Truman, op bezoek in Nederland, is verrast over de Europese welvaart Eerste Kamer verkiezieg Koningin ontvangt de politieke leiders C.P.N. verliest een zetel I L iK©dhIk n Dienstplicht en loonbelasting Justitie zal brom- en motorfietsen in beslag nemen Begrip voor prijsbeleid neemt toe bij het bedrijfsleven Slot van A'damse en R'damse stakingen zijn nog niet in zicht Nogmaals: géén roentgen bij de schoenwinkelier VRIJDAG 15 JUNI 1956 DE LEIDSF COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Harry S. Truman met zijn echtgenote voor een bezoek van enige dagen in ons land aangekomen. Op het station Hollandse Spoor in Den Haag werd de hoge gast verwelkomd door de Amerikaanse ambassadeur in ons land de heer Freeman Matthews, blaast de heer Truman zijn echtgenote. VORMING NIEUW MINISTERIE Gistermiddag heeft H.M. de Konin gin op het „Huis ten Bosch", een be gin gemaakt met het overleg over een nieuw te vormen kabinet. Achtereenvolgens ontving de vorstin de voorzitter der Eerste Kamer der Staten-Generaal mr. J. A. Jonkman, de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal dr. L. G; Kor- tenhorst en de vice-president van de Raad van State dr. A. A. L. Rutigpr?. De Tweede-Kamerfracties van de PvdA, KVP en ARP zijn gistermid dag bijeen geweest in het Tweede- Kamergebouw om te beraadslagen over het advies, dat de fractievoor- In de samenstelling van de Eerste Kamer is gisteren bij de verkiezin gen door de provinciale staten slechts een enkele wijziging in de samen stelling gekomen. Door het niet ver bonden zijn van de P:v.d.A.-lijsten in de provincie Zuid-Holland krijgt de P.v.d.A. er een restzetel bij ten koste van de CPN, die alleen nog door de heer J. Brandenburg zal zijn verte genwoordigd. De heer C. Gedgjes (CPN) verloor daardoor zijn zetel, die zal worden ingenomen door mr. G. van Hall uit Amsterdam. De OH heeft haar tweede zetel in Zuid-Holland behouden, doordat twee statenleden van de VVD resterende stemmen op de OH hebben uitge bracht. Anders zou de tweede CPN- zetel wel behouden zijn. Niet terugkeren in de Eerste Ka mer prof. dr. F. C. Geretsoji en prof. dr. J. de Zwaan (beiden CH), die zich niet herkiesbaar hadden gesteld. In hun plaats zijn gekozen de h$ren J. W. van Hulst, directeur der Her vormde Kweekschool te Amsterdam en mr. dr. W. F. Lichtenauer uit Rot terdam. Ir. H. J. M. Verhey (KVP), die zich eveneens niet herkiesbaar had gesteld, wordt opgevolgd door oud-minister prof. dr. Jos. Gielen. WEGENWACHTER VERONGELUKT Gistermorgen omstreeks kwart voor negen is op de rijksweg Roermond— Venlo onder de gemeente Swalmen de 28-jarige ongehuwde rayonwegen wachter A. H. van de Kerkhof die met zijn motorzijspan patrouille reed, door een auto achterop aangereden en zo danig gewond, dat hij kort na aankomst in h'et ziekenhuis te |{per- rnond is overleden. Het slachtoffer was vijf j^ar bij de wegenwacht en had een uitstekende staat van dienst, zodat zijn verscheiden door het korps als een gevoelig verlies wordt be schouwd. zitters, die hedenmorgen op het paleis Huis ten Bosch door H.M. de Konin gin. werden ontvangen, aan de vorstin zullen uitibrengen over de aanwijzing van een kabinetsformateur. Mr. Burger, de fractievoorzitter van de PvdA, is als eerste hedenmorgen om tien uur op paleis Huis ten Bosch ontvangen. Daarna volgde de KVP- iractievoorzitter, prof. Romme en vervolgens prof. Zylstra, die gister middag door de AJR Tweede-Kamer fractie tot voorzitter werd gekozen en de andere fractieleiders: prof. Oud (WD), de heer Tilanus (OH), de heer Gortzak (CPN) en ds. Zandt (S.G.P.). KLEUTER VERMIST. Sinds donderdagmiddag wordt in Goor de vierjarige Toontje Vosgezang vermist Het kind is vermoedelijk in het Twents kanaal verdronken. Met drie vriendjes uit de kleuterschool is de jongen na schooltijd naar de los- kade bij een fabriek gegaan. Daar moet, naar de jeugdige vriendjes pas thuis vertelden, Toontje van de kade gevallen zijn. Politie en vrijwilligers hebben sedert half vijf het kanaal afgedregd, maar met zonsondergang had men nog niets gevonden. Zondag op paleis Op zijn reis door