Ruim 6 miljoen Nederlanders kunnen morgen het rode potlood hanteren Uitslagen komen 2 uur later Jonge boeren geven 'n halve ton voor K.V.P.-propaganda Tweede aanval op het hongerfront 3000 Bejaarden te Oosterhout Koempoelan in Vogelenzang Rumoerige bouwvakarbeiders-vergadering in Rotterdam Katholiek Speeltuinwerk vergaderde in Haarlem DINSDAG 12 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Volgen® officieuse telling zijn 6.129.503 Nederlanders gerechtigd hun stem uit te brengen bij de algemene verkiezingen, die woensdag worden gehou den voor de samenstelling van een nieuwe Tweede Kamer. Er zijn dit keer ruim 300.000 stemgerechtigden meer dan bij de Kamerverkiezingen in 1952. Toen waren er 5.793.000 kiezers, waarvan ruim 92 procent aan zijn stem plicht heeft voldaan. De verkiezingen dragen dit keer een bijzonder karakter, omdat het in de bedoeling ligt, niet alleen te beslissen over de bezetting van 100 Kamer zetels, maar ook over een uitbreiding tot 150. De Staten-Generaal hebben zich immers in eerste lezing verenigd met een uitbreiding van beide Kamers met de helft van het tegenwoordige aantal zetels. Wordt dit voor stel na de verkiezingen ook in de tweede lezing aanvaard, dan zullen nog 50 kandidaten op grond van de uitslagen van woensdag tot de Tweede Kamer worden toegelaten. Radio sluit in de nacht Tien partijen hebben kandidaten lijsten ingediend. Zeven daarvan zijn ook in de tegenwoordige tweede ka- imer vertegenwoordigd. Dat zijn: de „Katholieke Volkspartij" en de „Partij van de Arbeid", met elk dertig zetels, de „Anti-Revolutionaire Partij" met twaalf zetels, de „Ghristelijk-Histo- rische Unie" en de „Volkspartij voor Vrijheid en Democratie" met elk negen zetels, de communisten met zes en de Staatkundig Gereformeerden met twee zetels. De „Katholieke Na tionale Partij", die in de oude kamer twee zetels had, keert niet terug, ingevolge de fusie met de ..Katho lieke Volkspartij". Wel zijn er weer lijsten ingediend door het „Gerefor meerd Politiek Verbond" dat in 1952 niet voldoende stemmen behaalde voor een kamerzetel. Tenslotte zijn er twee nieuwe partijen, de „Nationale Unie op Christelijke grondslag" en de „Nederlandse Oppositie Unie". De lijs ten variëren per kieskring, maar op een na hébben alle partijen een lan delijke lijstaanvoerder. Gistermiddag heeft de voorzitter van de K.N.J.B.T.B., de heer A. Dor- mans in het Schaepman huis het par tijgebouw van de K.V.P. te Den Haag namens de Katholieke jonge Boeren en Tuindersbond een bedrag van 50.000 gulden aangeboden aan het verkiezingsfonds der Katholieke Volkspartij. Mr. H. W. van Doorn, partijvoor zitter, nam de cheque met een dank woord in ontvangst. „Op de katholieke boeren van ons land kunt u rekenen, van de jongeren kunt u zeker zijn", zeide de heer Dormans in een korte toespraak Namens de K.V.P. dankten nog, dr. L. A .H. Albering, secretaris van de K.V.P. en partijpenningmeester Al- bers. Aanwezig waren, mr. H. A. C. Mid- delweerd, secretaris van de K.N.J.B. T.B., mr. T. Brouwer, secretaris van de K.N.B.T.B., mej. Oomen uit Bavel, voorzitster van de Katholieke boe rinnen jeugdbond en mej. Jacobs, eveneens namens deze bond. Plan voor een Haags diplomatenhotel Een luxe-hole] met 200 bedden en 130 kamers met badkamers, aanslui tend op de Willemsparkflat in het hart van Den Haag hoopt de N.V. Ned. Ver. Hotels van L. van Sterken- burg tegen eind 1958 verwezenlijkt te hebben. Het hotel zal een congres zaal voor 1000 personen, een restau rant voor 200 personen, drie zalen van elk 360 zitplaatsen, een snackbar, ont bijtzaal, twee keukens, een bar, een winkelgalerij, een ondergrondse ga rage voor ruim honderd wagens, sau nabaden. schoonheidssalons en een kliniek voor fysische terapie omvat ten. Het complex i.