3)e£eidóeSoiittowX Tito kon gisteren geen slotverklaring ondertekenen DÈisie-uilgavsn en ie bezetting van „laninuw' Overeenstemming te Moskou bleek zoek Togliatti's verklaring van groot belang Commissaris bedreigde Schmidt met 'n revolver Drie nieuwe Ridders van de Kouseband geinstalleerd Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 20 JUNI 1956 47ste JAARGANG V No. 13834 Er klopte iets niet in FINALE te Moskou Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertct^ies: 17 ct.p.m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Kabinetsformatie I"\E formateur dr. Drees heeft zijn U besprekingen met vijf fractievoor zitters gevoerd. Even heeft men zich hierover ver baasd. Het was immers niet eerder voorgekomen, dat een formateur alle fractieleiders, die .hij dacht in aan merking te zullen komen voor mede werking aan een nieuwe regerig tege lijk ontving, voordat hij welke po ging dan ook had ondernomen. Dr. Drees deed dit ook in 1952, maar toen lag de zaak heel anders. Toen sleepte de kabinetsformatie zich voort zonder enig uitzicht en tóen het ein delijk scheen, dat een regering op brede basis maar dan zonder de liberalen kans op succes scheen te hebben, nodigde hij de fractievoor zitters van die partijen uit voor een bespreking, maar toen zonder de libe rale fractievoorzitter, omdat deze aan die formatie geen deel zou hebben. Nu is het anders. Dr. Drees heeft zich in het week-end een voorlopig programma opgesteld, dat hij nu aan de partijen wil voorleggen. Dat wil zeggen: aan de fracties van de Kamer, want deze zijn het ten slotte, die hieraan hun goedkeuring zullen moeten hechten, wil men een werkmeerderheid in de Kamer trach ten te bereiken. Bovendien is deze bespreking met de vijf fractievoorzitters geheel naar de letter van de opdracht, die luidt, dat dr. Drees moet trachten een ka binet te formeren, dat geacht mag worden het vertrouwen van het par lement "te genieten. Daarvoor heeft men de medewer king van bepaalde fracties nodig, die tezamen een meerderheid vor men. Dr. Drees moet dus zien of en zo ja hoeveel partijen genegen zijn op het voorlopig programma dat hij heeft opgesteld, met hem samen te werken. Hij zal op de bespreking van heden dat program aan deze fractie leiders voorleggen en hun vragen hun mening daarover schriftelijk te formuleren. Aan de hand van deze antwoorden zal hij dan kunnen zien of i er een meerderheid in de Kamer te vinden is, die op dat program be reid 'zal zijn mede te regeren.- NTU is het meest interessante van dit geval, dat de "mening van "de fractie van de P. v. d. A. ook het meest door slaggevend zal zijn. Het is immers niet zeker, dat dr. Drees en de heer Bur- ger gelijkluidend zullen denken, om- i dat hij (Drees) geen huurbelasting: wenste te aanvaarden. Het lijkt bijna onmogelijk, dat de heer Burger, nu een huurbelasting zou kunnen losla ten zonder zijn gezicht te verliezen. Hier liggen dus de meeste voetan gels en klemmen. Bovendien is het uit dit gesprek met vijf fractievoorzitters tegelijk als eerste poging tot formatie wel duide lijk, dat dr. Drees een brede basis bij voorbaat zeker niet uitsluit. De vraag is echter of de protestants christelijke partijen na het geleden verlies nog wel interesse hebben voor een deelname aan de regering. En een andere vraag is of het suc ces bij de verkiezingen de P. v. d. A. niet naar het hoofd is gestegen. Gaat men naar aanleiding daarvan zijn eisen al te hoog stelen, dan staat de mislukking van Drees bij voorbaat vast. Maar daar kan ook nog een andere overweging gelden en wel deze, dat de lijstaanvoerder, die voor een niet gering deel dit succes op zijn conto mag schrijven, reeds driemaal mi nister-president is geweest, zonder ooit zelf kans te hebben gezien een kabinet, dat hij aanvoerde te forme ren. Romme heeft dat gedaan en van Schaik. Drees heeft als minister-pre sident zijn ministerie steeds kant en klaar aangeboden gekregen - van de katholieken. Als de P. v .d. A. nu wéér het been strak houdt, zou het wel