filet de Letiö de taan uit Staten van Zuid Holland maakten een excursie door de Rijnstreek Kooylieemraadschap Upland vergaderde Misbruikte penningmeester o Zo fn gezellig niemendalletje ZATERDAG 16 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 2 Voor de zesde maal hebben lede'n van de Provinciale Staten en van Ge deputeerde Staten alsmede provin ciale ambtenaren een excursie ge maakt naar verschillende streken van onze provincie. Vrijdag kreeg de Rijnstreek een beurt. De leden van Provinciale en Gedeputeerde Staten waren onder leiding van de Commissaris van de Koningin mr. Klaasesz, de provinci ale ambtenaren onder aanvoering van referendaris P. Smits van de Prov. Griffie. Beide groepen maakten nagenoeg de zelfde excursie, echter met dien ver stande dat zij elkaar op de gehele reis niet een keer hebben ontmoet. De groep die de voormiddag de reis naar en uit de streek per luxe motor boten maakte, maakte des middag gebruik van de autobussen en trein waarmede de andere groep de dag had ingezet. De algehele organisatie voor beide groepen berustte bij de heer M. A. van Keule, administra teur ter Prov.Griffie. Hoofddoel was een bezoek aan Nieuwkoop en omgeving. Maar men bracht ook een bezoek aan Alphen aan den Rijn met als hoofddoel Avi fauna en Cacao en Chocoladefabriek I „Baronie". Ook Boskoop, Nederlands grote bloemen en plantentuin kreeg bezoek van de hoge gasten. Daar dit gebied rijk is aan water prefereerde men om een groot deel van de excur sie per boot te maken. Men scheepte zich aan de Rijnkade te Alphen aan den Rijn in en voer maar Nieuwkoop en de plassen rondom dit watertoe ristenoord. In Nieuwkoop werd het gezelschap ontvangen en toegespro ken door burgemeester Van der Weij- den, te Alphen aan den Rijn door burgemeester Witschey. De hoogste gasten gebruikten in Nieuwkoop een maaltijd, de personeelsleden in Avi fauna. Overal waar men werd ontvangen werden verversingen aangeboden, respectievelijk door de gemeentebe sturen en de betrokken bedrijven. Im de ruime cantine van „Baronie" werden de personeelsleden toege sproken door de adj .directeur, de heer C. Nieuwenhuyse. Namens het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn bevond zich in hun midden de heer J. Constandse, referendaris ter gemeente-secretarie. Na het be drijf, in vier groepen (het gehele ge zelschap telde ruim 120 leden; het aantal hoge gasten bedroeg ruim 80) verdeeld, te hebben bezichtigd, kreeg men een doos bonbons mee. De personeelsleden werden vervol gens per autobussen van Baronie n.v. naar de trein gebracht en per trein keerde men terug naar de Residentie. Voor de leden van de Prov. en Ged. staten was Boskoop het eindpunt. Vanuit Nieuwkoop zette men per boot de excursie daarheen voort, waar zij namens 't gemeente bestuur werden begroet door de burgemeester mr. dr. E. P. Verkerk. In Avifauna te Alphen aan den Rijn had men gepauzeerd. De schoon heid van het vogelpark had op mevr. Klaassesz, die zich onder het gezel schap bevond, zo diepe indruk ge maakt, dat zij de tijd vergat en toen het gezelschap zonder haar reeds het park had verlaten, moest zij per auto haar achterstand inhalen. Zij had er geen spijt van, want de tuin en de vogels had ze prachtig gevonden. Het was voor alle deelnemers vroeg dag vandaag. Als uitgangspunt was Alphen aan den Rijn bepaald. En daar moest men reeds voor 8 uur aanwe zig zijn om met de z,g. sight-seeing- vaartuigen naar Nieuwkoop te varen, begeleid door het provinciaal directie vaartuig. De statenleden, die zich per autobussen naar Nieuwkoop hadden begeven, zetten hun reis voort met genoemde boten en de personeelsle den volgden him route per bussen. Zij kwamen om 10 uur aan het café restaurant „Plaszicht" waar het ge