° in de tuin van de Willemsparkflat op de hoek van de Zeestraat en de Javastraat gesitueerd door architect prof. dr. J. H. van den Broek. In het flatgebouw huist op het ogenblik het ministerie voor sociale zaken en volksgezondheid, dat op 28 september 1955 de huur opgezegd kreeg. Op 28 september 1958 zou theoretisch gesproken het ministerie moeten verhuizen. Geruchten gaan, dat het dan onderdak zou vinden in een te bouwen grote kantoorflat aan de Oude Schevrningseweg, ter hoog te, waar eertijds de kunstzaal Klei- kamp stond. Èr schijnt in die geest een aanbc d te zijn gedaan, doch de uitslag is nog niet bekend. Hotel en kantoorgebouw zouden worden* ge bouwd door de N.V. Ver. Aannemers bedrijven te Den Haag. De flats zullen in het bijzonder be doeld zijn om in Den Haag verblij vende diplomaten en hun families on derdak te bieden. SMEEK-UREN BIJ KAPEL VAN PEERKE DONDERS TE TILBURG Op de woensdagen 13 juni en 20 juni zal op de Heikant te Tilburg bij de kapel van Peerke Donders een bijzonder smeek-uur worden gehou den ter herdenking van twee gedenk waardige data uit het leven van deze apostel der melaatsen, nl. de dag van zijn priesterwijding op 5 juni 1841 en die van zijn religieuze professie in de congregatie der paters redemptoristen 14 juni 1867. Op beide bovengenoemde data wor- Nieuwe telsystemen. De stembureaus gaan woensdag ochtend om 8 uur open. Ze zullen dit jaar voor het eerst open blijven tot 7 uur in de avond, twee uur langer dus dan vooiheen. De uitslagen zullen daardoor ook iets langer op zich laten wachten dan in voorafgaande jaren. Verwacht wordt, dat dit in de grote steden de romantiek van de verkie- zingsdrukte ten goede zal komen, om dat het publiek nu meer de straat zal optrekken om de uitslagen te ver nemen. Intussen wordt alles gedaan om het tellen van de stemmen in de grote steden zo snel mogelijk te doen ver lopen. Na Aimsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage heeft ook Utrecht een ponskaarten-systeem ingevoerd Het tellen wordt daar dus verricht door machines. Amsterdam b.v. hoopt zijn meer dan een half miljoen stemmen in twee en een half uur te hebben geteld, zodat de resultaten van de verkiezingen in de hoofdstad tegen half tien in de avond kunnen worden verwacht. Het tijdstip waarop de landelijke uitslag bekend zal zijn is moeilijk te voorspellen. In 1954, toen de laatste statenverkiezingen werden gehouden, kon de officieuse einduitslag, berekend door het A.N.P., worden gepubliceerd tegen kwart over twaalf in de avond. Nu de stemlokalen twee uur later sluiten moet men erop rekenen, dat een definitieve uitslag pas bekend kan worden gemaakt tussen 1 en 2 uur in de nacht van woensdag op don derdag. De radiozenders blijven daar om tot twee uur in de nacht zenden, als de uitslag tenminste niet eerder bekend is. A.N.P. De verkiezingsdienst van het A.N.P. die de kiezers in staat zal stellen op zo korte termijn kennis van de resul taten te nemen, is geheel gemechani seerd. De uit het gehele land in de Haagse centrale van deze dienst bin- nenstromende cijfers zullen hier in de kortst mogelijke tijd door pons- kaarben machines worden verwerkt. Deze centrale heeft maandagavond proef gedraaid. Actie van „Bond zonder Naam" De Anti-Hongercampagne ontwik kelt zich geheel volgens plan. De re sultaten van de eerste start waren zo groot, dat nu reeds aan 40.000 kin deren en 10.000 moeders op Korea één jaar lang melk werdt uitgedeeld, in samenwerking met UNICEF, het Kindernoodfonds der Verenigde Na ties. Dit danken zij aan de edelmoe digheid der Nederlanders, die nie mand gebrek kunnen zien lijden. Wij staan thans op het punt, een nieuwe doorbraak in het hongerfront te forceren. Dank zij de medewer king van het bakkersgilde, dat in de week van 18 tot 24 juni a.s. overal in Nederland „papieren