Steftjiddeöowïwnt Bonn gaat 'n beroep doen op de grote mogendheden T ito-T ogliatti-T h orez WIE VOLGT? Tito komt tot een akkoord met Moskou \De vacantie van Nederlands kroonprinses in de Eeuwige Stad De aardbeving in Afghanistan Naar Castel Gandolfo Pleidooi voor de hereniging van Duitsland Adenauer kondigt nota-zending aan Thorez volgt het voorbeeld vao Togliatti Nieuwe Britse atoomproef Vogelman viel te pletter it DINSDAG 19 JUNI 1956 47ste JAARGANG No. 13833 Directeur: C. M. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w., f2.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17ct.p.m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Kabinetsformatie T'OALS verwacht werd heeft dus dr. Drees de eerste opdracht voor een kabinetsformatie ontvangen. De Koningin was natuurlijk staats rechtelijk volkomen vrij die forma teur aan te wijzen, die zij meende, dat het meeste kans van slagen heeft, al hangt dit dan in zeer sterke mate af van de te verstrekken opdracht. Het lag echter voor de hand, dat dit dr. Drees zou zijn. Wie het ook zou zijn, men wist van te voren, dat hij het niet gemakkelijk zou hebben, omdat hij enige stevige knopen te ontwarren zou hebben. Die knapen waren op de eerste plaats de huur belasting. En hier spitst zich de positie van dr. Drees en de fractieleider van zijn partij, de heer Burger, reeds toe. Het is immers bekend men be hoeft slchts te herinneren aan de 17e mei van verleden jaar, toen Burger zijn eigen aanbeden Drees naar huis zond dat Drees wel een huurver hoging wilde accepteren zonder huur belasting, maar dat het de P.v.d.A. was die dit niet wenste en die niet aarzelde daarvoor Drees op te offe- ten. Het valt dus te verwachten, dat dit het moeilijkste punt bij de kabinets formatie zal zijn. Men vraagt zich af, hoe dit nu moet worden opgelost. Burger, de man, die Drees naar huis zond, omdat hij een huurbelas ting niet wenste te accepteren, zou toch wel heel erg zijn gezicht verlie zen, indien hij nu een program zou accepteren, waarin een huurverhoging zou zijn opgenomen zonder huur belasting. Dr. Drees zou dat wel kun- doen, omdat hij het reeds deed bij het wetsvoorstel van minister Witte verleden jaar mei, dat de crisis ten gevolge had. Maar dan blijft het nog altijd de vraag of de fractie van de P.v.d.A. hiermee accoord zal gaan. C*EN andere kwestie is die van de smalle of de brede basis. Zoals men weet, staat prof. Romme op het standpunt van de brede basis, maai de afbrokkeling van de beide chris telijke partijen heeft dat niet gemak kelijker gemaakt. De winst, welke de P.v.d.A. heeft geboekt, evenmin. Van de ene kant kan men de P.v.d.A. in de regering niet ontberen, al was het alleen maar om economische redenen, anderzijds is de positie van de A.R. en de C.H.U. niet meer zo sterk als voorheen en dan is het weer de vraag of het met name voor de A.R. nog wel aantrekkelijk is aan de rege ring deel te nemen, indien men geen bepaalde voorname posten meer zou kunnen bezetten. Voor de K.V.P. is er de kwestie, dat zij meer invloed zal wensen in de sociaal-economische sector dan zij in de afgelopen vier jaren had. De situatie van heden, waarbij de K.V.P. zich slechts twee departementen Geen wijziging t,o.v, het Westen President Tito van Joegoslavië heeft met minister Boelganin, partij leider Kroestsjef en andere hoge Rus sische kopstukken overeenstemming bereikt over de versteviging van de betrekkingen tussen de communis tische partijen in de Sowjet-Unie en Joegoslavië. Vanavond zullen bijzonderheden worden bekendgemaakt over het ver drag, dat definitief een einde maakt aan de vervreemding tussen de twee partijen. Ondanks het officiële stilzwijgen wordt vernomen, dat de Joegoslavi sche partij in geen enkele manier on derworpen zal zijn aan discipline van het Kremlin. De nieuwe betrekkingen zullen in de eerste plaats bestaan uit een uitwisseling van inlichtingen, lees liever departement]es nl. die van de P.B.O. en van Maatschappelijk Werk zag toegewezen, is verre