S)e Ceid6e0on^ant Gaan de Italiaanse commu nisten hun eigen weg? HOE KON HET ZOVER MET STALIN KOMEN? Nieuwe lijnen KLM achter „ijzeren gordijn". H-bom viel toch naast het doel Op Cyprus ontploften verscheidene bommen Partij met knal-effect Feest in Egypte Mosje Sjarett treedt af Afscheidsfuiven in Oost Duitsland Zaterdag ontving dr. W. Drees opdracht kabinet te vormen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 18 JUNI 1956 47ste JAARGANG Togl iatti in ito's spoor j Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct.p.m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Togliatti had scherpe kritiek op KROESTSJEF De Italiaanse communisten hebben zoals bekend enige moeite met het aanvaarden van de onttroning van Stalin. Thans blijkt uit een verkla ring van Togliatti, de leider der Italiaanse communisten, dat men bezig is zich van Moskou los te maken. Togliatti verklaarde nl. dat het Russische model niet langer bindend kan zijn voor andere communistische landen. Hij zei dat hetgeen met Stalin gebeurd is, heeft geleid tot de noodzaak en wens om een steeds grotere onafhankelijkheid van oordeel te verkrijgen. De meest vooraanstaande commentatoren in Italië waren het er onmid dellijk over eens, dat Togliatti blijkbaar van plan is voortaan, onafhankelijk van het Kremlin, een eigen koers te varen. Zij herinnerden aan Togliatti's bezoek aan Tito, juist voordat de Joego slavische leider naar Moskou vertrok, als een aanwijzing van de manier, waarop Togliatti's geest op het ogenblik werkt. ZIJ WETEN NATUURLIJK BETER. In een interview met het Italiaanse letterkundige tijdschrift Nuovi Argo- menti (Nieuwe Argumenten), dat ook in het partijblad l'Unital is afgedrukt, heeft Togliatti over de jongste ver oordeling van Stalin verklaard: „De huidige So-wjetleiders kenden Stalin veel beter dan wij en wij kun nen hen vertrouwen, wanneer zij hem beschrijven zoals zij nu doen. Wij kunnen alleen bedenken, dat zij, zien de hoe de zaken stonden, voorzich tiger hadden kunnen zijn in hun openbare verheerlijking van de eigen schappen van Stalin. Weliswaar kri- Philatellisten, voor Op 21 juni a.s. zal de K.L.M. de eerste vlucht uitvoeren van de gere gelde luchtverbinding Amsterdam Boedapest en op 29 juni a.s. de eerste vlucht van de geregelde luchtdienst AmsterdamSofia. Op de correspondentie, welke met deze vluchten wordt verzonden, moet tenminste één „kraaizegel" zijn ge plakt, die voor die gelegenheid van heden t.m. 28 juni 1956 aan elk zegel loket van een postinrichting weer verkrijgbaar zal zijn, terwijl - duide lijk moet worden aangegeven „per le vlucht AmsterdamBoedapest", resp. „per le vlucht AmsterdamSofia". Op de stukken zal te Amsterdam C.S. een afdruk van een bijzonder stempel worden geplaatst. Aan de postadmi nistratie van Hongarije en Bulgarije is verzocht, de stukken bij aankomst op de kantoren van bestemming van een afdruk van de dagtekeningsstem- pel te doen voorzien. Zij die geen relatie in Hongarije hebben, kunnen hun correspondentie ter terugzending aan de afzender richten aan: Representatieve K.L.M. c/o Malev- Hungarian Airlines, 5 Voeroes- marty-ter, Budapest (Hongrie) De naar Sofia te verzenden poststuk ken kunnen desgewenst gericht wor den aan: Representatieve K.L.M., c/o Tdbso Bulgarian Civil Air Transport, 12 Place Narodno Sobraine, Sofia (Bulgarife). Op deze stukken moet uiteraard de naam en het volledige adres van de afzender op duidelijke wijze wqrden vermeld. De terugzending geschiedt kosteloos. Toezending aan anderen dan de afzenders is niet mogelijk. tiseren zij zichzelf nu en dat is hun grote verdienste, maar zij verliezen bij deze kritiek ongetwijfeld enige prestige". Togliatti verlangt van de Sowjet- communisten, dat zij verklaren „hoe de Sowjetmaatschappij kon komen tot bepaalde vormen die afweken van het pad der democratie en wettig heid, en zelfs tot bepaalde vormen van verwording". Kritiek op Kroestsjef. In dit verband kritiseert Togliatti onomwonden de Russische partij secretaris Kroestsjef. Kroestsjef, zo betoogt hij, achtte het onmogelijk, Stalin uit de weg te ruimen of zelfs maar zijn macht te beknotten, omdat zo'n stap „een crisis teweeg gebracht zou hebben". Togliatti zegt, dat