witjes" zal den extra stadsbussen ingeschakeld, wordt gehouden. Opkomst boven verwachting De opkomst naar de MENTO-be- jaardendag, die gisteren te Ooster hout gehouden werd, bracht de orga nisatoren wel in verlegenheid. Ruim drieduizend bejaarden en gepensio neerden hadden aan de oproep ge hoor gegeven, terwijl men ongeveer vijftienhonderd bejaarden had ver wacht. De heer A. C. J. van Bekhoven, voorzitter van de commissie attrac ties van „M1ENTO" verwelkomde de bezoekers, waarna de heer H. A. van Tongeren, landelijk penningmeester van de r.k. bond van bejaarden en gepensioneerden, een uiteenzetting gaf over de noodzaak van nuttige vrijetijdsbesteding voor bejaarden. De landelijke voorzitter van de bond, de heer Th. Steimmetz, behandelde vervolgens enige moeilijkheden, wel ke zijn verbonden aan de wet-ouder. domsvoorziening, welke naar ver wacht wordt, per 1 januari 1957 in gaat. Hij gaf een exposé van de wijze waarop deze wet tot stand was ge komen. Onder de bejaarden bevond zich de dertigduizendste bezoeker van „MENTO 1956". Het bleek de heer André de Kort uit Hulst, die een enveloppe met inhoud in ontvangst mocht nemen. De heer de Kort stortte de inhoud in de kas van de bond van bejaarden. Met een optreden van het duo Martens uit Breda werd de dag besloten. Van zaterdagavond 16 tot zondag avond 17 juni wordt op het vroegere jamboree-terrein Teylingerbos te Vo gelenzang de Koempoelan van de Verkenners gehouden. Dit is de grote tweejaarlijkse diocesane bijeenkomst van leidsters en leiders van de katho lieke Verkennersbeweging uit de bisdommen Haarlem en Roterdam. Op de eerste dag staan onder meer op het program een Zeeverkenners- demonstratie, een kampvuur met pantomime-spel en een lichtprocessie met avondgebed. Zondag is er een H. Eucharistieviering met processie en toespraak van de diocesaan aalmoe zenier, een Sessie van dr. G. Jansen op de Haar, voorzitter van de Katho lieke Jeugdraad Nederland, groeps besprekingen en conclusies door de Diocesaan Commissaris. Zondagmid dag neemt de diocesaan ir E. F. E. Bongaerts, na bijna 20 jaar deze func tie te hebben vervuld afscheid. Het is waarschijnlijk voor de laatste maal, dat voor het thans gesplitste bisdom Haarlem één Koempoelan aanbieden. Een „papieren witje" kost slechts 25 ets, een kwartje met een machtig, mensen-reddend fect, daar het de Bond zonder Naam in staat stelt, één maand lang ergens ter wereld een hongerlijdend kind of moeder van melk te voorzien. Zonder aarzeling zetten wij ons anti-honger-offensief door, ook lijkt de taak oneindig bij een hon gerlijdende menigte van 1.250.000.000 medemensen. Van Nederland uit zal het geweten der mensheid worden wakker geschud. Nederland grijpt de koe bij de horens en geeft aan de ge hele wereld een voorbeeld van prak tische naastenliefde. Met aller me dewerking en hulp zullen wij ver dere honderdduizenden, ja zelfs mil joenen, hongerlijders overal ter we reld soulaas kunnen brengen. Helpt dus mee, de Anti-Hongerweek tot een succes te maken. NU.. KRIJGT U DE KANS! om iets te doen voor de 1250 miljoen mensen, die hongerlijdenVan 18 tot 24 juni wordt in het kader van de Anti-Hongercampagne. een Anti-Hongerweek doorgevoerd. In die week kunt u bij al uw bak kers vragen naar„het papieren witje" van de Anti-Hongercampagne. Dit „papieren witje" is een op pa pier getekend broodjeDit is nu eens een broodje, dat uzelf niet kunt opetenU koopt het om de honger van 1250 miljoen medemensen te helpen stillen Het „papieren witje" kost 25 cents. Met de opbrengst van elk „papie ren witje" kunnen wij een maand lang melk verschaffen aan een kind of moederdie hongerlijdt. Doe mee aan de Anti-Hongerweek van 18 tot 24 juni.Vraag bij uw bak ker naar het „Papieren witje" van de Anti-Hongercampagne. EEN MENS LAAT GEEN MEN SEN HONGER LIJDEN. VERBOOD K.R'.O.