Drie klubrecords op de onderlinge wedstrijden der L.G.B. verbeterd De dochter De Olympische Ruiterwedstrijden DENK AAN VADERDAG VRIJDAG 15 JUNI 1956 DE LE1DSE CO DERDE BL.AD - PAGINA 1 Goud voor Zweden en Engeland Het stadion Stockholm was o goten door het goud van de zonnestralen en alle plaatsen waren uitverkocht, toen gis termiddag de ruiters van start gingen voor het laatste onderdeel van de samengestelde wedstrijd, het spring concours. Ongetwijfeld werd het war me zonnetje door de tienduizenden toe schouwers zeer geapprecieerd, maar voor de paarden en ruiters was de zon een hindernis meer in het parcours, die de meeste combinaties fouten opleverden. Want van de 38 equipes die startten, ge lukte het slechts één combinatie zonder fouten rond te kom^p: de Duitser Klaus Wagner met „Prinzess". Van alle ande ren faalden er meer dan de helft op hin dernis 6, een double bar waarvan het bovenste gedeelte wit was geverfd, maar doordat de hindernis vertikaal tegen de zon in gesprongen moest worden, kon den de meeste paarden de kleuren niet juist onderscheiden. Dit falen was begrij pelijk, na de zware uithoudingsproef van woensdag. Maar het springconcours van de sa mengestelde wedstrijd dient juist om vast te tellen of het paard na de uithou dingsproef nog in staat is om met vol doende soepelheid en energie de hinder nissen van een niet al te zwaar parcours foutloos te nemen. Het parcours was 585 meter lang. De maximum toegestane tijd bedroeg 1 min. 26,2 seconde (400 meter per minuut). Het meest spectaculaire parcours werd afgelegd door de Rus Kouibychev met „Perekop". Bij de tweede hindernis kwam het paard met de ruiter, die kopje over duikelde, ten val, maar de Rus die daarbij enkele malen door de voeten van het paard werd geraakt, steeg weer op en hij nam alle overige hindernissen foutloos. Deze prestatie is te opmerkelij ker daar een van de teugels gebroken was en als een waslijn langs het paard bengelde. Kastenman de gelukkigste Zweed. De 32-jarige Petrus Kastenman, af komstig van Smaaland (Zuid-Zweden) die het eerste goud voor Zweden bin nenhaalde, was de gelukkigste man in het stadion. Hoewel hij de leiding in het klassement had na de twee eerste onder delen, kon nummer 2, de Duitser August Lütke-Westhüs het hem nog wel eens bij zonder lastig maken. Toen hij aan zijn rit begon, lag er grote spanning over het stadion. Maar toen hij hindernis 5 een muur afwierp, stegen diepe zuch ten van teleurstelling op uit de kelen van de toeschouwers. Maar nog was het goud in zijn bezit, want hij had nog een voorsprong van tien punten. Toen hij bij hindernis 11 echter opnieuw faalde, maakte zich een merkbare nerveuze on rust meester van alle aanwezigen. Indien de Duitser nu foutloos zou rijden, had h(j het goud aan de Zweed ontroofd. On geveer een tien minuten later startte Westhüs. Toen ook deze combinatie op hindernis 5 en 8 was gestruikeld, was hiermede de kans op goud voor Duits land verkeken. Maar nog was de strijd niet beslist, want er was nog een com binatie, die indien deze foutloos rond kwam, de olympische titel zou kunnen veroveren, nl. de Engelsman Weldon met „Kilbarry", die op twee na als laatste zou springen. Maar ook deze 42-jarige ruiter bracht zijn paard niet foutloos over hindernis 6 en bovendien raakte het Aan de seriewedstrijden, morgen ge organiseerd door de LKC „De Algeme ne" wordt door de A-, B- en C-adspiran- ten van Crescendo deelgenomen. De wed strijden worden gespeeld op het terrein aan de Zoeterw. Singel en wel als volgt: 2.002.25 u.: KNS aCrescendo a; 3.003.25 u.: Danaïden aCrescendo a", 4.004.25 u.: Crescendo AFluks A; 5.805.55 u.: Crescendo ADe Algeme ne A. 2.002.25 u.: Crescendo BMorskwar- tier B; 3.003.25 