Grote reeks van misdaden bekend, behalve de overval op 't Ravensteinse postkantoor Drie firma's vrijgesproken NIET harder brommen dan 40 KILOMETER DE BRULLENDE BERG Gemoedelijk mannetje, beroepsmisdadiger Was dronken behoorlijk een ingenieur in staat auto te besturen? Op elk boodschappenlijstje hoort ROOMBOTER Roomboter VRIJDAG 15 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 „ZWARTE RUITER" voor de rechter In de wintermaanden van 1954 werd Oost-Brabant opgeschrikt door een eindeloze reekt inbraken en ge weldplegingen, die hun dramatisch hoogtepunt vonden in de overval op het Ravensteinse postkantoor, waar de posthouder J. v. Dieten, toen liij1 de hem toevertrouwde gelden wilde Verdedigen, neergeschoten werd. Bij gl deze daden werd de naam van de „Zwarte Ruiter" genoemd en toen de politie eindelijk slaagde de hand te leggen om deze mysterieuse figuur, bleken verscheidene misdrij ven inderdaad tot oplossing gekomen te zijn. Gisteren verscheen deze 31-jarigc monteur voor de rechtbank van Den Bosch. Hij maakte niet direct de in druk van een geweldenaar, maar eerder van een gladde zakenman, die met een handig praatje en een grapje zijn waar aan de man weet te bren gen. Tijdens de ochtendzitting kwamen edhter bijna 30 inbraken voor het voetlicht, die alle even vlot door ver. dachte bekend werden. Soms moest hij wel even nadenken, maar als de rechter hem dan nader inlichtte, kwam er een brede glimlach van her kenning op het wat dikke gezicht van de „Zwarte Ruiter" en gaf hij met zuidelijke oharme het misdrijf toe. „Ups and downs!" Opgewekt lachte hij mee met het publiek toen een inbraak behandeld werd, waarbij hij een half varken uit een slagerij gesleept had. Met kennelijke teleurstelling ver telde hij over de inbraak bij de bur gemeester te Dinther, waar hij een zware brandkast het huis uitsleepte, die opengebroken slechts voor de in breker waardeloze papieren bleek te bevatten; en toen een verbitterde grijsaard, die verdachte eens 120. ontstolen had, zich daarover voor de rechtbank beklaagde, omdat hij het niet 'breed had, zei de „Zwarte Rui ter": „Komt in orde, het geld krijg je terug!" Toen de rechter hierop lachend opkeek, zei de man: „Dat Utrecht Persepolis 64ste LUSTRUM Utrecht, dat vanwege de lustrum feesten voor enkele weken Persepolis heet en dat in plaats van de ver trouwde Oudegracht de nog oudere Hellespont binnen haar veste heeft stromen, zal de laatste week van juli als de lustrumfeesten naar 't hoogte punt neigen, een Perzische markt met Grieks-Perzische bars plaats bie den. Een Prinsenbal in de Bernardhal op 30 juni, zal naar verwacht, 8000 danslustigen trekken. Verschillende sportfestijnen staan in de laatste week van juni op het programma, maar de 2de juli is de eigenlijke grote dag; dan worden de reünisten verwacht en zal het lus trumspel, het openluchtspel „Xerxes" voor het eerst gespeeld worden, ge volgd door de traditionele nachtelijke maskerade. heb ik wel meer gedaan, als ik geld gestolen had bij mensen, die het niet konden missen". TERUG VOOR ONDERZOEK De middagzitting gaf echter een geheel ander beeld, dan de ochtend: verdachte, die tijdens de ochtendzit ting alles, wat naar voren gebracht werd, bekende, tot zelfs een aanrij ding met dodelijke afloop te Tilburg en een schietpartij, werd behoedzaam en voorzichtig, toen de Ravensteinse overval met dodelijke afloop in be handeling kwam. Tijdens het vooronderzoek had hij eerst bekend aan de roofoverval deelgenomen te hebben; zijn assistent een Duitse autobaan-róver, zou echter naar binnengegaan zijn en het dode lijke schot op de postkantoorhouder gelost hebben. Toen de