Ruim 25.000 Limburgers demonstreerden hun trouw aan de k. v. p. te Maastricht Zes kunstenaars hielden een beeldenstorm in Vondelpark Vurige Liefde! Scherp 3 5 27 32 „HET GEWETEN" van de katholieke arbeiders Bouwstaking houdt aan VADERDAG BR HUH show SHAVER SHOP Vijftienhonderd Gidsen bijeen op landgoed „Teylingerbos" Te Scheveningen werd in 1895 eerste Ned. bioscoop geopend Aardbeientoernooi van Treffers werd wederom 'n groot succes MAANDAG 11 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 ROMME SPRAK OP HET VRIJTHOF kend heeft, is gisteravond op het Vrijthof historie geworden, toen ongeveer 30.000 Limburgers het met vlaggen afgezette plein bezetten om op geestdriftige wijze hun trouw aan de katholieke eenheidspartij te be tuigen. Duizenden hadden zich voor die tijd naar het station begeven om Romme de voornaamste spreker en andere partij-functionarissen van de k.v.p. af te halen en vele tienduizenden stonden langs de straten om zich bij de steeds groeiende stoet aan te sluiten. Het werd een zegetocht, zoals Nederland deze zelden meemaakt en de redevoeringen werden herhaaldelijk door stormachtige toejuichingen onder broken. Een groots vuurwerk sloot deze aanhankelijkheidsdemonstralie en met recht kon Romme tijdens zijn toespraak zeggen, dat a.s. woensdag het bewijs geleverd zal worden, dat Limburg en met Limburg geheel katholiek Neder land de „doorbraak" met besliste hand zal afwijzen. De „DOORBRAAK" wordt afgewezen! tt Romme verweet de katholieken in de p.v.d.a. geen kwade trouw, maar slechts een vergaande eigenzinnig heid: „Het moest er nog bijkomen", zo zei de kaatholieke staatsman, „dat de goede bedoeling ontbrak bij hen, die zich naast de zetel van de bis schoppen opgesteld hebben om een andere richting uit te wijzen". Voorwaardelijk respect. De p.v.d.a. zal de katholieke ge dachte respecteren, zolang zij een ka tholieke macht aanwezig weet, maar dit respect zal verdwijnen, wanneer de katholieken zich door versnippe ring machteloos gemaakt hebben. Sprekend over Maastricht, riep prof. Romme uit: De sociale wonden, die in het verleden werden geslagen, zijn niet gemakkelijk te genezen. Zij laten verkrampte, brandende litte kens achter, van 'geslacht op geslacht. Maastricht is de meest katholieke stad van ons land, maar ook de stad, waar de onsociale, oud-liberale smet stof de harten dichtkneep en het ver stand verduisterde. Het is daarom de graadmeter en het bijzondere doel wit van de katholieke sociale politiek, die als een balsem gezond moet ma ken tot in het merg van het ge beente, tot op de bodem van de ziel. Beel optimistisch. Prof. Beel sprak het grootste opti misme uit in de verkiezingsuitslag van a,s. woensdag en de voorzitter van de Limburgse k.a.b. zei: „De ka tholieke arbeiders hebben vertrou wen in de politiek van de k.v.p. Voorbeelden uit grenslanden wer den door diverse sprekers aangehaald en uit al deze voorbeelden bleek, dat het katholieke principe over het gehele maatschappelijke vlak slechts geëerbiedigd wordt, wanneer de ka tholieken een stevig blok vormen in een eigen eenheidspartij. De vele duizenden Limburgers heb ben de bijeenkomsten met een steeds toenemend enthousiasme gevolgd zelfs regenbuitjes en koude wind k den hun geestdrift niet bekoelen. Met een gerust hart kon Romme in de late avonduren naar Den Haag vertrekken, waar hij vanavond in de Dierentuin zijn laatste verkiezings rede zal houden: Limburg zal d( k.v.p. a.s. woensdag niet in de steek laten. Allemaal of geeneen PROOST Toen minister mr. J. M. L. Cals te Delft in een verkiezingsverga