Olympische ruiterwedstrijden te Stockholm gisteren begonnen Gijs Pauw won 1ste étappe RIJ ZELF Adri Voorting won 2e halve étappe van de Dauphine De promotie-degradatieregeling in het betaalde voetbal Jmiida z|rb™» Wilt U iets weten? De ZATERDAG 16 JUNI 1956 DE LEIDSE CO UT DERDE BLAD - PAGINA 1 Olympia's toer door Nederland Arie van Wetten zorgde voor strijd, maar kreeg bandenpech Na een weinig enerverende etappe heeft de onafhankelijke Gijs Pauw de oranjetrui veroverd in de toer van Olym- pia. Bovendien prijkte de Utrechter bo venaan in het algemeen premieklasse ment na de drie sprints -van de eerste etappe, waarvan hij er één won en voorts een tweede laats veroverde. Duizenden Amsterdammers hebben het vertrek van de karavaan, die dwars door de stad reed, gade geslagen. De stoet ging van het Olympisch Stadion door de drukste straten van de hoofdstad, over Dam en Damrak naar de Meeuwenlaan, waar Amsterdams propagandachef mr. P. Mijksenaar de renners om twee uur wegschoot. Het enige schokkende feit tijdens de eerste 100 km. door de Beemster en het wijde polderlandschap ten noordwesten van Hoorn was een vergeefse poging om het 98 man tellende peloton, dat met een gemiddelde van bijna 40 km. per uur te gen de schrale wind optornde, in drie groepen te scheiden. Op de Afsluitdijk viel deze grote groep toch in stukken uiteen, zodat een sterk peloton van 46 renners Friesland instoof. Even voorbij Blauwhuis (130 km.) gaf Arie van Wetten het sein voor de grote slag. Met de Vreelander Pos sprong hij weg. Het tweetal nam enkele tientallen meters, maar moest lijdzaam toezien hoe Van de Bran, Pauw, Damen, Janbroers, De Jager, Krijn Post, Van Wijchen en Niesten zich bij hen voegden. Dit leek de beslissende slag te zijn geweest, tot dat zich uit het achtervolgende peloton weer een groep losmaakte, bestaande uit De Jong, Konings, Kersten, Pos die de strijd aan de kop niet lang had kunnen volhouden en teruggevallen was De Vree, Van Vliet, Van der Zande en Huis- son. Piet Kooyman, winnaar van de toer van het vorige jaar en bij de start ge stoken in de opzichtige oranjetrui, miste de aansluiting. Uit de kopgroep ver dween Niesten door een lekke band na 135 km. De jagende meute knabbelde intussen aan de achterstand op de lei ders. die tenslotte na 165 km., even voor bij Lemmer, ingelopen werden. Arie van Wetten, de man, die met Pos nog enige kleur aan deze etappe had gegeven, werd 20 km. voor Steenwijk slachtoffer van een lekke band en ein digde bijna drie minuten achter de win naar. Op het Gedempte Diep in Steenwijk Swift-Comblnatie De uitslag van de vijfde rit van de avondcompetitie is als volgt: A en B-klasse 42 km in 1.08.12: 1. B. Rijkelijkhuizen; 2. C. Plasmeijer, 3. J. v. Wetten, 4. J. *v. d. Berg. C-klasse: 42 km. in 1.16.50: 1. J. Faas, 2. P. Hobo, derij vochten de 15 leiders de strijd tenslotte uit. waarbij de sprinter Gijs Pauw weinig moeite had om de eerste bloemenhulde in deze toer en een minuut bonificat e in ontvangst te mogen nemen. Krijn Post verwees de Amsterdammer Janbroers naar de derde plaats. Zij kregen resp. 30 en 15 sec. bonificatie. De uitslag over deze etappe van 198 km. luidt: 1. Pauw (Utrecht) 4 uur 58 min. 3 sec. met bonificatie 4.57.03; 2. Post (Nieuw Vennep) 4.58.03 met