3)e.£ddóc(Boii/*a/nt Vanavond naar de Papengracht! I WIE Diverse visies op de taktiekwijziging van Kremlin Dulles: „Stelsel Is onveranderd gebleven" i WIKKEN EN WEGEN Q Vanaf acht uur uitslagen in uitgebreide vorm Nieuw handelsakkoord tussen Italië en Indonesië Toch stemmen! wordt vanavond gefotografeerd PRIJSVRAAG OP PflPENGRACHT Koel weer Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 13 JUNI 1956 47ste JAARGANG No. 13823 HANDELSGEEST j i IN ROME Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17ct.p.m.m. Telefoontjes 1-50 TERWIJL WE VANDAAG WACH- TEN op de uitslag van de stem ming in Nederland, kunnen wij een ogenblik onze aandacht richten op een andere verkiezing in de toekomst, welke groter belangstelling pleegt te trekken in de wereld dan wat er in ons landje gebeurt. Wij bedoelen de .presidentskeuze in de Ver. Staten van Amerika. Dezer dagen heeft deze toekomstige gebeurtenis weer eens een extra re- lief gekregen door de spoed-operatie van Eisenhower. De onmiddellijk daarop volgende reactie van de beurs bewees opnieuw, hoezeer 0 men de welvaart en het aan zien van Amerika vereenzel vigt met het persoonlijk welzijn van de president. De vraag is dan ook niet izozeer: „wie wordt straks Amerika's president", maar veeleer: „wordt Eisenhower opnieuw president of wordt het een ander". Toen Eisenhower na zijn goed door stane hartaanval te kennen gaf, dat ihij een nieuwe ambtsperiode best aandurfde, twijfelde niemand er se rieus aan, dat Eisenhower zou wor den herkozen, maar nu de president voor de tweede maal binnen negen maanden tijds een ernstige verma ning heeft gekregen, dat hij geen jonge man meer is, nu begint men zich toch af te vragen of de Ameri kanen het risico wel zullen aandur ven. Velen zullen zidh ongetwijfeld neerleggen bij de uitspraak van de geneesheren, dat er geen reden is om aan te nemen, dat Eisenhower niet opgewassen zou zijn tegen de ver moeienissen van het presidentschap; zijn hart is weer op- peil en zo'n darmstoornis kan iedereen overko men zeggen ze. Aan ieder ander zouden de doktoren misschien de raad gegeven hebben, het wat kal mer aan te doen, maar aan een man als Eisenhower kunnen ze wat meer risico toestaan, omdat het vooral zijn politieke leven is dat waarde heeft voor de natie. Maar van de andere kant moet men dan ook bedenken, dat Eisenho"- wers politieke leven alleen dan waarde heeft voor de natie en voor de wereld als hij niet alleen pre sident is, maar ook als president kan optreden, als hij zijn functie met energie kan vervullen. En dat is juist waar vele Amerika nen niet ten onrechte een zwaar hoofd in hebben. Zal Eisenhower als president zich niet te veel in acht moeten nemen; zal hij niet wederom tot een langdurige rustperiode ge dwongen worden, om nog niet te spreken van een abrupte totale uit schakeling? Eisenhower heeft een grote per soonlijke goodwil lbij voor- en tegen standers, hij is in staat om velen ach ter zich te verzamelen en zijn woord heeft gezag. Dat is een voordeel, waarbij men geneigd is het risico van zijn uitschakeling op de koop toe te nemen. Wanneer Eisenhower inderdaad voor een tweede ambtsperiode wordt gekozen, zal hij met zijn 65 jaren de oudste in de rij der Amerikaanse pre sidenten zijn. Op zichzelf is dat niet zo erg, want er zijn nog oudere staatslieden, die met succes het roer van staat in handen houden, o.a. Adenauer, die vandaag in Washing ton is en die blijk geeft van een on verwoestbare vitaliteit. De „engel" trouwt In het begin van deze week is te Parijs in alle stilte het burgelijk hu welijk tussen mejuffrouw Geneviève de Galard, die wegens haar moedig optreden als verpleegster in de In- dochinese oorlog de „engel van Dien Bien Phoe" wordt genoemd en kapi tein Jean de Heaume gesloten. De kerkelijke inzegening vindt don. derdag plaats in de Parijse kerk St. Louis des Invalides. De H. Mis zal worden opgedragen door de aalmoe zenier van de brigade koloniale para chutisten. IICD lICDIIci IIOIIOIIC5IICD HOMO MO 'IOIIOIIOIIG' U o 5ii on on o ii o ii on on on on o n on on on on on on om Op de pas-vernieuwde