betreffende autobaanrover in Duitsland gearresteerd werd en met de „Zwarte Ruiter" geconfron teerd, bleek, dat de mannen elkaar voor de eerste maal zagen en de „Zwarte Ruiter" trok zijn aanvanke lijke bekentenis in. Dit hield hij ook vol voor de rechtbank en tenslotte wist hij het zover te brengen, dat de officier schorsing van de behandeling vroeg en terugwijzing van de zaak naar de rechtercommissaris voor een nader onderzoek. Toen de rechtbank dit verzoek in willigde, glimlachte de „Zwarte Rui ter" eens opgewekt naar de tot de laatste plaats bezette publieke tri bune en verliet tussen de bewakers, druk redenerend met zijn verdedi ger, het gerechtshof. Het cadeaustelsel voor de rechtbank Uitzonderings bepaling De economische kamer van de Rot terdamse rechtbank heeft gistermor gen uitspraak gedaan in een drietal principiële zaken omtrent de onlangs van kracht geworden wet beperking cadeaustelsel. De rechtbank heeft bepaald, dat de drie gedagvaarde firma's, de N.V. Levers Zeep-mij. de margarinefabriek van der Bergh en Jurgens, en de N.V. Wigleven, ieder haar vorm van reklame mogen hand haven. Eerstgenoemde firma gaf bij haar artikelen nylons, indien men een be paald aantal bodems en wikkels van de verpakking had gespaard en deze met 1.50 aan postzegels inzond. De officier van justitie had in deze zaak vrijspraak geëist, omdat z.i. de kwestie van de bijbetaling niet in de wet geregeld is. De rechtbank overwoog in het vrijsprekend von nis, dat niet bewezen is, dat de fir ma de nylons heeft aangeboden, daar is komen vast te staan, dat deze kou sen zij het tegen gereduceerde prij zen werden verkocht en de prij zen niet zo laag waren, dat de ver koop met het verstrekken als ge schenk op één lijn moet worden ge steld. Verder vond de rechtbank de verpakking een noodzakelijk onder deel van de waar, zodat ook hier niet gesproken kan worden van een ge schenk. Fruitpersje. De margarinefabriek gaf zegeltjes uit, waarop men een fruitpersje kon krijgen. De officier vond dit geen kleinigheid van geringe waarde (de uitzondering, die de wet kent), en eiste ƒ251,boete. De rechtbank achtte de uiztonderingsclausule wel van toepassing, zodat deze firma werd ontslagen van rechtsvervolging. Spaarsysteem. In de derde zaak volgde eveneens vrijspraak. Deze firma gaf bij aan koop van haar artikelen een bonne tje ter waarde van 5 cent. Indien men voor ƒ2.40 had gespaard, kon men een korting krijgen van ƒ3.60 of daarvoor in de plaats een ge schenk. Geld mag wel gegeven wor- 14 Dagen geëist In de nacht van 14 op 15 juli van het vorig jaar reed een Haarlems in genieur met zijn auto door Arnhem, waar zyn uiterst opgewekt humeur de politie een bloedproef deed nemen, die een alcoholpercentage aantoonde, dat ver boven het toelaatbare lag. Voordat de 54-jarige ingenieur op 6 september voor de rechtbank ver scheen, onderwierp hij zich aan een proef, waarbij hij een grote hoeveel heid alcoholhoudende dranken tot zich nam en vervolgens zijn auto be stuurde onder controle van een Am sterdams psycholoog. Hoe reed hjj? Deze bracht hierover rapport uit, waarin vermeld werd, dat de chauf feur wel zeer uitgelaten was geweest tijdens de rit, maar proeven van rij- bekwaamheid had afgelegd, waartoe 89 pet. van de nuchtere bestuurders niet in staat moest worden geacht. Op grond van dit rapport werd de chauffeur vrijgesproken, maar giste ren stond hij in hoger beroep voor het Anhemse gerechtshof. De psycholoog verklaarde, dat gewoontedrinkers zo bestand worden tegen alcohol, dat zij veilig een auto kunnen besturen, maar een deskundige van het gerech telijk laboratorium kon zich niet met het rapport