bonificatie 4.57.33; 3. Janbroers (Amsterdam) 4.58.03 met bonificatie 4.57.48; 4. Damen (Lieshout) 4.58.03; 5. De Jongh (Made); 6. Konings (Breda); 7. Van Vliet (Rot- In het Olympisch Stadion startte gls- termldag de bonte karavaan van ren ners, die men hier ziet op het Sladlon- plcln, via het geneutraliseerde parkoers op weg naar Amsterdam Noord, waar dc strijd pas werkelijk zou beginnen na het startschot van burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly. terdam); 8. Van de Brand (Schijndel); 9. Van der Zanden (Halsteren)10. Van Wiichen (Goes); 11. Kersten (Siebenge- wald); 12. Jager (Hoog-Blokland)13. De Vree (Breda); 14. Huisson (Ierseke); 15. Pos (Vreeland) allen z.t. NIEUWE OPELS EN VOLKSWAGENBUS, zonder chauffeur, v. OLDENBARNEVELTSTR. 37, TELEFOON 21583. 3. C. Vertegaal, 4. J. Heruër. D-klasse 25 km. in 46.22: 1. B. Slingerland, 2. Th. Boom, 3. J. v. Amsterdam. De 34 km. recordrit gaf als uitslag: 1. J. v. d. Berg 52.27, 2. J. v. Wetten 52.39, 3. C. Vertegaal 56.07, 4. Th de Vroomen 57.08. Junioren 17 km. recordrit: 1. B. Slingerland 29.23, 2. N. Kooien 31.07, 3. A. Brussee 31.19. Zondag wordt de zesde rit van de zo mercompetitie gereden. A- en B-klasse rijden 100 km., C-klasse 75 km. en D- klasse 35 km. Start 9.30 uur vanaf De Zijl. Lenig en Snel Morgen rijden de A- en B-klasse voor de juni-competitie 70 km. C-klasse 40 km. Junioren 25 km. Vertrek 9 uur Zijlpoort. Start tien uur Oud Ade. Ifi de tijdrit, gehouden tussen Avignon en Apt over een parcours van 43 km., werd de Fransman Barbotin winnaar in 56 min. 36 sec., mét een gemiddelde van 45.788 km. Van de Nederlanders kwam niemand beneden dc 60 minuten. Van Steenselen wasmet 1- uur 1 min. 16 sec. van hen de snelste. Picot noteerde 59 min. 45 sec, en be hield zijn leiderstrui, met in het alge meen klassement 39 sec, voorsprong op Antonin Rolland, die in de tijdrit 59 min. 12 sec. had geboekt. De tweede halve etappe van Apt naar Digne (110 km.) werd 's mddags gere den. Adri van Steenselen is het slachtoffer geworden van een valpartij, 4 km. bui ten Apt, toen dus nauwelijks de tweede etappe was begonnen. De Belg Desmedt was hem in zijn voorwiel gereden en hij maakte een lelijke val. Hij wilde onmid dellijk weer opstappen op een andere fiets, maar ploegleider Klaas Buchly vond het verstandiger om eerst even de wedstrijddokter te raadplegen, die van oordeel was, dat onze landgenoot beter in de ambulancewagen kon plaats nemen dan door te rijden. Intussen was de strijd opnieuw fel ontbrand en bij de verschillende ont vluchtingspogingen moest het peloton het tempo zodanig verhogen, dat snelheden van 55 km. per uur werden waargeno men. Bij deze ontvluchtingspogingen speelde Van Grinsven een belangrijke rol. Op een gegeven ogenblik hadden Cerussi. Poncet en de kleine Spanjaard Gil de leiding, waarbij Poncet weigerde de kop te nemen. Na 55 km. bij de boer- an de Dominici te Lurs, had dit Cerussi, 5. Leclerq, allen z.t.; 6. Favero 2.31.48. 