Twaalf mfllioen vluchtelingen inU/est-Duitsland Os „Kerk in nood" voert 'n strijd op leven en dood r ZATERDAG '6 JUN' "f56 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA I Op het twaalfde eeuw feest van St. Bonifacius' sterfdag in 1954 is in alle Nederlandse kerken een collecte gehouden, waarvan Oostpriester- hulp de opbrengst be steedde aan de bouw van een Steunpunt voor Zielzorg in het indus triegebied Salzgitter. Eerder bouwde katho liek België elders in de Duitse diaspora een der gelijk steunpunt, zoals er in de komende jaren nog twintig zullen ver rijzen, Geheel links op de foto ziet men de nieuwe parochiekerk; geheel rechts de pasto rie. Tussen beide gebou wen staat het jeugdhuis. Achter de pastorie be vindt zich het klooster en een gastenverblijf. Het complex zal nog aangevuld worden met een retraitehuis. OP de markt in Groningen staat 'n kapelwagen. Een grote opleg ger, zoals de Ned. Spoorwegen kort na de oorlog gebruikten. De klap deuren zijn geopend en laten een klein altaar zien. Op een verhoging voor het altaar staat een lange, ma gere pater te spreken. Zijn ogen schieten vuur en met drukke hand gebaren onderstreept hij zijn woor den. Zoals hij er staat, bijna in de schaduw van een kathedraal, staan dagelijks dertig priesters voor hun kapelwagens. Maar waar zij komen, is geen kerkgebouw te vinden, laat staan een kathedraal. Waar zij ko men, is in geen vierhonderd jaar het H. Misoffer opgedragen. Over hen vertelt de pater in Groningen, zoals hij overal in het land vertelt van de kapelwagens, die jaar in jaar uit de Duitse diaspora intrekken, waar na de oorlog millioénen vluchtelingen neergestreken zijn. Velen van hen zijn katholiek, maar kerken en pries ters vinden zij niet in de overheer send Evangelische streken van West- Duitsland, Deze mensen, door de Russische horde van hun geboorte grond verjaagd, die niets dan hun leven hebben kunnen redden, ont beren in deze streken van het vrije westen ook nog de steun van de Kerk. Voor hen heeft Oostpriester- hulp dertig kapelwagens ingezet, be mand met Nederlandse en Belgische priesters. Zij trekken van dorp tot dorp, blijven overal enige dagen en trekken dan weer verder, nadat zij de verlaten katholieken nieuwe kracht geschonken hebben. Over dit alles vertelt de pater op de markt in Groningen. In felle kleuren schil dert hij de mateloze ellende, die de vluchtelingen moesten doormaken. En dan voltrekt zich het wonder. Er gaat een golf van ontroering door de honderden toehoorders, koele nuchtere noordelingen, Als één man grijpen zij naar hun portemonnaie en vullen de schalen met honderden guldens. Vrouwen rukken haar gou den sieraden af; mannen schuiven kostbare ringen van hun vingers. Niets kan hen weerhouden. De pater is met stomheid geslagen. Tranen vullen zijn ogen. Hij kan geen woor den meer vinden ora de mensen te danken voor hun goedheid en mede leven. *yo gaat het overal in Nederland. Waar de propagandawagen van Oostpriesterhulp verschijnt, gaan de beurzen open. De mensen zijn ge schokt van hetgeen zij hoorden. Ze ker, zij weten, dat er vluchtelingen zijn, die nog steeds in nood verkeren. Maar dat het vooral een geestelijke nood is, die tienduizenden van de Kerk vervreemdt, heeft pas de pater van de kapelwagen hun duidelijk ge maakt. Op dat moment openbaart zich de wereldomspannende gemeen schap, die de Katholieke Kerk is, en uit zich 't medeleven met de broeders des geloofs, die in nood verkeren. Elf jaar na de oorlog zijn we geneigd te geloven, dat het groot ste leed nu wel geleden is. Een bezoek aan West-Duitsland leert echter anders. Er is een grote mate van welvaart, die de bezoe ker aan alles kan aflezen: aan de winkels, aan de goed geklede mensen, aan de fantastische wo