dering van de K.V.P. sprak, wa ren er verscheidene studenten der teohnisohe hogeschool in de zaal, die blijkbaar de kennisma king met de minister wilden ver nieuwen. Twee studenten betra den het toneel en plantten een grote mandfles op de bestuurs tafel. Daaruit schonken zij de minister en de bestuursleden elk een glas schuimend bier en spra ken de wens uit, dat de verkie zingsstrijd geen droge boel zal blijken te zijn. In de nacht van zaterdag op zon dag heeft een 34-jarige Hagenaar zes pistoolschoten gelost op een 36-jarige Amsterdammer, die in de arm en de rug werd getroffen. De Amsterdammer is naar het Bin nengasthuis te Amsterdam overge bracht, waar bleek, dat zijn verwon dingen niet van ernstige aard zijn. Tussen beide mannen was op de Amstel te Amsterdam ruzie ontstaan om een vrouw. De Hagenaar trok plotseling een pistool en schoot het hele magazijn leeg in de richting van zijn rivaal, die door twee kogels werd getroffen. De dader sloeg op de vlucht maar kwam blijkbaar snel tot bezin ning, aldus de politie, want kort na de aanslag belde hij een politiebureau op, vertelde wat er was gebeurd en zei: „Kom me maar halen". Toen de politiemannen op het aangegeven adres kwamen, vonden zij daar in derdaad de Hagenaar, die thans zijn zonden in de cel overdenkt. In Amsterdam is rumoer ontstaan over een beslissing van burgemees ter d'Ailly, die donderdag j.l. het beeld „le couple" (het paar) van de Frans-Amerikaanse beeldhouwer Lip- chitz uit het grasveld bij het Leidse- bosje liet verwijderen. Uit protest hebben een zestal kunstenaars, van wie de vorige week door de stads- versieringscommissie werken in het Vondelpark waren opgesteld, deze zaterdagmiddag in een geslaagde bliksem-operatie weggehaald. Zo zijn thans van hun voetstukken verdwenen „Jacob en de engel" van B. Gruntenaar, „Kind" van C. Kneul- man. „Portret van Wendela" van P. P. Koning, „Job" van mevr. Pearl Couzijn-Perlmunter, een metaalplas tiek van André Volten, allen woon achtig in Amsterdam, en drie bloem bakken van de Bergense kunstenaar Hubers. Het groepje beeldhouwers had een kleine bestelauto gehuurd, die hen trouw in de eerste versnelling over de voor auto's verboden paden van het Vondelpark volgde, van het ene beeld naar het andere. Er waren vrij veel fietsers en wandelaars in het park, doch niemand keek vreemd op. Vreedzame strijd. Het beeld, dat door de burgemees ter verwijderd werd, omdat het aan stoot zou geven, heeft 3 maanden lang in park Sonsbeek gestaan. Een Haags weekblad schijnt er echter wel bezwaar tegen gehad te hebben en heeft dit in een artikel tot uiting ge bracht. De „beeldenstorm" verliep overigens zeer rustig. Een bewaker van het Vondelpark, POTLOOD en GEEST 2 1 6 7 8 9 ,0 12 '3 U 15 16 17 18 20 21 22 23 2U 25 28 29 ■|30 31 No. 532. Horizontaal: 1. zoon van Noë, 4 kapwerk van een dak. 9. stap, 11. zangwijs, 12. hetzelfde, 13. dam langs een water, 14. voorgeschreven kerk gebruik, 15. voorzetsel, 17 son ordre (afk.), 18. onbekende (afk.), 21. deel van de mast, 23. voedsel, 25. water in Friesland, 27. rangtelwoord, 28. drietal, 30. maal, 31. rang, 32. grond, die bij een hoeve behoort. Verticaal: 1. hemellichaam, 2. een maal, 3. wijze leidsman, 5. deel, 6. slede, 7. buiging, 8. wat gesproken wordt, 10. gem. in Gelderl., 16. in gang, 19. in de richting naar omlaag, 20. meisjesnaam, 22 rivier in Enge land, 23. eikenschors, 24. zichtbare ader van een blad, 26. bolrond vruchtje (spreektaal), 29. geluid van een ezel. Oplossing morgenavond. GOEDE VERWACHTINGEN VOOR ZEEUWSE FRUITOOGST Het