7. Declercq z.t., 8. Siguenza z.t. Picot heeft de eerste plaats in het al gemeen klassement behouden. Na de eerste dag van de grote dressuurproef, waarvan het peil aan zienlijk hoger ligt dan van de dressuur in de strijd de moeilijk- samengestelde wed- heidsfactor is ook veel hoger zijn 22 van de 36 combinaties in de ring geweest en tut nu toe heeft de Zweedse ruiter Goesta Boltenstern de leiding. Lange tijd stond de Duitse amazone Hannelore Weygand bovenaan met „Perkunos", die een voortreffelijke proef had afgelegd en vooral in de piasse zeer goed was. Maar ongeveer een uur voor het einde, toen nog 7 combinaties moesten aantreden, werd haar prestatie door de ervaren Boltenstern met „Krest" overtroffen, die slechts één kleine fout maakte in het galop traverseren. Zijn puntentotaal be droeg 795. 10 punten meer dan Hanne lore. Of de Zweed echter dc le.ding zal kunnen behouden, zal vandaag moe ten blijken. „Het had beter gekund". „Het had beter kunnen zijn", bekende de heer Pantchoulidzev ons een beetje teleurgesteld, naar aanleiding van zijn uitvoering, welke hem in het voorlopig klassement van deze dag de 17e plaats opleverde met 586.5 punten. Met prins Bernhard. die wederom zoals alle voor afgaande dagen, de gehele dag in het stadion aanwezig was in zijn functie van president van de FEI, heeft de heer Pant choulidzev er uitvoerig over gesproken. Onze landgenoot had beslist talrijke ma len reeds beter gereden dan nu. Maar daarmee houden de juryleden nu een maal geen rekening. „En het feit dat zijn startnummer het ongelukkige cij fer 1" droeg, heeft het resultaat onge twijfeld onguns'ig heïnvloed", aldus bri gade-generaal C. F. Pahud de Mortan- ges, die als lid van het IOC en vice- voorzitter van het NOC de verrichtingen van de dressuurruiters volgde. „De juryleden zijn, als de eerste ruiter start, nog niet op elkaar ingesteld, er hangt nog een enigszins vreemde gespannen sfeer over het geheel en ook de zenu wen sDreken dan een hartig woordje mee. Wanneer onze landgenoot Pantchou lidzev als zesde of zevende zou zijn be gonnen. zou het resultaat naar alle waar schijnlijkheid beter zijn geweest, was de mening van de oud-olympisch kam pioen in de military. olympisch De Zweedse regering heeft de olym pische kampioen in de samengestelde wedstrijd, Petrus Kastenman een illus ter geschenk aangeboden. Kastenman, die sergeant is bij de cavallerie in 't Zweed se leger, won donderdag de gouden me daille in de samengestelde wedstrijd. De minister van defensie van Zweden heeft thans aan Kastenman het paard „Illuster" ten geschenke aangeboden. Het paard was het eigendom van het leger. Gay Lefrant reeds In Par^s. Dc kapitein Guy Lefrant, chef d'equipe van de Franse ruiterploeg voor de samengestelde wedstrijd, waarop Frank rijk zijn hoop gevestigd had voor het winnen van een olympische medaille, is per vliegtuig naar Parijs vertrokken. In verband met het vroegtijdig vertrek van Lefrant, die reeds bij het eerste onder deel van de wedstrijden (de dressuur) door nonchalence 20 min. te laat aan de start verscheen en daardoor werd uitge schakeld van verdere deelneming, kan worden gemeld, dat het hier om een dis ciplinaire straf gaat. Op de veronder stelling, die omtrent de strafmaatregel geuit werd, dat Lefrant naar de Franse troepen in Algiers zou worden gezon den. wilde noch de chef d'equipe van de Franse ruiters kol. Cavaille. noch de ambassade of de Franse militiare attaché te Stockholm bevestiging geven. Van de zijde van de ambassade kwam het com mentaar: dit zou ons niet verbazen! ATLETIEK