verenigen, omdat het al leen maar aantoont, hoe verdachte had kunnen rijden en niet hoe hij gereden had. Ervaring. De procureur-generaal kon zich met deze zienswijze verenigen en eiste een gevangenisstraf van 14 da gen plus 3 maanden intrekking van rijbewijs. De verdediger voelde echter meer de zienswijze van de psycholoog en vertelde, dat de ingenieur al 20 jaar een auto bestuurd zonder ooit 'n on geluk veroorzaakt te hebben. Het hof zal op 28 juni a.s. arrest wijzen. Mede oorzaak veel hogere omzet kruideniersbedrijf. Albert Heyn N.V. te Zaandam meldt over 1955 een saldo exploita tie rekening van ƒ8.542.204 (v.j. 7.829.979) na afschrijvingen ad ƒ4.651.635 (4.357.790), interest ƒ647.527 (561.516) en vennootschaps belasting bedraagt het saldo winst ƒ2.143.041 (v.j. 1.737.312), waaruit na reservering van 792.203 en tantimes ad ƒ314.037 een dividend wordt voorgesteld van 9 procent plus 2 procent ten laste van de agio-reserve (v.j. totaal dividend 9 procent), aan dividend oprichtersaandelen wordt uitgekeerd 136.800 (v.j. 139.200). Het succes van het spaarsysteem was der mate groot, dat de eerste lening, groot ƒ2.500.000,— in zijn geheel is uitgegeven, zodat reeds moest worden overgegaan tot emissie van een twee de lening, ditmaal groot 5.000.000, den, goederen echter niet, vond de officier, en hij eiste 100,boete. De rechtbank volgde echter het ver weer van de raadsman, die zeide, dat hier sprake is van een koopover eenkomst, waarbij in wezen betaald wordt met gespaard geld. Verder overwoog de rechtbank ook hier, dat de prijs die voor de goederen bere kend werd niet zo laag was, dat men kan spreken van een geschenk. JAARVERGADERING VAN LANDELIJKE SUBGROEP SOCIALE VERZEKERING VAN DE ARKA. Tijdens de jaarvergadering van de landelijke subgroep sociale verzeke ring van de algemene r.k. ambtena- renvereniging ARKA, welke vergade ring gisteravond in Maastricht werd gehouden, kon de voorzitter, de heer S. Fluitsma, mededelen, dat het per soneel van de raden van arbeid en van de rijksverzekeringsbank een taak zullen krijgen bij de uitvoering van de wet op de ouderdomsverzeke- ring. Naar wordt verwacht, worden bij de uitvoering van de op handen zijnde kinderbijslagregelinig, oun. de raden van arbeid ingeschakeld, terwijl het niet onwaarschijnlijk wordt geacht, dat de uitvoering van de kinderbij slagwet voor loontrekkenden naar de raden van arbeid zal terugkeren. Ten aanzien van de omzetting van de rijksverzekeringsbank in een sociale verzekeringsbank deelde de voorzit ter mede, dat de statui van ambtenaar voor het personeel van de sociale ver zekeringsbank zal woren gehand haafd. Binnenkort zal het nieuwe bestuur van de sociale verzekeringsbank wor den benoemd. Ook omtrent de positie van de raden van arbeid toonde de voorzitter zioh zeer hoopvol Dr. Dijs- seUbloenu directeur van het Arka- bureau deelde mede, dat donderdag 21 juni a.s. een belangrijke dag zal worden voor de ambtenaren. Er zal dan namelijk een bijeenkomst zijn van het georganiseerd overleg, waarop ook de ministers Zijlstra, Beel en Suurhoff aanwezig zullen zijn. Gesproken zal worden over de be kende zes procent en over de aan passing van de pensioenwet 1922 aan de wet op de ouderdomsverzekering. Ten aanzien van dit vraagstuk kon spreker slechts het standpunt van de r.k. centrale van overheidspersoneel weergeven, namelijk, dat deze aan passing geen aantasting van verkre gen rechten mag betekenen. Nieuwe voorschriften voor de weggebruiker De bromfietsers aan banden Het roekeloos rijden met bromfiet sen wordt door wettelijk ingrijpen beteugeld. Met ingang van 29 juni, dus over veertien dagen, treedt