u.: Fluks BCrescendo B; 4.004.25 u.: Crescendo BDe Alge mene B; 5.305.55 u.: Ons Eibernest B Crescendo B. 1.30155 u.: Crescendo CFluks C; 3.003.25 u.: Danaïden BCrescendo C; 4.304.55 u.: Crescendo COns Eiber nest C; 6.006.25 u.: KNS BCrescendo. Ou de seriewedstrijden, welke op zon dag door dezelfde vereniging zijn geor ganiseerd speelt Crescendo 1 als volgt: 11.2011.55 u.: Crescendo 1Ons Eiber nest 3; 12.40—13.15 u.: KNS 2—Crescen do 1; 14.4015.15 u.: Crescendo 1Vicus Orienties comb.; 16.0016.35 u.: De Al gemene 4Crescendo 1. Het tweede twaalftal speelt: 10.00 10.35 u.: Die Haghe 3Crescendo 2; 12.00 —12.35 u.: HKV 3—Crescendo 2; 14.00— 14.35 u.: Crescendo 2Ons Eibernest 4; 16.00—16.35 u.: Crescendo 2—KNS 3. De leden worden verzocht zoveel mo gelijk verkleed op het veld te komen, wegens de zeer beperkte kleedgelegen heid. De heren kunen evt. terecht in het voormalige Isr. Weeshuis op de Crone- steinkade, de dames op het veld. die nog de sloot. Daarmee was de strijd in het voordeel van de Zweed beslist, die stralend lachend van alle zijden ge lukwensen in ontvangst nam. Voor hem brak het mooiste ogenblik van zijn leven aan toen hij in de ko ninklijke loge werd ontboden. Zijn soe verein feliciteerde hem in tegenwoordig heid van alle vorstelijke personen. De winnaars stellen zich te paard voor de eretribune op. Kastenman ontving uit handen van de president van het IOC, Avery Brundage. de gouden plak. Westhüs kreeg de zilveren en de En gelsman Weldon de bronzen medaille. Gedrieën reden zij een ereronde door het stadion, nadat door de tienduizenden Zweden uit volle borst het „Du Gamla, du fria" was gezongen. Ook goud voor Engeland. De Britse kolonie had echter reden tot juichen, want in het indivi duele klassement was weliswaar het goud aan de Engelsen voorbij gegaan, in het landenklassement stonden zij boven aan. Met ontroerde gezichten keken de tien duizenden toeschouwers naar de vlagge- masten, waar na de indrukwekkende ceremonie protocolaire de medailles door lord Burghley werden utgereikt. Onder het spelen van het „God save the King" werd de Britse vlag aan de hoogste mast gehesen, links daarvan ging de Duitse en rechts de Canadse vlag in top. VOETBAL KON. NED. VOETBALBOND (Betaald) Beslissingswedstrijd voor deelneming kampioenscompetitie: Rapid JCSport club Enschede (Goffert Stadion in Nij megen). Beslissingswedstrijd voor deelneming promotiecompetitie: GVAVDFC. Competitie voor 2 plaatsen in ere divisie: KFCNO AD; Hermes DVS RCH. Eerste klasse B: Be QuickON A. Eerste klasse C: OosterparkersVo- lendam. (Amateurs) Óm het kampioenschap van Neder land: RFCVlissingen. Eerste klasse C: WH 16Alliance. West I/West II: Promotie naar de le klasse: LugdunumHollandia; Zeebur- giaUnitas. West II: Promotie naar de 3e klasse: LisseDelft; 's GravenzandeGSV. Lugdunum Voor de zondag om 18.45 uur te spelen wedstrijd Lugdunum Hollandia is de opstelling van Lugdunum als volgt: doel: Planjer; achter: J. Teeu- wen en Ligtvoet; midden: Van Pijlen, Hoekstra, De Roo; voor: H. Teeuwen, Filippo, Krijgsman, Verhoeven, Mizee. Foreholte Zondag zal de vereniging staan in het teken van het behaalde kam pioenschap. Dit jaar werd de titel nl. gewonnen door de a-adsp. en het eerste elftal. Om 9 uur is er in de parochiekerk een H. Mis tot intentie van bestuur en leden, waarna gemeenschappelijk ontbijt in het parochiehuis, 's Middags officieel ingebruikname van een speelterrein om ongeveer 2.30 uur. Burgemeester Smol ders van Voorhout zal de officiële ope ning verrichten. Om 3 uur voetbalwed strijd tussen Foreholte 1 en Warmunda 1. Tenslotte zal 's avonds 8 uur de kam pioensviering worden besloten in het parochiehuis met een gezellig samenzijn. RCH—KFC EEN