ningbouw. Maar dit alles maakt de nood van hen, die niet in deze welvaart delen, slechts schrijnen der. Nog honderdduizenden vluch telingen leven in de kampen, waar de omstandigheden nauwe lijks iets beter zijn dan tien jaar geleden. Er wordt gebouwd in een verbijsterend tempo: 550.000 wo ningen in 1955. Maar de kampen blijven even vol. Maandelijks ko men nog twintigduizend vluchte lingen via Berlijn naar het wes ten. Hun aantal is inmiddels aan gegroeid tot twaalf millioen, on der wie zich bijna zes millioen katholieken bevinden. Slechts 'twee millioen vluchtelin gen zijn terecht gekomen in de ka tholieke streken van West-Duitsland, Waar zij door de normale zielzorg be reikt worden. De overigen echter ver- -as op .iecm. 'ua^aj^s ui uaAfqq dert eeuwen geen eigen gezicht meer heeft. Losgeslagen van hun religieuse tradities voelen zij zich paria's tussen de mensen, die weliswaar landgeno- j ten zijn, maar overigens met de I vluchtelingen weinig gemeen hebben. Verbittering en verlatenheid maken zich van hen meester. Nederlands Steunpunt voor Zielzorg in Duitse diaspora VsJ O nbeschrijfelijke verschrikkingen. In deze omstandigheid groeit een nieuwe generatie op. Kinderen, ge boren in ellende of in hun jongste jaren meegesleurd in de grootste volksverhuizingen aller tijden, ken nen de Kerk vrijwel niet. Het valt hun ouders moeilijk te spreken over Gods oneindige goedheid. En toch zijn het deze kinderen, die wan neer ooit het IJzeren Gordijn zou worden opgetrokken zullen terug keren naar hef land van hun ouders om richting te geven aan een nieuwe toekomst. Zal het een toekomst met of zonder God zijn. Het vluchtelingenprobleem is voor. al een geestelijk probleem. Hoe kun nen de katholieke onder hen voor de Kerk behouden worden? Geen pen is in staat te beschrijven welke ver schrikkingen deze mensen ondergaan .hebben. Zij zijn gevlucht, honderden kilometers ver. Honderdduizenden hebben de vlucht niet overleefd. Hoe veel moeders hebben haar stervende kinderen moeten achterlaten in een greppel? Vrouwen en meisjes werden door de barbaren onteerd. De honger maakte de mensen tot hyena's. Hun ontberingen trokken door half Europa een bloedstreep langs een lijdensweg van mateloze ellende, gemarkeerd door de ongedekte graven van hen. die langs deze weg hun Calvarië vonden. Kan God voor deze mensen nog bestaan? Dit is de „Kerk in Nood". De Kerk, die in het oosten vervolgd wordt en in het westen vertwij- felle pogingen doet om de opge jaagde en verstrooide kudde op nieuw in de ene schaapstal te ver. enigen. Hoe kunnen God en Zijn Kerk tussen de ontheemden weel de plaats krijgen, die ook in het sterk vermaterialiseerde West- Duitsland toch nog aanwezig moet zijn? De „Kerk in Nood" staat voor een gigantische taak. Wie van deze problemen ter plaat se kennis neemt, de kampen bezoekt, de vluchtelingenpriesters spreekt en het einde van dit alles niet kan voor zien, ervaart als iets ongelofelijks de vele activiteiten, die de „Kerk in Nood" ontwikkelt. Een bezoek aan Königstein, nabij Frankfort, is voor de buitenstaander In de 28 dorpen van Salzgitter beschikken de vluchtelingenpriesters slechts over vier nieuwgebouwde ste nen kerken. Voorts staan er negen houten noodkerken, waarvan de foto er een toont. In de dorpen zonder kerk behelpen de priesters zich met kerkgelegenheden op zolders en in huiskamers. Op enkele plaatsen mag gebruik gemaakt worden van de Evangelische kerk, op voorwaarde echter, dat er geen wierook en wijwa ter gebruikt worden. een openbaring. Als een Burcht Gods staat er het Vaterhaus der Heimat- vertriebenen, een internationaal cen trum, dat men het Rome van de „Kerk in Nood" zou kunnen noemen. In een voormalige kazerne is een se minarie ingericht, waar 350 