eens kunnen gebeuren, dat dr. Drees voor de vierde maal in zijn op dracht zou mislukken en dat hij voor de vierde maal van een katholieke formateur een regering zou moeten accepteren. Misschien, dat dit de P. v. d. A., iets zegt, omdat het per slot van re kening toch dr. Drees is geweest, die het succes van de verkiezingen mede mogelijk heeft gemaakt. Be kend is, dat hij een nieuwe formatie niet heeft gewild, de situatie heeft hem daartoe gedwongen, maar het is altijd nog de vraag of de heer Burger dit zal willen honoreren. Wij menen, dat alleen dan dr. Drees kans van slagen zal kunnen hebben. De „drie wijzen" De drie „wijze mannen" van de westelijke wereld zijn gisteravond in Parijs aangekomen om een begin te maken met het moderniseren van de NAVO. De drie mannen zijn: de Canadese minister van Buitenl. Zaken, Lester Pearson, zijn Noorse collega, Halvard Lange en zijn Italiaanse collega, Gae- tano Martino. De Noordatlantische Raad benoem de hen op 5 mei als de „drie wijze mannen", die veranderingen zouden moeten aanbevelen, om tegemoet te komen aan de wensen dat de NAVO nu meer moet worden dan een mili tair bondgenootschap. I Koninklijk gezin voor 't Prins Bernhardfonds Overige redevoeringen over .vriendschapsbanden' President Tito heeft dinsdag in gezelschap van president Worosjilof, premier Boelganin, partijsecretaris Kroestsjef en andere Sowjet-leiders in het Dynamostadion te Moskou een massabijeenkomst, gewijd aan de Sowjet- Zuidslavische vriendschap, bijgewoond. Het Zuidslavische staatshoofd werd bij de opening van de bijeenkomst door de burgemeester van Moskou namens de arbeiders van deze stad wel kom geheten. Er werden redevoeringen afgestoken over de vriendschap tussen beide landen en alles leek koek en ei. Maar achter de schermen was er die avond geen overeenstemming. Er had een gemeenschappelijke ver klaring ondertekend moeten worden, maar men kon niet tot overeenstem ming komen over de tekst. De ondertekening moest tot vandaag uitgesteld worden. OORZAAK NOG ONZEKER. Het is niet zeker wat het uitstel heeft veroorzaakt, maar al spoedig nadat bekend was geworden dat de onder tekening niet plaats zou hebben, wis ten buitenlandse diplomaten te ver tellen dat de moeilijkehden gelegen waren in de passage waarin de toe komstige betrekkingen worden be sproken tussen de communistische partij van de Sowjet-Unie en die van Zuid-Slavië. Het uitstel van de ondertekening kwam als een complete verrassing voor het Zuid-Slavische ministerie van buitenlandse zaken, te meer om dat Tito vanochtend vroeg Moskou per trein zou verlaten om de terug reis naar zijn land te aanvaarden. Het eigenaardige was, dat de tekst van het communiqué te Belgrado reeds klaar lag voor publikatie. Vriendschapsredevoeringen. Terwijl de delegaties binnenska mers naar een uitweg zochten uit de gerezen moeilijkheden, wedijverden Tito en Kroestsjef in het afsteken van vleiende redevoeringen. Kroestsjef zei, dat de tegenstanders van Rusland door onwetendheid over de wetten der historie tevergéefs had den gehoopt, dat, tengevolge van de „tijdelijke kloof" tussen beide landen, Zuid-Slavië en andere communisti sche landen, zoals China, tot het kaT pitalistische stelsel zouden terugke ren. Het herstel van de Zuid-Sla- visch-Russische betrekkingen zou ook bijdragen tot de verbetering van an dere internationale verhoudingen. Maarschalk Tito zei hierop, dat sinds het bezoek, dat de Sowjet-lei ders vorig jaar aan Belgrado hebben gebracht, „niet alleen de politieke, economische en culturele betrekkin gen tussen de twee landen zijn uitge breid, maar ook de fundamenten zijn gelegd voor de ontwikkeling van we derkerige vriendschappelijke ban den". Het Zuid-Slavische staatshoofd on derschreef wat Kroestsjef over de banden tussen beide leiden had ge zegd, maar dit betekende niet, dat „Zuid-Slavië zijn vriendschappelijke betrekkingen met andere landen w,l verbreken". VANDAAG ONDERTEKENING. A.F.P. meldt nader uit Moskou, dat de ondertekening van het ge