z9e Cdd^Soti^aiu ADENAUER waarschuwt tegen de taktiek van KREMLIN Stalin na voor een zijn dood rechtbank? Eisenhower wimpelt Russische uitnodiging af Bordpapieren parachutisten Generaalsjacht in Argentinië 't Was maar een grapje Bakoet ter dood veroordeeld .4 DINSDAG 12 JUNI 1956 A X" "X 0 S /- -« ^La 47ste JAARGANG No. 13827 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHI 33 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w, f2.35 p. mnd„ f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: Hct.p.m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Stalingrad is wild van Tito H.K.H. prinses Beatrix heeft maandagmiddag een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Uit koninklijk bezit" welke ten bate van de ontheemden in het Centraal Museum te Utrecht wordt gehouden. Op de foto ziet men H.K.H. de prinses (rechts) met haar vriendin René Roell bij de wieg die de Amsterdamse vrouwen en meisjes H.M. koningin Wilhelmina hebben geschonken bij de geboorte van H.K.H. prinses Juliana op 30 april 1909. De wieg is ook in gebruik geweest na de geboorte van H.K.H. prinses Beatrix. Stafchefs niet naar Moskou President Eisenhower heeft giste ren een voorlopige Russische uitno diging aan alle Amerikaanse staf chefs om de vliegtuigshow op 24 juni in Moskou bij te wonen, verworpen. De stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Nathans Twi ning, heeft reeds een officiële Sov jet-uitnodiging aanvaard. Eisenhower meende, dat het „niet praktisch" zou zijn als behalve ge neraal Twining ook de andere staf chefs de luchtdemonstratie zouden bijwonen. De president nam dit besluit tij dens een bespreking van tien minu ten met zijn eerste assistent, Sher man Adams, in het Walter Reed-zie- kenhuis in Washington, waar hij her stellende is van de operatie van za terdag. De president liet de mogelijkheid open. dat later enige stafchefs naar de Sovjet-Unie gaan, mits zij vol doende tijd krijgen om buiten Mos kou de „dingen die van speciaal be lang zijn voor hun eigen wapens" te bezichtigen. Het blijft onbestendig Maandag viel ten zuiden van de lijn AssenIJmuiden overvloedig regen. De grootste hoeveelheid, die- op een der waarnemingsstations werd afgetapt was 20 mm (Volkel). In Hil versum viel tijdens een wolkbreuk in 3 uur tijd zelfs 24 mm. De depres sie, die het onvaste weer veroorzaak te, verplaatste zich maandag, uit Duitsland komend, over het IJssel- meer naar de noordhollandse kust, kwam daar tot stilstand en begon toen weer over het IJsselmeer naar de provincie Groningen te koersen. Rondom de depressie komt over Frankrijk via West-Duitsland, de Noordzee en Engeland een bijna ringvormig regengebied voor. Een storing, die boven Noord-Afri- ka tot ontwikkeling kwam, verplaat ste zich snel over de. Alpen naar de omgeving van Berlijn. Boven Enge land bevindt zich een Oceaanfront, dgt de voorste begrenzing van dro gere lucht vormt, maar dit front dringt te langzaam naar de Noord zee op om het weer hier te beïnvloe den. Hoewel de depressie, waarvan het centrum nog boven Nederland ligt, zich morgen van ons verwij dert, behoudt het weer een onstand vastig karakter en wordt de kans op buien weer groot. In de temperatuur- verdeling komt weinig verandering. Oslo doet het wel. De commissie van stafchefs van de Noorse strijdkrachten heeft de uit nodiging om drie offcieren naar Mos kou te zenden wel aanvaard. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KOEL. Vrij veel bewolking met plaat- selijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. 