Adenauer gepromoveerd tof ERE-INDIAAN COMMUNISME INGRIJPENDE WIJZIGING IN DE REGERING VAN PRAAG Eisenhowers gezondheid Voldeed de H-bomproef? Omgekomen in de wildernis REGEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 16 JUNI 1956 47ste JAARGANG No. 13831 Directeur: C. M. v HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20933, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 Advertenties: 17ct.p.m.m. Telefoontjes ƒ1.50 BELANGRIJKE ORGANEN IJ ET PARIJSE BLAD „France-Di- 1 manche" heeft vrijdag illustraties gepubliceerd van Eisenhowers in gewanden, Edens galblaas, Kroestsjefs lever, de longen van Mao Tsje-Toeng, de hersens van Churchill en de maag van de paus. Het blad zette hier als kop boven: „Het lot van de wereld hangt van deze organen af". Het is een aardige stunt van het blad, maar de conclusie is lichtelijk overdreven. De hersens van Churchill en de maag van de Paus kunnen we alvast gevoegelijk uitschakelen, want de eerste is op non-actief en de pauselijke vermaningen aan de we reld gaan niet door z'n maag. Maar dat de gezondheid van 0 de grote internationale lei ders niet zonder invloed is op de wereldgeschiedenis, hebben we zo pas nog kunnen ervaren. Eisenho wers ziekte vertraagt op z'n minst de totstandkoming van maatregëlen, waarop de wereld wacht, want zon der de beslissing van de president kan men in Amerika niet vooruit. Adenauer heeft dat - ondervonden, toen hij op zijn reis naar Amerika slechts 10 minuten met de president kon spreken; hij had zich ongetwij feld wat meer voorgesteld van een contact met Eisenhower. Ook de Franse minister van buiten landse zaken Pineau, die thans op weg is naar Washington, zal deze handicap ondervinden. Hij wil o.m. trachten het Amerikaanse wantrou wen ten opzichte van de nieuwe Russische koers wat te verzachten. De Fransman is ervan overtuigd, dat er op het ogenblik met de Russen te praten valt, mits men begrip toont voor de nieuwe taktiek van het Kremlin. Hij zal er een harde dbber mee hebben, want voordat hij een ge sprek met Eisenhower heeft, zal hij eerst Dulles op zijn weg ontmoeten en deze is niet zo gemakkelijk om te praten. Dulles is ongetwijfeld zakelijker aangelegd dan Pineau; hij laat zich niet begoochelen door de spectacu laire onttroning van Stalin, noch door de terugtrekking van de Russische be zetting uit Oost-Duitsland of door de stroom van ontwapeningsvoorstellen. Hij vraagt zich af: wat koop lk daar- Wel zal het zaak zijn, de Russische taktiekwijziging te beantwoorden met een zelfde wijziging in de Westex-- se houding; als de Russen willen glimlachen moet men terug glim lachen, als zij joviaal willen doen, kunnen wij dat ook. Maar overigens: als de Russen hun glimlachjes niet door daden willen laten vergezellen, moeten wij niet zo goedmoedig zijn om wel daden te stellen, die onze po sitie verzwakken. Men moet niet vergeten, dat de spanning txxssen Oost en West niet in d,e wereld is gekomen door de bewa pening van het Westen, maar dat het juist de Russen geweest zijn, die door hun agressief optreden in het Verre Oosten en door hun sabotage in de Veiligheidsraad het Westen in alarm-stemming hebben gebracht. Wij hebben geen „meneer Njet-njef' ge had, zoals Molotof genoemd werd omdat hij altijd „Njet" (neen) zei. Al is Molotof nu gewipt en al ligt va dertje Stalin in de goot, het systeem dat deze figuren heeft voortgebracht, bestaat nog altijd en Kroestsjef ver vult op het ogenblik de functie, wel ke Stalin jarenlang vervuld heeft. Hij is ongetwijfeld geen Stalin, en zeker niet het monster zoals Stalin geweest moet zijn, maar men vraagt zich toch wel eens af: wat belet Kroestsjef om te eniger tijd dezelfde weg op te gaan als Stalin? Als zijn lever bij voorbeeld eens gaat spoken? Zolang ed geen redelijke zekerheid bestaat, dat er een fundament is voor terugkerend vertrouwen, dient het Westen op z'n tellen te passen. De Nederlandse vloot trok aan Truman voorbij Meer zelfstandigheid voor Slowakije Het centrale comité van de Tsjecho- Slwowaakse communistische partij heeft de regering te Praag ingrijpend gewijzigd. Tien ministers zijn samengevoegd tot vier departementen. De ministeries van landbouw, bos bouw en staatsboerderijen o.a. zijn samengevoegd tot één minsterie van land- en bosbouw. Voorts is dr Vaclav Skoda, één van de vier