S)e ftzicbeSou/fia/nt Hoe Nederland de verkiezings uitslag BEOORDEELT de verrassing: k*V*p* kan tevreden zijn maar niet enthousiast Onwaardige publicaties over ons KONINKLIJK GEZIN Z.H. DE PAUS ontving president SOEKARNO Stalin en Ouderdomswet beïnvloedden de stemming Geslaagde recordpoging A.N.P. Loos alarm Minder buien Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 14 JUNI 1956 47ste JAARGANG No. 13829 Al bekomen van j Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17ct.p.man. Telefoontjes ƒ1.50 OVERWINNING DER P.v.d.A. ALGEMENE VERRASSING De uitslag van de gisteren gehouuen verkiezingen is voor velen een grote verrassing gebleken. Speciaal de grote winst van de P. v. d. A. had men, blijkens de perscommentaren in diverse ochtendbladen niet verwacht, althans niet in die mate. Men spreekt van een „voortgezette doorbraak". Ook de zware verliezen van de Protestants-christelijke partijen kwamen als een verrassing. Overigens is de winst van de K.V.P. ons niet meegevallen, omdat men in katholieke kringen een meer principiële houding had ge meend te mogen verwachten. Er is door de K.V.P. winst gemaakt haar zetelaantal klom van 30 in de oude Kamer tot 33 in de nieuwe maar gezien de toeneming van het aantal stemmen had haar stemmenpercentage groter kunnen en moeten zijn. Dat de V.V.D. zich handhaafde is voor de liberale bladen eveneens een lichte teleurstelling, men had gehoopt op een klein winstje. Het verlies van de communisten lag geheel in de lijn der verwachtingen. Dit is de globale indruk van de perscommentaren van hedenochtend. GEMENGDE GEVOELENS. De Maasbode drukt de stemming onder de katholieken juist uit, wan neer zij constateert, dat de uitslag der Kamerverkiezingen met „gemengde gevoelens" is ontvangen. Er is voor de KVP reden om te vreden te zijn, maar zeker niet om enthousiast te zijn. De grote verrassing van de uitslag is ongetwijfeld dat de PvdA is op gerukt naar de eerste plaats onder de Nederlandse politie partijen. Het verbaast ons niet, dat zij de helft van haar zetelwinst te danken heeft aan de teruggang van de communisten. Maar de andere helft dankt zij aan een duidelijk succes van haar door- braakleuze bij onze protestantse land genoten. Dat is het grote feit van de verkiezingen li9'56. De Maasbode-re dactie meent dat de koers van de Nederlands Hervormde Kerk, zoals die tot uiting kwam in het bekende Synodale schrijven, een der hoofd redenen is van de thans geconstateer de ontwikkeling. De Volkskrant noemt de uitslag een „kapitale verrassing". Het blad meent, dat de P. v. d. A. door deze ovferwinning ongetwijfeld zal worden aangemoedigd om de strijd voor „de doorbraak" zeker naar de christelijke kant met nog meer kracht voort te zetten. Voor de K.V.P. vindt het blad de uitslag tot op zekere hoogte bevre digend. Vooral tegen het verlies van de christelijke partijen stemt het tot vreugde, dat de KVP als beginsel partij haar trekkracht heeft behou den en, hetgeen «uit de drie zetels winst blijkt, zelfs in belangrijke mate versterkt. Toch kunnen wij niet ge heel voldaan zijn. Al wordt de ver houding van de KVP tot PvdA on gunstig beinvloed door socialistische winst aan protestantse en communis tische kant, de cijfers wijzen uit, dat de PvdA toch ook katholieke stem men heeft vastgehouden en dat voor al de uitslag in vele plaatsen van het zuiden haar moet aanmoedigen om ook hier de strijd voor „de doorbraak" voort te zetten. „Trouw" zegt, dat het verlies van de Prot. Christelijke partijen haar diep teleurstelt, maar niet ontmoe digt. De A.-R partij is in de oppositie en toen zij met het kabinet gelieerd was een duidelijke principiële partij geweest, zegt „Trouw". Zij heeft te maken met een struc turele ontwikkeling bij het kiezers volk, een neiging van velen om maar om welke oorzaak dan ook, prin- cipiëel of niet-principiëel met een doorbraak partij mee te gaan. De A.