vhn bevredigend en lijkt wel niet voor herhaling vatbaar. Het verluidt, dat Mansholt na tien jaar genoeg heeft van het departe ment van Landbouw, dat hij parle mentair gesproken goed heeft be heerd. Persoonlijke aspiraties deden hem naai-een ander departement uitzien. Maar het schijnt, dat men ook in socialistische kringen hem daartoe tenslotte niet geroepen acht. Voordat men dit succes van de ver kiezingen kreeg, wat niet werd ver wacht, zag men Suurhoff als de op volger van Drees. Suurhoff heeft met zijn partij de zaak goed gespeeld. De ouderdoms voorziening werd binnengehaald, na dat Drees de noodwet ouderdoms voorziening had binnengeloodsd. Dat heeft aangeslagen en wij hebben de heren daarbij nog geholpen. Wij deden dat, ofschoon wij zelf in de Kamer daaraan hadden meegeholpen, terwijl' de propagandadienst van de P.v.d.A. zich inspande -om Drees op de troon te helpen en Romme in alle toonaarden te verafschuwen. En tegelijk streek Suurhoff de politieke beloning van de ouderdomsvoorzie ning op, terwijl hij het voorstèl van de K.V.P. voor de voorziening voor weduwen en wezen rustig een jaar liet liggendat was immers pro paganda voor de K.V.P. Dat hebben wij allemaal rustig geslikt. Een nu probeert de P.v.d.A. de oogst binnen te halen. Of dit Drees zal lukken is een andere vraag. Drees is soepel genoeg. Maar of Burger niet het pond van de Shylock zal eisen is nog de vraag, waarop alleen de be sprekingen van morgen antwoord tullen kunnen geven. Amerikaanse diplomatenzoon werd priester In aanwezigheid van John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, en diens echtgenote is in New York de jongste zoon van het echtpaar Dulles, de 37-jarige Avery, door Z.E. Francis Kardinaal Spell- man tot priester gewijd. De jonge priester behoort tot de Jezuietenorde; hij was enige jaren geleden katholiek geworden. Dulles Sr. is ouderling van een New Yorkse Presbyteriaanse gemeente. De foto toont v.l.n.r.: na de plechtigheid: John Foster Dulles die zijn zoon feliciteert, mevr. Dulles, Avery Dulles en Kardinaal Spellman. delegaties en ideologische opvattin gen, alsmede een streven om met an dere socialistische en linkse groepen tot een gemeenschappelijk standpunt te komen. „Onze besprekingen in Moskou brengen geen enkele wijziging in de betrekkingen met het Westen", heeft maarschalk Tito gisteren tegenover westelijke correspondenten verklaard. Massale vlucht. Desalniettemin verlaten stromen Zuidslaven hun land en zoeken poli tiek asyl in Oostenrijk. Het is begonnen toen Tito bekend maakte, dat hij een bezoek aan Mos kou zou brengen en sindsdien hebben honderden de grens overschreden. Blijkbaar zijn de mensen bang dat Tito's bezoek aan de leiders van het Kremlin tot gevolg zal hebben dat Zuidslavië en Rusland weer dezelfde koers gaan volgen en dat de politieke vervolglingen opnieuw zullen begin nen. Radio-Kaboel heeft vandaag mel ding gemaakt van 2.500 nieuwe slacht offers van de aardbeving van 11 juni. Onder hen bevinden zich 300 doden. Zeer vele dorpen zijn onder rots blokken, die van de bergen zijn ge stort, bedolven. Wegen zijn versperd, zodat met vele getroffen plaatsen voorlopig geen verkeer mogelijk is. Soekarno in Bonn De Duitse Bondsregering en het Duitse volk zullen gaarne iedere ge legenheid aangrijpen om het Indone sische volk bij de opbouw te helpen, aldus bondskanselier dr. K. Adenaeur. maandag in Bonn. Op een lunch ter ere van de Indo nesische president zei hij, dat Duits land als oprechte vriend Indonesië met raad en daad terzijde wil staan. Hij verheugde zich erover in Bonn het staatshoofd van een land te mo gen begroeten, waarmee Duits land zich reeds lang in hartelijke vriendschap verbonden voelt. De vijf grondbeginselen van de In donesische grondwet werden ook in Duitsland als grondslagen van het leven erkend. De namen van Soekarno en van Indonesië zijn in Duitsland in brede kring bekend, zo zei de bondskanse lier, die zijn oprechte wensen voor een gelukkige verdere ontwikkeling van