Tekort de S.G.P. van 5.752 stemmen kostte f 9.000 waarborgsommen Totaal verschil van 55 stemmen DE TWAALF NIEUWE KAMERLEDEN Eerste Kamer aanvaardde toezicht op 't kredietwezen Graf weer gesloten Zaans echtpaar maakt huwelijksreis van 52.000 kilometer Expogé's uit zeven landen kwamen in Rotterdam bijeen Oud R'dams station laat zich maar moeilijk verdrijven Postboden aller landen liepen WOENSDAG 20 JUNI 1956 DE LEIDSE COULANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 OFFICIËLE UITSLAG DER VERKIEZING Precies één week, nadat ruim 94 van de Nederlandse stemgerechtigden hun stem in de stembus lieten glijden, kwam het Centraal Stembureau te Den Haag klaar met zijn controlewerkzaamheden. Alle stemmen zij nog eens gecontroleerd en overgeteld, waarna bleek, dat Nederland goed kan tellen, want de officiële uitslag leverde slechts 55 stemmen meer op, dan de uitslag, zoals deze de vorige week woensdagnacht bekend gemaakt is. De officiële uitslag vet gedrukt geeft de volgende verschillen met de voorlopige uitslag mager gedrukt zoals deze in de nacht van de vorige week woensdag werd bekend gemaakt: K.V.P P. v. d. A. A.R C.H.U. V.V.D. C.P.N. S.G.P. G.P.V. N.U N.O.U. Totaal 567.556 482.886 502.377 272.210 129.531 37.257 28.968 19.518 53 78 567.535 21 482.918 32 502.530 153 272.054 156 129.517 14 37.206 51 28.960 8 19.503 15 5.727.797 5.747.752 55 Al deze kleine verschillen brach- drie-vierde deel van de kiesdeler niet ten echter geen wijzigingen met zich mee in de zetelverdeling en ook de kiesdeler officieel 57.477,42 wijzigde practisch niet. Bijna 2 cent per stem. Daar iedere partij, die op het stem biljet -voorkomt, voor ieder kiesdis trict, waarin zij uitkomt, een waar borgsom van 500,moet storten, welke zij kwijtraakt, wanneer zij het haalt, kostten de afgelopen verkie zingen aan de G.P.V., de N.U. en de N.Ó.U., die alle drie in alle 18 kies districten uitgekomen waren, de ka pitale som van f 27.000, Iedere partij had wilde zij haar waarborgsommen behouden 42.958 stemmen nodig. Het Gereformeerd Politieke Verbond, de grootste van de splinterpartijtjes, had dus met 5.752 stemmen meer haar waarborg sommen kunnen redden. Utrecht koos Drees. Toen de telling afgesloten werd, heeft het Centrale Stembureau de zetels officieel toegewezen, hetgeen ook niet zo eenvoudig bleek, omdat verschillende lijsttrekkers zo dikwijls gekozen waren, dat men eerst moest loten in welk kiesdistrict zij officieel gekozen waren hierbij werd Dr. Drees gekozen verklaard in Utrecht, evenals zijn partijgenoot Suurhoff. Naar aanleiding van deze loting werden de nog niet aangewezen ze tels verloot en de uitslag daarvan, die alleen voor de K.V.P. en de P. v. d. A. gevolgen had, hebben wij gistermiddag reeds gepubliceerd. Met deze rekenkundige manoeu vre zijn de verkiezingen van 1956 of ficieel afgesloten en verdwenen de documenten in grote verzegelde pak ketten naar de archieven, waar zij een nieuwsgierig nageslacht in ko mende tijden de volkswil van 1956 zullen kunnen melden. De Eerste Kamer heeft gistermid dag het wetsontwerp tot gewijzigde vaststelling van de Wet Toezicht Kre dietwezen zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Het wetsontwerp vervangt de bestaande wettelijke re geling, die 1 januari a.s. buiten wer king treedt. De heren Pollema (CH) en Regout (KVP) hielden een korte rede, waarin zij zich voor dit wetsontwerp ver klaarden. Minister v. d. Kieft deelde nog mede, dat in overleg met de mi nister van Verkeer en Waterstaat een beschikking is opgesteld voor rege lingen, die betrekking hebben op be leggingen door de Postcheque en Giro-dienst. Binnenkort kan publika- tie hiervan worden tegemoetgezien. De Eerste Kamer keurde eveneens het wetsontwerp goed, waarbij aan het Brabantse Waternoodsfonds 1954 een rijksbijdrage is toegekend van een miljoen gulden. Het verdwenen lijk Het graf, waar, enkele dagen ge leden de stoffelijke resten van Mus- sert rustten, is gisteren op last van de oplitie,nadat alle noodzakelijke onderzoekingen verricht waren, dichtgegooid. Het onderzoek naar het verdwenen lijk duurt inmiddels voort, maar de resultaten zijn niet erg bemoedigend. Wel ontvangt de