hij op dit punt 't niet met Kroestsjef eens kans zijn. Hij betwijfelt ook Kroests "jefs uitleg, dat de aanwezigheid van een grote politiemacht een wijziging in de leiding heeft onmogelijk ge maakt. „Het lijkt mij rechtvaardiger, in te zien dat, ondanks zijn dwalingen, Sta lin de steun genoot van een groot deel van het volk en in de eerste plaats van de leidende groep in de regering. De fout van Stalin's mede werkers was, dat zij niet tijdig inza gen, dat zij hem teveel vrijheid van handelen gelaten hadden totdat het te laat was om daaraan iets te ver anderen zonder schade voor allen". Togliatti zei dat de „ontluistering" van Stalin geen wijziging zal bren gen in de algemene politiek van de Sowj et-Unie. Hij verklaarde, dat de communistische partij in de Sowj et- Unie niet van zins is, al datgene over boord te zetten, wat zij sedert 1917 gedaan heeft. Dulles'zoon priester De 37-jarige Avery Dulleseen zoon van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, is zaterdag met 35 andere seminaristen in de R.K. Fordman universiteit te New York priester gewijd. De plechtigheid in de universiteits kapel werd verricht door kardinaal Spellman, de aartsbisschop van New York Na afloop verklaarde minister Dul les, die zelf protestant is, tegenover de pers, verheugd te zijn, dat zijn zoon een geloof had gevonden, dat hem bevalt. Soekarno in Bonn President Soekarno is maandag morgen vanuit Venetië op het vlieg veld bij Bonn aangekomen. Soekarno werd op het vlieg be groet o.a. door de president van de oondsrepubliek, Heuss, door kanse lier Adenauer en de West-Duitse mi- I nister van buitenlandse zaken Von IBrentano. Het vliegveld was versierd met de vlaggen van Indonesië. Pre sident Soekarno zal 8 dagen in de Bondsrepubliek blijven. Janet trouwt met een echte prins Geruchten bevestigd De waterstof-bom, die op 21 mei boven Bikini afgeworpen, is inder daad op iets minder dan vier mijl (6.4 km.) van zijn doel ontploft. Dit werd zaterdag officieel bevestigd door de Amerikaanse minister voor de luchtmacht, D. E. Ouarles. Volgens de verklaring was de af wijking niet groot genoeg om aan het succes van de proefneming ernstig af breuk te doen. „De fout", aldus Ouar les, „lag bij de bediening van de bom bardementsinstallatie". Er is nog al wat te doen geweest om deze „misser". Twee dagen na de proef (begonnen de eerste geruch ten te circuleren. Twee personen zou- Amerikaan gedood Verzetslieden hebben zaterdagavond twee bommen in een restaurant in het centrum van Nicosina gegooid. De Amerikaanse vice-consul William Boteler werd zwaar gewond en over leed later aan zijn verwondigen. Vijf Amerikanen en 'n Brit werden even eens gewond. Twee der gewonde Amerikanen zijn er ernstig aan toe. De verzetslieden hebben thans voor het eerst een Amerikaan gedood. Men vermoedt, dat de plegers van de aan slag de Amerikanen voor Britten heb. hen gehouden. In het geheel werden in Nicosia zes bommen geworpen. In Paphas in het westen van Cyprus werd een gra naat geworpen naar een Britse pa trouille, maar hierdoor werd niemand gewond. Te Patriki, 36 km ten noorden van Famagusta, hebben drie mannen za terdagavond de Grieks-Cypriotische burgemeester op straat doodgescho ten. Bijna gearresteerd. Zondag is officieel in Nicosia be kendgemaakt, dat onlangs bij zuive ringsoperaties in het zuidwesten van Cyprus de Britten er bijna in geslaagd zijn generaal George Grivas, die de leider van de Grieks-cypriotische on dergrondse beweging, Eoka, zon zijn, gevangen te nemen. Enige van zijn wapens en wat van zijn uitrusting viel de Britten in handen, doch Gri vas zelf wist te ontsnappen. De operaties, die nog voor tgezet worden, leidden wel tot de arresta- Onweerstaanbaar 65-tons gevaarte De nieuwste en beste tank van het Engelse leger, de „Conqueror" tijdens een demonstratie van het pantserkorps in Bovington. Een vrij diep bassin is voor het 65 ton zware gevaarte geen beletsel, evenmin als een puntige duintop op zeer ruw terrein. f tie van een gehele groep verzetslie den, o.w. twee, op wier hoofd een prijs van 50.000 gulden stond. Grote bosbrand. Nabij Vroisha op Cyprus, ongeveer 80 kilometer ten westen van de hoof dstad Nicosia, woedt op het open- blik