13 Juni zon op 4.22, onder 21.03; maan op 10.15, onder 23.53. Hoogwaterstanden 13 Juni v.m. 6.25; n.m. 6.50. Het weer in Europa KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA hall bew. zwaar bew. regenbui regen zwaar bew. nevel motregen nevel geheel bew. zwaar bew. bew. regen regen half bew. geheel bew. zwaar bew. Korreltje Een ons hulp is beter dan een pond vermaningen. NOG EÉN NACHT ]M°S één nacht slapenMor- gen is het een grote dag, dè grote dag in ons democratisch Ne derland. Behalve de Koningin gaat het volk naar de stembus. En vol verwachting klopt aller hart, wat hel resultaat van de verkiezing zijn zal. Fel, ongewoon fel is de verkiezings strijd geweest, omdat de inzet van deze verkiezingen van ongewoon be lang is. Deze inzet is een beginsel, een principe. Is het christendom grond slag van de staatkunde of is het dat r.iet? De P. v. d. A. en de V.V.D. gaan uit van het standpunt, dat heilzame politiek mogelijk is zonder eensge zindheid in de diepere beginselen. De christelijke partijen beschou wen de diepere beginselen als de voedingsbodem, waaruit heel het le ven van de mens, in al zijn doen en laten, ook zijn doen en laten in de politiek, voortspruit. De éne richting in het Nederlandse volk meent, dat de wisselende richt lijnen van het dagelijks leven vol doende zijn voor het vormen van een partij. De andere richting in ons volk meent bij het kiezen van zijn partij dieper te moeten graven om een hechte band te smeden van gelijkge zinden. De vastheid, welke zij in hun leven vinden in het geloof, wil len zij ails eerste en voornaamste richtlijn in de politiek. Alles, wat die richtlijn krom trekt of stuit, be schouwen zij als gevaarlijk voor een gezonde, christelijke uitbouw van de menselijke samenleving in ons land. Zij willen die richtlijn rechtlijnig volgen. Het gaat bij deze verkiezingen niet om conservatief of progressief, want dat is slechts woorden-spel. De sa menwerking tussen de regeringspar tijen in de afgelopen periode heeft op het gebied van de maatschappe lijke progressie of vooruitstrevend heid een grote mate van eensgezind heid getoond. 'Het gaat bij onze verkiezingen om het grote beginsel, of het christen dom grondslag is van ons landsbe stuur of niet. De toekomst is versluierd. Niemand weet, wat de toekomst brengen zal, maar dit is wel duidelijk, dat de wereld-samenleving en dus ook ons land zich aan het hervormen is. grondig aan het hervormen is. In zulk een wereldschokkend tijds bestek is het noodzakelijk, zich niet toe te vertrouwen aan grillige inzich. ten, maar houvast te zoeken en te vinden in eeuwige beginselen, welke de menselijke waardigheid beveili gen. Voor een dieper denkend katholiek i3 de keuze duidelijk. Het Huis snoeide Met 273 tegen 122 stemmen heeft het Amerikaanse Tuis van Afgevaar digden gisteren het ontwerp van wat voor hulp aan het buteinland aange nomen. In de gedaante waarin het huis dit ontwerp heeft aanvaard, omvat het 3,3 miljard dollar, t.w. 2 miljard wa penhulp en 18 miljard economischs hulp. President Eiserhower had ge vraagd om 3 milliard wapenhulp en 1.9 miljard economische hulp. Het wetsontwerp gaat 'nu naar d< Senaat waar de regering zal trach ten de bedragen verhoogd te krjj gen. Zachte taktiek gevaarlijker dan agressie Eenheid van 't Westen is verzwakt De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft maandag in uea jidjisjaAiun ap waar hij een eredoctoraat ontving, een felle rede gehouden tegen de Sovjets en tegen de „zachte taktiek" van het Kremlin. Hij verklaarde, dat de nieuwe taktiek der Sowjet-Unie „gevaarlijker is dan de vroegere agressieve gedragingen". De Sowjet-leiders trachten het vredes- verlangen, dat in ieder mens leeft, uit te buiten. Er zijn geen tekenen, die er op wijzen, dat het loochenen van het Stalinisme de aanvaarding betekent van de geestelijke beginselen, welke de grondslag van de vrije wereld zijn, aldus Adenauer. GEEN WERKELIJKE CONSESSIES De Sowjets willen met hun thorie van vreedzame samenleving slechts de eenheid van dè vrije wereld ver zwakken en hun eigen positie ver sterken. Wij hebben nog geen belang rijke verbeteringen van de meest flagrante verschijningsvormen van Stalins imperialisme waargenomen. De Sowjet-leiders weigeren