DAG UITGESTELD De wedstrijd RCHKFC. die op za terdag 23 juni a.s. in Haarlem gespeeld zou worden, is een dag uitgesteld. Dit is geschied in verband met het verschuiven van de wedstrijd KFCHDVS in het Olympisch Stadion van 20 naar 21 juni. Inmiddels zijn de door de KNVB ge- eiste verbeteringen van het KFC-terrein, waarvan de kosten op ƒ20.000 worden geraamd, begonnen. Daarom zal KFC de thuiswedstrijden voor promotie naar de eredivisie in het Olympisch Stadion te Amsterdam spelen. (Advertentie) In de komende competitie voor het landskampioenschap voetbal zullen de spelers van Elinkwijk op hun blauw witte shirts het Utrechtse wapen dragen. Dit heeft de burgemeester van Utrecht, jhr. C. J. A. de Ranitz, toegestaan tijdens een gisteren gehouden ontvangst van de spelers ten stadhuize ter gelegenheid van het behaalde kampioenschap van de hoofdklasse B van de KNVB. Op verzoek van het VW-bestuur is thans een arbeidsvergunning verleend aan de 42-jarige Oostenrijkse trainer Willy Kment, nadat deze met goed ge volg enkele proeftrainingen bij VVV heeft geleid en door een spciale com missie van de KNVB op het DOS-ter- rein te Utrecht op zijn trainerscapacitei ten is getest. Kment werd enkele weken geleden aan de Keulse barrière nabij Venlo de toegang tot ons land geweigerd, toen hij mededeelde op weg te zijn naar het VVV-terrein aan de Kraal als trainer van deze vereniging. Deze weigering ge schiedde op grond van het feit, dat hij niet in het bezit was van de voor vreem delingen vereiste werkvergunning. Trainer Kment zal nu met onmiddel lijke ingang in vaste dienst treden van VVV. Het contract geldt voorlopig voor een jaar. De Oostenrijker volgt de Duitse trainer F. Silz, die gedurende twee jaren bij VVV in dienst was, op. NIEUWE GLORIE VOOR PIET VAN RHIJN „Tête d'Or" (gouden hoofd) is de bij naam, die Piet van Rhijn zich volgens l'Equipe verwierf in de eerste promotie wedstrijd van Valenciennes tegen Lille. Deze oud-speler van de Wassenaarse voetbalvereniging Blauw Zwart, thans linksbuiten van Valenciennes, scoorde het enige doelpunt in de ontmoeting. Een vrije schop op dertig meter van het doel van Lille genomen door linkshalf Chiarelli, bracht de bal bij Van Rhijn, die met een harde en geplaatste kop stoot zijn ploeg de overwinning gaf. De twee wedstrijd tegen de club uit Rijssel behoeft slechts een gelijk spel op te le veren en Valenciennes mag volgend sei zoen in de eerste divisie uitkomen. Piet van Rhijn, in 1953 als amateur naar Frankrijk vertrokken ten einde zich te bekwamen in het wijnkopersvak, is door zijn vriend Bram Appel, in die da gen de goalgetter van Stade de Reims, bij Valenciennes geïntroduceerd. Eén jaar heeft hij als amateur de kleuren van deze vereniging verdedigd. Na en kele selectiewedstrijden kreeg hij in september 1954 een contract als prof. Van dat moment af waren de supporters van Valenciennes verdeeld in twee kam pen. Een groep was het met zijn opstel ling niet eens, de andere zag in deze technische opvallend goede speler, die evenwel week was, waardoor hij werd aangeduid als „la fillette" (het meisje), een kracht van betekenis. De laatsten bleken goed gezien te hebben. In het seizoen 54/55 werd hij met 40 doelpun ten topscorer van de tweede divisie. Twaalf miljoen Franse franken (ong. 120.000 gulden) werd toen voor hem ge boden. De heer De Breyne, president van Valenciennes, wees alle voorstellen van zijn collega's af. Van Rhijn, de eer tijds verguisde speler die het idiool van het publiek was geworden, bleef. De Fransman had een verstandig besluit ge nomen. Want ook het volgende jaar stond de Nederlander op de eerste plaats "in de rij van de doelpuntenmakers, in weerwil van het feit, dat hij zeven wed strijden