Bankbediende bekende diefstal van vijftig mill Stiefmoeder probeerde kinderen te doden Instorting aan Vijzelstraat te Amsterdam berecht Uitvoer van hyacinten ging met flinke sprongen omhoog DINSDAG 12 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 NA TWEE JAAR; Werd enveloppe met inhoud vernietigd? Twee jaar lang hebben directie en personeel van de Amsterdamse Bank in Goes in onzekerheid verkeerd over de vraag wie een enveloppe met 50.000 had gestolen. Dezer dagen viel een pak van hun hart want de ex-bankbediende M. P. B., die ver dacht en veroordeeld werd, maar die twee jaar lang zijn onschuld heeft volgehouden, bekende. De verdwenen vijftig mille zijn nog steeds niet tereaht. Daarom werd van B. een verklaring gevraagd en deze nam. de justitie en de directie mee naar een verlaten kelder onder het gebouw en wees de plaats aan waar hij het geld verstopt zou hebben. Met hetzelfde blanke gelaat waar mede B. al twee jaar lang de justitie misleid had beweerde hij, dat hij de enveloppe tussen oud papier 'had ge deponeerd. De directeur verwonderde zich er niet over dat de enveloppe verdwenen was, want het oude pa pier wordt eens in de zoveel weken opgehaald om vernietigd te worden. En dan te bedenken, dat B. twee jaar geleden het geld al had verstopt. Maar de justitie en de directie twijfelen sterk aan de betrouwbaarheid van de verklaring, die de gewezen bank bediende nu weer aflegde. Geld omgewisseld. De bekentenis die B. aflegde hield het volgende in: de enveloppe met 50 mille, die hij moest verzenden, heeft LISSE Pastoor v. Zuylen heeft emeritaat aangevraagd Pastoor G. P. A. v. Zuylen van de parochie van de H. Agatha te Lisse heeft om gezondsheidsredenen emeri taat aangevraagd. Pastoor v. Zuylen die 68 jaar is, kwam in 1936 naar Lisse en is zeer gezien bij zijn paro chianen. hij verwisseld voor een soortgelijke enveloppe van hetzelfde gewicht, die echter gevuld was met papiersnippers. iHij heeft alle kans gekregen het geld te verstoppen, want hij werd drie dagen later pas aangehouden. B. heeft in de tijd, dat hij in de gevangenis heeft gezeten niet opge houden in allerlei verklaringen het personeel van de bank verdacht te maken. Tijdens één van de verhoren sdhijnt hij zijn mond voorbij te heb ben gepraat. In Echt heeft de politie een 34-ja- rige vrouw aangehouden, die reeds enkele malen heeft gepoogd haar twee stiefkinderen, een jongen van 5 en een meisje van 6 jaar, van het leven te beroven. De vrouw werd in haar omgeving reeds lang als niet normaal be schouwd. Zij had de gewoonte de kinderen te mishandelen en om die reden werd zij ondervraagd. Bij de ondervraging bleek, dat zij eenmaal getracht had de kinderen een scha delijke vloeistof te laten drinken en hen een andere maal in de keuken had opgesloten en de gaskraan had open gezet. In beide gevallen slaagde de vrouw niet in haar opzet. Weekabonnementen bij de spoorwegen Onbeperkt reizen Met ingang van 1 juli zullen de Ned. Spoorwegen naast de bestaande algemene maandabonnementkaart ook achtdaagse abonnementen ver krijgbaar stellen. De prijzen van deze abonnementskaarten bedragen 75 voor de le en f 52 voor de 2e klasse. Zij zijn geldig voor een onbeperkt aantal reizen op het geehel spoor weg net, op de N.S. autobusdienst AmsterdamDen Haag en op het veer. EnkhuizenStaveren. N00RDWIJKERH0UT OUD-PAROCHIAAN VAN ST. VICTOR PRIESTER GEWIJD IN SAN FRANCISCO. Zaterdag 16 juni zal de vroegere parochiaan van de St. Victor, Cor de Groot, de Heilige Priesterwijding ontvangen uit de handen van Zijne Hoogw. Exc. Mgr. John Milzy, aarts bisschop var< San Francisco in de St. Maria-kathedraal. Wij wensen de neomist, zijn ouders en» familie, bij zonder onze parochiane, grootmoe der de Groot van harte geluk. Er is in net gezin de Groot wel een kostbaar bezit voor ons parocbie- gezin verioren gegaan. Na Koos wordt Cor nu priester ge wijd, terwijl twee broers zich nog voorbereiden voor het priesterschap. PASTOOR A. KONIJN t Zondag is in Rotterdam overleden pastoor A. P. C. Konijn, sinds