-UITZENDING MIN. CALS Minister Cals heeft aan de K.R.O. meegedeeld, dat hij bezwaar heeft te. gen de uitzending „het portret van Romme", die voor vanavond aange kondigd was in de K.R.O.-gids. Hij meent dat dergelijke uitzendingen in de laatste weken voor de verkiezin gen alleen dienen te geschieden in de door de regering aan de politieke partijen toegekende zendtijd. De KRO heeft de minister daarop doen weten, dat zij de uitzending heeft overge dragen aan de K.V.P., die haar gis teravond om 7 uur opnam in de haar toegekende zendtijd. Minderjarig meisje verborgen De politierechter te Utrecht heeft vandaag de 53-jarige grossier K. van E. van der S. uit Utrecht en de 35- jarige metaalslijper H. van G. even eens uit Utrecht, elk veroordeeld tot veertien dagen gevangemstraf, omdat zy een minderjarig meisje hebben onttrokken aan het wettig over haar gestelde gezag. Geëist was een maand voorwaardelijk tegen elk. Beide hadden het 18-jarige meisje Neeltje W., dat in september j.l. bij haar pleegvader te Utrecht was weg gehaald en onder voogdij was gesteld, verborgen gehouden. De grossier had het meisje op 26 november met zijn wagen gehaald op een afgesproken plaats, nabij het gesticht te Ellekom, waar het meisje werd verpleegd en had haar eerst naar zijn familie ge bracht en later tijdelijk onderge bracht bij twee gezinnen te Utrecht, waar zij onder een valse naam ver bleef. De metaalslijper verleende het meisje circa drie weken onderdak. Beide hadden tegenover de politie verklaard niets van het geval af te weten. De echtgenoten van de ver dachten werden beiden tot geldboe ten, resp. van 40 en 60 veroor deeld. Jacht naar goud van Renate Leonardt De gouddelverstoren van de coöpe ratieve bergingsvereniging „Renate Leonhard" zal, indien het weer mee werkt, zaterdag of maandag naar de plaats van het „goudsohip" worden gesleept. Men hoopt in het wrak niet alleen goud, maar ook zilverwerk en ruwe edelstenen te vinden. Dit deelde gisteravond de leiding van de coöperatie, de fruitteler T. Visser uit Wijde Wormer, mede op de vergadering te Utrecht, nadat met grote meerderheid van stemmen was besloten, tien leden, o.w. oud-be stuursleden. te royeren, omdat zij de coöperatie zouden hebben bena deeld. Het door dit tiental gestorte be drag ad 12.450 wordt niet terugge geven vooraleer er werkelijk goud is gevonden. Deze tien leden moesten onmiddellijk de vergadering verlaten. Voorts ging de vergadering ak koord met een aandelenemissie van 35.000, doch alvorens daartoe over te gaan, zal eerst juridisch worden bekeken, bij wie het geld zal worden ondergebracht, om te voorkomen, dat de geroyeerde ex-leden er beslag op leggen. VERKEER EIST EEN DODE Vermoedelijk ten gevolge van een hartverlamming, raakte de 50-jarige D. J. v. d. M., afkomstig uit Haarlem, gisteren tussen Enspijk en Meteren de macht over het stuur kwijt. Hij verliet de Fili, waarin hij reed, en ramde een tegenligger, bestuurd dooi de heer Th. D. uit Utrecht. De naast D. zittende T. W. kreeg een bloedende hoofdwonde, terwijl de achttienjarige J. K. een ingescheurde lip opliep. Beiden werden naar het Stads- en Akademisch Ziekenhuis te Utrecht vervoerd. De heer van der M. was op slag dood. NVV-voorzitter 't spreken onmogelijk gemaakt Onder gejoel en gefluit werd gis teravond een vergadering besloten, die de Algemene Nederlandse Bouw- bedrenfsbond (aangelsoten bij het NVV) had uitgeschreven voor zijn leden-bouwvakarbeiders te Rotter dam. In de Rivierhal bevonden zich naar schatting een kleine tweedui zend personen, die het de landelijke voorzitter, C. Brandsma, onmogelijk maakten in derde instantie het woord te voeren. De gehele avond was er reeds luid en vaak geïnterrumpeerd en ver scheidene malen hadden diverse spre kers een beroep op