c<e zieken. 11.45 Pianospel. 12.00 Ange lus. 12.03 Instr. Sextet. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Wij van het land 12.40 Gram. 12.55 Zom ewyzer. 13 00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Viool en piano. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Evangelische morgendienst. 14 'x5 Voor de vrouw. 15.15 Lichte rrviz. 15.35 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Clavecimbel, cello en viool. 17 00 Voor de jeugd. 17 35 Gram. 17 40 Koersen. 17.45 Gram. 17.55 Vocaal ens. 18.15 Ork.conc 18.45 Leger ces Heils-kwartier. i9.0u Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Gram 20.00 Radii- krant. 20.20 Radio-vossenjacht. 21.30 Gram. 21.45 Garm. 22.10 Orgelcouc. 2.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM H. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gr. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.45 Gram. 900 Gym voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 lijkheid geeft, een materieële grond slag voor de vrijheid van de mens dus. Werkelijke economische resul taten van de eigendom zijn te ver wachten, indien deze toegankelijk is voor een zo breed mogelijke groep der bezitlozen van heden. Bezit van roerende goederen, bij stijgende wel vaart gebracht binnen de sfeer van noodzakelijke levensbehoeften, wordt niet gewaardeerd. De eigen woning voldoet aan de gestelde eisen. Deze kan niet in de plaats treden van col lectieve voorzieningen, maar wel on afhankelijkheid en zelfvertrouwen versterken, nodig om moeilijkheden te overwinnen en moeilijke perioden te overbruggen, aldus prof. Van Beu sekom. De 65-jarige heer H. Groenen uit Moordrecht is gistermorgen op weg naar zijn werk, plotseling onwel geworden en van zijn bromfiets ge vallen. Het slachtoffer kwam zo on gelukkig tercht, dat hij ter plaatse overleed. 300 Ned. missionarissen nog zonder vervoer Mi va-actie Op initiatief van de Missi©-Verkeers middelenactie Miva is begin 1956 een enquête gehouden onder alle Neder landse missiebisschoppen, om een inzicht te krijgen in de vervoersmoei. Üjkheden, die het werk van de mis sionarissen raken. Zevenenvijftig ruim 70 pet hebben de lijst met dertig vragen teruggestuurd. Onder hen ressorteren circa 5000 missiona rissen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat in vrijwel alle betrokken bis dommen een groot vervoersprobleem heerst, dat deels wordt veroorzaakt door het ontbreken van begaanbare wegen, maar voornamelijk door een tekort aan financiën voor het aan schaffen van transportmiddelen. Vliegtuig voor Nieuw-Guinea. De enquête heeft verder duidelijk gemaakt, dat planning in dit opzicht in de missie onmogelijk is, zolang men niet over meer gelden kan be- Gevaarlijke bussen Toen gistermorgen een Haagse autotechnicus zijn dochtertje naar school bracht, waar autobussen ge reed stonden om de kinderen op een schoolreisje mee te nemen, weigerde 'hij na een vluchtig onderzoek perti nent zijn dochtertje toe te vertrou wen aan een van de twee bussen, die voor de school stonden te wachten. Een nader onderzoek door de ver keerspolitie, ingesteld, toen ook an dere ouders weigerden hun kinderen mee te laten gaan, bracht een ont stellend aantal gebreken bij beide bussen aan het licht en het reisje werd afgelast. Tot troost werden de kinderen meegenomen naar een speeltuin, ter wijl de belofte gedaan werd, dat het schoolreisje op een latere datum zal plaatsvinden. Verscheidene scholen hebben in de laatste tijd al iets dergelijks meege maakt en de verkeerspolitie vestigt er de aandacht op, dat vooral in het drukke seizoen de schoolbesturen ernstig moeten toezien, dat voor reis jes deugdelijk materiaal wordt ver strekt, daar anders