het land uitsprak. Hedenochtend heeft de president de staalfabrieken „Gute-Hoffnungs- huette" in Obeihausen en de metaal- fabrieken te Duisburg bezocht. Zaterdag 30 juni a.s. zal Z.H. de Paus in de middag het Vaticaan ver laten om zich te begeven naar zijn buitenverblijf te Castel Gandolfo. De audiëntie, welke de Paus op 5 juli a.s. aan de Westduitse bonds kanselier dr. C. Adenauer zal verle nen, zal dan ook op Castel Gandolfo plaats vinden. H.K.H. Prinses Beatrix brengt met haar vriendinnen van het Baarns Lyceum een vakantie-bezoek aan Rome. De foto toont H.KH. de Prinses (derde van links) met haar vriendinnen in de Eeuwige Stad. De Westduitse regering is van plan zich rechtstreeks tot de Sowjet-Unie en de westelijke Grote Drie te richten om een spoedige hereniging van Oost- en West-Duitsland te bepleiten. Dit heeft bondskanselier Adenauer gisteren op een persconferentie in Bonn bekendgemaakt. Adenauer zei, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken bezig is met het opstellen van een nota die rechtstreeks naar de regeringen van de Sowjet- Unie, de Ver. Staten, Frankrijk en Engeland zal worden gezonden. Hij weigerde te zeggen, wanneer de nota verstuurd zal worden en ver klaarde slechts: „De verzending zal niet voor onbepaalde tijd worden uitgesteld". DE BELOFTE VAN BOELGANIN. toekomst te zijner tijd ongetwijfeld nieuwe onderhandelingen tussen het .Ondanks de jongste in Moskou Westen en de Sowjet-Unie over de afgelegde verklaringen hoop ik, dat premier Boelganin de belofte om de Duitse eenheid te zullen herstellen die hij mij verleden jaar september in Moskou mondeling heeft gegeven zal inlossen", zei Adenauer. Toen hem werd gevraagd uiteen te zetten waarop zijn hoop berustte, antwoordde Adenauer: „Het, ds niet mogelijk Stalin te veroordelen en ver-: der alles bij 't oude te laten. Indien dit de gang van zaken zou zijn, zou er aan de uitlatingen van de Russi sche leiders geen geloof meer worden gehecht." De bondskanselier zei ook nog dat zijn hoop op Duitse hereniging niets uitstaande heeft met de besprekingen die hij in de Verenigde Staten ge voerd heeft. Adenauer verklaarde, dat er in de Kroestsjef becritiseerd Het heeft er alle schijn van alsof de Franse communisten het voorbeeld van de Italianen gaan volgen. De leiding van de Franse communisti sche partij heeft nl. Moskou laten weten, dat de Franse kameraden niet bereid zijn de kritiek op Stalin zo maar zonder meer te nemen. Zij heeft een verklaring uitgege ven, waarin wordt betreurd, dat het rapport van Kroestsjef in de burge lij ke pers" al was verschenen, voor dat de inhoud er van aan de Franse communisten was meegedeeld. Hier aan wordt toegevoegd: „De Franse communisten evenals de communis ten van alle landen veroordelen de willekeur, waarmee Stalin wordt be kritiseerd. Dit is in strijd met de Mar. xitisch-Leninistische .beginselen. De Franse communisten even als de Italiaanse die beweren, dat Engeland heeft vannacht opnieuw met succes een atoomproef genomen op de proef terreinen op de Montebel- lo-eilanden aan de noordwest kust van Australië, aldus is vandaag offi cieel bekend gemaakt. De vorige proef werd op 16 mei genomen. In de bekendmaking werd' gezegd, dat deze laatste proefneming het slot betekent van de huidige serie. zij pas door de „burgelijke pers" op de hoogte zijn gesteld over de ont luistering van Stalin, „waarvan zij tevoren niets wisten", camoufleren achter deze manoeuvre een apart communistisch, raadsel, dat nog op een onthulling wacht. Immers, partij, leider Thorez zelf evenals Togliatti was in Moskou, toen het beruchte twintigste partijcongres in februari werd gehouden, waarop Kroestsjef de afbraak van Stalin begon. In haar verklaring zegt de Franse partijleiding verder, dat de sovjet leiders van thans indertijd zelf heb ben meegedaan aan de persoonsver heerlijking van Stalin. „Zij hebben toen ook invloed uitgeoefend op de internationale arbeidersbeweging, die hierdoor een verkeerde weg is opge gaan. Het