-.R. P. blijft, daar, onverschil lig of zij winst of verliest, neen tegen voor de komende grondwetsherzie ning. Het is zeer de vraag of deze twee partijen elkaar direct al zullen vinden. De verkiezingsstrijd heeft aan de beide zijden kwaad bloed ge zet. Het is derhalve mogelijk dat zij enige tijd nodig zullen hebben om over de schokken daarvan heen te komen. Ook zouden zij wel eens be hoefte kunnen hebben om een andere partij tot hun gezelschap uit te nodi gen, die dan zou kunnen fungeren als bliksemafleider. Moeilijk zal het voor de twee grote partijen ook zijn om een gemeen schappelijke basis te vinden voor een regeringsprogramma evenals voor de bezetting var» de verschillende minis teries. Het Algemeen Dagblad ziet in het succes van de PvdA zeker geen uit gesproken socialistisch succes, doch veeleer de beloning voor vier jaar ministeriële verantwoordelijfeheid samenwerking met anderen, welke uitdrukking vindt in de onbetwiste populariteit van de minister-president als lijstaanvoerder, maar zeker ook op de reputatie van minister Suurhoff met zijn ouderdomsvoorziening van minister Man^holt ten platte lan de steunt. Naar de mening van het blad bete kent deze uitslag, dat het de laatste vier jaar gevoerde bewind zal wor den gecontinueerd onder leiding van een minister-president uit de PvdA zodat er niet zoveel zou behoeven te veranderen. Het Alg. Handelsblad kijkt even eens naar de toekomstige kabinets formatie en meent, dat deze niet ge makkelijk zal zijn. Houdt de socialistische partij vast aan haar geforceerde opvatting om trent de tegenstelling progressief-con servatief, dan behoort zij ruiterlijk te erkennen, dat in de KVP met haar 3 zetels winst, het „conservatieve" element is versterkt. De „Telegraaf" vat de oorzaken der socialistische overwinning samen in twee woorden: Stalin en ouderdoms wet. Zoals kon worden verwacht, heb ben tal van personen de dé-Stalinisa- tie niet kunnen verwarken en huni stem thans aan de meest nabij liggen de partij gegeven. Merkwaardig is intussen dat de ouderdomswet haar aantrekkings kracht vooral op protestantse kiezers heeft uitgeoefend. Wat de KVP betreft, constateert het blad, dat de KVP in de afgelopen vier jaren haar gelederen heeft gesloten en bij verschillende gelegenheden van zich heeft afgebeten. Deze politiek is zeker geen mislukking, geworden, doch de hoogste doelstelling is toch niet bereikt. En wat zegt het Vrije Volk ervan? Zelfs dit blad erkent, dat niemand deze uitslag had verwacht; zij is er zelf verbaasd over. 'Het is pas na rustige bestudering van de cijfers te zeggen waar de winst van de Partij van de Arbeid vandaan komt. Onze indruk is, zo schrijft het „Vrije Volk", dat zij uit alle politieke windstreken komt. Na deze verkiezingen staat onom stotelijk vast, dat de dooihraak een niet te stuiten proces is in het Neder landse politieke leven. Het politieke gezicht van Neder land is bezig te veranderen. Het blad vindt het nog te vroeg reeds op de kabinetsformatie vooruit te lopen. Zij zal niet gemakkelijk zijn. Daar kan men wel zeker vam zijn. C*NKELE dagen geleden publiceerde het Duitse weekblad „Der Spiegel" *-* een reportage over ons koninklijk gezin, die door het in de sensa tionele sfeer trekken van intieme aangelegenheden de grens van het journalistieke fatsoen ver overschreden heeft De aanleiding van deze onbehoorlijke publicatie is de oogziekte, waaraan ons jongste prinsesje lijdt. Het is duidelijk, dat de ouders van het prinsesje deze ziekte niet alleen met grote bezorgdheid gadeslaan, maar ook ieder middel aangrijpen, dat tot genezing kaa leiden. In dit licht gezien is het begrijpelijk, dat de moeder onze koningin zich gewend heeft tot een zekere mejuffrouw G. Hofman, die zichzelf be schouwt als een „zienster". Zij meent het prinsesje te kunnen genezen en heeft het vertrouwen van de koningin kunnen winnen. Volgens „Der Spiegel" heeft mejuffrouw Hofman enige tijd op het paleis Soestdijk gewoond, maar op aandringen van prins Bernha^d, die afwijzend tegenover het optreden van deze dame staat, moest zij het paleis verlaten. Wij zouden de reportage van *,Der Spiegel" hier niet in het kort hebben weergegeven, wanneer zij zich tot deze intimiteiten had beperkt. Het blad is echter verder gegaan en heeft mejuffrouw Hofman een soort Raspoetin- rol toebedacht, waaraan ook in de kolommen van enkele buitenlandse boulevardbladen aandacht is besteed. In deze publicaties wordt beweerd, dat mej. Hofman het haar geschonken vertrouwen heeft aangewend om op onbevoegde wijze druk uit te oefenen op de regering, zó zelfs dat er een conflict zou zijn ontstaan tussen de koningin en haar ministers. De schrijvers