politie voortdurend van alle zijden aanwijzingen, maar deze hulp is tot nu toe op niets uit gelopen. Voor de heer en mevrouw Hof uit Zaandam, die, na zaterdag getrouwd te zij'n, gisteren op de „Nieuw-Am- sterdam" van de Holland Amerika Lijn gestapt zijn, begint de reis eigen lijk pas als het vlaggeschip van de •H.A.L. op 27 juni in New York aan komt. Dan wordt hun scooter- uit het ruim gehesen en gaat de tocht over land verder. Eerst naar Canada, waar opnamen voor de televisie worden gemaakt (de Amerikaanse radio heeft ook al blijk gegeven van haar belangstelling), dan terug naar Washington en door het ■midden en zuiden van de Verenigde iStaten naar San Francisco. Daar gaat de scooter met zijn berijders aan boord van een sohip, dat Sydney tot bestemming heeft. En wanneer het echtpaar voet op Australische bodem GAS VOORZIENING ZUID HOLLAND. De Algemene Raad. van het inter communale lichaam „Gemeentelijke Gasvoorziening Zuid-Holland" kwam gisterenavond ten stadhuize van Rotterdam in vergadering bijeen. Het voorstel tot de aanleg van een tweede gastransportleiding van Per nis naar 's-Gravenhage en Rotter dam werd aangenomen, eveneens de voorstellen betrekking hebbend op de begroting. De jaarstukken werden goedge keurd. VERLAGING COLLEGEGELD. Op grond van de gewijzigde Hoger Onderwijswet die thans in het Staats blad is verschenen, is te rekenen, met ingang van het studiejaar 19541955 het collegegeld verlaagd. Zij, die gedurende vier studiejaren het collegegeld hebben betaald blij ven vrijgesteld van de betaling van collegegeld. Vrijgesteld van de be taling van collegegeld zijn ook zij, die in het genot zijn van een Rijksbeurs. Spoedig zal gepubliceerd worden de algemene maatregel van bestuur waarin wordt bepaald in welke geval- BOER BEDREIGD MET DOLK EN REVOLVER. In de buurtschap Slangenburg na bij Doetinchem hebben twee gemas kerde personen maandagavond een roofoverval gepleegd op de land bouwer W. Onder bedreiging met een revolver en een dolk eisten zij geld. Toen dit naar hun mening niet snel genoeg kwam, verwondde een hun ner de landbouwer met de dolk aan de wang. De overvallers maakten zich tenslotte met een vrij gering geldbedrag uit de voeten. De Doe len vermindering van het collegegeld tinchese politie maakte bij haar on- wordt toegestaan, indien twee of meer derzoek gebruik van een speurhond, personen uit eenzelfde gezin in het- Van de daders ontbreekt tot nu toe zelfde studiejaar onderwijs volgen, j evenwel ieder spoor. ■heeft gezet, rijdt men „even" door naar Melbourne, waar tegen die tijd juist de Olympische Spelen beginnen. Na afloop daarvan staat nog een rondrit door Nieuw-Zeeland op het programma (tevens familiebezoek) en dan voert de reis weer terug naar Australië. In Perth stapt men op de boot naar Colombo en via India. Pa kistan, Irak, Iran, Syrië, Turkije en alle overige landen tussen de Turkse en Nederlandse grens, keert het echt paar terug naar ons land, waar het in augustus 1957 veilig en wel hoopt te arriveren. De heer Hof heeft uitgerekend da* hij zo'n 5'2.000 kilometer zal afleggen, waarvan 3-2.000 kilometer over land Hij denkt diuizend liter benzine nodig te hebben. Nieuw proces van Berkelse arts Naar het Algemeen Dagblad weet te melden, schijnt de Berkelse arts, die tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld werd wegens moord op zijn vrouw, niet in het vonnis te be rusten. Te zamen met zijn verdediger, mr Huygens uit Den Haag, schijnt hij momenteel een revisieverzoek van 't proces voor te bereiden en daartoe zullen „opzienbarende onthullingen" gedaan worden. Of deze „onthullingen" zeer bin nenkort te verwachten zijn, wordt niet medegedeeld. Ex-politieke gevangenen uit zeven landen zijn maandag in Rotterdam en VI aarding en bijeengekomen vooj: het vierde internationale congres. Er waren afgevaardigden uit Frankrijk, België, Polen, Duitsland, Tsjecho-Slo- wakije, Spanje en Nederland. De voorzitter van de Ned. Ver. van ex-politieke gevangenen, mr. G. Ch. Aalders, zette o.a. uiteen, dat het no dig is op internationaal niveau de be- langrijke problemen, de vroegere ge vangenen betreffend, te regelen. Mr. C. van Rij, voorzitter van