laat zich aanzien, dat Zeeland dit jaar een goede fruitoogst zal heb ben. Het zal geen topoogst zijn en minder zijn dan de overvloedige bloei deed verwachten, maar de vrucht zetting is behoorlijk. Het totale beeld van de peren is matig tot goed. Ook de appels zijn over het algemeen goed. Dat geldt ook voor de pruimen. Iets minder gunstig staat het kleinfruit er voor, in het bijzonder de aardbeien. Aan vankelijk was de stand (hiervan in de omgeving van Kapelle gunstig maar de laatste weken zijn vele per celen achteruit gegaan tengevolge van de droogte. In geen weken is er in deze omgeving regen van enige be tekenis gevallen. De aardbeienoogst zal daarom belangrijk lager zijn dan normaal. Ook de fram'bozenoogst zal hierdoor vermoedelijk lager zijn dan normaal. De bessen staan er goed voor. ONZE KOE GEEFT DE MEESTE MELK. Uit gegevens, gepubliceerd door de voelsel. en landbouworganisatie der Verenigde Naties (F.A.O.) te Rome, blijkt, dat in 1954 (het laat ste jaar waarover volledige statis tieken beschikbaar zijn) de melkop- brengst per koe in Nederland groter was dan in welk ander land ook. De opbrengst bedroeg gemiddeld 3.890 kilogram per koe per jaar. Na Ne derland kwamen België met 3.760 kilogram en Israël met eveneens 3.760 kg. NOODWEER BOVEN RUINEN. Omsti-eeks zes uur gisteravond ont lastte zich boven de gemeente Rui nen in Drente een hevig onweer, dat gepaard ging met een windhoos. Ha gelstenen, groter dan 5 centimeter, vernielden een groot aantal ruiten. Gedeelten van woonhuizen en schu ren waaiden in, schoorstenen wer den van de daken gerukt, terwijl talloze bomen werden ontworteld. De op het veld staande gewassen, zo als bieten, rogge en haver, werden totaal vernield. Ook sneuvelden er veel vogels. Hét verkeer ondervond vertraging. Persoonlijke ongelukken i deden zich niet voor. die de bedoeling blijkbaar niet be greep, richtte zich tot de kunstenaars met een welgemeende waarschuwing: „U moet er eens op wijzen, dat de bordjes in het gras niet stevig ge noeg zijn; de kinderen vernielen ze veel te gemakkelijk. De gewaarschuwde parkopzichter hoorde van de kunstenaars: „We ha len alleen maar onze eigen beelden weg", riep opgelucht: „Waarom zegt u dat dan niet meteen?, ik moet toch poolshoogte nemen als men beelden weghaalt", en hij reed weer weg. Een agent van politie, die per rij wiel de vreemde stoet passeerde, keek wel nieuwsgierig om, doch reed ook door. Om kwart over twaalf ging het eerste beeld van zijn voetstuk, om kwart voor een laadden de kunste naars de laatste der drie bloembak ken van Hubers bij het Leidsebosje ongehinderd in de bestelwagen. Die was toen zo vol, dat de beeldhouwer Kneulman zijn kleine beeldje „Kind" maar onder de arm nam en er zo mee over de Stadhouderskade naar huis wandelde. Op 13 juni zult gij de plicht van uw gewéten doen zegt de vetgedrukte kop van een verkiezingskrantje van de P. v. d. A. Dat wij katholieken, en trouwens elkeen, a 11 ij d naar plicht en gewe ten moeten handelen, dat wisten we reeds, maar dat de P. v. d. A. tot taak had de katholieke arbeiders middels een verkiezingskrantje op die plicht te wijzen dat wisten we nog niet. Wat we weer wél, en heel goed weten, is dat de P. v. d. A. nog steeds niet uitmaakt, wat wij katholieke arbeiders al of niet in geweten ver plicht ziin. Nu niet en nooit Ze maken er zich intussen wel be hoorlijk ongerust over. Er zit be paald geen winst in deze keer. Laat de P. v. d. A. en dus ook Zoe- tervvoudse Singel 2 zich echter niet ongerust maken en vooral geen ij-de- le hoop koesteren omtrent de