een zware bosbrand. Het dichts bij zijnde ziekenhuis, in het dorpje Pandaya, ligt reeds geheel vol met gewonden en een aantal hefschroefvliegtuigen is ingezet bij de reddingsoperaties. Onder de slacht offers bevindt zich een aantal Britse militairen. Aan de burgerziekenhuizen in Ni cosia en Limassol is reeds verzocht bedden gereed te maken voor slacht offers van deze brand. De oprichting van een nieuwe neo nazipartij in Duitsland, de Duitse Sociale Unie, is in Miltenberg (West- Duitsland) gepaard gegaan met enor. me vechtpartijen. Pro- en contrabe togers gingen elkaar met stoelen, traangaspistolen en de blote vuist te lijf- Oprichter van de partij is de 58- jarige Otto Strasser, ex-nazi, die in 1932 na een ruzie met Hitier waar bij zijn broer werd terechtgesteld naar Canada vluchtte. In 1954 keerde hij naar Duitsland terug. De oprichtingsvergadering vond gisteren plaats in een hotel. Ongeveer 400 aanhangers traden tot de partij toe. Dertig socialistische demonstran ten hadden echter kans gezien de zaal 'binnen te komen. Meer dan 150 andere betogers ston den buiten, en terwijl Srasser zijn openingsrede hield, schreeuwden zijn tegenstanders: „Weg met de nazi- Strasser!" In de zaal volgde onmid dellijk een handgemeen, waarbij de anti-Strassers traanigaspistolen han teerden. Stoelen vlogen over en weer, en de betogers verloren terrein. Vooral toen de politie arriveerde en met harde hand de rust herstelde. De Egyptische premier, Nasser, lieeft maandag te Port Said de Egypti sche vlag gehesen boven de laatste inrichting in de Suez-kanaalzóne, welke door de Britse strijdkrachten voor hun vertrek was bezet. De plech tigheid was ter gelegenheid van het feit, dat de Britse bezetting na 74 jaar is geëindigd. Nasser proclameerde onder de uit bundige toejuichingen van 'n menigte, Egypte tot een vrij en onafhankelijk land. Er loeiden sirenes van de schepen van vele landen in de haven De premier glimlachte breed, toen hij de plechtigheid van het vlaghijsen. die vier dagen van feestvieren in luidde, verrichtte. De laatse Britse troepen verlieten dinsdag j.l. de kanaalzóne. den tengevolge van de fout voorgoed blind zijn door het licht van de ex plosie. De commissie voor de atoomener gie heeft echter nadrukkelijk ver klaard, dat „niemand letsel aan de ogen heeft opgelopen als gevolg van de ontploffing". Wel werd toegegeven, dat de waarnemingen gedeeltelijk in de war waren gelopen door de afwijking, maar dit zou hersteld kunnen worden door bepaalde correcties. Er waren aan de proef ongeveer 50 wetenschappelijke experimenten verbonden. Deze konden slechts suc ces hebben als de bom precies ont plofte boven het punt, waarop de camera's en andere waarnemingsin strumenten gericht waren. Aangenomen wordt, dat de bom wel op de gewenste hoogte explo deerde, n.l. 3000 meter. De bom die op 21 mei werd afgeworpen, veroor zaakt een totale verwoesting in een gebied van negen kilometer middel lijn. Op een afstand van 19 kilometer kan zij (bakstenen huizen van twee verdiepingen vernielen en 85 procent van de bewoners doden. De 62-jarige Mosje Sjarett heeft gisteren op een bijeenkomst van het hoofdbestuur van de Mapai, de Israë dische socialistische partij meegedeeld dat hij aftreedt als minister van bui tenlandse zaken van Israël. Hij heeft deze functie bekleed sinds mei 1948, toen de Engelsen Palestina verlieten. De omstandigheden zijn van dien aard dat ik mijn taak niet lan ger kan vervullen, aldus Sjarett. Vandaag zou op een speciale ka binetszitting mevrouw Golda Mayer- son worden benoemd tot minister van buitenlandse zaken, als opvolgster van Sjarett. Mevrouw Mayerson is thans minis ter van arbeid. De opperbevelhebber der Sowjet troepen in Oost-Duitsland, maarschalk Gretsjko, heeft door middel van zijn stafchef, luitenant-generaal Sidelni- kof, de stafchefs van de Britse, Fran se en Amerikaanse toepen in West- Duitsland uitgenodigd voor het bij wonen van afscheidsbijeenkomsten voor de Sowjet-eenheden, die voor demobilisatie naar hun land zullen terugkeren. Zoals gemeld, heeft maarschalk Gretsjko enige dagen geleden aange kondigd, dat 33.500 militairen naar Rusland terugkeren, nadat vorig jaar reeds twintigduizend man naar huis was