niet van de partij was geweest. Tweeendertig maal doelpuntte hij, waar bij opgemerkt dient te worden, dat hij slechts één strafschop nam. Die miste hij overigens De politierechter te Dordrecht heeft gisteren de voorzitter van een voetbal vereniging uit Sliedrecht wegens beledi ging veroordeeld tot ƒ30.subsidiair tien dagen hechtenis, de tweede pen ningmeester tot 15.subsidair vijf da gen, en zes andere bestuursleden van de voetbalvereniging elk tot 20.subsi diair tien dagen. Hun werd ten laste ge legd, dat ze vijf leden opzettelijk bele- dgd hadden in het clubblad van de ver eniging. dat zowel onder leden als niet- leden wordt verspreid. De eis tegen de voorzitter, tevens hoofdredacteur van het clubblad was 75.boete of een maand hechtenis. Tegen de overige bestuursleden eiste de officier 50.boete of 25 dagen. CRICKET NED. CRICKETBOND Eerste klasse A: HCC 2ACC; Her mes DVS—Quick N; Quick H—HCC 1; VRA—HBS. Tweede klasse E: Ajax LCVHW; Haarlem 2BMHC. HANDBAL RKHVL Ter gelegenheid van het vijf-jarig betaan van de Leidschendamse handbalvereniging houdt de vereniging zondag a.s. voor de junioren een toernooi waaraan zullen medewerken voor de da mes: Kwiek. Den Haag; Rohda, Delft; Wilhelmus, Voorburg: Elandia, Den Haag; Pit, Den Haag. En voor de heren: Hios, Den Haag; Quick Sport, Den Haag; Quintus, Kwintsheul; Velo, Wateringen. Na de wedstrijden zal de prijsuitreiking plaats hebben te ongeveer 16.15 uur. De onderlinge wedstrijden van de Leidse Golfbrekers zijn gisteravond aan gevangen, d.w.z. dat zij later nog wor den voortgezet. Natuurlijk was het weer een drukte van jewelste gisteravond in de Leidse Overdekte en niet alleen de jeugdige deelnemers en deelneemsters, doch ook de grote aanhang liet zich ge ducht horen. De eerste wedstrijden ble ven ook niet zonder succes, want er wer den drie clubrecords verbeterd. Het eerste viel op de 50 m. vlinderslag dames, waarbij Ankie Epskamp 38 sec. noteerde, daarmede haar eigeh record met 0.6 sec verbeterend. In hetzelfde nummer zwom Bud Oostrom 32,8 sec., terwijl zijn eigen record op 33,1 sec. stond. Tenslotte won Truus Walenkamp de 100 m. schoolslag in 1.27,3, terwijl het oude clubrecord gehouden werd door Adri Pley met 1.27,4. De 100 meter borstcrawl voor dames wordt eerst volgende week verzwommen daar eerst volgende week het gesloten seizoen voor Loes Zandvliet ten einde is. Na afloop der wedstrijden vond dade lijk de prijsuitreiking plaats, hetgeen nogal met moeilijkheden gepaard ging daar door de vele invallers de groepen- indeling soms niet meer klopte. Wie zijn naam in dit stukje ziet staan en nog geen prijs heeft gehad, kan zich hiervoor mel den bij het bestuur. Wie een verkeerde prijs kreeg, of misschien zelfs ten on rechte een prijs verwierf, wordt even eens vriendelijk verzocht zich te melden. De uitslagen luiden: Herer\ 100 meter borstcrawl: 1. Bud Oostrom 1.06.9; 2. Theo Bik 1.08; 3. Jan van Staden 1.09. Jongens 25 meter schoolslag t.m. 10 jaar: 1. Kees Walenkamp 23 sec.; 2. Chris Meyer 25.4 sec.; 3. Tommy Walen kamp 27.4 sec. Idem 11 en 12 jaar: 1. Bert van Brus sel; 2. Kees Verver; 3. Tom Martijn. Idem 13 en 14 jaar: 1. Piet Ramakers 20.6 sec.; 2. Henk Riebeek 21 sec.; 3. Frits Meyer 27 sec. Meisjes 25 m. schoolslag t.m. 10 jaar: 1. Emmy van Brussel 25 sec.; 2. Ineke de Hollander 27 sec.; 3. Beppie Dieben 28.2 sec. Idem 11 en 12 jaar: 1. Mary v. d. Eerenbeemt 23.2 sec.; 2. Anneke Bark 23.6 sec.; 3. Willy v. d. Drift 23.8 sec. Idem 13 en 14 jaar: 1. Tony Verver 21.5 sec.; 2. Truusje Holthuis 23.2 sec.; 3. Elly v. d. Spree 23.6 sec. Heren 50 m. vlinderslag: 1. Bud Oostrom 32.8 sec.; 2. Theo Bik 34 sec.; 3. Hans Dieben 38 sec.; 4. Kees Pley (adsp.) 38,6 sec. Dames idem: adspiranten: 1. Ineke Verzuu 46 sec.; 2. Mary Tetteroo 47,3 sec.; 3. A. v. d. Eerenbeemt 48.9 sec. Idem wedstrijdploeg: 1. Ankie Eps- 36STE KAAGWEEK VAN 14—18 JULI De 36ste Kaagweek van 1418 juli zal wederom gehouden worden van zaterdag tot en met woensdag. Zaterdag vinden de eenmanswedstrijden, de da meswedstrijden, behendigheidswedstrijd, seniorenwedstrijd, toerjachtenwedstrijd en motorbootwedstrijden plaats. Op zon dag de nationale wedstrijden in alle klas sen, terwijl op maandag, dinsdag en woensdag bovendien de teamwedstrijden in Regenbogen, Valken en Pampussen zullen plaats vinden. Speciaal de niet-wedstrijdzeilers wijzen wij op de toerjachten- en motorboorwed- strijden. De eerste zal dit jaar gehouden worden in de vorm van een puzzletocht en bij de motorbootwedstrijden zal een vliegtuig medewerking verlenen. De puzzle-tocht is voor een ieder attractief en wordt in dezelfde vorm gehouden als de bekende auto-puzzleritten. Iedere type zeilboot zal hieraan kunnen deelnemen. Als nieuw nummer op het programma zal een behendigheidswedstrijd voor wa terskiërs worden gehouden. Nu deze wedstrijden op zaterdag ge houden worden verwacht het bestuur een grote deelname, terwijl de nationale wedstrijden op de overige dagen het mo gelijk maken om in één vacantieweek de Kaagweek mee te maken. In de teamwedstrijden staat de deelna me weer open voor de HollandFries land Regenboogwedstrijd, Tandjong PriokDe Kaag in de Valkenklasse, Cu racaoDe Kaag in de Pampusklasse, ter wijl natuurlijk ook de andere gebruike lijke verenigingswedstrijden niet zullen ontbreken. Inschrijvingen voor de wedstrijden moeten vóór 2 juli binnen zijn bij de heer L. v. d. Steur, Cesar Francklaan 48, Heemstede. GULDEMOND DERDE TE HATLING BAY De Leidenaar Guldemond met „Spot vogel" heeft het gisteren bij de interna tionale zeilwedstrijden in de Sharpie- klasse te Hayling Bay niet verder kun nen brengen dan tot een derde plaats. De wedstrijd werd gewonnen door „Kanni- baalze" met als stuurman Tiriau (Fr.) in 2 uur 14 min. 47 sec. „Annabella" met Atkins (GB) werd tweede in 2 uur 15 min. 53 sec. Guldemond liet een tijd van 2 uur 16 min. 56 sec. afdrukken. Jongens 25 m borstcrawl: 1. Freddy Verhoog 16.2 sec.; 2. Piet Verburg 17.2 sec.; 3. Ton Martijn 18,9 sec. Meisjes 25 m. borstcrawl: 1. R. Oude Elfrink en A. v. d. Eerenbeemt 18 sec.; 3. G. v. Harteveld 18,3 sec. Jongens 50 m. rugslag: 1. Theo Kroone 46.5 sec.: 2. Ton v. Wieringen 49,8 sec.; 3. Kees Verver 50 sec. Idem wedstrijdploeg adsp.: 1. Ton van Brussel 38,3 sec.; 2. Martien Prins 43.6 sec.; 3. Piet Ramakers 50 sec. Idem heren: 1. Theo Bik 34.9 sec.; 2. Gé Aalders 36 sec.; 3. Jan van Staden 42.5 sec. Meisjes 50 m. rugslag 12 t.m. 15 jaar: 1. Elly Zonneveld 57.3 sec.; 2. Joke de Hosson 58,3 sec. Idem wedstrijdploeg adsp.: 1. Jet Prins 42.5 sec.; 2. Ineke Verzuu 45.9 sec.; 3. I. v. d. Westen 47.3 sec. Idem dames: 1. Ankie Epskamp 39,8 sec.; 2. Jo de Groot 41.7 sec. Jongens 50 m. schoolslag t.m. 12 jaar: 1. Bert van Brussel 58,3 sec.; 2. Ton Bik 1 min. 05. sec. Idem boven 12 jaar: 1. Henk Riebeek 47,9 sec.; 2. Theo Kroone en T. v. Wie- ringen 49 sec. Idem meisjes t.m. 12 jaar: 1. Mary Eerenbeemt 54.5 sec.; 2. Anneke Bark 55.5 sec.; 3. Wil v. d. Drift 57.8 sec. Idem boven 12 jaar 1. Tony Verver 51,2 sec.: 2. Jeanne Zwartjes 54.2 sec.; 3. Elly Spree 58 sec. Idem wedstrijdploeg adsp. meisjes: 1. Toos v. Dorp 46.8 sec.; 2. Beppie de la Rie 47.2 sec.; 3. Ineke Verzuu 47.5 sec. Idem jongens: 1. Kees Pley 41 sec.; 2. Ton v. Brussel 43.5 sec.; 3. Jan Mulder 46 sec. Idem dames: 1. Truus Walenkamp 41.1 sec.; 2. Adri Pley 41.5 sec. Heren 100 m. schoolslag: 1. Hans Die ben 1.21; 2. Bud Oostrom 1.26.5; 3. Ton van Brussel 