grote ongelukken niet uit kunnen blijven. Moeder ontvoert haar eigen kind De officier bij de rechtbank te Al melo heeft gistermorgen een maand voorwaardelijke gevangenisstraf ge- eist tegen een 30-jarige winkelbe diende uit Hilversum, omdat zij zich schuldig gemaakt zou hebben aan ontvoering van haar achtjarig doch tertje, dat, hangende een geding tot scheiding van tafel en bed, voorlo pig aan haar man was toegewezen. Zij was op 15 mei j.l. met enkele collega's uit Hilversum naar Olden- zaal gegaan, waar het kind verbleef. Daar zag zij het meisje op straat spelen met een step. Het kind werd toen in de auto meegenomen. De vrouw zei niet geweten te heb ben, dat het kind voorlopig aan haai man was toegewezen en de schei ding van haar dochtertje duurde haar te lang. De officier kon zich de houding Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.06 van de vrouw wel begrijpen en vroeg Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.15 Lichte muz. 11.45 Ons wonderlijk hart, caus. 12.00 Orgelspel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.35 Gram. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 1325 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en piano. 14.30 Klavertje vier, hoorspel. 15.05 Gram. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.15 Voordracht. 16.30 Gram. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Pianospel. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: Het Neder landse lectoraat in Australië. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Amateursprogr. 19.40 Luisterwedstrijd. 20.00 Nieuws. 20.C5 .Gram. 20.15 Holland Festival 1956: Tsjechisch Phil, orkest. In de pauze (plm. 21.1021.25). Met een ipostkoest onderweg, klankb. 22.30 Gram. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursiber. v. New York en act. of gram. 23.25—424.00 Lichte muz. 'n maand voorwaardelijk. De raads man, betwijfelde of deze onttrekking aan het wettig gezag wel opzettelijk was gebeurd, ook al omdat de vrouw kennis gegeven had van het feit, dat zij het kind in Hilversum bij zich had. Uitspraak over 14 dagen. Twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaarde lijk heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Almelo gistermiddag geëist tegen een 39-jarige vertegen woordiger uit Hengelo, die beschul digd werd van verduistering van een bedrag van ruim 15.000 ten nadele van zijn werkgever, een Utrechtse vulcan iseerinrichting. Verdachte zei voor enkele duizen den guldens aan schadeloosstellingen te hebben betaald; de rest had hij in zijn huishouden verbruikt. schikken. De Miva heeft in de afgelo pen jaar subsidies voor het vervoer in de missie tot een bedrag van 5 ton verstrekt. Er zijn momenteel nog 300 missionarissen die hun reizen te voet moeten doen en tezamen zo jaarlijks 350.000 km. afleggen. Hun gemobili seerde confraters overbruggen jaar lijks een afstand van 4. 500.000 km. De Miva gaat in de komende maand'van de beschuldigingen (grotendeels een actie voeren om het geld bijeen i onjuist en eenzijdig voorgesteld) het te brengen circa 1 Vi ton voor ontslag niet motiveren. Wel acht zij het aanschaffen van een vliegtuig gezien de verhouding met zijn onmid- voor de missie in Nieuw-Guinea. dellijke chef overplaatsing gewenst. Uitspraak op 10 juli. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft het beroep behandeld van de ontslagen wachtmeester van de rijkspolitie H. J. O. te Termunten tegen de algemene inspecteur van de Rijkspolitie te 's Gravenhage. De gevolmachtigde van de inspec teur, majoor P. Oom, dirigerend offi cier van de rijkspolitie 3e klasse te 's Gravenhage, zei, dat 'het ontslag gegrond was op de ongeschiktheid van de wachtmeester voor de politie dienst. De ongeschiktheid vloeide voort uit de persoonlijkheid. Hij wees erop, dat de wachtmeester enige malen door zijn superieuren was gewaarschuwd. Zijn gedragingen verbeterden dan tijdelijk, doch spoe dig verzwakten ze weer. De majoor concludeerde tot vernietiging van de uitspraak van het ambtenarengerecht te Groningen, dat klager in het gelijk gesteld had. Als pleitbezorgster van de wacht meester trad op mevrouw mr. A. H. Tiemens-Hartman te Groningen, die met klem opkwam tegen de beschul diging, dat haar cliënt zich tijdens een feestavond onbehoorlijk zou heb ben gedragen. Het pleit niet voor de breedheid van opvatting van dat ge deelte van de burgerij van Termun ten, dat zich geërgerd heeft aan het feit, dat ook een politieman, als hij eens een avondje uit is, wel eens vro lijk kan zijn, aldus pleitster. Pleitster concludeerde, dat de ernst Gezien de grote belangen voor Rot-1 zou willen bevorderen, dat de weg terdam en voor ons gehele land is van Rotterdam naar zee geschikt ge- de minister van Verkeer en Water-1 maakt wordt voor schepen met een staat bereid aan de door Rotterdam i diepgang van 38 a 39 voet. gevraagde uitbreiding van de Bot lekhavens zijn goedkeuring te hech ten, in weerwil van bezwaren, welke daaraan verbonden zijn uit het oog punt van rivierbeheer. Zijnerzijds bestaat er geen bezwaar tegen het princiepe van een open ha vencomplex voor zeer grote schepen aan de westpunt van het eiland Roo- zenburg. De gemeente Rotterdam tekent hierbij aan, dat blijkens het ministe riële schrijven ook goedkeuring is verkregen de dam in de Botlek te verplaatsen om de hier ontworpen verdere havens aan te kunnen leg gen. De minister heeft ook aan burge meester en wethouders van Rotter dam medegedeeld, dat hij in beginsel Buurman schoot Voor de Almelose rechtbank stond gisteren terecht een 42-jarige land bouwer uit Hengelo, die met 'n buks op zijn buurman, met wie hij reeds lang een vete had, had geschoten. Deze was daarbij vrij ernstig aan het hoofd gewond. De huurlieden had den een meningsverschil over een weggetje en het was op 28 april j.l. tot een uitbarsting gekomen toen de buurman de heg begon te knippen, iets waarop hij volgens de verdachte zeker geen recht had. Verdachte had hem enkele keren gewaarschuwd, haalde daarop zijn buks, waarna hij enkele waarschu wingsschoten loste. Nog gaf de buur. man geen gevolg aan de sommatie om te verdwijnen, waarop verdachte op het hoofd van de buurman mikte en hem van een afstand van bijna 20 meter aan het hoofd trof Ver dachte sprak dit niet tegen, maar hij ontkende de opzet gehad te hebben zijn buurman te doden. De officier van justitie achtte po ging tot zware mishandeling met voorbedachten rade bewezen en vor derde .twaalf maanden gevangenis straf met aftrek, waarvan vier maan den voorwaardelijk met verbeurd verklaring van de buks. Een verzoek van de raadsman om directe invrij heidstelling werd door de rechtbank afgewezen. Rotterdammers willen blijven Evenals enkele weken geleden is het gistermiddag in de Haarlemse ge vangenis onrustig geweest. Dit was voor de directie aanleiding assisten tie in te roepen van de gemeentepoli tie te Haarlem. Een afdeling van het korps, later afgelost door de rijks politie, is tot laat in de avond in de gevangenis geweest, doch behoefte niet op te treden. Nadat de orde door de leiding van de gevangenis was her steld, is het verder rustig gebleven. De aanleiding tot het rumoer wordt door de directie genoemd het treffen van voorbereidende maatregelen om een aantal gedetineerden naar elders over te plaatsen. Dezen waren oor spronkelijk uit Rotterdam afkomstig, doch moesten de gevangenis aldaar wegens een verbouwing