WATERPOLO LWV—BZV (HEREN) 3—1 Een fors gespeelde wedstrijd met de thuisclub steeds iets sterker. Na een dek- kingsfout bracht C. le Lau de stand op 10. maar nadien beging de thuisclub eveneens een grove fout en kwam de stand gelijk 11. In de tweede helft gingen spoedig twee spelers naar de kant maar (J. v. d. Wilk wist met twee goede doelpunten de eindstand op 31 te bren gen. LWV—RPC III (DAMES) 3—1 Voor rust zorgden Joop en Truus Lam- booy voor een veilige 30 voorsprong en alhoewel de tweede helft minder suc cesvol was. kon RPC na stug volhouden verdiend de eindstand op 3—1 brengen. Verdere uitslagen: Zwip 3LWV 1 0—6; SVGT 2—LWV 2 2—3. POSTDUIVEN De Zwaluw (Voorschoten). Wed vlucht vanaf Orleans. De afstand was 503.48 km. De mooiste uitslag was voor de heer de Graaf, die 8 duiven meege geven had en zes prijzen won. Aankomst eerste duif 13.28.15; snelheid 1123.25 m. per min., laatste 14.51.46; snelheid 947.62 m. per minuut. Uitslag: J. P. v. d. Assen 1—11—15—16—17—32—35; C. Zwaan 2512—30; P. N. van Wissen 3671926A. de Graaf 4—14118 —18—20—24—27; J. Koek 8; H. Schoo 9—36—38; G. L. Schrijvers 10. drietal een voorsprong van 2 min. 5 sec. op onze landgenoot Adri Voorting, Bi- hannic en Leclerq. De 6 vluchtelingen kwamen tezamen, maar na 80 km. ver dween Gil uit de leidersgroep. Op dat ogenblik hadden Adri Voorting en de vier andere vluchtelingen nog ander halve minuut voorsprong op het ver uit elkaar gerukte peloton. 25 km. voor de finish te Digne probeerde Adri Voorting alleen weg te komen, hetgeen evenwel niet gelukte. Onze landgenoot slaagde er evenwel in de sprint aan de finish te winnen voor Bihannic en Poncet. Be halve dit succes incasseerde Voorting nog een speciale premie van 10.000 franks voor de meest strijdlustige renner van deze etappe. Het klassement luidde: 1. Voorting (Ned.) 2.30.37; 2. Bihannic, 3. Poncet, 4. Tweede divisie clubs vragen meer regionalecompeiitie-indeling Afgevaardigden van 37 klubs uitko mend in de afdeling betaald voetbal van de KNVB hebben in Den Haag onder leiding van de heer A. H. Martens, voor zitter van deze sectie, vergaderd. Deze gewestelijke vergadering had ten doel de meningen van de betrokken klubs te peilen met betrekking tot de agenda, d!e op zaterdag 23 juni te Utrecht bij de al gemene vergadering van de sectie be taald voetbal van de KNVB zal worden afgewerkt. Het belangrijkste onderwerp van discussie vormde de door het bestuur voorgestelde promotie- en degradatiere geling. Ongeveer de helft van de afge vaardigden was het eens met deze voor stellen, de overigen snraken zich uit voor een enigszins gewijzigd „plan Lob- De Kaag-zeiler W. Guldemond met „Spotvogel." heeft de internationale zeil wedstrijden in de Sharpieklasse te Hay- ling Bay gewonnen en daardoor beslag gelegd op de „Spring-rice" beker. Hij eindigde gisteren op de tweede plaats In 2 uur 5 min. 42 sec. achter de Engelsman Backall met „Ynys", die er 2 seconden minder voor nodig had. In het eindklassement eindigde W. Gulde mond met „Spotvogel" met totaal 4313 punten op de eerste plaats, gevolgd door J. Blackall met „Ynys", die 3997 punten verzamelde. De Engelsman W. Gamham met „Fro lic" plaatste zich derde met een totaal van 3469 punten. steyn", dat de bedoeling heeft een gro tere