gewe tensplicht van de arbeiders, want met dat geweten en het handelen daarnaar „zit het wel goed". Wij doen niet op zo'n overtuigen de wijze aan persoons-verheerlijking, en geloven meer in onze katholieke beginselen dan in de personen die ze uitdragen. Wij hebben óók het vol ste vertrouwen in onze katholieke voormannen, niet omdat hij Romme of hoe dan ook heet, maar omdat wij ons één weten in streven, n.l. naar een maatschappij op Christelijke grondslag. Wij zijn ook geen geboren politici maar weten toch goed verschil te maken tussen DreesSuurhoff en anderen en RommeWeiter en an deren. Met andere woorden tussen de P. v. d. A. en K.V.P. En om het glimpje van hoop maar helemaal weg te nemen, de katho lieke arbeiders weten en kennen bliksems goed het verschil én de ge volgen van een socialistische maat schappij en de Christelijke maat schappij. Het behoorlijk gevormde geweten van het katholieke volksdeel heeft hen steeds behoed voor een afglijden naar de verkeerde kant. Ja, zeker, ook en vooral als zij hun stem uit brachten bij een verkiezing. Dat hebben we door de jaren heen laten zien. en zullen dat op 13 juni a.s. weer duidelijk aantonen. De ruimte laat niet toe nog veel over de inhoud van het P. v. d. A.- geschrift te zeggen. Deze is, en ik betreur dat oprecht, zoals veel van de door de P. v. d. A. en anderen in deke verkiezings-campagne gebruik te methoden, een mengeling van hal ve waarheden en hele leugens. Je kunt daar wellicht de C.P.N.- getinte mens mee vangen, want die zijn ze nog wel „bruiner" gewend, maar wij trappen daar niet in. Mannen, vrienden, ik stop. Lees samen met je vrouw en de grotere kinderen nog eens de geïllustreerde K.V.P.-uitgave één op één, en je zult veel halve waarheden en hele on waarheden uit de verkiezings-cam pagne van anderen kunnen ontdek ken en zo nodig weerleggen. Dat wij allen op 13 juni a.s. de plicht van ons geweten zullen doen, daar twijfel ik niet aan. Wij bouwen samen aan de verwe zenlijking van ons ideaal, vrede en welvaart voor alle mensen in een Christelijke maatschappij! Daarom stemmen alle katholieke arbeiders: K.V.P. één van lijst één Romme! K. DE BREE. De Rotterdamse bouwvakarbeiders die vanmorgen mannetje aan man netje staande de zaal van gebouw „Odeon" vulden men schatte hun aantal op circa 3.200 hebben be sloten de zaterdag 1.1. aangvangen staking voort te zetten. De bouwvak arbeiders te 's-Gravenhage en Am sterdam zullen vandaag in vergade- ring bijeenkomen. De particuliere straatmakers te Rotterdam zouden eveneens het werk hebben neerge legd, zo werd verklaard. Men zal met steunlijsten gaan werken om zo doende te trachten geld voor de sta kers bijeen te krijgen. De Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond, aan gesloten bij het N.V.V., heeft zijn le den opgeroepen voor een vergade ring, vanavond in de Riviefahal. Op bijnt alle in de Zaanstreek in uitvoering zijnde bouwwerken heb ben vanochtend 4 a 500 arbeiders het werk neergelegd. Groningse bouwers in 'n wilde staking Niet algemeen In „Ons Belang" te Groningen is Zaterdagmiddag een vergadering ge- thouden van Groningse bouwvakav- ■beiders. De vergadering was belegd ,door een „commissie van bouwarbei ders", een actie-comité, dat voorstel de maandagmorgen het werk ander maal neer te leggen, omdat de ge stelde eisen nog steeds niet geheel ■zijn ingewilligd (drie percent van het .jaarloon ineens en een loonsverho ging van zes percent). De aanwezige VOOR 17 JUNI A.S. Het meeit overtuigende bewijs van het „diepe" icheer-edect van de Braun Shaver. Ga met wat