Papengracht staat momenteel weer het grote verkiezingsbord, dat dit jaar in groter formaat uitgevoerd is, om ook de landelijke uitslagen op de voet te kunnen blijven volgen. Daar de stembureaus twee uren later dichtgaan, dan voorgaande jaren, zullen de uitslagen ook langer op zich laten wachten, maal ais de berekeningen juist zijn, zullen rond acht uur vele stads- uitslagen al binnen zijn; tegen negen uur is de definitieve stads- uitslag te verwachten en omstreeks die tijd zullen ook de grote steden als Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht hun uit slagen bekend maken, omdat deze.steden mechanisch tellen. Tegelijkertijd zullen de eerste „thermometerstanden" uit den lande binnenkomen en komt er meer tekening in het geheel. Niet alleen zullen wij deze uitslagen door de aangebrachte micro foon bekendmaken en becommentariëren, zoals andere jaren, doch tevens zullen wij de uitslagen van grote steden en uit de provincies in bulletinvorm op het grote bord vermelden. Daarnaast zullen wij zoveel mogelijk vergelijkende cijfers en percentages publiceren, zodat ook voor de niet-ingewijde de publicaties tekening zullen krijgen. De Papengracht is nog wel niet geheel gerestaureerd, maar de straat vóór onze krant is van een glad plaveisel voorzien en wij adviseren u via de Diefsteeg naar de Papengracht te komen, daar de andere zijde min of meer versperd is. Reddingspoging voor hulpprogram President Eisenhower heeft giste ren een dringend beroep gedaan op het Amerikaanse Congres om de ver mindering van het buitenlandse hulpprogramma met 1.109 miljoen dollar, waar het Huis van Afgevaar digden zich eergisteren voor uit sprak ongedaan te maken. Eisenhower had het Congres oor spronkelijk gevraagd een bedrag van 4,9 miljard dollar voor het hulppro gramma beschikbaar te stellen. Het jongste beroep van Eisenhouwer werd door zijn assistent Sherman Adams aan de leiders van het Congres over gebracht. Adams deelde de leiders van het Congres mee, dat de president van gevoelen is dat door de vermindering van het door het Congres toe*te wij zen bedrag, de fondsen voor het bui tenlandse hulpprogramma ontoerei kend zijn geworden. Slechts het aan gevraagde bedrag van 4.9 miljard dollar zal de Noordatlantische Ver dragsorganisatie in staat stellen al zijn taken uit te voeren, aldus deelde Adams namens presidens Eisenho wer mee. Pineau ziet economische achtergronden De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft dinsdag op zijn wekelijkse persconferentie in Washington verklaard, dat hij, ondanks de anti-Stalinistische campagne in de Sowjet-Unie, geen bewijzen heeft gezien van een wijziging in het Sowjet-stelsel, dat zelf het Stalinistische kwaad heeft voortgebracht. Dulles vreesde, dat de Sowjet-partijsecretaris, Kroestsjef, Stalins exces sen alleen maar veroordeelde om in het Sowjetblok de indruk te vestigen, dat de huidige dictatuur goed is, omdat zij de oude dictatuur veroordeelt. VERLANGEN NAAR VRIJHEID. Er zijn bemoedigende ontwikke lingen, die wijzen op een groeiend verlangen in de Sovjet-Unie naar grotere vrijheid en een regering, die meer rekening houdt met de wensen van het volk, doch het kwaad, dat Kroestsjef onthult en veroordeelt, is niet alleen een gevolg van Stalins persoonlijkheid, maar ook van het stelsel, dat een filosofie toepast, die mensen beschouwt als werktuigen van de staat, die gebruikt kunnen worden voor de verheerlijking van de staat. Wij hopen, dat Kroestsjefs onthul lingen het begin betekenen van een wijziging van de dictatuur, aldus Dulles, maar wij vrezen dat dat niet de bedoeling van de Sovjet-leider is. Het kwaad van het opgelegde dic tatoriale bewind in de Sovjet-Unie kan slechts op één manier worden verholpen, zo voegde hij hieraan, n.l. door een regering, die haar macht put uit de goedkeuring van de be volking. EUUNUM1SUHE ACHTERGROND. De Franse minister van buiten landse zaken, Christian Pineau, heeft dinsdag in Parijs gezegd te geloven, dat de nieuwe Russische politieke lijn economische achtergronden heeft. Hij deed dit in een lezing over de