vice-premiers, van zijn oude functie ontheven en benoemd tot mi nister van justitie. Hij volgt dr. Jan Bartuska op, die openbaar aanklager wordt. Diens voorganger in deze functie, Vaclav Ales, is ontslagen. Er is geen reden bekend gemaakt voor het ontslag van Vaclav Ales als openbaar aanklager. Hij was in 1952 assistent van de open bare aanklager in het proces tegen Rudolf Slansky en nog 13 communis tische leiders, die wegens sabotage, verraad en spionnage veroordeeld zijn. Een commissie stelt op het ogen blik een nader onderzoek naar dit proces in, doch reeds is bekend ge maakt, dat Slansky terecht veroor deeld werd. De confex-entie van de Tsejcho-Slo- waakse communistische partij, die vrijdag geëindigd is, heeft een reso lutie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat een van de dringende ta ken is de verbetering van de sociale samenstelling van de partij door toe-5 lating van arbeidei's en boeren, Voorts wordt vex-klaard, dat er „kwaadaardige aanvallen op de par tij en de partijbeginselen" zijn daan. Hoewel de vreedzame samenle ving en concurrentie met het kapita lisme wordt goedgekeurd, zal de strijd tegen de „burgerlijke ideologie" en „overblijfselen van het kapitalisme in het denken van het volk" voortge zet worden. Op de confexentie zijn de studenten, die o.m. objectievere persberichten, toegang tot westelijke dagbladen, boe ken en radio-uitzendingen en herzie ning van politieke processen zouden hebben geëist, beschuldigd van „on juiste meningen". Een verzoek van de studenten om stopzetting van de colleges over het marxisme en het Leninisme, werd door de vice-premier donderdag in een redevoering verworpen. Ook wei'd op de conferentie een re solutie aangenomen waarbij groter zelfstandigheid aan Slowakije wordt toegekend. De grondwet zal dienover eenkomstig worden veranderd. H.M. de Koningin heeft vrijdagochtend op het paleis „Huis ten Bosch" prof. dr. J. Zijlstra, mr. J. A. W. Burger en prof. mr. C. P. Romme ontvangen om hun te raadplegen in verband met het nieuw te vormen kabinet. Bijgaande foto toont (v.l.n.r.) prof. Zijlstra, mr. Burger en prof. Romme bij het betreden van het paleis. Vrijdagmiddag werden weer drie fractievoorzitters door H.M. de Koningin in verband met een nieuw te vormen kabinet op Huis ten Bosch in Den Haag ont vangen. We zien hier v.l.n.r. de heren Tilanüs, Gortzak en mr. Oud bij het betreden van het paleis. Terwijl ex-president Harry S. Truman in het Scheveningse Kurhaus de lunch gebruikte, voer op korte afstand een aantal oorlogsschepen van de Koninklijke Marine voorbij. Het schouwspel trok natuurlijk direct de aan dacht van de hoge gast, die we hier in een geanimeerd gesprek zien met zijn gastheren, dr. Drees en mr. Luns. De doctorsbul en de Indiaanse verentooi Geduld in de strijd tegen het De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, is gisteren tot ere- Indiaan benoemd. De tachtigjarige staatsman ontving van de „verenigde stammen van Amerikaanse Indianen" een originele Indiaanse hoofdtooi. De uitreiking had plaats in Milwaukee in de Amerikaanse staat Wisconsin, waar Adenauer tevens een ere-doctoraat van de Marquette-universiteit ontving. De voorbereidingen voor de toekenning van het ere-Indiaanschap begon nen reeds twee jaar geleden toen mgr. Aloysius Muench, de uit Milwaukee afkomstige pauselijke nuntius in Duitsland, in Milwaukee vertoefde voor het ontvangen van een ere-doctoraat. Mgr. Muench vertoelde toen, dat Adenauer een bijzondere belangstelling voor Indianen had en in zijn jongensjaren de boeken van James Fenimore Cooper en anderen had verslonden. TIJD SPEELT GEEN ROL. Bij de promotie-plechtigheid sprak Adenauer een rede uit, waarin hij aanmaande tot geduld bij het tege moet treden van „de communistische bedreiging van de wertldoverheer- sing". De Russen hebben een heel andere instelling ten aanzien van tijd en tijdsverloop dan Amerikanen en Europeanen, zei Adenauer. Voor de Rus is tijd niet zo belangrijk, maai de vrije volkeren verliezen te gauw hun geduld, zij willen te snel succes zien. Wie weet te wachten, is bij poli. tieke tegenstellingen in het voordeel. Adenauer meende, dat er op het ogenblik geen gevaar van een „hete oorlog" bestaat, omdat de Russen in beslag genomen worden door de op bouw van hun industrie. Het Westen moet echter wat bewapening