baard i Braun handelaar - o a. her kenbaar aan de raamstrook. Scheer een gelaatsdeel, eerst met een willekeurig tnerk droogscheerapparaat, daarna «iet de Braun Special en con stateer hoeveel baard deze dan nog weghaalt en hoeveel sneller hij dat doet. Met de Braun is scheren geen last, maar een dagelijks ge noegen. Een weldaad voor Uw huid, voor Uw humeur, voor Uw tijd i porteinonnaio. scheert 3* sneller en imQiad, schoon Neem die proef natuurlijk bij de Speciaalzaak in droogscheerapparaten HOGEWOERD 78 - TEL. 26522, Oók voor reparatie. Advertentie. Vanuit alle streken van de bisdom men Haarlem en Rotterdam waren zaterdagmiddag bijna vijftienhonderd gidsen van de Nederlandse Gidsen- beweging bijeengekomen op het landgoed „Teylingerbos" te Vogelen zang om in het weekeinde haar se- niorenralley te houden onder het motto „De wijde wereld". Als gasten waren present twaalf Belgische gid sen en haar leidster, afkomstig van drie groepen uit het district Antwer pen. Guido W. IJsselmuiden, interdioce saan hoofdcommissaresse, memoreer de bij haar openingswoord, dat het thans de eerste keer was, dat gidsen uit de bisdommen Haarlem en Rot terdam bijeen waren; dus ook de jeugd uit het Gooi. Zij attendeerde de meisjes er, op, dat zij op haar tocht door de wijde wereld zouden moeten bewijzen te weten, wat het betekent gids te zijn. Het doel en de taak van de gidsen is het ideaal van vrede en vriendschap onder alle vol keren te brengen en te verstevigen. Getracht wordt dat vooral te verwe zenlijken door middel van de We reldbond, waarbinnen over de hele wereld duizenden gidsen en padvind- sters leven, bezield door datzelfde ideaal. Om jullie daaraan te herinne ren zo zeide spreekster wappe ren de vlaggen van al die landen hier aan de vlaggenstokken rondom jullie. Om iets van dit ideaal uit te dra gen op dit terrein in Vogelenzang, waarna bijna twintig jaar geleden Baden Powell zelf zijn boodschap van vrede en vriendschap aan de broeders-verkenners doorgaf, werd de plattegrond van Nederland in een bloemozaiek van rood, wit en blauw uitgelegd, rond de wereldbol met de wereldgidsenvlag. Voordat mejuffr. IJsselmuiden haar toespraak hield, was de vlaggen- parade gehouden, nadat de deel neemsters zich in hoefijzervorm rond de vlaggenmast hadden geschaard. Onder tromgeroffel en hoornsig- nalen werden, achtereenvolgens de Nederlandse driekleur, de hoofd- kwartiersvlag en de vlaggen van Noord- en Zuid-Holland gehesen, na het uitspreken van een gebed en ge volgd door het zingen van het we- reldpadvindsterslied „Wij staan hier om de wereldvlag" en het zeggen van de gidsenwet. Des avonds leidde mevr. J. Enke- laar-Keessen het kampvuur, waar voor enkele groepen een opdracht hadden ontvangen. Na de Mariahulde werd het kampvuur besloten met 'n kort avondgebed door prof. Th. Bours, leraar aan het bisschoppelijk college te Roermond, die bij ontsten tenis van de diocesaan aalmoezenier G. Tuin zondagochtend de gedialo- geerde H. Mis opdroeg. H t plechtig sluitingslof die dag en de daarop volgende toespraak werden gehou den door de nationaal hoofdaalmoe zenier A. Willigenburg uit Utrecht. Het programma van zondag was bijzonder gevarieerd samengesteld. Er was een show van padvindsters- senioren uit verschillende landen en werelddelen, het klaarmaken van hike-gerechten en een groot spel in het middaguur, waarbij de gidsen verschillende opdx-achten kregen uit te voeren. Dat een enkele keer de zon achter regenbrengenöe wolken schuil ging, heeft men bij al die blijd schap van het samen vrede en vriendschap beleven