mei 1936 herder van de Hildegardis-pa- rochie aldaar. Pastoor Konijn werd in 1884 te Alk- maar geboren en priester gewijd in augustus 1908. Na kapelaan te zijn ge. weest te Diemen, Castricum, Loosdui nen en Amsterdam (H. Bonifatius) werd hij benoemd tot assistent te Westwoud en belast met de oprich ting van een nieuwe parochie in Hoogkarspel, waarvan hij pastoor werd op 9 januari 1929. De rechtbank te Amsterdam heeft i vanmorgen de 41-jarige bouwkundige B. D. uit Amstelveen, aannemer van het vorig jaar uitgevoerde herstel-, werk aan de pijlers van de arcaden- bouw in de Vijzelstraat te Amster dam waarbij een deel van deze bouw tussen de Keizers- en Prinsen gracht met groot geweld naar bene den kwam en een 66-jarige arbeider ernstig werd gewond veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van drie jaar wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, en een geldboete van honderd gulden we gens overtreding van een artikel in het veiligheidsbesluit voor fabrieken Een baby, die nergens door geremd wordt In Indianopolis zijn door een grote Amerikaanse firma demonstraties ge houden met een model van de „Baby Rhino", een kleine uitgave van de „Rhino", een amfibie-voertuig voor het Amerikaanse leger, dat zich op zijn holle wielen even gemakkelijk over land als in moerassig gebied en in het water beweegt. Zoals deze foto van het model in actie toont, kan de Baby-Rhino negen personen vervoeren en daarmee de onwaarschijn lijkste hindernissen overwinnen. Algemeen was men na de demonstraties vol lof over de prestaties van deze nieuwe „eend in de bijt"..... en werkplaatsen 1938, waarin maat regelen voor veilig werk zijn voor geschreven. De rechtbank overwoog, dat het betreffende artikel (212 bis) hoezeer ook in algemene bewoordingen ge steld, duidelijke normen aangeeft die bij het verrichten van arbeid in acht genomen moet worden. Het verweer van de verdediger van de aane- mer, die had aangevoerd, dat het in het artikel vervatte voorschrift *e zeer in algemene bewoordingen was gesteld om effectief van toepassing op een concreet geval te kunnen zijn, werd met deze overweging van de rechtbank verworpen De officier van justitie had veer tien dagen geleden geldboeten geëist, nl. 150,en 100, (Dit thans gevelde recht vonnis kan, behoudens geleverd tegenbewijs, gelden als bewijs in een eventuele civiele procedure in deze zaak. Bij het instorten van de arcadenbouw op 23 maart vorig jaar werden zo wel de bewoners van het pand be nadeeld alsook een 66-jarlge bouw vakarbeider. De bewoners kunnen 'n vordering instellen tegen hun ver huurder. Voor niet-bewoners is slechts verhaal mogelijk op de eige naar van het woningcomplex. Op zijn beurt kan de eigenaar eventueel een vordering instellen tegen de van morgen veroordeelde aannemer. Zo lang echter het vonnis niet in kracht van gewijsde in gegaan en dat is niet het geval zo lang bij een even tueel hoger beroep een hogere rech ter nog geen uitspraak heeft gedaan bezit het geen bewijskracht.) EERVOL ONTSLAG VOOR DIRECTEUR-GENERAAL VAN VERKEER. Bij K.B. is aan mr. G. H. Dijkmans van Gunst met ingang van 1 juli op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur-generaal van het Ver keer. De Haagse gemeenteraad heeft met alg. stemmen afwijzend beschikt op het adres van de Nationale Raad voor het Onderling Uitvaartwezen tot het afschaffen van het kiassestelsei op de algemene begraafplaats. Haarlemse keuring De irissen-kenners konden be hoorlijk aan hun trek komen, want Gebrs. De Graatöf S. A. v. Konijnen burg Co., Noordwjjk, lieten een uitvoerige collectie zaailingen-onder nummer zien, waaronder enkele zeer apart gekleurde variëteiten. Zo von den we de mauve-lila 27 al heel op vallend, evenals de nummers 28 en 29, die van hetzelfde genre waren. Meer typisch dan mooi was de geél- blaiuwe '08. No. 74 was qua kleur stel lig de meest opvallende uit de gehele groep: wit met blauwe vlag, een com binatie die onder de (Hollandse irissen (Advertentie) Prinses Beatrix naar Rome