1.33. Dames idem: 1. Truus Walenkamp 1.27,3; 2. Adri Pley 1.28,2; 3. Anneke Zwartjes 1.38,9. Advertentie WIELRENNEN DE RONDE VAN NEDERLAND In de 8e Ronde van Nederland, welke van 6 tot en met 13 augustus wordt ge houden, zal een der Nederlandse ploegen worden aangevoerd door Gerrit Schulte. De tweede reeds bekende kopman is die van de Zwitserse ploeg Hugo Koblet. AUTOMOBILISME KONINKLIJKE DEELNAME AAN SPORTWAGENRACE Koning Hoessein van Jordanië is per vliegtuig te Beiroet aangekomen om aan een heuvelklim voor sportwagens deel te nemen. Hij was nauwelijks in zijn ho tel gearriveerd of hij begaf zich met zijn zilver-grijze Mercedes naar het ruim acht km., lange bochtige parcours om te trainen. Zijn adviseurs ontraadden hem in de gevaarlijke race uit te komen. On der de deelnemers bevinden zich de 23- jarige Dori Chamoun, oudste zoon van de Libanese president met Alfa Romeo, Sherif Nasser, een oom van de koning met een Mercedes en de 21-jarige Sherif Zaid, een neef van de koning met een Jaguar. MOTORSPORT ENGELSE COUREUR VERONGELUKT De Engelse motorrijder Peter Kirkham heeft het leven verloren bij een ongeluk in de race om de Junior Clubmans' trophy op het eiland Man. WATERPOLO PINGUÏNS—SLEUTELSTAD 0—3 Bij een temperatuur van 16 graden begon Sleutelstad met een invaller voor P. Bekkering en er was nog geen mi nuut gespeeld of twee spelers werden naar de kant verwezen. Ondanks heftige pogingen van beide ploegen bleef de stand tot rust 00. Bijna direct in de tweede helft schoot J. Dool raak (01) maar het was op onverklaarbare wijze, dat na het uitzwemmen J. Dool naar de kant werd verwezen. Goed spel van de Sleutelstad, bracht W. v. Rooyen een Atrafworp (02). Opnieuw kreeg J. Dool een strafworp te nemen, maar nadat dit schot geen resultaat opleverde, ging een speler van de thuisclub naar de kant en kon J. Dool toch de eindstand op 03 brengen. DAMMEN KAMPIOENEN LDDB BELOOND Was het enkele jaren gebruikelijk, dat de kampioensprijzen, behaald in de Leid se Districts Dambond op een algemene jaarvergadering werden uitgereikt, sinds vorig jaar heeft men dit meer gezocht in een gezellige feestavond en ook nu was de zaal van „De Kleine Burcht" goed gevuld met talrijke belangstellenden die dank zij het afwisselend programma o.i. volop hebhen genoten, zodat het bestuur van de LDDB met voldoening kan terug zien op een geslaagde feestavond. Na een kort welkomstwoord van voor zitter J. v. d. Zwan, volgde allereerst de prijsuitreiking en als vergelijking tot de behaalde resultaten, noteren wij eerst de uitslagen van het- vorig seizoen, t.w.: hoofdklasse: Mertens 2e; le klasse: v. d. Starre; 2e klasse: Peschier. Nu waren de uitslagen: Hoofdklasse: 1. Mertens; 2e Zwetsloot; 3. Heemskerk. le klasse: 1. Heuvelman (na beslissing) 2. Peschier; 3. v. Putten. 2e klasse: 1. v. Greuningen; 2. Jans sen s. 3e klasse: 1. Voorbergen; 2. Baerveldt. Jeugdklasse: 1. Duyvenvoorde; 2. Brunt; 3. v. Zuilen. Allen ontvingen een fraaie beker. Na dit min o£ meer officiële gedeelte was het woord, wellicht beter de daad aan het Residentie cabaret „Mozaiek" met een cabaretprogramma onder het motto „Seizoen-opruiming". Wij willen niet verhelen dat deze „opruiming" ze ker niet van toepassing mag zijn op "het hier gebodene, want wat deze avond voor het voetlicht werd gebracht, was een meer dan voldoende zeker waard. Namen te noemen, wij zouden wellicht vele medewerkenden te kort doen, laten wij volstaan met te zeggen, dat dit ca baret een programma bracht van elk wat wils. op beschaafde manier en met vele hoogtepunten. DAMCLUB LEIDEN P. Olivier cn B. W. Belt kampioen Gisteravond hield DCL in het club gebouw haar jaarlijkse ledenvergadering Na een welkomstwoord van de voorzitter