meentebestuur van Nieuwkoop kof fie aanbood bij een hartelijk wel komstwoord. Dat tijdens de excursie behalve aan de industrie, natuurschoon enz. ook veel aandacht is geschonken aan we gen en bruggen en de zovele vaarwe gen, laat zich begrijpen. Verdienste lijk werk ten deze hebben verricht de heren mr. L. M. v. d. Schans en H. II. Malkus die als „vaar- en voertuig- leiders" hebben geassisteerd en heel in 't bijzonder de heer G. J. Verburg, die in een beknopte samenvatting (gecyclostileerd) in boekvorm de deelnemers aan de excursie een dui delijke explicatie heeft verstrekt van delijke explicatie heeft vertrekt van 1. W. UHNEUAHN, (Advertentie) Het Hoogheemraadschap van Rijn land heeft zijn rekening-vergadering ditmaal in het Stadhuis te Haarlem gehouden. De vergadering was hier in de fraaie Ridderzaal de gast van het gemeentebestuur, waar hij het streven naar goece sa^enyrr'!'"" tussen de gemeenten en Rijnland van weerskanten in het licht is ge steld. De heer B. K. Huurman te Heem stede is toegelaten als hoofdinge land-plaatsvervanger. De vergadering heeft een technisch rapport over de afvalwaterzuivering in Rijnland ontvangen. Hierin wordt uiteengezet, welke maatregelen reeds genomen z'jn en welke nog geno men behoren te worden. Ir. de Gruy- ter becijfert hierin de korten van al deze maatregelen (naar het huidige prijspeil) op een bedrag van 3 55 per inwoner-equivalent oer jaar. Met deze en dergelijke bijzonderheden kon de vergadering zich nog niet in laten; wèl heeft zij goedgevonden, dat het rapport verspreid wordt en dat de commissie voor de afvalwa terzuivering haar taak als orgaan van overleg en bespreking voortzet, ook al wordt nog niet aan het in stellen van een centrale Rijnlandse dienst voor afvalwaterzuivering ge dacht. TREKTOCHTEN EN KAMPEN VOOR JONGENS. De belangstelling voor kamperen en trektochten neemt ieder jaar toe. Ongetwijfeld is dit verheugend. Het is echter een feit, dat bij gebrek aan deskundige leiding en door verwaar lozing van behoorlijk toezicht op de kampeerterreinen, hieraan ernstige gevaren voor onze jeugd verhonden zijn. Zo laten met name de algemene kampeerterreinen in België, Luxem burg Duitsland en Frankrijk nog .heel wat te wensen over. Om toch, .maar op verantwoorde wijze, aan deze belangstelling tegemoet te kun nen komen, heeft het Nationaal Hoofdkwartier van de Katholieke Jeudbeweging een serie trektochten en kampen georganiseerd voor arbei dende en niet bij een jeugdbeweging .aangesloten jongens van 12 t.m. 17 jaar. Zo wordt er van 28 juli t.m. 4 aug. een trektocht per fiets georganiseerd naai- Duitsland (Krefeld-Alteniberg- Keulen-Nideggen-Aken) en van 4 tm. 11 augustus een tocht naar Bel gië (Hasselt). Aan deze trektocht, welke momen teel practisch reeds geheel zijn volge boekt, kunnen nog enkele jongens van 14 t.m. 17 jaar deelnemen. Naast deze trektochten worden twee tentenkampen gehouden in Vij len (Z.-Limburg), één van 4 t.m. 11 augustus en één van 18 t.m. 25 aug.- Bovendien wordt voor jongens, die van bos en hei houden een bivak- kamp georganiseer in het buitencen trum „De Spar" te Haelen bij Roer mond. Al deze tochten en kampen staan onder leiding van deskundige leiders van de Katholieke Jeugdbeweging. Nadere inlichtingen kan men verkrij gen bij het Nationaal Hoofdkwartier van de Katholieke Jeugdbeweging, Jan v. Nassaustraat 113 te 's-Graven- hage. Besloten is, de Spaarndammerdijk onder Amsterdam aan de- gemeente Amsterdam te verkopen; het behoud der waterkering blijft uiteraard ver zekerd, doch de gemeente moet over de bestaande dijk kunnen beschik ken ter verwezenlijking van haar vérstrekkende plannen. Voorts is een groot terrein aangekocht ten behoe ve van soecieberging. Fen geldlening grcot 