maar op de koop toe genomen. Tussen de bedrijven door op dit gidsenfeest signaleerden wij, mr. B. Twaalfhoven, nationaal hoofdcomis- saresse, en mevrouw C. Kalf-Fran- ken, representante van het Neder lands Padvindsters Gilde. bouwvakai^beiders besloten tot sta ging over te gaan. Vooi'ts werd be sloten om maandagmorgen langs de •verschillende bouwwerken te gaan, om ook andere bouwvakarbeiders aan te zetten. De staking gaat geheel ■buiten de bonafide vakverenigingen om. SMOKKELAUTO GEGREPEN Grenscommiezen hebben zondag morgen om vijf uur een Belgische smokkelauto in de val gekregen. De Zeeuws-Vlaamse dienst had al ge ruime tijd aandacht aan deze zware achtcylinder wagen besteed en legde een val. Bij een poging om daaruit te ont komen reed de bestuurder in een scherpgepunte hindernis, waardoor de auto drie lekke banden tegelijk kreeg. De bestuurder, die vermoedelijk een assistent bij zich had, is ontkomen. De auto en de inhoud, 920 kg. boter, vielen in handen van de douane. Terugblik Zaterdag 60 jaren geleden, precies 9 dagen vóór New York, opende Ne derland zijn eerste bioscoop in een gebouwtje, dat thans bij 'het grote Kurhaus-complex behoort. Dit was aanleiding voor velen, die bij het bioscoopwezen betrokken zijn, om zaterdag een herdenkingsbijeen komst te houden te Scheveningen, waar op de plaats van het eerste theater een gedenksteen onthuld werd. Het programma werd geopend met een collectie films, die in de babyjaren het bioscooppubliek tot verrukking en verbazing bracht en met een colectie, die thans de mens heid boeit. O.m. vond j$e première plaats van de in Cannes bekroonde film: „De dood van een wielrijder". Toen 10 jaar geleden de film zijn gouden j'Uibileum in Nederland vierde is dit feit niet herdacht, omdat men toen niet op de hoogte was van dit feit. Een circulaire, die enige tijd ge leden gevonden werd, was echter aanleiding1 tot een diepgaand onder zoek in archieven en dit onderzoek 'bracht de belangrijke ról, die Sche veningen in het leven van de Neder landse bioscoop gespeeld heeft, aan het licht. JONGEMAN VERDRONKEN IN NIEUWE MEER. Gisteravond heeft de politie uit de Nieuwe Meer te Amsterdam het lijk opgehaald van de 20-jarige C. H. van der Swarx, die vennoedelijk bij het zwemmen onwel is geworden en verdronken. Aan 50 tafels werd gedurende bijna 12 u. gespeeld Als men in Roelofarendsveen op de ingezetenen een beroep doet, om me dewerking, hetzij voor een liefdadig doel of desnoods voor iets van algemene of meer sportieve aard. steeds kan 'men er van verzekerd zijn, dat waar maar enigs zins mogelijk deze medewerking verkre gen wordt. Hierdoor was het dit keer mogelijk, dat de tafeltennisver. „Tref fers". dank zij de plaatselijke aardbeien kwekers de beschikking verkreeg over kwantum gratis aardbeien, waardoor aan alle deelnemers en deelneemsters een be hoorlijk portie van dit specifieke Veense produkt kon worden uitgereikt. En dat deze jaarlijkse geste gewaardeerd wordt, bewees ook dit keer weer het overgrote getal inschrijvingen tot deelname aan dit toernooi. Zondagmorgen had als het ware weer een invasie van in sportieve kledij gesto ken tafeltennis-sporters plaats, welke zich allen op het centrale punt van dit toernooi verzamelden n.l. de grote vei linghallen te Roelofarendsveen. Namens de organiserende vereniging ..Treffers", sprak haar voorz.. de heer L. M. van Berkel een kort welkomst woord en hij wenste de deelnemenden 'n prettige sportdag. Het toernooi werd hierna door Alka- made's burgemeester E. J. M. Kolfscho ten officieel geopend. Het deed