het internationale comité ter bestrijding van het concentratiekampsysteem, vertelde daarna over de -bestrijding van deze kampen. Hij meende dat wereldvrede ondenkbaar is zolang er nog concentratiekampen bestaan. De president van de internationale organisatie, prof. M. Dehousse uit Bel gië, zei o.a., dat het ij-zeren gordijn ■misschien iets is opgeheven, doch hij noemde dit niet voldoende. Prof. Dehousse hield o.a. een plei dooi voor eenheid. Hij prees het werk, dat in Straatsburg gebeurt voor de eenheid van Europa. Er is volgens de voorzitter een Europa aan het ont staan, waarin de expogé's in de eigen landen belangrijke bestuursfuncties te vervullen krijgen. In het Duits verzocht hij de Duitse ex-politieke ge vangenen begrip voor en medewer king aan de eenheid van Europa.. Verder kwamen o.a. ter sprake een Prinses Beatrix blijft langer H.K.H. prinses Beatrix heeft de Ne derlandse ambassade in Rome laten weten, dat haar vakantie in deze stad haar zo goed bevalt, dat zij besloten heeft nog wat te blijven. Dit heeft Ass. Press van de Italiaanse politie vernomen. De prinses belde volgens de politie de ambassadeur op vanuit een open bare telefooncel in een gelegenheid waar zij iets gebruikte. De ambassa deur zou het Nederlandse hof op dc hoogte gesteld hebben. De prinses maakte gisteren met haar vriendinnen een wandeling dooi de drukke winkelstraten van Rome. De vroege aardappelen zijn laat maar talrijk Het laat zich aanzien, dat dit jaai de oogst van vroege aardappelen goed zal zijn. In de produktiecentra staat het gewas er goed voor. Alleen zijn de vroege aardappelen dit jaar op nieuw weer erg laat. Het vorig jaar waren ze laat maar tengevolge van het koude voorjaar zijn ze nu nog later. Op de grote veilingen van vroe ge aardappelen in Noord-Ho 11 and zijn de dagaanvoeren thans nog niet gro ter dan rond 50 ton. Het zal nog wel even duren voor de topaanvoeren ko men. De prijs ligt op het ogenblik tus sen 25 en 3'5 ct. per kg. Het vorig jaar is er een zeer grote export van vroege aardappelen geweest,, vooral naar Zweden. De verwachting leeft, dat er dit jaar minder vraag voor export zal zijn dan het vorig jaar. Langzaamaan krijgt het nieuwe Centraal Station in Rotterdam, het gezicht dat de architecten het in gedachten en op papier hebben aangemeten toen zijn het oude station „Rotterdam D.P." tot afbraak vonnisten. Lang zaamaan ook verdwijnt dat oude D.P. geheelHoe de laatste resten van het verdwijnende oude zich als het ware hardnekkig nog op de been houden naast het onstuitbaar groeiende nieuwe, toont deze foto. rapport van een Franse zenuwarts over expolitieke gevangenen, die na jaren pas psychische stoornissen on dervinden als gevolg van hun verblijf in concentratiekampen e.d. en de kwestie van schadevergoeding door Duitsland aan de -nagelaten betrekkin gen van niet-Duitse expolitieke ge vangenen. Vrijheid. Gisteren heeft o.a. een discussie plaatsgevonden over het rapport van een der commissies, die meende dat men zich moet keren tegen alle me- thoden die er op gericht zijn de vrij- heid der mensen te beknotten. Beslo ten werd om in de richtlijnen van de commissie geen namen te noemen, hcewel er.ig" afgevaardigden pleitten •oor het ncen.en van cif naam van dr H. Scmeider, voorzitter van de democratische partij in het Saarge- bied. Zij zagen hem als de uitgespro ken vertegenwoordiger van de dicta- j tuur. Dr. A Mans, „inspecteur-generaal I titie gehouden. Er werd door twaal landen aan deze competitie deelgenomen de la santé publique gaf een uiteen-1 tite gehouden. F.r werd door twaalf landen aan deze competitie deelgenomen zetting naar aanleiding van een on- en de F.T.T.-ers droegen hun uniform plus brieventas tijdens deze vijftien derzoek naar psychiscne stoornissen, kilometer lange wandeling. Op bijgaande foto ziet men de snelste postboden die aan het licht kunnen treden jaren van Europa. V.l.n.r. Fernand Goldschmit (Luxemb.), de winnaar Akc nadat gevangenen concentratiekam- Suderlund (Zweden), E. Debaisieux (België). Alois Schneider (Zwitser pen hebben verlaten. 1 land) en Rudolf Morgenthaler (Zwitserland).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5