Franse buitenlandse politiek. Pineau zei te geloven, dat na Sta lins dood de nieuwe leiders van de Sovjet-Unie hadden beseft, dat hun land op economisch gebied ver bij het Westen achter was. Zij' zouden ingezien hebben, dat de Sovjet-Unie, om het levenspeil te doen stijgen, niet langer geheel van het Westen afgezonderd kon blijven. Dit zou ge leid hebben tot een zekere vrijheid Ned. generaal kreeg Amerikonderscheiding Dinsdagmiddag ontving de chef van de luchtmachtstaf, luitenant-generaal- waarnemer A. Baretta, de versierselen behorende bij de onderscheiding van Commandeur in de „Legion of Merit* ten huize van de Amerikaanse ambas sadeur in Den Haag. De foto toont het moment dat de amba'ssadeur van de Verenigde Staten, Z.E. H. Freeman Matthews, de versierselen van de Amerikaanse onderscheiding generaal Baretta omhangt. van meningsuiting die Pineau tijdens zijn jongste bezoek aan de Sovjet- Unie was opgevallen. In antwoord op deze nieuwe Rus sische houding zou het Westen, vol gens Pineau, moeten trachten een einde aan de koude oorlog te maken, een overeenkomst over de ontwape ning te bereiken en zich toeleggen op economische vraagstukken, voor al op de hulp aan minder ontwikkel de gebieden. EEN NOODSPRONG. De voormalige medewerker van de Russische geheime dienst, Niko lai Ghoglow heeft weer een andere visie op de Russische omzwaaL Vol gens hem is het een noodsprong van Kroestsjef geweest, noodzakelijk ge worden door een nieuwe verbitterde strijd om de macht binnen de muren van het Kremlin. Ghoglow is de man, die twee jaar geleden naar het Westen vluchtte, omdat hij de opdracht, een anti-com munistische Russische leider in Frankfurt te vermoorden, niet wilde uitvoeren. In een interview met „U.S. News and World Report" te Washington, onthulde Ghoglow, dat de later be kend geworden rede van Kroestsjef op het congres niet het eerste woord van de partijsecretaris over Stalin was. Tevoren had hij in zijn ope ningsrede in milde bewoordingen kritiek op Stalin uitgesproken. Deze openingsrede was zorgvuldig voorbereid en bevatte volgens Ghoj glow alles wat het centraal comité der partij over Stalin gezegd wilde hebben. Doch toen gebeurde iets, dat een verrassing voor Kroestsjef was. Mikojan hield een rede, waarin hij veel scherpere kritiek op Stalin oefende, met de stilzwijgende be schuldiging aan Kroestsjefs adres, dat hij een bondgenoot van Stalin was geweest. Mikojan sprak over de bloedige zuiveringen in de Oekraine en noemde vooral Stanislaw Kossior als een van de slachtoffers. Iedereen in Rusland, aldus Ghoglow, weet, dat juist Kroestsjef de man was, die Kossior „zuiverde". Daarop ging Soeslow in een vol gende rede nog weer verder in zijn kritiek op Stalin. Dat was het ogen blik waarop Kroestsjef bang werd. Hij zag in de gang van zaken een poging, hem te compromitteren als iemand, die met Stalin verbonden was geweest. Hij koos de taktiek van de aanval, uitte nog heftiger kritiek op Stalin en insinueerde, dat ande ren zwak tegenover Stalin geweest waren. Vrucht van Soekarno's bezoek Italië en Indonesië hebben beslo ten, de sluiting van een vriendschaps. verdrag te bespoedigen en onderhan delingen te openen voor een nieuw handelsakkoord, zo blijkt uit een communiqué, dat dinsdag te Rome is uitgegeven aan het slot van het officiële bezoek van president Soe- karno aan Italië. In de loop van de besprekingen van de afgelopen drie dagen tussen het Indonesische staatshoofd en zijn Italiaanse ambtgenoot, Giovanni Gronchi, zijn „de algemene vraag stukken betreffende de vrede, kwes ties die van belang zijn voor beide landen en de betrekkingen tussen Italië en Indonesië bestudeerd. Hierbij is geconstateerd, dat de twee regeringen „beide de verlangens naar vrijheid en onafhankelijkheid van de volkeren willen verdedigen en dat zij op nuttige wijze een gemeenschap pelijke actie in de V.N. kunnen voe ren". Er is besloten, de samenwerking tussen beide landen te versterken in het bijzonder door zo volledig en zo snel mogelijk de voorwaarden te scheppen voor de ontwikkeling van de ItaliaansIndonesische