de heer P. Olivier, kwam de secretaris aan de beurt met zijn verslagen Daaruit bleek dat het eerste tiental een goed fi guur had geslagen in de competitie maar dat de reservon moesten degraderen. De voorzitter kon hierna de prijzen uitreiken aan de kampioenen. In de hoofdklase was «lit de voorzitter zelf en in de 2e groep de heer B. W. Belt. v. d. Reek en Blom deelden de 2e en 3e plaats terwijl H. v. d. Pluym in de 2e klasse 2e werd. Tevens ontvingen de kampioenen een fraai diploma. Ook werden er nog prijzen uitgereikt aan hen, die het trouwst waren opgekomen op de club avonden. Het waren W. v. d. Rcydcn en H. Benschop. Daarna kwam een zeer be langrijk punt aan do orde. De abnormaal hoge kosten die verbon den zijn aan het lidmaatschap en het meespelen in de competitie van de LDDB. Er onstond hierover veel discus sie. waarna besloten werd eerst contact op te nemen met andere verenigingen en alsdan te zien welke maatregelen men moest nemen. Woensdag 20 juni zal begonnen worden met de zomerwedstrijd-u. Hiervoor wer den zeven prijzen beschikbaar gesteld. POSTDUIVEN De Duinklicvers (N'hout) Wed vlucht van Orleans 518 km. A-.- komst eerste duif 13.47.-: t uur. Uü-!a K. Dui venvoorde 1, 2. 8. 22; Gcbr. L- Kan 3. 17; Pav. St. Pieter 4, 12. 14. 18; v. d. Berg—Dykstra 5. 6, 9; P. Heshof 7 16. Pav. St. Jan 10, 11, 13. 15, 21. VAN DE PRESIDENT door E. PHILLIPS OPPENHEIM 13) HOOFDSTUK IX. Het diner bij de president. Terwijl hij het Plein overstak naar het huis van de president, zag hij op iedere hoek druk pratende en ge barende mannen staan, die telkens naar de sombere gevangenis wezen. Telkens ving hij dezelfde naam op; „Sagasta". Diezelfde naam werd juist genoemd door mevrouw Rimarez op het ogenblik, dat de neger-lakei in schitterend livrei de deur van de ontvangsalon opende en de komst van senor Dene aankondigde. „Sagasta", herhaalde Dene, terwijl hij boog voor de senora. „Is dat de naam van een man, van een nieuwe orchidee of van een of ander land? Ik hoorde hem een dozijn malen, ter wijl ik de Plaza overstak en nog eens van uw lippen toen ik hier binnen trad". „Sagasta", zei een stem achter hem, „is de naam van een man, die op de meest onrechtvaardige manier in de gevangenis wordt vastgehouden". Dene keerde zich om en het kostte hem moeite een uitroep te bedwin gen. Lucia was zachtjes uit de serre gekomen en zag er uit als een prach tig schilderij in haar wit mouseline kleedje, dat zacht en bevallig om haar statig slank figuur plooide. Een snoer van paarlen glansde rond haar blan ke hals. Een enkele bloedrode bloem scheen als toevallig gehecht te zijn in het gitzwart haar. Ze verwel komde Dene met een allerliefste glim lach en voor het eerst besefte hij, hoe bekoorlijk haar natuurlijk uiter lijk was. „Is zo iets mogelijk?", merkte Dene enigszins verstrooid op, zijn blik op Lucia gevestigd houdend, in een zo bewonderenswaardige geregeerde staat als San Marino?" De president wierp een afkeurende blik op Lucia en zei stijfjes: „Mijn dochter is natuurlijk totaal onbekend i met de politiek van de staat. Sagasta i was vroeger een hoogst bekwaam man en een zeer nuttig burger en niemand betreurt meer dan ik zijn onbezonnen houding, die ons tof stren ge maatregelen noopte". Lucia haalde haar schouders op, maar in haar ogen blonk vuur. „Sagasta was onbezonnen door ver trouwen te stellen n hen, die hem verraadden. Toch was- hij eerlijk en zijn er weinigen zoals hij in San Ma rino Als er meer waren, zouden we een vreedzame en gelukkige tijd heb ben inplaats van dagelijks te beven, dat de een of ander een revolutie zal ontketenen". „Is het werkelijk zo erg?", vroeg Dene ernstig. De president zag wit van woede, maar bleef waardig. „Ik