durven te beweren, dat koningin Juliana afstand van de troon zou overwegen. Het zijn deze geruchten, die de belangen van de staat raken, welke ons nopen om hier op deze kwestie in te gaan. Van bevoegde zijde is ons medegedeeld, dat er geen sprake is van een conflict tussen de koningin en haar ministers en dat er evenmin sprake is van een troonsafstand door koningin Juliana. Deze mededeling zal voor het nuchtere Nederland, dat niet zo vatbaar is voor de onbeschaamde sensatie van buitenlandse boulevardbladen, vol doende zijn. Ieder weldenkend mens zal het betreuren, dat de Nederlandse pers om het ontstaan van geruchten, welke o.a. door „De Waarheid" dankbaar worden rondgestrooid, tegen te gaan zich genoodzaakt heeft gezien deze kwestie in haar kolommen aan te snijden. Cijfers - cijfers - cijfersEen groep telexisten van het A.N.P. tijdens hun onafgebroken werk bij het doorgeven van de uitslagen van de ver kiezingen 1956. 't Probleem der inheemse clerus besproken Z.H. de Paus heeft gisteren president Soekarno in audiëntie ontvangen. De Paus en het Indonesische staatshoofd hadden een afzonderlijk onder houd, dat 20 minuten duurde en dat plaats had in de kleine troonzaal naast de pauselijke bibliotheek op de tweede verdieping van het paleis. Na 20 minuten werd het gevolg van Soekarno tot de zaal toegelaten, waar de Paus de leden in het Engels toesprak. President Soekarno werd ontvangen met het volledige, kleurrijke cere monieel, dat gebruikelijk is bij een audiëntie aan een niet-katholiek staats hoofd van een land, waarmede het Vaticaan normale diplomatieke betrek kingen onderhoudt. De Paus en president Soekarno boden elkaar geschenken aan. De Paus onderscheidde de Indonesische president met het grootkruis van de pauselijke orde van Pius IX. De Nieuwe Rotterdamse Courant constateert, dat het feit, dat de P.v. d. A. nu de grootste partij is gewor den, uiteraard consequenties zal heb ben. Met het oog op de denkbeelden in r.k. kring omtrent de menselijke vrij. heden, kan men het toejuichen, schrijft het blad dat de K.V.P. de strijd tegen (of met) de P. v. d. A. niet heeft gewonnen. Wij beseffen evenwel, dat de dominerende positie, die thans voor de P. v. d. A. schijnt tc zijn weggelegd, in bepaalde opzich ten in het bijzonder wat het eco nomisch beleid betreft zeer beden, kelijke kanten kan krijgen. De andere groepen zullen in hoge mate waak zaam moeten zijn. Het „Vaderland,, bekijkt de zaak reeds van de kant van de toekom stige kabinetsformatie en schrijft, dat de nieuwe regering thans, theo retisch gevormd kan worden door de P. v. d. A. en de K.V.P. alleen. Zij hebben samen 67 zetels, dit is zelfs de tweederde meerderheid vereist DE KATHOLIEKEN IN INDONESIë In het privé-gesprek van Z.H. de Paus met president Soekarno, waarbij de Heilige Vader op de troon was ge zeten en de president in een leun stoel daartegenover belichtte de Paus de plichten en de grote verantwoor ding van goed staatsmanschap en sprak hij het vertrouwen uit, dat de ongeveer 1 miljoen katholieken van Indonesië loyaal met de regering zouden samenwerken tot geluk en voorspoed van de natie, en tot de be stendiging van religie en moraal, die onmisbare steunpilaren zijn van de duurzame politiek. De Paus herinnerde volgens een verslag in de „Volkskrant" aan het feit, dat de Kerk, gedachtig aan haar goddelijke zending, steeds in ieder land tracht om de vorming van een inheemse clerus te bevorderen, omdat dit de belangrijkste voorwaar, de is voor een volmaakte zielzorg. „Vanzelfsprekend vordert dit tijd en geduld en zolang dit doel niet be reikt is, moeten de katholieken van een bepaald land vaak genoegen ne- met met buitenlandse priesters. Dit is een overgansperiode, waarin de Kerk in Indonisië zich thans bevindt, maar reeds werd goede voortgang ge maakt om deze te overwinnen." aldus Pius XII. De Paus toonde zich verheugd over de ijver en bereidheid van Indonesië tot het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met de H. Stoel, welke betrekkingen thans sinds 6 jaar be staan. President Soekarno dankte daarop in warme woorden en gaf de Paus de verzekering, dat de katholieken in Indonesië dezelfde burgerrechten genieten als alle overige inwoners en in geen enkel opzicht als een minder heid worden beschouwd. „Zij