H.K.H. prinses Beatrix zal als af scheid van haar schooljaren binnen kort met haar vroegere klasgenoten van het Baarns Lyceum een veertien daags bezoek brengen aan Rome. Dit bezoek, dat als vakantie geldt draagt uiteraard een privé karakter. Raddraaiers in de nor Het blijkt thans, dat zeven delin quenten, die enige tijd geleden van de Rotterdamse gevangenis zijn overgebracht naar de Haarlemse „koepel", de aanstichters zijn van de gespannen toestand, die sinds enige tijd in de Haarlemse gevangenis heerst. Zij hadden in de Maasstad willen blijven omdat hun familie hen daar kon bezoeken, zonder grote kosten te maken. Door het nijpende tekort aan bewakingspersoneel, was het mo gelijk, om tijdens het luchten met de medegevangenen in contact te ko men. Van deze omstandigheid heeft het zevental dankbaar gebruik ge maakt om anderen te beïnvloeden. Ook waren ze schuldig aan het ver storen van dèt kerkdiensten en van een gevangenisconcert. Voorkom en bins die zunrbrand op- do maag. Het Bennies. Wacht niet tot Uw maag door over tollig maagzuur „opstandig" wordt. Smoor dat pijnlijk zuurbranden in de kiem. Met Rennies. Uw apotheker of drogist heeft Rennies voor U in drie verpakkingen: klein - groter - grootst en iedere Rennie is apart verpakt. Hygiënisch en practisch om bij U te steken! Rennies helpen iedereen altijd direct enzij zijn nog smakelijk ook. (Advertentie) Luxemburgs prinselijk paar op Schiphol Op doorreis naar de olympische ruiterspelen te Stockholm vertoefden Z.K.H. prins Jean van Luxemburg en H.K.H. prinses Josephine Charlotte enige J tijd op Schiphol. De foto toont het prinselijk paar tijdens hun aankomst op „DE HYACINT" vergaderde Geen sprake van inkrimping De hyacintenkwekers krijgen de te veel betaalde duiten nu niet terug. U herinnert zich wellicht, dat men enkele jaren geleden na veel vergade ringen, na opgewonden redevoerin gen, na het zenden van diverse depu taties naar Den Haag, brieven aan ministers en ingezonden stukken in nog niet bestaat. No. 75 had dezelfde kleurencombinatie, maar niet zo scherp getekend, terwijl 77 tussen beiden zaailingen in stond. Een merk waardige iris was ook de gele 63 met een vlag, die als het ware met een laagje zwart is overtrokken. Heel best leek ook de kloeke witte 76, en no. 99 kan men het best beschrijven als een forse Imperator. Men toonde in het iblauw trouwens verschillende heel goede zaailingen en verder diverse bekende gezichten als H. C. v. Vliet, White van Vliet, Imperator, White Perfection, Blue Champion, wat een der mooiste en grootste blauwe iris sen is, prof. Blaauw, Pride of Hol land, enz. Over 'beste blauwe irissen gespro ken: J. Eckbart, Heemskerk, liet een zaailing zien onder de naam Blue Giant. Ter vergelijking stond er prof. Blaauw naast. De kleur van Blue Giaint is prachtig en als geheel veel forser dan prof. Blaauw. Een iris, die veel belangstelling trok. G. Koster, Bovenkarspel, liet een White Excel- sior-collectie zien. Dan was er van L. Oudshoorn Zn., Sassenheim, weer een kist met bloeiende Ornithogalum thyesoides, toonde Hoek Vos, 's Gravezande, een licht steenrode gladioluszaailing, die we niet konden bewonderen, etaleerde A. Baltus, Uit geest, naast wat gemengde Tritonia's en Spar axis een oranje vorm van de bekende Turkse ranokel Romano en de goudgele ranonkel Merveil'leuse. Tot slot: een groepje Sparaxis van P. Rumphorst, Uitgeest, waarin de mooie witte Mont Blanc, de violet getekende witte Queen Violet en de flonkerende rode Fire King met zwart en geel ge tekend hart. Een der mooiste Spara- xissen! de vakbladen het B.V.S. eindelijk zo ver kreeg, dat men de te veel betaalde areaalheffing, zijnde 350.000 terug kreeg. Nu kwam men kennelijk eerst kortgeleden tot de verrassende ont dekking, dat men toen gladweg over het hoofd had gezien, dat men ook in 19521953 te veel had betaald en wel een bedrag van 150.000. En zo kon bet gebeuren, dat de ver. De Hyacint gisteren „au grand complet" bij elkaar was teneinde te trachten een voorstel er door te