doorstroming te verkrijgen waardoor de spanning langer bewaard blijft, zo dat een grotere publieke belangstelling het gevolg zal zijn. Ook het voorstel: de bepaling, dat een niet-Nederlander ten minste twee maan den in Nederland woonachtig moet zijn alvorens hij in wedstrijden van dc KNVB kan uitkomen, te wijzigen voor de semi-profklubs tot een termijn van één jaar, vond geen algehele instem ming. Eén deel van de aanwezigen ver kozen een voorstel van mr. J. H. Lob- steyn- vice-voorzitter van „Hilversum" dat inhield, dat de termijn van twee maanden wordt gehandhaafd, doch dat alleen vóór het begin van het seizoen buitenlanders kunnen worden aangetrok ken. Wel was men het er over eens. dat een maximum van twee niet-Neder- landers per vereniging het meest aanbe velenswaardig was. Van verschillende klubs uit de te vormen tweede divisie waren verzoeken gekomen een zoveel mogelijk regionale indeling aan te houden voor die klasse. In deze divisie stonden de meeste klubs achter dit voorstel. Met betrekking tot een eventuele regionale indeling van de eerste divisie waren de stemmen ver deeld. Sterk kantte de heer Martens zich tegen de suggestie gedaan door de Baro nie, Oldenzaal. PEC en RBC. de minimum salarisgrenzen voor spelers uitkomend in de tweede divisie te verlagen. Ook de vergadering bleek weinig voor het z.g. „kruimelvoetbal" te voelen. Het voorstel van Ajax en Elinkwijk, toegelicht door de heer M. Koolhaas van Ajax. in de toekomst het aantal con tractspelers van 20 op 25 te brengen, kreeg slechts weinig steun van de aan wezigen. Morgenmiddag zullen om 1 uur op de Leidse Sintelbaan deze beide wedstrij den worden gehouden. Deze verenigings ontmoetingen met MSV uit Noordwijk, Snel en Lenig uit Wassenaar en Olym pus uit Alkmaar zijn wedstrijden, welke zo langzaamaan traditie gaan worden en vormen daarom elk jaar een vast punt in het jaarprogramma van de Bataven. Het programma voor deze wedstrijd luidt als volgt: Dames: discuswerpen, kogelstoten, ver springen, hoogspringen, 100 m. 4 x 100 m. estafette. Meisjes A/B: discuswerpen, kogel stoten. verspringen, hoogspringen, 80 m., 4 x 80 m. estafette. Meisies C: 60 m. verspringen, 4 x 60 m. estafette. Heren: kogelstoten, verspringen, dis cuswerpen, hoogspringen, 100 m. 800 m„ 3000 m. en olympische estafette. Jongens A/B: verspringen, kogelsto ten, discuswerpen. 100 nv. 600 m., 4 x 100 meter estafette. Jongens C: 60 m. verspringen, 4 x 60 meter. Als vrije nummers woren nog gehou den 60 m. voor jongens en meisjes, 100 en 1500 m, heren. Voor de puntentelling voor de trialmeet krijgt no. 1 6 pnt,: no. 2 5 pnt. enz. Voor de dualmeet geldt dezelfde telling. Na de wedstrijd zullen de Alkmaarse atleten te gast zijn van de Bataven, ter wijl 's avonds nog een gezellige bijeen komst is voor de deelnemers aan de wedstrijden. ZWEEFVLIEGEN Tijdens de training voor de wereld kampioenschappen, heeft de 21-jarige Haagse zweefvlieger W. Toutenhoofd gis termiddag boven het zweefvliegcentrum „Teriet" een hoogte-vlucht gemaakt van meer dan 6000 meter. De zuivere hoogte winst na het afwerpen van de sleepkabel bedroeg 5800 meter. Hij heeft hiermede de hoogte-diamant op het gouden brevet verworven. Tou tenhoofd. die onlangs eveneens de doel- vlucht-diamant behaalde, is de