gevluchte priesterstudenten en kinderen van vluchtelingen zich voorbereiden op het priesterschap. Reeds 138 theolo ganten ontvingen er de priesterwij ding en trokken uit om de „Kerk in Nood" te helpen. Zestig millioen vervolgden. t In Königstein vindt men ook het Haus der Begegnung, een ontmoe tingshuis, dat zo treffend de Katho-, lieke U.N.O. genoemd wordt. In dit enorme congresgebouw, gefinancierd door de katholieken van West-Duits land, ontmoeten oost en west elkaar. Vluchtelingen uit alle landen achter het IJzeren Gordijn komen er samen met geloofsgenoten uit het vrije wes ten en bespreken er de situatie van de „Kerk in Nood", zeer belangrijke congressen. Op het laatst gehouden congres heeft mgr. Kindermann, een uit Praag gevluchte hoogleraar, thans president van het vluchtelingense- minarie, een bewogen uiteenzetting gegeven van de strijd, die de Kerk te voeren heeft. De aanwezige Nederlanders re aliseerden zich toen, dat op nau welijks 'n dagreis afstand van ons vrije landje de vrije wereld op-1 houdt. Wie 's morgens nog over de Leidse Breestraat wandelt, kan 's avonds de zoeklichten zien, waarmee de Russische grenswach- ten het IJzeren Gordijn aftasten. Prikkeldraadversperringen, land mijnen, uitkijkposten en zwaar be waakte doorgangen grendelen het westen af. Daar verandert de vrij heid in dwang en vervolging. Daar begint een andere wereld, waarin 900 millioen mensen een derde deel van de wereldbe volking leven onder de druk van het communistische regiem. In Oost-Europa worden meer dan 50 millioen katholieken om hun geloof vervolgd. Met inbegrip van Azië stijgt hun aantal tot 60 mil lioen. Onder hen bevinden zich 50.000 priesters, 200 bisschoppen en 4 kardinalen in gevangenschap. Veel kan er momenteel nog niet gedaan worden voor de Kerk achter het IJzeren Gordijn. Maar wel moet de aandacht er op gericht blijven, zo als mgr. Kindermann benadrukte. De bevolkingsaantal de honderddui zend gepasseerd. Duizenden ton nen staal werden afgeleverd. Techniek en menselijk vernuft vierden er hoogtij. Totdat de be vrijding kwam. De Engelsen de monteerden de hoogovens en dui zenden mensen trokken weg. De achterblij venden zagen hun brood winning vernietigd. Maar ook hier voltrok zich het Duitse wonder. De demontage werd gestaakt en in 1950 rookten de mach tige schoorstenen weer. Tienduizen den vluchtelingen uit het oosten stre ken in Salzgitter neer en vonden er werk. Thans is het bevolkingsaantal weer tot meer dan honderdduizend gestegen. Bijna alle mannen zijn in dienst van de Reichswerke, zoals de voormalige Hermann Goeringwerke thans heten. Waar twintig jaar geleden vrijwel geen enkele katholiek woonde, wo nen er nu meer dan dertigduizend. De meesten zijn vluchtelingen, onder wie zich 17 priesters bevinden, die een strijd op leven en dood voeren. In de 28 dorpen beschikken zij slechts over vier nieuwgebouwde kerken en negen noodkerken voor hun verspreid wonende parochianen. Een normale zielzorg is er niet mogelijk. Onder tussen woekert 't materialisme, zowel in de hoge flats, die de Reichswerke voor hun personeel bouwen, als in de barakkenkampen, waarin de wo ninglozen althans enig onderdak vin den. Steunpunt voor Zielzorg. Midden in dit gebied staat nu het Nederlandse Steunpunt voor Ziel zorg: een parochiekerk met jeugd huis en pastorie, een klooster en een gastenverblijf. Twintig Duitse paters Redemptoristen hebben er hun intrek genomen. Zij zullen vluchtelingen priesters bijstaan in hun zware taak, zowel door assistentie te verlenen in de parochies als door in het klooster verdiepingsdagen, congressen e.d. te organiseren. Wanneer straks ook het retraitehuis klaar zal zijn, zal het Hier waren wij er onlangs getuige van, dat de dertig kapelwagens van