Europa is oud president Truman met zijn echtgenote gisteren in Den Haag aangekomen, waar hij hoewel hij als „gewoon burger' 'reist ontvangen werd door de Amerikaanse ambassadeur en een Nederlandse autoriteit ontvangen werd. Oud-president Truman vertelde tij dens een kort personderhoud, dat hij verrast was over de welvaart, die hij overal in Europa aangetroffen had; de mensen kijken tevreden en de oogsten zijn goed, zo zei de oud-president, die zich niet over politiek uit wilde laten, al zei hij wel, dat de republikeinen de partij van Eisenhower bij de komende verkiezingen in Amerika geen schijn van kans maken tegen ae democratische partij de partij van Truman. Er ziju meer auto's hier in Europa op de wegen, dan in Chicago zei Truman even later, weer sprekend over de welvaart in West Europa en de wederopbouw neemt reusach tige vormen aan. Oud-president Truman, die in alle landen, waar hij tijdens deze Euro pese reis geweest is, door staatshoof den en politici ontvangen is, zal van daag de lunch gebruiken met de de missionaire minister-president van Nederland, dr. Drees, en zondag a.s. door de koningin ontvangen worden. CAMERA'S FILM (Advertentie) Goede nacht voor Ned. vloot Op een plek waar de vangsten gis teren nog matig tot slecht waren, heeft de Nederlandse loggervloot de afgelopen nacht bijzonder veel haring gevangen. Verscheidene schepen had den op de helft van hun aantal net ten reeds 100 kantjes genoteerd. Er waren zelfs enige uitschieters bij, zo als Katwijk 175, die 220 kantjes ving uit 20 netten, dus uit nog veel minder dan de helft van de vleet. Toen alles nog niet was binnenge haald, waren de gemiddelde vangsten over de havens Katwijk, Schevenin- gen en Vlaardingen reeds 100 kantjes per schip. De plek, waar de „haring- ontploffing" zich voordeed, is 57 gr. en 30 min. noorderlengte en 1 graad oosterbreedte. MAATSCHAPPIJ DER NEDERL. LETTERKUNDE VERGADERT TE LEIDEN. De jaarvergadering van de maat schappij der Nederlandse Letter kunde zal worden gehouden op woensdag 20 juni in het academie gebouw te Leiden. De bijeenkomst begint 's morgens te 10.30. Dr. G. Brom zal op de middagvergadering een voordracht houden over „Rem brandt en Vondel". Op de vergadering zal gestemd worden over de toekenning van de prijs van aanmoediging, dc Lucy B. en C. W. van der Hoogt-prijs voor de periode 19551956. Door het ministerie van oorlog worden regelmatig dienstplichtige burgers een of enkele dagen in wer kelijke dienst opgeroepen, teneinde aan een korte oefening deel te nemen of een demonstratie bij te wonen. Om praktische redenen heeft de staatssecretaris van financiën goed gekeurd, dat op de vergoedingen toe komende aan militairen, die bij op komst van korte duur minder dan vijf dagen in werkelijke dienst ver blijven, geen loonbelasting wordt in gehouden. Het invullen van een werknemersverklaring kan in deze gevallen eveneens achterwege blij ven. Na afloop van het kalenderjaar zullen echter op de gewone wijze loonbelastingkaarten worden ingezon den. Straf voor verkeerszondaars Naar de officier van Justitie te Utrecht heeft meegedeeld ligt het in de bedoeling, tegen verkeerszondaars op motor- en bromfietsen in de toe komst strenger op te treden. Bij ern stige overtreding van de verkeers- voorsohriften, dus ook bij roekeloos rijden, zal de Justitie deze voertui gen in beslag inemen. In het arrondissement Utrecht zijn van 21 november 1955 tot 6 mei van dit jaar 18.532 processen-verbaal we gens verkeersovertredingen opge maakt. Volgens de politie hebben de controle-acties niet geleid tot een aanzienlijke verbetering van de ver keersveiligheid. Op enkele punten is dat wel het geval: er wordt met technisch 'beter materieel gereden dan voorheen. In het bijzonder is de toe stand van de vrachtauto's voor ver voer van zand en grint verbeterd. Op de buitenwegen is het aantal verkeersovertredingen veel geringer dan in de bebouwde kom. Buiten ge beurt één ongeluk tegen vijftien in de stad. Bij toekomstige controles zal de politie weer manschappen gebrui ken, die niet in uniform zijn gekleed. Daarmee heeft zij goede