eerste Nederlander met twee diamanten. De hoogste zweefvliegonderscheiding: drie diamanten op het gouden brevet, is nog door geen enkele Nederlander behaald. Toutenhoofd gebruikte een Sky-zweef- vliegtuig voorzien van een zuurstofinstal latie. De Nederlandse records voor absolute hoogte boven zeeniveau en voor hoogte winst, welke beide op naam staan van O. P. Koch zijn door Toutenhoofd prak tisch geëvenaard. AUTOMOBILISME KONING HOESSEIN WON Koning Hoessein, wiens adviseurs hem donderdag ontraadden deel te nemen aan de internationale heuvelklim voor sportwagens te Beiroet, heeft deze race over het 8 km. lange bochtige circuit ge wonnen. Met zijn Mercedes legde hij het zware parcours af in 4 min. 32 sec. Op de tweede plaats eindigde de Fransman Boucherot eveneens met Mercedes op 11 sec. MOTORSPORT GUZZI-TEAM VOOR T.T.-RACES TE ASSEN Op de TT-races, die zaterdag 30 juni op het circuit te Assen worden gehou den. zal Moto Guzzi in de 350 cc-klasse uitkomen met de volgende vier rijders: Kenkavanagh, Bill Lomas, Dicky Dale en Duilia Agostinl. In de 500 cc-klasse verschijnen voor het eerst twee acht cylinder motoren van deze fabriek op de baan. Berijders zijn Ken Kavanagh en Bille Lomas. Vraag: Route per fiets LlsaeNJJ- verdal, via Amsterdam, Harderwijk of Kampen. Antwoord: Lisse, Amsterdam, Har derwijk, Hierden, Epe, Wijhe, Raal- te, Nijverdal. De route van Amster dam naar Harderwijk is korter dan die naar Kampen. De boot vertrekt uit Amsterdam, de Ruyterkade, stei ger B (achter Centraal Station) te 8 uur. Vertrek uit Harderwijw zondag t.m. vrijdag 15.00 uur, op zaterdag 13.30 en 19.00 uur. Vraag: Route per fiets Hazerswou- de (Rd Arnhem, hoeveel km.? Antwoord: Hazerswoude, Woerden, Utrecht, Zeist, Woudenberg, Ede. Arnhem; afstand 112 km. Vraag: Route per fiets Noordwijk, Soestdijk, hoevee" km Antwoord: Noordwijk, Sassenheim, l-eimuiden, Uithoorn, Loenersloot, Hilversum, Soestdijk. 75 km. Vraag: Route per auto van Grons- vela naar Wuppertal, hoeveel km.? Antwoord: Gronsveld, Margraten, Vaals, Aken, Jülich. Düsseldorf, Wup pertal, afstand 135 km. Vraag: Over afstanden verschillen de plaatsen. Antwoord: Leiden, Rotterdam, Til- iburg, 109 km. Tilburg, Turnhout, Maastricht, 115 km. Maastricht, Val kenburg, Aken, 35 km. Aken, Keulen, Bonn, Kobienz, afstand 184 km. Ko blenz, Kochem, Trier, afstand 141 km. Triër, Luxemburg 46 km. Luxem- ,burg, Bastogne 70 km. Bastogne Luik, Turnhout, afstand 175 km. Turnhout, Tilburg 32 km. Vraag: Over verschillende afstan den. Antwoord: Leiden, Utrecht, Arn hem, Nijimegen Kleef, 150 km., Kleef, Krefeld, Dusseldorp, Keulen, Bonn, Kdblenz, Kochem, 362 km., Kochem, Trier, Luxemburg, 136 km. Verder als hierboven. Vraag: Route LangeraarHaarzui- len. Is het kasteel zondags te bezich tigen? Antwoord: Langeraair, Nieuiwveen, Zevenhoven, Noorden, Woerdens Ver laat, Kockengen, Haarzuilen. Zondag6 niet te bezichtigen. Vraag: Route Katwijk via Breda door België naar Maastricht en door Brabant naar Maastricht, hoeveel km? Antwoord: Katwijk, Wassenaar, Den Haag, Rotterdam, Dordrecht, Moer dijk, Breda, Ginneken, Baarle Nas sau, Turnhout, Geel, Tessenderloo, Hasselt, Maastricht; afstand: 207 km. Andere route van Breda, Tilburg, Eindhoven, Weert, Maasbraoht, Sit- tard, Maastricht; afstand: 