Oostpriesterhulp na de winterrust weer uittrokken. Een aangrijpend ogenblik. Terwijl de priesterstuden ten zongen en baden, hief de bisschop van Eichstatt zegenend zijn hand en stoven de kapelwagens in alle rich tingen uiteen, weer voor zes maan den de diaspora in. De schoorstenen en torens van de Reichswerke in Salzgitter beheer sen het hele gebied. In dit hoogoven- bedrijf vinden ruim 22.000 mensen werk. Er zijn momenteel vier hoog ovens in bedrijf; de bouwplannen voor de vijfde liggen gereed. Tijdens de oorlog stolden er twaalf hoog ovens, waarvan de Engelsen er acht demonteerden. Een hoogoven werd teruggebracht naar IJmuiden, waar de Dpitsers hem tijdens de oorlog ge roofd hadden. geestelijke hulp aan de vluchtelingen wilde hij in het licht bezien. Want het zijn de vluchtelingen en hun kinde ren, die misschien later al weet niemand wanneer de Kerk in Oost-Europa opnieuw moeten vesti gen. Stad zonder God. In dit licht moet ook het werk van de Nederlandse Oostpriesterhulp ge zien worden, die in Salzgitter (Ne- der-Saksen) een Steunpunt voor Ziel zorg bouwde, dat op tweede Pink sterdag door de aartsbisschop van Utrecht plechtig werd ingewijd. Salzgitter is een conglomeraat van 28 dorpen, die kort voor de oorlog tot een grote industriestad werden samengevoegd. Waai- eenvoudige boeren eeuwenlang een vredig be staan gevonden hadden, werden reus achtige hoogovens en walsen ge bouwd. De Nazi's gaven het complex de naam Hermann Goeringwerke en wilden er de modernste industrie stad van Europa van maken. Van zelfsprekend een stad zonder God. Voor kerken was er geen plaats. De enige priester mocht zelfs in een cafézaal geen H. Mis meer lezen. In de dorpen van Salzgitter woonden nauwelijks 20.000 men sen, onder wie practies geen ka tholieken. Hitler joeg er duizen den Wolga-Duitsers heen en tien duizenden slavenarbeiders, ook vele katholieken. Spoedig was het Steunpunt voor Zielzorg nog meer kunnen betekenen voor de katholie ken van Salzgitter. Dit alles dank zij de offervaardigheid van katholiek Nederland'. Onze bijdrage aan de „Kerk in Nood" is echter nog niet geheel vol tooid. De Nederlandse Oostpriester hulp, een afdeling van het R.K. Huis vestingscomité (Hekellaan 6), 's-Her- togenbosch, giro 34348) heeft nog steeds veel geld nodig om de kapel wagenactie op gang te houden en nieuwe initiatieven tot ontwikkeling tc brengen. Bovendien vragen de kinderen van Salzgitter onze aandacht. Reeds enige jaren probeert het communisme vat op de vluchtelingenkinderen te krij gen door hen uit te nodigen voor een vakantie in de oostzöne. Zij worden er voortreffelijk verzorgd en keren na zes weken veilig terug, in nieuwe kleren gestoken en volgegoten met communistische propaganda. Hun ouders zijn geen communisten, maar zij bezwijken voor het verleidelijke aanbod om in de vakantie enige we ken van hun kinderen verlost te zijn. Begrijpelijk; vooral in de benauwde barakken vormen de kinderen de vluchtelingen in Salzgitter hebben er duizenden een groot probleem. Het Nederlandse R.K. Huisvestings comité wil nu voorkomen, dat de ka tholieke kinderen van Salzgitter dit jaar naar de oostzóne gaan en vraagt de goede katholieke gezinnen in Ne derland 1 juli tot 15 augustus een vluchtelingenkind op te nemen. Wie helpen wil, sturc spoedig een briefkaart naar 't R.K. Huisvestings comité, Hekellaan 6, 's Hertogenbosch De vluchtelingenpriesters van Salz. gitter beseffen, dat zij hiermede van katholiek Nederland veel vragen. Maar gezien de nood die in het indu striegebied een voortdurend gevaar is voor het geestelijk heil van de jeugd, geloven zij, dat hun beroep op katholiek Nederland niet vergeefs zal klinken. Het antwoord is nu aan ons!

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5