wer kelijke consessies te doen ten aan zien van de kwestie der Duitse her eniging. „In feite uitte Kroestsjef zich meedogenloos tegenover premier Mollet van Frankrijk en diens mi nister van buitenlandse zaken, Pineau toen hij verklaarde, dat hij liever Tijdens een proces voor een Keulse rechtbank heeft een fabrikant van rubberprodukten uit Wuppertal ver klaard, dat hij imitatie-parachutisten aan de Egyptenaren had yerkocht, die daar in hun grensgevechten met de Israëli's gebruik van maakten om de vijand een dodelijke schrik aan te jagen. Zij waren vervaardigd van karton en kwamen onder het ontploffen van voetzoekers, waardoor de indruk werd gewekt dat er met machinepis tolen werd gevuurd, uit de lucht naar beneden zweven. Het proces werd gevoerd tegen een zekere Erich Hellemann, een archi tect die steekpenningen had aange nomen voor zijn bemiddeling voor de verkoop van de produkten aan een Belgische militaire afdeling in West- Duitsland, belast met de aankoop van benodigdheden voor imitatiegevech ten. Deze afdeling had bovendien nog voorwerpen ontvangen als tanks van rubber die er uitzagen als de Russi sche T-34 en namaak-atoombommen, compléét met paddestoel wolken. Hellemann werd veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijk, terug gave van de steekpenningen ten be drage van ruim 15.000 mark en een boete van 2100 mark. Het geld zal ten goede komen aan blinde oud- strijders'. De fabriek van de parachu tisten kreeg 5000 mark boete en de vuurwerkfabrikant een boete van 6000 mark. 17 miljoen Duitsers aan zijn zijde wilde zien dan een herenigd neutraal Duitsland. Kunt u zich een nadrukke lijker uitspraak ten gunste van bruut geweld voorstellen?" De bondskanselier verklaarde, dat de eenheid van het Westen in de laatste tijd onloochenbaar is verzwakt en dat er „duidelijke aanwijzingen zijn van een gebrek aan coördinatie van de buitenlandse politiek der wes telijke landen". De Noordatlantische Verdragorganisatie verder ont wikkeld zou echter het geschikte instrument zijn om te verhinderen, dat de Sowjet-Unie voordeel trekt uit de zwakheid van het Westen. De Argentijnse troepen zijn samen met de politie op jacht naar twee ge neraals, die behoorden tot de leiders van de -bloedige revolte, welke tij dens het weekeind in Argentinië is onderdrukt. Het aantal standrechtelijk veroor deelde en geëxecuteerde opstande lingen is tot 38 gestegen. De stand gerechten zijn nog intensief bezig met de zaken van een aantal ande ren. De veiligheidstroepen hebben in vele Argentijnse steden peronisten gearresteerd. In Rosario zouden het er 500 zijn. In Santa Fe 11, in San tiago del Estero 50, in Corrientes 20. In Mendoza, de plaats waar eerder dit jaar een poging tot opstand is gepleegd, zijn vijf arrestaties ver richt. In geheel het land is de rust weergekeerd. GENERAAL VALLE GEKNIPT. Te Buenos Aires is later van offi ciële zijde medegedeeld, dat de lei der van de jengste, mislukte Argen tijnse opsta? d, generaal Juan José Valle, is gearresteerd. Hoe langer hoe fraaier De Russische partijsecretaris Kroest sjef moet onlangs te Moskou tegen over enkele Sovjet-leiders hebben verklaard, dat Stalin postuum moet worden berecht, althans volgens het Parijse avondblad „France-Soir" in een bericht uit Wenen. Het blad maakie melding van een tweede rap port over de zaak-Stalin. door Kroestsjef uitgebracht, nadat hij met zijn rede op het 20ste partijcongres in de gehele communistische wereld twijfel en tegenkanting had gewekt. „France-Soir" in oplaag het grootste dagblad in Frankrijk was de eerste krant, die destijds de tekst van Kroestsjefs anti-Stalin-rede pu bliceerde. Volgens het blad is Kroest- Tijdens een druk bezochte middag voorstelling in een bioscoop te Guer- navaca (Mexico), ontstond gisteren een paniek, waarbij tien kinderen en twee volwassenen om het leven kwa men en vele anderen werden ge wond. De paniek