resultaten bereikt. Minister Zijlstra; Winstbejag door uitbuiting van de conjunctuur-stituatie is in de meeste gevallen niet het primaire doel geweest of heeft zelfs helemaal niet in de bedoeling gelegen bij het toestandkomen van prijsregelingen. Bij het be drijfsleven bestaat een toenemend begrip voor het prijsbeleid van de over heid en voor de daaruit voortvloeiende noodzaak zoveel mogelijk medewer king te verlenen aan het elimineren van prijsverstarrende elementen in het economische verkeer. Dit constateert de minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra, in een brief, die hij ingevolge zijn bij de behandeling van de wet economische mededelingen aan de Kamer gedane toezegging nadere mededelingen te ver strekken over de resultaten van de vorig jaar ingestelde enquête naar een groot aantal prijskartels, aan de Tweede Kamer heeft gezonden. Dit onderzoek omvatte een 120-tal binmende prijsafspraken, voornamelijk van horizontale aard, in industrie en groot-handel. De doelstellingen van de niet of niet in de eerste plaats op winstbejag gegronde prijsafspraken beogen, zo is uit het onderzoek Orion Cardigan... het onmisbare vest van deze zomer, dat op alles, van shorts lot geklede japon toe, gedragen wordt Weelderig orlon, zacht als cashmere, uitstekend wasbaar v. »uBw:t:aH (Advertentie) In Amsterdam staken nog steeds de taxichauffeurs, in Rotterdam de bouwvakarbeiders en in beide ge vallen wordt de kans dat het konflict op korte termijn wordt bijgelegd, niet erg waarschijnlijk geacht. In een gistermiddag op de „Brakke Grond" te Amsterdam gehouden ver gadering werd de N.V.V.-houding ten opzichte van de stakers ernstig becritiscerd door een groep chauf feurs, die uit protest deze socialisti sche vakbond verlaten heeft; het N.V.V. heeft onlangs verklaard, dat het met de communstische E.V.C. heeft onlangs verklaard, dat het met geen rekening wenst te houden, om dat deze vakbond officieel niet be staat. In dezelfde vergadering werd be kend gemaakt, dat het stakings comité a.s. maandag door wethouder R. v. d. Bergh ontvangen zal worden en dat wachtdiensten ingesteld wor den om tegen „snorders" chauf feurs, die geen taxi-chauffeurs zijn, maar van de staking pogen te profi teren op te treden. 25 Opslag. In Rotterdam heeft de voorzitter van de contactcommissie gisteren ge poogd de ruim 5000 bouwers weer aan het werk te krijgen door hen te wij niet daartoe genegen. De voorzitter wees erop, dat het zen op hun gezinnen, die onmogelijk gesteund kunnen worden, maar de vergaderde arbeiders toonden zich basisloon van de bouwers verhoogd Verdwijnt de zwaluw? Teneinde na te gaan of het aantal zwaluwen in ons land in aantal af neemt, heeft de heer J. Ivangh, Heemskerkerweg 236, Beverwijk een onderzoek ingesteld naar de bezetting van dc zaluwnesten in de kop van Noord-Holland. Het bleek dat 3/4 van de getelde nesten, in vergelijking met het vorig jaar, dit jaar niet bezet bleken. Om de vraag te beantwoorden of het aantal bezette zwaluwnesten in ons Leids Districtscommissaris nam afscheid bleken, samenwerking met betrek- lan(I afneemt, wat gevreesd wordt king tot de export, handhaving van de I vanwege de consumptie van zwalu- kwaliteit of ondersteuning van quo-wen m zuidelijke landen is een teringsregelingen. Ook dienen zij onderzoek op groter schaal over ons soms als afweermiddel tegen prijs-1hele land noodzakelijk. De heer dumping uit het buitenland of vor-Ivangh zou gaarne voor zijn weten- Tijdens een zondag j.l. gehouden districtsbij eenkomst van de katho lieke jeugdbeweging op het terrein van huize „Berestein" te Voor schoten, nam commissa ris Th. Scholte afscheid van leidsters en leiders van het district Leiden. Drukke werkzaamheden noodzaakten de heer Scholte, deze functie neer te leggen. Na een H. Mis tot intentie van de scheidende functio naris en een gezamen lijk ontbijt, volgde on der de weidse titel „Fu- kuco" (Folkloristisch Kunst Concours) een bont programma, waar in allen in de vorm van lied, spel en dans hun dank tot uiting brachten voor het vele werk, dat commissaris Scholte voor de