meenschappelijke Sowjet-Russisch- Zuidslavische communiqué heden te 13.00 uur plaatselijke tijd, dat is elf uur Nederlandse tijd, zou plaats vin den. Maarschalk Tito vertrekt heden te 15.00 uur plaatselijke tijd uit Moskou naar Boekarest. Instemming in de communistische kringen Radio-Praag heeft dinsdag in een uitzending in het Italiaans de jong ste vei'klaring van de Italiaanse communistische leider, Palmiro To- gliatti, van groot belang genoemd, niet aleen wat zijn standpunt inzake een grotere zelfstandigheid van de niet-Russische communistische par tijen betreft, maar ook wat zijn ana lyse van de verhoudingen in de Sow jet-Unie onder Staling aangaat. De commentator van radio-Praag verklaarde, dat „het huidige debat over het communisme een van de be langrijkste in de geschiedenis is". Het blad van de Noorse coxnmuni>' tische pax-tij „Friheten" heeft ook- zijn „Hele zaak is bedrog" Op de 50e zitting in de zaak Schmidt, die gisteren te Djakarta is gehouden, heeft de heer Schmidt me degedeeld, dat commissaris Endoeh hem met een revolver heeft bedreigd om een bekentenis te verkrijgen, dat hij leider is geweest van een illegale organisatie. Endoeh ontkende ooit beklaagde te hebben bedreigd. Mevrouw Bouman overhandigde x'echter Rochjani verklaringen van andere arrestanten in deze zaak, dat zij door Endoeh en twee kroongetui- gen tijdens ondervragingen waren geslagen. Voorts zeide zij in deze ver. klaring, dat twee kroongetuigen Ma- noch en Tomasoa hadden gezegd. „De hele zaak is bedrog." Een van de getuigen, die Endoeh heeft beschuldigd van mishandeling. is gisteren met de commissaris gecon. fronteerd. Deze getuige, Markey, herhaalde, dat hij tijdens het verhoor door Endoeh was geslagen. „Hij sloeg mij in het gezicht met een hou ten lineaal". Endoeh ontkende dit. Maandag zal de 51e zitting worden gehouden. De Nederlandse aannemer A. J. Steenbeek is in Oost-Sumatra door een bewapende bende ontvoerd. Dit heeft de commissaris van politie Tan Mompang woensdag medegedeeld. De heer Steenbeek werd zaterdag, in ge zelschap van enige van zijn arbeiders, door zes bewapende opstandelingen aangehouden, toen hij op weg was naar Pantjnr Batu. Een van de arbei ders werd gedood door de terroxüsten, die later de Nederlander ontvoerden. instemming met Togliatti's verkla ring betuigd. Het blad is van oordeel, dat de Italiaanse leider vragen stelt, die alle communisten zich stellen: hoe konden de schendingen van (grondbeginselen zo lang voortduren en kan het worden verklaard dat er, iri weerwil van de tekox-tkomingen, grote successen in de Sowjet-Unie zijn behaald. De commentaar van het Deene com munistische blad „Land og folk" is van gelijke strekking. Ook hier wox'dt het standpiïnt van Togliatti onder schreven, dat de tegenwoordige lei ders van de Sowjet-Unie ophelderin gen verschuldigd zijn. Het orgaan van de Finse commu nistische partij „Tyoekansan Sano- mat" ziet in Togliatti's verklaxdng een „voorteken van een nieuw en rijk tijdperk voor de arbeidersbeweging". „Men kan -in *dit vraaggesprek de opening zien van een zeer belangrijk ideologisch debat over fouten van al gemene aard, die gevaarlijk kunnen zijn voor de opmais van de arbeiders beweging", aldus het Finse blad. Grote Sowjet-plannen In de Sowjet-Unie is men begon nen met de uitvoering" van een ge weldig waterstaatsplan. Er zal, volgens het persbureau Tass, eexi onderling verbonden stelsel van waterwegen gegraven worden, dat zich uitstrekken zal van de Kas pische Zee tot de Noordelijke IJszee. Er zullen nieuwe rivierhavens ge bouwd worden en bestaande havens zullen worden verbeterd en uitge breid. In xüvieren, die in de Noox'lijke IJszee uitmonden, zullen stuwdam men gebouwd worden. Het peil van de Wolga zal hierdoor stijgen en in Midden-Rusland zal een groot xneer worden gevormd. De hydro-elektrische productie zal hierdoor met 11.000 miljoen kuw/ uren stijgen. Maandag vond in de St. George kapel van het kasteel Windsor de plechtige installatie plaats van nieuwe rid ders in