253 km. Vraag: Route LeidenLuxemburg- Dusseldorf. Antwoord: Leiden, Rotterdam, Moerdijk, Breda, Turnhout, Hasselt, Tongeren, Luik, Aywaille, Houffa- lize, Bastogne, Ettelbrück, Luxemburg Trier, Koblenz, Bonn, Keulen, Düs seldorf. VAN DE PRESIDENT 14) „Arnold Sagasta, zowaar als ik leef!", zei hij. „Dit is iets buiten gewoons. Wat is de wereld toch klein! Sagasta was toen een kennis van me. Hoelang is hij nu al hier?" De president gaf een wenk en de bedienden trokken zich terug. „Sagasta is al tien jaar in San Ma rino", zei hij. „In de eerste tijd was hij een zeer gewaardeerd inwoner, die zitting had in onze raad, hoog geacht en beschouwd werd als een van onze meest vooraanstaande burgers. Hij kwam hier dagelijks aan huis en als hij geen dwaasheid begaan had, zou hij thans de post van mijn secretaris en adviseur bekleed kunnen hebben. Vijf jaar geleden kwam hij in aan raking met een politieke partij, die hem in het verderf heeft gestort, zo als reeds met menigeen vóór hem ge beurd was. Na die tijd is hij langzaam maar zeker afgezakt. Zijn zaken zijn achteruit gegaan. Hij verknoeide zijn tijd met spreken over anarchie en rebellie met het schuim van de stad, dat te lui is om te werken en te mis dadig om toe te laten dat anderen dit doen. Twee maanden geleden kwam ik te weten, dat hij betrokken was in een beraamd verzet tegen mij en ik was genoodzaakt hem te arres teren en in de gevangenis te zetten. Hij zit daar nog en zijn lot is on zeker". „Het spijt me dit te horen", zei Dene ernstig. „Ik zou hem graag eens willen spreken, als u daartegen geen geen bezwaar heeft". „Daarover zullen we straks onder een sigaar nog wel eens praten", zei de president. Hij wenkte en het diner werd voortgezet. Enige ogenblikken later stond de senora op, gevolgd door Lucia. Terwijl Dene achter zijn stoel stond, voelde hij een uitdaging in haar donkere ogen en hij keek haar strak aan. Het was maar even, doch het doortrilde hem. Hij ging met tegenzin weer zitten. HOOFDSTUK X. Sagasta. De president koos met zorg een sigaar voor zich zelf uit en zei: „Om terug te keren tot de zaak Sagasta. Wilt u een glas Chateau-Yquem of een likeurtje?" Dene schonk zich zelf werktuigelijk in, en mompelde: „Arme Sagasta". „Niemand betreurt zijn val meer dan ik", ging de president voort. „Hij zou mijn bruikbaarste en vertrouwd ste helper hebben kunnen worden. Hij gaf er de voorkeur aan, zich aan te sluiten bij een partij van slechte reputatie, het schuim van de stad. Hij werd de eigenlijke organisator van een tegen mij gerichte poging tot opstand. Daarvoor moet hij natuurlijk boeten. Ik kan op dit ogenblik nog niet zeggen op welke wijze. Per soonlijk voel ik veel voor begenadi ging, maar ik verkeer in een lastige positie. Ik heb namelijk te doen met een zeer gevaarlijke onderlaag der bevolking, bestaande uit halfbloeds, gedegenereerde Portugezen en in boorlingen, die allen op zyn hand zijn. Daartegenover staat, dat de betere helft der burgerij de strengste maatregelen eist". „Bedoelt u daarmee de dood?", Vroeg Dene. De president knikte bevestigend. Het knikje, dat hij even daarvoor aan Eugène had gegeven, was Sagasta's doodvonnis geweest. „Als mijn persoonlijke invloed het niet belet had", ging de president voort, „zou Sagasta