jeugdbeweging heeft verricht. Ook me vrouw Scholte deelde in deze dank voor haar daadwerkelijk medele ven met het jeugd werk. Aan de heer Schol te werd, als blijvende herinnering een boekwerk aangeboden. Aan het slot van de bijeenkomst werd medegedeeld, dat de heer A. Buis voorlopig als waarnemend dis trictscommissaris zol optreden- ter wijl de heer C. M. Witseiburg te Warmond is benoemd tot 'assistent districtscommissaris voor het jon- gensgilde, Clubs en Patronaten. men zij een reactie op de zeer sterke marktpositie van afnemers. In vele gevallen waren de bij prijs afspraken aangeslotenen bereid het algemeen belang te laten prevaleren boven hun met de prijsregeling nage- streefde doeleinden en tot opheffing over te gaan, zo schrijft de minister, terwijl in enkele gevallen van ophef-1 fing de mogelijkheid bleek te bestaan de met de prijsregeling beoogde doel einden ook op andere manier te be reiken. In verheugende mate werd de be reidheid ondervonden de prijsregeling zodanig te amenderen, dat de ver starrende werking aanmerkelijk werd verminderd. Sedert het onderzoek naar de prijs kartels gaande is, konden 79 prijsre- gelingen uit het kartelregister wor den afgevoerd, waarvan 31 in 1955 en 48 in de eerste 5 maanden van 1956. Voorts hebben nog 13 prijskartels opheffing in 'beraad, waarvan mag worden verwacht dat zij hiertoe daad werkelijk zullen overgaan. De aan melding van nieuwe prijsregelingen vertoont een duidelijke dalende ten dentie. DE LAATSTE HOGE PRIJS. Vanmorgen is de laatste hoge prijs van de Staatsloterij uitgeloot. Op het lot nummer 12496 is een prijs van 1500,waaraan een pre mie van ƒ30.000 is verbonden, ge vallen. schappelijk doel gegevens ontvangen over de getelde nesten van 1955 en 1956 van de huis- en boerenzwalu- zal moeten worden met 25 en dat voor een doeltreffende actie daartoe de bouwvakarbeiders uit het gehele land gemobiliseerd dienen te worden. De vergadering bij monde van vele arbeiders, die het woord voer den voelde echter niets voor het beëindigen van de staking en het stakingscomité legde zch daar ten slotte bij neer. 86% VAN CURSISTEN VAN RIJKSWERKPLAATS SLAAGDE Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft een onder zoek ingesteld naar het resultaat van de opleidingen op de rijkswerkplaal- sen. Daaruit is ondermeer gebleken dat van de 2838 personen van wie in 1955 het resultaat van de opleiding in 1954 kon worden nagegaan (in 1954 werden in totaal 2062 personen opgeleid), 2440 ofwel 86 pet. behoor lijk slaagden in het beroep waarvoor ze werden omgeschoold. Een aantal van de cursisten (77) emigreerden, van 33 personen stond vast, dat de opleiding niet tot resultaat had ge leid. Inmiddels blijkt, dat de belangstel ling voor de opleiding in de rijks werkplaatsen dalende is als gevolg van de ruime werkgelegenheid. Overi gens wordt vastgesteld, dat de oplei dingen wel aan hun doel beantwoor den, omdat nog een groot aantal per sonen, die een andere vakopleiding heeft gevolgd dan by him aanleg paste, van deze herscholingsmoge lijkheid dankbaar gebruik maakt en voorts omdat hier ook een mogelijk heid wordt geboden voor mensen wier beroep geen perspectief meer biedt. Ook de Nederlandse roentgenolo- igen hebben een stem laten horen te gen het gebruik van roentgenstra- len bij het passen van schoenen. On deskundigheid omtrent de werking van het roentgenapparaat, dat in schoenmagazijnen gebruikt wordt, kan tot ernstige gevolgen leiden. In Groningen hebben twee tech nici, toen een apparaat storingen ver toonde, getracht verbeteringen aan te brengen. Zij hebben, toen zij meenden dat het apparaat weer in orde was, hun handen onder de roentgenstralen gehouden en daarbij ernstige roentgenbeschadiging aan de handen opgelopen. Engels koningspaard in moeilijkheden 1mSTiifr, „Countryman mhet paard van koningin Elizabeth II in een hachelijke positie tijdens de Olympische Ruiterspelen in Stockholm. De jockey en een I ijlings toegeschoten Zweedse militair slaagden er echter in vrije korte tijd 1 in het dier weer te bevrijden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5