de Orde van de Kouseband. Tot deze nieuwe ridders behoorden Sir Anthony Eden, graaf Attlee en de graaf van Iveach. Op bijgaande foto ziet men v.l. n.r. de graaf van Iveach, graaf Attlee, Sir Anthony Eden en Sir Winston Churchill tijdens de processie waarin ook H.Mj. koningin Elizabeth het hoofd van de orde en prins Philip meeliepen. Ter gelegenheid van de inzamelactie van het „Prins Bernhardfonds" wordt bijgaande fotomontage van het koninklijk gezin uitgegeven waarvan de op brengst geheel ten goede komt aan het fonds. Foto: M. C. Meyboom. De Kabinetsformatie De formateur dr. W. Drees heelt gisteren in verband met zijn opdracht tot het vormen van een kabinet een bespreking gehad- met de minister van oorlog, de heer ir. C. Staf. Naar verluidt staat deze raadple ging van de minister van oorlog in verband met de veiboging van de de fensie-uitgaven, waarop door de mili taire deskundigen van alle regerings partijen wordt aangedrongen. Minister-president Drees was er persoonlijk geen voorstander van de uitgetrokken 1350 miljoen per jaar te verhoogen. Afgezien van de loon- en prijsstijgingen zou met een verhoging van niet minder dan 300 miljoen per jaar rekening moeten ge houden. Het ministerie van Landbouw. Het Landbouwschap heeft aan de kabinetsformateur een vertrouwelijk schrijven gericht, waarin het de ver langens van de landbouw voor de ko mende regeringsperiode heeft uiteen gezet. Het is niet waax'schijnlijk, dat mi- ZUAZO president van BOLIVIA Dr. Hernan Siles Zuazo, de 42-ja rige Boliviaanse vice-president, die de regeringskandidaat voor de pre sidentsverkiezingen was, is met een zeer grote meerderheid van stem men tot president gekozen. Hij volgt als zodanig Victor Paz Estensoro op, die zich niet herkies baar had gesteld. Veel bewolking In de omgeving van de Azoren handhaaft zich een krachtig hoge- drukgebied, waaromheen Oceaande pressies in de richting van Scandina vië trekken. Eén van de depi'essies lag vanmorgen boven Zuid-Noor we gen. Het front van deze storing ver oorzaakte gisteravond in ons land wat regen. Na de frontpassage draai de de wind naar west tot noordwest, waardoor iets drogere lucht met en kele verspreid voorkomende opkla ringen het land binnenstroomde. De lucht vertoont echter boven de Noordzee een onstabiele opbouw, in verband waarmede vanmorgen in het noorden van het land hier en daar enkele buien vielen. Intussen nadert via de Britse eilanden een zwakke rug van hogere luchtdruk, die de komende nacht in onze stre ken zal zijn aangekomen. De rug wordt gevolgd door een front van een nieuwe Oceaandepressie. Voor morgen wordt in verband daarmede veel bewolking vex-wacht met plaat selijk wat regen of motregen. In het temperatuurverloop komt nog niet veel verandering. nister Mansholt zich opnieuw als minister van Landbouw hij be heert reeds 10 jaar 'het departement zal beschikbaar stellen. Volgens berichten uit Rome is zijn benoeming te verwachten tot direc teur-generaal van de FAO, de Raad van de Voedsel- en Landbouworga nisatie van de Verenigde Naties. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. weer t (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te i 11.15 uur). WEINIG VERANDERING IN i TEMPERATUUR. Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Weinig j verandering in temperatuur: j Overigens matige wind tussen i noordwest en west. 21 Juni zon op 4,22, onder 21.0i maan op 19.39, onder 2.59. hoogwaterstanden 21 Juni v.m. 2.—; n.m. 2.20. Het weer in Europa STOCKHOLM zwaar bewolkt 20 C. OSLO half bewolkt 12 KOPENHAGEN regen 16 ABERDEEN regen 18 LONDEN zwaar bewolkt 20 AMSTERDAM zwaar bewolkt 17 LUXEMBURG regen 17 PARIJS geh. bewolkt 20 motregen 19 onbewolkt 20 onbewolkt 24 regen 20 regen 22 zwaar bew. 18 nevel 20 BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO nevel 22 onbewolkt 26 onbewolkt 20 nevel 16 onbewoklt 25 onbewolkt 24 Korreltje Hij, die niet van de mensen houdt, moet zich niet met hen bemoeien.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1