handel en voor de steun van Italië bij de eco- ONDER AARDE BEDOLVEN Zeven jongens, die te New York eén gang onder een weg wilden gra ven, zijn onder een grote hoeveel heid aarde bedolven geraakt. Zes van hen kwamen om het leven, terwijl de zevende in ernstige toestand naar een ziekenhuis moest worden over gebracht. nomisohe ontwikkeling van Indone sië". „Te dien einde is overeengekomen, de onderhandelingen voor de slui ting van een nieuw vriendschapver drag te bespoedigen en onderhande lingen te. openen voor een nieuWe handelsovereenkomst". w Hedenmorgen bracht mgr. M. A. Jan sen, bisschop van Rotterdam, ook zijn stem uit te Rotterdam, waarvan wij bijgaand plaatje maakten. Prinses Margaret naar Olymp. ruiterspelen Prinses Margaret van Engeland, die in gezelschap van de hertog en de hertogin van Gloucester naar Stockholm is gereisd om daar de olympische rniterspelen bij te wonen, werd op het vliegveld van Stockholm verwel komd door prins Bertil van Zweden. De foto toont prinses Margaret met prins Bertil op het vliegveld. Vanavond tijdens de uitslagen regen, die op de Papengracht via luidsprekers en bulletins zal neer dalen, zal onze fotograaf een foto maken van de belangstellenden, die op een gegeven moment aanwezig zijn. Deze foto zal morgenochtend in onze extra-editie gepubliceerd wor den en een van de redactieleden zal geblinddoekt drie personen op de foto aanwijzen, welke met een kringetje versierd zullen worden. Aan deze drie personen zal zo zij zichzelf herkennen een prijs wor den uitgereikt van 25.10.en ƒ5.al naar gelang de volgorde van geblindoekte aanwijzing. Komt U dus vanavond ook naar de Papengracht; behalve publicaties met commentaar, die de uitslagen uit ge heel Nederland op de voet zullen vol gen; behalve prettige muziek, die de tussentijden zal opvullen, maakt U ook nog kans op een van de prijzen, wanneer U aanwezig bent, als de foto gemaakt wordt. De depressie, die dinsdag nog bo ven ons land was gelegen, verplaat ste zich naar Jutland en vervolgt zijn weg naar de Botnische Golf. Te gelijkertijd drong een oud Oceaan front, dat de voorste begrenzing vormt van droge en koele Oceaan- lucht, over Engeland naar de Noord zee en. bereikte dinsdagochtend vroeg de Nederlandse kust. Daarna passeerde het in een snel tempo ons land zonder noemenswaardige re gen. Op de Oceaan ondergaat een hogedrukgebied tussen Portugal en de Azoren een versterking aan zijn noordflank, wat tot gevolg heeft, dat zich boven de Noordzee en de Britse eilanden een noordwestelijke luchtstroming handhaaft, waarin en kele kleine buien storingen meebren gen. Daarom is het waarschijnlijk, dat morgen naast opklaringen in het binnenland enkele buien tot ont wikkeling zullen komen. In het tem- peratuurverloop komt nog steeds weinig verandering, zodat het koele weer voortduurt. KABINET DIENT ONTSLAG IN De rijksvoorlichtingendienst deelt mede, dat het kabinet heden bij H.M. de Koningin zijn ontslag heeft inge diend. Dit omvat tevens de ontslag aanvrage van de staatssecretarissen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HOE wordt het weer? i (Geldig van woensdagavond I tot donderdagavond. Opgemaakt t te 11.15 uur). LAGE TEMPERATUREN. Wisselende bewolking met hier en daar een bui. Matige tij- delijk vry krachtige wind tussen zuidwest en west. Aanhoudend koel. 14 Juni zon op 4.21, onder 21.03; maan op 11.35, onder Hoogwaterstanden 14 Juni v.m. 7.15; n.m. 7.45 Het weer in Europa De weel-rapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM half bew. 20 C. OSLO geheel bew. 21 KOPENHAGEN awaar bew. 16 ABERDEEN zwaar bew. 12 LONDEN awaar 'bew. 19 AMSTERDAM onbew. 17 LUXEMBURG motregen 15 PARUS onibew. 21 BORDEAUX geheel bew. 18 GRENOBLE geheel bew. 21 NICE onbew. 20 BERLIJN licht bew. 13 FRANKFORT licht bew. 17 MUNCHEN geheel bew. 21 ZURICH nevel 18 GENIE VE awaar bew. 17 LOCARNO onbew. 22 WENEN half bew. 24 INNSBRUCK half bew. 24 ROME licht bew. 29 AJACCXO on/bew. 22 MALLOROO - Korreltje Die kan horen, zien en verdragen, leert alles zonder vragen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1