de wijziging van het weg- en verkeers reglement in werking, welke de maxi mumsnelheid van bromfietsers be perkt tot 40 km. per uur. Deze wijzi ging is in het staatsblad gepubliceerd. En de voetganger. Ook zijn thans in het staatsblad enige nieuwe artikelen gepubliceerd van het weg- en verkeersreglement van de verkeerswet, waarin de rech ten en plichten van de voetgangers worden geregeld. Weliswaar moet de datum van in gang nog nader worden vastgesteld, maar het staat al vast, dat in de toe komst de voetgangers verplicht zul len zijn gebruik te maken van over steekplaatsen, die niet meer dan vijf tig meter van hen verwijderd zijn. Wanneer hij zich eenmaal op de oversteekplaats bevindt, mag de voetganger niet gehinderd of in niet gehinderd of in gevaar ge- gevaar gebracht worden door trams of andere voertuigen. Het zal voor hen daarente gen verboden zijn, een oversteek plaats te betreden, wanneer een voertuig of een tram al zo dicht genaderd is, dat de bestuurder er van redelijkerwijs niet meer kan stoppen. Van deze bepalingen zullen zijn uitgezonderd alle motorrijtuigen van politie, brandweer of ziekenvervoer, mits zij hun komst door sirene of bel aankondigen, voor een begrafenis stoet of een militaire colonne zullen deze bepalingen evenmin gelden. Kan de voetganger geen gebruik maken van het trottoir, dan verwijst de komende wet de voetgangers naar het rijwielpad, waar hij rechts moet houden. Wanneer er geen rijwielpad aanwezig is, mag de voetganger ook gebruik maken van de rijbaan, waar hij echter zoveel mogelijk aan de kant moet blijven. Buiten de bebouwde kom is hij verplicht in dat geval uiterst links te houden, dus tegen de richting van het rijverkeer in. De oversteekplaatsen zijn kenbaar aan de reeds bestaande zebrastreoen terwijl er op het trottoir een aandui ding wordt geplaatst, bestaande uit een wit-zwart geringde paal van 2.20 meter hoogte, waarop een oranje knipperlicht. Een andere wijze van het weg- en verkeersreglement schuift de daturn, waarop trams voorzien moeten zijn van richtingaanwijzers, een half jaar vooruit. Deze datum was 1 januari 1'958, zij wordt thans gewijzigd in 1 juli 1957. Juwelen gevonden OP HOTEL DAK Het Engelse echtpaar, dat dezer dagen in een Amsterdams hotel van zijn juwelen voor een waarde van Steeds meer Nederlandse moeders zien in, hoeveel goeds roomboter in hun gezin kan doen. Zij schrijven roomboter op hun boodschappenlijstje, omdat zij graag iets over hebben voor de natuurvitaminen, natuurlijke voedingswaarde en natuurlijk-fijne smaak. Goed voorbeeld De huisvrouwen in België, Zwitserland en andere landen geven nog steeds het goede voorbeeld. Zij gebruiken zelfs vele malen*) méér roomboter, hoewel zij hiervoor toch een hogere prijs moeten betalen dan de Nederlandse huisvrouw! Zij hebben ondervonden, dat een goede maaltijd de roomboter waard is. Alleen roomboter maakt de warme gerechten en de boterhammen veel gezonder en stukken lekkerder! Als u de proef neemt, zult u direct bemer ken, dat u 't beste uit bent met Neem een pakje extra voor de zondagI Spaar da Rljksboter- marken. In ruil daar voor krijgt u circus plaatjes voor het prachtige roomboter- album. Vraag uw leve rancier inlichtingen. Publilcatie: Het Nederlands Zi De nauwkeurige cijfers zijn: in Zweden. 3,64x zoveel België. 