1.500.000, is aangegaan tegen 3 5/8 De Dwars watering onder Leiderdorp zal van 25 tot 45 meter worden ver breed, zo nodig ™et n artikel 12 der Waterstaatswet 1900, dus tegen schadevergoeding. De be sluiten die voorts nog werden geno men zijn van meer huishoudelijke en formele aard. VAN HOOIZOLDER GEVALLEN. De 28-jarige H. M. Kokhuis, wonen de aan de Vasserstraatweg te Tub- bsrgen, heeft men levenloos op de deel gevonden. Men vermoedt dat K. van de hooizolder is gevallen terwijl hij alleen thuis was. KLEUTER DOOR AUTO VAN VADER OVERREDEN Toen de heer van de W. uit Swol- gen zijn vrachtauto te Meerlo achter uit reed, viel zijn driejarig zoontje dat naast hem zat door het portier raampje naar buiten. Het kind werd door het voorwiel overreden en over leed. Verduistering van f 13 000 zijn Voor de rechtbank te Amsterdam is 1 y. jaar met aftrek geëist tegen de 33-jarige C. K. W. uit Nieuwer Am- stel, voonmalig employé van de vlieg tuigfabriek Fokker. De man was penningmeester geweest van Fok- ker's personeelsvereniging en beken de enkele jaren lang telkens geld uit de kas te hebben genomen. Er was hem een totale verduistering van 13.000 ten laste gelegd, doch hij meende te weten, dat het hoogstens 1Ü.CO0 was geweest. Om de oneerlijkheden geheim te houden had hij in de loop der tijd telkens kasstukken vervalst. De raads man hoopte, dat de rechtbank hem een gecombineerde straf wilde op leggen, dus een straf, waarvan een groot gedeelte voorwaardelijk is. DODELIJKE ONVOORZICHTIGHEID. Op de kruising van de Van Alke- madelaan en de Wassenaarseweg in Den Haag is gistermiddag om vijf over ewaalf een verkeersongeluk ge beurd, dat aan de 60-jarige mevr. M. iH. C. GeurtsFreeling uit Wasse naar het leven heeft gekost. De dame reed op haar fiets op de Wassenaarse weg in de richting Wassenaar. Bij het kruisen van de Van Alkemadelaan verleende zij geen voorrang aan een bestelauto; de wielrijdster werd dooi de auto gegrepen en overleed ter plaatse. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het ziekenhuis aan de Zuidwal. KM&vLiaa Of De fotograaf is ditmaal eens in noordelijke richting gepeddeld en hü heeft door de zomerse bomen heen een oude toren gekiekt. Weet U welke toren, in welke plaats? De vorige week De vorige week plaatsten wij een opname van het groepje bomen vóór het beruchte kruispunt bij Wou- brugge. De „kruisweg" in de „Vier Ambachtspolder". De waardebon van vijf gulden is deze week voor: Thea Rijkelijkhuizen, Woudsedijk 11, Rijnsaterwoude. Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief of briefje aan de puzzle-redactie van dc Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. Schrijf onder het motto: „Met de lens de laan uit". Dc foto stelt voor: De inzendingen worden ingewacht tot en met donderdag a.s. Onder de goede oplossers wordt een waarde bon van 5.verloot. Mae menót de ótafzuig-et befiandetd te matden Het is dikwijls zo, dat de din- gep die het meeste plezier geven het minst worden verzorgd. Een van deze dingen is de stofzuiger. De huisvrouw had nog maar 30 jaar geleden twee hulpmiddelen: stoffer-en-blik en de mattenklop per. Het schoonmaken van vloer kleden en lopers was toen een hele opgave. Denkt u nog maar eens aan de zogenaamde matten- klopserenaden op vrijdagavond. Tfians maakt de Nederlandse industrie stofzuigers, welke tot de beste in de wereld kunnen worden gerekend en die naar vele landen worden geëxporteerd. Het is alleen zo jammer dat er maar weinig huisvrouwen zijin die hun stofzuiger gebruiken en behandelen zoals het moet. De juiste onderdelen. Toen de stofzuiger nog niet de zuigkracht had welke nodig was om tapijten grondig te reinigen, trachtte men dit te compenseren door het bijleveren van een bors tel. Nu is