verlaten. Te gen de nieuwe overplaatsing hebben deze gevangenen bezwaren. De uitdieping van de Nieuwe Wa terweg heeft betrekking op de vaar geul van Hoek van Holland tot de Tweede Petroleumhaven. Nabij de mond van de Nieuwe Waterweg speelt echter de mogelijke deining nog een rol, zodat aldaar in ieder ge val- een grotere diepte moet worden aangebracht dan verder stroomop waarts. Zaak Anneke Beekman De Hoge Raad heeft gisteren de be roepen in cassatie verworpen van de dames G. M. L. N. van M. en E. M. van M. uit Bussum en C. J. F. B. uit Voorschoten, die door het gerechts hof te Amsterdam waren veroordeeld tot respectievelijk 3, 6 en 2 maanden gevangenisstraf wegens het aan het bevoegde gezag onttrekken van het Joodse meisje Anneke Beekman. Een typische vorm van volkssport is de laatste jaren bezig zich in Fries land tot een groot en zeer apart eve nement te ontwikkelen. Het kaatsen, de nationale Friese sport, ontstaan uit een soort volksspel uit vroeger eeu wen, wordt in Harlingen nog in de meest primitieve vorm beoefend. Dit spel is bij politieverordening verboden omdat het op straat gespeeld werd, maar ieder jaar wordt er één keer een uitzondering gemaakt. Deze week is een der oude straten in de binnenstad weer vijf avonden lang het toneel van de felle strijd, waarin de ambtenaar kaatst naast de loswerkman, de melkboer of post bode naast de student. In totaal zijn er dit jaar 422 deelnemers. De pu blieke belangstelling is zeer groot. Van ver buiten Harlingen komen de belangstellenden dit volksfeest meemaken. Deze week was er reeds een groep uit Amsterdam woonachtige Friezen onder de toeschouwers en ook enige Amerikaanse Friezen uit Grand Dapids en Los Angeles. Trouwe lezers van Friese bladen hebben hun vakantie naar het heitelan zo gere geld, dat zij het lamenkaatsen kunnen meemaken. Het record op dit gebied slaat de vier en zestig jarige Frede- rik Kooien uit Nieuw Zeeland. Vrijdagavond worden de finales ge speeld, gevolgd door een feestelijke prijsuitreiking. GAS TROF BEJAARD ECHTPAAR. Maandag is te Almelo een bejaard echtpaar bewusteloos in bed aange troffen, waarschijnlijk door gas be dwelmd. Toen men op herhaald bel len geen gehoor kreeg, verschafte een agent zich toegang tot de woning. Hij trof 't echtpaar, waarvan de man 58 en de vrouw 68 jaar oud is, bewusteloos in bed aan. Beiden zijn naar een zie kenhuis overgebracht. De vakbeurs voor meubel en woningtextiel, die tot beden in de maand februari gehouden werd in de jaarbeurshallen te Utrecht, zal ver plaatst worden naar het najaar. De eerstvolgende vakbeurs voor meubel en woningtextiel, waaraan ook zal kunnen worden deelgenomen door een contingent buitenlandse meubel fabrikanten, zal in begin november IO517 gehouden worden. De beste tabakken der wereld voor.... zware shag (Advertentie) VOORZITTER R.K. BANKETBAKKERSVERENIGING ONDERSCHEIDEN Gisteren en vandaag werd in Am sterdam het congres gehouden van de katholieke banketbakkersvereniging „St. Nicolaas". Na een gezongen h.mis; opgedra gen door de geestelijke adviseur pa ter Victor ofm. cap., in de Begijnhof kapel, werd de vergadering geopend door de voorzitter dc heer Arendonk uit Breda, die wees op de betekenis van het onlangs ingestelde bedrijfs- schap banketbakkerij. Pater Victor ofm. cap. speldde daar na het bestuurslid de heer Jac Meer man de Pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice op. De heer Meerman is oprichter van de vere niging in 1918 en heeft afdelingen in Utrecht, Haarlem en andere steden opgericht en uitgebouwd. Tevens is hij oud-voorzitter en thans penning meester van de landelijke organisa tie. Voorts examineert hij, is expert bij de vakopleiding, Jury-lid op nati. onale