brak uit, toen iemand voor de grap riep: „het gebouw stort in...." Twee jaar geleden is name lijk inderdaad een gedeelte van het plafond op het publiek gestort en na de alarmkreet begon iedereen naar de uitgangen te dringen. $).uitie (wndihmiztifi aïïiu^eïde in de Ue.ienicj.de iPiateti sjefs nadere verslag over Stalin van vertrouwelijker aard dan zijn eerste onthullingen. Kroestsjef zou in zijn tweede rap port onder meer hebben verklaard, dat Stalin zijn tweede vrouw, Nadeja Aliojefna, in het begin van de der tiger jaren heeft vermoord. Mevrouw Stalin protesteerde tegen Stalins ter reur en de massale deportaties van Russische boeren. Stalin kreeg toen een aanval van razende woede. Hij schoot eerst met een revolver op Na deja en wurgde haar vervolgens. Stalin zou in de laatste jaren van zijn leven dwangvoorstellingen hebben gehad, die ontaardden in sadisme. De slachtoffers voor dit sadisme zouden door Beria in het Kremlin bijeen zijn gebracht. Aldus, volgens „France- Soir" het tweede anti-Stalin-rapport van Kroestsjef. Generaal Bakoet, de langharige leider van de strijdkrachten der In- dochinese Toa Hao-sekte, die verle den jaar tegen de Zuid-Vietnamese regeringstroepen hebben gestreden, is door een gerechtshof te Cantho, ongeveer 160 kilometer ten zuid-wes ten van Saigon, ter dood veroor deeld. De generaal werd ter dood veroor deeld na een proces van twee dagen, waarin hij was beschuldigd van sa menspanning met boosdoeners, me deplichtigheid aan moord, doodslag, brandstichting en afperserij. Hij moet nog, wegens desertie en opstand, terecht staan voor het mi litaire gerechtshof te Cantho. Bakoet werd in april j.l., na een grootscheepse actie van Zuid-Viet namese regeringstroepen tegen de tienduizend militairen der Hoa Hao- sekte, gearresteerd. De Hoa Hao wilde de regering onder premier Ngo Dinh-Diem omver werpen en een nieuw, krachtig anti-communistisch bewind instellen. Met een gevolg van diplomaten is dr. Konrad Adenauer, de Westduitse bondskanselier, aangekomen op het New Yorkse vliegveld Idlewild, om in de V.S. o.a. met John Foster Dulles besprekingen te voeren. Van onderhande lingen met president Eisenhower kan uiteraard, wegens diens ziekte, geen sprake zijn. Dr. Adenauer zal door de universiteit van Yale een ere-doctoraat worden aangeboden. De foto laat zien hoe de bondskanselier bij zijn aankomst op het vliegveld de hand drukte van dr. Heinz Krekier, de Westduitse ambassadeur in de Ver enigde Staten. V.l.n.r.: dr. Krekier, mevr. Lisbeth Werhann, een 'dochter van dr. Adenauer, James J. O'Brien, die de kanselier begroette namens de burgemeester van de stad New York, dr. Adenauer en diens zoon Kohrad Adenauer jr. President Tito van Joegoslavië is op zijn reis door de Sovjet-Unie in Stalingrad aangekomen. Tito en de liem vergezellende Russische leiders werden door een menigte van naar schatting 200.000 mensen zo wild ontvangen, dat zij bijna onder de voet werden gelopen. De schreeuwende en juichende massa brak door het kordon van po litie en militairen, zodra de bezoe kers op de trap verschenen, welke leidt naar het voor het station van Stalingrad gelegen plein. De politie en veiligheidstroepen waren de si tuatie niet meer meester en de be zoekers, onder wie zich ook mevrouw Tito bevond, moesten zich al du wend een weg banen naar hun auto, die geheel door mensen omringd was. Mikojan, die bijna viel, werd op de been gehouden door een Ameri kaanse journaliste. Na tien minuten van hevig geworstel tussen de veilig heidswachten en de menigte kon een smalle weg voor de auto worden vrijgemaakt. Dit was de geestdriftigste ontvangst welke president Tito tot nog toe in de Sovjet-Unie ten deel is gevallen. Volgens plaatselijke functionarissen is het een wonder, dat de bezoekers er zonder letsel zijn afgekomen. Prinses Beatrix bij historische vjieg

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1