gaat niet aan thans alles wat verkeerd is aan Stalin toe te schrijven. Maxiumprijzen in Frankrijk De Franse regering gaat binnen kort officiële maximumprijzen vast stellen. Dit heeft de minister van Fi nanciën, Ramadier gisteren meege deeld. De maximumprijzen zullen niet gelden voor landbouw- en visserij producten, die rechtstreeks door de producent verkocht worden, steenkool en staal, waarvan de prijzen door K.S.G. worden vastgesteld en geïm porteerde producten, waarvan de prij zen door de wereld markt bepaald v/orden. hereniging van Duitsland zullen plaats hebben. Hij was echter niet van mening, dat er weer een confe rentie van de Grote Vier in zicht is. Adenauer deelde ook nog mee dat vertegenwoordigers van de Navolan- Charles Hilburn, een 24-jarige „vo gelman", is het afgelopen weekeinde voor de ogen van zijn vader en zijn twee jongere broers te Fort Worth in Texas van 1.500 meter hoogte te pletter gevallen. Gedragen door zijn vleugels cir kelde Hilburn, na de sleepkabel die hem aan een vliegtuig verbond te hebben losgegooid, eerst fraai rond. Plotseling geraakten de vleugels on klaar en toen viel de jonge waaghals als een steen omlaag. Hilburn was zo geboeid door be richten die hij had gelezen over de vluchten van de Franse vogelman Leo Valentin dat hij besloot zelf ook dergelijke vluchten te maken. Valen tin stortte op 21 mei neer bij Liver pool in Engeland en was op slag dood^. Hilburn gebruikte een vliegappa raat dat sterk van dat van Valentin afweek. Opklaringen verwacht Terwijl het Azorenhogedrukgebied maar weinig van plaats verandert, heeft een uitloper ervan zich in de afgelopen 24 uur naar het gebied ten noorden van de Alpen verplaatst. De oude Oceaanstoring, die al opvullende gisteren over Duitsland nog enkele onweersbuien veroorzaakte, heeft zich nu naar de Balkan teruggetrok ken. Op de Atlantische Oceaan komt nu een brede westelijke stroming voor, die zich tot West-Europa uitstrekt. Hierin bewegen enkele zwakke fronten mee, welke samenhangen ■met een depressie, die zich van de omgeving van IJsland naar de Noor se wateren verplaatst. Deze depressie wordt gevolgd door een rug van hoge druk, die in de loop van woensdag onze omgeving zal gaan beïnvloe den. Daarom worden enkele opklarin gen verwacht. Aangezien de wind in de westhoek blijft, komt er geen belangrijke verandering in de tempe ratuur. Op het westen van de Oceaan bevindt zich een tamelijk diepe de pressie, die zich vrij langzaam in noordoostelijke richting verplaatst. den spoedig overleg zullen plegen over de beantwoording van de brie ven, die premier Boelganin aan ver scheidene Navomogendheden Groot-Brittannië, Frankrijk, Canada «i de Verenigde Staten heeft ge zonden. (In deze brieven stelde Boel ganin yoor dat de grote mogendhe den réeds nu met ontwapening gaan beginnen, zonder te wachten op het bereiken van een overeenkomst bin nen de Verenigde Naties). Déze be sprekingen zullen beslissen over het tijdstip waarop de Westduitse nota aan de vier mogendheden wordt aan geboden. Dit nummer bestaat uit bladen. HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). GEEN REGEN VAN BETEKENIS. Aanvankelijk zwaar bewolkt, l maar geen regen van betekenis. Later enkele verspreide opkla- ringen. Matige tot vrij kraohtige westelijke wind. 20 Juni zon op 4.21, onder 21.06;. maan op 18.43, onder 2.20. Hoogwaterstanden 20 Juni v.m. 1.15; n.rn. 1.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM zwaar bewolkt 19 C. OSLO zw. bewolkt KOPENHAGEN zw. bewolkt 17 ABERDEEN mist 13 LONDEN zwaar bew. 18 AMSTERDAM regen 15 LUXEMBURG mist 16 PARUS regen 19 BORDEAUX motregen 19 GRENOBLE zwaar bew. 13 NICE onbewolkt 22 BERLIJN geh. bewolkt 23 FRANKFORT zwaar bew. 20 MÜNCHEN geheel bew. 15 ZURICH geh. bewolkt 17 GENEVE half bew. 15 LOCARNO onbewolkt 22 WENEë geh. bewolkt 22 INNSBRUCK- regen 22 ROME onbewolkt 22 AJACCIO onbewolkt 21 Kor r e 11 j e Wie slaapt in de zaaitijd, vindt geen maaitijd.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1