krijgen, dat terugvordering van deze anderhalve ton beoogde. Dit keer ging de vlieger echter niet op. Al zal het vermoedelijk nog nim mer zijn voorgekomen, dat er aan vankelijk 184 stemmen voor en.... 184 stemmen tegen dit voorstel waren uitgebracht. Eerst toen de voorzitter, de heer Jac Th. de Vroomen uit Lisse, vroeg wie er soms nog niet had ge stemd, deponeerde men ergens van achteruit de zaal nog haastig twee stembriefjes op de tafel en bleken dit tegenstemmers te zijn. De heer De Vroomen zei in zijn openingswoord o.m. dat men de laatste tijd hoort verkondigen, dat men over inkrimpen moet gaan pra ten. Dat dit niet juist zou zijn, bleek v/el uit de cijfers, die hij vervolgens op tafel legde. In 1953 (toen men dus luidkeels betoogde, dat de tijd voor een inkrimping van het areaal daar was) exporteerde men 11 meer dan het jaar daarvoor; in 1954 had men wéér 11 meer dan in 1953 en in 1955 exporteerde men Ay, meer dan in 1954. In drie jaar tijds gingen er 19 miljoen stuks hyacinten méér of wel een derde van de export van 1952 de grens over. Het was interessant te vernemen, dat juist de laatstê jaren de export naar de landen van het Zuidelijk Halfrond zo toeneemt. Werden in 1952 slechts 200 geremde hyacintenbollen geëxporteerd, in 1953 waren het er al 320.000 geworden. In 1954 826.000 en in 1955 voerde men 1 miljoen acht en tachtig duizend] geremde hyacinten j-iit. Deze enorme vooruitgang, aldus 5le heer De Vroomen, is voor een groot deel te danken aan het baanbrekend werk dat prof. Van Slogteren en zijn staf op het laboratorium te Lisse ver richten. Er is, zo zei s-pr. aldus geen enkele reden om tot inkrimp over te gaan. En zeker niet als men weet, dat vermoedelijk binnen enkele jaren de bollenimport in Engeland wordt vrij gegeven, terwijl de kans dat Finland meer gaat importeren evenmin uit gesloten moet worden. En als binnen afzienbare tijd Rusland zijn grenzen gaat open zetten, en men verlangt daar naar de geur van de Hollandse hyacinten! dan heeft men er weer een afnemer van importantie bij. En daarom, zo besloot de heer De Vroo men zijn openingswoord, moeten we het woord „inkrimp" voorlopig maar in de kast laten. Na een zeer uitvoerig jaarverslag van secretaris Voors, kwam dan de zaak van de terugbetaling der gelden ter sprake. Een zaak, die door de heer P. Dames uit Lisse aan het rollen was gebracht. De voorzitter had gehoopt, dat men de minder prettige dingen, die men had ervaren met de vrijwillige in krimp definitief had begraven. De zaak is met de heer Dames en met dr. Verbage, de voorzitter van het Produktschap doorgesproken. Dr. Verhage was tegen uitbetaling dei- gelden. Den Haag had destijds pre cies gedaan wat het bestuur van „De Hyacint" in opdracht van de leden had gezegd. Men was van mening, dat een ander bestuur over vier jaar wel weer wat kan gaan besluiten met terugwerkende kracht en waar blijft dan het eind? Het is echter niet zo, dat de vooi-ziter van het Produkt schap besluit, aldus de voorz., maar ae vereniging „De Hyacint" zelf. Enfin: het werd dan aanvankelijk een „gelijk spel": 1<84.184, maar twee late stemmers zorgden er dan voor, dat de 150.000 in Den Haag bleven. De heer De Vroomen deelde trouwens tijdens de vergadering nog mede, dat er van deze anderhalve ton al 82.000 zijn gebruikt. Zij het niet voor uit betaling van het surplus 1955. Na een pleidooi van de heer Mens, die graag een wederinvoering van de nuttig areaalregeling zou zien, ant woordde de heer De Vroomen met cijfers: in 1955 stond er 542 ha. hya cinten en dit jaar 549 !ha., met 31 ha. geholde bollen tegen 28 ha. geholde bollen in 1955. De heer Mens en de andere exporteurs hebben, aldus de voorzitter, dus niets anders te doen, dan een paar procent meer bollen in het buitenland te verkopen dan ver leden jaar en er zal van een surplus geen sprake meer zijn. Zij nog vermeld, dat men besloot volgend jaar met een praalwagen aan het bollen corso deel te nemen. Kos ten ad 2500,

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5