dat niet meer nodig. Gebruik daarom voor het schoon maken van losse of vaste tapij- ten, matten en zovoort geen borstel maar de grote zuigmond. Sommige zijn aan de zijkanten voorzien van brede glijers, welke ervoor zongen dat de zuigmond vlak op de vloerbedekking blijft. Met deze glijers kan men de zuig mond zelfs op hoog-gepoolde tapijten alle kanten uit bewegen zonder dat deze gaat dansen. De borstel, die de slijtage van de tapijten bevorderd, dient uit sluitend te worden gebruikt voor het stofvrij maken van parket en linoleum. De kleine zuigmond wordt hoofdzakelijk gebruikt voor het reinigen van stoelen, traptreden en kussens. Wordt een plumeauborstel bij geleverd, dan dient die alleen voor het stofvrij maken van gor dijnen, lamJbrizerimgen, schilde rijen en lijsten. De spleetstofzuiger moet uit sluitend worden gebruikt om op die plaatsen te reinigen, waar voor de zuigmond te groot is, bij voorbeeld achter radiatoren, kas ten en andere meubelstukken. Wanneer men zich het gébruik van de juiste onderdelen eigen maakt, zal men van een aange schaft apparaat veel meer plezier beleven. Het verwisselen is zo eenvoudig, dat dit nooit een be zwaar kan zijn om het na te laten. Het ledigen van de stofzak. Een zeer belangrijk punt is het ledigen van de stofzak. Hier bij wordt dikwijls zwaar gezon digd. Het verdient aanbeveling om de stofzak minstens eenmaal per week te ledigen en wel op de volgende wijze. Op de vloer spreidt men een courant uit, waarop men de stof zak met de opening naar beneden plaatst. Met de beide voeten wordt de rand vast op de vloer gedrukt en met de lus, welke aan de onderzijde van de stofzak is bevestigd, wordt de stofzak flink heen en weer geschud. Bij de eerste maal zal al het zware vuil in de courant terecht ko men, doch bijzonder kleine ope ningen in de stofwand zitten dan -nog dicht met fijn vuil. Het ver dient dan ook aanbeveling de handeling twee a driemaal te herhalen. Een goed geledigde stofzak betekent een perfect wer kende machine. Met moet de stofzak nooit was sen, daar deze dan al te poreus wordt en stof doorlaat, dat in de motor kan komen met alle na delige gevolgen van dien. Ook het uitborstelen is niet aan te bevelen. Waarom juist die. Hoewel kleur en vormgeving ook bij de stofzuiger belangrijk zijn mogen die toch niet door slaggevend zijn. Men koopt het apparaat op zijn praktische bruikbaarheid zoals gemakkelijke hanteerbaarheid, het goed kun nen plaatsen op traptreden, de opbergmogelijkheid en natuur lijk om de goede zuigkracht. Een zware stofzuiger is niet altijd de beste. Welke soorten. Er zijn sledestof zuigers en steelstofzuigers. Bekend is de steelstofizuiger die is om te bou wen tot vloerwrijver, mixer en haardroger. Een sledemachine moet gemak kelijk hanteerbaar zijn. Bij som mige wordt een ophangrekje bij geleverd, dat aan de binnenzijde van een kastdeur kan worden aangebracht. Er bestaat dan min der kans op beschadigingen, er wordt weinig ruimte ingenoment en de slang wordt in de juiste vorm opgehangen, hetgeen de levensduur verhoogt. OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIC.UIOIIOIIOIIOIIOIIOIIO Correcte kleding voor de a.s. moeders aanstaande moeder verkeert wat de mode betreft in een ze ar speciale positie. De normale gangbare kleding wordt langzaam aan voor haar niet meer geschikt en zij moet andere maatregelen nemen. Dikwijls worden rokjes veranderd en jurken op de een of andere manier passend ge maakt, maar het blijft lapwerk, waarbij veelal de kleding baar figuur niet flatteert. In de con fectiezaken was vrijwel geen keuze. Bij elke vrouw bestaat de nei ging haar toestand zodanig te camoufleren, dat men er toch correct en chic blijft uitzien. Met zelf vermaken van derge lijke