de zaal gedaan om de sprekers het hunne te laten zeg gen. Tenslotte drong een deel van de aanwezigen r.aar 't podium, dat door enigen hunner werd beklommen. Ook agenten verschenen ten tonele om zonodig assistentie te kunnen ver lenen. Discussies vingen aan rond de be stuursleden en ook in de zaal stond men, terwijl anderen schreeuwden, in groepjes de toestand te bespreken. De vergadering werd geopend door de afdelingsvoorzitter C. Piere, die vertelde, dat de bondsraad vandaag met algemene stemmen zijn goed keuring had gehecht aan de resulta ten, die door de werkgevers- en werk nemersorganisaties zijn bereikt met octrekking tot de 'bouwvakken. De heer C. Brandsma, voorzitter van het hoofdbestuur, trachtte daarna een overzicht te geven van de .behaalde resultaten en toen hij als eerste feit de woorden „drie procent" uitsprak, antwoordde de zaal in koor „zes pro cent". Er ontstond rumoer en de voorzit ter van het uit de Rotterdamse sta kers gekozen actie-comité, het ANB- lid A. Geurtsen, beklom het podium om tot kalmte te manen, dooh zon der veel succes. De rust keerde eindelijk weer en de voorzitter kon zijn uiteenzetting ver volgen. Hij concludeerde tenslotte dat de nu bereikte resultaten een program ma van verbeteringen op korte ter mijn was. De verbeteringen, die aan het college van rijksbemiddelaars zullen woren voorgelegd, vragen een extra-uitgave van de bouwnijver heid van W/2 procent van het loon of 68J^ miljoen gulden, zo becijferde hij, dus meer dan de door de arbei ders verlangde drie en zes procent. De omvang van het totale jaarloon in de bouwvakken bedraagt 625 miljoen gulden. Wij zijn bereid met deze eerste drie TREKKING LOTERIJ KON. WILHELMINAFONDS Gistermiddag werd, ten overstaan van notaris dr. mr. K. L. Piccardt, de trekking gehouden van de natio nale loterij 1956, ten bate van het Koningin Wilhelminafonds. De eerste prijs, een Ford Anglia- automobiel viel op Nr. 84894, de twee de prijs, eveneens een auto, op nr. 226769, en de derde prijs, een scoo ter, op nr. 135413. Er waren nog 350 andere prijzen. BROMFIETSER OVERLEDEN Zaterdagmiddag is in het zieken huis te 's-Hertogenbos-ch aan zijn ver wondingen overled/en de 60-jarige G. v. IRooij uit Nul and. Hij was enige dagen geleden op de rijksweg onder Rosmalen met zijn bromfiets komen te vallen en in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis te 's-Hertogen- bosch overgebracht. In navolging van de stichting van de Landelijke Bond werd het vorig jaar in Haarlem opgericht het dioce saan verband van katholieke speel tuinorganisaties voor het bisdom Haarlem. Zaterdag werd, eveneens te Haai* lem, de eerste jaarvergadering ge houden van het diocesaan verband, waaronder vooralsnog ook het bis dom Rotterdam ressorteert, en de al gemeen voorzitter, de heer F. Gus- senhoven, meende in zijn openings woord te mogen vaststellen, dat de feiten en omstandigheden gedurende het voorbije jaar bewezen hebben, dat het „verband" nuttig heeft kun nen werken. Hoewel de activiteiten zich voornamelijk in het organisato risch vlak bewogen, hebben de repre sentanten van het diocesaan ver band in bij voorbeeld verschillende jeugdraden (zowel algemeen als ka tholiek) hun oor te luisteren kunnen •leggen en hun diensten kunnen 'be wijzen. Spreker duidde er nog eens op, dat met anderen samenwerking wordt gezocht, waarbij natuurlijk de principiële lijnen gemarkeerd worden. Veel werk van het diocesaan ver- iband verkeert nog in een stadium van oriëntatie en planning, maar het ver heugde de heer Gustenhoven, dat in verschillende plaatsen o.a. in War mond de oprichting van een katho lieke speeltuinvereniging geschiedt in contact met het diocesaan verband. Winter-clubwerk. Nadat de secretaris, de heer A. F. Scheffer, en de penningmeester, de heer W. Nieuwint, hun