betreft niet verslappen. Zonder Europese eenwording gaan President Eisenhower blijft goed vooruitgaan. Men verwacht, dat hij eind volgende week; het Walter- Reed-ziekenhuis zal kunnen verla ten. De voeding door middel van in spuitingen is beëindigd. Volgens bepaalde waarnemers, die de atol van Bikini hebben bezocht na dc jongste Amerikaanse waterstof- bomproef, is de bom, die door een vliegtuig werd uitgeworpen, niet op de voorgenomen plaats ontploft, doch ongeveer 3.500 meter verder. Een woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht Verklaarde vrij dag in Washington op vragen van journalisten, dat hij geen gegevens verstrekken mag. Wel kon hij ver klaren, dat het afwerpen van de bom geheel volgens plan verlopen was. Gegevens over de afstand tus sen de bom en het vliegtuig op het ogenblik der ontploffing, alsmede de hoogte van de ontploffing zijn ge heim. de volken van Europa een ramp tege moet. Deze integratie is echter niet mogelijk zolang Duitsland in. tweeën in verdeeld, zei de bondskanselier. Uitbreiding van het werk van de Navo tot het economische gebied acht Adenauer een absolute voorwaarde De negen inzittenden van het R.A.F.-vliegtuig, dat vrijdag j.l. bo ven de wildernis van Noord-Malakka omlaag is gestort, zijn vermoedelijk om het leven gekomen. De bestuui-der van een hefschroef- vliegtuig, dat laag over het wrak van het verongelukte vliegtuig heeft ge vlogen, meldde de negen mannen te hebben waargenomen en de indruk te hebben, dat zij om het leven waren gekomen. Grondtroepen, die zich al hakkend een weg banen door de dicht be groeide wildernis, verwachten het vliegtuigwrak heden, (zaterdag), later op de dag, te zullen bereiken. In de nacht van vrijdag op zater dag trok een in betekenis afnemend gebied van hoge di'uk ov.er Noord- Afrika naar het oosten. Onder invloed daarvan klaarde het flink op, terwijl er weinig wind was. De boven ons land aanwezige polaire lucht bevatte maar weinig waterdamp, zodat alles ertoe bijdroeg om de temperatuur snel te doen dalen, met als gevolg dat zelfs in de korte juninacht nog nachtvorst is opgetreden. Het verdere weersverloop wordt in belangrijke mate bepaald door een zich uitdiepende Oceaandepressie, waarvan het centruim zaterdagmor gen boven Ierland is aangekomen. Zij beweegt zich in ongeveer oostzuid- oostelijke richting en zal vermoede lijk over België of het zuiden van ons land trekken. Wij krijgen zodoende dit weekeinde regen, die vooral in het zuiden van het land van tamelijk lange duur zal zijn. De wind krimpt naar oostelijke richtingen, zonder lat hij belangrijk warmere lucht zal gaan aanvoeren. Ook in Midden- Europa zijn de temperaturen name lijk laag. Alleen ten zuiden van de Alpen komen de temperaturen in de middag boven twintig graden. voor het succes van de vrije volken in de strijd tussen Oost en West. Adenauer uit de V.S. vertrokken. Bondskanselier Adenauer is vrij dagavond met een speciaal vliegtuig van de Lufthansa uit Milwaukee naar Bonn vertrokken. De bondskanselier verklaarde vóór zijn vertrek, dat hij van zijn bezoek terug keert „gesterkt in de overtui ging, dat de volkeren van de V.S. en Duitsland dezelfde doeleinden, zoals het verdedigen van de Vrijheid van de wereld, nastreven". Dit nummer bestaat uit 4 bladen. HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDEND KOUD. Zwaai- bewolkt en vannacht minder lage temperaturen, voor al in, het zuiden van het land tamelijk langdurige regen. Ma tige, tijdelijk vrij krachtige wind, krimpend naar oostelijke richtingen. Aanhoudend koud. 17 Juni zon op 4.21, onder 21.05; maan op 15.21, onder 0.57. 18 Juni zon op 4.21, onder 21.05; maan op 16.32, onder 1.20. Hoogwaterstanden Het weer in Europa STOCKHOLM regen 18 C OSLO zwaar bewolkt 18 KOPENHAGEN licht bewolkt 16 ABERDEEN mist 13 LONDEN regen 17 AMSTERDAM licht bewolkt 14 LUXEMBURG half bewolkt 12 PARIJS zwaar bewolkt 17 BORDEAUX zwaar bewolkt 18 GRENOBLE onbewolkt 18 NICE half bewolkt 22 BORLIJN regen 15 FRANKFORT onbewolkt 15 MüNCHEN onbewolkt 12 ZÜRIOH mist 15 GENèVE onbewolkt 16 LOCARNO licht bewolkt 24 WENEN half bewolkt 20 INNSBRUCK geheel bewolkt 16 ROME onbewolkt 26 AJACCIO onbewolkt 22 Korreltje Zonder plan wordt het gemakke lijke moeilijk, met een plan het moei lijke gemakkelijk.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1