en internationale tentoonstel lingen en oud-bestuurder van de r.k. middenstandsvereniging. Het congres heeft zich verder uit voerig beziggehouden met dc moei lijkheden, in het bedrijf ontstaan door de hoge prijzen voor de grond stoffen en de zware omzetbelasting. Op woensdag 4 juli viert, de heer R. Coppes zijn zilveren jubileum als hoofdbestuurslid van de R.K. Neder landse Blindenbond, waarvan hij 15 jaar voorz. was. Op genoemde da tum wordt er bij de aanvang van de jaarlijkse bondsvergadering te 11 UUr een receptie gehouden in de boven zaal van Restaurant „Den Hout" aan do Bezuidenhoutseweg te Den Haag. Mooie strijd van zeven kampioenen Zondagavond om half negen precies begonnen de finales van de clubkam pioenschappen van PIT '54, welke bewe zen, dat Zoeterwoude in zeer korte tijd een echt tafeltenniscentrum is geworden. Over alle linies gaven deze kampioen schappen een sportieve strijd te zien, waarin ongetwijfeld uiteindelijk de bes ten hebben gezegevierd Maar laten wij de lezers niet langer in spanning houden, doch klas voor klas eens de revue laten passeren. Aanvankelijk zouden deze clubkam pioenschappen op één dag verspeeld worden maar i.v.m. het Aanbiddings- feest zag het bestuur zich genoodzaakt de voorronden reeds gedurende de week voorafgaande aan de 17e juni te laten spelen. De voorronden. De dames waren verdeeld in 7 poules. En hierbij vielen direct de eerste verras singen. Ria van Benten wist na een ver woed gevecht in 3 games van Roos Groen te winnen en werd boven verwachting poule-winnares. In de poule, bestaande uit Joop Vreeswijk, Thea van Leeuwen en Greet v. d. Hoeven ging het er wel zeer spannend aan toe. want doordat deze dames alle drie een wedstrijd won nen. moest het game gemiddelde de be slissing brengen, waarbij J. Vreeswijk als winnares uit de bus kwam. De ove rige poule-winnaressen waren, geheel volgens verwachting, F. Schuur, A. Bee- reboom, A. Kraan, A. v. Klink en L. v. Klink. In de kwart-finale lootte Fiet Schuur vrij, A. Beereboom moest na zeer spannende strijd in drie games het hoofd buigen voor A. Kraan en Ria v. Benten bleek de smaak wel te pakken te hebben, want zij speelde zich in de halve finale door een overwinning in 2 games op L. v. Klink. A. v. Klink be reikte de halve finale door een benauw de overwinning op J. Vreeswijk. In de halve finale viel Fiet Schuur tegen door met ruim verschil van A. Kraan te ver liezen. Ria v. Benten beet wederom goed van zich af, maar moest toch in A. van Klink haar meerdere erkennen. Al met al niet onverdienstelijk voor haar. In de finale zaten dus A. van Klink en A. Kraan. Bij het dames-dubbelspel kwamen, na weinig strijd, in de~halve finale Thea Ro- dewijk met J. Vreeswijk en F. Schuur met A. Beereboom. Het laatste paar won en plaatste zich in de finale tegen A. A. Kraan en A. van Klink, die wel bij zonder fortuinlijk waren, want door 'n bye in de eerste ronde en het uitvallen van de tegenstandsters in de 2e ronde werden zij automatisch finalisten. In het heren-enkelspel waren enkele mooie wedstrijden te zien. A. v. d. Helm liet geen twijfel omtrent zijn bedoelingen en werd de eerste poule-winnaar, hierin gevolgd door P. v; d. Kolk en A. v. d. Fluit. Deze laatste moest er eerst een verwoed gevecht voor leveren tegen C. de Vogel. A. v. d. Helm lootte in de fi nale en A. v. d. Fluit werd hierin zijn tegenstander nadat hij door dodelijke smashes in de halve finale P. v. d. Kolk kansloos had geslagen. Bij het junioren-enkelspel kunnen wij volstaan met een opsomming te geven van de spelers, die in de halve finale kwamen, aangezien dit zonder veel moei te gelukte. Het waren Ton v. d. Helm, Dr. v. Veen en J. v. d. Helm. Ton v. d, Helm kwam door 'n b.Ve in de finale, alsmede Dr. v. Veen, die afrekende met J. v. d. Helm. In het heren-dubbel kwamen in de fi nale A. v. d. Fluit en A v. d. Helm door H. Berg en C. de Vogel te kloppen, als mede J. de Boer en Th. v. Veen (door 'n bye). In het mixed-double noteerden wij de volgende finalisten: C. de Vogel met A. Beereboom en A. v. d. Helm met J. Vreeswijk. De grote verrassing was hier, dat het duo v. d. FluitF. Schuur na een spannend duel werd uitgeschakeld. 