verslagen had den uitgebracht, hield de heer J. Coe- nen een inleiding over: „Modern winter-clubwerk", waarbij hij vooral de handenarbeid besprak. Hij legde er de nadruk op, dat het er niet aleen ■om mag gaan de kinderen zonder meer bezig te houden. Het figuurza gen bij voorbeeld wordt nu al zo'n dertig jaar beoefend, maar in de ■meeste gevallen is er weinig sprake ■van creatief werk, terwijl dat juist zo ■belangrijk is. Men zal dus ook andere vormen van bezig-zijn moeten zoeken, waar in het kind zichzelf kan ontplooien. iSpreker wees op tekenen, kleuren, papier scheuren, klei-werk en op de mogelijkheden, die in werken met raffia, pitriet, schelpen enz. liggen. De heer Coenen liet tenslotte aan de ■hand van enkele kinderwerkstukken zien. dat zijn betoog steunde op eigen ervaringen met kinderen. Subsidies. Na een korte discusie over dit on derwerp werden enkele subsidie kwesties besproken en naar aanlei ding van een desbetreffende opmer king werd gesteld, dat de vorm van ■gemeentelijke financiële steun bij de oprichting van een speeltuin voor iedere plaats apart moet worden be keken. Wel werd er op aangedrongen te zorgen, dat de speeltuin geen ver lengstuk van de gemeente wordt. Dankbaar werd tenslotte de sugges tie aanvaard om voor het zomerva- cantiewerk de uitstapjes onderling, uit te wisselen. Tot besluit van de jaarvergadering ■hield drs J. Zwijnenberg een inlei ding over het onderwerp: „Waarom een katholieke speeltuinorganisatie, zowel plaatselijk als gewestelijk en •landelijk?" Daarin stelde hij allereerst, dat de collectivistische mentaliteit van onze dagen het verantwoordelijkheidsge voel van de ouders dreigt te ver woesten. Men zal er niettemin op be dacht moeten zijn, dat de ouders pri mair de aangewezenen zijn om de persoonlijkheid van het kind te vor men. Dat zij daarbij geholpen moeten worden van buitenaf, is in onze da gen evenzeer nodig gebleken. Die hulp, met name bijvoorbeeld het speeltuinwerk, mag niet zo perfectio nistisch en wetenschappelijk worden ■opgezet, dat de techniek in de plaats ■treedt van de opvoeding. Anders komt het werk in een zo sterk van ■bovenaf opgelegde sfeer, dat bet kind ■geen kans krijgt om zelf te spelen. Sterke uitbreiding. Spreker memoreerde, hóe hét spéél- tuinwerk zich steeds verder uitbreidt met zijn vrije expressie en vacantie- ■bezigheid. Daarom zal het noodzake lijk zijn het katholiek verband te •handhaven, waarbij men moet be denken, dat men niet op een eiland ■kan leven. Samenwerking met an deren moet gezocht worden, plaatse lijk, regionaal en landelijk. Dan pas kunnen de verschillende gevaren (af glijden naar overheidsbemoeiing) ge weerd worden. Zoals te verwachten was, kwamen er diverse vragen uit de zaal los, waarvan de behandeling de kern van de onderhavige kwestie nog eens ex tra belichtte. Voorzitter Gustenhoven kon der halve de jaarvergadering afsluiten met een oprecht dankwoord tot de aanwezigen, die overigens ook tij dens een koffiemaaltijd uitvoerig met elkaar van gedachten hadden kunnen wisselen. procent loonsverhoging genoegen te nemen by de bereikte blijvende ver beteringen in de sociale sector, maar daarnaast willen de drie organisaties verdergaande besprekingen voeren over de loonvorming. Er wordt ge streefd naar een verhoging van het oasisuurloon, hetgeen gerechtvaar digd is, omdat de bouwvakarbeiders door slechte weersomstandigheden loonverlies hebben, Daarom mag hun uurloon uitsteken boven dat van ar beiders in soortgelijke bedrijven, meende spr. De tweede fase moet een serieus gesprek met de overheid zijn over de vraag hoe de opvoering en in welke mate de verhoging van de uurlonen moet geschieden. Men wil trachten, zo voegde hij in tweede in stantie hieraan toe, de nieuwe loon maatregelen op 1 september a.s. te realiseren