in de afgelopen maand reeds doodgeschoten kunnen zijn Als er nog meer van dit komt" zijn. Als er nog meer van dit komt" het geluid van vele stemmen daar be neden op het Plein „moet hij sterven! Ik kan het onmogelijk lan ger uithouden zo!" „Ik zou hem erg graag willen spre ken", zei Dene. „Gelooft u niet, dat we hem heimelijk het land zouden kunnen doen verlaten? Als hij zijn woord gaf, niet te zullen terugkeren, zou daarmee de moeilijkheid zijn op gelost, niet waar?" „Dat zou de zaak beëindigen op 'n voor mij hoogst aangename wijze',' zei de president bedachtzaam. „Ik houd niet van bloedvergieten, hoe wel strenge maatregelen vaak moeten worden genomen in een jonge on- vonwassen staat als deze. Ik zal u een bewijs meegeven om met hem te gaan spreken, Senor Dene. Maar ik wens, dat u één ding goed in het oog houdt: Ik laat u openlijk en zonder enige reserve mijn ergste vijand be zoeken. U zult horen, dat hij zeer bit ter gestemd is jegens mij. Hij zal schelden op mij, mijn regering en het hele land. Ik plaats geen hinderpaal op uw weg tot een vrij onderhoud met hem, maar ik ben ervan over tuigd, dat u zich niet zult laten in de war brengen door een dweeper". „Ik zal onthouden, wat u gezegd heeft", antwoordde Dene. „Sagasta was altijd heethoofdig en opvliegend en ik geloof stellig, dat zijn gevan genschap hem prikkelbaar heeft ge maakt". „Heel goed", zei de president op staande. „Wij zullen nu naar mijn werkkamer gaan en dan zal ik u een bewijs geven. Maar allereerst, hoort u dat gemompel onder de ra men? Stap behoedzaam naar buiten laat u niet zien, maar neem een kijkje op het Plein hier beneden en overtuig u, wat voor soort mensen het zijn, die luid schreeuwen om Sagasta". Dene liep voorzichtig naar buiten op de brede veranda en in de scha duw van een der witte kolommen blijvend, gluurde hij naar beneden door het muskietengaas. Kleine groep jes stonden verspreid over het hele plein, druk pratend en vlak onder hem stond een veel talrijker menigte, grotendeels somber zwijgend. Hij merkte op dat alle winkels, die op het Plein uitkeken, met planken wa ren dichtgespijkerd en dat de onder ste ramen van de presidentswoning zelf beveiligd waren door ijzeren luiken. Een dubbele rij schildwachten stond onbeweeglijk tegen de muur, gewapend met geweren, die blijkbaar gereed waren voor onmiddellijk ge bruik. Er was een onmiskenbare spanning in de atmosfeer. Het gelaat der mannen was stellig niet bemoe digend. Het was over het geheel ge nomen een minderwaardige troep dat geloofde Dene graag; maar het was tevens een gevaarlijke bende. Hij deed een stap naar voren, om beter op het Plein te kunnen zien. Bijna onmiddellijk kwam er een luide knal van beneden, een verb1 de vuur straal en opeens voelde Dene zijn rechter wang gloeien. De president snelde naar hem toe en trok hem terug in de kamer. „Ik zei u toch, u niet te vertonen, Senor Dene!", zei hij. „Ze zagen u aan voor mij. Er is altijd een moor denaar onder een opgewonden menig te als deze. Ze zijn allemaal gewapend U is op het kantje ontsnapt". Dene veegde met zijn zakdoek over zijn wang en was verbaasd dat er geen bloed op zat. De kogel moest op minder dan een centimeter langs hem zijn gevlogen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9