hebben zich steeds loyaal betoond tegenover staat en regering", zei Soekarno, die voorts wees op het feit dat een der belangrijkste punten van het Pantja- Sila, fundamentele geloofsleer van de Indonesische staat, het geloof en de trouw aan God is. Hij vroeg de Hei lige Vader om voor zijn volk te willen bidden. Na afloop van de audiëntie heeft president Soekarno met zijn geVo-lg een bezoek gebracht aan het staats secretariaat, welk bezoek later door mgr. Tardini, prosecretaris van Z.H. werd beantwoord ten huize van de Indonisische legatie bij de H. Stoel. Vervolgens heeft president Soekarno een lunch aangeboden in hotel „Co lumbus" op de Via della Concilia- zione aan de hoogste autoriteiten van Vaticaanstad. Onder de 82 genodigden bevonden zich zes kardinalen. STEMMEN VERHOUDING IN NEDERLAND 1950-1956 Ontsporing sneltrein Parijs-Luxemburg Vele doden en gewonden De sneltrein ParijsLuxemburg is donderdagochtend te Fismes nabij Reims ontspoord. Volgens voorlopige berichten van de Franse spoorwegen zijn zeven personen om het leven ge komen, dertig zwaar en honderd licht gewond. Volgens de eerste berichten zijn twee rijtuigen omgevallen. Een groot aantal brandweerlieden is op de plaats van de ramp. Het K.L.M.-vliegtuig, waarmee acht Russische kerkelijke leiders, die een bezoek aan de V.S. hebben ge bracht, woensdagavond uit New York zouden vertrekken, is op het vlieg veld Idlewild opgehouden als gevolg van een anonieme telefonische mede deling, dat er zich aan boord van het vliegtuig een bom zou bevinden. Het Russische gezelschap onder leiding van metropoliet Nikolai en de 29 andere pasgagiers verlieten het toestel om de politie in de gelegen heid te stellen tot een nauwkeurig onderzoek. Er werd niets gevonden. Tussen een depressie, waarvan het centrum hoven Noord-Scandinavië ligt, en een krachtig hoigedrukgeibied bij de Azoren stroomt met westelijke tot noordwestelijke wind koude lucht en onstabiele lucht naar West-Euro pa. In deze stroming bewegen enkele kleine storingen mee, waarin buien voorkomen. Deze gingen woensdag in Engeland van onweer vergezeld. De temperaturen in de aangevoerde lucht zijn een graad of vier, vijf beneden normaal en in de nacht van woens dag op donderdag daalde het kwik plaatselijk, b.v. op het vliegveld Eel- de, tot vijf graden. Op de Oceaan is de depressieactiviteit niet groot. Van de zuidpunt van Groenland trekt een depressie naar IJsland. Aan de delijke flank hiervan wordt warme en vochtige lucht naar het oosten ge stuwd. De frontale begrenzing van deze lucht wordt echter nog vooraf gegaan door een rug van hoge lucht druk, die morgen Engeland bereikt. Als gevolg van deze ontwikkeling komt er de komende 24 uur nog wei nig verandering in het weerbeeld, zo dat het koude weer voortduurt. De kans op buien wordt evenwel kleiner. Zomers weer wordt alleen aangetrof fen in de Middellandse Zee-gebjgd, Ten Balkan en Rusland. Zelfs binn. Poolcirkel, op het sdhiereiland Kila, komen zomerse temperaturen voor. (minima hoger dan 25 graden). PRIJS VAN 50.000.—. In de 16e trekking van de vierde klasse van de 5311ste .staatsloterij is een prijs van 50.000 gevallen op lot Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HOE wordt het weer? Geldig van donderdag tot vrjj- dagavond, Opgemaaakt 11.15 uur. MINDER BUIEN 2 Wisselende bewolking met en- j kele verspreid optredende buien. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en noordwest. Koude S nacht, morgen overdag ongeveer S dezelfde temperaturen als van- 15 Juni zon op 4.21, onder 21.04; maan op 12.52, onder 0.14. 12.56 Eerste kwartier. Hoogwaterstanden 15 Juni v.m. 8.15; n.m. 8.40. Het weer in Europa De weerrapporten van hedemor- gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM licht bew. 18 C. OSLO zwaar bew. 17 KOPENHAGEN onbew. 13 ABERDEEN onbew. 15 LONDEN onbew. 18 AMSTERDAM zwaar bew. 15 LUXEMBURG zwaar bew. 17 PARUS half bew. 19 BORDEAUX zwaar bew. 19 GRENOBLE zwaar bew. 21 NICE onbew. 20 BERLIJN Zwaar bew. 22 FRANKFORT nevel 21 MUNCHEN lichte regen 22 ZURICH motregen 22 GENEVE regenbui 22 LOCARNO regen 25 WENEN onbew. 24 INNSBRUCK zwaar bew. 23 ROME nevel 28 AJACCIO zwaar bew.21 Korreltje Dure kleren zijn vaak gevoerd met schulden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1