3,63x Duitsland2,3 x Frankrijk 2,45 x Zwitserland 2,13* kamer afgesloten had, waren er geen sporen van inbraak aanwezig, toen geconstateerd werd, dat de juwelen verdwenen waren. MUSSERTS EFFECTEN VERKOCHT De réchtbank te Amsterdam heeft de 56-jarige belastingconsulent mr. H. A. J. D. uit Naarden veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf wegens ver. duistering van circa 34.000, de op brengst van effecten uit het bezit van wijlen ir. Mussert. Mussert had voor zijn vlucht tegen het einde van de oorlog besloten zijn effecten niet mee te nemen. Hij had ƒ25.000,werd bestolen, heeft deze dez^t^ hand^gesteld aan zijn tante sieraden thans voor het grootste deel' weer terug, dank zij een onderzoek met een speurhond, door de Amster damse recherche geleid, waardoor de kostbaarheden op het dak van het ho tel teruggevonden werden. Alhoewel da politie steile aanwij zingen heeft, dat de roof waarschijn lijk door een van de personeelsleden van het hotel moet zijn bedreven, hebben langdurige verhoren tot nu toe geen resultaat opgeleverd. De sieraden werden gestolen, ter wijl het echtpaar in de eetzaal de maaltijd gebruikte en hoewel men de mevr. Mijnlieff, een zuster van zijn echtgenote. Het vermogen van mevr. Mijnlieff werd onder beheer gesteld van het Beheersinstituut. Mr. D. uit Naarden werd als beheerder aangesteld. Toen in 1949 dit beheer werd opgeheven repte mr. D. met geen woord over het effectenbezit van de voormalige lei der der N.S.B., waarover nog geen beslissing door het beheersinstituut was genomen. Toen mevr. Mijnlieff overleed, had mr. D. telkens stukken van dit bezit verkocht en de op brengst zelf behouden. (46) U000iHV£m0£HmKTC£HSrC£H-\ 1 ..M£MT R£USHCHT10£ m£TM6£N HM £N... 1 1 WfiöTHET H£L£ DORP T£ VEVWOESTEN. Vliiq!0auw!Sml!We moeten optiqen rjtwi... IKlM', otwe worten verplettert!) \...VmRU£LTHLmi!£IIDW££UW.. I ,j\A Hl Aetherklanken TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00—17.30 Voor de kinde ren. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA 20.15 Gevar.progr. 21.05 Film- verzoekprogramma. 21.00 Electroni- sche tienkamp. NTS: 22.1522.35 Eurovisie: Olympische ruiterspelen 1956. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ge wijde muz. 7.45 Morgengebed en lit- kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.40 Amus. muz. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gram. 14.20 Idem. 14.40 Jeugd koor. 15.00 Kron. v. letteren en kun sten. 15.40 Fanfare-ork. 16.00 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.40 Jazzmuz. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek overz. 18.25 Gram. 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 Dansmuz. 19.00 Nieuws 19.10 Gram. 20.00 Lichtbaken. 20.20 Act. 20.35 Gram. 20.40 Eureka. 21.30 Caba ret. 22.00 Gram. 22.20 Idem. 22.35 Wij luiden de zondag in!, avondgebed en lit.kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 32.22—24.00 Gram. met comm. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Gram. 10.00 Tij delijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Mor genwijding. 10.20 V. d. arb. in de con. tinubedrijven. 11.30 Pianovoordracht. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded 12.33 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 VARA-Varia. 13.20 Accordeon orkest. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Lichte muz. 14.30 Voor de jeugd. 15.05 Gram. met toelichting. 15.35 Van de wieg tot het graf. 15.50 Koorconc. 16.50 Gram. 17.00 Weekjourn. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Dans muz. 18.45 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, caus. 19.40 De Bijbel in het Kerkelijk jaar, caus. 19.55 Deze week, caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Metro. pole-ork. 21.00 Voordr. m. muz. 21.20 Gram. 21.30 Soc. comm. 21.45 Leert uw landgenoten kennen. 22.15 Ham- mondogelspel. 22.40 Binnen zonder kloppen, hoorsp. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6