middelen bereikt men over het algemeen slechte resultaten. De confectionares hebben ge lukkig ingegrepen en er komen straks werkelijk kostelijke pakjes en jurkjes in de handel, die de aanstaande moeder als gegoten zitten in weerwil van haar om standigheden. Zij zijn speciaal hiervoor gesneden, zoals de com binatie die de dame op onze illustratie draagt. Het is een ruim vallend rood jasje en een speciale tweedrok met insnijding in het (verbor gen) bovendeel, zodat de rok aan de onderzijde blijft aansluiten en niet optrekt, zoals zo dikwijls gebeurt. Dit is slechts een voor beeld, maar de modehuizen bren gen pakjes en combinaties in di verse uitvoeringen, kleuren en maten. Hiermede wordt in een dringende behoefte voorzien. De aanstaande moeder voelt zich in deze kledij vrij in haar bewegingen en weet dat zij er corret en keurig uitziet en durft overal te verschijnen. Ben dergelijk costuumpje is ruimschoots het geld waard! ftjatuurlijk lean men van een vrouw niet altijd vergen, dat ze er chique uitziet en bo vendien is dit onder bepaalde omstandigheden zelfs niet ge wenst, omdat dan veel van de glans verloren gaat. Het zou haar man, huisgenoten en anderen dan niet meer opvallen als de vrouw in kwestie er eens keurig uitziet, Uit de keuken gek'apt Broodjes met kaasragoüt. 4 Puntbroodjes (liefst oude), y. liter melk, 1 bouillonblokje, zout, peper, aroma, 50 gr. bloem, 50 gr. boter, 100 gr. in dobbel steentjes gesneden "kaas. Een kapje van de broodjes af snijden en de. broodjes uithol len. De ragout maken door van de boter, bloem en melk een dik ke saus te maken en hieraan de blokjes kaas toe te voegen, 't Ge heel op smaak afmaken met zout, peper of aroma. De broodjes en kapjes van buiten met boter be smeren en de broodjes met de ragout vullen. Het kapje erop drukken en de broodjes in een warme over of in de koekepan lichtbruin bakken. Yoghurtpudding met aard beien. 12 gr. Gelatine, 1 y, dl. melk, y, liter yoghurt, 56 gr. bastard- suiker, y pond aardbeien. De gelatine weken, tot ze zacht omdat men niet anders gewend is. Dit houdt natuurlijk niet in, dat men in uitersten zou mogen ver vallen. Verre van dat! Een vrouw moet er altijd correct uitzien, maar dat kan ook in een zoge naamd „niemandalletje", zo'n jurkje of japonnetje keurig net, maar zonder pretenties. Dat zijn de jurkjes die men zo graag in huis draagt, die als het er op aan komt een stootje kunnen velen, snel en gemakkelijk gereinigd en gestreken kunnen worden en waar men veelal ruimschoots de aanschaffingskosten uithaalt. Juist voör de zomer vindt men dergelijke jurkjes, zoals het exemplazr op onze illustratie, vervaardigd van veredelde ka toen en met een aardig dessin bedrukt. Jurkjes die het doen bij de vrouw en geen speciale eisen stellen. Dat is „het jurkje" voor de zomer! is en dan uitknijpen. De melk het vuur afnemen, de gelatine erin oplossen en verder af laten koelen, daarna de yoghurt en de suiker erdoor roeren. De aard beien schoonmaken en in stukjes snijden en door de yoghurt roe ren. Wanneer de pudding drillig begint te worden even roeren om het uitzakken van de aardbeien ts voorkomen. De massa over doen in een met koud water om gespoelde vorm en stijf laten worden. Bij deze pudding kan een vanillesaus gegeven worden. Karnemelkvla. 1 liter karnemelk, 50 gr. mai- zer.a, 50 gr. rozijnen, desgewenst 1 ei. De maizena aanmengen met een gedeelte van de karnemelk en al roerend doorkoken. De rest van de karnemelk scheutje voor scheutje toevoegen en tot slot de rozijnen nog even mee door laten koken. Daarna met de suiker op smaak afmaken. Des gewenst aan de vla een eidooier toevoegen en het stijf geslagen eiwit er luchtig doorroeren.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 10