1 De finales. Zondagavond werden dan de wedstrij den tussen de ..groten" van PIT '54 ver speeld. De sfeer was geladen van span ning in het parochiehuis, dat voor deze gelegenheid was omgetoverd in een waar tafeltennis-slachthuis, waarin achtereen volgens zeven finalisten op de slachtbank werden gelegd door de zeven kampioe nen. En het was groots. Het begon met de finale heren-dubbel Van der Fluit en A. v. d. Helm volkomen verrast door J. de Boer en Th. van Veen, die door hun enthousiasme menig ap plausje aan het publiek ontlokte. Zij verloren weliswaar in de 3e game met 2826, maar hier werkten dc zenuwen voor een groot gedeelte aan mee en te vens het feit, dat J. de Boer voortdurend op zijn horloge moest kijken, aangezien zijn trein naar militaire bestemming al klaar stond. In het junioren-dubbel sneuvelden Th. Lelieveld en Dr. v. Veen tegen het hoog staande spel van J. v. Gent en T. v. d. Helm. Bij het mixed-doublé toonden J. Vrees wijk en A. v. d. Helm hun grote over wicht (9—21 17—21). Daarna volgde een zeer spannende en op hoog peil staande wedstrijd, n.l. de finale dames-dubbel. A. Kraan en A. v. Klink wonnen met 20—22. 21—16, 18—21 van hun tegenstandsters. Ton v. d. Helm toonde zich in het junioren-enkel superieur over Dr. v. Veen (2117 219) en bij het dames enkel zagen wij oen goede wedstrijd, waarbij A, Kraan werd uitgeschakeld door A. v. Klink. En tenslotte volgde de big-finale tus sen A. v. d. Fluit en A. v. d. Helm. Deze wedstrijd werd gespeeld in best of five. Door geraffineerd spel en juiste afwer king mocht A. v. d. Helm zich tenslotte clubkampioen 1956 noemen. Hij won na 21—18 21—16 19—21 15—21 21—16. Van het begin tot het einde hebben de plm. 150 toeschouwers niet alleen de jeugd, want er waren ook vele ouders het spel met belangstelling gevolgd. De geest. adv. reikte tenslotte de prij zen uit, daarbij aan PIT een goede toe komst toewensend. De voorzitter sloot de avond met de wens dat de toeschouwers, die werkelijk iets moois gezien hebben. PIT '54 steeds meer zouden gaan waarderen. Morgenavond houdt dc R.K. Sportccn- trale in het district Leiden een vergade ring voor do R.K. Leidse sportverenigin gen in dc „Kleine Burcht" te 8 uur. Naast het agendapunt: verkiezing af gevaardigde voor de Raad van Beheer der Leidse Sportstichting, zal de vraag in bespreking worden gebracht hoe men de sport in R.K. verband denkt te be vorderen. Een ongetwijfeld steeds actuele en altijd bijzonder interessante vraag. Mogen we daarom dc besturen der ka- katholieke sportverenigingen in Leiden dringend aanraden in zo groot mogelijk aantal naar deze bijeenkomst te komen? ROEIEN LUSTRUM WEDSTRIJDEN TRITON Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de Utrechtse studenten-roei vereniging .Triton" noudt d«zc vereni ging op zaterdag 30 juni en zondag 1 juli internationale invitatie-roeiwedstrijden. Hieraan zal worden deelgenomen door niet minder dan 617 roeiers en roeisters. tezamen 155 ploegen. Het hoofdnummer bij de heren bestaat uit de Stuurmanloze Vier, waaraan Aegir Willem III, Njord, Nereus en Triton deelnemen. Het hoofdnummer dames, de Oude Dubbel Vier. gaat tussen Willem III, Viking en Nereus.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6