spr. ge noegen om bij dit gigantische tafelten nistoernooi aan zoveel sportminnaars gastvrijheid in het dorp Roelofarends veen te mogen verlenen. Temeer daar hierdoor aan de specifieke Roelofarends- veense aardbeien-kuituur, een nog bre dere bekendheid gegeven wordt. Hij prees voorts het initiatief en de durf om een dergelijk toernooi te organiseren. Voor de tafeltennissport is intelligentie vereist, voorts een snel reactievermogen, alsmede de souplesse van lichaam en geest dit laatste om e.v. teleurstellingen te kunnen incasseren. Met de wens dat deze dag zal manifesteren een spoi'tieve me ting van eikaars krachten, verklaarde burgemeester Kolfschoten het toernooi geopend. Direct hierna werd op 50 tafels tege lijk een begin gemaakt met de wedstrij den. Tot precies 11 uur des avonds werd er onafgebroken gespeeld, maar precies volgens tijdschema kwam toen ook het einde van dit monster-toernooi. Door de ruim 700 inschrijvingen waren toen wel geteld 950 partijen gespeeld. Het is be grijpelijk niet te doen om het verloop in de diverse klassen tc beschrijven. Toch vielen er nog diverse verrassende uitsla gen te noteren. Zo was daar in de hoofd klasse de nederlaag van de Povae-spe- ler P. Weel tegen F. Duin. In de halve finale verloor Jan Hoogendoorn hier van F .Schools en Duin verloor na zeer span nende strijd van Paul Gimbel. De finale werd een overwinning voor F. Schoofs met 21—17. 23—21, 21—16. die hierdoor toernooi-wiiyinaar werd en be slag legde op de wisselbeker en hoofd prijs. Verrassend was voorts de nederlaag in het dubbelspel van P. Weel en Henny Grijzenhout tegen Wenseling-v. d. Voort. Voorts behaalde de HBS-speler Kim Chol drie overwinningen. Een bijzondere prestatie leverde voorts de Treffers-speler Ton 1' Amie door het behalen van de 1ste prijs in de 3e klasse en een zeer ver dienstelijke 2e prijs in de 2e klasse. De uitslagen waren: Heren Enkel hoofdklasse: 1. F. Schoofs (Nedlloyd); 2. P. Gimbel (Sparta). Overgangsklasse: 1. Steenbergen (Do- cos)2. B. ten Brink (DOS). lste Klasse: 1. Kim Yong Chol (HBS); 2. F. v. Veen (Sportief). 2e Klasse: 1. H. Timmers (Enschede) 2. Ant. 1' Amie (Treffers). 3e Klasse: 1. Ant. 1' Amie (Treffers); 2. G Groeneveld 'GGB' 1 4e Klasse: 1 K. v. d. Meer (RTC); 2. J. Hazenoot (Dolfijn). Dames Enkel lste klasse: 1. S. Schou- wenwou (DOS); 2. A. Lahey (Johez). 2e Klasse: 1. J. v. Reede (TAVA)2. E. van Etten (Wilhelmus). 3e Klasse: 1. J. Overweg (PVWA); 2. N. de Wit (Nedlloyd). 4e Klasse: 1. J. Koelhof (Germinek); 2. A. de Ruiten (idem). Junioren enkel: 1. K. v. d. Zwet (Tref fers): 2. T. Bouwmeester (Sparkler). Heren dubbel: hoofd/overgangsklasse: 1. Habers-Schoofs (Swarh) en Nedlloyd) 2. Wesselingv. d. Voort (Wibo) en (Scylla). lste en 2e Klasse: 1. Kim Yong Chol Li (HBS); 2. RemenBakker (Wibo) en (Docos). 3e cn 4e Klasse: 1. Frank v. Hertum (Wibo); 2. MellenbergKramer (Neer- landia. Dames dubbel le en 2e Klasse: 1. In gang— Hoeksema (DOS); 2. A. Lahoy— mevr. Schoot (Joher) en (PSV). 3e en 4e Klasse: 1. J. OverwegC. Werkhoven (PVWA); 2. J. Szopa—A. Hennekom (Hagero). Junioren dubbel: 1. BeugelsdijkMey er (TOV); 2. P. BouwmeesterC. v. d. Zwet (Sparkler) en (Treffers). Gemengd dubbel hoofd- en overgangs klasse: 1. J. NeumannH. Grijzenhout (Sparta) en (Povac); 2. A. LahayE. Goudsmid (Joher) en (Sparta). le en 2e Klasse: 1. E. BraunKim Yong Chol (Kitno) en (HBS)2. E. Ja cobsM. Blom (HBS). 3e en 4e Klasse: 1. A. HennekomG Groeneveld (Hagero) en (GGD); 2. L. v. d. Drift—Th. Beek (Den Haag.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2