vertrouw, dat u zult bedenken, senor Dene, dat mijn dochter jong is en zeer vatbaar voor indrukken. Bovendien spreekt ze over zaken, waarvan ze niets begrijpt". Lucia keek minachtend en zei niets. Het diner werd aangekondigd en Dene bood de senora zijn arm óan. Het maal werd opgediend aan een ronde tafel in het middep van een groot, enigszins kaal vertrek. Vier negerknechts, in keurig livrei en on der toezicht van een Engelse butler bedienden aan tafel en twee andere negers hielden de grote waaiers, die van het plafond neerhingen, in be weging. De spijzen en de wijnen waren beide voortreffelijk. Er wa ren geen gasten, maar Eugène kwam later binnen en nam plaats na een stijve groet aan Dene. In "het begin werd er weinig gesproken. Lucia, die heel weinig at en slechts water dronk, was stil en bijna knorrig. Haar moe der, die heel veel at, was vriendelijk tegen iedereen, en uitte enkele woor den. De president was een tijdlang ernstig en stil. Toen het hoofdgerecht werd opgediend, ontdooide hij een weinig en vatte het vorige onderwerp van gesprek weer op. „U moet vooral niet denken, senor Dene, dat die ondoordachte opmer king van mijn dochter werkelijk iets te betekenen heeft. De bevolking van San Marino is natuurlijk zo gemengd dat er veel rassenhaat is en dit geeft vaak aanleiding tot allerlei dolle praatjes. Maar over het geheel ge nomen geloof ik, dat de tegenwoor dige regering populair is. Wij werken voor het volk en de belastingen zijn licht. Er is in geen jaren meer een revolutie geweest. Ook zijn er nu geen tekenen, die er op wijzen". Lucia luisterde met een minachtend gelaat en Dene met beleefde aan dacht. Daar drong door het ruime balkonraam waarvoor een muskieten gaas hing, doch dat overigens open lag aan de sraat, een dof gemurmel naar binnen: „Sagasta!" „Wat is er met Sagasta gebeurd?" „Geef hem aan ons terug!" „Sagasta!" De presdent wist zijn gelaatstrek ken uitstekend te bedwingen, maar de senora werd bleek. Eugène mom pelde iets binnensmonds en keek zijn vader vragend aan. De president knikte en Eugène verliet de kamer. „Die Sagasta schijnt populair te zijn", merkte Dene op, terwijl hij voortging met eten. De president schonk zich in en dronk een vol glas champagne leeg. „Populair bij de leeglopers en het schuim van de stad", zei hij streng. „Hij is, wat u in Engeland zou noe men een anarchist. Sagasta, laten we het zo welwillend mogelijk voorstel len, wilde de rijken beroven en plun deren ten bate van de armen. De ongelijkheden in de staat moeten mis schien betreurd worden, maar zolang de ene man hersens heeft en de an dere slechts spieren, zijn ze onvermij delijk. Wij, die geroepen zijn om te regeren, moeten dat wel in het oog houden". „Sagasta persoonlijkbegon Dene. „Ik geloof niet in hem", viel de president hein in de rede. „Ik ben zo vrij op dit punt met mijn dochter van mening te verschillen. Hij is een man met talent en verstand, maar wat hij begeert, is: macht en een positie voor zichzelf. Hij zou daartoe willen gera ken over de schouders van het volk heen". „Is hij een Spanjaard?", vroeg Dene. De president en zijn vrouw wissel den snelle blikken en beiden keken verstoord naar Lucia, die glimlachte. „Senor Sagasta is een Engels gentleman", zei ze. Dene keek verbaasd op. De presi dent kreunde. Dit gaf een nieuwe moeilijkheid. Nu zou Dene waar schijnlijk tussen beide komen en pro testeren tegen Sagasta's executie. „Wel, ik heb college gelopen met een Sagasta", riep Dene uit. „Zou dat dan toevallig dezelfde persoon zijn?" „Dat is zeer waarschijnlijk", ging Lucia vol belangstelling voort. „Hij behoorde tot Magdalen College, Oxford". Dene zette zyn glas neer. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9