en de zes procent zal er ze ker uitkomen. Veel geschreeuw. Hiér gekomen werd hij weer onder broken en o.m. werd uit de zaal ge schreeuwd, dat de kassen open moes ten voor de staking, een vraag, die daarna ook door de heer Geurtsen werd gesteld. Verschillende sprekers voerden het woord en meenden, dat het bestuur tekort was geschoten. Er was echter ook een spreker, die de gang van za ken aan de leden verweet, omdat zij nooit vergaderingen bezochten van de bond. Die voeren nu het hoogste woord, merkte hij op. De vraag of de kassen open moeten, zette de voorzitter nog uiteen, is een zaak, die alle 690 afdelingen van de bond, die 65.000 leden telt, aangaat en waarover in alle afdelingen ge stemd moet worden. De bond zal een staking financieren als hij die zelf heeft uitgeroepen, aldus spr. Onderwijl waren er reeds, die de vergadering verlieten. Het werd het bestuur onmogelijk gemaakt nog ver der te spreken en de vergadering ver liep op de bovengeschreven manier. Proteststaking in Den Haag. Tijdens een vergadering in het Haagse Amicitia, die door ongeveer 800 bouwvakrbeiders* uit Den Haag en 160 uit Delft werd bijgewoond is na veel heen en weer praten beslo ten om morgen, dinsdag, voor een dèg in proteststaking te gaan. In Amsterdam. In dit comité hebben 18 leden van de EVC zitting, en zeven leden van de erkende bonden. Bijna alle werk zaamheden in de Amsterdamse bouwnijverheid werden gistermiddag onderbroken. De steming op de ver gadering wisselde voortdurend. Aetherklanken HILVERSUM I 402 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuiws en weerber. 8.16 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstan den. 9.40 Amus. muziek. 10.10 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Graan. 11.20 Luchtbrug naar Pimlico, hoorspel. 1'2.10 Bariton en piano. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.35 Gram. 12.55 Gram. of actualiteiten. 13.C0 Nieuws. 13.16 Hollandse liedjes. 13.35 Nabucco, opera. 15.30 Pianorecital. 1'6.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursberichten. 17.45 Orgelspel. 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven. 18.30 R.V.U.: Tijdsmeting en tijdsbeleving, door dr. H. Groot: Eerste lezing: Van zand loper tot atoomklok. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Nederl. vonkslie- deren. 10.30 Buitenlands overzicht. 1-9.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Verkiezingsuitslagen en grarn. 22.45 Avondoverdenkimg. 23.00 Nieuws. 23.15 2.00 Verkiezingsuitslagen en gram. HILVERSUM II 293 m. 7.0(1 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—2.00 VARA. 7.00 Nieuws 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclu-b. 8.50 Vóór dé vrouw. 9.35 Gram. 10.00 Schoolradio. 10.20 Gram. 11.0-0 Idem. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Niéuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dans-muziek. 13.45 Medische kroniek. 13.55 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17.15 Promenade orkest. 17.50 Règeringsuitzending: Rijksdelen over zee: Hét centrale ziekenhuis te Hol- landia, door dr. J. S. de Vries. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Lichte muziek. 18.40 Humanisme, socialisme en andermans overtuiging, caus. 18.55 Gram. 19.10 Jóóds programma. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Verkiezingsuitslagen en gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Verkiezingsuitslagen en gram. 23.50 Soc. nieuws in Esperanto. 23.582.00 Vèrkiêzin-gsuitslagèn en gram. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00—17.30 Voor de kin deren. NTS: 20.00 Jóuin. en v/eêrovêrzicht. KRO: 20.15 De Ondergang van dé Eppiê Rêina, spel. NTS: 23.002.-00 Verkiezingsuit- NTS: 23.002.00 VerJuezingsuitsla- gen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6