gestuurd. Volgens het Oostduitse persbureau ADN heeft generaal Sidelnikof zijn Westelijke collega's ook gevraagd, zijn uitnodiging door te geven aan offici- cieren, onderofficieren en manschap pen van 'hiun troepen. De afscheidsbijeenkomsten zullen op 20 en 21 juni te Brandenburg, Maagdenburg en Weimar worden ge houden. Opnieuw regen Een depressie, die in langzaam tempo over de Britse eilanden naar Nederland trok, heeft gedurende het weekeinde op grote schaal regen ge bracht. Zondagmiddag bereikte het centrum onze kust en maandagoch tend trok het over onze oostgrens weg, daarbij snel in diepte afnemende. Over de Britse eilanden naderde toen een kleine rug van hoge druk, die van opklaringen vergezeld ging. Deze rug werd weer gevolgd door een nieuwe Oceaanstoring, die in Schot land en Ierland opnieuw regen ver- Nadat vader Hicks eerst met de bruidegom had gesproken, alvorens zijn toestemming tot het huwelijk te geven, is Jane Hicks (20) een ex-hotel receptioniste, nu dan toch getrouwd met haar prins, Acharya Saharangsch, een 27-jarige kleinzoon van de Maharadja van Mymensingh. We zien het jonge paar hier na de voltrekking van het huwelijk in Braintree. IN BERAAD H.M. de Koningin heef zaterdag aan dr. W. Drees opdracht verstrekt tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten. De heer Drees verzocht Hare Ma jesteit de opdracht in beraad te mo gen houden. Langdurig onderhoud. Het onderhoud, dat H.M. de Konin gin met dr. Drees had, heeft ruim drie uur geduurd. Enkele minuten over één verliet dr. Drees Huis ten Bosch. Op het bordes nam H.M. afscheid van de kabinetsformateur met een handdruk. Dr. Drees ontkende uitdrukkelijk, in antwoord op vragen van wachtende journalisten, dat tijdens het onder houd van drie uur iets anders zou zijn besproken dan de kwestie van de kabinetsformatie. Geen eisen. Uitdrukkelijk sprak hij ook Britse persberichten tegen, dat fractieleiders een eis hadden gesteld met betrek king tot de kabinetsformatie, die een andere kwestie raakt. Gevraagt naar de oorzaak van de langdurige bespreking antwoordde dr. Drees, dat „er veel te bespreken is en H.M. heeft veel met mij bespro ken". Hij bevestigde vervolgens de ver onderstelling, dat de kabinetsforma tie „stellig moeilijk zal zijn". Dr. Drees deelde tenslotte mede, dat hij van plan was, 's middags nog een gesprek te hebben met de frac tievoorzitter van de P. v. d. A., mr. Burger. Ook tijdens het weekeinde zou overleg worden gepleegd, even als maandag, als de demissionaire ministerraad bijeenkomt. „Dindag zal ik serieus aan het werk gaan", aldus de kabinetsformateur. FORMATEUR NODIGT FRACTIE LEIDERS UIT VOOR GEZAMEN LIJKE BESPREKINGEN. De formateur dr. W. Drees heeft de leiders van de vijf grootste frac ties in de Tweede Kamer der Staten- Generaal, de heren Burger, Romme, Zijlstra, Oud en Til an us, uitgenodigd voor een gezamenlijke bespreking. Deze bespreking zal plaats hebben op woensdag 20 juni om twee uur op het departement van algemene zaken. oorzaakte. Dit storingsgebied zal ons in de nacht van maandag op dinsdag bereiken en opnieuw regen brengen. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. (Geldig van vanavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDEND KOUD. I Zwaar bewolkt met nu en dan j wat regen of motregen. Overwe- J gend matige wind, krimpend naar j zuidwest. Vannacht iets lagere j temperaturen en op enkele j plaatsen mist. Morgenmiddag J ongeveer dezelfde temperaturen als vanmiddag. 19 Juni zon op 4.21. onder 21.05; maan op 17.40, onder 1.48. Hoogwaterstanden 19 Juni v.m. n.m. 12.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM licht bew. 16 C. OSLO zwaar bew. 16 KOPENHAGEN geh. bew. 15 ABERDEEN geh. bew. 13 LONDEN half bew. 13 AMSTERDAM motregen 15 LUXEMBURG regen 16 PARIJS motregen 15 BORDEAUX zwaar bew. 18 GRENOBLE regen 22 NICE zwaar bew. 23 BERLIJN zwaar bew. 19 FRANKFORT zwaar bew. 17 MUNCHEN regen 18 ZURICH geh. bew. 17 GENEVE regenbui 17 LOCARNO zwaar bew. 17 WENEN geh. bew. 21 INNSBRUCK regen 21 ROME regen 26 AJACCIO zwaar bew. 22 MALLORCA niet ontvangen Korreltje U hebt uw ogen gekregen om te zien, uw verstand om vooruit te zien.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1